PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS 19 ct. per week of ƒ2.42 per kwartaal Franco per post 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS Per m.m. 14 cent, minimum per adver tentie 2.30. BU abonnement speciale prijs. Klein© advertenties (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent, dienstaanvragen en dienstaanbiedingen resp. 55 en 11 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 10 ct. meer ZATERDAG 10 APRIL 1943 186ste JAARGANG DIT NUMMER BESTAAT UIT NUMMER 84 1 BLADZIJDEN De Bureaux van ons blad ztJn gevestigd te: Vllsslngen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60. tel. 10 (2 lünen). Redactie ni kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londensche Kaal 29. Redactie tel. 3521, Admlnistr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15, tel. 2863, na kantoortijd tel. 2475; Souburg Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Brecdcstraat 45, tel, 102; Breskens Dorpsstraat 35, tel. 21. Astroepen betrekken nieuwe stellingen in Tunesië j Het opperbevel van de Dua- sche weermacht deelde Vrij dag mede „Van het Oostelijk front worden slechts gevech ten van plaatselijke beteeke- nis gemeld. Tijdens zuiverings operaties aan de midden Do nets werden twee vijandelijke bataljons vernietigd en een aantal gevangenen binnenge bracht. Zware artillerie van het leger beschoot voor den oorlog belangrijke doelen in Leningrad met goede uitwer king. In Tunesië duurt de groote aanval van vele malen ster kere vijandelijke strijdkrach ten tegen de Dqitech-Itali- aansche troepen voorlTAan het Zuidelijk front weken onze for maties onder voortdurend zware gevechten naar nieuwe linies uit. Omsingelingspogin gen werden in verbitterde ge vechten afgeslagen. In den Centralen en Noordelijken sec tor mislukten verscheidene sterke doorbraakpogingen van Britsch-Amerikaansche strijd krachten. Daarbij werden 33 pantserwagens vernield. De vijand verloor bij aanvallen overdag op de kusten der be zette gebieden in het Westen drie vliegtuigen. Britsche bommenwerpers wier pen in den afgeloopen nacht brisant- en brandbommen op Westduitsch gebied. De bevol king leed verliezen. Luchtdoel- artillerie der luchtmacht en van de marine, alsmede nacht jagers schoten vijftien vijan delijke vliegtuigen neer". ZEESLAG VOOR DE KUST DER FLORID A-EILANDEN. ie Het Japansche hoofdkwartier ij. heeft Vrijdag een communiqué t. van den Volgenden inhoud uit- gegeven: „Sterke formaties Japan- sche marineluchtstrijdkrachten hebben een aanval ondernomen op een vijandelijke vloot voor Ide kust der Florida-eilanden en de volgende resultaten be- 1 reikteen vijandelijke kruiser, oor|een vijandelijke torpedojager eed.eQ ^ien vijandelijke transport- lU schepen tot zinken gebracht, jidrie vijandelijke transportsche- lzeupen beschadigd, waarvan 2 ernstig, 37 vijandelijke vlieg- w^ltuigen neergeschoten. mt Onze verliezen bedragen zes vliegtuigen, die zich vrijwillig op de vijandelijke doelen stort- m,ten. Deze lucht- en zeeslag >PN °ntvangt den naam „zeeslag voor de kust der Florida- )AMeUanden Curasao steunpunt der Ver. ""Staten De Amerikanen zijn be- *"zig het eiland Curagao tot een ""—Amerikaansch steunpunt te maken. Een Amerikaansche -y-,firma is belast met den aan- M ;leg der versterkingswerken. r Door een omval- yÜülende boom is te Best de 12-ja- -^irige knaap J. Versteden doo- (deijjk gewond en koi*t daarop overleden. 