PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Rondgang door de getroffen stadswijk van Rotterdam. ABONNEMENTSPRIJS 19 cL per week ot 2.42 per Kwartaal. (Trance per - ADVERTEI tenue 1 3.1 (maximum S regels) van 1- meer 13 cent, dienstaanvragen en 11 cent. Brieven of adres Bureau dienstaanbiedingen resp. 55 u van dit B!ad'T 10 ct. meer ZATERDAG 3 APRIL 1943 186ste JAARGANG NUMMER 78 DIT NUMMER BESTAAT UIT 4 BLADZIJDEN De Bureaux van ons blad «Jn gevestigd te: Vlieslngen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60, teL 10 (2 UJnen), Redactie na Kantoortijd tel 578; Middelburg; Londensche Kaal 29, Redactie ïpV n? h 3641 Qoe»: Redactie en AdministraUe Turfkade lo, tel. 2S63, na kantoortijd tel. 2175; Souburg j Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45. teL 102; Breskene: Dorpsstraat 35, teL 21. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde Vrijdag me de: Tegen het front ten Zuiden van het Ladogameer heeft de vijand in verscheidene golven krachtige aanvallen gedaan, die door het afweervuur of in gevechten van korten afstand voor onze stellingen mislukten. Aan de rest van het Oostelijke front slechts geringe plaatse lijke gevechtsactie. In Maart hebben de bolsje wisten 1267 vliegtuigen verlo ren; daarvan werden er 1028 in luchtgevechten, 143 door luchtdoelgeschut van de lucht macht en 36 door troepen van het leger neergeschotep, de overige werden op den grond' vernield. In Tunis waren de vijande lijke aanvallen Donderdag zwakker dan op de voorgaande dagen. Verscheidene aanvallen van Ameri kaansche en Brit- sche strijdkrachten op 't front in midden- en Zuid-Tunis wer den afgeslagen. Duitsche en Italiaansche troepen konden door plaatselijke aanvallen hun stellingen verbeteren en ver nietigden afgesneden vijande lijke groepen. Duitsche jagers hebben boven het oorlogstoo- neel in Tunis en by Kreta 10 neergeschoten. Een eigen vliegtuig ging verloren. Zwakke afdeelingen vijande lijke vliegtuigen ondernamen overdag aanvallen op het be zette gebied in het Westen en op de stad Trier. Vier vlieg tuigen werdenneergeschoten. VIJANDELIJKE AANVALLEN IN MIDDEN TUNIS AFGESLAGEN. In den middensector van het front in Tunis zijn, volgens het Italiaansche hoofdkwartier vij andelijke aanvallen afgeslagen. Formaties vliegtuigen der spil- mogendheden hebben in ver schillende opeenvolgende ope raties vijandelijke auto- en troepencolonnes en de haven werken van Bone aangevallen. Duitsche jagers schoten in luchtgevechten negen vijande lijke vliegtuigen neer, vijf vlieg tuigen werden door het af weergeschut van Sfax neerge haald. Vijandelijke vliegtuigen heb ben in den afgeloopen nacht eenige lichte bommen laten vallen op Messina en Villa san Giovanni. Er zrjn eenige ge wonden. Eenige bommen wer den ook op Catania geworpen, waar echter geen slachtoffers zy'n. Eén vhandelyk vliegtuig werd neergehaald. Munitiedepót te Napels in de lucht gevlogen. Te Napels is een munitiedepot in de lucht gevlogen, waarbij '<2 menschen zijn gedood en 1179 gewond. Onder de dooden bevinden zich 7 Duitschers. De moordaanslag op Deat. Te Vichy is medegedeeld, dat het gelukt is een der daders van den moordaanslag op Mar cel Deat, te Orleans te ar resteeren. De arbeidsdienstplicht in Frankrijk. Van de onder de wet op den arbeidsdienstplicht val lende Franschen, geboren in de jaren 192022, zal ongeveer een achtste naar Duitschland gaan. De overigen worden in Frankrijk te werk gesteld. Britsche