PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT 5 Een proclamatie vein Hitler. BTancc^i^r' post 2.63*per^kwartaal. Afzonde"rlÖke cumthers 5 et! DONDERDAG 25 FEBRUARI 1943 ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 14 cent, minimum per adver tentie 1 2.30. BUabonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 8 regels) van 1—6 regels 65 ceDt, Iedere regel meer 13 ceDt, dlenstaanvragen en dienstaanbiedingen resp. 55 en 11 cent. „Brieven ol adres Bureau van dit Blad" 10 ct. meer 186ste JAARGANG NUMMER 48 DIT NUMMER BESTAAT UIT 4 BLADZIJDEN De Bureaux van ons blad «tjn gevestigd te: Vllstlngen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen), Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg; Londenscbe Kaai 29, Redactia tel. 3521, Administr. tel! 3541; Goes: Redactie en Administratis Turfkade 15, tel. 2863, na kantoortijd teL 2475; Souburg i Kanaalstraat 45, teL 234: Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, Aal. 102; Breskent: Dorpsstraat 85, teL 21. Bij de gisteren te München gehouden herdenking1 van de stichting der partij heeft staatssecretaris Esser een pro clamatie van den Führer voor gelezen, waarin onder meer wordt gezegd Ik heb partijgenoot Esser verzocht in mijn naam tot u te zeggen, wat ik, door de om standigheden genoopt, te tweeden male zelf niet kan uitspreken. De Duitsche weermacht, die, zooals steeds sedert het begin van den oorlog, zich ook dezen winter voortreffelijk geweerd heeft, is gewikkeld in een verbitterde worsteling tegen het wereldgevaar, dat door de bankiershuizen van New York en Londen is opge roepen in samenwerking met de bolsjewistische Joden te Moskou. Ikzelf bevind mij in het Oosten en kan daarom Vandaag helaas niet in uw midden zrjn, maar mijn ge dachten •zijn dit jaar nog meer dan vroeger bij u. Want welk lot zou ons volk en geheel Europa getroffen hebben, indien niet op 24 Fe bruari 1920 in deze zaaj de stellingen dernationaal-socia- listische revolutie zouden zijn verkondigd, die het "Duitsche volk wisten te grijpen en het brachten tot de kracht, die thans in staat is het joodsche wereldgevaar niet alleen tot staan te brengen, maar het tenslotte te verpletteren. U allen zijn de omstandig heden bekend, "waardoor het den vijand in het Oosten ge- .lukt is, zooals den vorigen winter door de natuurkrachten ook in dezen winter een deel van de successen ongedaan te maken, die gedurende den zo mer door den heldenmoed van onze soldaten bevochten wer den. Maar gij weet ook, dat de weg van onze partij eveneens geen veilige of geipakkelijke weg naar het succes was, maar dat ons talloóze moeilijk heden en tegenslagen werden bereid door dezelfde vijanden, die wij thans, tegenover een gejieelè wereld, moeten be strijden. Na een korte herinnering aan het jaar 1920, toen Adolf Hitler als eenzame onbekende zijn strijd begon, vervolgde de .Fjihrer „Welk een verschil met den strrjd van thans. Want hoe groot ook de coali tie onzer vijanden mpge zijn, als macht is zij kleiner dan de kracht van het bondgenoot- schap der volkeren, die tegen de bolsjewistisch-plutoerati- sche vernietiging ten strijde trekken. Altijd is de partij be zield geweest door het on wrikbare besluit, onder geen omstandigheden te capitulee- ren en in geen geval den strijd op te geven, alvorens de sa menzwering onzer tegenstan ders in het binnenland vernie tigd zou zijn. Dit fanatisme hebt gij van mrj geleerd. Aanvaardt de verzekering, dat hetzelfde fanatisme mij thans bezielt, dat het mij nooii verlaten zal, zoo lang ik leef. Ook het geloof hebt gij van mij ontvangen weest ervan verzekerd, dat ook dit geloof sterker in mij is dan ooit te voren. Wij zullen de macht der Joodsche wereldcoalitie bre ken en vernietigen en de menschheid, die strijdt voor haar vrijheid, haar leven en 't dagelijksche brood, zal in de zen strijd den eindzegen be- i vechten. Zooals in den