PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zware wisselvallige gevechten in Tunis. abonnementsprijs 19 ct, per week of 2.-12 per kwartaal Franco per post 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. advertentieprijs Per m.m. 14 cent, minimum per adver tentie 2.30. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 8 regels) van 1—5 regels 65 cent, Iedere regel meer 13 cent. dlenstaanvragen en dienstaanbiedingen resp. 55 en 11 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 10 ct. meer MAANDAG 12 APRIL 1943 186ste JAARGANG DIT NUMMER BESTAAT UIT NUMMER 85 BLADZIJDEN De Bureaux van ons blad zijn gevestigd te: Vlisaingen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60. tel. 10 (2 HJneh). Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londensche Kaai 29, Redactie £-3521. Administr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade lo, tel. 2863. na kantoortijd tel. 2175; Souburg Kanaalstraat 4o, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, tel. 102; Breskens Dorpsstraat 35, tel. 2L Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Zondag be kend Aan het Oostelijke front is de dag, met uitzondering van succesvolle zuiveringsgevech ten in het gebied van Noord westen van Isjoem, rustig ver- loopen. Het luchtwapen heeft in ver schillende sectoren met sterke strijdkrachten bolsjewistische stellingen aangevallen en de vijandelijke ravitailleering be nevens industrieele doelen in het achterwaartsche gebied van den vijand bestreden. In zware wisselvallige ge vechten werden ten Zuidwes ten van Tunis en ten Westen van Kairoean met superieure strijdkrachten uitgevoerde en door sterke vliegersformaties ondersteunde vijandelijke door braakpogingen afgeslagen. Den vijand werden, deels in tegen aanvallen, zware verliezen toegebracht en 60 tanks wer den verwoest. In den Zuidelg- ken sector gelukte het onzen troepen zich van den vijand los te maken en hun bewegin gen naar nieuwe stellingen systematisch voort te zetten. Vijandelijke vliegtuigen heb ben in den afgeloopen nacht in Zuidwest- en Noordoost- Duitschland lukraak brisant- en brandbommen geworpen, hoofdzakelijk op open lande lijke gemeenten. Bg deze en bij overdag uitgevoerde aan vallen van zwakke Britsche luchtstrijdkrachten in het kust gebied van het bezette Wes telijke gebied verloor de vrjand 13 toestellen. In het Kanaal is het in de vroege ochtenduren van 10 April tot een kort gevecht ge komen tusschen Duitsche pa trouillebooten en drie Brit sche kanonneerbooten, waar van er twee zwaar beschadigd werden. De Duitsche schepen leden schade noch verliezen. DE STRIJD IN TUNIS. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt De groote slag In Tunesië wordt met onverminderde he vigheid voortgezet, zoo ver klaarde men Zaterdagmorgen te Berlijn. In het Noor-den van het front hebben zich thans twee zwaartepunten gevormd en wel in de onmiddellijke omge%'ing van Dzjebel-el-Bab en een in het gebied van Pi el ion. De aanval der geallieerde troepen in het Noorden bij Dzjebel-el-Bab en Medzjes-el- Bab gaat in de richting van de stad Tunis, terwijl de meer naar het Zuiden ingezette aan vallen tegen Kairoean gericht zijn. Van Duitsche z''d,e ver klaart men, dat deüg»-e;*win- ningsbe rich ten der geallieer den nog al eenigszins voorba rig zijn, daar alle geallieerde aanvallen zijn opgevangen en daar bovendien van een om singeling of van een doorbraak nog geen sprake is. Zeer fel is de-3trijd aan bei de zijden A an de stad Pichon en bij de pas van El Hauou- areb,« waar de geallieerden met zeer zware bloedige verliezen telkenmale worden terugge slagen. In a-Tunesië heeft maar schalk Rommel wederom kans gezien zich aan de dreigende omsingeling onttrekken en met het gros zijner troepen op nieuwe stellingen terug te trekken. De luchtmacht der spilmo- gendheden is zeer actief en bombardeert dag en nacht de ravitailleeringsbases van den vijand. Torpedojager „Harvester" verloren gegaan. De Britsche