PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT DE CRISIS AAN HET OOSTELIJK FRONT DEFINITIEF OVERWONNEN. Een rede van den Fuehrer op Heldengedenkdag. ABONNEMENTSPRIJS 19 ct. per week ot 2.42 per Kwartaal. Franco per posi 2.63 per Kwartaal. Afzonderlijke nummert ct. ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 14 cent, minimum per adver tentie 2.30. Bi] abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent, dlenstaanvragen en dienstaanbiedingen resp. 55 en 11 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 10 ct. meer MAANDAG 22 MAART 1943 186ste JAARGANG NUMMER 67 DIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN eu Aamimsiraiie «vaiair. öo-ou, um. xu ix lijnen;, neuiicue na. Kantoortijd tel. 578; Middelburg; Londensche Kaal 29, Redactie tel. 3521, Admlnistr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turf Kade 15, tel. 2863, na Kantoortijd tel. 2475; Souburg t Kanaalstraat 45, teL 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45. tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 35, tel. 21. opheffing der klassen-tegen-!33 SCHEPEN TOT ZINKEN niAlllniYA- fnf fnfctnrvA-: rtnnninTii* In tegenwoordigheid van den Führer werd de heldenge denkdag van het Duitschevolk in het Berlïjnsche „Zeughaus" gisteren om 13 uur plechtig ge vierd. De „Ehrenhof" van het Zeughaus was voor deze plech tigheid op militair eenvoudige wijze ingericht. Generaals en admiraals en vele hooge offi cieren van alle wapens waren aanwezig. Voorts namen aan de plechtigheid deel 300 gewon den, het „Führerkorps'f van het rijk en de partii.de rijksmi nisters en reichsleiter, gouw- leiters en staatssecretarissen en de leidende personen der dochterorganisaties. Zwijgend begroetten de aan wezigen den Führer toen hij in gezelschap van rijksmaar schalk Keitel, groot-admiraal Doenitz, reichsführer SS Himmler, generaal-veldmaar- schalk Milch, generaalveld- maarschalk Bock, en reichs- kriegopferführer Oberlindober de Ehrenhof van het Zeughaus betrad. Een rede van den Führer. In den .Ehrenhof" heeft de Führer een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide: „Voor de vierde maal vie ren \yij den heldengedenkdag van ons volk in dit gebied. De dag der herdenking is verlegd, omdat ik meende pas thans de plaats van mijn werk, waar aan ik sinds .ïnaanden gebon den wfts, met rustig geweten te kunnen verlaten. Immers, dank .zij de offervaardigheid en heldhaftigheid van onze sol daten aan het Oostelijke front is hét gelukt, thans definitief de crisis te boven te komen, waarin het Duitsche leger door een onverdiend lot was gestort, het front te biliseeren en alle maatregelen te nemen, die aan de voor ons liggende maanden weer het succes tot aan de definitieve overwinning moeten verzeke ren. Dat het in die omstandig heden verantwoord kan wor den. het thans sinds vele maanden bestaande verlofs verbod met ingang van heden op te heffen, om in de komen de maanden in toenemende mate aan onze dappere man nen weer den weg naar hun dierbaren in het vaderland te openen, maakt het ook voor mijn geweten gemakkelijker, vandaag hier te zijn. Wanneer het nog noodig ge weest zou zijn, ons volk den geheelen ernst van dit gewel dige conflict te land, ter zee en in de lucht, dien strijd op leven en dood. te verduidelij ken, dan heeft vooral de af- geloopen winter ook den laat- steii twijfel daaraan weggeno men. De steppen van het Oos ten hebben nog eens haai massa's van millioenen tegen Europa laten optrekken, opge- zweept door dezelfde macht, die sinds vanouds oorlogen or ganiseert, daaraan verdient en daarmede juist in het huidige tijdperk kapitalistische belan gen en bolsjewistische instinc ten laat dienen voor hetzelf de doel. Dat dit gevaar thans gebroken en daarmee van Europa is afgewend, is de on vergankelijke verdienste van de soldaten, die wij thans her denken. Doch reeds een blik op de geweldige voorbereidingen, die het bolsjewism- getroffen heeft ter vernietiging van on ze wereld, doet met huivering inzien, waarin Duitschland en de