kkuvinualE ZEEUWSCHE COURANT Sovjet-aanvallen aan den Koeban gestaakt De terreuraanval op Groot-Antwerpen. ABONNEMENTSPRIJS 1» ct. per ween 01 j 2.42 per Kwartaal, fpranco per posi 2.63 per Kwartaal. Afzonaeriijite nummert a ct. ADVERTENTIEPRIJS; Per m.m. 14 cent, minimum per adver- WOENSDAG 7 APRIL 1943 letlei auti ui te1 186ste JAARGANG DIT NUMMER BESTAAT UIT NUMMER 81 BLADZIJDEN De Bureaux van ons oiad rtjn gevestigd te; viisungen: Keaactit en AdimniatraUe Walstr. 68-60. tel. 10 (2 lijnen;. Redactie na 578: Middelburg: Londensche Kaal 29. Redactie T,,'-rvcrfo Adminiatr tel. 3541: Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15, tel. 2863. na Kantoortijd lel. 2475; Soubura Kanaalstraat 45, tel. 234; Oottburg: Redactie en Ajdmimatralle Breedestraat 45. tei. 102; SrcsKens: Dorpsstraat 35. tel. 21. OU' li Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Dinsdag bekend: Aan het bruggehoofd van den Koeban heeft de vijand zijn aanvallen tengevolge van de den vorigen dag geleden verliezen niet meer voortge zet. Ook aan het front in Tunis Z'r verliep de dag over het alge- i tcv meen rustig. Bij een eigen aan- valsactie in Zuid Tunis werd een belangrijke hoogte ingeno- men. In het gebied van de Middellandsche Zee heeft het °g"| luchtwapen vliegvelden en ppa scheepsdoelen met succes aan gevallen. lari; Jagers en afweergeschut der 1 vi marine hebben 18 vijandelijke vliegtuigen vernield. Twee eigen toestellen worden ver mist. Britsch-Amerikaansche for maties vliegers hebben Maan dag de bezette westelijke ge bieden, vooral de stad Antwer pen, aangevallen. De bevol king leed aanzienlijke verlie zen. In een school werden 180 kinderen gedood. Jagers en af weergeschut van het luchtwa pen schoten 19 vijandelijke toestellen neer. In Noord Noorwegen is eer. vijandelijke sabotagetroep bij de nadering van de Aust tot den strijd gedwongen en ver nietigd. Ar. RUIM 2000 DOODEN ONDER BURGERBEVOLKING. De burgerbevolking van Groot ter. Antwerpen is door den ter reuraanval der anglo-Araerika- nen op vreeselijke wijze ge- ien troffen. Meer dan 200 bom- men werden van een hoogte bre van 6 tot 7000 meter gewor den pen, zoodat de aanval niet de als een aanval op militaire ten doeleinden kan worden be- P°' schouwd. Honderden woonhui- F zen en 4 scholen en een kerk ;n werden getroffen, ilen Tot gisterenavond werden aid 2007 dooden en 603 gewonden geteld, terwijl nog 130 perso- nen vermist werden. n Met man en maght werd lam Van Maandagnamiddag af ge- r werkt om te redden wat er nog te redden viel: politie, brandweer, luehtbescher- mingsdienst, vrijwillige ar- ricÜ beid5d»enst voor Vlaanderen, k studenten, Vlaamsche- en Roo- de Kruis spanden hun krach- ten samen om de eerste hulp mis te verleenen. Alle voertuigen n. werden opgeeischt om dooden en gewonden te vervoeren. ïn de vier getroffen scholen beloopt het getal doode kinde ren meer dan 800. Ook wer den 16 zusters gedood, terwijl er twee andere vermist wor den. bu r. Een bijzondere correspondent van Belga Press schrijft, dat meer dan twee uren noodig zouden zijn om de straten door te loopen van de wijken, waar Ltjl de Amerikaansche bommen de ho< grootste ramp hebben teweeg gebracht welke het land ooit v. heeft getroffen. 23. Langs de Groote Baan over mm een afstand van meer dan een kilometer vormen de huizen met hun weggerukte voorge- veis, met de ingestorte daken eis en de gesprongen vensters, een blok waarin geen enkele wo- •R< ning onbeschadigd is gebleven. Hier heeft een bom 34 wonin gen vernietigd en slechts roo au: kende puinhoopen achtergela- ïaa ten. Op een markt zijn drie bommen gevallen. Naast de 'er! reusachtige trechters liggen volledig uitgebrande rijtuigen en vrachtauto's. Bommen van het zwaarste kaliber werden op je? een school geworpen. 