PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT ABONNtMbN l öpHijS it) ct. per wee* ui j i.vt pei kwartaal, b'ranco per pos» l.63 per Kwartaal. AfzonacrnjKe nummers o ct. ADVERTENTIEPRIJS. Per m.m. 14 «ent. minimum per adver- temio 2.30. Bt) abonnement speciale prtjs. Kleine advertenties ,m (maximum b regels) van 1—5 regels 65 cent. iedere regw meer 13 c iB. en 11 cent. WOENSDAG 17 MAART 1943 186ste JAARGANG NUMMER 63 Ol* NUMMER BES1AA1 UIT 4 BLADZIJDEN De Bureaux van ons oiaa zon gevestigd te. viissingen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60. tel. 10 (2 lijnen), Redactie na Kantoortijd tel 578; Middelburg; Londensche Kaal 20, Redactie lel. 3521, Adminlstr tel 3541 Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15. tel 2863, na Kantoortijd tel. .2475; Souburg 1 Verdere Duitsche terreinwinst bij Charkof. Het opperbevel van de Duit sche weermacht deelde Dinsdag mede: In het gebied tusschen Char kof en Bjelgorod en ten Noord westen van Koersk won onze aanval verder terrein. Ten Z.- Oosten van Charkof werd een groep vijandelijke strijdkrach ten ingesloten. Sterke tegen aanvallen der Sovjets ten Wt ,ten van Bjelgorod mislukten. In den sector van het Hmen- meer poogde de vijand Maan dag gebraik te maken van sterke strijdkrachten, door de Duitscho stellingen heen te breken. De aanvallen werden uiteengeslagen door het doel treffende vuur van alle af- Luchtgeve^hten Ln Birma. '.Japansche vliegers hebben tij dens hevige luchtgevechten aan de grens van Birma en Indië vier Hurricanes" en een Blen- heim-bQmmcnwerper neerge schoten zonder zelf verliezen te lgden. Gel-orpedeerd. Het Ameri- kaansche ministerie van mari ne meldt, dat in de tweede helft van Februari een Ameri- kaansch koopvaardijschip van middelbare grootte op den At- lantischcn Oceaan in den grond geboord is. Overleven den zijn to Boston en New- York aan land gegaan. Communistische demonstra ties te Londen. De Londensche communisten hebben een mas- sabetooging gehouden, waarin zij de vorming van een tweede front eischten en aanvallen de den op de Brltsche regeering, welke zij verweten tot dusver re geen tweede front te hebben opgesteld ,.uit reactionnaire overwegingen". Voor onze volksgenooten. Bij het uitreiken van een rantsoen wodka in een kolonistenschool in Oekraïne werd een collecte gehouden ten bate van onze winterhulp. De opbrengst be droeg 398.70 R.M. benevens 25. Een bewijs, dat ook onze volksgenooten ver van huis aan hun landgenooten hier te lande denken. Deze cursus telt veertig boeren. Onze volksgenooten hier te lande hebben zich in de eerste week van deze maand ook niet onbetuigd gelaten. In deze pe riode hebben zij een bedrag van meer dan een ton, om pre cies te zijn 114.010,40 bijeen gebracht voor onze minder be deelde volksgenooten. Winterhulp vertrouwt er op. dat dit goede voorbeeld door velen nagevolgd zal worden. Het devies luidt ook thans weer: niet alleen geven, doch offeren. weerwapens, ten deele ook in verbitterde gevechten van ma» tot man. De sovjets verloren Maan dag 56 vliegtuigen. Vier daar van werden door Slowaaksche jagers neergeschoten. Vier eigen toestellen zgn niet terug gekeerd. Aan het front in N.- Afrika verliep de dag rustig. Afzonderlgke vijandelijke vliegtuigen vlogen Maandag boven Westduitsch gebied zon der bommen te werpen. Maandagnacht hebben zware Duitsche gevechtsvliegtuigen de belangrijke Britsche ravi- tailleeringshaven en het ma rinesteunpunt Grimsby met succes aangevallen. Heffingsregeling steunverlee- ning stilgelegde bedrijven, In de staatscourant van 15 Maart is een nieuwe regeling opgenomen t.a.v. de steunver- leening aan stilgelegde bedrij ven. Hierin bepaalt de secre tarisgeneraal van handel, nij verheid en scheepvaart dat ter verkrijging van de middelen voor genoemde