PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT De zware afweergevechten duren voort ABONNEMENTSPRIJS t 1» Ct. per i ol j 2.42 per Kwartaal. ADVERTENTIEPRIJS; Per m.m. 14 cent, minimum per adver- tentie 1 2.30. BU abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 8 regels) van16 regels 65 cent. Iedere regel sneer 13 er— 'r—----- en 11 cent. int, dienstaanvragen en dienstaanbiedingen resp. 65 „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 10 ct. meer DINSDAG 9 MAART 1943 186ste JAARGANG NUMMER 56 DIl NUMMER BESTAAT UIT BLADZIJDEN De Bureaux van ons Dlad xtjn gevestigd te; Vltssinaen: kmjni« en Administratie Walair. BS-wC tel.' 10 (2 IHnen), Redact 578; Middelburg; Londensche Kaal 29 Redactie Tu-S 3541;,Qoe8: Redactie en idmlnS^atlS Tu.fkade 15, tel. 2863, na kantoortijd tel. 2475; Soubura 1 ar' ,34' °®8tbur9! Redactie en Administratie Breedestraat 45, tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 35, teL 2L Een kwarteeuw Landboujvwetenschap, In de geschiedenis van den Nederlanaschen Landbouw is de 9e Maart 1918 een datum van groóte beteekenis. Op dien dag toch vandaag juist vijf en •twintig jaar geleden werd de Landbouwhoogeschool te Wa geningen geopend. Van betee kenis niet uitsluitend voor de landbouwwetenschap, die daar door haar officieele en formeele erkenning als zoodanig ver kreegwant dan ware,haar functie in het maatschappelijk leven van vandaag louter van abstracten aard vooral voor onzen nationalen landbouw was de oprifchting van de Wa- geningsche hoogeschool een ge beurtenis van het grootste ge wicht. Want mede dank zij de •landbouwwetenschap heeft d.e Nederlandsche landbouw een ontwikkelingspeil niet slechts kunnen hahdhaven, maar zich in een voortdurende aanpas sing aan de resultaten van we- tenschappelijken vorschingsar- beid zoodanig kunnen uitbou wen, dat hij de vergelijking met den landbouw in andere landen' glansrijk kan doorstaan. De Nederlandsche landbouw, hoe- zeer ook gebonden aan traditie, heeft juist daarin een stimu lans tot stage verjonging en vernieuwing onderkend ei slechts zoo kon h\j in het eco nomisch leven van ons land een factor van beslissende beteeke nis worden. Ook daarin heeft ^agenin- gen een zeer belangrrjk aan deel genomen. Wageningen heeft èn door zijn opleiding èn door "Zijn voorlichting op zoo velerlei terrein van het rijk ge schakeerde agrarisch leven on ze landbouw behoedt voor een zijdigheid en verstarring.-Land bouw is niet maar een hand werk, dat men met eenige handigheid en met het noodige doorzettingsvermogen onder deh knie kan krijgen, landbouw ia niet slechts techniek, zelfs niet wanneer men deze tech niek wetenschappelijk wil fun- deeren, landbouw is men kan, wanneer -men in aanmer king neemt, dat de helft van alle werkende menschen op aarde haajr bestaan vindt in den landbouw, zulks zonder over drijving vaststellen het be- langrijkste beroep ter wereld. En het is dan ook allerminst een luxe, wanneer de weten schap zich met dit belangrijk ste beroep in zijn vele facetten bezig houdt en de resultaten van haar arbeid aan de dragers en beoefenaren van dit beroep ten nutte laat komen. Dat i,s de groote verdienste van Wageningen en de betee kenis van de landbouwweten schap ten onzent. Want de leer lingen van deze lioogeschool, zij werden - geen kamergeleer den, maar hun kennis kwam onmiddellijk ten nutte aan agrarisch Nederland. Ook Zee land heeft daarvan in overvloe dige mate profijt kunnen trek ken. In voorlichting in het waardevolle directe contact van den boer met de deskundigen, of door kennis te nemen van de resultaten van belangwekkende proefnemingen, en onderzoekin gen gn in den uitbouw1 van het land- en tuinbouwonder- wijs, heeft Wageningen op de ontwikkeling van aen land bouw een grooten invloed ge had. De ingenieurs van Wage ningen* staan midden in de praktijk van ons agrarisch