Plaatselijke gerechtsactiriteit aan de fronten. x, ABONNEMENTSPRIJS 19 ct. per week of j 2.42 per kwartaal. 6I Franco per post 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers b ct. V ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 14 cent, minimum per adver- I tentle 2.30. BIJ abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 8 regels) van 1—5 regels 65 cent, Iedere regel meer 13 cent, dlenstaanvragen en dienstaanbiedingen reap. 55 en 11 cent. „Brieven of adreB Bureau van dit Blad" 10 ct. meer MAANDAG 5 APRIL 1943 186ste JAARGANG NUMMER 79 BIT NUMMER BESTAAT UIT 4 BLADZIJDEN De Bureaux van ons blad zijn gevestigd te: Vllselnoen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 Ulnen), Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg; Londensche Kaal 29, Redactie tel. 3521, Admlnlstr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15, tel. 2863, na kantoortijd tel. 2475 8ouburg Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat ,45, tel. 102; Breskene: Dorpsstraat 35. teL 21. Het opperbevel der Duitsche Weermacht maakt bekend: Verscheidene malen herhaal de aanvallen der bolsjewieken op het Oostelijke front van het bruggehoofd in den Koeban, ten Zuiden van 't Ilmenmeer en voor Leningrad zijn onder zwa re vijandelijke verliezen afge slagen Nieuwe concenraties werden door artillerievuur en aanvallen van ons luchtwapen uiteengeslagen. Aan de rest van het front heerschte, uitgezonderd plaat selijke gevechtsactiviteit in het gebied van Isjoem rust. Ook in Tunis is'de dag van Zaterdag over het algemeen zonder groote gevechtshande lingen verioopen. Slechts in. ►eenige sectoren van het cen trale en het Zuidelijke front in Tunis kwam het tot vrij leven dige plaatselijke gevechtsacti- i Yiteit. I- Britsche bommenwerpers hebben Zaterdagnacht verschei dene plaatsen in West-Duitsch- land aangevallen. Vrij groote schade is ontstaan vooral in het stedelijke gebied van Es sen. De bevolking leed verlie zen. Nachtjagers en afweerge schut schoten minstens 21 der aanvallende vliegtuigen neer. Door afweergeschut van het luchtwapen, der marine, pa trouillebooten en duikbootja gers zijn aan de kust van Noorwegen, van de bezette Westelijke gebieden en op de Middellandsche zee acht vijan delijke toestellen neergescho ten. Een formatie snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen heeft bij een aanval overdag op de Zuid kust van Engeland militaire doelen der stad Eastbourne met bommen van zwaar kaliber be stookt. IUITSCHE LUCHTAANVAL OP EASTBOURNE. Snelle Duitsche gevechts- liegtuigen hebben Zaterdag- liddag een aanval in scheer- lucht gedaan op de aan de 'ngelsche Zuidkust gelegen :ad Eastbourne. De aanval, ie bij een onbewolkten hemel irerd uitgevoerd, kwam zoo rerrassend voor den Britschen afweer, dat pas toen de Duit sche vliegtuigen terugkeerden, het vuur werd geopend. Barak kenkampen, waarin troepen la gen en opslagplaatsen van ma teriaal werden met bommen I bestookt. Bovendien werden le- vensmiddelendepots, visschery- stations en openbare gebouwen met mitrailleurvuur bestookt. Er werden in het geheel geen Britsche jagers opgemerkt. Allé Duitsche vliegtuigen keer den op hun steunpunten terug. Hongaarsehe premier in Italië. II De Hongaarsehe minister president en minister van bui- tenlandsche zaken, Kallay, is c. op uitnoodiging van den Itali- aanschen chef der regeering, naar officieel wordt medege- deeld, van 1 tot 3 April in Ita lië geweest. Bij de besprekin gen met den Duce en den