PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT 21 SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. „Noodbonnen" noodig voor nieuwe ruiten. DVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 121 ct., minimum per adver- entie 2.05. Bij abonnement Bpeciale prUs. Kleine advertenties maximum 5 regels) 53 cent, dienstaanvragen en dienstaanbie- ingen 50 ct. .Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer WOENSDAG 14 APRIL 1943 180ste JAARGANG DIT NUMMER BESTAAT UIT NUMMER 87 t BLADZIJDEN De Bureaux van ons blad zUn gevestigd te: Vlisslngen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60. teL 10 (2 lijnen). Redactie na kantoortijd teL 578; Middelburg: Dondenacbe Kaal 29, Redactie tel. 3521, Admlnistr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15, tel. 2863, na kantoortijd tel. 2475; Souburg Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, tel. 102; Breskens Dorpsstraat 35. tel. 21, Het opperbevel van de Duit- he weermacht deelde Dinsdag ide: Aan het Oostelijk front ver- p de dag: bg plaatselijke ge- chtsactie over het algemeen lm. Sterke formaties der chtmacht vielen op vele aatsen van het front en in ilingen, troepenverblijfplaat- _a, ravitailleeringseolonnes, oorwegdoelen en luchtsteun- inten aan. In Tunesie verliepen de be rgingen van onze troepen ten .oorden van de lijn Kairoean- volgens de plannen. vertraagden den ingjimarsch van den vijand. De jchtmacht beschermde de be- ectjg'egingen der Duitsch-Italiaan- .-he troepen met goed effect DAMt bombardeerde Maandag- acht scheepsdoelen en ravi- in de haven Jan Bone met succes. In de Middellandsche Zee Jl. èrnietigden Duitsche duik- ootjagers twee vijandelijke iuikbooten. Vijandelijke vliegtuigen vie len m den nacht van 12 op 13 April eenige plaatsen in Oost- Pruisen, vooral Koningsbergen met brisant- en brandbommen aan. In woonwijken, aan zie kenhuizen en aan de universi teit werd schade toegebracht. In het kustgebied van de be zette gebieden in het Westen en van Noorwegen werden vier Britsche vliegtuigen neerge schoten. Zooals in een extra bericht medegedeeld, hebben Duitsche duikbooten haar onophoudeljj- ken stryd voortzettende, in liet Noorden van den Atlantischen Oceaan een zwaar geladen, naar Engeland varend convool aangevallen. Daarbg, alsmede bij de aanvallen op alleen va rende schepen in de Caribische Zee en voor do kust van Zuid- Afrlka hebben zij 21 schepen met een totalen Inhoud van 138.500 ton tot zinken gebracht en 6 andere schepen met tor pedo's getroffen. G. DE TOESTAND IN TUNIS- Ten aanzien van de verwar- ie vijandelijke berichtgeving iver den toestand in Tunis itelt de militaire correspon- lent van het D.N.B. heden in >en beschouwing de vraag: .wat zijn nu de feiten?" En lij antwoordt: Duitsche mili- aire kringen laten zich ook .hans over deze vraag nog niet lit. Zij laten evenwel doorsche- neren, dat het den Duitsch- 'taliaanschen strijdkrachten inder generaal-veldmaarschalk Hommel gelukt is, aan alle >msingelings- en vernieti- jingsoogingen van Montgome ry niet succes het hoofd te jieden en daarmede het doel Iran alle Engelsch-Amerikaan- sche krachtsinspanningen in Noord-Afrika tot dusver nog steeds te neutraliseeren. Dat is inderdaad een niet gering succes en het zal nog blijken, hoe dit succes uiteindelijk van invloed zal zijn op de alge- meene oorlogssituatie aan de Middellandsche Zee. Vier le gers heeft de vijand sind: maanden tegen de betrekkelijk kleine Duitsch-Italiaansche strijdkrachten in beweging ge steld. Nog altijd is de as in Afrika aanwezig en de krachtsverspilling van den vij and in het Afrikaansche ge bied blijft voorloopig nog al tijd bestaan. TELEGRAM VAN MUSSOLINI AAN HITLER. Bg het verlaten van het Duitsche gebied heeft de Du- ce het volgende