180 3oo schoolmeisjes die na het ont- da ploffen der eerste bommen naar hun onderwijzeressen gesneld -be. waren, werden ter plaatse ge- 0 dood. ide 200 meter verder ziet men ve; de normaalschool voor meisjes, welke ook niet ontsnapt is aan dit bloedbad: 100 jonge meis jes evenals vyf zusters werden gedood. |q] In de kleine bewaarschool er n naast werden de zeer kleine leerlingen als bij wonder gered d door onder een broos afdak te :61 vluchten. In de jongensschool aan den anderen kant van den Steen- 'v. weg meer dan 500 m. verder e. werden 25 kinderen het slacht- V< offer van den laffen aanval. De kerk welke te midden van ook door verscheidene bommen getroffen. Het afschuwelijkste in dezen plotsen aanval is het feit dat de bevolking tijdens haar werk verrast werd, in de namiddag uren, op het oogenblik dat het verkeer het drukste was. Rond 15.30 uur viel de eerste bom van een hoogte van meer dan 6000 meter. Weinige personen hebben den tijd gehad om zich in veiligheid te stellen of een schuilplaats op te zoeken. Inzake den Anglo-Ameri- kaanschen terreur-aanval op Antwerpen schrijft Belga- press, dat het aantal dooden bijna een derde deel vormt van het aantal Belgische soldaten, dat tijdens den achttiendaag- schen veldtocht van 1940 is gesneuveld. De Amerikaan sche piloten hebben dus in een kwartier tijd zesmaal zoo veel menschen gedood als in 1940 soldaten op een dag sneuvel den. Zware Engelsche verliezen bU aanval op Antwerpen. Omtrent den aanval, die Engelsche en Amerikaansche vliegtuigen op 5 April onder nomen hebben op de bezette Westelijke gebieden verneemt het D.N.B., dat de vijand daarbij in totaal, in het bij zonder bij den aanval op Ant werpen. 19 vliegtuigen verlo ren heeft. Alle Duitsche jacht- toestellen keerden behouden op hun basis terug. Luchtvloot geconcentreerd voor represailles tegen Engeland. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Van bevoegde zijde wordt te Berlijn meegedeeld, dat op het oogenblik in het Westen een speciale en groote luchtvloot wordt samengetrokken, met het eenige doel den Anglo- Amerikaansche luchtaanvallen op de bezette gebieden en op het rijksgebied te beantwoor den. Voorts wordt verklaard, dat deze luchtvloot over volkomen nieuwe aanvalswapens be schikt. die een ongekende uit werking zullen hebben, en die den luchtoorlog vreeselijker zullen malten dan ooit te vo ren. De Engelschen zullen reke ning moeten houden met Duit sche represailles, welker om vang zij niet kunnen vermoe den, zoo zegt men te Berlijn. 306 DOODEN IN PARIJS. Het aantal dooden als ge volg van den Engelsch-Ameri- kaanschen luchtaanval op de omgeving van Parijs en de renbaan van Longchamps is nog hooger geworden. Een aantal als vermist opgegeven personen blijkt verdronken te zijn. Deze personen bevonden zich tijdens den aanval op een A.„- der Seinebruggen en werden aeze gebouwen verrijst, werd vandaar door de uitwerking NIEUW STADIUM IN DEN STRIJD IN TUNIS. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt, dat de strijd in Tunis in een nieuw stadium is gekomen. Het Duitsch-Itali- aansche pantserleger van Rommel heeft zich vereenigd met de troepen van Von Ar- nim, die het Noordelijke deel van Tunesie verdedigen, men kan thans zeggen, dat het na den terugtocht uit Egypte eindelijk zijn definitie ve stellingen heeft bereikt. De thans komende gevechten zul len wellicht een beslissend ka rakter dragen. Door knap manoeuvreeren heeft Rommel tijdens zijn te rugtocht steeds dp hem ach tervolgende Engelschen opge houden en aldus tijd gewon nen. Naar uit de verklaringen van Duitsche militaire krin gen blijkt, dient men ook den strijd om de Marethlinie in dit licht te bezien. Geruimen tijd heeft Rommel het achtste Britsche leger nog voor de| Marethlinie weten op te hou den en nu de Engelsche gene raal Montgomery deze linie is binnengedrongen, vindt hij Rommel- weder in nieuwe stel lingen voor zich, die ten deele op