- PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT De rijkscommissaris spreekt tot Arbeidsdienstmannen. Sovjet-aanval aan Koe lan-bruggehoofd ingezet ABONNEMENTSPRIJS 1» ct. per weeK ot j 2.42 pet Kwartaal. Franco per posi 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers o ct. ADVERTENTIEPRIJS; Per m.m. 14 cent. minimum per adver- teutle i 2.30. BIJ abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum S regels) van 1—6 regels 65 cebt, iedere regel meer 13 eer' en 11 cent. DINSDAG 6 APRIL 1943 186ste JAARGANG DIT NUMMER BESTAAT UIT NUMMER 80 BLADZIJDEN De Bureaux van ons maa ujn gevestigd te: vnssingen: Keoacue en Administratie Walatr. 58-60. tel. 10 <2 lijnen). Redactie na kantoortijd tel 578; Middelburg; Londensche Kaal 29. Redactie tel. 3521, Admlnistr. teL 3541; Goes: Redactie en 'Administratie Tu.-lkade 15, tel.- 2863, na kantoortijd tel. 2475; Souburg Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedeslraat 45. tel. 102: Bres kens: Dorpsstraat 35. tel 21. 10 ten ïlf- >ok ur en hen ba-1 Zaterdag en Zondag stond Leeuwarden in het teeken van den Nederlandschen Arbeids dienst. Er werden propaganda- marschen door de stad ge maakt terwijl het staforkest concerten gar. De demonstra tie had Zondagmiddag haar hoogtepunt toen de op het Zaailand opgestelde afdeelin- gen door den rijkscommissaris werden geïnspecteerd. De com mandant van den N.A D. hield een toespraak waarin hij den rijkscommissaris de ver zekering gaf dat deze jonge lieden bereid znn hun volk ge tuigenis af te leggen van hun vasten wil: het vaderland te dienen. Zij zullen hun paraat heid toonen en hiermede aan hun landgenooten die b;i dui zenden nog koppig afzijdig staan, het bewijs leveren dat zij begrijpen dat ook voor den Nederlander de arbeidsdienst een levensnoodzaak is gewor den. De inzet voor een veilig stelling van den oogst zal blij ken een zegen te zijn voor het geheele Nederlandsche volk. Nadat de arbeidsdienstmannen het Friesche volkslied hadden gezongen, nam de rijkscommis saris rijksminister Seyss-In- quart het woord, die het vol gende zeide: Mannen van den Nederland schen Arbeidsdienst. Ik wil van de gelegenheid 11/ £ebruik maken, om U mijn op- ,K. vatting uiteen te zetten over de taak, die gij hebt en de en? plichten, welke gij behoort te ijke vervullen. Als een deel van U mij niet direct verstaat, omdat ik niet in uw taal tot U kan spreken, kunt gij er, wanneer f M uw superieuren mijn woorden 9 voor U zullen vertalen, toch H van overtuigd zijn, dat ik er met groote aandacht en zeer veel ernst over nadenk, waar- om gij in de Nederlanden ook in een arbeidsdienst vereenigö -• dient te zijn. 'Ik besef volkomen, dat voor TJ Hollanders, Friezen en an dere Nederlanders deze ver- eeniging in een organisatie, die zoozeer een militair karakter draagt iets ongewoons is. Ik zei U nier voor het eerst n'e? als een afdeeling, die uit vrij- willigers bestaat, die dus om een of andere reden vanzelf hier gekomen zijn, maar als een lichting, dus zuiver als een groep van de Nederlanders van uw leeftijdsklasse. Ik begrijp, j\D dat deze orde en discipline op .pi menigeen van U den indruk t, van een dwang zou kunnen en maken. Daarover wil ik U dit en zeggen. Zoolang een van U ;3- den arbeidsdienst gevoelt als ce. dwang, heeft hij de beteekenis van den arbeidsdienst nog in het geheel niet begrepen. Hier ie is sprake van iets anders. Gij moet de overtuiging krijgen. dat gij hier in een gedisci- >r- plineerde orde naast elkander zrjt geplaatst, dat gij met el- kaar werkt in een orde, die niet zonder beteekenis is -te want dan zou het geen orde ug zijn maar, dat gij voor de verwezenlijking van een ge dachte en voor een goede zaak do bijeengebracht zijt. en Voor U, Nederlanders in het 29 algemeen, is het totdusverre n*misschien nog niet noodig ge- eI'weest dat het geheele volk in dergelijke