PROVINCIALE ZEEUWSCHE COÜRANT ABONNEMENTSPRIJ8 19 ct. per week of 3 2.42 per Kwartaal. Franco per post 1 2.63 per Kwartaal. Afzonderlijke nummers 6 cu ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 14 cent, minimum per adver tentie 2.30. BU abonnement speciale prijs. Kleine advertènues (maximum 8 regels) van 1—5 regels 65 cent. Iedere regel meer 13 cent, dlenstaanvragen en dienstaanbiedingen resp. 55 en 11 cent. „Brieven of %dres Bureau van dit Blad'T 10 ct. meer WOENSDAG 3 MAART 1943 186ste JAARGANG NUMMER 51 DIT NUMMER BESTAAT UIT 4 BLADZIJDEN £f ons biad züngevestlgd te: viltsingen: Redactie en Administratiei Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen). Redactie na kantoortijd tel 578; Middelburg; Londensche Kaal 20. Redactie i 3541 Goe#: Redactie en Administratie Turfkade 15, tel. 2863, na kantoortijd tel. 2475; Souburg w?.nDrfoL8troa.af ïr.' <1,' ,no' °°8tb"r9ï Redactie en Administratie Breedestraat 45, tel. 102; Breskent: Dorpsstraat 35, teL 21. Duitsche tegenaanvallen duren voort ENGELSCHE LUCHT AANVAL, OP BERLIJN. Het opperbevel van de Duit sche weermacht maakte Dins dag bekend: In het Zuidelijk deel van het Oostelijke front stond de dag van Maandag in het tee- ken van eigen tegenaanvallen. Vermetele aanvalsoperaties der Duitsche troepen aan den be nedenloop van de Koeban sloe gen vijandelijke strijdkrachten uiteen en verrjdelden aanvals- voorbereidingen. Ondanks de slechte we'ers- en terreinge steldheid werden in het ge bied van Isjoem opnieuw tal rijke plaatsen veroverd. En kele verstrooide vijandelijke groepen werden vernietigd, 't Aantal gevangenen en de buit nemen nog voortdurend toe. Op het slagveld werd onder de talrijke dooden de bevel voerende generaal van het 25e bolsjewistische pantseiporps, generaal-majoor Pawioff ge vonden. In het gevechtsgebied ten Westen van Charkof tot ten Noorden van Orel èn in den sector ten Zuiden van het H- menmeer mislukten ook Maan dag overdag aanvallen en door braakpogingen van- den vrjand met zware, bloedige verliezen. Het bruggehoofd van Dem- jansk ten Zuidoosten van het Dmenmeer, waarop de bolsje wisten veertien maanden lang met ontzettende verliezen aan menschen en materiaal tever geefs hebben stormgeloopen, werd door de Duitsche troe pen volgens de plannen ont ruimd. Het sedert lang voor bereide achteruitschuiven van de Duitsche linies geschiedde stap voor stap, nadat al het oorlogstuig en alle wapens bij tijds waren weggevoerd. De ontruiming zelf voltrok zich zonder dat hierbij hinder van den vijand werd ondervonden. Aan het Noord-Tunesische front behaalden de Duitsch- Italiaansche aanvalstroepen, doeltreffend gesteund door de luchtmacht, Maandag nieuwe vorderingen. - De luchtmacht viel spootwegdoelen in het vij andelijke achterland, laadin- stallaties en ligplaatsen voor schepen in Bone met goede uitwerking aan. Duitsche ja gers en luchtdoelartillerie van de luchtmacht schoten in het Middellandsclie Zeegebied elf vijandelgke vliegtuigen neer. Britsche vliegtuigen dron gen Maandagnacht tot Berlijn door en wierpen brand- en bri santbommen op de Duitsche hoofdstad en op plaatsen in omgeving. Er ontstond schade als gevolg van de brand- en brisantbommen in woonwy ken en aan openbare gebouwen. De bevolking leed verliezen. Enkele vijandelijke vliegtuigen vielen W.