21 Britsche bommenwerpers verloren. Volgens Reuter heeft het Britsche ministerie voor luchtvaart medegedeeld, dat bij den aanval der. Britsche luchtmacht op Westduitsch ge bied in den nacht van Donder dag op Vrijdag 21 bommen werpers verloren zijn gegaan. Een Amerikaansch valuta plan. Harry White, de advi seur van den Amerikaanschen minister van financiën, Mor- genthau, heeft een valutaplan opgesteld, dat binnenkort op een conferentie van vertegen woordigers der geallieerde en verbonden naties te Hotsprings (Virginia) besproken zal wor den. De voorstellen bevatten de volgende zes punten 1 oprichting van een stabilisee- ringsfonds; 2. de verschaffing van middelen voor dit fonds; 3. opheffing van de deviezen- ©vnliólc; -t. Je fuiictlco van het fonds; 5. de nieuwe valu ta eenheid „Unitas" en 6. de leiding van het" fonds. De deelnemende landen moe ten minstens een half milliard dollar storten, waarna de helft in goud valuta en staatsfond sen. De „B.B.Z." schrijft over het bovenstaande plan dat dit tot dusverre de duidelijke aan zegging van Amerika's greep naar de leiding op economisch gebied is. DE STRIJD IN TUNIS. De aanval van het achtste Britsche leger tegen de stel lingen langs de zoutmeren in den slag om Tunis, is volgens de rrfeening van officieele in stanties te Berlijn in een nieuw stadium getreden, meldt SPT. Zooals te verwachten ,was. heeft generaal Montgomery al zijn krachten in den strijd geworpen op de landengte tus- schen den Oostelijken oever van het Sjot el Geddia en de kiist van de Middellandsche Zee ten Noorden van Gabes. Hij ondersteunt zijn operaties met tanks, met een geweldig artillerie-trommelvuur, maar ook met een onophoudelijk bombardement van zijn lucht macht, die hier in de meer derheid is. Het uiterst krach tige Britschq offensief heeft Dinsdag tot een doorbraak geleid in het gebied dat zich van de Wadi Akakit af, ver scheidene kilometers naar het Noorden uitstrekt. Duitsche tegenaanvallen zijn nog aan den gang. Verder wordt nog hevig ge streden langs den verkeersweg die van Kebili naar het Sjot el Geddia leidt, waar lichte Britsche strijdkrachten een eind naar het Noorden kon den oprukken, totdat de Duit sche troepen hen tot staan wisten te brengen. De tegenstander beschikt nu eenmaal over een geweldige meerderheid aan manschappen en materiaal en alleen leeken kunnen er nog aan twijfelen, dat hij al deze krachten zal gebruiken. Door dit groote ver schil In sterkte, waartegen over Rommels veldheerskunst en de bekende dapperheid zij ner troepen staat, zal de strijd Nederlandsche vrijwilligers strijden in het Oosten. SS PK King-O-H-Pm. 1 KEURINGEN VOOR DE j WAFFEN-S.S. EN HET LEGIOEN, j Het S3-Ersatzkommando Niederlan- ■^ds deelt mede: Nederlanders van arisch bloed. In den leeftijd van 1745 jaar (ook ge euwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischeo, die de opleiding hun stelt, kunnen .zich b(J de genoemde adressen ver voegen, teneinde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijkheid tot opleiding en dienstvervulling In Neierland, in een speciaal wachtba- taljon. Gezinsleden dezer vrijwilligers hebben gelijke voorrechten als hen, die dienen in de Waffen-SS of het le gioen: kostwinnersvergoeding, koste- looze ziekenverpleging, extra levens middelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zlcb ook diegenen melden, die tot de Germuansche SS in Nederland willen toetreden. 34.4.43, 9 tot 13 uur, Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk. 15.4.43, 9 tot 11 uur. Tilburg, Lan ge Schljslraat 66. 15.4.43, 15 tot 17 uur. Den Bosch, hotel Noord-Brabant, Markt 45. 16.4.43, 9 tot 11 uur. Roermond, N.S.D.A.P., Swalmerstr. 61. 16.4.43, 16 tot 18 uur, Arnhem, Weverstraat 16b. 17.4.43, 9 tot 11 uur, Hengelo, Deutsches Haus. 17.4.43. 15 tot- 17 uur, Zwolle, hotel Peters, LarkL 18.4:43, 9 tot 11 uur, Groningen, Concerthuis. Poelcstraat. 18.4.43, 15 tot 17 uur, Leeuwarden, huize Schaaf. Breedstraat. 19.4.43, 9 toti-13 uur, Amsterdam, school Iepenweg 13. 20.4.43, 9 tot 13 uur. Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245. 21.4.43, 9 tot 13 uur, Amersfoort, dienstgebouw, Leusderweg. 