PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT DONDERDAG 15 APRIL 1943 ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 12J ct., minimum per adver tentie 2.05. BtJ abonnement speciale prijs. Kleine advertenties J maximum 5 regels) 58 cent, dienstaanvragen en dlenstaanbie- ingen 50 ct, Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct, meer 186ste JAARGANG DIT NUMMER BESTAAT UIT nummer 88 bladzijden. De Bureaux van ons blad zijn gevestigd te: Vllsslngen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60. tel. 10 (2 lijnen). Redactie na *2 'l7?' Middelburg: Londenscke Kaal 29, Redaetie tel. 3521, Admlnistr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15. tel. 2S63, na kantoortijd teL 2475: Souburg Kan^lstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, tel. 102; Breskens Dorpsstraat 35, tel. 21. Een levenskwestie. Vergeleken met de overige bezette gebieden, zijn de voed selrantsoenen in ons land op een passend peil gebleven. De Verschillende distributiemaat regelen zjjn geleidelijk inge voerd, en daar de voorraden van alle levensmiddelen zoo I groot als nooit te voren wa- j ren, konden in de practijk de bonnen steeds ingelost worden. Het zou niet juist zijn te ontkennen, dat niets uitge voerd is. Echter vergete men niet, dat de uitvoermogelijkhe- den in beduidende mate ver minderd zijn, met het gevolg dat pok dê export betrekkelijk snel 'n dalende lrjn vertoonde. 1 Toch blijven overdreven ver balen over den uitvoer de ron de doen. Immers, het is zoo'n gemakkelijke uitvlucht, han delingen welke het daglicht niet mogen zien. te bedekken met de opmerking: anders gaat het toch maar naar Duitschland. Dit motief wordt dan naar voren gebracht ter aansporing om in den sluikhandel te koo- psn, te hamsteren of zelfs frauduleus te slachten. Maar degenen, die meenen t zoo te moeten handélen, ver- geten één voornaam ding, na rt melijk, dat iedere hoeveelheid die od deze of andere wijze in den zwarten handel verdwijnt, v tevens ten nadeele van het Ne- derlandsche volk verdwijnt, dd Wij missen onzen invoer, en tor naast den voorraad, dien wij an nog hebben, zijn we geheel op »rg-\eigen productie aangewezen. gi Voor de voeding van ons volk n: is deze niet voldoende. 5. De directeur-generaal van me de voedselvoorziening, ir. Lou- Bi wes. heeft er onlangs nog op 061 gewezen, dat wij bij >>-»'<• Iet verdeeling de grens van den honger dicht zullen naderen. sc' Tusschen de grens van den honger en het Nederlandsche volk, staat alleen nog de orga- nisatie van de voedselvoorzie- r°l ning. Wij strijden met den rug te rp .gen den muur. Wij kunnen niet verder achteruit. De leuze ia,n is: iedere kilogram voedsel die 0 in Nederland gekweekt kan worden, moet gekweekt wor den. Derhalve is iedere in- breuk op een rechtvaardige srt distributie een aanslag op het bestaan van ons volk. De zwarte handel, die steeds meer goederen en vooral le- 9 k .vensmiddelen in zijn klau- 0.> wen verstrikt, zal, wanneer op o- dezen weg wordt voortgegaan, 5*een economische ineenstorting Dal te wee o- brengen. De omvang welke deze, alle opzichten af te keuren, zwarte handel thans heeft be- P reikt, dreigt een noodlottig ge- yolg te zullen hebben voor r- 'onze voedselpositie. Immers, gewetenlooze lie- den, die er alleen maar op uit zijn, zich te verrijken, door een groot deel van ons volk in een toestand van ellende te brengen, onttrekken zeer be langrijke hoeveelheden goede- ren en onmisbaar voedsel aan k] de distributie. In deze rotte plek moet nu bei maar eens spoedig het mes ge- zet woi'den. Dit kwaad moet worden uitgeroeid. Het gehee- le Nederlandsche volk dient hierbij de helpende hand te vrii bieden. Het is een levenskwestie. rg. j I'bu isthi Bemanning van „Harvester' Br. omgekomen. De Britsche admi- irg. raliteit heeft medegedeeld, dat bij den ondergang van den tor- te pedojager „Harvester" de be- 's. h' manning, bestaande uit 9 offi- eieren en 133 manschappen, moO Öen dood heeft gevonden. Bo- 'LDt vendien zijn twee leden van het (7 Weermacht-instituut, die zich aan boord bevonden, om het leven gekomen. Vijandelijke aanvallen in Tunis afgeslagen. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde Woensdag mede: Aan het Oostelijke front kwam het slechts in eenige sectoren tot gevechtshandelin gen van.' plaatselijke beteeke- nis. De lüchtmacht zette haar aan vallen op de stellingen en aan- voerwegen van den vjjand voort en bracht in de wateren bij het Visschersschiereiland een schip van 2000 ton tot zin ken. Bij een verlies van twee eigen toestellen werden 48 Sov jetvliegtuigen vernield. In Tunis werden verscheide ne aanvallen op den Westelij ken sector van het front afge slagen, ten deele in tegenaan vallen. In den Zuidelijken sec tor naderde de vijand met ster ke strijdkrachten de Duitsch- Italiaansche stellingen en on dernam verkenningsaanvallen, die evenwel mislukten. By vruchtelooze aanvallen op een Duitsch konvooi voor de Noorsche Westkust werden 5 Britsche torpedovliegtuigen en bommenwerpers neergescho ten. Aan de kust van het be zette gebied in het Westen haalden jagers en afweerge schut der marine 4 vliegtuigen neer. In den vroegen ochtend van Woensdag lieten vgandelijke vliegtuigen eenige bommen val len op plaatsen aan de Duit sche bocht. DE STRIJD IN TUNES IE. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: De toestand aan de fronten in Tunesie is gedurende de laatste twee dagen slechts zeer weinig veranderd. De troe pen van de spilmogendheden staan thans ongeveer in den vorm van een halven cirkel rondom de steden Biserta en Tunis geschaard, zoodat zij een vrijwel gesloten front vormen en hun troepen vrij dicht naast elkander liggen. Daar Rommel bovendien vrijwel al zijn zwa re wapens heeft kunnen behou den, is ook de vuurkracht van dit betrekkelijk kleine, maar dichtbezette front vrij groot geworden. Daarmede is een nieuwe pha- ze in den verdedigingsoorlog in Tunesie ingetreden, daar de troepen van de spil tot nu toe steeds over een lang front ver deeld waren en van een be- TlOalllA. - - geen sprake kon zgn. De troepen van de achtste Engelsche armee hebben, naar te Berlijn wordt medegedeeld, eenigen tijd het contact met de hoofdmacht van Rommels legers verloren, daar zij door de verbitterd vechtende achter hoede der Duitschers en Itali anen werd opgehouden en te vens in haar opmarschbewe- gingen gehinderd werd door de uitgestrekte mijnenvelden. De Zuidelijke verdedigingsli nies van Rommel werden Dins dag en Woensdag aangevallen door kleine troepen, die klaar blijkelijk opdracht hadden de stérkte en de afweerkracht de nieuwe Duitsche stellin gen te ondezoeken. Het kwam tot kleine gevechten, welke evenwel niet vergeleken kun nen worden met dé gevechten der voorgaande dagen. Alles wijst er inmiddels op, dat de Britten en Amerikanen zich op een nieuwen en grooten slag voorbereiden en dat de troe pen van maarschalk Rommel zich op de verdediging der nieuwe stellingen hebben ge concentreerd. Binnenkort Braziliaansche troepen naar W.