on derstaatssecretaris van buiten- landsche zaken, Bastianini, heeft de Hongaarsehe premier de gelegenheid gehad tot een diepgaand onderzoek van den algemeenen politieken en mili- tairen toestand, benevens van de Italië en Hongarije speciaal rju Interesseerende problemen bin- sn «en het bestek van de gemeen- j« schappelijke doelen, waarnaar Italië. Duitschland en de an- i(# dere landen -van het pact van drie streven. [{4 Daladier, Blum en Gamelin ,a naar Duitschland overgebracht. sn De Duitsche regeering heeft ra uit ontvangen inlichtingen de overtuiging gekregen, dat de en de Amerikaan sche regeering met het plan rondloopen zich meester te ma- et ken van eenige vroeger or. Frank rijk aanwezige vooraan- eiJstaande Fransche personen, om te gebruiken voor de op- stelling van een tegenregeering daardoor onrust en verwar- f^ring in Frankrijk te zaaien. De Duitsche regeering heeft 'daarom besloten om, zooals reeds vroeger de oud-ministers £Paul Reynaud en Mandel. zoo nathans ook de vroegere niinis- ter-presidenten Daladier en e^Leon Blpm, alsmede generaal töGamelin naar Duitschland over 90„te brengen. Het lot der Poolsche kinde- 'f'reii. De hoofdaalmoezenier van Poolsche strijdkrachten, bis- Cawline, heeft medege deeld, dat 400.000 van een mil- Hoen Poolsche kinderen, die in jaren 1939/40 door bolsje- D visten zijn weggevoerd, van rg> honger en koude zijn gestorven. BRITSCHE AANVALLEN OP WEST DUTTSCH GEBIED. Britsche .bommenwerpers hebben Zaterdagnacht met sterke strijdkrachten verschil lende steden in het Rrjnsch- Westfaalsche industriégebied aangevallen. In woonwijken der aangevallen steden ont stond schade. De bevolking leed verliezen. Door nachtja gers en afweergeschut werden volgens voorloopige berichten, 21 Britsche bommenwerpers, bijna uitsluitend viermotorige, neergeschoten. Van Britsche zijde wordt toegegeven dat* 21 der deelnemende Britsche bom menwerpers vermist worden. TERREURAANVAL OP PARIJS. Amerikaansche bommen werpers hebben Zondagmid dag een terreuraanval onder nomen op het stadsgebied van Parijs. Zij lieten hun bommen vallen op woonwijken in de stad. Talrijke woonhuizen wer den verwoest en meerman 100 personen gedood. Er werden bommen geworpen op twee sportvelden, die juist volop in gebruik waren. In een geval vielen de bommen op een paar denrenbaan. waar zich een groote menigte menschen be vond. Voorts kwamen er bom men terecht op een sportveld, waar een betooging plaats had ten gunste van de krijgsgevan genen. In luchtgevechten boven het Noord Fransche kustgebied werden, volgens voorloopige berichten, minstens zeven vier motorige Amerikaansche bom menwerpers en een vrij groot aantal vijandelijke jagers neer geschoten. De luchtaanvallen op Fransch gebied. De Petit Parisien bere kent, dat er tengevolge van de Engelsch-Amerikaansche lucht aanvallen tot dusver meer dan 200.000 Franschen schade door bominslag hebben geleden, ge vlucht of geëvacueerd zijn. Vliegtulgverliexen der Sovjets. Met inbegrip van de in Maart van dit jaar door formaties van de Duitsche luchtmacht en het Duitsche leger vernietigde 1267 Sovjet-Russische vliegtui gen hebben de bolsjewisten tot nu toe tijdens den veldtocht in het Oosten, naar het D.N.B. verneemt, in totaal 37,283 vlieg tuigen verloren. Luchtgevecht boven de Rus- sell-eilandien. De Japansche luchtmacht heeft in luchtge vechten boven de Russell-eilan- den 47 vijandelijke machines neergeschoten. Negen Japan sche toestellen gingen verlo ren, Arbeidsboekje in