steunverleening de maatschappij voor indus triefinanciering (Mavif) aan alle werkende ondernemingen (leden van de hoofdgroep in dustrie voorzoover niet werk zaam op het gebied van de voedselvoorziening) een heffing kan opleggen. Het door iedere onderneming te betalen bedrag bedraagt ten hoogste een nader door den secretaris-generaal vast te stellen percentage van het sa mengestelde grondbedrag der ondernemingsbelasting, het welk wordt vastgesteld voor het belastingjaar 1943. Een onderneming met een samengesteld grondbedrag van minder dan f 50 is van de ver plichting vrijgesteld. De „Mavif kan aan alle werkende ondernemingen een voorloopige heffing opleggen. Dit te betalen bedrag bedraagt ten hoogste 25 pet. van het samengestelde grondbedrag volgens den definitieven aan slag in de ondernemingsbelas ting voor het belastingjaar 1942 of, indien deze nog niet is vastgesteld, volgens den voorloopigen aanslag voor dat belastingjaar, ^ndien de uit deze heffing verkregen midde len ontoereikend blijken te zijn, kan de „Mavif" een tweede voorloopige heffing opleggen. Gemeentelijke lasten op onroerend goed. De secretaris-generaal van het departement van binnen- landsche zaken heeft aan de commissarissen der provincies medegedeeld, dat de gemach tigde voor de prijzen als zrjn meening te kennen heeft gege ven, dat verhooging van ge meentelijke lasten op onroe rend goéd uit een oogpunt van prijzenbeleid in het algemeen slechts toelaatbaar is voor die gevallen, waarin tengevolge van nieuwe gemeentelijke wer ken een nieuwe omstandigheid is ingetreden, die een zoodanige verbetering van de door de be lasting te treffen onroerende goederen beteekent, dat op grond van deze verbetering een huurverhooging ifiogelijk is Het bovenomschreven stand punt zal in den vervolge als DR. GOEBBELS OVER DEN TOTALEN OORLOG. Rijksminister dr. Goebbels schrijft in zijn nieuwe artikel in het weekblad „Das Reich": Het is natuurlijk geen toeval, dat Duitschland en zijn bond- genooten in het Oosten gedu rende den zomer steeds in het offensief zgn, in den winter echter telkens in het defensief „met al zgn smartelijko bege leidende verschijnselen" komen. Belangrijk schijnt het echter slechts uit dit bijna logisch verloop der dingen bepaalde gevolgtrekkingen te maken, waardoor in de toekomst soort gelijke situaties worden verme den als de afgeloopen winter maanden hebben gebracht. De minister wijst er op, dat den vorigen en dezen winter in het Oosten een militaire cri sis werd doorgemaakt, waar onder hij een belasting van de positie aan het front verstaat. „die niet meer van dag tot dag bepaald wordt, doch een ern stiger karakter draagt". Deze crisis heeft niet onaanzienlijke verliezen aan veroverd gebied, aan wapens en wat het be langrijkste is, aan menschen veroorzaakt. Deze zijn niet zoo groot, dat zg de zegevierende voortzetting van den oorlog op beslissende wgze in gevaar kunnen brengen, doch groot genoeg om aanzienlijke moei lijkheden te veroorzaken. Met beslistheid keert dr. Goebbels zich hier tegen de op vatting, als zou van Duitsche zijde in de afgeloopen weken en maanden de tóestand in "het Oosten met opzet donkerder zijn afgeschilderd, dan hij in werkelijkheid was. De toestand in het Oosten, zoo schrijft hij, was in de afgeloopen maanden precies als wij hem geschilderdligjaraqd voor de centrale over hebben. alleen heeft hij zidrfheid dienen bij de beoordeeling kleine staten zijt gij bang voor het bolsjewisme? Komt dar onder mijn paraplu, zij biedt U af doende bescherming tegen elke wolk breuk"; Erik^Felllnga-Pax sedertdien belangrijk te on zen gunste gewijzigd. De smart en de angst, die ons tijdens de donkere wintermaanden over dag en tot diep in den nacht vergezelden, moeten ook in de komende weken en maanden onze metgezellen