le ven. Niet minder dan 28 pro cent der afgestudeerden heeft in voorlichtingsdienst of on derwijs een positie gevonden. Landbouworganisaties, zuivel- bonden, keuringsdiensten trok ken 12 procent tot zich en zoo zouden wij kunnen doorgaan. Deze cijfers illustreeren vol doende. hoezeer het werk van Wageningen op de praktijk is sche weermacht maakte Maan dag bekend: Ten Zuidwesten van Char- kof braken onze aanvalsdivi- sies het vijandelijke verzet en breidden zij den aanval, uit tot in het gebied ten Westen der stad. In "den gevechtssector van Orel bestormden de bol sjewisten tevergeefs in enkele sectoren steeds weer opnieuw onze stellingen. Een leger corps, dat sedert dagen een zwaren afweerstrijd levert, be haalde Zondag een groot af- weersucces. Van 90 aanvallen de vijandelijke pantserwagens werden er 66 in gevechten te land en 8 van uit de lucht vernietigd. In den centraleb sector deed de vijand talrijke aanvallen om de bewegingen der Duitsche troepen te 'Delemmeren. Hij werd overal op bloedige- wijze afgeslagen. In het kader van de sedert dagen aan den gang zjjnde stêlselmatige verkorting van het front werd de plaats Sytsjefka, zonder dat door den vijand 'druk werd uitgeoefend, ontruimd. De afweersfag ten Zuiden van het ïlmenmeer duurde ook Zondag met onverminderde he vigheid voort. Ondanks krach- tigen steun van de artillerie, SYTSJEFKA ONTRUIMD." het in actie komen van tanks Het opperbevel van de Duit- en de in dichte golven nade- "'rende slagvliegtuigen stortten de aanvallen dei bolsjewisten in het aïweervuur en als ge volg van het vernietigende op treden der luchtmacht met zeer zware verliezen ineen. Jachtvliegtuigeir en luchtdoel artillerie schoten boven dezen frontsector 60 bolsjewistische vliegtuigen meer. Aan het Noord-Tunesische front slechts gevechten van plaatselijke beteekenis. Forma ties jachtvliegtuigen behaalden in talrijke luchtgevechten suc cessen. Duitsche jagers scho ten daarbij 9 Spitfires neer. Bij een aanval van Duitsche gevechtsvliegtuigen op het ha vengebied van Tripolis werden twee schepen in brand gewor pen. Snelle Duitsche gevechts vliegtuigen bestookten overdag de» stad Eastbourne aan de Zuidkust v. n Engeland. Zondagnacht werd het ge bied van Southampton met brisant- en brandbommen be stookt. Aanvallen van de vijande lijke luchtmacht op het Duit sche rijksgebied en de bezette gebieden -in het Westen wer den overdag noch des nachts ondernomen. Boven de Noord zee verloor de vijand drie meermotorige vliegtuigen. Negen dooden by vliegonge- lnk. Bij een vliegongeluk nabij Port Etienne (N.-Afrika), zijn negen personen, waaronder de Franscne generaal Trialan, omgekomen. jericht en hoezeer ook land- >ouwend'Nederland in dit werk wordt betrokken. De waarde daarvan kan niet hoog .genoeg worden aangesla gen. Immers voorlichting op it gebied, welke niet weten schappelijk is gefundeerd is *een voorlichting meer, ,maar ïolle zinlooze propaganda. Daarop mag op dezen dag wel eens bijzonder de aan dacht worden gevestigd. Onze landbouw hoede zich voor technische vervlakking, maar richte zich bij, voortduring op de wetenschappelijke ervaring van de Wageningsche hooge school. Want, wanneer het waar is, dat ook in ons land de land bouw het belangrijkste beroep is, dan volgt daaruit dat in ons in velerlei opqjcht zoo hoog ontwikkeld economisch leven de landbouw een der meest invloedrijke factoren van onze nationale welvaart is. In de herleving dier wel vaart zal ook dé landbouw straks-een groot aandeel moe ten nemen. Dat daarbij het wetenschappelijk werk niet kan worden ontbeerd, behoeft jeen betoog. Want dit werk oeoogt mede, de intensiveering van onzen landbouw te stimu- leeren. In Waganingen bezit ons land een instituut, dat ïn de 25 jaren zijner werkzaam heid voor landbouw, tuinbouw en boschbouw onschatbare verdiensten heeft gehad." In den tijd