-Afrika, Uit Brazilië zijn te Madrid be trouwbare berichten ontvan gen, volgens welke binnenkort Braziliaansche troepen naar West-Afrika zullen overste ken.' De Braziliaansche troe pen, die door de Ver. Staten met moderne wapenen zijn uit gerust, zullen geheel Fransch West-Afrika van de Ivoorkust tot aan de grens van Spaansch Marokko bezetten en de Ame- rikaansche troepen aflossen. Engelscli-Amerikaansche bom bardementen. De Engelsch- Amerikaansche luchtmacht heeft plaatsen in Ligurie, op Sicilië en op Sardinië gebom bardeerd. Uit Trapani wordt schade van een zekeren om vang gemeld. Deze aanvallen burgerbevolking. Tien vliegtui- veroorzaakten in totaal 25 doo- den en 30 gewonden onder de gen werden neergeschoten* ANTONESCU BIJ DEN FÜHRER. De Fiihrer heeft op 12 April den staatsleider van Roeme nië, maarschalk Antonescu, voor een tweedaagsch bezoek ontvangen. De besprekingen over den algemeenen politie- ken toestand en over vraag stukken van den gemeenschap- pelijken strijd tegen het bols jewisme en tegen de daarmede verbonden Engelseh-Ameri- kaansche plutocratieën, had den plaats in den geest van de Duitsch-Roeir. ensche vriend schap en van de hechte strijd gemeenschap der in het pact van drie verbonden naties. De Fiihrer en de staatsleider van Roemenië bekrachtigden hun vaste besluit, om den strijd tegen de vijanden van Europa vastberaden zonder eenig com promis tot aan de overwinning voort te zetten. DE^BJESPBEHINGEN IN De A.NdP.-correspondent te Berlijn meldt: De ontmoetingen tusschen den Führer en den Duce en tusschen den Führer en maar schalk Antonescu wijzen erop, dat men in het kamp der geal lieerden in de naaste toekomst op militaire gebeurtenissen voorbereid moet zijn, welker details thans nog onbekend zijn, doch die straks, aldus diplomatieke kringen te Ber lijn, de ongebroken kracht van de spilmogendheden en hun bondgenooten zullen moeten bewijzen. Ook het vorige jaar werden in de pauze tusschen de bols jewistische winteroffensieven en de Duitsche zomeroperaties dergelijke besprekingen ge voerd en men wijst er te Ber lijn op. dat de daaropvolgende maanden toen geleerd hebben hoeveel waarheid er achter de zakelijke woorden van de ge bruikelijke slotcommunique's schuilde. Men twijfelt er in de rijkshoofdstad niet aan of dit za! ook nu weer het geval zijn. Ruim 2300 kinderen doen ge zondheid op. De eerstvolgende weken zal weer een groot aan tal kinderen naar hartelust kunnen genieten van zes weken ontspanning. Via de kinder transporten van den Neder- landschen Volksdienst zullen deze maand en begin Mei 2325 Nederlandsche jongens en meisjes van ongeveer zes tot veertien jaar uitgezonden wor den naar pleegouders en tehui zen bij onze Oosterburen. Intusschen zijn er nog dui zenden kinderen, die een der gelijke uitzending hard noodig hebben. Maak dit mogelijk en steunt dit nuttige werk. Wordt lid van en werk mede aan den Nederlandschen Volksdienst. Ruim 66,5 millioen mark ge collecteerd. De straatcollecte in het Duitsche rijk die op 27 en 28 Maart werd gehoud. heeft volgens voorloopige tellingen 62,7 millioen mark opgebracht, hetgeen ongeveer veertig pro cent meer is dan in de overeen komstige collecte in 1942. Opvoeding van de SovJet-Jeugd. Ook kinderkampen heeft men Inge richt. Bij aankomst blijkt dan echter, volgens de „Woschatij" No. 7 van Juli 1932. dat deze kampen slechts in naam bestaan CNF-GFL-Pax Verzoeken tot verleening van de Duitsche nationaliteit. De commissaris-generaal voor bestuur en justitie deelt mede: Voor het beslissen over ver zoeken van niet-Duitschers en statenloozen met domicilie in het bezette Nederlandsche ge bied tot verleening van de Duitsche nationaliteit is de rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied be voegd. Met dé behandeling is de commissaris-generaal voor bestuur en justitie (afdeeling voor aangelegenheden van Duitsche staatsburgers) be last. Personen, die de Duitsche nationaliteit wenschen te ver krijgen, moeten hun verzoek sche advï'ésbureaux bij den Beauftragte van den rijkscom missaris voor de provinciën (voor de steden Amsterdam en Rotterdam) of bij den Orts- gruppenleiter (Stuetzpunkt- leiter) van het Arbeitsbereich der N.S.D.A P. in den Nieder- landen. Daar kunnen ook vra gen worden gedaan-en inlich tingen worden ingewonnen, in het bijzonder over de stukken, die bij het verzoek moeten worden gevoegd. Dulkbootravitailleeringssclilp verloren. De Britsche admira liteit heeft het verlies gemeld van het Engelsche duikboot- ravitailleeringsschip „Nedway" dat vérleden jaar in de Middel- landsche zee in den grond is geboord. N.V.D.