22.4.43, 9 tot 13 uur. Den Haag, café „Den Hout", Bezuidenhoutsche- ■•eg. gelijke strijd blijven. Poging t-ot herovering van Birma verydeld. De woordvoerder van het Japansche leger heeft bijzon derheden verstrekt over de succesvolle operaties in het Birmaansch-Indische grensge bied. In December 1942 heeft de vijand geprobeerd de Ja pansche strijdkrachten in het gebied ten Noorden van Aky- ab aan te vallen, doch hier aan hebben de betrekkelijk kléine Japansche eenheden met succes weerstand geboden. Inmiddels werden in het gebied van Akyab Japansche hoofd strijdkrachten geconcentreerd en voorbereidingen getroffen voor een offensief. Tevens ge lukte het een Japansche een heid het hooge Arakan-ge bergte over te trekken en den vijand in den rug aan te val len. Op 8 Maart begon de Ja pansche hoofdmacht haar of fensief en wist geleidelijk de Golf van Bengalen te bereiken, waardoor de vijand ook daar volkomen van den aftocht werd afgesneden. De operaties voor de volledige vernietiging zijn daar thans nog gaande. Nieuw crediqt voor Ameri kaansche vloot. President Roo sevelt heeft het congres om een nieuw crediet voor de Amerikaansche vloot verzocht, ten bedrage van 24.5 milliard dollar. Een nieuw zwemvest. Te Stockholm is kort geleden een nieuw zwemvest gedemon streerd. Het is een kleeding- stuk uit halfwol, gevuld met Javakapok en voorzien van een afneembare kap, die het hoofd boven water moet houden, ook wanneer de drager bewusteloos in het water valt. Naar de uit vinder verklaarde, kan het nieuwe zwemvest als een ge woon kfeedingstuk worden ge dragen en behoeft het noch overdag noch des nachts te worden uitgedaan. VROUWELIJKE BESTELLERS BIJ DE P.T.T. (Van onzen Haagschen correspondent.) Ruim een maand geleden heeft het Hoofdbestuur der P. T.T., zooals men weet, beslist, dat, waar noodig, voor bestel len en voor werkzaamheden op de kantoren, welke tot dusver door bestellers werden uitge voerd, vrouwelijke tijdelijke krachten in dienst genomen mogen worden. Naar aanlei ding hiervan zijn in enkele plaatsen reeds dadelijk vrou welijke krachten per adverten tie opgeroepen. Zoo heeft zich te Eindhoven een 50-tal meis jes en vrouwen aangemeld, van wie binnenkort een aantal, in hoofdzaak voor sorteerwerk in dienst zal treden. In Delft bleek de animo zeer groot te zijn, zelfs jongedames met einddiploma H.B.S. en Lyceum kwamen zich op de geplaatste advertentie aan het Postkan toor aanmelden. Hier zijn 9 jongedames voor kantoorwerk zaamheden aangenomen. In Wassenaar liep een sollicitante al met een besteller mee om alvast de wijk te leeren ken nen, maar na een paar dagen bleek het postale vuur b^j haar volkomen gedoofd te zijn en zag zij toen maar liever van het werk af. In het bijzonder in de groote steden is de animo onder de meisjes en vrouwen om bij P. T.T. in dienst te komen zeer groot. Zoo hebben zich in Den Haag op een advertentie meer dan 1000 sollicitanten aange meld. Te Rotterdam heeft een dag in de bijkantoren een me- dedeeling gehangen dat vrou welijk personeel gezocht werd. 's Avonds bleken zich reeds 112 ongehuwden en 37 gehuwde 2583^1*0$$^ iuer°fanger behoefde opgehangen te wor den, aangezien er veel minder plaatsen te vervullen waren. Opvallend is het, dat over het algemeen de sollicitaties door vrouwenhand geschreven beter gesteld en beter verzorgd waren dan die gewoonlijk door het staatsbedrijf van mannen worden ontvangen. Behalve voor de toekomstige uniform blijken de jongedames vooral belangstelling te hebben voor het eigenlijke bestel werk, meer dan voor arbeid op een kan toor. In Rotterdam zal binnenkort met 6 vrouwelijke bestellers twee met kwitanties er op zullen gaan en de vier anderen in een bestelwijk zullen worden ingedeeld. Het postkantoor te s-Gra- venhage heeft 25 meisjes en vrouwen noodig voor de be stelling en nog een aantal voor kantoorwerk en voor sortee ring. Wat dit laatste betreft, gelooft de leiding zeker te zul len slagen, doch ook het echte bestelwerk zal wel lukken om dat verscheidene vrouwen zich