die komt, zal van de resultaten van dezen arbeid zeker'nog meer profijt moeten worden getrokken. Wie meent het zonder de landbouwweten schap te kunnen stellen, is op een dwaalsooor. Landbouw is geen liefhebberij voor dilettan ten, hij kan alleen drager van onze nationale welvaart wor den, wanneer hij is gefundeerd op en wor4t geschraagd door wat dc landbouwwetenschap aan resultaten voortbrengt. Want mede daardoor zal ook de liefde voor den landbouw, de waardeering voor den boer en zijn werk tot de breede la gen van ons volk doordringen, DUITSCHE AANVAL OP SOUTHAMPTON. Zondagnacht heeft de Duit sche luchtmacht een aanval gedaan op het gebied van Southampton. Deze aanval duurde ongeveer een half uur. Nadat eenige Britsche nacht jagers, die tevergeefs trachtten de Duitsche formaties te Ver drijven, v/aren afgeweerd, moesten de Duitsche toestellen de ballonversperring vermij den. Een groot aantal brisant bommen, "waaronder er waren van zeer zwaar kaliber, ont ploften .midden in de stad en richtten aanzienlijke verwoes tingen aan. Storingsvluchten boven Duitsche Bocht. Britsche luchtstrijdkrachten beperkten zich Zondagnacht tbt storingsvluchten in het ge bied van de Duitsche Bocht, zonder bommen te laten val len. 9 Zes Britsche vliegtuigen neergeschoten. Vroeg in den middag zijn gis teren vijandelijke bommenwer pers onder bescherming van jagers-het idistgebied van het bezette Frankrijk binnengevlo gen. Duitsche "jagers en af weergeschut dreven-de forma ties uiteen en dwongen ze naar het Westen weg te vliegen. Vol gens tot dusver ontvangen be richten werden binnen 1% uur 6 vijandelijke toestellen, waar bij zich viermotorige bommen werpers bevonden, neergescho ten. De verliezen van de Britsche luchtmacht. De Britsche luchtmacht heeft, naar radio Londen toe geeft, sedert 25 Februari bg haar aanvallen op Duitsch ge bied 72 bommenwerpers ver loren. Luchtgevechten in "geblikt van Akyab. In het gebied van Akyab (Birma) zijn zware luchtgevechten geleverd. In vijf opeenvolgende golven, probeer den de Engelschen Akyab en de Japansche stellingen aldaar aan te vallen. De vijand had hiervoor in totaal 49 vliegtui gen in den strijd geworpen. 6 Hurricanes werden door Ja pansche jagers neergeschoten, een ander toestel door de lucht doelartillerie. Van Japansche zijde gingen twee vliegtuigen verloren. HOUDT UW GASVERBRUIK IN TOOM EN SPAART ELKEN DAG WAT STROOM. Onlang» ontdekte de bemanning een Duitsehen pantierverkenningswa- gen aan de Tunesische kust op zee een Britsche duikboot. Onmiddellijk opende zij het vuur op den oorlogs bodem, die, na meerdere treffer# u hebben gekregen, onderdook. Korten tijd later kwam de duikboot stuur-, Idbs weer boven en werd door. enkele goed gerichte schoten vernietigd. De kranige mannen met hun pantser wagen na het behaalde succes. K. K. Heïdrich-Franso-F-P r HET BOMBARDEMENT VAN BERLIJN. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Volgens de laatste officieele opgave zijn bij het bombarde ment der rijkshoofdstad de vo rige week Maandag 486 perso nen gedood en 377 zwaar ge wond. O.a. zijn zes der pas voor enkele weken als hulp krachten bij de luchtmacht in dienst gekomen jongens van de Hitlër-jeugd om het leven gekomen. De teraardebestel ling werd Zaterdag door tal van autoriteiten bijgewoond, door rijksminister Goeb- bels. De jongens zijn posthuum met het IJzeren Kruis onder scheiden. Voor de eerste maal hebben bij het bombardement van ver leden week ook de verlofgan gers van het front krachtens een nieuw© verordening, op grond waarvan zjj bij lucht alarm als opgeroepen gelden, aan de blusschings- en oprui mingswerkzaamheden deelge nomen. Een met verlof zijnde marine-officier behoort mede tot de slachtoffers. Tijdens het blusschingsweck is hij waar schijnlijk door den rook bevan gen en van een dak gestort. Daar de omvang van de aan gerichte