natuurlijke hindernissen steunen en Montgomery nood zaken tot nieuwe omvangrijke voorbereidingen. Reis van De Gaulle naar Noord-Afrika uitgesteld. Het Fransche nationale comité" te Londen heeft medegedeeld, dat generaal Eisenhower aan generaal De Gaulle heeft ver zocht zijn reis naar Fransch- Noord-Afrika uit te stellen. De overwegingen, die gene raal Eisenhower hebben ge noopt te elfder ure het bezoek van De Gaulle uit te stellen, zouden van militairen aard zijn. Het dringende verzoek van generaal Eisenhouwer heeft in het „hoofdkwartier van de strijdende Fransehen" te Lon den gewerkt als een bom. Cultuurmonumenten te Mi laan getroffen. Tijdens den jongsten luchtaanval op Mi laan zijn wederom talrijke ge bouwen van kunsthistorische beteekenis en kerken getrof fen. De in de Villa Reale on dergebrachte stedelijke verza meling beeldhouwwerken is volkomen vernield. Gelukkig zijn de meest waardevolle stukken tevoren in veiligheid gebracht. In verscheidene ker ken, o.a. in den Dom, zijn tal rijke ramen vernield. DE RIJKSCOMMISSARIS TE LEEUWARDEN. In z^jn rede, welke de Rijks commissaris Zondagmiddag hield bij de demonstratie van den Nederlandschen Arbeids dienst te Leeuwarden, zei hg verder nog: Nederlandsche arbeidsman nen. Het Duitsche volk heeft dezen strijd aanvaard. Ik wil u volkomen openlgk zeggen, dat wij dezen oorlog natuur lijk in de eerste plaats voor ons zelf voeren. Het zal niet zoo zijn, zooals het drie- of vierhonderd jaar geleden was, toen het vraagstuk der gees telijke en godsdienstvrijheid ten koste van het Duitsche volk werd uitgevochten, toen in de hervormingsoorlogen voor het avondland de vrijheid van ;eweten werd bevochten, maar .et Duitsche volk en het Duit sche rijk den kampprijs voor de andere landen waren. Het zal niet wederom zoo zijn, dat thans de geestelijke strijd om de sociale gerechtigheid en de volksvrijheid ten koste van het Duitsche volk wordt gevoerd. Het Duitsche volk voert dezen oorlog om zyn toekomst, die thans vooral tegen het bolsje wisme moet worden gevoerd in zijn meest doeltreffenden gemeenschapsvorm, het natio- naal-socialisme. En wij Duit- schers zullen dezen strijd uit sluitend en nooit in een an dere orde voeren dan volgens onze nationaal-socialistische le venswet. Maar in dezen zege vierenden strijd voert Duitsch- land thans ook den oorlog voor Europa en juist de soldateske levenswetten, die ons door de geschiedenis der eeuwen ge- eerd zijn, hebben ons tot de grootste krachtsinspanning ge-, reed en geschikt gemaakt. De machtsontplooiing van het Duitsche volk In dezen oorlog is oneindig groot. Wij hebben tot dusverre met ongeveer een vijfde deel van de verliezen van den eersten wereldoorlog onze vijanden uit dit wereld deel geslagen en den vijand in het Oosten reeds half op de knieën gedwongen. En juist in dit jaar 1943 worden wij zooals onze vijanden met ver bazing zien, omdat zij een 198 verwacht hadden door de concentratie en den inzet der thans opgeroepen krachten met den dag sterker. Kameraden zoo wil ik u als arbeidsmannen thans noe men de arbeidsdienst moet voor u een belevenis zijn, gij moet de belevenis hebben, dat der bommen in het water ge slingerd. Reeds heeft men een tiental lijken van verdronken slachtoffers uit het water ge haald. In totaal is het aantal dooden van dezen luchtaanval op Parijs tot 306 gestegen. In het Bois de Boulogne vielen tien bommen op de we gen naar de renbaan en 12 op de renbaan zelf* Een kli niek en tehuis voor zwakzin nigen werden verwoes. Ruim 400 huizen zijn verwoest en beschadigd. De schade aan fa brieken is gering en kan spoe dig hersteld worden. Fransche wetenschappelijke kringen hebben besloten een oproep te richten tot het in ternationale Roode Kruis, waarin geprotesteerd wordt tegen de onmenschelijkheid der Engelsch-Amerikaansche luchtaanvallen op de Fransche burgerbevolking