ballons in Zwitser land neergekomen. Donderdag nacht zijn drie Britsche sto ringsballons boven de Zwltser- ache stad Zilrich gedreven en geborgen. Het tekort op de Britsche begrooting. Het totale deficit op de Britsche begrooting in het afgeloopen jaar bedraagt 2803 millioen pond sterling. Koning Boris in liet hoofdkwartier. De Führer heeft op 31 Maart in tegenwoordigheid van den Duitschen minister van bui- tenlandsche zaken Von Rib- bentrop, koning Boris van Bul garije ontvangen en met hem een lang en hartelijk onder houd gehad, dat in den geest van de traditioneele vriend schap tusschen Duitschland en Bulgarije verliep. -luim een millioen brt. koopvaardijtonnage vernietigd. In Maart zijn, naar het D. N.B. verneemt, door de mo gendheden van het pact van drie 1,1 millioen geallieerde koopvaardijtonnage in den grond geboord. De Duitsche wapens hebben daarvan 149 schepen met tezamen 926.600 brt. tot zinken gebracht. Se dert 7 December 1941 zyn 3028 schepen vernietigd, waar uit blijkt. de Amori. kaansche aanbouw ongeveer 40 procent ligt beneden de in dezelfde periode vernietigde tonnage. De Ver. Staten en Gr. Brit- tannië beschikken thans nog over 21 millioen brt. bruik bare scheepsruimte. Dit is 8% millioen brt. minder dan de scheepsruimte waarmee Groot Brittannië en de Ver. Staten den oorlog zijn ingegaan. Duitsche soldaten offeren voor de slachtoffers van Sta lingrad. Een afdeeling lucht doelgeschut van de Luftgau Holland heeft in het kader van de oorlogswinterhulpactie van het Duitsche volk als bijzon dere gift voor de slachtoffers van Stalingrad een bedrag van f 10.011 bijeengebracht. Dit fraaie resultaat werpt een mooi licht op den kameraad- schappelyken geest der Duit sche soldaten. Distributie in de V.S. Deze week is in de Ver. Staten de levensmiddelendistributie inge voerd. Ieder krijgt ongeveer 112 gr. boter en 112 gr. kaas per week. Voor andere artike len zijn puntenkaarten ver strekt, waarvan men per week 16 punten mag besteden. De rantsoenen zijn niet hoog. Teneinde de verlofgangers op hun lange reizen, dikwijls dwars door Europa, van aanvullende warme spijzen te voorzien, Is de „Spoor- wegkeukenwagon ingesteld gewor den. Sedert het begin van dezen oorlog Is deze keukenwagon ijzeren bestanddeel van alle verlof- gangerstreinen op lange afstanden geworden en verheugt zich In een steeds groeiende belangstelling Duitsche soldaten. Een kijkje le keukenruimte met de ketels, die elk een inhoud van 800 liter heuben. Weltblld-CNF-Pax Commandant N.A.D. be noemd. Het rijkscommissariaat deelt mede: De Rijkscommis saris voor het bezette Neder- landsche gebied heeft luite nant-kolonel B.D. en generaal- arbeidsleider L. A. C. de Bock te 's Hertogenbosch, benoemd tot commandant van den Ne- derlandschen Arbeidsdienst. De scholing van den socia len voorman. Ter bekwaming van de in de bedrijven aan- gcsteiue suuiaie voormannen heeft het Ned. Arbeidsfront scholingscursussen in het le ven geroepen. Van den „Be- triebsführer wordt verwacht, dat hij tijdens de scholing het loon doorbetaalt en de rei- kosten vergoedt, terwijl de kosten van de scholing door het N.A.F. worden gedragen. EEN „GELUKWENSCH". Vier en twintig uur na den Britschen terreuraanval op de arbeiderswijken van Rotter dam, heeft de uitgeweken Ne- derlandsche minister van oor log, Van Lidth de Jeude, den treurigen moed gehad den vol genden telegrafischen geluk- wensch te zenden aan den En- gelschen minister van lucht