hebben aangemeld die liever wat zwaarder werk dan op een kantoor hebben. Onder hen be vinden zich hoofdzakelijk win kelbedienden en verder dienst boden van wie verscheidene al typen blijken te hebben ge leerd. Aangezien met de schifting, de voor in dienstneming nood zakelijke formaliteiten, genees kundig onderzoek enz. nog wel eenigen tijd zal heengaan, valt nog niet precies te zeggen wanneer de eerste brievenbe- stelster op straat zal verschij nen. Ook staat nog niet vast hoe die er zal uitzien. Het is n.l. mogelijk dat voorloopig wordt volstaan met een muts of baret en een koperen uni formplaat. Op den duur echter zullen de be3telster3 toch een uniform moeten krjjgen, al was het alleen al omdat voor het dagelijks dragen van een zware leeren bestellerstasch stevige Een oproei» van den jeugdstorm. De jeugdstorm heeft de vol gende oproep gericht aan de Nederlandsche jeugd. Jongens en meisjes, ons hart gaat vol deerrtis uit naar het zwaar beproefde Rotterdam. Medelijden alleen baat ech ter niet. De jeugdstorm stelt zich be schikbaar voor de hulpactie Rotterdam. Ik geloof, dat er ook buiten den jeugdstorm duizenden flin ke kerels en dappere meisjes zijn, die hieraan willen mede werken. Op hen doe ik thans een be roep. Meldt je nog heden bij het plaatselijk streekkwartier van den jeugdstorm. Zet je jonge schouders onder de hulpactie Rotterdam. De stafleider van den Nationalen Jeugdstorm get. Quispel. Vervaardiging van tab&k- en tabaksproducten zonder toestemming verboden. Alle artikelen, die kennelijk in den handel worden gebracht om als surrogaat van tabak of tabaksproduct te worden ge bruikt. als bladmengels, kauw- stangen e.d., worden onder controle gesteld van het rijks bureau voor tabak en tabaks producten. Zonder toestem ming van dit bureau is het ver vaardigen en verhandelen van deze artikelen verboden, de de tailhandel valt buiten deze re geling. Stopteekens. De höhere SS- und Polizeiführer wijst er op, dat volgens de verordening op het verkeer op den weg gevolg moet v.-orden gegeven aan de teakens der beambten van de verkeerspolitie. Verkeersdeel- fief" "ïeèken Tót" stilstaan7 dé3 nachts rood licht) van politie beambten of leden van de weer macht, stellen zich bloot aan het gevaar door middel van de wapens tot verantwoording te worden geroepen. Misbruik van rood licht als teeken tot stil staan door particuliere perso nen wordt strafrechtelijk ver volgd. Geen zink voor huishoudelij ke artikelen. Sinds eenigen tijd worden veelvuldig hoeveelhe den zink verwerkt voor de ver vaardiging van stofblikken, waschteiltjes, bakblikken en andere huishoudelijke artikelen. Het gebruik van zink of zink- verboden, evenals het geven van opdrachten tot vervaardi ging van deze artikelen en het afleveren daarvan. Overtreding kan zwaar worden gestraft. Loodgieters, grossiers en de tailhandelaren, wordt aangera den zich strikt aan de voor schriften te houden, aangezien nauwgezette controle op de na leving ervan wordt uitgeoefend Ruim 63 mille voor ons volk. In de laatste dagen van het Winterhulpseizoen, nl. van 29 Maart t.m. 3 April heeft ona volk voor zijn minder bedeelde volksgenootèn een bedrag bij eengebracht van niet minder dan 63.476.09. Wel een be wijs, dat ons volk weet te offe ren, als dit noodig -mocht zijn. Kent uv» plicht. Onze mannen van het Oostfront bewijzen door hun heldenmoed uit het ware hout gesneden te zijn. Iede re Nederlander heeft het recht trotsch te zijn op deze, onze beste vertegen woordigers, maar hij heeft, tevens dea plicht zich achter hen te scharen, e« zich in te zetten met al *Un kunnen. Nederlandera kent uw plicht, eeii klein begin uwerztJds is storten op giro 432100 Verzorgingsfonds van hst Vrijwilligerslegioen Nederland. kleeding noodzakelijk is dan dë mode de dames als regel toe staat te dragen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1