PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT ABONNEMENISPRïjS i 1» e teulie 2.3C (maximum meer 13 cent, dienstaan vragen 2.42 per Kwartaal. DONDERDAG II MAART 1943 186ste JAARGANG NUMMER 58 Dl a NUMMER BESTAAT DIT 4 BLADZIJDEN De Bureaux van ons oiaa zyn greveauga te: viiosingen: Redactie en Adm ntatratiei Walatr. 58-60, tel, 10 (2 lijnen), Redactie na KantoorUJd tel. 578; Middelburg; LondeDHcüe Kaal 29, Redactie T?. «5°^3541: Goe»; Redactie en Administratie Turltade lo, tel. 2863, na Kantoortijd tel. 2475; Souburg Kanaalstraat 45. teL 234; Ooitburg: Redactie en Administratie Breedestraat 4o. tel. 102; Bres Ken»: Dorpsstraat teL 21. Duitsche vorderingen in gebied van Charkof. Het opperbevel van de Duit sche weermacht maakte Woensdag bekend: In diet Zuiden van het Oos telijke front heeft de aanhou dende dooi de krijgsoperaties tot plaatselijke gevechtsactivi teit beperkt. Daarentegen wint de Duitsche aanval ten Wes ten en ten Noordwesten van Charkof verder terrein. Niet tegenstaande de vijand snel naar voren gestuurde troepen in. den strijd wierp, die in ver bitterde tegenaanvallen ver slagen werden, bereikten onze aanvalsdivisies de voor dezen dag gestelde doelen. In den sector van Orel ging de vijand over een breed front tot nieuwe krachtige aanval len over, dis opnieuw met on gewoon zware, bloedige verlie zen werden afgeslagen. In den centraien sector,van het Oostelijke front probeerde de vijand zich met sterke .strijdkrachten tevergeefs in de volgens de plannen verloopen- de beweging om zich los te maken van den vijand te drin gen. Een duitsche divisie schoot hierbij 17 pantserwa gens stuk en tslde 2000 ge sneuvelde bolsjewisten voor haar stellingen. De stad Bolyi werd in den afgeloopen pacht volgens de plannen en op voor den vijand verrassends wflze ontruimd. Den stormioop van den vij and op onze stellingen bij Staraja Russa nam gisteren vergeleken met de vorige da gen in hevigheid af. Verschei dene plaatselijke aanvallen der bolsjewisten mislukten. Sterke formaties van de luchtmacht brachten op de brandpunten der krijgsoperaties zware sla gen toe aan stellingen, mar- cheerende colonnes "en de ra vitailleering van den vijand. Op het Afrikaansche oor- logscooneel heerscht rust. Bij esn nachtelijken aanval van Duitsche gevechtsvliegtuigen op de haven van Algiers werd een koopvaardijschip van mid delbare grootte in brand ge worpen. Enkele Vijandelijke vliegtui gen vlogen gisteren overdag boven het Duitsche rijksge bied zonder bommen neer te werpen. In den nacht viel de Britsche luchtmacht München aan. Ds bevolking leed verlie zen. Er ontstond in woonwij ken, aan verscheidene zieken huizen, kerken en andere cul- tureele monumenten vrij groo- te schade. Ook op verscheidene plaat sen in West-Duitschland wer den hier en daar brisantbom men neergeworpen. Zij veroor zaakten geringe schade aan gebouwen. Nachtjagers en luchtdoelartillerie van de luchtmacht schoten 12 vijan delijke bommenwerpers neer. Snelle Duitsche gevechtsvlieg tuigen deden overdag 'n doel- treffenden aanval in scheer- vlucpt op de Zuid-Engelsche stad Worthing. In den afge loopen nacht bombardeerden formaties van de Duitsche luchtmacht by goed zicht de stad Huil. Andere gevechts vliegtuigen vielen havensteden aan de Engelsche Zuidkust aan. Van deze succesvolle aanvallen kerde een-vliegtuig niet terug. Voor de Nederland se h e kust viel een forma tie Britsche motortorpedoboo- ten een Duitsch convooi aan. Da bewakingsstrijdkrachten sloegen den aanval af, boor den drie vijandelijke motertor- pedobooten in den grond en schoten, twee andere m brand. Bende achter het front v