Sport Voetbal Zeelandla wint van Vllestooen De reserves van Breskens en Goes bonden den strijd aan, welke in een puntenverdeeling eindigde (33). Het was een zeer slechte wedstrijd. Ook De Zeeuwen n en Middelburg n deelden broederlijk waardoor de groen- witten zich thans wat van de on derste plaats hebben gewerkt. Zee landla kon maar op het kantje af van de VHssingen-reserves winnen, waardoor de rood-witten gevaarlijk dicht bij de laatste plaats zijn ge komen. De stand is R.C.S. 14 14 0 0 74—12 28 Zeelandla 12 7 3 2 65—29 17 Zeeuwen II 18 7 1 6 34—31 15 Breskens n 14 6 2 6 45—53 14 Yerseke 11 5 1 6 43—31 11 Middelburg H 11 3 2 0 20—38 Vlissingen II 12 3 2 7 23—38 E.M.M. 14 2 3 9 24—66 7 .Goes II 13 2 2 9 81—52 6 Com. Boys verplettert SchoondUkc. De Boys boekten een verrassend groote overwinning hetgeen» zU groo- tendeels danken aan het productieve voorhoede-spel, waarin Wulffaert C doelpunten voor zijn rekening nam. De wedstrijd Aardenburg-Biervliet ging niet door wegens niet opkomen van laatst genoemde. Nu voor Zondag a.s. de beslissingswedstrijd AxelClinge is vastgesteld, kan aangenomen wor den, dat het verzoek van R.C.8. II om terugtrekking is ingewilligd. De stand Is nu: Clinge 1« 11 2 3 «0—25 24 Axel 16 12 0 4 61—17 24 IJzendiJke 16 9 4 3 34—28 Aardenburg 15 10 1 4 46—30 21 Sluiskil - 14 7 1 6 39—30 15 Corn. Boys 15 5 2 8 34—43 12 SchoondUke 15 4 0 11 27—55 Terneuzen n 16 3 1 12 32—59 7 Biervliet 15 2 1 12 27—61 5 Geen publiek bli voetbalwedstrijden te Rotterdam. De burgemeester van Rotterdam heeft besloten, dat bij voetbalwed strijden aldaar voorlooplg geen pu bliek toegelaten m^g worden. Korfbal DISTRICT ZEELAND N.K.B. Uitslagen van 10 April 1943. 1. Volharding 1Madjoe I 30; Zeelandla 1—Swift 1 2—7. 2a. T.O.P.—Swift 3 4—2. 2b. Vitesse—Vlos 5—1. 2c. WillemstadEendracht 1 8; AchilleaBlauw wit 2 43. 3a. De ZeeuwenSwtft 5 12; Animo 2—S.I.W. 6—2. 3b. SVHVDB 2—1; DOS—de Poel 1—3; Dlos—TJoba 3—4; Seolto 2— Unltas 2 2—3. 3c. Olympic—Waarde uitgesteld DSV—SVK 7—0. N.-Beveland: ONDA—VZOD 3—1 Tholen: Eendracht 2SVO 61 IVO 2Smerdiek 1—12; 8V8—WH 8 1—2. W.-Z.-V1. BKC 2G roede 3—2. kldsandeKVC niet doorgegaan. Zwommen Nieuw wereldrecord door Deensche dames. De Deensche estafette-ploeg, be- Etaande uit de dames Fritze Nathan- son, CIrsten en Birthe Ove-Petersen 'en Karin Margaret Harup bracht te Kopenhagen het wereldrecord op de 4 x 100 yards crawl van 4 min. 8.1 op 4 min. 5.7. Hoofdredacteur: J. C. Visser, Vlissin gen: Algemeen redacteur: M. Geersc, Middelburg; Stadsnieuws: C. de Voogd, Vlissingen, en J. P. Ph. Doorenbos, Middelburg: Gewestelijk nieuws: H. van Benthem, Goes en R. F. H. h. Sondag, alles wal de. Bensdorp, fabrieken verlast nog van Uistekende „betrouwbare Kwaliteit til Opvoeding tot soldateske levenshouding. In het scholingskamp Ave goor der Nederlandsche S.S.. nabij Arnhem, heeft Zondag middag een bijzondere plech tigheid plaats gehad. SS-Grup- penführer en Generalleu tnant der höhere S.S. und Polizei Rauter, reikte daar aan 62 le den der germaansche SS in Nederland, waarvan 32 van rijks- of gemeentepolitie, het Reichssportabzeichen uit. Te vens opende hij er een nieuw gebbuwde turn- en exercitie hal. Verschillende sprekers heb ben hier de taak der germaan sche S.S. opnieuw belicht en gewezen op het dó tl dat door haar met lichamelijke opvoe ding wordt nagestreefd, n.l. 