SPAAR- RÜKSPOST SPAARBANK SPAARBANKBOEKJE BUDE KUNT OOK 6IREEREN POSTREKEN ING-200.000 BEPERKT HET ELECTR1CITE1TSVERBRU1K. HET IS UW EIGEN BELANG. DE VERPLICHTE OPEN STELLING VAN WINKELS. Op 1 April a.s. wordt 'inzake de verplichte openstelling- der winkels de regeling van kracht welke voor het zomer-halfjaar geldt. Alle baklcers-, kruide niers-, melk-, groenten- er fruit- en slagerswinkels moe ten dan op alle werkdagen van 9 tot 13 en van 14.30 tot, 18 uur voor het publiek ge opend zijnvoor alle overige winkels, met uitzondering van de slijterijen en de kantoorma- chinéwinkels, geldt de verplich ting tot openstelling op Maan dag van 14.30 tot 18 uur en op de overige werkdagen van 9 tot 13 en van 14.30 tot 18 uur. Déze regeling i3 tot 1 October 1943 van kracht. Regelingen betreffende slui ting van een groep van winkels gedurende een halven werkdag per week blijven onverminderd van kracht. De tot zulk een groep behoorende winkels moe ten echter op Maandagmorgen geopend zijn. Van' 1 April tot 1 October mógen alle winkels op de eer ste vijf werkdagen der week nog tot 19 en, des Zaterdags nog tot 20 uur voor het pu bliek geopend zijn. Erkentelijkheid van Führer voor burgerbevolking. Uit er kentelijkheid' voor de dappere houding der geheele burgerbe volking bij luchtaanvallen in het vaderlandsche oorlogsge bied heeft de Fiïhrer bepaald, dat het „Verwundetenabzei- chen" voor verwondingen en beschadigingen, die ontstaan zijn door de uitwerking van vijandelijke luchtaanvallen, verleend kan worden aan alle Duitsche mannen, vrouwen en kinderen volgens dezelfde be ginselen als gelden voor de sol daten die in het eigenlijke oor logsgebied zijn opgesteld. John M. Pierpont Morgan overleden. Te Boca Grande in Florida is de bekende Ameri- kaansche ft bankier John M. Pierpont Morgan overleden. Rechtszaken economische rechter te middelburg. Motorrijden zonder vergunning. Ongeveer een jaar geleden reed de 33-jarlge autoalooper A. N. Koens, uit 's Heer ArendsKerlie, op zijn mo tor op den Oudelitndscben weg onder Wolphaartsdijk. Toen hij werd aan gehouden bleek evenwel, dat hij geen vergunning Tiad om motor te rijden. Het gevolg was een proces-verbaal en thans een veroordeeling tot 10 subs. 5 d. h., Conform den eisch Diefstal van veldvruchten.- Twee Sas van Gentenaren, de 26- jarige ass. machinist C. v. d. Berg en de 30-jarige herbergier Rammelo," stroopten een hoeveelheid aardappelen en werden derhalve con form den eisch veroordeeld tot een week gevangenisstraf. Wegens het afsnijden van tarwe- •en op het land van M. van D. werd de 54-jarige landarbeider K. L. de Cock veroordeeld tot 30 subs, i d. h., conform den eisch. De 35-jarige Juffrouw A. M. de Fetter-de Vos stal een hoeveelheid •oederbieten. Zij werd veroordeeld tot 20 subs. 10 d. h., zooals de offi cier had geëischt. Koffleboonen. Het drietal verdachten in een zaak betreffende een handeltje in koffie- boonen was- verschenen. Daar was WAARDELOOSVERKLARING BANKBILJETTEN VAN 1000 EN 500. eerst de 28-jarige chauffeur P. Jonge, die vorigen zomer door- de marechaussee werd aangebonden, toen hij twee zware koffers droeg, waarin 8 kg. koffiebooaen bleken ie zitten, djp- natuurlijk onmiddellijk ln beslag werden genomen. Verd. vertelde, dat hij de boonen gekocht had van den 30-jarigen kapper J. G. v. d. Have uit Teraeuzen, die op