-KAARTEN CENTRALE KEUKEN. De Ned. Volksdienst deelt mede: De weekmachtigingen, die tot dusverre in gebruik wa ren door hen die hun maaltij den gebruiken van de centrale keuken, komen thans te ver vallen. De Nederlandsche Volks dienst deelt mede, dat met in gang van 19 dezer de volgende regeling van kracht is: De deelnemer, die een cen trale keuken-weekkaart resp. centrale keuken-couponkaart wenscht, overlegt hiervoor, be halve de vereischte distributie bescheiden, het te betalen be drag en de deelnemerskaart. De ambtenaar van de centra le keuken vult vóór het betref fende weekvakje het aantal uitgereikte week- resp. coupon- kaart in. Het betreffende weekvakje wordt door afkrui- sing ongeldig gemaakt. De ambtenaar kan aan de voorzij de van de deelnemerskaart controleeren, bij welke prijs klasse de deelnemer ingedeeld is en nagaan of de deelnemer eventueel suppletie resp. gratis maaltijdbonstrooken moet in leveren. Alleen volledig inge vulde deelnemerskaarten die tevens afgestempeld moeten zijn, zijn geldig. Ongeldige deelnemerskaarten mogen niet in behandeling genomen wor den. De inzameling voor Rotter dam. Uit alle deelen des lands komen gunstige berichten bin nen over het verloop van de inzameling voor Rotterdam. Ook uit Zeeland werd aan den Haag bericht, dat de inzameling reusachtig slaagt. Veel textielgoederen, schoenen enz. worden beschikbaar ge steld en wie geen goedei-en te V— van 25 geen zeldzaamheid uitmaken. Goedkeuring voor prijsvragen en wedstrijden. De secretaris generaal van het departement van volksvoorlichting en kun sten heeft bepaald, dat prijs vragen en wedstrijden betref fende onderwerpen, vallende binnen het gebied, waarvoor de zorg is toevertrouwd aan genoemd departement. niet mogen worden uitgeschreven dan met vergunning van den secretaris-generaal. Hij die handelt in strijd met deze bepaling of de voorwaar den niet nakomt, wordt ge straft met hechtenis van „ten hoogste zes maanden of met geldboete van ten hoogste dui zend gulden. Nederlandsche vrijwilligers atrüden in het Oosten. o-h-d-p ra. KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-S.S. EN HET LEGIOEN. Het SS-Ersatzkommando Nksderlan- de deelt mede: Nederlanders van arisch Woed, Ir den leeftijd van 17—45 Jaar (ook ge huwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen ver voegen. teneinde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijkheid tot opleiding en dienstvervulling In Neccrland, In een speciaal wachtba* taljon. Gezinsleden dezer vrijwilligers hebben gelijke voorrechten als hen. die dienen in de Waffen-SS of het le gioen: kostwinnersvergoeding, looze ziekenverpleging, extra middelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook dlegeneg melden, die t~' Germaansche SS ln Nederland willen loetreden. 16.4.43, 9 tot 11 uur, Roermond, N.S.D.A.P., Swalmerstr. 61. 16.4.43, 16 tot 18 uur, Arnhem, Weverstraat 16b. 17.4.43, 9 tot 11 uur, Hengelo, Deutsches Haue. 17.4.43, 15 tot 17 uur, Zwolle, hotel Peters, Markt. 18.4.43, 9 tot 11 uur, Groningen, Concerthuis. Poetestraat. 18.4.43. 15 tot 17 uur, Leeuwarden, huize Schaaf, Breed straat. 19,4.43, 9 tot 13 uur, Amsterdam, school lepenweg 13. 20.4.43, 9 tot 13 uur. Utrecht, N.V. Huls, Oudegracht 245. 21.4.43, 9 tot 13 uur. Amersfoort, dienstgebouw, Leusderweg. 22,4.43. 9 tot 13 uur. Den Haag, café „Den Hout", Bczuidenhoutschei

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1