PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Verbitterde gevech en in Zuid-Tunesië. ABONNEMENTSPRIJS 19 ct. per week of ƒ2.42 per kwartaal Franco per post 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS Per m.m. 14 cent, minimum per adver tentie 2.30. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, Iedere regel meer 13 cent, dieustaanvragen en dienstaanbiedingen reap. 55 en 11 cent Brieven of adres Bureau van dit blad" 10 ct. meer VRIJDAG 9 APRIL 1943 JAARGANG NUMMER BESTAAT UIT NUMMER 83 BLADZIJDEN De Bu.tóip van ons blad zijn gevestigd te: Vllnlnoen: Redactto en Administratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 UJnen), Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londenscbe Kaal 29, Redactie Jp AdmiDI8lr- tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15, teL 2863, na kantoortijd tel. 2475: Souburg Kanaalstraat 45, tol. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, tel. 102; Breskens Dorpsstraat 35, tel. 2L Het opperbevel van de Duit- Sche weermacht deelde Don derdag mede: Aan het Oostelijk front heerschte over het algemeen rust. Afzonderlijke vijandelijke aanvallen aan het Koebanbrug- gehoofd en aan de Midden-Do- inets werden afgeslagen. Aan het Zuidelijk f nt In Tunesie 'bieden Duitse en Italiaan- i sche troepen taai weerstand i aan den met groote meerder heid aanvallenden vijand. Door gebroken vijandelijke pantser- strijdkrachten werden in ver bitterde gevechten tot staar, gebracht en omsingelingspo gingen verijdeld. Nieuwe stel lingen werden volgens de plan nen betrokken. In den centra- len en Noordelijken sector van het front mislukten verschei dene vijandelijke aanvallen met verliezen voor den vijand. Snelle Duitsche gevechts vliegtuigen hebben Woensdag overdag voor den oorlog be langrijke doelen op het eiland Wight en aan de Engelsche Zuidkust aangevallen. NA DEN TERKEURAANVAL OP ANTWERPEN. Tot Donderdagmiddag zijr. de lijken van meer dan duizend slachtoffers van den Engelsch- Amerikaanschen luchtaanval op Antwerpen geïdentificeerd. Van de 17.000 bewoners van de getroffen wijken zijn er minstens 10.000 door den luchtaanval getroffen, d.w.z. of gedood, gewond, of dakloos geworden. De openbare begrafenis plechtigheden zullen Vrijdag en Zaterdag worden gehouden. De slachtoffers zullen naar de kathedraal van Antwerpen worden overgebracht, waar de aartsbisschop van Mechelen. kardinaal Van Roey een plech tige mis van Requiem zal op dragen. Te midden van de ruines op het marktplein van de getroffen stadswijk zal voorts een Requiemmis wor den opgedragen. Bolivia in oorlog met spilmogendlieden. De Boliviaansche regeering heeft thans, naar de Britsche berichtendienst meldt, den oor logstoestand met de landen van het pact van drie gepro clameerd en tegelijkertijd last gegeven tot algemeene mobili satie. Deze maatregel venast in Berlijn geenszins. Hij wordt daar een consequentie genoemd van de politieke en economi sche afhankelijkheid van Boli- va t.a. v, de Ver. Staten. De Japansche operaties in China. Als gevolg van de Ja- pansche operaties tegen de troepen van Tsjoengking zijn in Februari 13.883 man aan den kant van den vijand ge sneuveld en 8631 gevangen ge- homen. De Japanners hebben voorts een groote buit ge maakt aan wapenen en muni tie. In hetzelfde tijdvak zijn 285 Japansche soldaten ge sneuveld. De Japansche lucht macht heeft 258 vijandelijke vaartuigen tot zinken gebracht en 22 ernstig beschadigd. 2320 (Japansche vliegtuigen hebben ban de operaties deelgenomen. Ter dood veroordeeld. De ftrijgsraad heeft vier commu nisten, die tijdens den Spaan- schen burgeroorlog talrijke moorden hadden gepleegd, ter I flood veroordeeld. Het vonnis |s Woensdag voltrokken. De aardbeving In Chill. Vol- fens de Chileensche regeering gedraagt de materieele schade ris gevolg van de aardbeving t ran jl. Dinsdag dertig millioen pesos. Het aantal dooden be- t praagt 20. De Italiaansche studenten en Je oorlog. 