zijn beurt ver klaarde de boontjes yan" dc-n 43-ja- rigen klompenmaker G. Nijs te heb ben' betrokken. Deze Matste bad de koffieboonen weer van verschillende arme mènschen opgekocht, naar hu hen te helpen. De officier eicchte tegen Nlje 1 10 subs. 5 d., maar de Economische Rechter achtte niet voldoende en veroordeelde Nija tot 25 subs. 10 d. Mr. Van m had clementie bepleit. Tegen v. d. Have en De Jonge werd leder 100 subs. 1 mnd. vorderd. Vonnis conform. Een schaap geslacht, De 65-jarige J. Bek, een commis- slonnair in vee te Heinkenszand, moest weer voor de groene tafel verschijnen wegens het Slachten van een Verd. beweerde, dat het een noodslachtlng was, want het schaap had een peekop in den keel. officier van justitie eischte 6 maan den gevangenisstraf. Mr. Kuipers voerde ais verzachtende omstandig heid aan, dat verd. reeds 3è maand in voorarrest zit en physiek zeer achteruit gegaan. Hij verzocht v oordeeling met opname van de gra tieclausule in. Bet vonnis. De Econo mische rechter veroordeelde Bek tot 6 mnd. gevang, met verbeurdverkla ring van het geslachte schaap en met last tot onmiddellijke invrijheid stelling. Verdere vonnissen P. C. Carol, 31 jaar, fruithande laar te Middelbu die zonder ver gunning mét fruit ventte werd ver oordeeld tot 5 subs. 3 d. h., con form den eisch. De 23-jarige groentenhandelaar A. Notebaart te Cadzahd leverde 500 kg. aardappelen af zonder daarvoor bonnen in ontvangst te nemen. Eisch 150 subs. 1 mnd. Uitspraak subs. 25 d. Conform den eisch werd tot S subs. 30 d. h. veroordeeld de 24 jarige landarbeider A. P. Guiran we gens het vervoeren van bruine boonen zonder de vereisehte papieren. In de verordening van den rijkscommissaris betreffende waardeloosverklaring van de bankbiljetten van 500 en 1000, wordt bepaald, dat de in omloop zijnde biljetten van deze waarde 13 Maart j.l. hun hoedanigheid van betaalmiddel hebben verloren. - De in het binnenland geves tigde eigenaren kunnen de bil jetten -uiterlijk t.m. 31 Maart a.s. inleveren bij het rijksbe lastingkantoor, dat ten aan zien van hun inkomsten- of vennootschapbelasting bfevoegd is, of in geval zjj voor geen dézer belastingen zijn - aange slagen ten aanzien van de inning bevoegd zoude zijn. Zij ontvangen een bewijs van in levering. Genoemd belastingkantoor gebruikt de tegenwaarde van de ingeleverde biljetten in de eerste plaats tot delging van opvorderbare of in den loop van het jaar 1943 opvorderbaar wordende belastingen van den persoon, die de biljetten heeft ngeleverd. Zijn geen belastingen opvor derbaar en is ook niet aan te nemen, dat in den loop van 1943 belastingen .opvorderbaar worden, dan wordt de tegen waarde slechts vergoed, wan neer geen redenen bestaan tot het instellen van een onder zoek naar de fiscale omstan digheden van boven genoemden persoon. Bestaan hiertoe wel redenen, dan dient de tegen waarde te worden ingehouden tot dekking van eventueel na te vorderen belastingen enz. en het eventueel overblijvende deel na beëindiging van het onder zoek te worden gerestitueerd. Het voor restitutie in aanmer king komende bedrag kan even eens worden gebruikt tot del ging van andere schulden aan den staat. Op de aanspraak op resti tutie kan beslag worden ge legd; ook kan zij worden gece deerd.