PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Felle gevechten ten Zuiden van Ladogameer. ABONNEMENTSPRIJS 19 ct. per week of J 2.42 per Kwartaal. —Franco per po3t 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 6 cu E ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 14 cent, minimum per adver tentie 1 2.30. BU abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent, dlcnstaanvragen en dienstaanbiedingen resp. 55 en 11 cent, „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 10 ct. meer DONDERDAG 25 MAART 1943 lS6ste JAARGANG -NUMMER 70 DIT NUMMER BESTAAT UIT 4 BLADZIJDEN De Bureaux van ons blad z|jn gevestigd te: Vliseingen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijDen), Redactie kantoortijd tel. 578; Middelburg; Londensche Kaai 29, Redactie teL 3521, Admlnlstr. teL 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15, tel. 2S63, na kantoortijd tei. 2475; Souburg i Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45. tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 35, tel. 21. Dl k; Het opperbevel van de Duit- sche weermacht deelde Woens- dag mede: De afweerslag ten Zuiden van het Ladogameer duurt met onverminderde hardheid voort. De door talrijke slagvliegtuigen en sterk artillerievuur onder steunde stormloop der sovjets werd in verbitterde gevechten van man tegen man bloedig af geslagen. Van het geheele overige Oos- '1> telijke front wordt slechts S plaatselijke gevechtsactie ge- meld. Verschillende plaatselijke aanvalsondernemingen, die tot verbetering van het front en tot zuivering van het nieuw gewonnen terrein werden uit- mmmm gevoerd, hadden een succesvol w 4 verloop. Op javitailleeringscolonnes en het spoorwegverkeer van den vijand werden luchtaanvallen >met goede uitwerking onderno- renWnen. In- Zuid- en Midden-Tunis duurden ook Dinsdag de harde gevechten voort. Verscheidene doorbraakpogingen mislukten of o door den tegenstand van Duit- sche en Italiaansche divisies, n el Energiek uitgevoerde tegen- aanvallen hadden succes. 44 pantserwagens werden kapot geschoten, gevangenen en buit A.pri kinnen£ebracht. enhJ tü Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 22 op 23 Maart in de wateren voor Algiers een kooi van 8000 brt. tot zinken ge bracht en in de haven van O ran een ander groot schip met luchttorpedo's beschadigd. Tijdens vluchten overdag en des nachts van afzonderlijke vijandelijke vliegtuigen naar 't gebied van het Duitsche rijk en boven het West-Fransche kust gebied werden zeven vijandelij ke bommenwerpers neerge schoten. Alle Duitsche gevechtsvlieg tuigen vielen Dinsdag overdag voor den oorlog belangrijke doelen aan de Britsche Zuid kust aan. Duikbootjagers hebben voor de Noorsche kust een vijande lijke duikboot vernietigd. Zooals in een extra-bericht medegedeeld, hebben Duitsche duikboot-en de vijandelijke ravi tailleering voor het front in Afrika nieuwe verliezen toege bracht. Zij boorden van een convoof, dat van Amerika naar Gibraltar onderweg was en van convooïen op de Middellandsche Zee, de laatste dagen vijftien schepen van tezamen 73.000 brt. in den grond. Twee andere schepen werden door torpedo's getroffen.' 4 lügh Mrt :omuf elan- n dl nn\ kind, .Too Iftal* Zo» heet zoclv Nw< raagl jnini VI AN, gen. es tl But ZEEGEVECHT BIJ TERSCHELLING. Ter hoogte van Terschelling werd in de vroege ochtend uren van 23 Maart een Duitsch konvooi meermalen zonder succes door Britsche artille rie- en torpedobooten aange vallen. De escorteere.nde strijd krachten van het konvooi had den de vijandelijke vaartuigen zoo tijdig in de gaten, dat de vijand genoopt werd zich in nevel te hullen en er van door te gaan. Hij probeerde toen een nieuwen aanval, maar werd weer tijdig ontdekt en door het goed gerichte vuur der escorteerende strijd krachten verdreven. Hierbij plaatsten de Duitsche booten verscheidene zware treffers op een 'artillerievaartuig. Een derde aanvalspoging werd eveneens afgeslagen. Toen draaide de vijand definitief naar het Westen af. Het kon vooi zette zijn reis zonder ver liezen of schade voort en is inmiddels op zijn plaats van bestemming gearriveerd. De bolsjewistische verliezen bij Orel. Naar het D.N.B. verneemt, hebben de bolsjewisten in den winterslag brj Orel, die acht weken heeft geduurd, 10.594 gevangenen en 156.000 man aan dooden en gewonden ver loren. 