70.410 Italiaansche Itudenten zijn tot dusver on- Ser de wapens gekomen. Er üjn 1538 studenten gevallen, 1996 gewend en 1399 onder- r scheiden. Voorts strijden in - Jen oorlog 200 professoren, i. Vier professoren zijn gesneu- leid, 12 zijn gedecoreerd, van R-ie 3 met de hoogste Itali- 5 jansche dapperheidsdecoratie. "Van de 698 opgeroepen hulp- professoren en assistenten zijn ;r reeds 10 gesneuveld en 16 onderscheiden. Bommen op Palermo. Vol gens het Itaiiaansche hoofd kwartier hebben vijandelijke 4-motorige vliegtuigen Woens dagmiddag brisant- en brand bommen laten vallen op Paler mo, die lichte schade veroor zaakten aan enkele gebouwen aan den rand van de stad. Er zijn geen slachtoffers. Twee toestellen werden neergescho ten. Teraardebestelling slachtoffers van Rotterdam. Op Crooswijk heeft de ont roerende plechtigheid plaats gevonden van de teraardebe stelling van die 57 slachtof fers van den bomaanval op Rotterdam op Woensdag 31 Maart, die onherkenbaar ver minkt waren. By de groeve, waar reeds zestien kisten waren bijgezet, stor 'e zeventiende en laat ste nog boven den grond. Naau, ueze plechtig en onder doodsche stilte eveneens was bijgezet, nam burgemeester Muller van Rotterdam het woord. Spr. 'veès er op, dat na den wereldoorlog van 1914- 1918 in de verschillende lan den monumenten ter nage dachtenis aan den onbekenden soldaat verrezen. Maar nu zien wij ons genoodzaakt, nu na 25 jaar weer een wereld oorlog over de continenten uit brak, evenzoo den onbekenden burger te herdenken. De oor log kiest thans niet langer zijn slachtoffers onder de weerbare mannen, maar. zon der onderscheid ook onder zwakke grijsaards, vrouwen en zelfs kinderen. Zonder rekening te houden met het feit, dat gij part noch deel aan dezen krijg had, koos het Engelsch bombardement ook U uit, zoo ging spr. voort. Het zij dan zoo, wij moeten afscheid van U nemen en we ten uwe namen niet. Maar de herinnering aan u, grj mede burgers van Rotterdam, zal blyven voortbestaan. Na zijn rede legde de bur gemeester een krans bij de ge opende groeve. Vervolgens sprak dr. Voel- ckers, Beauftragte van den Rijkscommissaris voor de stad Rotterdam. Spr. zeide o.m.: Wij beschuldigen! Aan de groeve van deze onschuldige slachtoffers van den terreur- aanval van het Britsche en Amerikaansche luchtwapen op de stad Rotterdam beschuldi gen wij. Woonwijken, scholen, winkelstraten zijn vernietigd. Wij béèchuldigen! Het is niet waar, dat-de vijandelijke bom menwerpers door het slechte weer hun doelen niet konden zien. Wij beschuldigen, omdat bij helder zonnig weer en uit stekend zicht een stadswijk van Rotterdam met opzet is vernietigd. Het is niet waar, dat de Britsche en Amerikaan sche bommenwerpers doelen van militair belang hebben aangevallen. Bij onze aanklacht komt diep medegevoel voor de slachtof fers en hun nabestaanden. On eindig leed en ontzettende el lende zijn over hen gekomen, INLEVERINGSPUCHT VOOR GEBRUIKT PAPIER: Teneinde de papierproductie te kunnen handhaven op het tegenwoordig peil, bestaat er, zooals bekend, sinds 2 No vember 1942 een inleverings plicht voor gebruikt papier. Deze inleveringsplicht geldt zoowel voor overheidsinstan ties als voor particulieren. T. a.v. de overheidsinstanties werden reeds verschillende maatregelen ter inlevering ge troffen. In de naaste toekomst kunnen geleidelijk voorschrif ten voor particuliere onderne mingen en voor hen, die een bedrijf of beroep uitoefenen, worden verwacht. Intusschen zullen particulie re ondernemingen en zij, die een bedrijf of beroep uitoefe nen,. goed doen reeds thans nauwkeurig na te gaan, welke bescheiden zullen kunnen wor den oogeruimd en deze afzon derlijk op te bergen. Er zal bij de nader uit te vaardigen uitvoeringsmaat regelen geen inbreuk worden gemaakt op