PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT 1 £EK i 7» ABONNEMENTSPRIJS 19 ct. per week of ƒ2.42 per Kwartaal Franco per post 'J 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cL uwe ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 12S ct.. minimum'per adver- ZOO tentie 2.05. BIJ abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 5 regels) 58 cent, dien6taanvragen en dienstaanbie- RGS dtngen 50 f" II SÊ ««—«v. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. ZATERDAG 17 APRIL 1943 186ste JAARGANG NUMMER DIT NUMMER BESTAAT UIT 4 BLADZIJD rtuuiiuwua.it oo-ul/, tel. XV IJJllt-'U/ntUUtllti UÏX kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londensche Kaai 29, Redactie lel. 3521, Administr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15, tel. 2863, na kantoortijd tel. 2475; Souburg Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, tel. 102; Breskens Dorpsstraat 35", teL 21. 3lac| Bloedige bolsjewistische verliezen bij de Koeban. Het opperbevel van de Duit> sche weermacht deelde Vrijdag mede: Bij het Koebanbruggehoofd zetten de Sovjets ook Donder dag hun aanvallen vergeefs voort. Zij werden in samenwer king met de luchtmacht bloe dig afgeslagen of in een on middellijk volgenden tegenaan val uiteen geslagen. De vijand leed zeer zware verliezen. Aan het overige Oostelijke front verliep de dag rustig. De lucht macht vernietigde Donderdag, terwijl ze zelf slechts twee toestellen verloor, zestig Sov jetvliegtuigen. Voor de kust, van den Kaukasus boorden lichte Duitsche zeestrijdkrach ten een Sovjet-Russisch kust vaartuig in den grond. Van het front in Tunis wordt levendige plaatselijke gevechts actie gemeld. Vijandelijke aan vallen op eenige heuvelstellin gen werden afgeslagen en tal rijke gevangenen werden daar bij gemaaRt. Een eigen tegen aanval bereikte het gestelde doel. Duitsche gevechtsvlieg tuigen hebben Donderdagnacht de haven van Bone aangeval len, een vgajidelijk oorlogs schip en een vrachtschip be- schadigd en voltreffers ge plaatst op de kadewerken en pakhuizen. Duitsche motortorpedobooten voeren in den nacht van 14 op 15 April opnieuw naar de Britsche kust en praehten in een gevecht met" numeriek sterkere vijandelijke kustbevei- ligings-strijdkrachten 'n krach tig bewapend groot vracht schip tot zinken. Onze booten keerden zonder beschadigingen te hebben opgeloopen op hun steunpunten terug. BOMMEN OP js°( ITALIAANSCHE STEDEN, Sousse ontruimd. c Aan het Tunesische, front 22 wordt, naar het Italiaansche hoofdkwartier meldt, van weerskanten geconcentreerd ant artillerievuur gegeven, terwijl X) hevige gevechten van plaatse- g lijk karakter gevoerd worden. Sousse is ontruimd. De lucht- macht der spil bestookt auto colonnes en deed met goede resultaten aanvallen op ltruis- K punten van wegen en vijande: 11\ lijke havenbases. Amerikaansche viermotorige .vliegtuigen hebben Donderdag- •rei middag brisant- en brandbom- rlmen laten vallen in de omge ving van Napels en op Paler,- !mo, Catania, Messina en Sciac- a ;ca, waardoor de burgerbevol- king verliezen leed. Er zijn in - het geheel 102 dooden en 115 gewonden. Vier vliegtuigen 1 werden neergeschoten. jïtust aan het Tunesische front i Een kleine afdeeling Britsche Jen Amerikaansche soldaten trachtte in de rug Van de Duit- sche troepen in Tunesie aan -land*te gaan. De kustverdedi- iging trad evenwel onmiddellijk •"actief op, zoodat de geallieer- den hals over kop den vlucht jiiamen en met verlies van een ™?;groot aantal dooden en gewon- den aan boord van hun vaar tuigen gingen. Overigens heerschte er aar front in Tunesie een be- v.erxrekkelijke rust. Het vijfjarig zoon- 4%ie van de familie G. de Vr. is '""■bij het spelen in het Hoorndiep tie Groningen geraakt en ver- pronken Japansche luchtaanval op