PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zware afweergevechten bij het Ladogameer. ABONNEMENTSPRIJS 1» ct. per weeK ot j 2.42 per Kwartaal. Franco per p03t f 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct, ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 14 cent, minimum per adver tentie f 2.30. BU abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 8 regels) van 1—regels 65 cent, tedere regel meer 13 cent, dlcnstaanvragen en dienstaanbiedingen resp. 55 eq 11 cent, „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 10 ct. meer DONDERDAG 1 APRIL 1943 186ste JAARGANG NUMMER 76 DIT NUMMER BESTAAT UIT 4 BLADZIJDEN De Bureaux van ons blad xtjn gevestigd te: VKsslngen: Redactls en Administratie Walstr. 68-60, tel. 10 (2 lijnen). Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londensche Kaal 29, Redactie tel. 3521, Admlnlstr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 16, tel. 2863, na kantoortijd leL 2475; Souburg i Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 35, teL 21. \AI Het opperbevel van de Duit weermacht deelt mede: In den Zuidelijken en den centralen sector van het Oos telijk front verliep de dag over het algemeen kalm. Bij het Koebanbruggehoofd en ten Z.- Westen van Wjasma werden vijandelijke opmarschen door krachtig artillerievuur en zwa re aanvallen van formaties duikbommenwerpers kapot ge slagen. Ten Zuiden van het Urnen- meer bereikte een eigen aan- valsonderneming tot verkor ting van het front ondanks aanzienlijke terreinmoeilijkhe den, de gestelde doelen. In het gevechtsgebied ten Zuiden van het Ladogameer duurden de harde doch succes volle afweergevechten voort. Twee vijandelijke bataljons werden ingesloten en vernie tigd, een aantal pantserwagens kapot geschoten. De afweerslag in Tunesie duurt voort: Terwijl in enkele sectoren de vijandelijke aan- valsactie onder indruk van den succesvollen tegenstand van Duitsch-Italiaansche troepen tijdelijk wat verminderde, zet te de vijand in de andere sec toren van het front zijn zware aanvallen voort. Alle aanval len mislukten ook Dinsdag door den vastbesloten afweer van onze troepen. De lucht macht kwam overdag en des nachts, door het voortdurend in den strijd brengen van haar vliegtuigformaties, krachtij in de gevechten op den grom tusschenbeide. Op de Middellandsche Zee heeft een Duitsch gevechts vliegtuig een Britsche duik boot tot zinken gebracht. Een verrassende aanval der luchtmacht, Dinsdag op mili taire doelen aan de Zuidkust van Engeland ondernomen, had succes. P.Z EXTRA BERICHT. 17 SCHEEN IN DEN GROND GEBOORD. Hoofdkwartier van den Füh- rer, 81 Maart (D-N.B.). .Het opperbevel der weer- macht deelt mede: Onze duikbooten hebben den jaf vyand op verschillende aan- voorwegen opnieuw zware sla gen toegebracht. Zij hebben in rn bet (Noorden van den Atlan- ten tischen Oceaan, tien deele bij orkaanachtige!) storm, In het »n centrale deel van den Atlantl- lir schen Oceaan en In de Middel landsche Zee 17 zwaar geladen e, vijandelijke koopvaardijschepen j_ met een gezamenlgken inhoud van 108.500 ton, die meeren- r™ deels in eonvooi voeren, In den lyz grond geboord. In de Golf van Biskaje zijn 5 zware vïiaiide- IRC Ijjke bommenwerpers bij een :erl aanval op duikbooten door de ROMMEL TREKT OP NIEUWE LINIE TERUG. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt, dat in Zuid-Tu- nis gevechten gaande zijn, zoo als op het Noord-Afrikaansehe strijdtooneel tot dusver nog niet zijn voorgekomen. De En- gelschen en Amerikanen, ter zijde gestaan door Fransche afdeelingen, zijn tezamen te genover de Duitsch-Italiaan sche strijdkrachten in de meer derheid, doch Rommel heeft op de beproefde wijze een door braak van het achtste leger weten te verhinderen. Nadat de opperbevelhebber van het Britsche achtste leger Mont gomery, toen frontale aanval len op de Marethlinie vruchte loos bleken, het zwaartepunt van zijn aanvallen had verlegd naar het in den rug van deze linie gelegen El Hamma, heeft de Duitsche