PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT s 19 ct. per week of 2.42 per kwartaal. 4er kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. Su»EnreniicrniJo;,Per m.m. 14 cent, minimum per adver- ntle J 2.30. BIJ abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 8 regels) van 10 regels 65 cent, Iedere regel meer 13 cent, dtenstaanvragen en dienstaanbiedingen resp. 55 en 11 cent. .Brieven of adres Bureau van dit Blad" 10 ct. meer DINSDAG 23 FEBRUARI 1943 18S«te JAARGANG NUMMER 44 DI1' NUMMER BESTAAT UIT 4 BLADZIJDEN kantoortfd tel. 578; Mlddetourg; Londen3che Kaai' 29, Redactie lel. 3521, Admlnistr. teL 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15, teL 2863, na kantoortijd tel. 2475; Souburg Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestr&at 45, tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 35, teL 21. Hauptdienstleiter Schmidt antwoordt op deq brief der kerken. Op den gemeenschappeltjken - vormingsdag der Duitsche en Nederlandsche nationaal-socia- -> listen, die Zaterdag te Utrecht is gehouden, heeft o.a. de lei der der N.S.D.A.P. in Neder land, Hauptdienstleitet Schmidt, het woord gevoerd. Spr. noemde het jaar 1943 het jaar der beslissingen. De geestelijke verwarring, die in het kamp der vijandelijke mo- it igendheden heerscht, werd door spreker gedemonstreerd aan het feit, dat ter gelegenheid K van den 25sten verjaardag p Van het roodé leger in de ka- vitalistische landen vreugde- A demonstraties worden gehou- Ien. Daartegenover stelde hij 'i de duidelijke lijn, die de N.S. D.A.P. van den eersten dag af- tegenover het bolsjewisme heeft gevolgd. Alleen het na- tionaal-socialisme kan een .-•"•dam opwerpen tegen: het bol- '$k sjfcwisme en de veiligheid van de menschen waarborgen, i Hauptdienstleiter Schmidt ïf wees verder op de onwrikbare strijdvaardigheid van het Duit- sche leger. De dag zal komen, gj; dat .de Duitsche grenadier Ö/j weer voorwaarts marcheert en de horden van Stalin zal ver- nletlgen. Thans is het onze Ptaak de zwakken mee te slee pen en mee te nemen. Als men ons evenwel* vraagt: Waaraan ontleent ge het fecht thans i «op de plaats waar een Duit- sche arbeider stond een ander N te zetten? zeggen wij: Uit den 0 hemel halen wy dat recht om- dat het nóodig is, dat gij in het leven blijft, ook als ge thans dat inzicht nog niet helbt. Werkt de Nederlandsche arbeider er ook tenslotte niet voor, dat zijn kameraad aan [het Oostelijk front wapens heeft? Als thans het geheele Duitsche volk volstrekt alle krachten mobiliseert, hebben wij het recht de nalatigen* te recht te wijzen. Zoo was het ook de plicht van den Rijks commissaris hier in het be zette Nederlandsche gebied, de arbeiders, die gemist kunnen worden in Duitschland aan' het werk te zetten. Met het zelfde recht zullen wij hier ook een burgemeester afzetten, die zich weerspannig betoont en op zijn plaats desnoods een verstandxgen arbeider zetten. In dit verband sneed Haupt dienstleiter Schmidt de actie aan gericht tegen de jeugd van dit land, die in gevaarlijke voorstellingen leeft, en ver klaarde hij: „Ik kan slechts onderstreepen, wat Mussertin Amsterdam heeft gezegd, dat de behoorlijke zijn studies zal kunnen voortzetten, maar dat de anderen desnoods in een concentratiekamp op dein rechten weg moeten worden gebracht." In scherpe, ondubbelzinnige bewoordingen bepaalde Haupt dienstleiter Schmidt zijn standpunt ten opzichte van den herderlijken brief, die dezen Zondag van de kansels der katholieke kerken is voor gelezen. Waarom klaagt men het bolsjewisme niet aan, dat de kerk wil vernietigen, zoo .Vraagt hij, waarom valt men ons aan, die toch verklaren, dat leder op zijn wijze mag za lig worden. Waarom bidt men voor de joden, terwijl honderd duizenden Duitsche zonen zijn gevallen. Waarom stelt de katholieke kerk zich niet in de bres voor de 400 millioen In diërs, die door Engeland on derdrukt worden en voor wie Gandhi den hongerdood onder de oogen ziet. Wij doeh geen stap terug en wij maken be zwaar om de Nederlanders in een adem met de joden te poemen. De Rijkscommissaris heeft 29 Januari in Den Haag verklaard: „ALs men iets wil eischen, moet men zichzelf ook voor iets inspaifnen". Tot dus ver hebben wij evenwel van de kerk in dit opzicht nog niets vernomen, afgezien *van het feit, dat zij de N.S.B.-ers niet begraaft en niet toelaat tot de kerkelijke sacramenten. Als de katholieke kerk zich thans wil opwerpen tot voorspraak van degenen, die 'zooals dit heet in de afkondiging van den kansel getroffen zijn door do hardheid van de be zettende macht, kunnen wij daaromtrent slechts zeggen, dat 't mooi geweest zou zijn, als men dergelijk woorden ook had gehoord in de Meidagen van 1940 toen men de N.S.B.