tijd van de worsteling om dè macht elke aanslag van onze tegen standers en elk hunner schijn- bare successen mij slechts ver- cbetener maakten in mijn vast beslotenheid, geen stap af te wijken van den weg, die vroeg of laat tot het doel moest liei- den, zoo ben ik thans vervuld van denzelfden wil om de taak mij door het lot opgelegd, tot de laatste consequentie te vol brengen. Ik- heb" het recht te gelooven, dat de voorzienig heid mij bestemd heeft om de ze taak te volbrengen, want zonder haar* genade had ik. als. onbekend man, nooit den weg kunnen betreden, die uit déze zaal door alle hindernis sen en aanslagen zou leiden tot het overnemen van de macht en tenslotte tot dezen strijd, bekroond met overwinningen, zooals de wereldgeschiedenis tevoren niet kende, weliswaar ook belast met zorgen, waar onder wellicht tallooze zwak kere karakters zouden zijn bezweken. Maar ik heb van de voorzienigheid ook het ge luk orftvangen, dat ik in der gelijke uren om mij heen steeds een gezworen gemeen schap bezit, die met toegewijd geloof haar lot 'als een on deelbaar gemeenschappelijk lot beschouwde, en mij .als den leider in dezen, tijd steeds trouw terzijde stond en zal staan. Wanneer ik deze boodschap tot u richt, dan doe ik dat evenals het vorige jaar uit groote dankbaarheid, dat ik in u, mannelijke en vrouw.elg-' ke partrjgenooten, de eerste dragers heb gevonden niet al leen van de nat.-soc. wereld beschouwing, maar ook van de nat.-soc. levenshouding, de le venshouding, die juist in tij den van da zwaarste beproe vingen van zoo reusachtige sterkte is gebleken. De oppor tunisten van ons burgerlijke le ven hebben deze karakterdeugd even slecht begrepen als de door het jodendom opgehitste massa van onze oude partijen. Waarom zou het dan thans anders zijn? Er is slechts een onderscheid: de gigantische massa van het Duitsché volk staat thans achter het nieuwe rijk. Zij is vastbesloten,* on voorwaardelijk toe te stemmen in de nieuwe rijksgedachte en de nationaal-sociaüsfcische ge- dachtenwereld, welke die rijksgedachte aanvult. De 'partij nu is de onveran derlijke beHchamjng van deze macht geworden en thans de inwendige garant niet alleen van het behalen vau de over winning, maar daardoor ook van het behoud van ons volk voor de toekomst. Speciaal in deze maanden en misschien in de komende jaren heeft zij haar tweede groote, histori sche taak te volbrengen:* hot Duitsche volk onvermoeid wakker te houden, hot den onftang der gevaren duidelijk voor oogen te stellen, het hei lige geloof aan de overwinning dier gevaren te versterken, zwakken naturen kracht in te feveoi en saboteurs onverbid- elijk te vernietigen. Ophelde rend moet zij, zooals vroeger, werkzaam zijn, daar, waar men gewillig opheldering aan vaardt, terreur met een tien maal grootere terreur breken, verraders uitroeien, waar zij zich ook bevinden en onver schillig onder welk mom zij hun volksvijandige oogmerken willen verwezenlijken, al staat ook de bloei der mannen van de nationaal-socialistische be weging aan het front en ver vult hij daar als soldaat op voorbeeldige wijze zijn plicht dan zijn toch de oudste strij ders thans nog altijd de sterk ste fanatici voor het behoud van den Duitschen levenswil en, bij hen voegt zich jaar na iaar een nieuwe lichting der Duitsche jeugd, volkomen op gevoed in de nationaal-socia listische beginselen, vergroeid met de gedachte onzer volks gemeenschap- en met den wil op te treden tegen ieder, die het zou wagen, zich aan on zen. vrijheidsstrijd te vergre pen. En zooals ten tijde van den strrjd der partij om de macht juist de vrouwelijke partijge- nooten, de Duitsche vrouwen en meisjes, de betrouwbaarste steunpilaren der. beweging waren, zoo is ook thans weer de groote massa van onze vrouwen en meisjes hot sterk ste element in den strijd voor het voortbestaan van ons volk. Want welk lot vooral het Duitsche volk