admiraliteit heeft bekend ge maakt, dat de torpedojager „Harvester" op den Atlanti- schen oceaan door een torpedo getroffen en tot.zinken is ge bracht. ITALIAAN S CHE STEDEN GEBOMBARDEERD. Naar het Italiaansche hoofd kwartier Zondag mededeelde, zijn Napels, Cagliari en La Maddalena door de Engelsch- Amerikaansche luchtmacht ge bombardeerd. Te Napels zijn eenige gebouwen gedeeltelijk ingestort en men betreurt er 4 dooden en 34 gewonden onder de bevolking. Vier viermotori ge toestellen werden neerge schoten. In de andere plaatsen is het aantal slachtoffers nog niet nauwkeurig bekend. Folkéstone aangevallen. Snel le Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Vrijdagmiddag' een aan val op Folkestone gedaan. In scheervlucht lieten zg een aan tal zware bommen vallen op verscheidene gfloepen gebou wen. die geheel vernield wer den. Britsch-Indiselie brigade ver nietigd. Japansche strijdkrach ten hebben naar bekend wordt, aan de Golf van Bengalen ten Noorden van Akyab de zesde Britsch-Indische brigade voiko- men vernietigd. De bataljons commandant werd gevangen genomen. KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-S.S. EN HET LEGIOEN. Het SS-Ersatzkommando Nlederlan- de deelt mede: Nederlanders van arisch bloed. In den leeftijd van 1715 Jaar (ook ge huwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zUn en zich gel:eel kunnen geven aan de eischen, 1 die de opleiding nun stelt, kunnen i zich bij de genoemde adressen ver voegen, teneinde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijkheid tot opleiding en dienstvervulling In Nscerland, In een speciaal wachtba- taljon. Gezinsleden dezer vrijwilligers hebben gelijke voorrechten als hen, die dleneh in de Waffen-SS of het le gioen: kostwinnersvergoeding, koste- loore ziekenverpleging, extra levens middelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Gerraaansch® SS In Nederland willen toetreden. H.4.43, 9 tot 13 uur, Rotterdam, Deutschea Haus, Westzeedijk. 15.4.43, 9 tot 11 uur, Tilburg, Lan ge SchlJstraat 66. 15.4.43. 15 tot 17 uur, Den Bosch, hotel Noord-Brabant, Markt 45. 16.4.43, 9 tot 11 uur. Roermond, N.S.D.A.P., Swalmerstr. 61. 16.4.43, 16 tot 18 uur, Arnhem, Weverstraat 16b. 17.4.43, 9 tot 11 uur, Hengelo, Deutsches Haus. 17.4.43. 15 lot 17 uur, Zwolle, hotel Peters, i-.arkL 18.4.43, 9 tot 11 uur, Groningen, Concerthuis, Poelestraat. 18.4.43. 15 tot 17 uur, Leeuwarden, huize Schaaf, Breedstraat. 19.4.43, 9 tot 13 uur, Amsterdam, school Iepenweg 13. 20.4.43, 9 tot 13 uur. Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245. 21.4.43. 9 tot 13 uur. Amersfoort, dienstgebouw, Leuaderweg. 22.4.43. 9 tot 13 uur. Den Haag, cafft „Den Hout", Bezuldenhoutscüe- wcg. Ontmoeting tusscjien Führer en Duce. De Führer en de Duce heb ben van 7 tot 10 April 1943 een ontmoeting gehad. De Duce was in gezelschap van den chef van den Italiaan- schen generalen staf,legerge neraal Ambrosio, den staats secretaris voor buitenlandsche zaken, Bastianini, alsmede van ambtenaren van het Italiaan sche ministerie van buitenland sche zaken en van officieren van het Italiaansche opperbe vel. Met den Führer waren in de samenkomst verschenen: de rijksmaarschalk Hermann Goe- ring. de minister van buiten landsche zaken Von Ribben- trop.de chef van het opperbe vel van de weermacht gene- raal-veldmaarchalk Keitel, de opperbevelhebber van de mari ne groot-admiraal Doenitz en de chef van den generalen staf van 't leger, generaal Zeitzler. De Duitsche ambassadeur te Rome Von Mackensen en de Italiaansche ambassadeur te Berlijn, Dino Alfieri, namen eveneens aan de samenkomst deel. In de uitgebreide besprekin gen werden zoowel de alge- meene politieke toestand, als ook alle kwesties van de ge meenschappelijke oorlogvoe ring behandeld. Omtrent de op alle gebieden te treffen maat regelen werd volledige over eenstemming bereikt. De Führer en de Duce gaven opnieuw uitdrukking aan hun en hunner volkeren, harde vast beradenheid, den oorlog