't aankweeken van een soldates ke levenshouding, het vormen van weerbare mannen, van een weerbaar volk. Nadat S.S.-Gruppenführer Rauter. die vergezeld was van S.S.-brigadeführer, dr. Har ster, S.S.-Standartenführer von Daniels en S.S. Stan- dartenführer Feldmeyer, het terrein had geïnspecteerd, knipte hij het lint voor den in gang door. In het gebouw sprak daar op als eerste S.S.-Standarten führer Feldmeyer. Spr. wees er op, dat dit oogenblik een mijlpaal is op den weg die de germaansche S.S. de afgeloo- pen jaren is gegaan. Wij zijn er ons hier opnieuw van be wust, aldus spr., dat zich in de S.S. alle waarden van ka rakter en lichaam moeten ver eenigen, dat het nieuwe ge slacht innerlijk oprecht en van lichaam, rechtop aan alle le- venseischen zal moeten kun nen voldoen. Zich tot de mannen wen den, die thans den cursus heb ben afgesloten, zei spr. van hen te verwachten dat zij be reid zijn de voetstappen te vol gen van hen die bijna twee jaar geleden als de" eersten zijn gevallen en die ook in dit kamp hun opleiding kregen. Spr. zei trotsch te zijn te we ten dat velen van de scheiden de mannen nog dit jaar de wapens in het Oosten zullen gaan voeren. Hierna sprak de comman dant der school, Hauptsturm- führer dr. Brendel. Deze her innerde er aan hoe S.S. Grup- penführer Rauter begin 1941 bevel gaf tot oprichting der school en aan de medewerking van den huidigen leider van het N.A.F., den heer Wouden berg, die dit voormalig N.V. V.-oord ter beschikking stélde, zoodat 1 Mei 1941 de school kon worden geopend. Avegoor is in 2 jaren gegroeid. Spr. dankte zijn medewerkers en vooral Gruppenführer Rauter voor zijn steun. Dien naam zal eeuwig aan dien van Ave goor verbonden blijven, zoo verzekerde spr. Avegoor is niet alleen uiterlijk, maar ook in breedte en diepte van wer ken en. scheppen gegroeid. Want al wat we hier doen, al dus spr., is opvoeding tot een soldateske levenshouding. Al leen met de wapens in de hand en met een sterk hart kan een volk leven. De lichamelij ke opvoeding moet laten aan voelen dat het iets heerlijks is zich te mogen inzetten voor het bestaan van ziin volk; zij beoogt den jongeman die eigenschappen te doen ver werven, welke hij moet bezit ten om den strijd te kunnen doorstaan. Het Reichssportabzeichen is eep sportdecoratie, bestemd voor alle rechtschapen en li chamelijk getrainde mannen, die hun plicht zien in de ver vulling van een taak in het kader van den opbouw van een Groot Germaansch rijk. Vervolgens betrad S.S.Grup- penführer Rauter het spreek gestoelte. Deze begon met er op te wijzen dat de huidige oorlog geen oorlog is tusschen landen in den liberalen zin, zooals die van 1914'18, doch een van wereldbeschouwingen die ver weg over de lands grenzen gaan om nieuwe vor men te scheppen. Zoo zien wij aan den eenen kant het jood- sehe bolsjewisme, aan de an dere zijde het revolutionnaire nationaal-socialisme, en ginds de stervende plutocratische wereld. Toen wij, mannen der Ger maansche S.S., indertijd hier Nederland kwamen, ge schiedde dat in tweeërlei func tie. Eenerzijds als Waffen S.S., anderzijds als veiligheidspoli tie, die de kwalijke elementen en invloeden binnen 't lichaam der gemeenschap bestrijdt. Wij deden een