PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS J 10 ct. per weeKWOFIMSD ATT SI M A APT 1Q4S Ue Bureaux van ons Dlad zijn gevestigd te: Vlissingen: Redactie (franco per post 2.63 per Kwartaal. Afzonderlijke nummers ct. VV Ol ZVlr\/Al\ 1 U^O en Administratie Walstr. 58-60. tel. 10 (2 lijnen). Redactie na ADVERTENTIEPRIJS; Per m.m. 14 cent. minimum per adver-Kantoortijd tel. 578: Mlddeiüura: U>nden«Vmi 5^,^ Vijandelijke aanvallen met bloedige verliezen afgeslagen. COMMUNISTISCHE OPSTANDIGE BEWEGING IN KROATIË NEERGESLAGEN. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde Dinsdag me de: Aan het Noordelijke front van het Koebanbruggehoofd en in het gebied ten Zuidwesten van Wjasma mislukten nieuwe vijandelijke aanvallen met groote, bloedige verliezen. 27 pantserwagens werden alleen in het gevechtsgebied ten Zuid westen van Wjasma kapotge schoten. In den afweerslag ten Zuiden van het Ladogameer onder- scheidde zich Maandag weder om onze voorbeeldig strijdende infanterie. Deze sloeg in harde gevechten van man tegen man de aanstormende Sovjet-Russi sche massa's af en handhaafde overal haar stellingen. In het gebied van Staraja Roessa hebben" de troepen van een Duitsch legerkorps tijdens wekenlange, moeilijke gevech ten alle vijandelijke doorbraak pogingen afgeslagen en een volledig afweersucces behaald. De Sovjets verloren sedert den 23sten Februari in dezen sector 61.460 dooden, 2978 gevange nen, 293 pantserwagens, 26 stukken geschut; 806 machine geweren, 114 granaatwerpers. 206 pantserbuksen en 1036 automatische pistolen. Tijdens de afweergevechten bij het Koebanbruggehoofd on derscheidden zich wederom Roemeensche infanterieforma- ties. De vijand deed ook gisteren op talrijke plaatsen aan het Tunesische rront hevige aan- 1 vallen op de Duitsch-Italiaan- sche stellingen, zonder dat het hem gelukte de beoogde door braak tot stand te brengen. De luchtmacht ondersteunde vermoeid den afweerstrijd der Duitsch-Italiaansche troepen. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen overdag en des nachts een vijandelijk convooi aan voor de Noord-Afrikaansche kusten plaatsten volgens tot nu toe beschikbare berichten treffers op drie koopvaardijschepen. In den afgeloopen nacht vie len Britsche vliegtuigen plaat sen in West Duitschland als mede de hoofdstad des rijks aan. Zij wierpen brand- en bri santbommen uit, vooral op Bo- chum en op eenige deelen en voorsteden van Berlijn. Hoofd zakelijk werden woonwijken getroffen. 27 der aanvallende bommenwerpers werden neer geschoten. Een aanval overdag door snelle Duitsche gevechtsvlieg tuigen op een stad aan de Zuid kust van Engeland had een succesvol verloop. Duitsche en Kroatische troe pen hebben in samenwerking met deelen van de Italiaansche weermacht tijdens wekenlange gevechten een door Sovjet-Rus land op touw gezette commu nistische opstandige beweging in Zuid-Kroatië neergeslagen. Onder moeilijke weersom standigheden en ondanks het onherbergzame van het berg achtige gevechtsterrein en de achterbaksche strijdwijze der opstandelingen werd de geor ganiseerde tegenstand gebro. ken, wapen- en ravitailleerings- opslagplaatsén buitgemaakt. Slechts zwakke overschotten van communistische bendes ge lukte het in het hooggebergte te ontkomen. DUITSCHE LUCHTAANVAL1 OP SALCOMBE. Zware Duitsche gevechts vliegtuigen ondernamen Dins dagmiddag een aanval in scheervlucht op de aan de En- gelsche kust gelegen stad Sal- combe. Pas toen de eerste bom men op de met troepen bezette barakkenkampen vielen, begon het afweergeschut te werken. Door bomvoltreffers op gebou wencomplexen en