geheele rest van het con tinent geraakt zouden zijn. wanneer niet de nat. socialis tische beweging tien jaar gele den de macht in den staat ver kregen had en met de haar eigen vastberadenheid na tal- looze mislukte pogingen tot beperking der bewapening be gonnen was aan het herstel van de Duitsche weermacht. De oorlog zonder medelijder en erbarmen werd ons door 't eeuwige jodendom opgedwon- gen, een oorlog die, indien hij niet voor de grenzen van Europa de elementen der ver woesting tot staan zou weten te brengen, dit continent zou veranderen in één groot puin- veld. Beestachtig vermoorde menschenmassa's zouden aan dezen vloed uit Binnen-Azië precies zoo ten offer vallen als reeds het geval geweest in den tijd van de aanvallen der Kunnen en Mon golen. Naast deze, uit het Oosten dreigende wereld van de bar- baarschheid beleven wij niet minder de satanische vernie lingswoede van het met haar verbonden zgn. Westen. Het geklets over een Atlantisch charter is daartegenover even veel waard als de voormalige 14 punten van Wilson waarde hadden tegenover de toen ge komen reëele wording van het dictaat van Versailles. Zooals de oorlogsophitser Churchill in de parlementaire Engelsche democratie, toen hij in 1936 nog geen verant woordelijk leider van Groot Britannië was, met zijn uit spraak, dat Duitschland weer vernietigd moest worden, den weg gewezen hééft aan de ko mende ontwikkeling, zoo ont werpen in diezelfde democra tieën de elementen, die thans de vredesvoorwaarden willen stellen, nu reeds den door hen nagestreefden toestand van Europa na den oorlog. De laatste drijvende kracht is de eeuwige haat van dat vervloekte ras, dat sinds dui- zende jaren als een ware gee sel Gods de volkeren zoo lang tuchtigt, totdat deze, in tijden van zelfbezinning, zich tegen hun pijnigers gaan kee- ren. Front en vaderland Ik zeg dit niet voor het Duitsche volk. Het heeft he den in zijn moreele houding geen woorden van troost noo dig. Het front bewijst zijn stil le heldendom sinds meer dan duizend dagen en wordt thans terzijde gestaan door het Duit sche vaderland, dat zelf in groote deelen van het rijk oor logsgebied is geworden. Niet alleen, dat het door te werken en te produceeren aan onze soldaten de wapens levert, neen, het is gedwongen zijn eigen strijd te .strijden en bij het dulden en verdragen der vijandelijke vernietigingswoe de groeien vrouwen, ja kinde ren op tot een heldendom, dat zich vaak in niets meer on derscheidt van datgene, wat op vele plaatsen van het front gebeurt. Wat echter de zgn. „neutrale wereld" betreft, de voorwaarde voor de daar zoo geliefde aan matigende, nu eens bespiege lende, dan weer doceerende be schouwing der gebeurtenissen, valt toch slechts uitshiitend te zien in de offervaardigheid van hen. die zij er voor bewaren, de harde werkelijkheid aan eigen lijf zelf te leeren kennen en ge voelen. Want een ding is zeker: in zulk een tijd kunnen volke ren op den duur slechts met een duidelijke houding bestaan. Wij mogen derhalve den vijand slechts dankbaar zijn, dat hij met eigen hand den geest van valsche objectiviteit in het Duitsche volk uitdooft en in plaats daarvan zet de natuur lijke instincten: warme liefde jegens het vaderland en jegens ons volk, met voorbijzien van alle grenzen van afkomst en geboorte, en gloeiende haat ;egen eiken vijand. De branden n onze steden en dorpen zul len steeds meer die vastbera denheid van ons volk stalen. En ik herhaal mijn vroegere voorspelling, dat aan het einde van dezen oorlog niet Duitsch land of de met Duitschland ver bonden staten slachtoffer van het bolsjewisme zullen zijn ge worden, doch wel die landen en volkeren, die, door zich steeds meer in handen van het joden dom te begeven op zekeren dag de ineenstorting en daar mede hun einde zullen beleven als gevolg van het bolsjewis tische gif, waartegen zrj zelf het allerminst bestajd zijn, al leen reeds door hun verouder de maatschappelijke ordening. De mobilisatie van alle krachten. Niet van het nationaal-socïa- listische of van het fascistische