PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Mussert en Schmidt over actueele vraagstukken. Bolsjewisten bij Isjoem teruggeslagen. ABONNEMENTSPRIJS 18 ct. per week of J 2.42 per kwartaal. 111 Franco per post 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 6 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 14 cent, -minimum per adver tentie 2.30. BIJ abonnement speciale prijs.Kleine advertentie» LUHmaximum 8 regels) van 15 regels 65»cent, Iedere regel meer 13 cent. dienstaanvragen en dienstaanbiedingen resp. 55 en 11 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 10 ct. meer DINSDAG 2 MAART 1943 186ste JAARGANG NUMMER 50 DIT' NUMMER BESTAAT UIT 4 BLADZIJDEN De Bureaux van on/blad zijn gevestigd te: Vllsslnger en Administratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen), Redactl» na kantoortijd tel. 578; Middelburg; Londensche Kaal 20, Redactie tel. 3521, Administr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Tu.-fkade 15, tel. 2863, na kantoortijd tel. 2475; Souburg 3 Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 35, teL 21. ^Gemeenschappelijke vormings- ""dag van het district Limburg te Roermond. Tijdens een te Roermond ge- e.houden groote vormingsbijeen- Komst van de N.S.B. en df N.S.D.A.P. hébben Mussert en 5 HauptdienstleitersSehmidt hun .standpunt bepaald ten aanzien J"1 van eeriige actueele vraagstuk- J>=n- •ra Na een kori'historisch over. ziöht, zeide Mussert: Thans zien wij duidelijker dan toen, ecdat 't nationaal-socialisme en B fascisme aan den eenen kant en het communisme aan den anderen kant van ouds doods- vijanden zijn. Thans moeten wij achter de redevoeringen in Londen en Moskou en het .voorlezen van het herderlijk 'schrijven in Nederland een ver band zien, want öp 21 Febr. van dit jaar vierde men te "Moskou en Londen en'van de ireekstoelen in Nederland het :5-jarig bestaan van het roode leger. De jaren van 19X8 tot 1933 noemde Mussert jaren der voorbereiding voor de bol sjewistische omwenteling, waartoe van- Moskou uit stel selmatig werd gewerkt. Reeds in 1933 waren de agenten van Moskou in de straten der Ne- derlandsche steden te bespeu- ren, toen de nationaal-socia- listen hun optochten hielden. -Toen de toenmalige minister van oorlog, een lid van de 1 Roomsch-Katholieke Staats- partij, een verbod uitvaardigde om nationaal-socialisten tot onder-officieren of officieren te bevorderen, bleek reeds, dat de clerus aan den kant van het bolsjewisme stond. Ook de zgn. „eenheid door democra tie", die zich in 1937 tegen over de N.S.B. plaatste, zien wij pas thans in haar ware —gedaante. Een eenheid van Stalin, Churchill en ftoosevelt, een eenheid van communisten Uien kapitalisten. "r De gedachte, dat de Neder- .andsche nationaal-socialisten minderheid vormen kan ins niet afschrikken. Veeleer nóet men oppassen, wanneer ij een meerderheid zouden orden. De Nederlandsche .na- ionaal-socialisten zijn bereid le „internationale der natio- lalen" te vormen, die sterker :al zijn dan de roode inter nationale. Immers, terwijl laatstgenoemde slechts gebon- u'nden is door het jodendom, zal «^eerstgenoemde gedragen wor- 'iv«üen door de nationaal-socig^ 6 diistische wereldbeschouwing.- De Ned. arbeidsdienst; Tegenover de verwijten, die loor de katholieke kerk ge- :t worden tegen den Ne- lerlandschen arbeidsdienst, ees Mussert erop, dat de ar beidsdienst gegrondvest is op den eerbied voor den arbeid en op den wil om volk en vader land te dienen. Wanneer heeft men echter ooit gehoord, dat dit in tegenstelling staat tot een godsdienstige ovèrtuiging? Wanneer thans van den kansel af verklaard wordt, dat men icji van den arbeidsdienst ver- dient te houden dan kan ik, aldus Mussert, slechts zeggen: i „ge moet niet alleen U daar- L* van niet verre houden, maar ik zal alles in het werk stellen f r>m gedaan-te krijgen, dat elke Ëeman in korten tijd bij den irlandschen arbeidsdienst t". Voorts betoogde spre ker onder luiden bijval, dat hy jok alles