op het spoor wegstation ontstonden groote j verwoestingen. Op den terug tocht namen de Duitsche vlie gers nog militairewerken in Rjaatsen aan de Engelsche zuidkust onder vuur, waarbij een batterij luchtdoelgeschut getroffen werd. Alle Duitsche machines keerden op haar pun ten van uitgang terug. Vijandelijke bewegingen in Tunis belemmerd. In den slag aan het front in Tunis heeft de vijand aanzien lijke nieuwe afdeelingen ge- pantserde strijdkrachten en in fanterie in het vuur gebracht, welker bewegingen op doeltref fende wijze door de troepen der spil, die tegenaanvallen onder-' nemen, worden belemmerd. ■Naar het ïtal. hoofdkwartier meldt zijn volgens de plannen nieuwe stellingen betrokken, waarbij vijandelijke omsinge lingspogingen werden verijdeld. Duitsche jagers en afweer heb ben zeven vliegtuigen vernield. In de gemeente Giarratana (Ragusa) is een tweemotorig Amerikaansch vliegtuig bran dend neergevallen. Een Italiaansche duikboot heeft op den Atlantischen oceaan een koopvaardijschip van 7000 ton tot zinken ge bracht. De geallieerde scheepsverlie- zen. De Duitsche, Italiaansche en Japansche vloot- en lucht strijdkrachten hebben sedert Pearl Harbor 2350 geallieerde koopvaardijschepen met een ge- zamenlijken injioud van meer dan 15 millioen ton vernietigd. Hier staat, volgens Ameri- kaansche berichten, een nieu wen aanbouw van 321 schepen, tezamen 3 millioen ton, tegen over. De Duitsche weermacht bracht 1752 schepen met een inhoud van ruim 11 millioen ton tot zinken. Australisch transportvlieg tuig verongelukt. Een trans portvliegtuig der Australische luchtmacht is nabij Brisbane neergestort Alle 23 inzittenden van het toestel kwamen om het leven. Verliezen der Sovjet-lucht macht. In de week van 21 tot 27 Maart zijn aan het Oostelijk front 243 Sovjet-vliegtuigen neergeschoten tegen 14 Duit sche. Japansche successen in den Stillen Oceaan. Japansche vliegtuigen kre gen den 27sten Maart een vij andelijke vloot in zicht, die nabij het eiland Atsoeta der Aleoeten kruiste. Zij bescha digden twee krn ers en een torpedojager en -en de vij andelijke vloot o vlucht. Tijdens aanvallen op de Oro- baai op Nieuw-Guinea en op het eiland Canton hebben vlieg tuigen van do marine twee transportschepen, een torpedo jager en een patrouillevaartuig tot zinken gebracht. Negentien vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. Drie Japansche vliegtuigen hebben zich hetzij op hun doelen gestort of zijn niet teruggekeerd. Tusschen 15 Februari en 27 Maart zijn voorts vier vijande- lijke duikbooten tot zinken ge bracht. Vliegschepen. De Amerikaan- sche 'minister Knox heeft me degedeeld. dat de Ver, Staten cenige dozijnen vliegschepen in dienst hebben, ter beveiliging van de geallieerde aanvoerlij nen. Een groot aantal Ameri- kaansche vliegtuigen is dbor middel van vliegtuigschepen over den Oceaan naar Noord- Afrika gebracht. Amerikaansche troepen in Aden. De laatste weken zijn ongeveer 40.000 man Ameri kaansche troepen in Aden aan gekomen. De Duitsche successen tus schen Don en Dnjepr. Bij de succesvolle gevechten tusschen Don en Dnjepr hebben de Duit sche troepen tot dusverre 1350 plaatsen, waaronder 40 groo- tere plaatsen en steden, her overd. Divisiegeneraal Gavino Piz- zolato gesneuveld. Aan het Tu nesische front is de Italiaan sche divisiegeneraal Gavino Pizzolato gesneuveld. Hij voer de het bevel over de lucht transport-divisie „La Spezia", millioeu dollar. De Duitsche aanval op Norwich. De aanval van Duitsche ge vechtsvliegtuigen op de Engel sche industriestad Norwich Zondagnacht, duurde 20 minu ten en was bijzonder