door .het totale gebruik van alle krachten te voeren tot aan de definitieve overwinning en tot aan de volledige uitschakeling van elk toekomstig gevaar, dat de Europcesch-Afrikaansche ruimte van het Westen en het Oosten uit bedreigt. De ge meenschappelijke doelstellin gen, die de asmogendheden nastreven ter verdediging van de Europeesche beschaving en voor de rechten der volkeren op vrije ontwikkeling en sa menwerking werden opnieuw bekrachtigd. De overwinning van de in het pact van drie verbonden naties moet aan Europa een vrede waarborgen, die de samenwerking van alle. volkeren op den grondslag van hun gemeenschappelijke belan gen garandeert en een recht vaardige verdeeling tot stand brengt van de economische goederen der wereld. De be sprekingen tusschen den Führer en den Duce en de on derhandelingen van hun mede werkers zijn verloopen in den geest van groote hartelijkheid. De diplomatieke correspon dent van het D.N.B. schrijft, dat alleen reeds het feit, dat de besprekingen tusschen Führer en Duce vier dagen ge duurd hebben, waarbij zij eiken dag tot 6 uur en meer in be slag namen, aantoont hoe bui tengewoon omvangrijk de kwesties waren, die ter be spreking op de agenda ston den. De grondigheid waarmee elk actueel en actueel wor dend politiek en militair pro bleem van alle kanten bespro ken werd, verhoogt de betee- kenis van hetgeen geconsta teerd kan worden uit het offi- cieele communiqué, n.l. dat zich noch t.a.v. den wil om te overwinnen, noch t.a.v. het vertrouwen in de overwinning der asmogendheden iets gewij zigd heeft. Japansche bomaanval op vlieg veld van Tsjlttagong. Krachti ge formaties Japansche bom menwerpers hebben wederom het vliegveld en de omgeving van Tsjittagong met bommen bestookt. Negen vgandelgke vliegtuigen werden op den grond vernield. BURGEMEESTER VAN TERNEUZEN BENOEMD. Het rijkscommissariaat deelt medede commissarisgeneraal voor bestuur en justitie heeft den gemeenteambtenaar H. Tuinier te Roden benoemd tot burgemeester van Oude Pe- kela. De commissaris-generaal voor bestuur en justitie heeft den kapitein G. H. Klomp te Rhe- nen benoemd tot burgemeester van Terneuzen. De heer Klomp werd 5 Juni 1894 te Veenendaal geboren. Na de lagere school en de Fransche school te hebben doorloopen, bezocht hg de H.B. S. te Amersfoort. Hierna ont ving hij aan de kweekschool voor de zeevaart te Amster dam een opleiding voor stuur man ter koopvaardij. In Janu ari 1914 vertrok de heer Klomp naar Indië waar hij 5'/-, jaar bij de K.P.M. voer. Gerepa trieerd zijnde, kwam hij daarop in dienst van den Holl. Lloyd. Na een jaar werd hij wegens slapte bij deze maatschappij ontslagen. Kort daarop kwam hij als tweede stuurman bij de Ver. Ned. Scheepvaartmij. Na één reis werd hij eerste en de laatste 10 jaar was hij kapi tein en voer op den West Af- rikadienst. Bij het uitbreken van den oorlog was de heer Klomp juist met verlof hier te lande. Thans is hij wachtgel der bij genoemde maatschap pij. Vorig jaar deed hit zijn examen voor burgemeester. De heer Klomp is sinds 1933 lid van de N.S.B. Hij bekleedt thans in de beweging de func tie van groepsleider van Rhe- nen en onderkringleider van den kring ..Geldersch Vallei". Voorts is hij in zijn woonplaats buurtschapshoofd van Winter hulp en Ned. Volksdienst. TWEE RAADSHEEREN IN GERECHTSHOF TE LEEUWARDEN ONTSLAGEN Het rijkscommissariaat deelt mede: de rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied heeft de raadsheeren in het gerechtshof te Leeuwar den mr. F. F. Viehoff en mr. J. Wedcven wegens grove verza king van hun ambtsplichten onmiddellijk ingaande uit hun ambt ontslagen. Regeling aanvoer en afzet van garnalen. In het voedselvoorzienings blad is afgekondigd de garna- lenverordening 1943 van het bedrijfschap voor visscherijpro- ducten, waarbij de aanvoer en de afzet van garnalen gere geld wordt. Alle aangevoerde garnalen dienen te worden af geleverd aan het onder het centraal aan- en verkoopbu reau van visscherijproducten