vaart, Sinclair: „Namens de Nederlandsche regeering en mij zelf bied ik naar aanleiding van het 25-jarig bestaan van de Koninklijke Engelsche lucht macht mijn hartelijkste geluk- wenschen aan. Het prachtige werk van deze luchtmacht is ongeëvenaard en de behaalde prestaties vormen voor alle vereenigde volken de bezieling, aangezien zij zooveel hebben bijgedragen tot de grondleg ging van de overwinning en voor een betere wereld." Winston Churchill schildert het Bolsjewisme van 19201942. ,,Lenin hoeft zijn spoor achtergelaten. Wat betreft de levensvernietiging van mannen en vrouwen kan geen Azia tische veroveraar, geen Ta- merlan, noch Dsjengia-Khan het tegen zijn reputatie op nemen. Een millioen menschen te verdelgen, geheele bevol kingsgroepen op de lijst van vogelvrij verklaarden te plaat sen, de fakkel van den bur geroorlog in leder land te doen oplaaien, beteekende voor hem het meest begeerde doel". De gedachte alleen al, om met de bolsjewisten te gaan onderhandelen, kwam. de open bare meening zoowel in Groot Brittannië als In Frankrijk als afschuwwekkend voor. VIER BELIJDENISSEN VAN EEN POLITIEK PENSEEL, Een verslaggever van het A.N.P. schrijft over een rond gang door de getroffen stads wijk van Rotterdam, onder ge leide- van dr. Voelckers, der Beauftragte van den rijkscom missaris voor de stad Rotter dam. o.m. het volgende: De aanblik was verbijste rend. Men ziet uit op de ruïnes van woningen van vier verdie pingen. Door de explosies is een deel dezer stadswoningen ge heel vernield, van andere ble ven stukken muur nog over eind, maar was het inwendige een volkomen puinhoop. Ver scheidene hadden minder van de explosies te lijden gehad, doch waren aan het vuur ten prooi gevallen. Hierachter strekt zich een veld uit van puin en brokstukken, het eeni ge dat van de kleinere wonin gen is overgebleven. Wolken puinstof waaien door de straten, waarin eenige enor me kraters de plaats markee ren waar bommen insloegen. Een bakkershandkar ligt in een poel met water. In wijden om trek zijn de ruiten vernield. Het geheele kwartier is een levenlooze dorre woestenij ge worden. Midden op een zonni- gen dag is hier het leven in eens stil blijven staan, stortte alles ineen, werden duizenden dakloos, 180 menschen en wel licht meer op wreede wijze uit het leven weggerukt. Dr. Voelckers vertelde dat r aanval Woensdagmiddag streeks kwart over een ge schiedde. Hij heeft hoogstens vyf minuten geduurd. Zijn wo ning, die op minstens een kilo meter afstand ligt, schudde on- ^Sn^in^feriicfiT'Sa'en iïHr aan. Kort daarop zag men een reusachtige stofwolk boven het getroffen stadsdeel opstijgen, spoedig vermengd met .zware rookwolken. Een krachtige wind wakkerde de vlammen aan, die tengevolge hiervan ook de niet getroffen huizen aantastten. Practisch werd de geheele wijk met ondergang jedreigd. Ongeveer een uur na den in slag waren alle hulpdiensten ter plaatse in actie. Duitsche weermacht, 'uchbescherming. brandweer (ook Nederlandsche rijksbrandweer), technische noodhulp, politieagenten, W.A. -mannen, jeugdstorm, het Deutsche Feuerschutzre°iment voor havenbewaking. Voorts was de Haagsehe brandweer ter plaatse, alsmede 150 Haag- sche politiemannen. Waar huizen nog buiten het bereik der vlammen waren, trachtte men de goederen daar uit te redden. Omstreeks vyf uur in den middag stond alles nog in lichterlaaie, des avonds werden eenige huizen opgebla zen om het vuur een grens te stellen. Hoewel des nachts hier en daar