PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT 1 Bolsjewistische aanvallen nemen in kracht af. ABONNEMENTSPRIJS S 1» et. per week ot j 2.42 per kwartaal, {franco per post 2.6a per kwartaal. Afzonderlijke nummers ft ct. ADVERTENTIEPRIJS; Per m.m. 14 cent. minimum per adver tentie 2.30. BIJ abonnement speciale prUs. Kleine advertenties (maximum 8 regels) van 1—5 regels 65 cent. Iedere regel tneer 13 cent, dienaiaanvragen en dlcnstaanDiedlngen resp. 55 en 11 cent „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 10 ct meer ZATERDAG 27 MAART 1943 186ste JAARGANG DIT NUMMER BESTAAT UIT NUMMER 72 BLADZIJDEN 1)0 bureaux van ons blad xfln gevestigd te; vnstingen: Redactie 10 (2 «Jnen). Redactie na ?^nt29£t.lJd t0'- Ö78; Middelburgi Londeneche Kaal 29. Re '"tie Admlnletr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15. tel. 2863. na kantoortijd tel. 2475; Souburg Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45. tel. 102; Bre.kens: Dorpsstraat 35. teL 2l! Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde Vrijdag me de Aan het geheele Oostelijke front ging de dag zonder bij zondere gebeurtenissen voorbij. De vijandelijke aanvallen ten Zuiden van het Ladogameer i hebben merkbaar aan stoot kracht verloren. De luchtmacht deed aanvallen op de haven Gelendshik aan de Kaukasus- kust, spoorwegdoelen in het vijandelijke achterland en fa- briek8installaties te Leningrad. Duikbommenwerpers en ge vechtsvliegtuigen brachten daarbij een koopvaardijschip van middelbare tonnage tot zinken, deden aan boord van twee andere koopvaarders brand ontstaan en vernietigden verscheidene munitietreinen. Aan het front in Tunis mis lukten plaatselijke aanvallen van Amerikaansche en Engel- sche afdeelingen. Een eigen te genaanval had succes. Lucht macht verstrooide concentra ties van pantserwagens en autocolonnes van den vijand Duitsche jagers schoten 6 vij andelijke vliegtuigen neer. In een kort nachtelijk ge vecht tusschen een groep vij andelijke motortorpedobooten, die door nachtjagers begeleid werden en eigen patrouille- strijdkrachten in het Kanaal, werd een Engelsche motortor pedoboot tot zinken gebracht. SOVJETS VERLOKEN l'A AHLLIOEN MAN IN WINTEROFFENSIEF. Het D.N.B. verneemt, dat in den tijd van 20 November tot 20 Maart de vijand aan het Oostelijke front bijna 12.000 pantserwagens heeft verrloren, die vernietigd of buitgemaakt werden. In hetzelfde tijdvak werden 3763 Sovjetvliegtuigen omlaag geschoten of op den beganen grond vernield. Om trent de bloedige verliezen dei' bolsjewieken wordt bekend ge maakt, dat de Sovjets alleen in het gebied van Orel meer dan 150.000 man aan dood en verloren hebben. Tijdens het Duitsche tegenoffensief in het gebied van Charkof-Bjelgorod bedroegen de bloedige verlie zen der bolsjewieken ruim 50.000 man. Tijdens de wintergevechten -*2bt aan het Duitsche tegenof fensief verloren de Sovjets in et gebied tusschen Don en - >njepr 215.000 en ten Westen -vaji Koerik 50.000 man. In totasrifebben de Sovjets alleen tijdens het afgeloopeD winter offensief in de verschillende sectoren van het Oostelijke front meer dan 1% mlllioen man verloren. Dit is een getal, dat, tezamen met de cijfers der gewonden, gesneuvelden er, gevangenen sinds het begin van den veldtocht aan het Oos- Bj telijke front, zonder twijfel thans tot staking van het bols jewistische offensief geleid f heeft. i* Reorganisatie van de Fransche regeering. i. In de Fransche regeering zijn enkele veranderingen aan- i- gebracht. Het staatssecreta riaat van koloniën en voor ma- r rine zijn samengevoegd en ge- r. plaatst onder schout-bij-nacht Blehaut. De staatssecretari- i. aten van oorlog en luchtvaart u zijn samengevoegd tot een y staatssecretariaat van defen- sie onder leiding van generaal Bridoux. 