zijn. Wij zijn nog niet over den berg, doch staan er nog voor. VY ie zich thans door lichtvaardige illu sies in slaap laat wiegen, be wijst daarmede slechts dat hij den zin van de moeilijke win- tercrisis niet heeft verstaan en zou beslist, wanneer wij hem niet tijdig waarschuwden, in een nieuwe crisis vervallen. Die crisis willen wij echter niet. Er is een middel tegen deze crisis: inspanning van onze geheele nationale kracht die tot het laatst toe moet worden uitgebuit. Wij mogen slechts aan den winter den ken, dien wij zonder noemens waarde verliezen moeten be dwingen. Ook het potentieel van den vgand zal zeker eens uitgeput raken. Doch wij weten helaas niet precies waar het einde van zijn mogelijkheden ligt. Daarom schijnt het ons doel matige* ons op te veel dan op te weinig in te stellen. Do minister besluit: wan neer de "«tegenslag van den af- van gemeentelijke belastingen, welke ter zake van het .onroe rend goed zullen worden gehe ven. Luchtaanval op Port Darwin. Volgens het geallieerde hoofd kwartier in het Zuidwestelijk deel van den Stillen Oceaan hebben 49 Japansche vliegtui gen Port Darwin aangevallen. De Indische verliezen. Gene raal Waveil heeft verklaard, dat de verliezen van Indië se dert den val van Birma en Malakka ongeveer 100.000 man bedragen. Hij raamde, dat in deze cijfers 60 70.000 ge vangenen zijn inbegrepen. Departement van O., W. en K. naar Apeldoorn. De secre taris-generaal deelt mede, dat post, voor hem persoonlijk en voor de afdeeling kabinet be stemd, van 18 tot 23 Maart niet in ^behandeling kan worden genomen. Men wordt verzocht gedurende en na dien tijd brieven, als vorenbedoeld, te richten aan 't nieuwe adres: Paschlaan 19, Apeldoorn. DE ARBEIDSVOORZIENING IN VERBAND MET DE OOGSTWERKZAAMHEDEN Door de benoeming van ir. Staf tot gemachtigde voor den oogst blijkt, dat de overheid de noodzakelijkheid voelt om ter verzekering van het bin nenhalen van den oogst in dit jaar bijzondere maatregelen te nemen. Reeds het vorige jaar bleek het noodig in sommige streken oogsthulp te verieeneïL De gemachtigde heeft tot taak het coördineeren van alle werkzaamheden in den land bouw ter verzekering van den oogst. In een vraaggesprek voor de microfoon heeft ir. Staf o.m. medegedeeld, dat ook het vorige jaar reeds een ge machtigde voor den oogst van wege de directie van den land bouw was aangewezen, maar het bleek noodzakelijk hem meer bevoegdheid te geven, waardoor niet alleen het be schikbaar stellen van arbei ders, maar ook van paarden, werktuigen e.d. mogelijk wordt. Het is de bedoeling, dat overal, waar dit noodig is, hulp wordt geboden, maar er dient op te worden gewezen, dat de boeren ook zelf al het mogelijke moeten doen, daar het gevaar niet denkbeeldig is, dat de boer het als een plicht van de overheid gaat be schouwen, dat deze er voor zorgt, dat de oogst tijdig bin nen komt. Voor het oogsfcwerk zullen in 4e eerste plaats landarbeiders fn aanmerking komen, maar bovendien werkverruimingsar beiders, zjj die werken op cul tuurtechnische werken en ook de Nederlandsche arbeidsdienst. De ervaringen van het vo rige jaar hebben geleerd, dat, indien voor behoorlijk toezicht wordt gezorgd, met onge schoolden goed oogstwerk kan worden verricht. In het vorige jaar werden tewerkgestelden uit de werk verruiming onder toezicht van de Ned. Heidemaatschappij met het rooien belast en het wer ken met deze arbeiders heeft tot een volledig succes geleid. Do ervaringen met den N.A. D. hebben geleerd, dat, indien machinaal wordt gerooid, met den N.A.D. onder goede lei ding redelijke resultaten kun nen worden bereikt. Ook zal met de schooljeugd moeten worden gewerkt en daar, waar liet onderwijzend personeel medewerking ver leent en waar machinaal kan worden gerooid, zullen, blijkens de ervaring van