- De niet in hét binnenland ge vestigde eigenaren van ge noemde bankbiljetten kunnen de biljetten uiterlijk t.m. 31 Maart 1943 inleveren bij den rijkscommissaris voor hét be zette Nederlandsche gebied, die deze uiterlijk tot en met 15 April 1943 aan de Neder landsche Bank ter inwisseling overlegt. De rijkscommissaris beslist volgens eigen oordeel of de te genwaarde aan den persoon, die .de bankbiljetten heeft in geleverd, wordt vergoed. Hij kan de vergoeding afhankelijk stellen van het verschaffen van bewijzen en van het ver vullen van voorwaarden.' Hij beslist in hoogste ressort. Voor zoover de tegenwaarde aan den persoon, die de bank biljetten heeft ingeleverd, niet Nieuwe regeling voor babypakketten. Tot dusver kwamen voor een bijzondere vergunning voor een baby-pakket slechts in aan merking aanstaande moeders, die haar eerste baby verwacht ten. Deze bijzondere vergun ning wordt thans ook ter be schikking gesteld van aan staande moeders, die aan de hand van een uittreksel uit het bevolkingsregister aantoo- nen, dat haar laatste kind op den vermoedelijken datum der bevalling ten minste 5 jaar oud is. Ter verkrijging van boven bedoelde bijzondere vergunning kan men bij den plaatselrjken distributiedienst een aanvraag indienen onder overlegging van een schriftelijke verklaring van een geneeskundige of vroed vrouw, waaruit blijkt, dat de bevalling binnen 20 weken zal Ï>laats vinden en onder over- egging van bovenbedoeld uit treksel uit het bevolkingsre gister. Deze regeling geldt met te rugwerkende kraeht van 1 Maart 1942 af, zoodat bedoel de bijzondere vergunning even eens kan worden aangevraagd door moeders, wier baby na 1 Maart 1942 is geboren en wier voorlaatste kind tenminste 5 jaar oud. Indien de aanstaande moeder in bovengenoemd geval reeds een bijzondere vergunning voor babvbreigaren vóór 1 Januari 1943 heeft ontvangen, komt zij echter niet in aanmerking voor een bijzondere vergunning voor een b'abypakket. C/i Levertraan voor kinderen. Daar op het oogenblik we derom een hoeveelheid lever traan beschikbaar is, kan de categorie personen die voor eventueele verstrekking daar van in aanmerking komt, eenigszins worden uitgebreid. De behandelende geneesheer kan thans ook een aanvrage indienen voor kinderen t/m 13 jaar, voorzoover hun gezond heidstoestand dit noodzakelijk maakt. Mocht de arts moeilijkheden ondervinden bij de levertraan- voorziening, dan kan hij zich hierover wenden tot het rijks bureau voor genees- en ver bandmiddelen, Vondelstraat 11 te Amsterdam. Besluiten, Benoemingen enz Tot 2a ambtenaar ter secretarie van St. Laurens is benoemd de beer P. W. Bazen te Vlissingen, thans 3e ambtenaar ter secretarie te Kou- dekerke. wordt vergoed, draagt de rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied deze af aan den Nederlandschen staat. De Nederlandsche Bank dient de tegenwaarde van de haar niet of niet tijdig ter inwisse ling overgelegde biljetten zoo spoedig mogelijk aan "den staat af te dragen. Deze verordening is op 13 Maart 1943 in werking getre den. VERPLICHTE SLUITING 1 j VAN BEDR1IVEN. J De Europeesche stiijd tegen n het bolsjewisme gebiedt een vergaande inzet van het be- 5 drijfsleven en vooral van de voor de oorlogseconomie ge- u schikte werkkrachten. Evenals in het Buitsebe rijk moeten daarom ook in het bezette Nederlandsche gebied talrijke .bedrijven, die niet voor den oorlog van belang of van vitale betekenis