formaties bijeenge- r? bracht werd. Voor ons, uw bu- o- ren in het Duitsche rijk, is dit Tt. noodig geweest op grond van or' de ervaring van onze eeuwen- oude geschiedenis, want wij. midden in dit werelddeel met grenzen bijna zonder natuur- A- lijke -bescherming, zijn steeds weer aangevallen. Onze vijan- d. den beweren thans, dat het i3« omgekeerd is. Maar wanneer gij de geschiedenis onderzoekt dan zult gjj zeggen, dat de an deren ons steeds weer hebben overvallen. Ik herinner aan de oorlogen, die de Franschen eeuwenlang tegen ons gevoerd hebben. Ik herinner aan de stormloopen, de steeds weer uit het Oosten kwamen en over Duitschland geheel Europa wilden overstroomen. Daarom was het noodig, dat wij al onze krachten leerden samenvoegen In een gedisciplineerde orde, dat wij niet pas op het oogen- blik van het gevaar om ons heen mochten zien, waar onze vrienden en buren en onze vijanden waren. En zoo is onze soldateske houding niet een dressuur, maar de uitin°r iipn- buiten van onze inwendige pa raatheid. Zoo moet ook gij de orde in den arbeidsdienst opvatten, want ik geloof, dat voor U deze tijd waarin gij eenigszins bui ten de geschiedenis en haar oorlogen gestaan hebt, voorbij schijnt te zgn. immers thans is de schok, de zich over den geheelen wereldbol voortplant, te groot dan dat een volk op den duur afzijdig kan blijven. Daarom lijkt het mij noodig en voor U van belang. U te bren gen tot een vereeniging en een formatie, die U de ervaring en de wetenschap van het geza menlijk naast elkander staan m een gedisciplineerde, solda teske orde bijbrengt. Maar wat ik hier tucht noem. mag niet alleen tucht zijn. Tot deze tucht behoort nog iets, dat noodg is om het geheel be teekenis te geven. Dat is de vrijheid van den enkeling bin nen deze orde, waarin hij g< plaatst- is om zijn krach te naar beste weten en volgens geweten te gebruiken. Wanneer grj dus erover nadenkt, wat dan deze soldateske orde is, waarin gij geplaatst zijt, dan moet gij' steeds tot uzelf zeggen, dat zij niet een dwang moet zijn maar- een zinrijke orde, die ieder af zonderlijk ook de volle vrijheid moet geven, zijn krachten op de beste wijze voor de gemeen schappelijke taak in te span nen. Nederlandsche arbeidsman nen, ik heb er U reeds op ge wezen. dat het lot van het Duitsche volk veel moeilijker was. En dit lot is ook thans weer oneindig veel moeilijker. Op ons rust een zeer groote verantwoordelijkheid. Onze blik richt zich thans tot ver buiten dit continent. Thans, nu wij kunnen zeggen dat wij ons in den tweeden wereldoorlog be vinden, gaat het niet meer om economische voordeelen of om staatsgrenzen. Hij die gelooft, dat het nog gaat om het ver- weiven van economisch gebied of om uitbreiding der staats grenzen, begrijpt dezen oorlog niet. In September 1939 was het mogelijk geweest dit alles te vermijden, als toen de gerecht vaardigde aanspraak van het Duitsche xijk op Dantzig er kend was. Dan hadden wrj ons dit alles kunnen besparen. Dat wilden onze vijanden niet. Het doet nu werkelijk belachelijk aan, wanneer wij ons indenken, dat door deze rechtvaardige er kenning van onze aanspraak alles had kunnen worden voor komen. Maar dit kon zoo niet zijn, want het zeer groote con flict, dat wh thans meemaken, bereidde zich voor. Wij kunnen nu zeggen, dat de werelddeelen met elkander strijden. Ooste lijk van ons dreigen de horden der Oost-Europeesche-binnen- aziatische steppen geheel Euro pa te overstroomen. In het Westen vormt zich een nieuwe concentratie van krachten op het Westelijk halfrond, nieuwe groeperingen ontstaan in het Verre Oosten. Wij in het oude werelddeel Europa zien ons ge plaatst tegenover deze conti nenten en hun concentratie. Maar het zün niet de cont. ten, belangrijk en beslissend is de geest die de mchsclien i; de geschiedenis stoot en be stuurt. Zoo zien wij, en ik zeg thans