-Duitsch ;ebied aan en wierpen enkele lommen. Door nachtjagers, luchtdoelartillerie van de lucht macht, artillerie van de mari' ne en patrouillevaartuigen werden 19, voor het meeren- deel viermotorige vijandelijke vliegtuigen, neergeschoten. In het zeegebied ten Westen verloopt, van Noorwegen werd een .Brit sche torpedojager door bom men beschadigd. OFFENSIEVE KRACHT DER BOLSJEWISTEN VERMINDERD. De A.N.P.correspondent te Berlijn meldt: Met uitzondering van het gebied ten Noorden en ten Zuiden van Orel waar de bol sjewisten hun hevige aanval len voortzetten, is de offen sieve kracht der Sovjet-Rus sische strijdkrachten overal aan het front merkbaar ver minderd, zoo verklaart men te Berlgn. In deskundige mili taire kringen meent men thans te kunnen verklaren, dat niet de herhaaldelijk optredende dooi, die het terrein voor pantserwagens moeilijk be gaanbaar maakt, de voor naamste oorzaak -hiervan is, doch veeleer het uitgeput ra ken der bolsjewistische reser ves. Terwijl in het Noorden de Sovjet-Russische aanvallen verflauwd zijn, is, naar men hier verklaart, het% initiatief in het Zuiden meer in Duitsche handen overgegaan, hetgeèn tot uiting komt in de tegen aanvallen, die de Duitsche troepen ondernemen. Het front verloopt thans, naar militaire kringen in de Duitsche hoofdstad verklaren, als volgt: van Taganrog langs de rivier de Mioes in Noorde»- lijke richting tot Worosjilow- grad, vandaar tot enkele kilo meters bewesten Charkof en Koersk, vervolgens naar Orel, Rzjew om vartdaar af té bui gen naar het Hmenmeer, van waar het in Noordelnke rich ting naar het Ladogameer Italiaansche luchtmacht valt vijandelijk convooi aan. -Het Italiaansche weermacht- bericht deelt mede, dat in Tu nesië plaatselijke gevechten in den Noordelijkensector een gunstig verloop hebben gehad. Een vijandelijke aanvalspoging in den Zuidelijken sector werd door artillerievuur tot misluk king gebracht. Drie Engelsche vliegtuigen werden door ja- gers neergeschoten. Formaties Italiaansche torpedovliegtui gen hebben ten Noórdoosten van Algiers een groot bevei ligd vijandelijk convooi aange vallen. Een torpedojager der Jervisklasse, die door torpe do's werd getroffen zonk on middellijk, twee stoomschepen van tezamen 17.000 ton kre gen treffers en 'zonken. Een andere torpedojager en een stoomschip van 7000 ton wer den ernstig beschadigd. Italiaansche vliegtuigen heb ben in de haven van Algiers voor anker liggende schepen gebombardeerd én hevige ex- plosies veroorzaakt. Vijandelijke formaties vlieg tuigen hebben Zondag bom men geworpen op Cagliari en Palermo. Openbare gebouwen en woonhuizen werden getrof fen. In Cagliari zijn tot nu toe ongeveer 200 dooden en ver scheidene honderden gewon den, in Palermodrie dooden en acht gewonden geteld. Zes vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. CHURCHILL'S MEENING. Churchill zeide by den eer sten winterveldtocht der Sovjet-Unie tegen Finland: Vele illusies over de Sovjet- Rusland zijn in deze paiir toeken van feilen strijd in het Noorden in rook vervlo gen. Iedereen kan zien, hoe het communisme de ziel van 'n volk verpest en vernielt, hoe het de ziel tn vredestijd verdorven en hongêrig en in oorlogstijd erbarmelijk maakt. De slavernij van het bolsjewisme is erger dan de dood. De Engelsche verliezen. Naar het D.N.B. verneemt, is gebleken, dat het aantal Britsche vliegtuigen, dat bij den aanval op Berlijn verloren is gegaan, is gestegen tot 21. Japanners bezetten Fenkau. In de provincie Hoepeh heb ben de Japanners tijdens een verrassenden aanval Fenkau bezet, ongeveer 15 km. ten N. O. van Mienyang aan het Hoeng-meer. De Japansche troepen, die in het gebied ten Zuiden van Mienyang opereer den hebben den vijand volko men verslagen. Generaal Wang Tjing hai werd gevan gen genomen. Tusschen 21 en Februari werden 7500 ge vangenen gemaakt. De vijand liet 39000 dooden op het sla; veld achter. Verder werden zware en lichte machinegewe ren, 40 loopgraafmoïtieren en een groote hoeyeelheid andere wapens en munitie buitge maakt. In het Noorden van de Chi- neesche provincie Kiangsi heeft de 89e divisie van Tsjoengking meer dan 3000 man verloren. Knox over de Japansche vloot. Voor de senaatscommis sie vaji buitenlandSche