zijn, worden gesloten. Bovendien moet ook bij bepaalde bedrijven het gebruik van manne lijke werkkrachten wor den beperkt. Door een beschikking van den rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied (commis saris-generaal voor finan ciën en economie) over de sluiting van bedrijven van 13 Maart 1943 zijn de hiertoe noodzakelijkste maatregelen getroffen. De ze hebben betrekking op de industrie zoowel als op den handel, het handwerk, het hotel- en restaurantbe drijf en bepaalde andere bedreven. - Bij de uitvoering van ge- 1 noemde maatregelen zijn de bevoegde Nederlandsche orga- nen ingeschakeld. In het bij zonder zijn deze gemachtigd, verdere uitvoeringsbepalingen j v st te stellen. Dit geldt voor- al voor het uitvaardigen van voorschriften over de afwik keling van juridische verplich- tingen van stilgezette bedrij- I ven, alsmede over het verlee- I nen van final, rieelen steun. 1 Op het gebied van handel, handwerk en hotel- en restau- j rantbedrijf zullen onmiddellijk alle bedrijven in bepaalde J branches, die gemist kunnen g] wórden, worden gesloten. Deze maatregel zal onder meer wor- den genomen voor: Luxehotels, bars, amuse- mentsnachtlokalen, toonzalen.^^ 'in 't bijzonder die voor auto's, luxeporceleïn of ceramische artikelen, reclamebedrijven, tentoonstellingsbedrijven, rij- instituten en -scholen, dans instituten en -scholen. Voorts geldt de sluiting voor: gespecialiseerde kleinhandels- zaken van luxe-modeartikelen, chocolaterieën, parmumerieën, juweelen, goudén en zilveren artikelen, postzegels, tapijten, sportartikelen, pelterijen, mu ziekinstrumenten en gramo- foons, radioartikelen, schrijf- machines. Evenzeer zullen de volgende categorieën haar werkzaamheden moeten sta ken: schoonheidsinstituten en AFLOOP AANBESTEDING. Bij de Zaterdag gehouden aan besteding van het herstel, de ver nieuwing en het onderhoud tot 30 April 1944 van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingswerken aan öe waterkeering van den calami- teuzen polder Borssele, schreven in: Firma J. Dekker en Zoon, Pa- pendrecht 12.000, C. Wïskerke, Nieuwdorp 11.800, M.'van de Vel de, Bruinisse 11:190, Gebr. Ver- heyke, Ellewoütsdi.ik 11.000, 'J. Hgogesteger, Wemeldïnge 10.950. J. Linden berg Cz.. Middelburg 10.928, M. P. Verjaal. Futters- lioek 10.880, A. Warens en Zoon. Ossenisse 10.880 en L. van Bo ven, Ellewoutsdyk 10.350. Ra ming 9880. H.H. GROSSIERS. Wij kunnen voor oude relaties op toewijzingen waschpoeder en/of eenheidstoiletzeep, als mede scheerzeep, thans snel leveren, ADELAAR ZEEPFABRIEKEN. Feuilleton HET LATE GELUK 88) door M. B. „Laat het maai- een verras sing zijn", besliste Sonja, die altijd voor iets opwindends te vinden was. „Dan ga ik van nacht in bed liggen raden". „Dat lijkt me ook een pracht idee", gaf Toos toe. „fit zal mijn best doen iets hééééél bijzonders te vinden". In den'trein voelde. Toos de zenuwspanning van haar af vallen, naarmate zij de stad naderde. Het vooruitzicht weer eens wat steedsche drukte te zien na negen maanden van platteland, was bepaald op wekkend. De directrice ontving haar met open armen. „Nu, lieve kind, ik moet zeggen, dat je een uitsteken* groote veranderingen op Iepen- de reclame voor ons bent ge bleken. De manier, waarop je ons uit de moeilijkheid hebt geholpen, nadat zuster Jaspers het er daar zoo leelijk bij heeft