telegram ge zonden aan den Führer: „Na afloop van mijn verblijf op Duitschen bodem wil ik U, Führer, zeggen, dat het mij een bg zonder groot genoegen geweest is, met U over zoo vele vraagstukken, die op ge lijke wijze de belangen van onze twee landen betreffen, te hebben kunnen praten. Op nieuw heb ik met groote vol doening kunnen constateeren de hartelijke saamhoorigheid in de doelstellingen en handelin gen, die onze beide volkeren in een oorlog vereenigt, dien die volkeren rechtstreeks tot aan de beslissende overwinning zul len voortzetten, die Europa den door zijn volkeren ver wachten rechtvaardigen vrede zal brengen. Ik behoud de dankbaarste herinnering aan Uw hartelijke ontvangst en be groet U, Führer, in kameraad schappelijke vriendschap, Mus solini". Staatssecretaris Bastianini heeft aan den Duitschen mi nister van buitenlandsche za ken, Von Ribbentrop eveneens een telegram gezonden. BESCHIKKING van den commissaris-generaal voor de openbare veiligheid be treffende het verblijf van joden in de provincies. Op grond van artikel 47 en 52 van de verordening 1/43 van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de handhaving van de openbare orde bepaal ik: Artikel 1. Met ingang van 23 April 1943 is aan joden het verblijf in de provincies Utrecht, Zuid- Holland en Noord-Holland ver boden, met uitzondering van de stad Amsterdam. Artikel 2. Joden die zich op het ©ogen blik in ae genoemde provincies ophouden, moeten zich naar het kamp te Vüght begeven. Artikel 3. Bg het vertrek naar het kamp te Vught is het medene- men van reisbagage en waar- de-voorwerpen toegestaan.Voor het verlaten van hun woon plaats moeten de joden zich melden bij het hoofd van plaat selijke politie, waar zij woon achtig zijn, opdat hun wonin gen behoorlijk kunnen worden afgesloten en aan hen een reis vergunning naar het kamp te Vught kan worden verstrekt. Artikel 4 (1) Uitgezonderd van de voorschrif ten der artikelen 1 tot en met 3 zijn len kan de „Zentralstellc filr Juedi- sche Auswanderung" te Amsterdam vergunningen tot verblijf en reizen in de genoemde provincies uitreiken. Artikel 5. jood in den zin van deze beschik king is hij, die ingevolge artikel 4 van de verord. 189/40 betr. de aan melding van ondernemingen jood is of als jood wordt aangemerkt. Artikel 6. (1) Hij die in strijd handelt met de bepalingen van artikel 1 tot 3 of deze ontduikt,wordt in zoover niet ingevolge andere voorschriften 'n zwaardere strat is verbeurd ge straft met hechtenis van ten hoogste zes maanden en met geldboete van ten hoogste tweeduizend gulden of met een dezer straffen. Hij, die ont duikingen van deze bepalingen in de hand werkt, deze mogelijk maakt of er aan medewerkt, ontvangt dezelfde straf. (2) Het nemen van maatregelen op 't Eebied van de Sicberheitspoiizei blijft onaangetast. 's-Gravenhage, 13 April 1943. De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid. get.' Rauter. SS-Gruppenführer und Gene- ralleutnant der Polizei. Italiaansch weermachtbcricht. In het Italiaansch weermacht- bericht wordt gemeld, dat de vijand Maandag zijn bombar dementen op steden en centra in Zuid-Italië en op de eilan- den hernieuwde. Slechts te Co- «- senza en Vibo Valentia (Caten- zaro) wordt melding gemaakt van schade en slachtoffers on- |S" der de burgerbevolking, in to- taal zestig dooden en 124 ge- wonden. Drie toestellen wer- den vernield. In de afgeloopen weken heeft p- üe koninklijke marine door op- treden van de lucht- en vloot- 'it strijdkrachten van den vijand drie torpedobooten, twee duik- S. booten en een kruiser verloren. Een groot gedeelte van de be manningen werd gered door eigen middelen of door den vij- pu and gevangen gemaakt. In de- h zelfde periode brachten sche pen der koninklijke marine 2 >n vijandelijke