beroep op hen die zich bewust z|jn tot hetzelfde ras te behooren, mede. te wil len helpen aan het scheppen van een groot Germaansch rijk. Het bewijs voor de stoot kracht dezer gedachte is ge leverd door de honderden die hier den weg vonden tot onze vanen. Zoo ontstond de Ne- derlandsche S.S., later Ger maansche S.S. in Nederland geheeten, die niet anders is dan de Germaansche S.S. in Duitschland. De plechtige uit reiking van het Reichssport abzeichen geschiedt hier thans voor de eerste maal in Neder land. Spr. hoopte dat nog ye- len zich dit Abzeichen zullen verwerven. De grondslag daarvan is het flink, krachtig en taai maken van het lichaam. In het ver dere van zijn toespraak deelde spr. mede dat op het komende Zonnewendefeest in alle Stan- darten een wedkamp zal wor den gehouden, waardoor dit feest wederom zoo gevierd worden als onze voorouders dit plachten te doen. Boven dien verwacht ik, aldus spr., dat daarvan een aansporing uitgaat voor de beoefening der weersport in onze gelederen. Aan familieleden van de vrijwilligers in de Waffen-SS en het legioen. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Het is weer moge lijk pakjes voor de vrijwilligers in de Waffen-SS en het legioen te verzenden. Pakjes tot 100 gram zijn portvrij, van 100 tot 250 gram portvrij met „Zulas- sungsmarke", van 250 tot 1000 gram met porto en „Zulas- sungsmarke* Het bovenstaande is alleen geldig voor hen, die een veld postnummer hebben, terwiil de z.g. „Zulassungsmarke" alleen aan soldaten worden uitgereikt en' door hen aan hun familie leden toegezonden worden. Zij zijn dus nergens anders ver- krijgbaar. Voor vrijwilligers, die een adres hebben, dus geen voldpo/3tnummer, zijn geen ze gels noodig. Aan hen kunnen pakjes tot 100 gram zonder zegel worden verzonden. Ia bet belang vaa een goede en snelle verzending Is het noodzakelijk, dat de adressen duidelijk leesbaar en met Inkt geschreven worden en met bet volledige adres van den afzender. Brieven en pakjes moeten geadres seerd worden als volgt An das SS-Ersatzkommando Nlcderlaade. Den Haag. Korte Vijverberg 5. te zenden aan: rang naam veldpoetnummer of adres:.....* Japansche luchtmacht in actie. Formaties der Japansche marineluchtmacht hebben een aanval gedaan op de Ora-baai. Drie vijandelijke transportsche pen en een torpedojager werden in den grond geboord en scha de toegebracht aan kleinere oorlogsschepen. Zes Japansche vliegers stortten zich op vij andelijke doelen. Voorts hebben formaties der Japansche marineluchtmacht 'n aanval ondernomen op vlieg velden van Port Moresby op Nieuw Guinea. Een vijandelijk transportschip werd tot zinken en eenigc andere op den grond vernield. Door uitgeworpen bommen werden militaire in stallaties van den vijand ern stig beschadigd. Vijf Japansche vliegers stortten zich vrijwillig op militaire doelen. Wij hebben, aldus besloot Gruppenführer Rauter,, inder tijd geroepen duitschland ontwaak" gij roept thans in uw volk „Germaansch Ne derland ontwaak", het gaat er Om of Europa ln de toekomst nog leven zal of radicaal zal worden uitgebluscht. Ik ben er van overtuigd dat uw aan tal steeds grooter zal worden, Nederland zich daardoor een weg naar de toekomst zal ba- men, en wij eenmaal zullen kunnen zeggen „Germanje is ontwaakt en opgestaan". Tenslotte