bewind zal geen draad meer overblijven, maar een oud we reldrijk zal ontbonden worden. De zonde tegen het eigen en gelijke bloed zal zich wijzigen in een eens ten hemel schreien de ellende en ongeluk in deze landen zelf. Van ouds heeft al leen diegene het recht de hel den te gedenken, die zich voor hen niet behoeft te schamen. De winter van dit jaar heeft echter het Duitsche volk niet alleen niet tot het defaitisme gebracht, maar tot een nog ge weldiger mobilisatie van al zijn krachten. Die krachten gaan thans gebruikt worden. De pro ductie van oorlogsmateriaal neemt voortdurend toe. Naar het front stroomen aan jonge soldaten, vrijgemaakte mannen en herstelde soldaten, millioe nen manschappen. Oude lich tingen en knapen zullen boven dien de afweerwapens van het vaderland bedienen, honderd duizenden en nog eens hon derdduizenden vrouwen er meisjes zullen hen daarbij hel pen. Zoo verandert de Duitsche weermacht steeds meer in een strijdende natie. Het nationaal- socialisme, dat eens in een ver bitterden strijd zonder ook maar ooit de minste gedachte aan een compromis gekoesterd te hebben zijn tegenstanders in 'het binnenland heeft over wonnen, zal thans en in de toe komst als toonaangevend! macht van het rijk ook me' zijn buitenlandsche vijanden het weten klaar te spelen. Het rijk wordt daarbij ondersteund door de met ons verbonden vol keren, die van Europa tot Oost- Azië vastbesloten zyn hun sub stanties des bloeds alsook hun cultureele waarden te verdedi gen. Met hoe grooter vastbe radenheid dit conflict wordt uitgevochten, met des te min der compromissen het wordt voortgezet, des te duurzamer zal dan de vrede zijn, die voor al ons continent ter genezing van zijn wonden noodig heeft. Over het kenmerk van dien komenden tijd zullen echter al leen die staatslieden .beslissen die reeds voor dezen oorlog hebben begrepen, dat zij zelfs bij bescheiden aardsche rijk dommen desondanks voor hun volkeren naar een hooge mate van sociale en cultureele pres taties moeten streven. Derhal ve zal de toekomst der ware beschaafde volkeren noch joodsch-bolsjewistisch, noch joodsch-kapitalistisch zijn, maar zal zij in den dienst der natio nale belangen overal steeds meer streven najtr de ware volksgemeenschap als hoogste ideaal. De Duitsche nationaal- socialistische staat, die deze doelstelling van het begin af aan heeft bezeten, zal na dezen oorlog pas goed onvermoeid gaan werken aan de verwezen lijking van een program, dat in zijn laatste consequentie moet leiden tot de volledige stellingen en tot de totstand brenging eener ware socialisti sche gemeenschap. Daarmede zullen de 542.000 mannen, die deze tweede we reldoorlog tot dusver van ons aan dooden geëischt heeft, niet tevergeefs gevallen zijn. maar zullen zij als onvergankelijke helden en pioniers van een be ter tijdperk in onze gelederen voor altijd voortleven. De Almachtige, die ons door alle beproevingen zijn zegen niet ontzegt en die de in ons wonende kracht daardoor ver sterkt heeft, moge ons daarom ook in de toekomst bijstaan om te vervullen, wat wij tegenover ons volk tot aan de overwin ning schuldig zijn. Daarmede buigen wij weer eerbiedig het hoofd voor de doode kameraden, voor de om hen treurende familieleden, voor de vermoorde mannen, vrouwen en kinderen in ons vaderland en voor al de slacht offers van onze bondgenooten. Na de rede van den Führer bezichtigde deze en zijn gezel schap een speciale tentoonstel ling van trofeeën en voorstel lingen uit den centralen sector van het Oostelijke front terwijl de eeregasten zich begaven naar het eeregedenkteeken Un- ter den Linden. Gewonden van dezen oorlog en invaliden van den eersten wereldoorlog had den daar eereplaatsen ingeno men. Vervolgens begaf de Führer zich in het eeregedenkteeken, waar hij een krans neerlegde en eenige oogenblikken in ge- ;ins vertoefde. Na het veria ën van het eeregedenkteeken begroette de Führer de oor logsslachtoffers en hield met hen een vrij langdurig gesprek. Bij het vertrek brachten vele duizenden Berlijners. die