vorig jaar, be hoorlijke resultaten kunnen worden verkregen. Het zal niet de bedoeling zijn om de schooljeugd het geheele oogstseizoen aardappelen te doen rooien, maar de leerlin gen uit de hoogste klassen zul len door twee of drie weken hierbij te helpen, reeds een goeden steun kunnen geven. Ten slotte fliilen, zoo noodig ook arbeiders uit andere be- drijven en misschien zelfs be paalde gedeelten der bevolking voor het verrichten van oogst werk kunnen worden opgeroe pen. IN DE NIEUWE PERIODE ALLEEN GORT. In de komende distributie periode zal op den gortbon uit sluitend gort verkrrigbaar zijn, zoodat de bon ditmaal geen recht geeft op het koopen van andere gerstproducten, als gortmout, gortbloem en gort- grutten, noch van gemengd meel, aardappel-tapioca, aard- appelmeelvlokk.3n, Als eenige uitzondering geldt de verkoop van gortpap. De verkoop van deze toebereide gort naast de „droge gort" is toegestaan. Werktijd Iandbouwarbelders. Blijkens de Staatscourant heeft de gemachtigde voor den arbeid een beschikking uitge vaardigd waarin toestemming wórdt verleend om, in afwij king van het bepaalde in de lanaelrjke reg^lng van loonen en andere arbeidsvoorwaarden in den land- en tuinbouw dd. 1 September 1942, vanaf 15 Maart de landarbeiders, die niet met de verzorging van vee en paarden zgn belast, 58 uur per week te doen werken zonder daardoor verplicht te worden om "overwerk te beta len. Hierdoor is het mogelijk ge maakt, zonder een onevenre dige verhooging van de kosten, gedurende 8 uren per week langer landarbeid te laten ver richten in het belang van de voedselvoorziening van ons land. Kunsttanden koopen verbo den. In de Staatscourant van 15 Maart j.l. is de kunsttan den- en kiezenbeschikking 1943 gepubliceerd, welke inhoudt, dat het koopen, be- en verwer ken, verkoopen en afleveren van deze artikelen, behoudens vergunning van den directeur van het rijksbureau voor ge nees- en verbandmiddelen, is verboden. Voor enkele speciale gevallen is dispensatie ver- lëend. Een Amsterdamsche sterre- ivacht. Er bestaan plannen om na den oorlog in een der Am sterdamsche stadsparken een sterrewacht te bouwen, waar door de Amsterdammers in de gelegenheid zouden komen om onder deskundige leiding de wonderen van den sterrenhe mel wat nader te kunnen be- studeeren. geloopen winter ons tot het inzicht van onze volle, ware kracht heeft gebracht, dan is het niet vergeefs geweest. KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS EN HET LEGIOEN. Het SS-Ersatikomniando deelt me de: Nederlanders van arisch bloed, ln den leeftijd van 1145 Jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de elschcn, dia de opleiding bun stelt, kunnen zich bij de genoemde adres sen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijkheid tot opleiding en dienst vervuiling In Nederland, ln een speciaal wacfat- bataljon. Gezinsleden dezer vrijwilli gers hebben gelijke voorrechten als degenen, die dienen in de Waffen-SS of het legioen: kostwinnersvergoeding, kosteloore ziekenverpleging, extra vensmiddelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger- maansche S3 ln Nederland willen toe treden. 19.3.4? 9 00 Rotterdam, Deutsche* Haus, WestzeedlJk. 19.3.43 15.00 Den Bosch, hotel Noord brabant, Markt 45. 1.3.43 9.00 Roermond, N.8.D.A.P* Swalmerstraat 61. „J.3.43 15.00 Arnhem, Weverstr. 16b. 21.3.43 9.00 Hengelo, Deutsches Haus. 2l.3.4c 15.00 Zwolle, hotel Peters, Markt. 22.3.43 9.00 Groningen, Concerthula, Poelestraat. 22.3.43 15.00 Leeuwarden, Huls» Schaaf, Breedstraat. 23.3.43 9.00 Amsterdam, school Iepen- weg 13. 24.3.43 10.00 utrecht, Wehrmacht- heim; Marlaplejn. 25 3.43 J0.00 Amersfoort, Dienstge bouw, Leusderweg. 26.3.43 10.00 Den Haag, caf6 „Den Hout", Bezuidenhoutschh weg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1