toegedacht is, hebben niet alleen de Joden in Londen en New York, maar ook die. van Moskou gode zij dank ondubbelzinnig uitge sproken. Maar wij zijn vastbe sloten him een niet minder duidelijk antwoord te geven. Deze strijd zal dan ook niet, zooals men bedoelt eindigen met de vernietiging der ari sche menschheid, maar met de uitroeiing van het jodendom in Europa. Bovendien zal de gedachtenwereld van on?jp be weging, zelfs voor onze vijan den, dank zij dezen strijd, ge meengoed van alle volken worden. Staat na staat zal, terwijl hij zelf met ons in oorlog is, steeds meer gedwon gen zijn voor het voeren van ■den door deze staten geprovo- ceerden oorlog, nationaal-so cialistische stellingen toe te passen en daardoor ook zal juist door dezen oorlog het besef van hef\met vloek be laste, misdadige ageeren van het jodendom zich ondor alle volken verbreiden. Toen onze tegenstanders in 1923 meenden de nationaal so cialistische pai^ij - voor goed te hebben neergeslagen en mrj door een proces voor het Puiti sche volk als afgedaan be schouwden, hebben zij juist daardoor, als door een ontplof fing de nationaal-socialistische wereldbeschouwing onder het geheele Duitsche volk verbreid en het besef van het'karakter van het jodendom met een slag aan zooveel millioenen men- schen gegeven als wij in nor male omstandigheden nooit 2elf hadden kunnen bereiken. Zoo zal het internationale joden dom, doordat het dezen nieu wen oorlog heeft aangestookt, ervaren, dat volk na volk zich steeds meer met dit vraagstuk zal bezig houden om tenslotte dit wereldprobleem in zrjn ge heele dreigende grootte te be grijpen. Door dezen oorlof wordt in de eerste plaats on- omstootelijk bewezen, dat plu tocratie en bolsjewisme van volkomen gelijken aard zijn en dat het het eeuwig onveran derlijke doel van alle joden is, de volken uit te plunderen en tót slaven van hun internatio naal misdadigersgilde te ma ken. Dezelfde alliantie, welke indertijd in Duitschland als ge- meenschappelijke vijand tegen over ons stond vertoont zich thans weer tusschen de jood sche bankiershuizen van New- York, de joodsch-plutöerati- sche leidersgroep te Londen en de joden van het Kremlin te Moskou.; Zooals echter het Duitsche volk door dit inzicht den binnenlandschen joodschen vijand met succes heeft bestre den en op het punt staat hem voorgoed te liquideeren, zoo zullen ook de andere volken in den loop van dezen oorlog zich steeds meer op zichzelf bezin nen en tenslotte gemeenschap pelijk front maken tégen het ras, dat hen allen tracht te vernietigen. De joden die tij dens onzen strgd in het "bin nenland bij lederen vermeenden tegenslag jubelden en de harde werkelijkheid verwarden met hun koortsachtige hoop. mee- nen ook thans, precies als den vorigen winter, reeds voor de verwezenlijking van hun dui zendjarig doel te staan. Maar De luchtaanvallen in Italië. Nadat nog1 enkele ernstige gewonden zijn overleden en de puinhoopen zijn opgeruimd, zijn de cijfers der slachtoffers van de vijandelijke luchtaan vallen onder de burgerbevol king als volgt gewobden: Milaan: 187 dooden en 505 gewonden. Cagliari en dorpen in de provincie: 155 dooden en 204 gewonden. Palermo: 226 dooden en 442 gewonden. Na- pejs: 117 dooden en 264 ge vonden. Gioia Tauro (Reggio Calabria): 60 dooden en 100 gewonden, Amantes (Cosen- za): 21 dooden en 20 gewon den. Trapani: 14 gewonden. Bij verstandig gebruik kan men met weinig gas veel doen* De Jeugdstorm tegen het Bolsjewisme Het gewest Nederstlcht van dert Natlonalen Jeugdstorm hield te Baarn een groote openbare propaganda- bijeenkomst, waar opperbanheer G. Quispel een redevoering hield. Polygoon-Fotodienst N.S.B.