spelde Gruppen führer Rauter den mannen, terwijl de muziekkapel speel de, het Abzeichen op de borst. Feuilleton MUZIEK ES' HET DUIVELSSTEEGJE 14) door S. BROCKHOFF. Mevrouw Schooneman hield zich goed en blikte op de klok. Direct zou Aimers komen. Wat een geluk om een krachtiger, man in huis te hebben. Zij trachtte den opgewonden man te kalmeeren. „Wat zou u er van zeggen, als we de bespre king eens een dag uitstelden?" Kampscholte slaagde erin, zich een weinig te beheer- schen. Hij steunde op de klee- renstandaard en antwoordde: „Goed, maar wanneer voor het einde van de week de gebrui kelijke orders niet binnen zijn en ik het geld niet ontvangen heb, zal ik het gerecht er in mengen." Er werd geklopt. Aimers bracht een paar boeken bin nen. Hij zag dat Thea bleek was en een onmacht nabij. „Wat wil jij? Maak dat je eruit komt". Kampscholte liet de standaard los, waaraan zijn overjas heen en weer zwaaide. Hij ging op den mixer af. .Zorg er liever voor, dat men hier niet bedrogen wordt en dat je gasten meer drinken. Maar jdie drinken trouwens meer dan genoeg, alleen schijnt men niet te wenschen dat zij mijn wtjnen drinken". „Niet zoo dicht bij", zei Ai mers, toen Kampscholte zich vlak yoor mevrouw Schoone man plantte. Met dien kerel was niets te beginnen. Zij was vast besloten niet te betalen en niet te bestellen. „U wilt mij wel verontschul digen?" zeidè zrj, zoo hoffelijk alsof Kampscholte haar zoo juist een beleefdheidsvisite ge bracht had. Maar de directeur van „Vinum" dacht er niet over haar te verontschuldigen. Hij pakte haar grof bij den arm en blafte: „Voor het eind van de week betaalt u my die tienduizend gulden of ik laat het zoodje hier sluiten". Toen rukte zij zich los, de deur sloeg achter haar dicht. In het kantoortje bleven de twee mannen achter. De lamp scheen vaal van de vuile zoldering, de kantoor boeken lagen zorgvuldig ge stapeld op de schrijftafel, de kas was op acht* gulden na leeg. Aan de Ijzeren jassen- standaard bengelde de licht grijze zomerjas van Kamp scholte benevens zijn hoed en wandelstok. Paul Aimers' grijze oogen hadden een gevaarlijk groene glans, toen hij op den beschon ken man toetrad. „Daar", zei hij, wijzend op den standaard. „Neemt u uw kleeren en gaat u door de achterdeur weg. Het zou u toch ook wel niet aan genaam zijn als morgen de ge- heele stad wist, dat de heer Kampscholte dronken in het Odeon rond heeft gehangen". Misschien had de mixer het heelemaal niet beleedigend be doeld. Het was nu eenmaal zoo zn'n manier van spreken. En het zal ook wel niet moge lijk zijn na te gaan. wat de heer Kampscholte op dat mo ment dacht. Hij kende dien man niet. maar hij mocht hem niet lijden. Ook zag hij niet precies waar hij stond. Er was zoo'n vreemd gevoel in zyn hoofd, dat was misschien wel de schuld van alles wat daar na gebeurde. k(Wordt vervolgd.) DE VERLIEZEN VAN HET BRTTSCHE LUCHTWAPEN. In de Londensche pers wor den de verliezen van het Brit- sche luchtwapen in de afgeloo- pen 3i/, jaar oorlog in Euro pa en het middenoosten be kend gemaakt. Volgens deze gegevens zouden slechts in totaal 7476 Engelsche vliegtui gen van alle types verloren zijn gegaan. In feite echter zgn, naar het D.N3. verneemt, in deze gevechtsgebieden se dert het begin van den oorlog tot eind Maart 1943 