duikbooten tot zinken. Nederlandsche vrijwilligers In het Oosten. SS PX ZschSckel-O-H-Pm KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-S.S. EN HET LEGIOEN. Het SS-Ersatzkommando Niederlaü- de deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, ln den leeftijd van 1745 Jaar (ook ge huwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bt) de genoemde adressen ver voegen, teneinde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijkheid tot opleiding en dienstvervulling in Necerland, in een speciaal wachtba- taljon. Gezinsleden dezer vrijwilligers hebben gelijke voorrechten als hen, die dienen In de Waffen-SS of het le gioen: kostwinnersvergoeding, koste- loozo ziekenverpleging, extra levens middelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen mplden, die tot de Germaansche S3 ln Nederland willen toetreden. 15.4.43. 9 tot 11 uur, Tilburg, Lan ge Schljstraat 66. 15.4.43, 15 tot 17 uur, Den Bosch, hotel Noord-Brabant, Markt 45. 16.4.43, S tot 11 uur. Roermond, N.S.D.A.P., Swalmerstr. 61. 16.4.43, 16 tot 18 uur, Arnhem, Weverstraat 16b. 17.4.43, 9 tot 11 uur, Hengelo. Deutsches Haus. 17.4.43, 15 tot 17 uur. Zwolle, hotel Peters, i»arkt. 18.4.43, 9 tot 11 uur, Groningen, Concerthuis. Poelestraat. 18.4.43, 15 tot 17 uur, Leeuwarden, huize Schaaf, Brcedstraat. 19.4.43, 9 tot 13 uur, Amsterdam, school Iepen weg 13. 20.4.43, 9 tot 13 uur. Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 215. 21.4.43, 9 tot 13 uur. Amersfoort, dienstgebouw, Leusderweg. 22.4.43, 9 tot 13 uur, Den Haag, café ,,Den Hout", Bezuldenhoutsche- weg. GEEN STRAF, bij tijdige aanwijzing van verborgen joden en joodsche vermogenswaarden. Van bevoegde Duitsche zijde wordt op het volgende gewe zen: Sedert de afkondiging van de beschikking van den General- kommissar für das Sicherheits- wesen inzake het verblijf van joden in de provinciën, is een groot aantal voortvluchtige jo den of verborgen joodsche ver mogenswaarden door de mede werking van de bevolking ach terhaald. Met het oog op de vrgwillig en tijdig verstrekte aanwijzingen zijn in alle geval len de Nederlanders en hun ge zinnen, die oorspronkelgk daar aan deel hadden zonder straf er van af gekomen. Daarentegen moesten onlangs een aantal Nederlanders wor den gearresteerd die getracht hadden te verhinderen, dat de politie kennis kreeg van het verblijf van verborgen joden of vermogenswaarden. Teneinde een vergissing in zake het tot het joodsche ras behooren van woningzoekende personen en tevens het gevaar van een strafbare handeling te vermijden, wordt dringend aan bevolen alle in de huiselijke ge meenschap opgenomen perso nen overeenkomstig de bepa lingen onverwijld aan te geven bg de meest nabije politieauto riteit, PLUNDERAARS NAAR CONCENTRATIEKAMPEN. Wegens plundering in het geëvacueerde gebied te Den Haag zijn de volgende perso nen voor geruimen tijd naar 'n concentratiekamp in Duitsch- land gezonden: 1. Alex Wilhelm Linnenba'nk, 28 jaar oud; 2. Van de Pluyn, 29 jaar oud; 3. Cornelis de Raad, 31 jaar oud; 4. Jakobus P. Th. van de Mey, 42 jaar oud; 5. Leendert C. de Jonge, 23 jaar oud. Ontslag aan burgemeesters. Bij besluit van den commit saris-generaal voor bestuur en justitie van 30 Maart 1943 is mr. J, A. M. van Oorschot onmiddellijk ingaand ontslagen als burgemeester van Harden- berg. Bg besluit van den commis saris-generaal voor bestuur en justitie van 30 Maart 1943 is, op eigen verzoek, onmiddellijk ingaand ontslag verleend aan: H. Schelhaas, als burgemeester van Langedijk, aan J. H. Schreurs, als burgemeester van Heel en Panheel, en aan mr. A. J. J. de Glas, als bur gemeester van Horn (L.). Root op het IJsselmeer ver gaan. Op het IJsselmeer nabH Enkhuizen, ongeveer 4 km. uit de kust, is de Stanfries 9 van de Holland-Frieslandlijn