1061 pantserwagens, 485 stukken geschut en een ontel baar aantal andere wapenen van allerlei aard werden door de Duitsche troepen buitge maakt of vernietigd. Vier sovjet-Russische infan teriedivisies, zes infanteriebri gades en zes pantserbrigades werden opgerold. 44 infanterie divisies, zes infanteriebrigades, 12 pantserbrigades en 'n pant serregiment van den vijand werden sterk geteisterd. Strijd in Hoepen en Kiangsoe vrjjwel afgeloopen. De strijd der Japanners tegen de Tsjoengkineesche troepen in Hoepen en Noord-Kiangsoe was omstreeks het midden der maand zoo goed als geëindigd. Er zijn in deze gebieden 26.500 Tsjoengkineesche soldaten naai de Japanners overgeloopen, 10.500 zijn gesneuveld, 25.300 gevangen genomen. Er werden 106 stukken geschut, 503 lichte en zware machinegeweren, 12.690 geweren, 401.000 scho ten munitie en 827 paarden buitgemaakt. De Japansche .verliezen bedragen 192 dooden, HET LAATSTE DUIKBOOT- SUCCES. In aansluiting op het extra bericht van het Duitsche op perbevel verneemt het D.N.B., dat eenige Duitsche duikboo- ten middén op den Atlanti- schen Oceaan een Ameri- kaansch konvooi ontdekten, welks lading voor het Noord- Afrikaansehe front bestemd was. Zeven dagen duurden de aanvalsoperaties. Tot dicht bij Gibraltar volgde de eene aan val op den anderen. Op den verderen tocht langs de kust van Noord-Afrika begon de strijd opnieuw, in weerwil van de krachtige bescherming door luchtmacht en oorlogs vaartuigen, werden nieuwe successen behaald. Meer dan 100.000 ton kostbaar oorlogs materiaal heeft zoo het Noord Afrikaansche front niet be reikt. Britsche torpedojager verlo ren. De Britsche admiraliteij maakt het verlies bekend van den Britschen torpedojager „Lightning" (1920 ton). De „Lightning" is een der nieuwe groote torpedojagers en heeft een bemanning van 183 koppen. Noorsche duikboot verloren. De in Engelschen dienst va rende Noorsche onderzeeëer „Uredd" is niet op haar basis teruggekeerd en moet als ver loren beschouwd worden, meldt de Engelsche berichtendienst. De Braziliaansche scheeps- verliezen. Brazilië heeft sinds zijn deelneming aan den oorlog minstens 24 schepen met een gezamenlijken inhoud van 107.000 brt verloren, terwijl 870 „Brazilianen hierbij zijn omgekomen, onder wie 485 passagiers. De geallieerde verliezen ter zee. Washington geeft toe, dat minstens twee Amerikaansche konvooien op den Atlantischen Oceaan door duikbooten zijn aangevallen en verliezen heb ben geleden. Japansch stoomschip tot zinken gebracht. Het voorlichtingsbureau der Japansche regeering heeft medegedeeld, dat het Japan sche stoomschip „Takaehio Maroe" den 19en Maart door een Amerikaansche duikboot in de nabijheid van het eiland Formosa tot zinken is ge bracht, DE STRIJD IN DE MARETH-LINIE. De Engelschen teruggedrongen De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt, dat de eerste aanvallen der Britsche acht ste armee op de Marethlinie in ZuidTunesië niet het resultaat heeft opgeleverd, dat men er in Engeland van verwacht had. Te Berlijn kon men gisteravond mededee- len, dat de aanvankelijke suc cessen van de Britten weer te niet zijn gedaan en dat zoo wel in Midden- als in Zuid Tunesië de hoofdverdedigings lijn der strijdkrachten van de spil nog volkomen intact is. In