zal' doen wat in zijn vermogen is, om de jeugdige eden van den arbeidsdienst te laten meehelpen bouwen aan 2e vestiging-werken in Europa. Dc studenten. Nog eens onderstreepte,Mus- ijaiert, dat de studenten hun taak lalmstig dienden op te vatten alles moeten nalaten, wat tri nllf ici fnivnn Url- socialisme of tegen de bezet tende overheid. Aan de univer siteiten en hoogescholen mogen alleen de ernstig strevende studenten worden toegelaten Wanneer zy met hun stullie gereed zijn. moeten zij zich ver plichten minstens een jaar lang voor hun volk en voor Europa in Duitschlayd te werken. Mussert sprak de hoop uit, dat het aantal Nederlanders, die aan het front-voor Europa vechten, eens grooter zal zijn. Deze eisch kan verwezenlijkt worden, wanneer het vólk als eenheid kan optreden. Mussert zeide te betreuren, dat dit nog niet het geval is, want hij ziet de Nederlanders liever als sol daten gaan, dan dat zij als ar beiders worden opgesteld. Hoe meer soldaten Nederland lé vert, des te beter is zulks voor het volk en voor Europa. Mussert spoorde zijn aanhan- rers aan zich aan te melden bij le hulppolitie en bij de land wacht. éaar er nog duizenden gébruikt kunnen worden. De ambtenarenkwestie. Omtrent de ambtenarenkwes tie zeide Mussert„de Neder landsche aipbtenaar heeft er nooit naar gevraagd, of hem de regeering bevalt of niet. Veeleer is'het de trots van het ambtenarencorps geweest, in alle omstandigheden zijn plicht te doen, en ik weet, dat nog minstens 90 zijn plicht wil vervullen. Zou de een of ander nog probeeren de rol van mar telaar te spelen, dan zouden alle anderen toen blijven. Het gezonde menschenverstand zal spoedig wel weer baanbreken". Met de woorden „wij staan hier, wQ kunnen niet anders en wij willen t>ok niet anders", legde Mussert voor de Neder landsche nationaal-socialisten de gelofte af "om met den Füh- rer te strijden voor een nieuw, eendrachtig .Europa, waarin de volkeren dn vrijheid zullen le ven. In de hand van den Füh- rer heeft de Almachtig© de toe komst van Europa gelegd. De Nederlandsche nationaal-socia listen echter willen soldaten van Adolf Hitler zyn op den weg naar de Europe esche over winning op het bolsjewisme. Rede hauptdienstleiter Schmidt. Hauptdienstleiter Schmidt voerde ook het woord en liet er geen twijfel over heer- schen, dat ook in Nederland alle krachten voor de totale oorlogvoering moeten worden ingespannen. „Wij zijn eerlijk genoeg om te verklaren", zoo zeide hij, „dat ons oiize ger- maansche broeders thans moe ten helpen. Niemand, die zich nog van zyn germaansch bloed bewust is, mag achterblijven. Wie zich echter niet vrijwillig wil inschakelen, zal zich dwang moeten laten welgevallen. Want de tijd is gekomen, dat men ook in Nederland aan het werk moet gaan en wanneer men het niet uit eigen bewe ging doet. dan zullen wij als nationaal-socialisten iets moe ten helpen. Wanneer men ech ter vraagt, waarom de leden van de N.S.B. niet naar Duitschland* gestuurd worden, dan dienen deze nieuwsgierige vragers te weten, dat de Duit- sche en Nederlandsche natio naal-socialisten in dit land een gezworen gemeenschap 'vor men, een gemeenschap, die ook dan haar kracht zou bewijzen, wanneer verschillende Neder landers gelooven, dat hun uur gekomen is. Een duidelijko waarschuwing. Hauptdienstleiter* Scheidt ■MÉ "2eTy richtte de volgende duidelijke waarschuwing aan al die krin gen, die zich met plannen voor aanslagen bezig houden: „Wn, zullen het niet toelaten, dat men in dit land het moordende tericht is tegen het nationaal-1 staal opheft", waarna hij aan alle nationaal-socialisten den dringenden oproep richtte geen oogenblik te aarzelen om van het recht van zelfverdediging op de krachtigste wijze gebruik te maken. Inzake de voedselpositie ver klaarde hij, dat er geen reden tot bezorgdheid bestaat. Wel dient er op gelet t^ worden, dat er een rechtvaardige ver deeling wordt toegepast. „Wn zullen gemeenschappelijk front maken tege» den sluikhandel en hieraan paal