Frankrijk. Ingaande 1 April jl. moeten alle Fransche mannen van 18 tot 50 jaar in het bezt zijn van ,een arbeidsboekje. OOGSTHULP. Evenals ten vorigen jare zullen in het komende oogst- seizoen wederom ^jnannelijke en vrouwelijke landbouwhul- pen in den leeftijd van 16 tot 20 jaar beschikbaar worden gesteld. De gewestelijke ar- beidsbureaux zijn thans reeds bezig hiervoor de noodige toe bereidselen te treffen. Het ligt in de bedoeling, dat de aanvra gen der boerenbedrijven, waar men zich deze zomer van land- bouwhulpen wenscht te bedie nen, zoo spoedig mogelijk, doch uiterlijk 1 Mei bij de ge westelijke arbeidsbureaux zul len zijn ingediend. BH de werving dezer jeugdi ge hulpkrachten zal een gron dige selectie worden toege past. Zij worden niet alleen be oordeeld naar hun lichamelijke geschiktheid voor het land- bouwwerk, doch ook aan hün karakter en aan het milieu, waaruit zij voortkomen, wordt alle aandacht geschonken. Een geneeskundig onderzoek is vereischt. De plaatsing der landbouw- hulpen geschiedt voor ten min ste vier weken. Een langer verblijf zal echter zooveel mo gelijk worden bevorderd. Voor de schooljeugd zullen de tijd vakken samenvallen .met de zomervacantie, terwijluiter aard plaatsing van jeugdige werkloozen reeds eerder mo gelijk is. Naast plaatsing in iet gezin van den landbouwer zal ook kampvorming worden nagestreefd. In de avonduren zal het niet aan de noodige ontspanning ontbreken, terwijl op vrije da gen excursies, e.d. zullen wor den georganiseerd. De land- bouwhulpen ontvangen kost en inwoning, bewassching, her stel van kleeding, benevens een gulden zakgeld per week. Een regeling inzake ziekte- en ongevallenverzekering is nog in voorbereiding. Eden uit Amerika in Lon den terug. De Engelsche minister van buitenlandsche zaken. Eden is Zondagmiddag te Londen aangekomen. Hij heeft de reis uit de Ver. Sta ten per vliegtuig gedaan in ge zelschap van den ambassadeur Winant. Engelsche duikboot „Tigris" verloren. De Britsche admira liteit maakt bekend, dat de duikboot „Tigris" over tijd is en als verloren beschouwd moet worden. De „Tigris" is in 1937 op stapel gezet. Haar inhoud bedroeg 1575 ton De beman ning bestond uit 60 koppen. Engelsche ballon in Zweden Sevonden. Te Dalarna (Zwe- en) is een ballon gevonden waaraan een onontplofte bom bevestigd was. De bom was voorzien van tijdontsteking en gevuld met propagandamate riaal. Hij was van Engelschen oorsprong. VERVOER- EN HANDELSVERBOD VOOR RUNDVEE. Met ingang van Donderdag 8 April Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogs tijd deelt mede, dat ingrijpen de maatregelen moeten wor den genomen, teneinde de rundveeprijzen tot een redelijk niveau terug te brengen. Daar toe zal met ingang van Don derdag 8 ADril 1943 het ver voeren, afleveren en ontvan gen van rundvee niet meer mogelijk zijn, daar met ingang van dien datum geen vervoer- bewijzen meer zullen worden afgegeven. Alle „vrije" rund veemarkten, alsmede- de han del van bedrijf tot bedrijf wor den daarmede dus stilgelegd. Een uitzondering zal slechts gemaakt worden voor rund vee, dat geleverd wordt op een. slachtveemarkt of léverings- plaats, voor zoover een geldig geleidebiljet is afgegeven. De aanvoer van nuchtere kalveren naar de hiertoe aangewezen bedrijven, alsmede de levering van gebruiksvee, dat op aan schrijven van den provincialen voedselcommissarisen ter ver vulling van den veeleverings- plicht op de vastgestelde plaatsen wordt aangevoerd, kan dus ook normaal door gaan. Alle reeds