laten liggen, was erg mooi. Het was schandelijk van haar, er zoo tusschen uit te trekken. Zonder zelfs maar op te zeggen. Vertel me nu eens precies, wat er eigenlijk is gebeurd". „Niet anders dan een con flict tusschen twee koppige oude vróuwen", antwoordde Toos droogjes. „Zij wilden al lebei de baas zijn en ik Vrees, dat die twee het nooit samen zouden hebben, "kunnen vinden. De kinderenmochten zuster Jaspers ook niet, dus het was geen verlies". „En kun je het nogal vinden met mijnheer Van Manderen?" ging de directrice voort. „Zoo zielig, zoo'n weduwnaar met drie kinderen. Hij heeft me geschreven, dat hrj erg tevre den over je was. Maar waar om wilde je eigenlijk weg?" Toos bloosde en beefde even. Zij was vergeten, dat de dire-- trice niets wist van de rode. „Ja, weet u", begon zij, maar zweeg toen plotseling. Nee, aan de directrice kon zij al die leugens over Eline niet vertellen. Met andere men- schen kwam het er niet op aan, maar tegen over haar zou zij het eenvoudig niet over de lippen hebben kunnen krijgen. Daarvoor was zij al tijd te .goed voor Toos ge weest. „Wat is er?" vroeg de di rectrice nieuwsgierig. „Heb je iets op het hart?". En plotseling begon Toos te vertellen. Alles, wat er ge beurd was, de geheele waar heid. Het nagemaakte graf. de plotselinge terugkeer van Eline, de ellende van Van Manderen, maar alleen over haar liefde voor hem sprak zij niet. Daar zou de direc trice zeer zeker een verkeer den uitleg aan geven. „Een bijzonder onaangename situatie voor je", zei de di rectrice hartelijk. „Het ver baast mij, dat je er zoo lang wilt blijven. Heel wat van je collega's zouden op stel en sprong vertrekken". „Ik houd zooveel van de kinderen", mompelde Toos. „Ik kon de gedachte niet ver dragen ze bij die vrouw achter te laten". De scherpzinnige oogen van de oude vrouw bestudeerden Toos' blozende gezichtje. (Wordt vervolgd.) schoonheidsverzorgers, met in- begrip van de zoogenaamde schoonheidssalons, luxemaat- kleermakerijen voor dames en heeren, plissëerinrichtingen, juweliers, goud- en zilversme den. muziekinstrumentenma kers, vervaardigers van uit hangborden en lichtreclames en de schilders daarvan. Bd- vendien za.I de totdusverre ge bruikelijke bezorgdienst voor de verbruikers aanmerkelijk worden beperkt, terwijl de kappers hun werkzaamheden tot het beslist noodzakelijke, zullen moeten beperken. In verschillende bedrijven, j vooral bij banken en effecten- kantoren, verzekeringen, bij den overzeeschen en uitvoer handel, bij koloniale maat- schappijen en scheepvaart- maatschappijen zullen beper- kingen ten aanzien van het V gebruik van mannelijke perso- g nen worden voorgeschreven, g die, op 15 April 1943 ten uit- voer gelegd moeten zijn. De uitvoering van dezen maatregel in bijzonderheden geschiedt door de commissarissen der provincies, hehoudens in ste- fc den boven 100.000 inwoners., ft Hier hebben de burgemeesters in de uitvoering in banden. Hoofdredacteur: J. O. Visser, vmesin- gen; Algemeen redaplcur: M Oteerse, Middelburg; Stadsnieuws: O- de Voogd, Vlissingen, en J. P. Pb. Doarenbos, lT Middelburg: Gewestelijk nieuws: H. van Benthera, Goes en R. F. H. L. Sondag, Oostburg; Haagsch redacteur mr.J. C. de Wit; Advertentiechef: voor Mid- F delburg o. P. BuIJb, voor VUssIngen S. Rtjkeboer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 2