ver gaan. Van de vijf opvarenden heeft men geen spoor kunnen ontdekken. Vermoedelijk zijn zij verdronken. Luchtaanval op Koningsber gen. Vijandelijke vliegtuigen hebben in den nacht van 12 op 13 April naar het D.N.B. ver neemt, eenige plaatsen in O. Pruisen, vooral de binnenstad van Koningsbergen, met bri sant- en brandbommen aange vallen. Er werd schade aan gericht in woonwijken, aan zie kenhuizen en aan universiteits gebouwen. Scheuring in de Britsche La- bour-partij. In de Britsche La- bourpartjj is het tot een voor de partijleiding zeer onaange name breuk gekomen. De plaatselijke groep van Bristol is uit de partij gesloten. De mi nister van vliegtuigproductie. Sir Stofford Cripps is jaren lang van deze groep lid ge weest. Cripps zou voornemens zijn met behulp van de nume riek zeer zwakke groep Bristol Oost zijn oude volksfront-ge dachte weder nieuw leven in te blazen. Nieuwe regeling voor vlakglas. In de plaats van het be- en verwerkingsverbod van vlak glas treedt, blijkens een publi catie in de staatscourant, met ingang van 13 April 1943 een verbod tot het koopen, verkoo- pen, afleveren, bewerken en verwerken van alle soorten vlakglas, wanneer men geen schriftelijke vergunning van den directeur van het rijksbu reau voor bouwmaterialen heeft. Het verbod geldt ook voor z.g. afvalglas (met afme tingen kleiner dan 9 x 14 c.m.) en oud glas. Een definitieve distributiere geling voor vlakglas is in voor bereiding. Ter voorziening in de allerdringendste behoeften geldt voorloopig de voTgende igeling: De Bevollmachtigte beim Reïchsbüro' für Baumateria- len, Abt. Flachglas, Juliana van Stolberglaan 29, Den Haag, zal z.g. Bescheinigungen uitge ven voor het koopen enz. van vlakglas door of ten behoeve van de Duitsche weermacht of andere Duitsche opdrachtge vers. De bouwnijverheid. Wanneer men voor dringen de herstelwerkzaamheden, val lende onder de bouwnijverheid, vlakglas noodig heeft of moet bewerken (b.v. het beglazen van woningen, ziekenhuizen en fabrieken), heeft men een z.g. „noodbon"'noodig, die uitgege ven wordt door den algemeen gemachtigde voor den weder opbouw en voor de bouwnijver heid. Alleen in de allerdringendste gevallen zullen deze noodbon nen worden verstrekt, nl. vrij wel uitsluitend bij bomschade. Wanneer het in dit geval vensterglas betreft, dient men zich hiervoor te wenden tot den burgemeester of den dienst van bouw- en woningtoezicht. Ter verkrijging van een bon voor alle overige soorten vlakglas, bestemd voor herstelwerk zaamheden op het gebied van de bouwnijverheid, wende men zich tot het provinciaal bureau goedkeuring werken, het bu reau goedkeuring werken Am sterdam of den dienst weder opbouw Rotterdam. Voorziening van ambacht en industrie. Ter voorziening in de be hoeften van ambacht en indus trie geeft het rijksbureau voor bouwmaterialen. Keizersgracht 15, Amsterdam, eventueel noodbonnen uit. Deze moeten worden aangevraagd via de be drijfsorganisatie, waartoe de vervaardigers of de gebruikers van het object, waarvoor het glas bestemd is. behooren. Ook hiervoor zal slechts zelden een noodbon worden verstrekt. Glas voor tuinders. In de allerdringendste geval len zal het bureau grondstoffen van het rgksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogs tijd, Lange Voorhout 10, Den Haag, noodbonnen uitgeven voor het koopen enz. van vlak glas, bestemd voor het begla zen van warenhuizen, broeikas sen en -bakken. Men dient deze aan te vragen bij den rijkstuin- bouweonsulent in het ambtsge bied, waarin het bedrijf van den aanvrager gelegen is, op formulieren, die daartoe bij den consulent verkrijgbaar zijn. Voor verdere bijzonderheden zie men de in de couranten op genomen officieele medede»» ung« J

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1