zaken heeft de Amerikaansche mi nister van marine, Knox, vol gens den Britschen berichten dienst verklaard: „Voor het einde van den ooHog zullen wij de Japansche vloot geheel vernietigen. Als zij vernietigd zal zijn, zullen wij er voor zorgen, dat Japan nooit meer een vloot krngt. Japan heeft ^pwezen, dat het niet waardig is een vloot te bezitten". Nieuwe Duitsche po ^zegels. Ter gelegenheid van dpn Hel- dengedenktag 194*3 geven de Duitsche posterijen een aantal bijzondere postzegels uit met afbeeldingen van de drie on- derdeelen der -weermacht, le ger, marine en luchtmacht. Zij zullen met ingang van 14 Maart in omloop worden ge bracht, en met toestag worden verkocht. De Nedorlandsche vrijwilligers in het Oostèn. De ANP-correspondent te Berirjn meldt: Aan den grooten afweerslag tusschen Donetz en Dnjepr hebben ook NeSerlandsche vrij willigers weer een niet onbe langrijk aandeel gehad. Teza men met de andere "Germaan- sche vrijwilligers van de SS- üivisie ,.Wikkig" en onder be vel van luit.-generaal Steiner. namen zij deel aan het terug drijven en omsingelen van vij andelijke pantserformaties, die in den rug van het Duitsche Donetz-f rontstonden. Na dagenlang harde gevech ten slaagden de aanvallende Duitsche SS-divis»es erin, de g-eheele pantserarmee Popoff te vernietigen en den over- tocth over een belangrijke ri vier mogelijk te maken. Zoo- uit de jongste lege»berich- ten blijkt, hebben deze troe pen ook de steden Kramators- kaja en Losowaja heroverd. De wijzigingen by de politie. Met ingang van 1 Maart 1943 is de taak van de procureurs generaal als fungeerende ge westelijke directeuren van po litie overgegaan op de gewes telijke politiepresidenten. Voor Zuid-IIolland en Zeeland is de gewestelijke politie-president vertegenwoordigd te Rotter dam. Alle verzoekschriften en an dere stukken, die volgens de bepalingen van wetten veror deningen en andere voorschrif ten tot de procureurs-generaal in hun hoedanigheid van ge westelijk directeur van politie moeten worden gericht, behoo- ren van 1 Maart af bij de ge westelijke politie-presidenten, voorloopig nog zetelende aan de tegenwoordige hoofdbu- reaux van politie in de hier- vorengenoemde gemeenten, te worden ingediepd. Rijwielbanden van katden in Engeland. Uit .Londen wordt melding gemjtakt van proeven met de vervaardiging van rij- vpelbanden uit katoen, aange zien rubberbanden niet meer in voldoenden omyang verkrijg baar zjjn. Controleert uw gas- en electriclteitsverbruik geregeld. Te Roermond is een vormirfffSbijeen komst der N.S.D.A.P. en N.S.B. go- houden. De leider In de Nationaal-Socialistische Beweging der Nederlan den, ir. Mussert. inspecteert de aangetreden eereformaties. Links Haupt- Arjeltsber. N.S.D.A.P.-Stapf-Pax m. dienstleiter Schmidt. VOORKOMT VERKWISTING VAN ELECTRICITEIT. Iedereen zal moeten toege ven, dat het verkwisting is om hét electrische licht ovef- dag te laten branden. Het is verkwisting, wanneer lampen worden gebruikt op >laatsen, waar weinig of in iet geheel niet wordt gewerkt; of waar lampen van geringere lichtsterkte voldoende zouden zijn. Dikwijls is het voldoende ge bruik te maken van een bu reaulamp, een schemerlamp, een hoekjampje of anderszins. Elk lid van het gezin dient er steeds op bedacht te ^jjn het verbruik van energie tot het hoogst noodzakelijke te beper ken. Het is ieders eigen be lang, want wie zijn rantsoen overschrijdt, krijgt boete of wordt van den toevoec afge sneden. Extra brandstoffen of petro leum voor kookdoelelnden voor schippers. Schippers en schippersknech ten, die y werkzaam zijn in de riviervaart, binnenvaart (met uitzondering van woonschepen, veerponten of daarmee gelijk te stellen vaartuigen, de sleep- aart (met uitzondering -van de zeesleepvaart) of op drij vend