hetgeen krachtens bestaande wettelijke maatrege len bewaard iient te blijven. Eveneens behoor en bewaard te worden de bescheiden, wel ke voor een goeden gang van zaken onmisbaar worden ge acht en bescheiden, waaraan een zekere historische waarde kan worden toegekend voor de geschiedenis van het bedrijf zelf, van de plaats, waar het bedrijf gevestigd is of voor de economische geschiedenis van ons land. Alle overige beschei den vallen onder de verplich ting tot inlevering van ge bruikt papier en dienen reeds nu afzonderlijk te worden be waard. Ondernemingen en particu lieren kunnen aan him inleve ringsplicht voldoen door aan den persdienst van het depar tement van handel, nijverheid en scheepvaart te 's-Graven- hage, Bezuidenhoutsche weg no. 30, opgave te. doen van de ter inlevering beschikbare hoeveelheden papier. Zij, die reeds thans hun inleverings- plichtige bescheiden opgeven, zullen in de toekomst vrijge steld worden van verdere ver plichtingen tot inlevering. Bjjna 75 mille voor ons volk. In de laatste week van Maart heeft ons volk voor zijn min derbedeelde volksgenooten een bedrag van niet minder dan 72.435,05 bijeengebracht. Dit is wel een mooie afsluiting van het winterhulpseizoen, dat, zoo als bekend,op den 31en Maart geëindigd is. Winterhulp betuigt zijn har- telijken dank aan allen, die hun; plicht tegenover hun volksge- nooten gedaan hebben. In tien duizenden gezinnen hebben de zen winter de medewerkers van' Winterhulp verlichting kunnen brengen, dank zij de medewerking van honderd duizenden volks genooten. Wan neer in het geheele land de balans is opgemaakt, zal bly- ken, welk een enorm bedrag in de wintermaanden is uitge keerd. In het Hilversumsch kanaal is het lijk gevonden van een vrouw van omstreeks 40 tot 50 jaar, dat reeds in zoo verregaanden staat van ont binding was, dat het niet kon worden geïdentificeerd. Daar het lichaam met ijzeren stan gen was verzwaard, moet wor den aangenomen, dat hier mis drijf in het spel is. pen, worden zij geholpen. Aan het einde van zijn re de legde -ok dr. Voelckers een krans namens den rijkscom missaris. Ds. James, oud-predikant van het Westen van de stad, zoover menschen kunnen hel- sprak nog een slotwoord. VRIJSTELLING VAN LANDBOUWERS VAN TEWERKSTELLING ELDERS De secretaris-generaal van 't departement van landbouw en visseherjj vestigt er de aan dacht op dat mannelijke per sonen, die als hoofdberoep werkzaam zijn in land-, tuin bouw of visschern en geboren zyn tusschen 1 Januari 1893 en 31 December 1925, ter vrij waring tegen tewerkstelling elders, een vrijstellingsbewijs zullen ontvangen. Hetzelfde geldt voor manne lijke personen, die geboren 7"~ tusscnen 1 Januari 1893 en December 1917 en werkzaam zijn in een der volgende am bachten of voor den landbouw zeer belangrijke bedrijven: dorpssmeden, wagenmakers (kuipers en stelmakers), repa- ratiewerkplaatsen voor land bouwmachines, hooi- en stroo- perserijen, dorschbedrijven. en ogerijen en geheel of overwegend op het land werk zame dorpstimmerlieden, elec- tromonteurs, metselaars, riet en leidekkers en zadelmakers, tuigenmakers en gareelmakers. Dé plaatselijke bureauhouder zal voor alle bovengenoemde personen met uitzondering van de in de visscherij werkzaam zrjnden voor wie een bijzondere bekendmaking zal volgen, de vrystellingsbewijzen in gereed heid brengen. De plaatselijke bureauhouder en de buurt boe renleider beoordeelen, of de betrokkene tot een der boven genoemde categorieën behoort. 