Londen wordt dit niet ontkend, hetgeen onder meer blijkt uit een gistermiddag door Churchill afgelegde ver klaring, waarin de Britsche premier verklaarde, dat de strijd voor en om de Mareth linie een terugslag had ge bracht Te Berlijn voegt men hieraan toe, dat de Duitsch- Italiaansche pantserarmee in den tijd. waarin de anglo-Ame- rikanen hun strijdkrachten formeerden, niet geslapen heeft. De Duitsche en Italiaan sche troepen beschikken nog over verdedigingsmogelijkhe den, zoodat de strijd in Tune sië nog lang .niet beslist is. Men onthoudt zich in militaire kringen verder van ieder com mentaar, daar men de gevech ten der laatste dagen zuiver als de „ouverture" van het nog komende beschouwt. Voorts deelt men nog mede, dat de strijd in de Marethlinie hoofd zakelijk door de Italianen is gevoerd. Deze waren het ook. die de Engelschen weer uit de veroverde stellingen terug drongen en daarmede den ouden toestand herstelden. BOMBARDEMENT OP MESSINA. Italiaansche vliegtuigen heb ben Dinsdag de haven van Bóne en Philippeville gebom bardeerd. Een vijandelijke ja ger werd neergeschoten. Een formatie van 30 Ame rikaansche bommenwerpers heeft talrijke brisant- en brandbommen op Messina la ten vallentot dusver heeft men 6 dooden en 32 gewonden onder de bevolking geteld. Openbare gebouwen en parti culiere huizen leden veel scha de. Bij mitrailleuraanvallen op treinen en plaatsen op Sicilië werden onder de burgerbevol king twee personen gedood en drie gewond. In het plaatsje Manca bij Gela (Caltanisetta) stortte een vijandelijk vlieg tuig neer. De Amerikanen in het nabu rige Oosten. Op het station Meidan Ekdes, in S-rië aan de grens van Turkije, is on langs de Gaullistische-Fran- sche vlag ingehaald en de Amerikaansche geheschen. In Arabische kringen in Syrië en Libanon wordt de sterkte der Amerikaansche troepen in het naburige Oosten geschat op 150.000 man. De Zweedsche scheepsverlie- zen. Zweden heeft sinds het begin van den oorlog 176 sche pen verloren met een geza menlijken inhoud van 473.096 brt. Daarbij zijn 1083 zeelie den omgekomen Casablanca operatiebasis der Amerikaansche marine. Het Amerikaansche departement van marine heeft medegedeeld, dat Casablanca „operatiebasis" der Amerikaansche marine is geworden. De zevende straatinzameling In Duitschland. De op 6 en 7 Maart gehouden 7de rijks- sti-aatinzameling heeft volgens de voorloopige telling meer dan 43.200.000 R.M. opge bracht, 52 procent meer dan het vorige jaar. DE STRIJD TEGEN DE PRIJSOPDRIJVERS. .(Van onzen Haagschen correspondent. „Als ik het - niet betaal, krijg ik het niet. Ik wil het hebben, dus betaal ik wat mij gevraagd wordt. Bovendien, die man moet ook leven. Hij zal het ook wel zwart hebben moeten koopen. En als ik er bij de politie melding van maak, krijg ik het nu mis schien goedkoop, maar den vol genden keer stellig heelemaal niet." Ziehier zoo enkele overwe gingen, die voor sommigen aan leiding zijn om zich dan maar te laten afzetten. Men zou ech ter ook anders kunnen rede neeren. Men zou, bijvoorbeeld, kunnen zeggen: '„Als ik over vraagd word, moet er ergens op weg van producent naar consument iemand zitten, die zich wil verrijken ten koste van mijn beurs. Krijg ik te weinig of slechte kwaliteit, dan geldt het zelfde voor mijn madg. Ik sta dus voor de keus: mij daarbij neerleggen of er te gen in opstand komen." Het zou verkeerd zijn, te meenen, dat men, door 't laat ste te kiezen, een minderwaar dige handeling pleegt. Per sal do heefr de overheid een spe ciaal apparaat van meer dan duizend man te onzer beschik king gesteld, juist omdat de enkeling in den strijd tegen de prijsopdrijvers machteloos staat. Op velerlei gebied pro- fiteeren wij allen daar dagelijks van. Waarom dan niet de con sequentie aanvaard en overtre dingen te' bestemder plaatse