afgegeven gelei- debiljetten voor het vervoer van rundvee na 7 April naar andere plaatsen dan de slacht- veemarkten of levëringsplaat- sen zijn niet geldig en dienen wederom bij den plaatselijken bureauhouder te worden inge leverd. Binnenkort zullen aankoop vergunningen kunnen worden uitgereikt aan de hiervoor in aanmerking komende veehou ders. Slechts bij overlegging van deze aankoopvergunning zal dan het koopen en verkoo- pen van rundvee worden toe gestaan, waaromtrent nog na dere mededeelingen voor be langhebbenden zullen volgen. DE INRICHTING VAN HET 8e LEERJAAR. De secretaris-generaal van O., W. en K. heeft, ter voorko ming van ongewenschte gevol gen, welke aan een vertraging van de inrichting van het 8ste leerjaar kunnen zijn verbonden, een voorloopigb toestemming verleend aan die besturen wel ke met ingang van 1 April of 1 Mei 1943 hebben verzocht het 8ste leerjaar aan de bestaande scholen te verbinden, zulks in afwachting van zijn definitieve beslissing terzake. Een overeenkomstige voor loopige toestemming wordt ver leend voor de gevallen waar het de bedoelng is over te gaan tot oprichting van een school voor voortgezet gewoon lager onderwijs, maar waarvoor de vereischte verklaring nog niet is afgegeven, DE ENGELSCHE LUCHT AANVAL OP ROTTERDAM. Het aantal slachtoffers van den Britschen luchtaanval op Rotterdam is tot nu toe tot 187 dooden, 257 zwaargewon den en meer dan 400 lichtge wonden gestegen. Onder de doo den bevinden zich 54 vrouwen en 32 kinderen. Twaalf lijken konden niet meer worden ge ïdentificeerd. Daar de opruimingswerk zaamheden nog niet geëindigd zijn moet helaas worden ver wacht, dat er nog een groot aantal lijken onder de puinhoo- pen gevonden wordt. Ook "Zul len vele zwaargewonden wel niet in het leven kunnen wor den gehouden. Nader vernemen wn, dat het leeuwenaandeel van net blua- schingswerk is geschied- door ons jonge Nederlandsche korps brandweerlieden, dat den naam draagt „brandweerpolitie af- deeling Nederland". HONDEN- EN KATTEN BROOD OP BON 13. Van 1 t.m. 30 April 1943 worden op bon 13 van de voe» derkaart—voor honden dezelfde hoeveelheden hondenbrood be schikbaar gesteld als voor de afgeloopen periode. Op bon 13 van de voederkaart voor hon denbrood (grxiep K) wordt over dezelfde periode 1 Va kg. kat tenbrood beschikbaar gesteld. Na 30 April zijn de bonnen 13 van deze kaarten ongeldig. Zij mogen nadien niet meer worden aangenomen. Aanvragen vaste brandstoffen en petroleum. Zij, die wegens geldige rede nen niet in staat waren voor 28 Februari 1943 een aanvraag om vaste brandstoffen of pe troleum voor kookdoeleinden in te dienen, kunnen tot nader order alsnog deze aanvragen tot den plaatselijken distribu- tiedienst richten. Katten-, Konijnen- en Hazenvellen. Voortaan moeten alle klein® ruwe vellen, zooals katten, ko nijnen- en hazenvellen binnen drie dagen worden verkocht en afgeleverd aan een erkenden opkooper of aan een bij het rijksbureau voor huiden en le der ingeschreven huidenhande laar Voor nadere bijzonderhe den'ten aanzien van dezen in- leveringsplicli- en eventueel® uitzonderingen daarop wordt verwezen naar de betreffende officieele publicatie. Hertogin Mar ie-José van Beieren overleden. Te Weenen is op 86-jarigen leeftijd herto gin Marie-José van Beieren, moeder van Koningin Elisa beth van België en grootmoe der van Koning Leopold TH overleden. De hertogin was een dochter van wijlen den koning van Portugal Miguel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1