't Staatssecretariaat P van arbeid is veranderd in een l- ministerie onder leiding van J| Lagardelle. Staatssecretaris bij den chef der regeering wordt ambassadeur De Brinon. Deze veranderingen hebben up het aftreden van de volgende •X personen uit de regeering ten gevolge: de huidige ministers van justitie Barthlemy, de staatssecretaris van marine u admiraal Abrial, de staats ie secretaris van luchtvaart it Jeannequin. de staatssecreta- ris van koloniën Brevier en de huidige staatssecretaris bij 1« den chef der regeering admi- »i raai Platon. >i 3, 9l Beschadigde schepen in Gi- c„ braltar. In Gibraltar z\jn 4 w beschadigde vrachtschepen 0, foinnengeloopen. Om de sche- t, pen te redden hadden de ap- varenden de lading in zee moe- ten werpen. De schepen be- »i 'hoorden tot een convooi, dat door duikbooten was aange- vallen. 4 DE OORLOG TER ZF.F., Sedert Pearl Harbor, zoo wordt uit Geneve pp grond van berichten uit New York ge meld. zijn 1114 Amerikaansche noodschepen van stapel geloo- pen. Hiertegenover staan 2879 schepen, die door uitwerking der wapens van de mogendhe den van het pact van drie, bui ten dienst werden gesteld. Brltsche sleepboot verloren. De Britsche admiraliteit deelt mede. dat de sleepboot „Mora via" gezonken is. Australisch corvet tot zinken gebracht. De Australische re geering heeft het tot zinken brengen van een korvet door een Japansche toegegeven. Naar Domei verklaart heeft Australië volgens opgave van dat land sedert het uitbreken van den oorlog negen oorlogs schepen verloren, nl, drie krui sers, drie torpedojagers, twee sloepen en dit corvet. De wer kelijke verliezen zijn echter, naar Domei verklaart, veel hooger. De geallieerde scheepsver- Uezen. Het opperbevel der Duitsche weermacht publi ceert de 41ste lijst van tot zin ken gebrachte geallieerde schepen. Deze lijst bevat de namen van 6 Britsche vracht schepen met een gezamenlq- ken inhoud van 30.215 ton. Bolsjewieken uit Spaanschen burgeroorlog gefusilleerd. Te Barcelona is thans het dood vonnis voltrokken over zeven bolsjewieken uit den burger oorlog. Alle veroordeelden hebben verscheidene moorden gepleegd op nationaal gezinde Spanjaarden. Voorts zijn acht leden van een onlangs te Bar celona gegrepen rooversben- de, die eveneens uit bolsjewis tische elementen bestond, ter dood veroordeeld. NIEUWE AANVALLEN IN TUNIS AFGESLAGEN. Volgens het Italiaansche hoofdkwartier zjjn in Tunis nieuwe vijandelijke aanvallen afgeslagen. De den vijand toe gebrachte verliezen zijn geste gen tot 294 gevangenen, 65 pantserwagens en 16 stukken geschut. Sterke formaties vliegtuigen van de spilmogend.- heden hebben meermalen con centraties van vrachtauto's en pantserwagens gebombardeerd. Twintig pantserwagens werden vernield. Negen vijandelijke vliegtuigen werden tijdens ge vechten door Italiaansche en Duitsche jagers neergeschoten, drie andere toestellen stortten in de Tunesische wateren neer, fetroffen door het vuur van taliaansche vlootstrijdkrach- ten en door dat van jagers, die een convooi begeleidden. Twee Italiaansche vliegtuigen zijn niet op hun basis terug gekeerd. Vijandelijke vliegtuigen heb ben treinen en stations in Ca- labrie en op Sicilië met ma chinegeweervuur beschoten; er zjjn 3 dooden en 13 gewonden. Donderdagnacht hebben vijan delijke vliegtuigen de spoor wegstations van Cistema, Sez- ze. Campoleone en Littoria met machinegeweren bestookt; er zjjn geen slachtoffers. Bij Pa- ceco is een Engelsch torpedo