opperbevelhebber B! afweerwapeneu dezer duikboo- d°oc een terugtocht, die ook vn I ppn Q Ha H.rnralcahftM uaR-n. l'Jr! J gi3 ten neergeschoten, ver Bolsjewisten In Duitsche oon uniformien. iten Sedert dagen pogen de bol- M sjewisten, naar het D.N.B. ver- ?sin neemt, tevergeefs ten Zuiden Don! van het Ladogameer de Duit sche stellingen binnen te drin gen. Steeds worden zij met ipei zware verliezen teruggeslagen, luis Teneinde toch een succes te (ou behalen, kleedden de bolsjewis- >n. ten een deel van hun soldaten .esj in Duitsche uniformen. De list kin gelukte. De Duitsche grena- mg1 diers hielden in de schemering de voorbijtrekkende colonne icik voor een eigen formatie en b« lieten haar passeeren. In den Afloop van den nacht vielen de öin bolsjewisten daarna de Duit sche stelling in den rug aan. Eerst meenden de Duitsche sol- a daten, dat het een eigen for- v'er matie was, die zich niet meer gen wist te oriënteeren. Toen de 5 bolsjewisten de Duitsche loop graven binnendrongen werden sndizy herkend. Tijdens de verbit- otei terde nachtelijke worsteling 'gewerden de in Duitsche unifor- Lo® men aanvallende bolsjewisten alc® volkomen opgerold, zoodat ook dit in strijd met het volken- aa'recht zijnde optreden der bol- ctr,c; sjewisten geen succes ople- liooverde. 3k6' Japansche luchtaanvallen op .Tsjittagong. Japansche vlieg- zaatuigen hebben heftige aanval- l°glen gedaan op Êngelsche bases en havenwerken ten Zuiden van Tsjittagong. Daarbij wer- *den 5 schepen van 1000 ton en irjj6 van 500 ton zwaar bescha- ,'iigdigd en 6 vijandelijke vliegtui- k()S,gen neergeschoten. Bovendien B werd zware schade toegebracht Bu aaa militaire installaties, voor al in de kuststad Kox Bazar. e, Zeven Japansche vliegtuigen t zijn niet teruggekeerd. Een deel tte» daarvan had zich op het doel gestort. volgens de Ehgelschen volko men stelselmatig is uitgevoerd, voorkomen, dat zijn strgd- krachten de terugtocht door de .flesschenhals" van Gabes Ie tusschen deze plaats en de zoutmoerassen gelegen laag vlakte werd afgesneden. Hierbij heeft Rommel weder de oude tactiek gevolgd: de ach terhoede heeft doorhardnekki ge» tegenstand een ordelijk terugtrekken van het gros der troepen mogelijk gemaakt. Dat het terugtrekken op de nieuwe linie volkomen geslaagd is, zoo verklaart men te Berlijn, blijkt uit het buitengewoon gei'inge aantal gevangenen, dat de En- gelschen volgens hun eigen op gaven hebben gemaakt. Geallieerde conferentie over de voedselvoorziening. Het Amerikaansche departement van buitenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat het 38 regee ringen, waaronder die van alle vereenigde naties en die van de 8 Latijnsch-Amerikaansche sta ten, die aan den oorlog deel nemen, heeft uitgenoodigd voor een conferentie op 27 April, over het voedselvraagstuk na den oorlog. De conferentie zal zich bezig houden met de voedselproble men op langen termijn, dus niet zoozeer met de onmiddellijke hulpactie na afloop van den oorlog. Braziliaansch expeditiecorps. De Braziliaansche regeering heeft besloten een militair ex peditiecorps naar het overzee- sche front te zenden. Italiaansche verliezen aan opperofficieren. Het Italiaan sche leger heeft sedert het uit breken der vijandelijkheden 2 generaals van een legercorps, 5 divisie-generaais, 9 brigade generaals. 2 admiraals, 1 lucht- maarschalk en 2 generaals van het luchtwapen verloren. DE „TIMES" OVER HET BEGRIP NEUTRALITEIT. De „Times" schrijft in een hoofdartikel, dat de ontwikke ling van de militaire techniek, de overbrugging van ruimte en tijd en de ontwikkeling van een politiek van economische zelfgenoegzaamheid het begrip neutraliteit voor de kleinere zwakke landen tot een ver ouderd principe hebben ge maakt. Derhalve zal er na den oorlog in de wereld geen plaats meer zijn voor een volk, dat poogt zijn „illusoire onaf hankelijkheid te handhaven door nu eens aan een eenen, dan weer aan den anderen kant te staan en gebruik te maken van de ravaliteiten van zijn grootere, machtiger