vernietigd. Achter dén centraien sector van het Oostelijk front hebben Duitsche troepen, naar het D. N.B. verneemt, een sterke ben de mannen van het roode leger, die met of zender valscherm naar beneden waren gekomen, na een strijd van veertien da gen opeengedrongen en vernie tigd. De vyand verloor in to taal 3738 man aan dooden, on der wie drie officieren en vijf commissarissen, 260 man aan gevangenen en talrijke over- loopers. Bij den buit zyn tot dusverre, geteld twee pantser- afweerkanonnAi, 18 granaat werpers, 2 machinegeweren en groóte hoeveelheden munitie en andere voorraden. Arbeidsplicht voor Belgische studenten. Alle Belgische man nelijke en vrouwelijke eerste jaars-studenten zijn bij veror dening van het militaire be stuur verplicht voor den duur van zes maanden arbeid te verrichten. Voorts mag nie mand meer tot de studie op de Belgische hoogescholen wörden toegelaten, die niet tenminste een jaar arbeid heeft verricht. EN THANS „De taak een conferentie houden met het doel een onderzoek in te stellen naar de vraag wat collectief ge daan kan worden om aan de revolutionaire agitatie 'n einde te maken, die zoo be reidwillig van Moskou uit over de geheele wereld ge voerd- wordt, is zeer urgent. Er is niet één natie, die niet geleden heeft van de activi teit van die organisatie, die van Moskou uit werkt voor het bevorderen der wereld revolutie". „Times" van 18 Maart 1938. Twee stemmen uit Formosa. De A.N.P.-corr-espondent te Berlijn meldt: Ter gelegenheid van het feit, dat een jaar geleden Nedgr- landsch-Indië voor de Japan sehe strijdkrachten capituleer de, hebben de voormalige op- Eerbevelhebber van de Neder- tndsche strijdkrachten in Ne- derlandsch-Indië, luitenant-ge neraal Terpoorten, en de vroe- gère gouverneur-generaal Van Starkenborgh Stachouwer, die zich thans in een gevangen kamp op het eiland Formosa bevinden, verklaringen voor de Japansehe pers.afgelegd. Lui tenant-generaal Terpoorten verklaarde, dat de Nederland- sche legerleiding hot terstond na de landing der Japanners op Java het beste had geoor deeld, in verband met de wei nig beschikbare tanks, vlieg tuigen en ander oorlogsmate riaal te capituleerden. Dit werd echter door Engelsche officie ren beiet. In de hoop op En- gelsch-Amerikaanschen brj- stand is de strijd daarop voort- fezet, doch dë hulp is uitge- leven en daardoor is er nut teloos bloed vergoten. Van Starkenborgh zeide het lot dat Nederlandsch-Indië zou treffen te hebben zien aankomen. Persoonlijk had hy tijdens de economische onder handelingen met Japan in 1941 zeer wel de billijkheid der Japansehe verlangens in gezien, doch als gouverneur- generaal kon hij zich niet ver- oorlooven, met de Japanners tot een accoord te komen. Japansehe troepen over de Jangtse getrokken. Japansehe strijdkrachten hebben Maan dagnacht 'den overtocht over de rivier de Jangtse gefor ceerd en op den Zuidelijken oever van de rivier vier ste den ingenomen, Westelijk van Jotsjau in het N.O. van de provincie Honan. GEBRUIKT UW GASRANTSOEN MET OVERLEG DAN BEWANDELT U DEN JUISTEN WEG. Een deel der slachtoffers van den terreuraanval op de. school In Brielle op Donderdag J.l. SS Blldber. Fritz-Stapf-Pax 23 SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. Hoofdkwartier van den Füh- rer, 10 Maart (D,N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede In de sneeuwstormen van het Noorden van den Atlantischen oceaan, den zonnegloed van de evennachtslijn en do herfststor men bij Kaap de Goede Hoop hebben Duitsche duikbooten de afgeloopen vijf dagen in zwa re, hardnekkige gevechten 23 schepen met een gezamenlyken inhoud van 134.000 ton tot^zin- ken