alleen door het Duitsche luchtwapen, het afweergeschut vfln het le- ger en de marine tezamen 16.379 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Poolsche officieren door Ge- peoe vermoord. In Februari en Maart 1940 zijn te Smolensk naar de Duitsche militaire autoriteiten aldaar hebben ge constateerd 10.000 Poolsche of ficieren, d.w.z. vermoedelijk het geheele na d© ineenstor ting van Polen in 1939 zich op Sovjetrussisch gebied be vindende officierenkorps op terrein van het Gepeoe her stellingsoord Kosegory nabjj Smolensk doodgeschoten. De Duitsche militaire autoriteiten hebben in het bosch van het voormalige Ge poe herstellings oord een massagraf van 28 meter breedte en 16 meter lengte bloot gelegd. In dit massagraf lagen in twaalf la gen boven elkaar 3000 Pool sche officieren in volle uni form met het gezicht naar be neden, gedeeltelgk met de han den op den rug geboeid en gedeeltelijk den mond met zaagsel gevuld. Allen waren door middel van een pistool schot in den hals gedood. Uit verdere opgravingen Is gebleken, dat ook onder de overige aanplantingen van tweejarige dennen een groot aantal Igken liggen. De Engelsch-Amerikaansche scheepvaartverliezen. Engeland en de Ver. Staten hebben tot aan eind Maart 1943, naar het D.N.B. verneemt, in totaal een koopvaardntonnage verlo ren gelijk aan hun geheele be zit daarvan by het uitbreken van den oorlog, n.l. 30.4 mil- lioen brt. By een gemiddelde tonnage der in den grond ge boorde schepen van 3500 brt, of rond 6600 dead weight tons, zgn tot dusver ruim 8500 sche pen tot zinken gebracht. Van den omvang hiervan kan men zich pas een begrip vormen, wanneer men bedenkt, dat de wereldkoopvaardyvloot bij het uitbreken van den oorlog slechts 4686 schepen tusschen de 5000 en 10.000 brt. bezat en van de kleinere klasse, tus schen 2 en 5000 brt., ook slechts 6367 schepen. Meer dan 85 pet. van al deze schepen liggen thans op den bodem der zee. Dat beteekent, dat Enge land en de Ver. Staten reeds thans zgn aangewezen op nieu we schepen. Harry Bauer overleden. De bekende Fransche filmacteur Harry Bauer is te Pargs, aan de gevolgen van een hartver lamming overleden. OP DE PHILIP PIJNEN GEÏN TERNEERDE NEDERLANDERS. Het informatiebureau van het Nederlandsche Roode Krul», Kor te Voorhout 14 te 'e-Gravenhage, maakt bekend, van het interna tionale Roode Kruis te Genöve de namen te hebben ontvangen van enkele Nederlanders, geïnterneerd in het kamp Santo Tomas op de Phllippljnen. Varr ondervolgende geïnterneer den kon nog geen bericht aan de familieleden worden gezonden, aan. gezien de familie-adressen in Hol land niet bekend zijn: mechanic H. V. Salten, 30 jaar, watshman Tho mas Blans, 46 jaar, mrs. F. K. Carsten, 49 jaar, mrs. L. A. A. Holst, 61 jaar, mechanical engi neer KC, C. Janssens, 31 Jaar, mrs, M. A. M. Janssens. 28 jaar, Im porter Antoni Peters. 52 jaar, pro fessor C. H. Reimers, 61 jaar, of ficeman J. H. Schaeffer. 45 Jaar. Familieleden van deze geïnter neerden. c.q, zij die inlichtingen kunnen verstrekken met betrok king tot de familie-adressen van bovengenoemde personen, gelleven zich schriftelijk in verbinding te 9tellen met gemeld bureau ter ver» krijging van verdere informatie be treffende correspondentie enz»

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 2