wg, alle Europeanen in geheel Europa vooral de noodzaak, ons te handhaven tegenover het Oosten met de drommen uit zijn binnen-aziatische steppen. Hier staat het behoud van on zen eigen aard, van ons wezen, van ons leven op het speL Ar beidsmannen, het bolsjewisme, dat daar nader rolt,' is niet dat gene, dat wij in de binnenland- sche politiek als communisme hébben meegemaakt en over wonnen. Hier is het mogelijk, dat de Nederlanders zich ver gissen, wanneer zjj gelooven, dat het er slechts om gaat het communisme niet tot oloei tc laten komen, een dwaling, die hier en daar kon worden opge merkt. Het bolsjewisme is de tegenwoordige levensvorm van den binnen-aziatischen steppen- geest, zooals die om de paar eeuwen op Europa toestormde. Dat is niet een menschelijke uiting die iets uitstaande heeft met tucht of zelfs met vrijheid, maar een massale opeenhoo- ping van menschen, die zielloos tot machinemenschen gewor den en zelfs gemaakt zijn. Maar het is voor ons even belangrijk eraan te denken, dat wij ook tegenover het Westen voorzichtigheid in acht hebben te nemen. Want ook daar vormt zich een geest, die met den Europeesehen niets gemeen heeft in die ma te, dat wö aan een lotsge- m eenschap kunnen denken. Het Amerikanisme, dat zich aan de overzijde vormt, moet zich maar ontwikkelen zooals het wil, wfl zullen het niet storen. Maar wij moeten het afwijzen, dat dit Amerikanis me in onze Europeesche aan gelegenheden binnendringt. Wij kunnen thans reeds con- stateeren, hoe ongeschikt en misplaatst het is, dat de Ame rikanen zich met onze zaken willen bemoeien. Wij nemen juist thans aan de overzijde steeds weer de grenzenlooze onwetendheid omtrent en het volledige gemis aan begrip voor onze toestanden alsmede een aan gewetenloosheid gren zend gebrek aan verantwoor delijkheidsgevoel waar. Ik herinner er slechts aan, dat toonaangevende mannen daar eenvoudig zeggen, dajr' het het beste zou zijn, dat in deze Europeesche wanorde, welke zij meenen te zien in de ver scheidenheid van onze volken en staten, orde wordt gebracht door de bolsjewisten en dat er geen enkel bezwaar tegen kan worden gemaakt, indien de buren van de Sovjetrepu blieken verzoeken in de Sov jetunie te worden opgenomen, zich dus voor het bolsjewisme uitspreken. Dit is het door slaggevende bewijs voor het feit, dat er daar geen begrip is voor ons Europeanen, maar ook niet de wil om zich op verantwoordelijke wijze met onze i-angelegenheden bezig te houden. De lieden daar aan de overzijde zouden ons voor hun andere aanspraken op de we reldheerschappij slechts verra den en verkoopen. Ik zou u al len op het hart willen druk ken, dat wij Europeanen, om wie het thans gaat, ons ervan bewust moeten zijn, dat wij een lotsgem eenschap vormen die zich tegen het Ooster. moet verdedigen om zijn of niet zijn, die échter ook haar volksche en cultureele bestaan moet verdedigen en handha ven tegenover dit Amerikaan- sche Westen. (Wordt vervolgd) HONDERDEN DOODEN EN GEWONDEN IN PARIJS. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde Maandag mede: De bolsjewisten hebben Zon dag met verscheidene divisies den verwachten aanval op het Oostelijke front van het Koe- banbruggehoofd ingezet De steeds herhaalde aanvallen, die gesteund werden door krach tig artillerievuur en vele pant serwagens, werden door Duit sche en Roemeensche troepen uiteengeslagen met zware vij andelijke verliezen aan men schen en materiaal. De gevech ten duren voort. Een eigen aanvalsoperatie ten Oosten van Orel had een geslaagd verloop. Aan de rest van het Oostelijk front alleen ten Zuiden van het ümenmeer en voor Leningrad levendiger plaatselijke gevechtsactie. Aan het front in Tunis had de dag bij plaatselijke actie van verkenningsgroepen en storm troepen een rustg verloop. De luchtmacht bestookte met ster ke afdeelingen vijandelijke con centraties van