ressorteerende aan- en ♦ver koopkantoor voor garnalen te 's-Gravenhage. Door dit kan toor wordt dan de verdeeling onder de handelaren centraal geregeld, waartoe de handel aan beperkingen wordt gebon den. Voorts worden voorschrif ten gegeven omtrent het doen pellen, het drogen en het zou ten van garnalen. Tenslotte is het Vervoeren van gedroogde en gezouten garnalen verbo den, wanneer het vervoer niet gedekt is door een. geleidebil jet. De inhoud van deze veror dening stemt grootendeels overeen met het tegelijkertijd ingetrokken garnalenbesluit 1942. De Australische verliezen op Nieuw-Guinea. De Australische minister van oorlog, Forde, heeft verklaard, dat bij den veldtocht te land op Nieuw- Guinea de Australische verlie zen tot dusver 6212 man be dragen hebben. Daarvan zijn 2110 manschapnen gesneuveld. 3833 gewond en worden er 269 vermist. DOODVONNISSEN VOLTROKKEN. Officieel wordt medegedeeld: De door het Duitsche Oberge- richt den 2en en 9en Maart 1943 gevelde doodvonnissen te gen den veelvuldig voor dief stal met inbraak gestraften, recidivist Wilhelm Dissel uit Amsterdam wegens het verbo den bezit van wapens, en tegen Simon Bertus Schuit uit Am sterdam, wegens sabotage, zijn Zaterdag na onderzoek van de gratiemogelijkheid voltrokken. Dissel had, toen, hij door Ne derlandsche politiebeambten bij een inbraak werd betrapt, ver zet tegen zgn arrestatie gebo den en daarbij gebruik trachten te maken van een schietwapen, dat hij bij zich droeg. Schuit had als voormalig lid van de C.P.N. ondanks alle in het openbaar gegeven waar schuwingen tot October 1942 zich schuldig gemaakt aan het verspreiden van geschriften en het aanwerven van leden voor de C.P.N. AANTAL DOODEN IN ROTTERDAM TOT 341 GESTEGEN. Door het lukraak uitwerpen van brisant- en brandbommen uit Britsche vliegtuigen heeft in den nacht van Donderdag en Vrijdag de Nederlandsche bur gerbevolking opnieuw verliezen geleden. Deze bedragen volgens de tot nu toe ontvangen be richten elf dooden, waaronder 2 kinderen, 21 zwaargewonden en talrijke lichtgewonden. Een groot aantal woonhuizen werd vernield, 2 kerken en een ka pel ernstig beschadigd. Het aantal dooden in Rotter dam is tot op Zaterdag tot 341 gestegen, onder wie 115 man nen, 92 vrouwen en 53 kinde ren. 51 dooden Konden niet meer worden geïdentificeerd. HET VERBERGEN VAN JODEN. Van bevoegde Duitsche zijde wordt op het volgende gewe zen: Sedert de afkondiging van de beschikking van den Gene- ralkommissar für das Sicher- heitswesen inzake het verblijf van joden in de provinciën werd een groot aantal voort vluchtige joden door de me dewerking der bevolking ge vat en naar een arbeidskamp overgebracht. Met het oog op het vrijwillig en tijdig ver strekken der aanwijzingen zijn de Nederlanders en hun gezin nen, die oorspronkelijk deel hadden genomen aan de ver berging der joden er in alle gevallen zonder straf vanaf gekomen. Daarentegen moest onlangs een aantal Nederlanders wor den gearresteerd, die getracht hadden te verhinderen,, dat de politie kennis kreeg van het verblijf van verborgen joden. Teneinde een vergissing in zake het al of niet behooren tot het joodsche ras van wo ningzoekende personen tevens het gevaar van een strafbare handeling te vermijden, wordt dringend aanbevolen alle in de huiselijke gemeenschap opge nomen personen overeenkom stig de voorschiften en onver wijld aan te geven bij den meest nabijen politieautoriteit. Engelschen verloren 20 vlieg tuigen. Volgens de jongste be richten hegben de Engelschen Zaterdagnacht bij hun doelloo- ze aanvallen op Duitsch gebied twintig vliegtuigen verloren. Aan het Oostelijke front wer den in luchtgevechten 18 Sov jetvliegtuigen neergeschoten. Drie andere machines werden neergehaald door Duitsche ja gers. Bommen op Kanton. Acht Amerika ansche bommenwer pers hebben woomvyken in de stad Kanton aangevallen. Bij dezen terreuraanval is een aan tal inwoners gedood.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1