gebracht. Zes andere sche pen werden getorpedeerd. Het D.N.B. verneemt, dat deze duikbootsuccessen zijn behaald bij aanvallen op acht door torpedojagers, corvetten en vliegtuigen beschermde convooien en op alleen varende schepen. Midden op den At lantischen Oceaan is de 8300 ton metende ..California Star' tot zinken gebracht, die op grond van haar snelheid niet in convooi voer. Het schip was geladen met boter en vleesch. Indien men aanneemt, dat slechts de helft van de laad ruimte daardoor in beslag was genomen, béteekent de onder gang van het schip het verlies van 4 millioen kg. vleesch en 727,2 millioen k.g. boter. Het schip was op weg naar Enge land, welks voorziening daar door zwaar is getroffen. Op ongeveer 110 mijl van Durban in Zuid-Afrika werd een zwaar geladen, uitvarend convooi aangevallen, waarvan tweederde vernield werd. Wederom Engelsche vlieg tuigen boven Zwitsersch ge bied. Engelsche vliegtuigen hebben Dinsdagnacht wederom boven Zwitsersch gebied ge vlogen. Canadeesch korvet in den grond geboord. De Canadee- sche minister van marine heeft, volgens een bericht van den Britschen berichtendienst uit Ottawa, medegedeeld, dat een tweede Canadeesch korvet in de Middellandsche zee tot zin ken is gebracht. DUITSCHERS OPGELET! De voor alle rijksduitschers in Nederland bevoegde Wehr- •ersatzdienststelle Wehrbe- zirkskommando Ausland, Aus- senstelle Holland (voorheen AussensteLle Den Haag) heeft haar zetel verplaatst van Den Haag naar Amsterdam, Prins Hendrikkade 159 (huize Oce aan). Nieuwe verduisteringstyden. Op last van het Luftgau- kommando-Holland worden de verduisteringstyden voor het bezette Nederlandsche gebied uniform telkens bepaald voor den duur van een week door 't Luftgaukommando-Holland bepaald. Deze bepaling treedt onmiddellijk in werking. Voor de periode van 1 Maart tot 4 April 1943 heeft het Luftgaukommando-Holland in- tusschèn het begin en het einde van de verduistering tel kens" voor een week als volgt bepaald van 8 Maart tot 14 Maartbegin 18.34 uur, einde 07.08 uur. Van 15 Maart tot 21 Maart begin 18.46 uur, einde 06.52 uur. Van 22 Maart tot 28 Maart begin 18.58 uur, «inde 06.36 uur. Van 29 Maart tot 4 Aprilbegin 19.10 uur, einde 06.20 uur. Arbeidsvoorwaarden bakkers bedrijf en hotel- en cafébedrijf. Per 1 Maart jl. hebben de te 's-Gravenhage gevestigde looribureaux voor het hotel-, café- en restaurantbedrijf en liet bakkersbedrijf hun werk zaamheden gestaakt. Het bu reau van den gemachtige voor den arbeid te 's-Gravenhage heeft hun .taak overgenomen. Getorpedeerd. De Ameri- kaansche minister van marine heeft bekend gemaakt dat in de eerste dagen van Februari een Amerikaansch koopvaar dijschip van middelbare groot te in het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan ge torpedeerd en in den grond is geboord. De geredden zyn in een haven der Amerikaansche Oostkust aan land gebracht. Nederlandsche Vrijwilligere in de Sovjet Unie. SS PK Spahn-O H-P m KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS EN HET LEGIOEN. Het SS-Ersatzkommando deelt mo de: Nederlanders van arisch bloea, ln den leeftijd van 1715 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zogwei als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zit-h geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt. Kunnen zich by de genoemde adres ben vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijkheid tot opleiding en dienst vervulling in Nederland, In een speciaal wacht- •bataljon. Gezinsleden dezer vrijwilli gers hebben gelijke voorrechten als degenen, die dienen in de Waffen-SS of het legioen: kostwinnersvergoeding, kostelooze ziekenverpleging, extra le vensmiddelen enz. Tijdens dezo keurïngep bunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger- maansche SS ln Nederland willen toe treden. 