buren. In dezen zin heeft de politiek van het evenwicht der krachten, evenals de politiek van een strikte neutraliteit zichzelven overleefd. De veiligheid in Europa kan dus niet door het opnieuw invoeren van den vooroorlogschen status worden gegarandeerd en begrippen uit het verleden als bv. het recht van zelfbescherming en onaf hankelijkheid hebben een nieu wen uitleg van noode. Dit be- teekent, dat in de toekomst deze onafhankelijkheid door 'n „principe van afhankelijkheid der afzonderlijke staten van elkander" gematigd wordt en aldus moet worden uitgelegd, dat het verscheidenen volken mogelijk is te zamen een con tinentale begrensde levens ruimte te bewonen, zonder dat daarvoor voortdurend de vei ligheid en het welzijn van den eenen. of den anderen staat in gevaar wordt gebracht. Wat Oost-Europa betreft meent het blad, dat by het scheppen van een sfeer van vertrouwen de Sovjet Unie een bijzonder belangrijke rol te spe len krijgt en deze ook reeds op zich genomen heeft. Ook de voornaamste gealli eerden van Rusland moeten een taak op zich nemen tot berei king van hun doel. Zij moeten de in de geschiedenis van Rus land wortelende vrees wegne men, die oorzaak is, dat men niet geneigd is, Rusland ge lijke rechten in de vereeniging van volken of bij de nieuwe regeling van den oorlog te ver- leenen. Duitsch commentaar. De Berlijnsche pers noemt deze verklaring van de „Times" een van de opmerkelijkste do cumentaries van de wijziging van de Êngelsche politiek on der invloed van de Sovjet Unie. De „Völkische Beobachter" schrijft: Dit is de erkenning van de Britsche nederlaag in den veldtocht in het Oosten, die geleid heeft tot uitschake ling van Engeland in Edropa. De „Times" proclameert het prijsgeven van alle groote prin cipes, die sedert drie eeuwen de Êngelsche politiek hebben geleid, de oude Britsche ide alen worden over boord gewor pen, hoewel de Êngelsche re geering juist die idealen door haar tweeden wereldoorlog be weerde te willen redden. De kleine staten van Europa zullen worden kapot gemaakt, tot zij hun nationale identiteit hebben verloren, en zichzelf niet meer kennen. De „Berliner Boersenzeitung" zegt, dat terwille van Stalin Engeland alles offert wat op kosten van de Europeesche volken slechts geofferd kan worden, zelfs zijn politieke tra ditie. De Britsche duikbootverlie- zen. De eerste lord der Britsche admiraliteit, Alexander, heeft in een rede verklaai-d, dat de verliezen van het Britsche duikbootwapen „beproevend en groot" zijn. Eden te Ottawa. De Britsche minister van buitenlandsche zaken. Eden, is te Ottawa (Ca nada) aangekomen. De Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss Inquart, ontving Maandag in Den Haag den drager van het Ridderkruis, SS Rottenführer, Gerardus Mooyman. V.r.n.l. Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss Inquart» SS-Rottenführer Mooyman en SS Gr uppenflihrer Rauter. SS Bildberlchter-Frltz-StapfPax na VOOR DUITSCHERS TER KENNISNEMING. De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid en hoo- gere SS en politieleider maakt bekend: Ingevolge de verordening van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de registratie der Duitschers zijn alle in Neder land woonachtige Duitschers verplicht zich bij het voor hun woonplaats bevoegde registra tiebureau aan te melden. Het is gebleken, dat een aan tal rijksduitschers tengevolge van onbekendheid met deze verordening in het bijzonder bij verhuizing binnen Nederland en naar het buitenland de bepa lingen dezer verordening niet naleven. Ik roep derhalve alle tot aanmelding gehouden per sonen, onder verwijzing naar de bij de verordening bedreigde straffen, op zich bij het bureau van den polirie-officier bij den gevolmachtigde van den rijks commissaris voor de provincie hunner woonplaats bij vesti ging uit het buitenland, bg verhuizing binnen Nederland en bg vertrek naaf het buitenland schriftelijk of mondeling aan te melden. Deze verplichting geldt ook voor personen, die tot het Duit sche