schade een geordend en' doelmatig gebruik van alle beschikbare arbeidskrachten bg de opruimings- en herstelwerk zaamheden noodzakelijk maakt, zijn maatregelen geno men voor een stelselmatige te werkstelling van die vaklieden, zooals glazenmakers, leidek kers en timmerlieden. De be volking, zoo wordt in de des betreffende verordening ge zegd, heeft den plicht, aan de ze vaklieden geen andere dan de voorloopig beslist noodza kelijke werkzaamheden op te dlragen. Resultaten van Japansche Btrgdkrachten. Het Japansche hoofdkwar tier maakt de resultaten be kend die door het Japansche leger en de vloot zijn behaald bij de Salomonseilanden en Nieuw-Guinea in'den tijd van 16 Februari tot 5 Maart. Er werden 113 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten en elf op den beganen grond ver nield. Voorts werden vier duik- booten tot zinken gebracht. De Japansche strijdkrachten leden de volgende verliezen: twee torpedojagers ^ot zinken gebracht en vijf transportsche pen. Zeven vliegtuigen keer den niet op hun basis terug. KIPPENHOUDERS MOETEN EIEREN INLEVEREN. Volgens een officieele publi catie van het bedrijfschap voor pluimvee en eieren moeten alle pluimveehouders, die geen voe dertoewijzing voor hun dieren ontvangen, dit jaar tusschen 15 Maart en 1 Juli 25 eieren per kip of per eend inleveren. Iedere pluimveehouder moet aan den leveringsplicht vol doen, ook zij die op hun erf of in hun tuin eenige kippen hebben loopen. Voor nadere bijzonderheden zie men ge noemde officieele mededeeling. VERSTREKKING VITAMINE C-TABLETTEN. - Ook dit jaar zal wees tot gratisverstrekkmg van vita- mine-C-tabletteri worden over gegaan aan leerlingen der scholen voor-lager en voorbe reidend lager onderwijs, a.s. en jonge moedèra en bepaalde groepen arbeiders. DE BEPERKING VAN LOGEESGELEGENHEID. In aansluiting op hetgeen dezer dagen is vermeld over het „besluit beperking logies- gelegenheid nr. 1" wordt me degedeeld, dat individueele aanvragen tot ontheffing ten behoeve van natuurlijke perso nen schriftelijk dienen te wor den ingediend bij het secreta riaat van bedrijfshoneca, Raamweg 14; 's-Gravenhage, onder opgave van het nummer van het persoonsbewijs, naam en voornamen, woonplaats, straat en huisnummer, functie of beroep, doel en duur van het verblijf en naam en plaata van de onderneming (hotel, lo gement of herberg-), waar men wenscht te verblijven. Ontheffing wordt slechts verleend in die gevallen, waar-' in de noodzaak duidelijk daar toe wordt aangetoond. Ook de bij Bedrijfshoreca aangesloten ondernemingen kunnen thans een verzoek tot ontheffing ten behoeve hunner inrichting indienen, GERARDUS MOOYMAN VERWERFT HET RIDDERKRUIS. De Führer heeft het ridder kruis van het ijzeren kruis ver leend aan den SS-Sturmmann Gerardus Mooyman, stukscom mandant bij de pantserjager- compagnie van het Vrijwilli gerslegioen Nederland. Mooyman heeft, zooals be kend, bij den afweer van hevi ge vijandelijke aanvallen ten Zuiden van het Ladogameer op 13 .Februari met zijn zwaar santserafweerkanon zeven 3qviet-panttferwagens des och tends als stukrichter en des middags als stukscommandant zes pantserwagens kapotge schoten. Reeds in het begin van Februari slaagde hij erin, als stukrichter vier vijandelijk© pantserwagens te vernietigen. LUCHT ACTIVITEIT BOVEN TUNIS. In Tunesië heeft de iucht- macht een intensieve bedrij vigheid ontwikkeld. Italiaan- sche jagers schoten tijdens he® vige luchtgevechten twaalf vij andelijke vliegtuigen omlaag. Eén Italiaansch vliegtuig is verloren gegaan. )tDe methoden van het geweld, van den 'klassen strijd en van de goddeloos heid, die door de commu nisten te -Moskou worden toegepast, hebben Rusland tot een paria onder de na ties der icereld gemaakt". Sir Sarvapalli Radhaltrish- nan, lector in de Indische philosofie in Engeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1