vliegtuig door het luchtdoel- ?eschut van Trapani getrof- en, neergestort; de uit zef koppen bestaande bemanning i3 gevangen genomen. Hans von Tschammer und Osten overleden. Op 55-jarigen leeftijd is in Berlijn aan een longontsteking overleden de Duitsche rijks- sportleider, staatssecretaris Hans von Tfschammer und 03- ten. In Apr«. kreeg hij de taak de lichamelijke opvoe ding in Duitschland in betere banen te leiden. Hij vond een bekroning in zijn werk bij de Olympische spelen in 1936 in Berlijn, alsmede in Garmisch- Partenkirchen. Tijdens dezen oorlog heeft Von Tschammer und Osten zijn zorgen in het bijzonder uitgestrekt naar de gewonden, wien hij het met het speciale gewondensportteeken de mogelijkheid schiep door li chaamsoefeningen het oude srestatievermogen terug te winnen. De grootste successen die de Duitsche sport verwierf zijn onafscheidelijk verbonden met den naam van Hans von Tschammer und Osten. Het vorig jaar bracht Hans von Tschammer und Osten nog een bezoek aan ons land, hier mede getuigenis afleggend van zijn belangstelling voor ons nationale sportleven. De Führer heeft bepaald, dat de overledene op staats kosten zal worden begraven. Kaari van Pelt HET TWEEDE AANVALSFRONT IN CENTRAAL TUNIS. Het Engelsch-Amerikaansch offensief Ie begonnen op twee fronten, waar van het 8ste Britsche leger de Mareth-linie frontaal aanvalt, tcrwUI een tweede leger van Amerikanen ten Noorden van de groote Zoutmeren op rukt in de richting van de kust tusschen Gabés en Sfax. De Amerikanen hebben den spoorlijn ln handen van at Toieur tot Mak- na sty. Hevig wordt er gestreden in d« omgeving van El Guettear £t«n Zuidoosten van Gafsa. EEN GEMACHTIGDE VOOR DEN OOGST. De Staatscourant bevat thans een besluit van den secretaris generaal van sociale zaken van 26 Maart, waarin is be paald. dat tot regeling van al le werkzaamheden, welke be trekking hebben op den oogst een gemachtigde voor den oogst wordt ingesteld. Als zoodanig is benoemd ir. C. Staf, die zooals men weet, reeds eenigen tijd met de werkzaamheden van dezefuc- tie is belast. De gemachtigde heeft tot taak regelend op te treden ten aanzien van alle werkzaamhe den op het gebied van de ar beidsvoorziening in den land bouw alsmede het nemen van alle overige maatregelen wel ke noodig worden geacht ter verzekering van den oogst. KEURINGEN VOOR DE NED. LANDWACHT. De keuringen voor de Neder landsche Landwacht zijn als volgt vastgesteld: 28—3—1943 9—13 uur en van 14 uur af: Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. 29—31943 9—13 uur en van 14 ur af: Amsterdam, school Iepen- weg 13. 30—3—1943 9—13 uur en van 14 uur af: Rotterdam. Deutsches Haus, Westzeedük. 313—1943 913 uur en van 14 uur af: Utrecht, Wehrmachthelm, Mariaplaats. 141943 913 uur en van 14 uur af: Amersfoort. Pol. Durch- gangs Lager, Leusderweg. 241943 913 uur en van 14 uur af: Den Bosch, hotel Noords Brabant, Markt 45. 341943 913 uur en van 14 uur af: Den Haag, café Den Hout. Bezuidenhoutscheweg. In de Nederlandsche Land wacht lean worden opgenomen ieder Nedellamdier van onbe sproken gedrag tusschen 17 en 50 jaar, die naar beste weten en kunnen bereid is zijn vader land als soldaat te dienen bin nen 's lands grenzen. De Nederlandsche Landwacht is een territoriale landsverde- digings-organisatie, die is be stemd tot afweer van buiten- landsche en binnenlandsche Vij anden. Zij wordt in het raam van de Waffen-S.S. opgesteld en door de ze aangevoerd. De Nederlandsche Landwacht is een soldatenformatie die wordt ingezet onder leiding van de S.S. om het vaderland te verdedigen. De eed op den Führer is die op Adolf Hitler