-Hasewinkei-Pax m. Toont U een waarachtig Nederlander, Meldt U aan bij de Waffen- SS, het legioen of het wacht- bataljon in Nederland. evenals het Vorige jaar zullen zij ook thans de vreeselgkste ontnuchtering beleven. Want het Duitsche volk zal thans eerst goed al zijn krach ten oproepen en inspannen in een omvang, als in de geschie denis der mënschheid nog nooit voor een oorlog geschied is. Wij zullen ook geen seconde aarze len om de landen, die voor het uitbreken van dezen oorlog verantwoordelijk zijn, te be trekken bij de prestaties in de zen historischen strijd. Wij zul len het als een natuurlijke zaak beschouwen, geen vreemde le vens te ontzien in een tijd, die van ons eigen leven zoo zware offers vraagt. Wij zullen in on wrikbaar trouwe gemeenschap met onze bondgenooten een mobilisatie van de geestelijke en stoffelijke waarden van' Europa ten uitvoer leggen, zoo als ons werelddëel in zijn ge schiedenis van duizenden jaren nog niet heeft gezien. Deze mobilisatie is ook noo- dïg om geheel Europa het eigen volksche leven te verze keren, dat de grondslag is ge weest niet alleen van onze Soote gemeenschappelijke cult 1 ur, maar ook van net stoffe lijke -bestaan van dit wereld deel. U, partijgenooten, groet ik als altg'd met een overvol hart. Mijn gedachten zijn in dit uur bij u, zooals zij steeds geweest zijn. De plicht echter dwingt mij, in deze maanden, weken en dagen onvermoeid te den ken, te werken en het komende keerpunt voor te bereiden voor hen, die als strijders van ons volk met onze bondgenooten het lot der wereld vormen, bij onze broeders en kameradèn, bij de Duitsche soldaten vooral aan het strijdende front in het Oosten, want daar wordt be slist over de toekomst van Duitschland en geheel Europa. Het resultaat moet en zal onze overwinning zijn." BOERENLEIDER ROSKAM NAAR DE OEKRAÏNE. Naar wij vernemen is de boerenleider, "hoofd van den Nederlandschen Landstand, 9 een dezer dagen, vergezeld van - eenige tientallen Nederland- sche boeren, naar de Oekraine vertrojcken. Boerenleider Roskam zal eenigen tijd in de Oostelijke gebieden vertoeven, ten einde een bezoek te brengen aan de verschillende groepen boeren, die reeds eerder aldaar hun krachten voor de voedselvoor ziening van' Europa hebben in gezet, alsmede alle voorberei dingen te treffen tot het stich ten van een Nederlandsche modelboerderg als ook van zes groote bedrijven welke uit sluitend door Nederlandsche boeren zullen worden beheerd. WJLN.-LOTERIJ. Bijna uitverkocht. Zes millioen loten met meer dan 1 millioen gulden aan prijzen, ziedaar* het schema van de Winterhulp-loterij 1942, die thans vrijwel uitverkocht is. Reeds staat een nieuw project op stapel, dat zoo spoedig mogelijk na beëindi ging van deze loterij uitge voerd zal worden. Eer het zoover is, moeten echter nog circa 1 millioen loten verkocht worden en daarvoor is het, dat wij gaarne een beroep op u doen. Ofschoon de verkoop der Winterhulploten met groo te sn^heid gebeurde, bracht de wintertijd eenige vertra ging. Ook dit laatste-millioen loten moet spoedig verkocht zijn. Als dit gebeurd is, kan deze loterij worden afgesloten en de baten zullen dan weer ten goede komen aan het Winterhulpwerk. Daar is het dan ook om begonnen en daar om zal ook zeker een nieuwe loterij op deze volgen, die nog aantrekkelijker zal zijn. De oorlog ter zee. Toen het eerste readingsvaartuig dé plek bereikte waar onlangs 3 Amerikaansche troepen-trans portschepen in het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan in den grond geboord zijn, constateerde de beman ning, dat er nog reddingsboo* ten op het vfrater ronddreven, waarvan de inzittenden nog steeds aan het roer zaten. De mannen .waren, bevroren en hielden in den dood het roer nog vast. Voor zoover bekend, worden 850 opvarenden van de beide vergane schepen vermist. De nationale arbeidspresta tie in Noorwegen. De zoo juist gepubliceej-de uitvoeringsbepa lingen van de wet inzake de nationale arbeidsprestatie voorzien in een aanmeldings plicht voor mannen van 18 tot 55 jaar en voor vrouwen tot

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1