in dik ke rijen om het groote plein en den weg Unter den Linden stonden, den Führer een leven dige ovatie. INVOERING ZOMERTIJD. In overeenstemming met de regeling in het Duitsche rijk wordt ook in het bezette Ne- derlandsche gebied in den nacht van 28 op 29 Maart 1943 de zomertijd ingevoerd. Nederlanösche vrijwilligers iu de GEBRACHT. EXTRA BERICHT. Hoofdkwartier van den Füh rer, 20 Maart (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: De in het weermachtbericht van 19 Maart gemelde opera ties, door onze duikbooten in het Noorden van den Atlanti- schen oceaan ondernomen te rn een zwaar geladen, in Oos- lijke richting varend, vijan delijk convooi, hebben geleid, tot de grootste en succesvolste gevechtshandelingen, die tot dusverre ln den duikbootoorlog zijn voorgekomen. In dagenlangen, verbitterden strijd tegen de torpedobootja- gers, corvetten en vliegtuigen van het vijandelijke escorte brachten onze duikbooten van dit eene convooi 82 schepten met een gezamenlyken Inhoud van 204.000 ton en een torpe- dobootjager tot zinken. Het D.N.B. verneemt nadere bijzonderheden over het duik bootgevecht tegen een con vooi, dat tot het grootste tot dusverre behaalde duik bootsucces geleid heeft. In de ochtendschemering van den 16en Maart ontdekten Duitsche duikbooten in het Noordwesten van den Atlan- tischen Oceaan eenige vijan delijke schepen. Hier bleek sprake te zijn van een groot convooi, dat, tot het uiterst® geladen met oorlogsmateriaal en grondstoffen, van de Ver* Staten naar Engeland voer. Torpedojagers en corvetten kruisten in groot aantal om het transport. Een duikbootformatie volgde het convooi en reeds in den nacht van 16 op 17 Maart werd de eerste aanval bij ver rassing ondernomen. Twaalf schepen werden in den grond geboord, 4 getorpedeerd. De beschadigde schepen zonken na eenige uren eveneens. Deze eerste slag bracht in het kon vooi de grootste opwinding teweeg. Torpedojagers en cor vetten gingen in wilde vaart tot den aanval over en later verschenen ook talrijke vlieg tuigen. Er ontsponnen zich verbit terde gevechten en geen uur lieten de duikbooten het con vooi met rust. Wanneer zjj werden verdreven, keerden zij onmiddellijk terug en in de volgende dagen en nachten werd het eene succes na het anu re behaald. Een duikboot bracht een torpedojager tot zinken en boorde een groot tankschip in den grond. Hoe meer het gevechtsterrein zich naar het Oosten verplaatste, des te sterker werd de be scherming uit de lucht, maar met haar laatste torpedo's vielen de duikbooten nog aan. Vier dagen en vier nachten duurden deze zware gevech ten. Toen de strijd geëindigd was, had de vijand 32 sche pen verloren, zijn scheepsruim- te was met 204.000 ton ver minderd. De Berliner Boersenzeltung wijst erop, dat deze maand reeds 675.000 ton geallieerde scheepsruimte tot zinken ia gebracht. KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS EN HET LEGIOEN. Bet SS-5rsatzkommando deelt me de: Nederlanders van arisch bloed, ln den leeftijd van 1745 Jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zUn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt. Kunnen zich bij de genoemde adres sen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Thans bestaat -ook de mogelijkheid tot opleiding en dienst vervulling Ir. Nederland, In een speciaal wacht- bataljon. Gezinsleden dezer vrijwilli gers hebben gelijke voorrechten als degenen, die dienen ta de Waf(gn-SS of het legioen: kostwinnersvergoeding, kostelooze ziekenverpleging, extra vensmiddelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen *1eh ook diegenen melden, die tot de Ger- maansche SS in Nederland willen toe treden. 22.3.43 9.00 Groningen, Concerthuta» Poelestraat. 22.3.4b 15.00 Leeuwarden, Huize Schaaf, BreedstraaL 23.3.4ï 9.00 Amsterdam, school Iepen* weg 13. 24.3.43 10.00 Utrecht, Wehrmacht- helm, Mariaplein. 25.3.43 10.00 Amersfoort, Dlenstge* bouw, Leusderweg. 26.3.43 10.00 Den Haag, cafö »D$U Hout", Bezuidenboutsche weg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1