PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Vijf Britsche duikbooten tot zinken gebracht Sl;r jflorjunj JJast. - VRIJDAG 26 MAART 1943 (maximum 8 cegela) van I—S regels 65 cent, Iedere regel meer 13 cent, dienstaanvragen en dienstaanoiedingeu reep. 55 en 11 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 10 ct. meer 186ste JAARGANG DIT NUMMER BESTAAT UIT NUMMER 71 BLADZIJDEN De Bureaux van ons blad zijn gevestigd te: Vflnfngent Redactie en Administratie Walstr. 68-60, tel. 10 (2 UJnen), Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londenscbe Kaal 29, Redactie tel. 3521, Admlnlstr. tel. 3541; Qoes: Redactie en Administratie Turfkade 15, tel. 2863, na kantoortijd tel. 247B; Souburg i Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 35, teL 21, Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde Donderdag mede: „Ten Zuiden van het Lado- gameer ondernam de vijand aanvallen, die tengevolge van- de zware verliezen zwakker waren dan de voorgaande da gen en wederom geen enkel succes hadden. Bij de vernieti ging van een afgesneden vijan delijke groep maakten onze troepen verscheidene honder den gevangenen. Kr werden meer dan 1000 dooden geteld. Plaatselijke gevechten in de andere sectoren, vooral aan de boven-Donetz, hadden een ge slaagd verloop. Kazematten en veldstellingen werden geno men, gevangenen en buit bin nengebracht. In zware gevechten werden in verschillende sectoren van het gevechtsterrein in Tunis aanvallen van numeriek ster kere vijandelijke strijdkrachten afgeslagen. Duitsche jagers schoten 11 vliegtuigen neer. Afzonderlijk vliegende vijan delijke toestellen verschenen gisteren overdag boven Noord- West-Duitschland. Door hier en daar neergeworpen brisant bommen werd onbeteekenende schade aangericht. De luchtmacht heeft overdag met snelle gevechtsvliegtuigen het verkeerscentrum Ashford in Zuid-Engeland aangevallen. Treffers op het station en de ravitailleeringsinstallaties der stad werden waargenomen. In den afgeloopen nacht hebben zware Duitsche gevechtsvlieg tuigen voor den oorlog belang rijke doelen aan den Firth of Forth en aan de Noordoostkust van Engeland gebombardeerd. Met gebruikmaking van nieu we strijdmiddelen hebben duik bootjagers der Duitsche mari ne in de Middellandsche zee in enkele dagen 5 Britsche duik booten tot zinken gebracht. Majoor Muencheberg, onder scheiden met het eikenloof en de zwaarden bij het ridderkruis van het ijzeren kruis, heeft na rijn 135ste overwinning in de lucht den heldendood gevon den." Het Oostelijk front ten gunste van Duitschland gestabiliseerd. De Berliner Boersenzeitung wijst er op, dat in de afgeloo pen weken een niet onbelang rijk deel van het tijdelijk ont ruimde gebied weer in Duit sche handen is gekomen en verklaart, dat het Oostelijk front thans in zijn geheel is ge sloten en ten gunste van Duitschland en rijn bondgenoo- ten is gestabiliseerd. Het buitengewoon goede weer begunstigt een verdere b, snelle uitbreiding van 't Duit sche Oostelijke front. Steu nend op voordeelige terrein- sectoren, vormt het thans even goede mogelijkheden voor den afweer als voor een nieuw zo- meroffensief, en stelt het de Duitsche leiding in staat aan zienlijke reserves voor ge- wenschte doeleinden vrij te ma ken. Aan het eind van den winter vormt het een gesloten geheel. Het is weliswaar achteruit ge worpen of elastisch teruggeno men, doch ongebroken uit deze zeer zware beproeving te voor schijn gekomen. De intusschen in het Oosten ontstane loop van het front is strategisch bepaald gunstig en tactisch Mislukte landingspoging op Noorsch eiland. De A.N.P.