en perk moe ten stellen". Wanneer het het Groot Duitsche Rijk op 't ge bied van de voedselvoorziening beter gaat dan mag men hier niet vergeten, dat daar ook ge heel anders en onder de moei lijke omstandigheden van her haalde bomaanvallen gewerkt wordt. Men moet derhalve het Duitsche volk meer gunnen, want het presteert ook meer. Dank zy de totale mobilisatie van het Duitsche thuisfr-ont behoeft zich niemand ook zor gen te maken of de Duitsche weermacht voldoende kanon nen, vliegtuigen, duikbooten en andere wapens ter beschikking staan. De roode wereldrevolutie. Tegenover de belachelijke verklaringen van een Gerbran- dy, dié er ovèr leutert, dat Sta lin Nederland niet zal aantas ten stelde Hauptdienstleiter Schmidt de in-wie practijk steeds meer bewezen stelling van de roode wereldrevolutie. Ten slotte moet het ook lieden als van het slag Gerbrandy te denken geven, dat "Stalin in het geheel geen aandacht schenkt aan de geallieerden. Wanneer van dezelfde zijde, die zich te genover de wereldpolitieke ge beurtenissen hulpeloos heeft getpond, geprobeerd zou zij A om het ambtenarencorps in dit land op te hitsen, dan dienen allen, die zich laten verleiden te weten, dat zy hun post moe ten verlaten. Er zijn genoeg N.S.B.-ers die in staat zijn de vrijgekomen plaatsen te bezet ten. Lang fcenoeg hebben wij de anderen aangespoord met ons te gaan. In de toekomst kunnen wij ons niet meer om hen bekommeren. De jongste herderlijke brief. De verwijten, die van katho lieke zyde in den jongs ten her derlijken brief zijn gedaan, wees Hauptdienstleiter Schmidt nog eens op scherpe wijze van de hahd, waarbij hij verklaar de, dat de Rijkscommissaris in zijn rede van 30 Januari reeds het Duitsche standpunt bekend gemaakt heeft, nog voordat de kerk haar stem verhief. Toen reeds heeft Rijksminister Sejrss Inquart verklaard: „Wanneer men van ons iets eischt, dan moet men eerst zelf meestrij- dèn en meehelpen óm het bols jewisme te vernietigen". Pas net werkzame en verhelderen de optreden der kerk jegens haar geloovigen inzake de be- teekenis van den strijd in het Oosten en over de zedelijke verplichting vaiï den strijd ver schaft de mogelijkheid een standpunt te bepalen tegen over de maatregelen, die thans uitgevoerd worden en hoodza- kelrjk zijn". Het opperbevel van de Duit sche weermacht maakt be kend: Aanvallen, die de vijand ook Zondag ondernam op de fron- ten van het Koebanbrugge- hoofd, stortten met zware, bloedige verliezen ineen. Voor Noworossiisk schoot artillerie van het leger een met tanks geladen schip in brand. *Aan het Mioes-front ging de vijand na een krachtige voor bereiding door de artillerie, over een breed front tot den aanval ovef. De bolsjewisten werden reeds voor de voor naamste gevechtslinie door het afweervuur uiteengedre ven. De eigen aanval in het ge- ser\. 1 torpedojager en 3 con- bied van Isjoem won o«!r Zon-, yooivaartuigen tot zinken. An. De strijd in Noord-Birma. Japansche eenheden, die in N. Birma in Noordèlijke richting langs den bovenloop van de ri vier Chindwin oprukten, heb ben een poging verijdeld van Britsch-Jndische strijdkrachten om 't gebied van Hoekowing, ten Noorden van Myitkyina te bezetten. De vijand werd te ruggeslagen en leed aanzien lijke verliezen. Slechts twee Engelsche vlieg tuigen boven Duitschland. In den nacht van 28 Febr. dp 1 Maart hebben slechts twee Britsche vliegtuigen boven W>- Duitseh gebied gevlogen. Controleert uw gas- en electriciteitsverbruik geregeld. lijke koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 545.300 brt. tot zinken en torpedeer den zij 14 andere schepen, waarvan een aantal als gezon ken kan worden beschouwd. Motortorpedobooten boorden 3 koopvaardijschepen met een gezameniijken inhoud van 6500 brt. in den grond. De luchU macht bracht in dezelfde pe riode 5 koopvaardijschepen met in totaal 25.000 brt. tot zinken en beschadigde 14 koopvaardijschepen ten deele zwaar. Zoodoende toerden in de maand Februari 576.800 brt. aan