en verzocht wordt een commissie van on derzoek van het internationa le Roode Kruis te zenden naar de door de bombardementen getroffen Fransche steden. De oproep is onterteekend door talrijke bekende Fran sche geleerden, vooral artsen en leden van de groote acade mies. Koning BoHs van Bulgarije b|J den Führcr. Telefoto HoffmannStapfPax m. gij, wat ook uw afkomst is, of uw ouders gegoed zijn, een vermogen hebben, hoogere staatsambten bekleeden, een vooraanstaande plaats innemen in handel of industrie, of dat zij handwerkslieden, boeren of arbeiders zijn, allen gelijk zijt, opgeroepen voor denzelfden in zet en hetzelfde doel, en dat er slechts één onderscheid be staat, dat van uw prestaties. Wie meer presteert, beteekent meer. En dat, Nederlandsche arbeidsmannen, moet ook de eerste wet zijn, volgens welke wij de maatschappelijke orde in dit nieuwe Europa willen opbouwen. Ook hier moet de eerste wet de prestatie voor de gemeenschap worden. Deze belevenis moet gij ondergaan. Met deze belevenis moet gij dan uw burgerlijk beroep aan vaarden en weten, dat gij een maal naast elkander gestaan hebt als mannen van uw leef tijd, waarbij er geen verschil len van welken aard waren, maar een gemeenschappelijke band van gedisciplineerde orde en zinrijken arbeid. Ik zou u, doch ook allen anderen Ne derlanders, op zeer ondubbel zinnige wijze willen zeggen, dat dit het eenige doel van den arbeidsdienst is. Want, wanneer dit doel wordt be reikt, wanneer, gij aldus by- GELDIGHEIDSDUUR KOLENBONNEN VERKORT. De bonnen „09 BV" en „10 BV" der DV-kaart, de bonnen KF 01 tot en met KF 06 der kookkaart DZ en de bon nen „één eenheid eerste pe riode" tot en met „één een heid twaalfde periode", die recht geven op het koopen van één eenheid vaste brandstof fen, zijn slechts geldig tot en met 14 April a.s. De geldig heidsduur wordt dus met 16 dagen teruggebracht. Eveneens wordt de geldig heidsduur van de toewijzingen, welke zijn uitgereikt aan grootverbruikers in de groe pen B, C en D, teruggebracht tot en met 14 April a.s., o6k al staat op deze toewyzingen vermeld, dat zij tot één na 14 April a.s. gelegen datum geldig zijn. Alle betrokken verbruikers dienen daarom de nog in hun bezit zijnde of nog voor dien datum te ontvangen bonnen of toewijzingen v66r 15 April 1943 aan hun leverancier af te geven. De leverancier is In dat geval verplicht hieroo eventueel ook nêt 14 April 1943 te leveren. By demonteeren van projec tiel ernstig gewon*: Een land bouwerszoon uit de buurtschap Stokkum was dezer dagen zoo onvoorzichtig een projectiel, dat hij op het land vond, te demonteeren. Het projectiel explodeerde en de roekelooze boerenjongen werd ernstig ge wond. In dit verband zij er nog eens met nadruk op gewezen, dat men verplicht is van het vinden van projectielen en der- Telijke steeds onverwijld aan ie bevoegde instanties kennis te geven. Verzuim daarvan kan, zooals hier wederom gebleken is, tot de ernstigste gevolgen leiden. eengebracht en paraat ge maakt zyt, dan is een der be langrijkste grondslagen in u gelegd, waaropwij onze toe komst, zooals deze ons ^llen in Europa gemeen is, willen opbouwen. De arbeidsdienst zal echter voor u nooit gewe tensdwang beteekenen. Hjj zal zich ook nooit indringen in de verhouding van den mensch tot God. Mannen van den Nederland schen arbeidsdienst, ik heb dan ook heden voor u slechts één wensch, dat gij openhartige, opgewekte mannen zijt, bereid zich in te zetten, die zich vooral bewust worden van hun volksche en rasverantwoorde lijkheid in het volk en in den grooteren kring der Germaan- schc volken, die zullen ontwa ken en bereid zijn ook het laatste in te zetten voor do toekomst. Gy voor het Ne derlandsche volk, wij voor het Duitsche volk en wij allen voor een gemeenschappelijke, geluk kige toekomst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1