als Ger- maansch Führer als hoogsten mi litair aanvoerder. De dienstplicht bedraagt drie maanden. Zij, die de drie maanden dienstplicht achter den rug heb ben, kunnen zich voor langeren duur verplichten waarna voor hen de mogelijkheid bestaat in de ac tieve politie te worden opgenomen. Voor officieren en onderofficie ren, die in het Nederlandsche le ger gediend hebben, bestaat de mogelijkheid na scholing en be kwaamheid In hun vroegeren rang te worden hersteld. Na drie maanden opleiding als soldaat gaat men met verlof, om alleen opgeroepen te worden voor herhalingsoefeningen of bij drei gend gevaar. Tijdens hun diensttijd bekomen gehuwden en kostwinners voldoen de vergoeding voor familie-onder houd. Nederlanders, strijdt als één man mede tegen het communisme en kapitalisme in de Nederland sche Landwacht. Afstand van West-Samoa aan de Ver. Staten. De onder handelingen, die te Washing ton worden gevoerd over den afstand van West-Samoa aan de Ver. Staten, naderen haar einde. Dit nieuws heeft in Nieuw-Zeeland niet veel op zien gebaard, aangezien men het afgelegen mandaatsgebied West-Samoa beschouwt als 'n last, waarvan Nieuw-Zeeland geen nut heeft. Men verwacht, dat Australië bereid zal zijn, ten gunste van de Ver. Staten afstand te doen van het mandaatsgebied Nieuw Guinea, Storm op N.„. Duitsche valscherm jagers nemen een industrieplaats. In den hulpcommandobunker wordt koortsachtig gewerkt. PK Slickers-HH-3t-P m INVOERING ZOMERTIJD. Zondagavond moeten, vóór men zich ter ruste begeeft, de uurwerken één uur VOORUIT gezet worden. Waar boterbonnen A en B recht op geven. Op de nieuwe bonkaarten voor de 4e periode, uitgereikt aan personen van 4 jaar en ouder, komen met „boter A" gemerkte bonnen voor. Deze bonnen geven, naar gelang van het artikel ter verkrijging waarvan zij worden aangewe zen, recht op het koopen van één rantsoen boter, margarine of vet, d.w.z. 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. De met „B boter" gemerkte bonnen van de bonkaarten, uit gereikt aan kinderen tot en met 3 jaar, geven recht op het koopen van een half rantsoen dus van 125 gram boter of margarine of 100 gram vet. Weer sigaretten op beide tabaksbonnen. Voor de week van 27 Maart tot en met 3 April a.s. zijn we derom twee bonnen voor ta baksartikelen aangewezen. In afwijking van de twee weken geleden gevolgde regeling, toen de B-bon uitsluitend recht gaf op het koopen van sigaren, geven thans zoowel de bon ta bak 14a als de bon tabak 14b recht op het koopen van 20 sigaretten, 10 cigarillos, 5 si garen of 25 gram tabak naar keuze. Rundveeprijzen te hoog! Het rijksbureau voor de voed selvoorziening in oorlogstijd, wijst er op, dat de prijzen, wel ke thans voor melk- en kalf- koeien worden besteed, veel te hoog zijn en dat maatregelen worden overwogen om deze buitensporige prijzen tot rede lijke grenzen terug te brengén. Tijdens het journaal mag bioscoopzaal niet worden betreden of verlaten. De secretaris-generaal van volksvoorlichting en kunsten heeft bepaald, dat het bij film voorstellingen aan het publiek is verboden, tijdens de ver tooning van het journaal of de journalen de zaal, waar- de filmvoorstelling wordt gege ven, te betreden of te verla ten. Overtreding van dit verboa wordt gestraft met een geld boete van ten hoogste 500. Fransche ambtenaren In Spanje dissident. Het Fran sche ministerie van buiten- landsche zaken deelt mede. dat een zeker aantal leden van het diplomatieke en consulaire personeel in Spanje dissident is geworden. Deze personen zijn terstond uit hun functies ontheven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1