convooi nabij Nieuw Guinea. Japansche marinevliegtuigen hebben een vijandelijk convooi nabij de Milnebaai aan de Oostpunt van Nieuw Guinea in massa-formatie aangevallen. Tegelijkertijd vormde een vlieg- haven in de Milne-baai 't doel van een tweede Japansche luchteenheid. De vijand verloor in totaal elf transportscheper Bovendien werden verscheidene kleine oorlogsschepen zwaar beschadigd, vier vijandelijke vliegtuigen neergeschoten, tien toestellen op den grond ver nield en zware schade veroor zaakt aan militaire installaties. De Japansche luchtmacht ver loor vijf toestellen. Geallieerde verliezen. Tret hoofdkwartier der geallieerden heeft medegedeeld, dat de verliezen der Amerikanen en Australiërs in den veld tocht van Nieuw Guinea tot eind Maart 4554 dooden of vermisten en 5977 gewonden hebben bedragen, Waarvan on der de Australische troepen 2379 dooden of vermisten en 3883 gewonden en onder de Amerikaansche 2175 dooden of vermisten en 2144 gewonden. Een aanzienlijk deel van de Amerikaansche verliezen werd geleden door het luchtmacht korps. Portugeesch vrachtschip tot zinken gebracht. Het kleine Portugeesche vrachtschip San ta Irene is nabij de Italiaan sche kust door een duikboot van onbekende nationaliteit tot zinken gebracht. Van de uit 18 koppen bestaande be manning werd slechts één man gered. 37! ^Nederlandsche Vrijwilligers strijden in het Oosten, SS PK Zschkckel-O-H-P m B>- ÜS9 KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-S.S. EN HET LEGIOEN. Het SS-Ersatzkomraando Niederlan- utlijo deelt mede: D3i Nederlanders van arisch bloed, ln [Beden leeftijd van 17—45 jaar (ook ge- Kbuwden), die lichamelijk zoowel ais goed ontwikkeld zijn en zich kunnen geven aan de elschen, ,trodic de opleiding hun stelt, kunnen yjSlch bij de genoemde adressen ver- too^oeseQ' tenein(le gekeurd te worden, "*"hans bestaat ook de mogelijkheid tot opleiding en dienstvervulling in Necerland, in een speciaal wachtba- artftaljcn. Gezinsleden dezer vrijwilligers oro:Hebben gelijke voorrechten als hen, dienen in de Waffen-SS of het Ie- flloen: kostwinnersvergoeding, koste* looze ziekenverpleging, extra levens middelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. 18.4.43, 9 lot 11 uur, Groningen, üoncerthuis, Poelestraat. 18,4.43, 15 tot 17 uur, Leeuwarden, huize Schaaf, Breedstraat. 19.4.43, 9 tot 13 uur, Amsterdam, school Iepenweg 13. 20.4.43, 9 tot 13 uur. Utrecht, N.V. Huls, Oudegracbt 245. 21.4.43, 9 tot 13 uur, Amersfoort, dienstgebouw, Leusderweg. 22.4.43, 9 tot 13 uur, Den Haag, cafó „Den Hout", Bezuidenhoutsche- weg. DE DEFENSIE VAN DE ATLANTISCHE KUST. Omtrent ontstaan en aan leg van den z.g. „Atlantik- wall" schrijft een speciale correspondent, dat het pas nauwelijks een jaar is gele den, dat de Führer aan de organisation Todt opdracht gaf en reeds staat de Atlan- tik-wall in al zijn grondtrek ken gereed en is klaar voor :n strijd. Een heel systeem van be tonnen steunpunten vindt men overal dicht bijeen, bun kers van de meest verschil lende soort, voor militaire bewoning ingericht, bunkers van het afweergeschut, van de kustartillerie, voor mi trailleurnesten, pantseraf- weergesphut, munitie etc. Bunker-s met betonnen wan den van een dikte van meer dan efen meter, die wel een en ander verdragen kunnen. Langs de geheele kust strekt zich een soortgelijk systeem van sterk gefortifieerde steunpunten uit, waarbij uiteraard de beveiliging heel in het bijzonder versterkt is aan riviermondingen, bij ha ven en duikbootsteunpünten. In het bijzonder vertoont ook de kanaalkust een forti ficatie, die gelijk staat met één enkele vesting. Met veel vuldige hulpmiddelen, zooals tankversperringen en mijnen velden, wordt de gefortifieer de linie versterkt en bij be slissende haven, wordt de zeebescherming aangevuld