materieel, kunnen een aanvraag indienen voor de ver strekking van extra-brandstof fen of petroleum voor kook- doeleindlen. Tevens kunnen voor dit doel aafivragen- worden in gediend voor woonaken, voor werklieden bij waterwerken e.di Voor de verstrekking van extra brandstoffen en" voor kookdoelelnden kunnen schip pers en schippersknechten slechts in aanmerking komen, indien zij, al dan niet met hun gezin aan boord wonende, al daar die warme maaltijden be reiden. Ten aanzien van schip persknechten is als voorwaarde gesteld, dat hun gezinnen mede aan boord wonen, ter.zjj het schip een tonnenmaat heeft van 500 ton en hooger. Het is hier voor tevens noodzakelijk, dat zij niet op andere wijze dan met brandstoffen of petroleum kunnen koken. Voor petroleum- kaarten kunnen slechts dege nen in aanmerking komen, die ook het vorig seizoen in het bezit waren van een EA-kaart voor petroleum en niet in het bezit zijn van een fornuis of kooktoestel. De schippers dienen zich hier voor te wenden tot de bevrach tingscommissarissen of hun agen ten en daartoe het grüze „olie- boekje" en het bruine bevrach tingsboekje mede te brengen. De bevrachtingscommissaris of diens agent zal in dit boekje een aan- teekening stellen, of de schipper en/of schippersknecht al dan niet met hun gezin aan boord wonen. Indien de schipper geen prijs- of bevracht!ngsboeltje heeft, zal de bevrachtingscommiasaris of diens ZAADPEULVRUCHTEN OP* BON ALGEMEEN 511. 'Omtrent 't beschikbaarstel len van zaaipeulvruchten wordt nog meegedeeld, dat zij, die zaaipeulvnJchten wenschen te ontvangen, -\^in 4 tot en met 13 Maart a.s. de bonnen Alge meen 511 van de bonkaart voor voedingsmiddelen, aange wezen voor het koopen van consumptie-peulvruchten, by een handelaar in zaaipeul- vruchten moeten inleveren. Slechts handelaren, die in het bezit zgn van de „Over-; eenkomst zaaipeulvruchten 1941", en agenten van dezen, mogen bonnen 511 in ont vangst nemen. De hoeveelheid zaaipeul vruchten, die beschikbaar wordt gesteld, alsmede de da tum, waarop met do afleve ring een begin zal worden ge maakt. zal nog nader worden bekend gemaakt. Zij, die de meergenoemde bonnen inleveren, moeten door middel van hun registratie- kaart aantoonen, dat zij volks tuinder zijn. Zg die niet in hetr bezit zijn van een registratie- kaart als volkstuinder moeten den' handelaar hun naam en adres, alsmede de ligging van hun tuin opgeven. De hande laar zal een lijst van deze ge gevens aanleggen, welke hy dient toe tè zenden aan da P.I.C.A. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bon Algemeen 511 uitsluitend ingeleverd be hoeft te worden door hen, die groene erwten, brüine boonen e.d. peulvruchten wenschen ta ontvangen. Verstrekking van vitamino-0 op de scholen. Het ligt in het voornemen, ook dit jaar over te gaan tot het verstrekken van vitamine- C tabletten aan leerlingen van scholen voor voorbereidend, ge woon en buitengewoon lager ondcrwys. Evenals het vorige jaar zal de verstrekking geschieden door tusschenkomst van de burgemeesters en de hoofden van scholen, zonder dat daar voor aan de ouders of de ge meente kosten in rekening worden gebracht. Het beschik baar stellen van tabletten zal geschieden van 22 Maart tot 12 Juni agent een afzonderlijke verklaring afgeven/Vervolgens dient de schip per of schippersknecht zich onder overlegging van het grijzo- en tevrachtingsboekje of van de afzonderlijke verklaring tot den plaatselijken distributiedienst te wenden een aanvraagformulier MD 323—03, resp. 323—Ol in te vullen. De distributiedJenst zal dan aan* den bctrökkenc vervol gens een brandstoffenkaart uit reiken of médedeelen. wanneer-en waar hij de petrclcumkaart of de hem toegekende rantsocnbonneil kau afhalen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1