gemeld Van bevoegde zijde werd ons dezer dagen nog eens de ver zekering gegeven, dat degene, die een prijsovertreding ter kennis van de politie brengt, per se onbekend blijft. Men be hoeft dus niet bang te zijn, dat men voor de toekomst uit gesloten is van de gunsten van den betreffenden leverancier. De opsporingsambtenaren kunnen zwijgen als het graf De vooiman der SS terug van het Oostfront. De voorman der Gerjnaan- sche SS in Nederland, Feld- meyer, is na een inzet van acht maanden aan het Oost front, in Nederland terugge keerd. Voorman Feldmeyer, die dienst deed bg de SS-divi- sie Wiking als Unterschar- führer, werd wegens betoon den moed en dapperheid tijdens verschillende gevechten be vorderd tot SS-Untersturmfüh- rer en begiftigd met het ijze- VERKOOP BEPAALDE GEREEDSCHAPPE VERBODEN. Met ingang van 23 Maart 1943 is het een ieder verboden de volgende ongebruikte ge reedschappen, geheel of gedeel telijk van ijzer of staal, te koo pen, te verkoopen of af te lei veren: hooivorken, aardappel- rieken, andere rieken, vorken, grepen en sloothaken, schop pen, met uitzondering van ko lenschoppen bestemd voor huis houdelijk gebruik, spaden, schoffels, hakken en schrepels, harken, met uitzondering van uit draad vervaardigde blad- harken, sikkels,- zeisen, kant hakken, walmessen en zichten. Van dit verbod zijn uitgezon derd speelgoedgereedschap en. tuingereedschap - van kleine maat. dat naar zijn aard be stemd is voor gebruik door particulieren. De verkoop of aflevering van de in het verbod begrepen ge reedschappen is wel toegestaan voor export naar andere landen dan Duitschland waarvoor uit- voercertificaten zijn afgegeven. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de be treffende officieele publicatie. Reparatie van triootgoede- ren. In verband met de huidi ge schaarschte aan grondstof fen hebben vele tricotagefa brikanten een speciale répara- tie-afdeeling opgericht voor het herstellen van tricot-on dergoederen, kousen en sok- ken. Ten einde voor alle fa brikanten tot een uiforme re geling te geraken, heeft het rijkstexttelbureau vastgesteld, dat in principe door de fabri kanten het systeem gehand haafd dient te worden, dat het publiek zelf voor het materiaal noodig voor de uitvoering van herstellingen, zorg draagt Hiermede wordt bedoeld, dat in ieder geval meer versleten kleedingstukken moeten wor den ingeleverd dan aan ge repareerde kleedingstukken wordt terugontvangen. Voor reparatie aan kousen en sokken kan in het algemeen door het publiek geen mate riaal worden bijgeleverd, zoo dat de daarvoor benoodigde grondstoffen door den fabri kant uit eigen voorraad be schikbaar moeten worden ge steld. ren kruis tweede klasse. Hij zal thans wéderom het bevel over de Germaansche SS in Nederland op zich nemen. Hij zal op acht openbare vergade ringen het woord voeren over het onderwerp „De les van het front". PK W. Klerk-O H-P m KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS EN HET LEGIOEN. Het 8S-5rsatzkoramando deelt me de: Nederlanders van arisch bloed, in den leeftijd van_ 1745 Jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld «ön zich geheel kunnen geven aan de elschen, die de opleiding hun stelt, kunnen slch btJ de genoemde adres sen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Xhane bestaat ook de mogelijkheid tot opleiding en dienst vervulling In Nederland, In een special wacht- bataljon. Gexlnste'den dezer vrijwilli ger» hebben gelijke voorrechten al» degenen, die dienen in de Waffen-SS of het legioen: kostwinnersvergoeding, kostelcoze ziekenverpleging, extra le vensmiddelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger- maaceche SS In Nederland wülen treden. ;6.3.43 10.00 Den Haag, café „D(rt Hout", Bezuldenhoutach» weg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1