19.3.43 9.00 Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk. 19.3.43 15.00 Den Bosch, hotel Noord brabant, Markt 45. 20.3.43 9.00 Roermond, N.S.D.A.P., Swalmerstraat 61. 20.3.43 15.00 Arnhem, Weverstr. 16b. 21.3 43 9.00 Hengelo, Deutaches Haus. 21.3.43 15.00 Zwolle, hotel Peters, Markt. 22.3.43 9 00 Groningen, Concerthuls, Poelestraat. 22.3.43 15.00 Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 23.3.43 9.00: Amsterdam, school Iepen- weg 13. 24.3.13 10.00 Utrecht, Wehrmacht- heim, Marlapleïn. 25.3.43 10.00 Amersfoort, Dienstge bouw, Leusderweg. 26.3.43 10.00 Den Haag, café „Den Hout", Bcaoldcnhoutsche weg. OP „TABAK 12b" ALLEEN SIGAREN. Twee tabaksbonnen geldig van 14 t m 20 Maart. Van 14 t/m 20 Maart 1943 zijn twee bonnen der tabaks- kaart aangewezen, en wel die nummers 12a en Ï2b. In af wijking van de tot nu toe ge volgde regeling zal één van deze bonnen uitsluitend recht geven op het koopen van siga ren. Er is namelijk bepaald, dat de met „tabak 12a" ge merkte bon van de tabaks- kaart recht geeft op het koo pen van 20 sigaretten, 10 ciga- rillos, 5 sigarén of 25 gram kerftabak, en demet „tabak- 12b" gemerkte bon op het koo pen van vijf sigaVen. Ook ciga- rillos zullen op dezen bon dus niet verkrijgbaar zijn. ALLEEN MARGARINE EN BAK- EN BRAADVET OP BOTERBON „10". De bon t.m. Dinsdag bij winkelier Inleveren. Van Woensdag 24 Maart tot en met Zondag 4 April 1943 zullen de met „boter 10" ge merkte bonnen van de bon kaart voor voedingsmiddelen recht geven op het koopen van margarine en bak- en braad vet, met dien verstande, dat men voor de helft van het aantal bonnen, dat men bij zijn winkelier heeft ingeleverd, margarine en voor de andere helft bak- en braadvet ont vangt. Het publiek dient de bonnen „boter 30" zoo spoedig moge lijk, doch uiterlijk op Dinsdag 16 Maart a.s., bij den detail list in margarine en bak- en braadvet in te leverén, waar na deze in den loop van het tijdvak van 24 Maart tot en met 4 April a.s. voor de helft van het aantal ingeleverde bonnen margarine, en voor de andere helft bak- en braadvet aan den klant zal afleveren. Bij den slager kan men bon „boter 10". jiiet inleveren. De detaillisten moeten er dus zelf voor 2orgen, dat hun klanten de margarine, en het bak- en braadvet in de ver houding half om half ontvan gen. Tegen winkeliers, wier medewerking te wenschen, mocht laten, zal streng wor den opgetreden. Boter voor personen tot 21" jaar. Het nummer van den z.g. „extra boterbon" voor perso nen beneden 21 jaar, welke bon met ingang van Vrijdag 12 Maart 1943 gedurende een periode van 60 dagen (dus tot en met Maandag 10 Mei 1943) recht geeft op het koopen van 125 gr. boter margarine, zal op 12 MaarC^Kbg niet wor den bekend gemaakt. De rechthebbenden kunnen er evenwel op rekenen, dat zij deze boter te ziiner tyd zullen kunnen verkrijgen, aangezien het hier geenszins een verla ging van het boterrantsoen betreft. Zoodra zulks mogelijk is, zal het nummer van boven bedoelden boterbon worden be kend gemaakt. Vichy ontslaat hooge ambte naren. Talrijke Fransche ge zanten, ambassadeurs en hoo ge ambtenaren, die de regee* ring Vichy ontrouw zijn ge worden, zyn ontslagen. Afge zet zijn o.a. drie ambassadeurs, twee gezanten en 19 ambassa deurs- en gezantsohapsraden. Zweedsch schip vergaan. Het Zweedschö s.s. „Asloey" 'groot 2240 ton i3 nabij Stockholm aan de Zweedsche kust gezon ken. De bemanning kon gered worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1