door een landbescherming, die in wijden boog om de haven plaats heen een verder, diep geëcheloneerd systeem van ka zematten en fortificaties trekt, dat de defensie niet alleen mogelijk maakt tegen een van de zeezijde binnen gedrongen vijand, maar even eens naar de landzijde. Iedere man aan de kust moet schotvrij ondergebracht zijn, zoo luidt het bevel van den Führer. Dat is bij den Atlantik-wall verwezenlijkt. Achter den Atlantik-wall staan de Duitsche divisies ge reed om den tegenstander te verslaan, waar hij het mocht wagen aan de kust vóet aan |land te zetten. De strijd in Noord-Abyab. Het hoofdkwartier maakt bekend, dat de totale oorlogs resultaten van de keizerlijke Japansche troepen, die in den sector*van Noord Akyab ope- reéren, met inbegrip van de luchtoperaties, tot 10 April als volgt luiden: Op het slagveld achtergeble ven vijandelijke dooden 4200, waarvaA 2000 Britten, krijgs gevangenen 516. De buit be stond uit 156 kanonnen, van verschillend kaliber, 374 zwa re en lichte machinegeweren, 4015 geweren, 50 tanks en pantserwagens, 77 automobie len. 473 paarden. In den grond geboord werden: 1 schip van 1000 brt. en 4 schepen van 500 brt. elk. Beschadigd werden 14 schepen van 10C0 brt. en 15 schepen van 500 brt. 465 vij andelijke vliegtuigen werden op den grond beschadigd of neergeschoten. In 52 plaatsen werden vijandelijke militaire installaties opgeblazen. De Ja- nansche verliezen bedragen 422 dcfoden en 42 vliegtuigen. Engeland nam 471 Neder-, landsche schepen in beslag. De bekende Duitsche marine spe cialist Bongartz schrijft in de Hannoversche Zeitung dat En geland bij het uitbreken van den oorlog in het Westen 471 .Nederlandsche schepen met 'een totale tonnage van 216.000 brt. in beslag genomen heeft Op deze schepen zouden onge veer achtduizend Nederland sche zeelieden varen. PAASCH FEE STEN VOOR KINDEREN /AN IN HET BUITENLAND WERKENDE ARBEIDERS. (Van onzen Haagschen correspondent Het is een mooi initiatief geweest van het Rijkscommis sariaat om de kinderen van in het buitenland werkende Ned. arbeiders op Paaschfeesten te nooden. „Vreugde en Arbeid" van het N.A.F. heeft de orga nisatie ter hand genomen. Aan 30.000 kinderen zal 'n Paasch- feest worden aangeboden. Reeds met de Kerstdagen had men iets dergèlijks georgani seerd waarvan toen 8 tot 10 duizend kinderen hebben geno ten. Voor de vaders die in Duitschland werken is het een genoegdoening te zien dat hun kinderen in het Vaderland niet vergeten wprden. Amsterdam, Rotterdam, Haarlem en Den Haag en Utrecht zullen de 30.000 gelukkige kinderen bin nen hun muren zien. Van deze festiviteiten zal een fotomontax ge worden vervaardigd en aan de vaders in Duitschland wor den toegezonden, zoodat zij kunnen zien dat het Ned. Ar beidsfront hen niet vergeet. De organisatie van deze feesten eischt heel wat. Er zijn 30.000 Paaschaasjes of kippen voor noodig, 300.000 suikerbonbons en 3 groote vrachtauto's zijn dan ook gerequireerd om dit alles door Nederland te ver voeren naar de verschillende plaatsen van bestemming. Een 2000 vrgwilligers heeft zich gemeld om de behulpzame hand te bieden. Er is een spe ciale Paaschgroet ontworpen op een kaart welke aan de va ders door de kinderen wordt toegezonden. Het is het Rijkscommissari aat geweest dat het initiatief voor deze Paaschfeesten heeft enomen. Opvoeding van de Sovjetjeugd. Er zijn ook enkele speeltuinen met veel attracties, zooals ons de „Wo- schatij", nr. 8 van Augustus 1939 toont. Daar heeft men de „attracties" overdreven tot in het matelooze. CNF-GFL-Pax tu Vetvoorziening verzekerd door koolzaadaanplant. Door den zachten winter staat de koolzaadaanplant er goed voor en de verwachting op een goeden oogst is dan ook alleszins gerechtvaardigd. In totaal is thans een groote oppervlakte van het totale