-correspondent te Berinn meldt: Britsche landingstroepen heb ben in een der voorgaande nachten een landingspoging op een voor de Noorsche kust ge legen eiland ondernomen. D< Duitsche bezetting, die de lan ding waarnam, trad onmiddel lijk handelend op en verdreef de Britten na een korte scher mutseling. Het opperbevel van de Duit sche weermacht deelt in aan sluiting hierop nog mede, dat de door de Engelschen achter gelaten uitrustingsstukken eenige belangrijke aanwijzingen hebben opgeleverd. Van luchtschip tot pantser wagen. Radio Londen meldt, dat het laatste Britsche lucht schip gesloopt zal worden. De 350 ton staal daarvan zal in pantserwagens worden omge zet. voordeelig. Het hangt thans van de meening van de opper ste leiding af of het front de zen zomer defensief of offen sief zal strijden en waar tot den grooten aanval wordt over gegaan. „The Morning Post", Londen, van 2 Februari 1937, schildert In een dras tische scène, die zich in het Lagerhuis afspeelt, wat er gebeuren indien de legendarische Russische „cultuur" naar Engeland kwam. (De man, die volgens Russische methode, zooJul6t door de politie gearresteerd wordt, is majoor Attlee). Geheel rechts op zijn bank bevindt zich Mor- rlsson, minister van Blnnenlandsche Zaken In het Churchtll-kablnet. C.N.F./G.F.I* Fax m. VIJANDELIJKE AANVALLEN IN TUNIS AFGESLAGEN. Aan het front in Tunis hebben de astroepen, naar het Itali- aansche hoofdkwartier meldt, doeltreffend verdere aanvallen van den vijand afgeslagen. De bedrijvigheid der luchtmacht was intensief: duikbommen werpers hebben artilleriestel lingen en concentraties van vijandelijke tanks met zicht baar effect aangevallen. Duit sche jagers hebben tijdens ver scheidene gevechten il toestel len neergeschoten. Amerikaan- sche viermotorige bommen werpers hebben talrflke bom men geworpen in de zóne van Bizerta. De schade is aanzien lijk en de slachtoffers worden geteld. Luchtaanvallen op Mes sina en Catania hebben eenige burgerlijke gebouwen bescha digd en 11 dooden en 13 ge wonden onder de bevolking doen vallen. Afweerbatterijen te Messina hebben twee meer- motorige vliegtuigen neerge schoten. Leningrad beschoten. Artillerie van het Duitsche leger heeft op 24 Maart, naar het D.N.B. verneemt, voor den oorlog belangrijke doelen in Leningrad met goed gevolg be schoten. In de getroffen bewa- peningsfabrieken ontstonden steekvlammen en vrij groote branden. KEURINGEN VOOR DE NED. LANDWACHT. De keuringen voor de Neder- landsche Landwacht zijn als volgt vastgesteld: 2831943 913 uur en uur af; Den Haag1, café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. 29—3—1943 9—13 uur en van H uur af; Amsterdam, school Iepen- weg- 13. 30—3—1943 9—13 uur en van 14 uur af: Rotterdam. Deutsches Haus, Westzeedijk. 31—3—1943 9—13 uur en van 14 uur af: Utrecht, Wehrmachtheim. Mariaplaats. -1943 913 uur en van 14 uur af: Amersfoort, Pol. Durch- gangs Lager, Leusderweg. 2—41943 913 uur en van 14 uur af: Den Bosch, hotel Noord*- Braban't, Markt 45. 3—4—1943 9-13 uur en van 14 uur af: Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. In de Nederlandsche Land wacht kan worden opgenomen ieder Nedellaniöer van onbe sproken gedrag tusschen 17 en 50 jaar, dtie naar beste weten en kunnen bereid is rijn vader land als soldaat te dienen bin nen 's lands grenzen. De Nederlandsche Landwacht is een territoriale landsverde- digings-organisatie, dtie is be stemd tot afweer van buiten- landsche en binnenlandsche vij anden. wordt in het raam van de Waffen-S.S. opgesteld en door de ze aangevoerd. De Nederlandsche Landwacht is een soldatenformotie die wordt