'De plaatselijke bureauhouder zal in de plaatselijke pers of op andere wijze bekend maken, waar en wanneer men zich voor de verkrijging van een vrijstellingsbewijs moet aan melden. De Aratria vergaan. Volgens een bericht uit Canberra is het 13.482 brt. metende passagier schip „Aratria" in de Tasman zee verloren gegaan. D e 42-j arige rail- wachter J. E. Karei, te Zwolle, is onder een passeerênden trein geraakt en vrijwel op slag ge dood. Nederlandsche vrijwilligers strijden In het Oosten. SS PK Zschackel— O—H—Pm DE NIEUWE BONNEN. Voor de volgende week zijn ter verkrijging van de gebrui kelijke rantsoenen brood, be schuit, en aardappelen de bon nen 16 aangewezen. Op tabaksbon 16b uitslui tend 5 sigaren. Voorts zijn "van 10 t.m. 17 April de bonnen tabak 16a en tabak 16b der tabakskaart geldig verklaard. Evenals dit reeds eerder het geval is ge weest, zal met afwijking van het gepubliceerde in de bon- nenlijst één van deze bonnen en wel bon tabak 16b uitslui tend recht geven op het koo- pen van 5 sigaren. Bon tabak 16a geeft, zooals gewoonlijk recht op het koopen van 20 si garetten of 10 cigarillos. of 5 sigaren of 25 gram tabak. WEER EIEREN VERKRIJGBAAR Van 12 April t.m. 15 Mei a.s. geeft bon algemeen 540" recht op het koopen van één ei. Deze bon moet uiterlijk Za terdag 17 April a.s. bij den detaillist worden ingeleverd. De aflevering aan het publiek mag geschieden van Maandag 12 April a.s. af. In verband met de bevoor rading zal in het algemeen niet direct op of onmiddellijk na 12 April kunnen worden ge leverd. Op 17 April a.s. zal een tweede bon, eveneens voor één ei, worden aangewezen, uitslui tend voor personen t.m. 20 J. Deze bon moet uiterlijk 24 Aprl a.s. bij den winkelier wor den ingeleverd. De winkelier zal deze eieren zoo spoedig mogelijk afleveren. Verbruikers beneden 21 jaar zullen dus twee en verbruikers van 21 jaar en ouder één el ontvangen. SINAASAPPELEN VOOR KINDEREN. Van 9 April tot en met 15 Mei a.s. geeft de bon „reserve 3-15" met zwarten opdruk, voor kinderen van 4 t-m. 13 jaar in landgebied, evenals voor de kinderen in stadgebied alsmede de bon „reserve 4-19" van kinderen t.m. 3 jaar in stad- en landgebied, recht op het koopen van 350 gr. sinaas appelen. In verband met bevoorra ding zal men soms even geduld moeten oefenen. Bonnen inne men voordat geleverd, is niet toegestaan. De geldigheidsduur van bon .reserve 3-14" met zwarten opdruk, waarop eveneens 350 gr. sinaasappelen te verkrijgen zyn, is verlengd t.m. 15 Mei a.s. Het 1-jarig zoontje van de familie K. te Venlo is in zijn wiegje gestikt. Tegen het middaguur was het ventje te ruste gelegd en kort daarop sliep het. Toen de huisgenoo- ten een half uur later by het wiegje kwamen, bleek het knaapje gestikt te zijn, door dat hét de dekentjes te dicht over zich heen had getrokken. Nederlandera van arisch bloed, in den leeftijd van 1715 jaar (ook ge huwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eiscbon, die de opleiding hun stelt* kunnen zich bij de genoemde adressen ver- ■oegen, teneinde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijkheid tot opleiding en dienstvervulling In Necerland, In een speciaal wachtba- taljon. Gezinsleden dezer vrijwilligers hebben gelijke voorrechten als hen, die dienen in de Waffen-SS of het le gioen: kostwinnersvergoeding, koste- looze ziekenverpleging, extra levens middelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. 14.4.43, 9 tot 13 uur, Rotterdam, IJeutschea Haus, West zeedijk. 15.4.43, 9 tot 11 uur, Tilburg, La», ge Schijstraat 66. 15.4.43, 15 ta» 17 uur, Den Bosch, hotel Noord-Brabant, Markt 45. 16.4.43, 9 tot 11 uur, Roermond, N.S.D.A.P., Swalmerstr. 61. 16.4.43, 16 tot 18 uur, Arnhem, Weverstraat 16b. 17.4.43, 9 tot 11 uur, Hengeld, Deutsche8 Haus. 17.4.43, 15 tot 17 uur, ZwollSk hotel Peters. Larkt. 18.4.43, 9 tot 11 uur, Gronlngerf, Concérthuis. Poelestraat. 18.4.43, 15 tot 17 uur, Leeuwarden, huize Schaaf, Breedstraat. 19.4.43, 9 tot 13 uur, Amsterdam, school Iepen weg 13. •20.4.43, 9 tot 13 uur. Utrecht, N.V. Huls. Oudegracht 245. 21.4.43, 9 tot 13 uur. Amersfoort, dienstgebouw', Leusderweg. 22.4.43, 9 tot 13 uur, Den Haag, café „Den Hout", Bezuidenhoutsche- weg*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1