hevig. Groote hoeveelheden brisant- en brandbommen werden op de bevolen doelen uitgeworpen. In het bijzonder werden de tal rijke kazernes en barakken kampen alsmede de waterlei ding en industriecomplexen ge troffen. De Duitsche vliegers namen talrijke hevige branden waar. Britsche vliegtuigen boven West- en Noord-Duitschland. Maandagnacht hebben Brit sche vliegtuigen boven West- Noord-Duitsch gebied jen. Zonder een poging doen militaire doelen te tref fen, wierp de vijand, naar aan het D.N.B; wordt gemeld, op woonwijken van eenige steden en dorpen ophet platteland brisant- en brandbommen. De bevolking leed verliezen. Afzonderlijk naderende bom menwerpers brachten tegen half twee ook te Berlijn een luchtalarm teweeg, dat onge veer twee uur duurde. De vijand stiet op krachtig afweer- vuur en op een groot aantal nachtjagers. Brand- en brisant bommen op woonwijken in ver schillende deelen der stad ver oorzaakten verliezen onder de bevolking. Volgens tot dusver ontvangen berichten werden 26 bommenwerpers neergeschoten. In officieele kringen te Lon den werd, volgens den Brit- schen berichtendienst, medege deeld, dat bij den luchtaanval op Berlijn 21 Britsche bommen werpers verloren zijn gegaan en bij de aanvallen op Bochum en andere plaatsen in West- Duitschland 12 bommenwer pers. N.S.V. en N.V.D. zorgen voor snelle hulp.v Bij de jongste terreuraanval- len van de Britten in het Oos ten van het land, leed de be volking verliezen. Ter leniging van den grooten nood heeft de leider van het bureau voor volkswelvaart in het Arbeits- bereich der N.S.D.A.P., be- reichsleiter Muller, die zelf da delijk na de aanvallen de hulp- verleeningsmaatregelen van den N.V.D. en de N.S.V. leidde, duizend gulden ter beschikking gesteld. Tevens werd voor de onder brenging en verpleging van de dakloos geworden bevolking gezorgd. Sovjet terreur in Roetlienië. De bolsjewisten hebben tijdens hun bewind in Wit-Roethenië 1.750.000 inwoners „geliqui deerd", waarvan reeds 300.000 tijdens den korten bezettings tijd van Westelijk Wit-Roe thenië. Morgan liet 50 millioen dol lar na. Volgens berichten uit New-York bedraagt het ver mogen dat de overleden ban kier Morgan aan zijn beide zoons heeft nagelaten, vijftig Bonnen voor metalen keukengerei en serviesgoed. Van 29 Maart 1943 af tot nader te bepalen datum geven de bonnen „reserve 2-14. 2-15" van de bonkaarten voor voe dingsmiddelen 4e periode K 214 (dus de bonkaarten voor personen van 14 tot en met 20 jaar) recht naar keuze op het koopen van serviesgoed of me talen keukengerei tot een waarde van vier punten voor eiken bon. Het ligt in de bedoeling over eenigen tijd wederom op de bonkaarten van kinderen tot en met 13 jaar bonnen, voor een waarde van vier punten, geldig te verklaren tot aan koop naar keuze van servies goed of metalen keukengerei. Aangezien voor kinderen tot en met 13 jaar van 1 Decem ber tot 1 Maart jl. 4 punten geldig zijn verklaard, zal voor hen hierdoor dan dus hetzelf de aantal geldig zijn verklaard als nu voor personen van 14 t/m 20 jaar geschiedt. G^en aparte vrouwencoupé's meer in treinen. Voorloopig zullen in verband met de groote drukte bij het treinverkeer, in de treinen geen aparte vrouwenafdeelingen meer beschikbaar worden ge steld. Eereraad voor het bedrijfs leven. De Staatscourant bevat een reglement voor den „eere raad voor het bedrijfsleven". Hierin is o.m. bepaald, dat ieder lid eener bedrijfsorgani satie. dat kennis draagt van een door een lid van zulk een organisatie gepleegde hande ling, welke voor dat lid als zoodanig als oneervol is aan te merken, bevoegd is daarom trent