ingezet onder leiding van de S.S. om het vaderland te verdedigen. De eed op den Fllhrer is die op Adolf Hitler als Ger maanse)! Ftihrer als hoogsten mi litair aanvoerder. De dienstplicht bedraagt drie maanden. Zij, die de drie maanden dienstplicht achter den rug heb ben, kunnen zich voor langeren duur verplichten waarna voor hen de mogelijkheid bestaat in de ac tieve politie te worden opgenomen. Voor officieren en onderofficie ren, die in het Nederlandsche le ger gediend hebben, bestaat de mogelijkheid na scholing en be kwaamheid in hun vroegeren rang te worden hersteld. Na drie maanden opleiding als Soldaat gaat men met verlof, om alleen opgeroepen te worden voor herhalingsoefeningen of btJ drei gend gevaar. Tijdens hun diensttijd bekomen gehuwden en kostwinners voldoen de vorgoeding voor familie-onder houd. Nederlanders, strijdt als één man mede tegen het communisme en kapitalisme in de Nederland sche Landwacht. ..DE LES VAN HET FRONT" De voorman der SS.. Feldmeyer, spreekt te Utrecht. Op de eerste van de acht aangekondigde openbare verga deringen sprak gisteravond te Utrecht de voorman der S.S., Feldmeyer, over het onderwerp ,.de les van het front". Voorman Feldmeyer zeide, dat deze oorlog een strijd is om en van het leven van ons ras. De samengebonden krach ten van ras en bloed weren zich tegen machten uit Binnen-Azië, die samengaan met het vreemd- rassische jodendom, dat telkens weer aanvallen doet op de rijke cultuurgebieden van het wes ten. Wat wtf beleven, is eigen lijk een herhaling van den aan val der Hunnen onder aanvoe ring van Attilla. Wij daar ginds aan het front voerden een gemeenschappelijken strijd op leven en dood. Er was van eenige verschil geen sprake meer, wij waren moderne Ger manen en Vikingers uit de twintigste eeuw. Onder de nationaal-socialis- ten zijn er, die het communis me meer hebben gezien als in strument van politieke agita tie, dan als reëel gevaar. Het communisme als binnenlandsch gevaar werd niet gezien. Dit gevaar bestond echter daarin, dat in Nederland en in West- Europa de volkskracht en de weerbereidheid werden onder graven, terwgl tezelfdertijd in het Oosten de roode armee op geraffineerde wgze werd ge vormd. Terwijl men hier in Neder land reclame maakte voor het neo-malthusianisme, betaalde Moskou geboortepremies. In middels ondergroeven rij de volkskracht en vergiftigden de volksmentaliteit in het Wes ten. Wie als frontsoldaat tel kens de pantsers ziet en de vliegtuigen boven zijn hoofd hoort ronken, weet, dat men bewust het Russische volk in armoede heeft laten leven ten einde de wereldrevolutie en de militaire bezetting van West- Europa door te voeren. Hier aan werd het welzijn van het volk opgeofferd. In den afgeloopen winter hebben de Duitsche legers in het Noorden stand gehouden: in het Zuiden zijn zij over groote afstanden teruggetrok ken. Hierdoor is men eerst de dreiging en de macht van het communisme goed gaan voe len. Opmerkelijk is het, dat slechts in het achterland twij fel was ontstaan t.a.n de eind overwinning. De frontsoldaten zijn onwankelbaar gebleven in de zekerheid dat deze oorlog zou worden gewonnen. De Führer heeft door de getrof fen maatregelen bewezen, dat hij frontsoldaat was en front soldaat is. Het is zóó al dus voorman Feldmeyer deze oorlog moet door ons worden gewonnen, omdat an ders de wereldgeschiedenis haar zin zou hebben verloren. De proclamatie van den totalen oorlog beteekent ook voor ons, dat wij ons in de zen tijd niet meer bezig kun nen houden met overbodige dingen. Wij nationaal-socialis- ten eischen het recht voor ons op eiken maatregel te