voertuigen en pantserwagens, tentenkampen en artilleriestellingen. Duitsche jagers behaalden acht overwin ningen in de lucht. Ten Oosten van Bougie deden gevechts vliegtuigen een aanval op een groot vijandelijk vrachtschip; zij brachten het zware schade toe. Een gemengde Britsch-Ame» rikaansche formatie heeft Zon dag overdag het gebied van Parijs aangevallen. Tengevolge van bomtreffers in woonwijken parken en sportterreinen der stad zijn er verscheidene hon derden dooden en gewonden onder de bevolking. Bij dezen terreuraanval en bij andere vij andelijke aanvallen op het be zette gebied in het Westen en Noorwegen werden 19 vlieg tuigen neergeschoten; drie eigen vliegtuigen gingen verlo ren. Zondagnacht hebben Brische vliegtuigen lukraak brisant- en brandbommen laten vallen, vooral op open plattelandsge meenten in het kustgebied van Noord-Duitschland. Tien der aanvallende bommenwerpers werden door nachtjagers en af weergeschut der marine neer gehaald. General-oberst Daluege in Nederland. De chef der Ord- nungspolizei, de SS-Oberst- gruppenführer en general- Oberst der politie, plaatsver vangend rijksprotector in Bo- hemen en Moravia. Daluege, heeft in de afgeloopen dagen op uitnoodiging van den rijks commissaris, rijksminister dr. Seyss-Inquart, een bezoek aan Nederland gebracht. Hij inspec teerde gedurende znn verblijf te 's-Gravenhage het daar ge- sta tionneerde regiment brand- weer-politie, afdeeling Neder land, dat bij den terreuraanval der Engelschen op Rotterdam voor het eerst zijn uitstekende opleding bewees, welke het van de Duitsche brandweerpolitie heeft gekregen. General-Oberst Daluege inspecteerde voorts de te Schalkhaar bij Deventer on dergebrachte afdeelingen van het Nederlandsche politie-op- leidingsbataljon. Zoowel over de brandweer-politie als over het opleidingsbataljon liet de chef der Ordnungspolizei zich in zeer waardeerende woorden uit. Alg. voorzieningsfonds voor onderwijzers. Besloten is het Ned. Onderwijzers Genootschap (N.O.G.) met zijn neveninstel lingen op te nemen in het Al gemeen Voorzieningsfonds voor leeraren en onderwijzers (A.V. L.O.N.) Li bedoeling van deze stichting is, aldus de Tel., her ordening te brengen op het bied van de organisatie onderwijzers en leeraren. DE SLACHTOFFERS VAN ROTTERDAM. Het aantal slachtoffers van den bomaanval op Rotterdam van 31 Maart j 1. is wederom gestegen. Tot héden werden uit de puinhoopen 224 dooden ge borgen. Onder deze dooden zijn 62 vrouwen, 23 kinderen tot zeven jaar oud en 37 kinderen boven de zeven jaar en jonge menschen. Van de zwaargewonden zijn er intusschen drie aan hun verwondingen overleden, zoo dat het totaal aantal dooden als gevolg van dezen aanval reeds 227 bedraagt. Nieuwe instellingen der N.S V. Na Amsterdam. Haarlem. Eind hoven en Den Haag heeft thans te Tilburg en Breda de opening plaats gevonden van twee kin derbewaarplaatsen en een hulp en consultatiebureau van de N.S.V. Deze instellingen helpen niet alleen de kinderrijke moe ders, maar ook de werkende moeder. Bouwvakarbeiders naar het Oosten. Regelmatig vertrek ken thans transporten van de Nederlandsche Oostcompagnie naar het Oosten. Woensdag morgen vertrok een groep boeren, die zich vrijwillig haa gemeld voor den inzet op de uitgestrekte bedrijven. Vrij dagmorgen was het een gToep handwerkers, schilders, tim merlieden, loodgieters, enz., die uit Den Haag vertrok. Bij het transport bevinden zich naar verhouding veel bouw vakarbeiders. De laaghartige Brltsche bomaanval op Rotterdam. Op 31 Maart wierpen Brltsche vliegers op niets ontziende wijze bommen op arbeiderswijken van Rotterdam, welke In puinhoopen werden herschapen. Een der te hulp go- roepen reddingsploegen vernam de schreiende etern van een kind en begoit In alle haast de puinhoopen te verwijderen, A. stapf-Pax m

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1