vyandelyke koopvaar dij tonnage vernietigd. Duik booten brachten voorts 1 krui- Isjoem dag overdag verder terrein. De aanvalsdivisies wierpen den vijand, die zich taai ver zette, op en over de Donets terug. Verstrooide en afge sneden bolsjewistische strijd krachten werden in de pan ge hakt Hierbij werden 23 pant serwagens stukgeschoten, tal rijke gevangenen gemaakt en een groote buit binnenge bracht. Stérke formaties gevechts vliegtuigen en vlijende'artil lerie deden krachtige aanval len op terugtrekkende vijande lijke colonnes en bestookten geconcentreerde bolsjewisti sche strijdkrachten. In de gevechtsgebieden van Charkof, Koersk' en Orel en ten Zuiden van het Ilmen- meer mislukten talrijke aan vallen van den vijand in zware gevechten. Op één plaats wer den gemotoriseerde troepen der bolsjewisten ingesloten en vernietigd. Op een smalle, vooruitgeschoven bocht in de stelling ten Zuiden van het Ladogameer deed de vijand Zondag achter elkaar tien aanvallen, die alle werden af geslagen. waarbij de vijand vele verliezen leed. In de periode van 21 tot 28 Februari werden aan het Oos telijk front 1060 -bolsjewisti sche pantserwagens door for maties van het leger vernield, buitgemaakt of voor den strijd ongeschikt gemaakt. Duitsche vlootstrrjdkrachten vernietigden bij herhaalde ac ties voor Noworossiisk 1 tor pedoboot, 4 koopvaardijsche pen met een gezameniijken in houd van 6500 brt. alsmede 2 kustva£rtuigën. De luchtmacht vernietigde no* 2 andere transportschepen van den vij and De aanval van Duitsche en Italiaansche troepen aan het Noord-Tunesische front lever de nieuwe vorderingen op. Zondagnacht werden, volgens de tot dusver ontvangen be richten, 3 groote vijandelijke transportschepen voor de A!- gerijnsche kust door luchttor- pedo's getroffen. De vernieti ging van 1 schip van 7000 brt. is zeker. In de Middellandsche* Zee boorden duikbootjagers van de Duitsche marine 1 vijandelijke duikboot in den grond. Bij aanvallen, die in militair opzicht zonder eenige uitwer king bleven, van Britsche vliegtuigen op enkele plaatsen in de bezette gebieden in het Westen en op een steunpunt aan de kust van den Atlanti- schen Oceaan, evenals bij en kele bommen, die. Zondag nacht op West-Duitschland werden geworpen, leed de be volking verliezen. Vijf vijande lijke bommenwerpers werden neergeschoten. In den strijd tegen de scheepsruimte van Groot-Brit- tanniè en de Ver. Staten van Noord-Amerika brachten duik booten in Februari 82 vijande- dere eenheden van de marine vernietigden 3 motortorpedo booten, 2 patrouillevaartuigen, 1 ravitailleeringsschip en 1 duikboot. Voorts werden door de luchtmacht 1 duikboot tot zinken gebracht'en 2 kruisers alsmede 1 klein oorlogsvaar tuig beschadigd. VERLIEZEN DER NED. BURGERBEVOLKING. Door Engelsche luchtaanvallen. Zondag vielen Engelsche vliegtuigen in de late namid daguren een stad in het Oos ten van het land aan. Door het stelselloos afwerpen van bommen op woonwijken ont stonden daarin groote schaden aan gebouwen, en de Neder landsche burgerbevolking had wederom 14 dooden, 9 zwaar gewonden en talrijke lichtge wonden te betreuren. Met inbegrip van deze slachtoffers bedragen de to tale verliezen van de Neder landsche burgerbevolking door Engelsche luchtaanvallen in de maand Februari 69 dooden, 55 zwaargewonden en talrijke lichtgewonden. WIJZIGING WETBOÊK VAN KOOPHANDEL. De secretaris-generaal van het departement van justitie heeft een wijziging aange bracht in artikel 6 van het wetboek v%n koophandel vol gens welke de termijn voor het bewaren van boeken, be scheiden en balansen van be drijven. wordt teruggebracht van dertig op tien jaren. Algemeene dienstplicht in Mexico. In Mexico is de al gemeene dienstplicht van kracht geworden. Tot dusver bestond het Mexjcaansche le ger alleen uit vrijwilligers. „Alt Je kans ziet om binnén te ko- men, kun Je wat mij betreft, met hen doen wat Je wilt". Teekening Erik-Fellinga-Pax du

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1