nemen, welke noodig blijkt om dezeD oorlog te winnen. Het is hard wanneer een vrouw haar man of haar zoon moet afstaan om in Duitsch land te werken, doch daarom is het zoo goed, dat de nati- onaal-socialisten in het Oos ten gevallen zijn, omdat wii dus van ons zelf meer vragen dan van de anderen, die in Duitschland moeten werken. Het gevaar bestaat natuur lijk, dat wtj impopulair wor den, doch men vraagt niet naar het oordeel van heden en onze kindskinderen zullen er niet naar vragen of wtj het NIEUWE WEEKRONNEN. Voor het koopen van'de ge bruikelijke rantsoenen brood, beschuit en aardappelen ztfa voor de volgende week aange wezen de bonnen 14. Van de tabaks kaart voor mannen zqn de bonnen 14a en 14b geldig verklaard, op elk waarvan een rantsoen tabak naar keuze kan worden go- kocht. Sinaasappelen voor klndenen in landgebied. Van 24 Maart tot en met 17 April 1943 geeft bon „reserve 3-14" van de bonkaart voor voedingsmiddelen met zwarten opdruk van kinderen van 4 t/m 13 jaar recht op het koopen van 350 gr. sinaasappelen in het landgebied. In het stadge- bied zijn deze bonnen dus met geldig. De bonnen mogen niet tevo ren bij den handelaar worden ingeleverd, doch deze is ver plicht onmiddellijk bij aanbie ding van de bonnen de sinaas appelen af te leveren. Burgemeestersbenoeming. Het rijkscommissariaat maakt bekend: de commissaris-gene raal voor bestuur en justitie heeft tot burgemeester in Hoo- gezand benoemd den koopman G. G. Spoelstra in Veendam. Werkzoekende leeraren. Op de dezer dagen gehouden alge meen© vergadering der ver- eeniging van werkzoekenden met volledige M.O.-bevoegd heid (Wemo), is besloten het centraal bureau op te heffen en de werkzaamheden der ver- eeniging te staken. Bij den recht er- oever - -der Maas voor Maas tricht is drijvende gevonden het lrjk van een 31-jarige vrouw, me sedert eind der vorige maand vermist werd. Sporen van geweld zijn niet op het lijk gevonden. OOK UW LEVEN IS ER MEE GEMOEID. Slechts door het innerijk gezond maken onzer volksgemeenschap en door de hoogste eensgezinde krachtsinspanning kunnen wij Ne derland redden. Ondanks persoonlijk ongerief ia dezen tijd blijft ieder weldenkend beschaafd mensch slechts de keu ze: zich als Nederlander als ééa man achter de frontsoldaten te scharen. Hun voorbeeld dwingt ons daar toe. Zij geven alles tot zelfs hua leven, zij doen dat ook voor U. Bedenk dat goed landgenoot, ea schenk uw steun aan het verzor gingsfonds van het Vrijwilligers legioen Nederland giro 432100. aangenaam hadden, doch ot wij den oorlog hebben gewon nen. en wanneer negentig pro cent van ons volk oordeelt, dat wij moeten verliezen zeg gen wij: zij hebben ongelijk en wij zullen dezen oorlog tot hun eigen geluk winnen. Wij moeten niet probeeren het Ne derlandsche volk nu de be kentenis te ontwringen, dat wij gelijk hebben. De groot ste waardeering zal zijn, dat men eens zal zeggen: deze ke rels hadden gelijk. Het rijk waarvan wij spreken is het doel waarnaar wij marchee- ren. Van de Germaansche SS staat tweederde deel reeds aan het front. De rest bestaat uit mannen boven de veertig jaar ofwel uit hen, die alleen ge schikt zijn voor diensten in het vaderland. In April zal wederom een groot aantal SS- mannen naar het front ver trekken. Sprekende oVer den strijd bg Stalingrad zeide Feldmeyer; Stalingrad mag geen sensaüe- aangele genheid zijn. Stalin grad was een begrip en het is het gedenkteeken geworden voor het heldendom van den Germaan3chen mensch. Met een driewerf „sieg heil op Adolf Hitler, besloot spreker zijn betoog. j

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1