volk behooren, maar in het onzekere zijn betreffende hun nationaliteit of als staten- loos worden aangemerkt. De verplichting tot aanmelding geldt eveneens voor Duitschers uit het vroegere Oostenrijk, voor sudetenduitschers en voor vclksduitschers uit de Oostge- bieden. De verplichting tot aanmel ding bestaat ook voor het ge val, dat personen ter vervulling van hun dienstplicht voor de weermacht worden opgeroepen. Bij minderjarigen is de wet telijke vertegenwoordiger, even eens wanneer hg zelf geen Duitscher is, voor de nako ming van deze verplichting tot aanmelding verantwoordelijk. Aanmelding kan mede ge schieden bij de hulpregistratie- bureaux bij de „Ortsgruppen der N.S.D.A.P." get. Rauter, SS-Gruppenführer und Gene- ralleutnant der Polizei. De zegel van de postpakket- kaart. Dezer dagen vond een veiling plaats van gebruikte postzegels uit den postdienst. De opbrengst was 5820, dat thans ten goede komt van het Personeelsfonds, het Winder- fonds en het Oorlogsnooden- fonds van P.T.T.-personeel. Gemachtigde voor den oogst kon paarden en werktuigen vorderen. Teneinde een regelmatig ver loop van de werkzaamheden in den landbouw te verzekeren, heeft de secretaris van het de partement van landbouw en visscherij den dezer dagen be noemden gemachtigde voor den oogst, ir. C. Staf, gemachtigd ter beschikkingstelling in bruik te vorderen van paarden, werk tuigen, gereedschappen en ma chines welke voor gebruik in den landbouw geschikt zgn. DE NIEUWE BONKAARTEN. Het zal de aandacht hebben getrokken, dat de bonkaart voor voedingsmiddelen een wij ziging heeft ondergaan. Thans zgn wederom de aardappelbon nen op deze kaart gebracht. De benoodigde ruimte hiervoor is gedeeltelijk gevonden door 2 5-bonnen in plaats van 4 B- bonnen voor brood er op aan te brengen. Deze maatregel ia, zooals men van bevoegde zijde mededeelt, derhalve slechts om technische redenen genomen. Het gerucht, dat de maatregel verband zou houden met een wijziging van het broodrant soen, is dus niet juist. SLACHTOFFERS VAN LUCHTAANVALLEN. Britsche vliegtuigen hebben Dinsdagavond een stad in het Zuidoosten van het land aan gevallen, Door uitgeworpen bommen werden talrijke hui zen, waaronder een ziekenhuis, vernield of zwaar beschadigd. De Nederlandsche burgerbevol king heeft volgens de tot na toe ontvangen berichten zes tien dooden te betreuren. Een groot aantal personen werd licht of zwaar gewond. Beperking van logies- gelegenheid. Het verbod om in een hotel, logement of herberg langer te verblijven dan 10 nachten in één kalendermaand en meer dan 8 opeenvolgende nachten gedurende 2 opeenvolgende ka lendermaanden, is tot 1 April 1943 niet van toepassing ver klaard op diegenen, die vóór het inwerkingtreden van het besluit beperking logiesgele- genheid no. 1 een overeenkomst tot verblijf in een onderneming hebben aangegaan. In verband met de omstan digheid, dat de bedrijfsgroep hotel-, café-, restaurant-, pen sion- en aanverwante bedrijven nog niet op alle verzoeken tot ontheffing van bedoeld besluit een beslissing heeft kunnen nemen, is bovenbedoelde ter mijn. welke op 1 April zou ein digen, verlengd tot uiterlijk 15 April a.s. Een vrachtwagen geheel van licht metaal. Een vracht wagen, waarbij alle construc- tiedeelen, die tot dusver ver vaardigd moesten worden uit gietijzer of staal, van een nieuw soort licht metaal zgn vervaardigd, doet op het oogenblik proefritten. Dit lich te staal is eigenlijk een op staal gelijkend licht metaal, want het bestaat uit een le geering van aluminium en silicium met tot dusver onge bruikelijke toevoegingen m een hoeveelheid, die chemisch nauwelijks na te gaan zijn. Het métaal is drie maal zoo licht als staal. Tevens is een kwaliteitsverbetering bereikt, die het dezelfde eigenschappen geven als staal. De nieuwe vrachtauto kan door het sterk verminderde gewicht van mo tor en chassis bij gelijke kracht van den motor 4 ton meer laden dan een normale \achttonswagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1