bij den raad schriftelijk een aanklacht tegen dat lid in te dienen. Het reglement schrijft voorts de te volgen pro cedure voor. Dienst algemeen gemachtigde voor oorlogs- en defensieschade. De bureaux algemeene za ken der afdeeling oorlogsscha de en bezettingsschade (thans Raamweg 32), het centraal verrekenkantoor van de afd. oorlogsschade thans Groen- hovenstraat 1), de afd. ver voerwezen (thans Koninginne gracht 53), de afd. luchtbe- schermingsschade (thans Nas- sauplein 18) en het grootboek voor den wederopbouw (thans Dr. Kuyperstraat 9) worden verplaatst van 's-Gravenhage naar De Beekensteinschelaar. Amersfoort, waar zij 5 April a.s. heropenen. Een omroep-jeugdorkest. De Nederlandsche omroep heeft een oproep gedaan tot jongens en meisjes van 14 tot 20 jaar, die min of meer bedreven zijn in het bespelen van harmonica, blokfluit, gewone fluit, viool, cello, slagwerk, gitaar, mando line en piano. Het ligt in de bedoeling een omroep-jeugd- orkest te vormén. De 3-jarige K. te Heerlerheide is in een zanduit- storting geraakt en bedolven. De vader vond het lijkje. SLACHTOFFERS ONDER DE BURGERBEVOLKING. Door Britsche luchtaanval len in den loop van Maandag op verschillende plaatsen in het Zuidwesten van het land, heeft de Nederlandsche bur gerbevolking 15 dooden. 12 zwaar- en 28 lichtgewonden te betreuren. De premie voor de zieken fondsen. De secretaris-generaal van het departement van so ciale zaken heeft de premie voor de verplichtverzekerden. ingevolge het Ziekenfondsenbe- sluit voor het jaar 1943 weder om vastgesteld op 4 van het loon in den zin der Ziektewet. Nederlandsch vrachtschip tot zinken gebracht. Het Nederlandsche vracht schip „Mariso" is, naar uit Rio de Janairo wordt gemeld, door een duikboot der spil op 70 mijl afstand van Bahia ge torpedeerd en tot zinken ge bracht. 107 leden der beman ning brachten zich met zes booten in veiligheid. Zij wer den naar Bahia overgebracht. Opkoopers van bankbiljet ten naar concentratiekamp. Naar aanleiding van de veror dering inzake de bankbiljetten van 1000 en 500, zijn ver schillende bezitters van deze biljetten, die deze niet langs regelmatigen weg hadden ver kregen, er toe overgegaan de- bankbiljetten tegen een veel lageren prijs van de hand te doen. Zooals dr. Fischbock op de onlangs over deze aan gelegenheid gehouden perscon- férentie heeft medegedeeld, wordt het koopen van deze bil jetten tegen een prijs die la ger ligt dan de nominale waarde, als een strafbaar feit beschouwd. Naar thans van bevoegde zijde wordt medege deeld. bestaat de straf voorde koopers van dergelijke biljet ten beneden de juiste waarde in overbrenging naar een con centratiekamp. Elk bedrijf een goed verblijf. De centrale persdienst van het N.A.F. meldt, dat het N» A F. met den slagzin „elk be drijf een goed verblijf", een speciale actie voert om voor den Nederlandschen. werker een zoodanige technische en kunst zinnig juiste arbeidsomgeving en verzorging te scheppen, dat hg arbeidsvreugde en erken ning van zijn arbeid geduren de het dagelijksche werk on dervindt. De afd. „schoonheid van den arbeid" wil het nut van orde en netheid en van reinheid in het bedrijf met deze actie naar voren brengen. P. W. de Jong overleden. Te Tilburg is. bijna 78 jaar oud, overleden de heer P. W. de Jong, oud-lid van de Eerste Kamer. Pierre Blaauw overleden. Zondag is in het Binnengast huis te Amsterdam overleden in den leeftijd van 43 jaar de bekende Nederlandsche compo nist Pierre Blaauw. Als jongeman van 18 componeerde hij zijn wereld* schlager Die Spielunr,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1