bouwland in Nederland met dit oliehoudend gewas beplant en wanneer men weet, dat van 1 ha. voldoende olie kan komen om er 1000 kg margarine van te bereiden, dan kan men na gaan, dat indien men de uit melk verkregen boter in de be rekening opneemt de vet- vodtziening in het komende jaar verzekerd is en het rant soen niet verlaagd zal behoe ven te worden. Aldus ir. G. Veenstra, de inspecteur van den landbouw, met wien een verslaggever van het A.N.P. dezer dagen een onderhoud had. De olie, die zich in het kool zaad bevindt, wordt hieruit door persing verwijderd en hetgeen overblijft wordt tot zgn. raapkoeken verwerkt. De ze raapkoeken bevatten nog 9 pet. vet alsmede 32 pet. eiwit en vormen een uitstekend krachtvoeder voor ons melk vee. Dezen keer zal door de distributieorganen misschien nog een hoeveelheid van dit krachtvoeder verstrekt kunnen worden, wat weer tot gevolg zal hebben dat de melkproduc tie zal stijgen, waardoor auto matisch ook de boterproductie zal toenemen. Ook dit draagt er toe bij dat het er met de vetvoorziening voor het eerst volgende jaar naar omstandig heden niet al te slecht uitziet. In 'de sigarenfa- briek van de fa. Hoppenbrou wers te Eindhoven hebben in brekers 10.000 sigaren van uit- eenloopende merken ont vreemd. SLACHTVERBOD VAN HONDEN EN KATTEN. De secretaris-generaal van het departement van sociale zaken heeft een besluit uitge vaardigd, waarbij het verboden is honden of katten te slachten of te doen slachten, dan wel vleesch van honden of katten te verkoopen, aan te bieden, af te leveren of weg te geven. Ook het voor verkoop of af levering in bezit hebben van vleesch van honden of katten is verboden. Overtreding van deze verbodsbepaling wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 30 dagep of een geld boete van ten hoogste 1000. Peulvruchten niet overal dadelijk verkrijgbaar. In verband met de bevoor rading van de winkeliers, zul len de op bon „algemeen 552" verkrijgbaar gestelde peul vruchten in vele gevallen eerst in de tweede helft der distri butieperiode van 17 April t.m. 15 Mei kunnen worden afge leverd. Prijsvraag voor een nieuw geschiedenisboek voor de lagere school. De secretaris-generaal van O., W. en K. heeft een prijs vraag uitgeschreven voor een leerboek over dé geschiedenis van het Nederlandsche volk, ten gebruike van het gewoon lager onderwijs. In dit leer boek, dat zoodanig moet zgn ingericht, dat verdere leerboe ken voor het voortgezet en uitgebreid lager onderwijs er op kunnen aansluiten, dienen het ontstaan van ons volk uit de wereld der Germanen, het verband met het Duitsche rijk, zijn ontwikkeling tot zelfstan dige natie, zijn voornaamste militaire, politieke en eultu- reele prestaties, zijn groote mannen,, alsmede zijn huidige plaats en taak in Europa te worden besclireven. Aanpakken. WtJ hebben ons grootsch verleden niet aan het toeval te danken. Het aanpakken zit ons in het bloed en als de gelegenheid zich daartoe niet direct biedt, wel, aan moeten we ons die gelegenheid scheppen. Vakstudie is niet gemakkelijk in deze dagen. Er moet hard gewerkt worden en dan is er niet altUd de gelegenheid om 's avonds, nog lessen te volgen. Vooral voor hen, die in Duitschland werken, Is dit eengroot probleem. De Jaren vervliegen echter snel en stil zitten heeft geen zin. Wie werkelijk vooruit wil, wete, dat het Langemarck-studium ook hern de kans wil geven iets te -bereiken. Nederlandsche Jonge mannen, tus- schen 16 en 22 jaar. waar zU ook wonen, kunnen zich bij deze instelling aanmelden voor een voortgezette vak studie of, als ze voor het hoogste del niet terugdeinzen, voor een aca demische opleiding. Het Langemarck-studium Waals-' dorperweg 12, Den Haag verstrekt hierover nadere inlichtingen*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1