nog een hel schijnsel viel waar te nemen, is het voor mijn gevoel aldus dr. Voel ckers een wonder, dat de brandweer het vuur bij zoo straffen wind zoo snel meester is kunnen worden. Een oogenblik, aldus vervolg de hij, hebben we nog overwo gen de heele wijk te evacuee- ren. In een school werd een centrale evacuatiepost inge richt, andere scholen als hulp posten in gebruik genomen. Woensdagavond werden daar 9000 liter door de centrale keu ken bereid warm eten uitge reikt, Donderdag is deze hoe veelheid opgevoerd tot 18.000 liter. De vele zwaargewonden wor den uitstekend geneeskundig verzorgd. De geneesheeren, al dus dr. Voelckers, hebben zich onder deze omstandigheden volledig ingezet. Zoo is dan Rotterdam voor de zooveelste maal slachtoffer van een bombardement. Onze grootste havenstad heeft het wel zwaar te verantwoorden... Ongetwijfeld zullen er zijn, die ook voor dit bombardement verontschuldigingen trachten te zoeken. Wie in Rotterdam echter eenigszins bekend is, weet dat er in het getroffen, stadsdeel geen fabrieken of zelfs maar eenigszins belang rijke werkplaatsen gevestigd waren. wy allen weten dat oorlog .oorlof" is. Degenen echter, die Rotterdam zoozeer be klaagden, hadden die stad de jongste ramp moeten bespa ren. Rotterdam heeft een der gelijk bombardement aan hen niet verdiend. BOTER OF MARGARINE OP BON 13. Van Maandag 5 tot en met Vrijdag 16 April 1943 geeft bon „boter 13a" van de bon kaart voor voedingsmiddelen recht op het koopen van 250 gram boter of margarine en bon „13b boter" op het koo pen van 125 gram boter of margarine. Men zal genoegen moeten nemen met het artikel, dat de leverancier in voorraad heeft. Zij, die deze bonnen tusschen 24 en 27 Maart j.l. bij hun slager hebben ingeleverd, ont vangen op bon „boter 13a" 200 gram en op bon „13b boter** 100 gram rundvet. BURGEMEESTERS VAN HULST EN OOSTKAPELLE ONTSLAGEN Bij besluit van den commis saris-generaal vóór bestuur en justitie van 19 Maart 1943 zijn B. A. Th. M. Truffino. en K. Fabius onmiddellijk ingaand, ontslagen resp. als burgemees ter van Hulst en van Oostka- pelle. DE VERLIEZEN DER NEDERLANDSCHE BURGERBEVOLKING. Officieel wordt medegedeeld: In den loop van de maand Maart had de Nederlandsche burgerbevolking door Britsche luchtaanvallen op woonwijken in steden en verschillende plaatsen op het platteland 353 dooden te betreuren, terwijl 361 personen zwaar en meer dan 4Ö0 licht gewond werden. Een groot aantal woonhuizen is vernield. Duizenden gezinnen verloren have en goed en moes ten hun woonplaats verlaten om elders te worden gehuis vest. DE SLACHTOFFERS TE ROTTERDAM. Onder de tot dusverre ge- identificeerde dooden tengevol ge van den Britschen luchtaan val op arbeiderswijken in Rot terdam bevinden Zich 48 vrou wen en 26 kinderen. Zes lijken konden niet meer geïdentifi ceerd worden. SPOORWEGEN EN SPERTIJD. In verband met de wijzigin gen in het uur waarop men zich binnen moet bevinden, en het feit dat verschillende trei nen nog na 23.00 uur op het station van bestemming a®^" komen, vernemen wij, dat de treinenloop voorloopig onge wijzigd blijft. Wie van zulk een laten trein gebruik maakt, zonderin het bezit te zyn van een „Ausweis", doet dit op eigen risico. Alleen dan wan neer overschrijding van het tijdstip van 23.00 uur het ge volg is van verlate aankomst, wordt op het station van aan komst op aanvrage een desbe treffend bewijs je uitgereikt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1