- ers in den kerker wierp. De katholieke kerk meent in een brief aan den Rrjkscom- missaris haar beklag», te moe ten doen over het „onrecht" het Nederlandsche volk aan gedaan. Wij vragen daarte genover: wat heeft de kerk gezegd, dat het Duitsche volk 25 jaar lang onrecht is aan gedaan? Als men wijst op het dood schieten van gijzelaars moeten wij daartegenover stellen, dat wij ons moeten beschermen tegen misdaden, waartegen slechts de hardste maatrege len kunnen helpen. Voor de misdaden tegen leden der N.S. B. zijn geen gijzelaars doodge schoten, ornaat Mussert het parool heeft gegeven, dat Ne- derlandsch bloed niet mag worden verzoend met bloed. Wel zullen cn moeten echter maatregelen worden genomen, om opgehitste volksgenooten tot rede*te brengen. Voorts meent men van kerkelijke zij de de strenge behandeling in het concentratiekamp op den korrel te moeten nemen, doch vergeet, dat dit menschen be treft, die op een oogenblik waarop het Duitsche volk voor geheel Europa strijd meenen te moeten conspireeren. Men klaagt, zoo vervolgde spreker, dat jongelieden naar Duitsch land worden gevoerd, en doet daarbij alsof Duitschland der tig dagreizen van hier lag. De waarheid is evenwel, dat Ne derlandsche arbeiders zich bij ons heel prettig voelen. Wij hebben geconstateerd, dat Ne derlandsche verlofgangers, die hier kwamen in Duitschland goed gevoed waren en tien tot vijftien pond'zwaarder gewor den waren. Men 'meent ten slotte ook een tegenspraak tubséhen onze maatregelen en het evangelie te kunnen con- strueeren, terwijl wij daarte genover slechts kunnen vra gen, of het niet in tegenspraak met het evangelie en zijn ge bod is, dat men. geen N.S.B.- ers wil begraven. „Godsgebod staat boven de wereldlijke macht", zoo wordt verder in de verkondiging gezegd. Wij kunnen daaromtrent slechts opmerken: dat is ook ons ge loof en deze belijdenis waar borgt ons de overwinning op het bolsjewisme. In scherps bewoordingen keerde Hauptdienstleiter Schmidt zich tegen de niet- medewerking aan voor den oorlog belangrijke maatrege len, die aan het slot van de katholieke afkondiging is ge- ëischt. Als men het ambtena rencorps wil opstoken om de bezettende mogendheid bij de uitvoering van noodzakelijke maatregelen samenwerking te ontzeggen, kunnen wij daar tegenover slechts verklaren, dat wij al wat komen kan met rust, hiaar ook met hard heid' tegemoet zien. Spreker riep in dit verband uit: Al wat De Volendammer vlsschere zullen de zer dagen ter snoekbaarsvangst uit varen. De schuiten worden op de helling gereed gemaakt. V.N.P.-De Haan-Pax m. OPNIEUW 103.000 BRT. TOT ZINKEN GEBRACHT. EXTRA BERICHT. Hoofdkwartier van den Ftih- rer, 22 Febr. (D.N.p.) Het opperbevel van de weer macht maakt Jbekend: Ondanks zeer hevige stor men en slecht zicht, zetten de Duitsche duikbooten den strijd tegen de vijandelijke scheep vaart voort. Zij brachten in den Atlantischen Oceaan en voor de Noord-Afrikaansche havens aan de MiddelJandsche Zee van krachtig beschermde oonvooien 15 schepen met een gezamenlijken inhoud van L03.000 brt. tot zinken, als mede een korvet, een convooï- vaartuig, een patrouillevaar tuig en vier zeiltransportsche- pen. Vóórts werd een vracht schip getorpedeerd. Opheffing Fransche demarcatielijn. Naar verluidt, wordt met in gang. van 1 Maart het ver teer over de demarcatielijn voor de Fransche staatsbur gers weer opengesteld. Op denzelfden dag wordt voor het geheele Fransche' gebied het normale postverkeer weer in gevoerd. Bovendien wordt van dat oogenblik af het vrije ver keer tusschen de departemen ten Nord en fas de Calais eerfferzijds en het overige deel van Frankrijk ipet uitzon dering van enkele kuststroo- lten of gebieden van militair belang.die afgesloten blijven hersteld. Vier Chineesche divisies ver nietigd. Gemeld wordt, dat Japansehe troepen op 17 en 18 Februari aan den Jangtse in de provinciën Sjansi en Hoepeh vier Tsjoengkineesche divisies geheel hebben omsin geld en vernietigd. Geeft gehoor aan de stem van Uw geweten. MeïQt U aan bü de W&ffen- SS. het legioen of het wacht- bataljon in Nederland. ons hier bekommert is tegen over den strijd tegen het bol sjewisme slechts bijzaak. Men moest ons toch niet lastig vallen met kleine kwesties, die op zekeren dag wel wor den opgelost. Onze strijd gaat tegen het bolsjewisme maar niet tegen het christendom. Met een dringend beroep zich ook in de toekomst nauw aaneen te sluiten besloot Hauptdienstleiter Schmidt zijn uiteenzettingen. Instandhouding ran productie, verdeeling van goederen en arbeidsinzet EEN VERORDENING VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS.* Verschenen is een verorde ning van den rijkscommissaris voor het bezette Nederland sche gebied betreffende de in standhouding van. de produc tie en de verdeeling van goe deren, alsmede van den ar beidsinzet. Deze verordening luidt als volgt: Op grond van par. 5 van het decreet van den Führer over de uitoefening van de re- geeringsbevoegdheden in Ne derland van 18 Mei 1940 (R. W.B. 1, blz. 778) bepaal ik: Artikel 1. De rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (commissaris-generaal voor fi nanciën en economische zaken of commissaris-generaal voor bijzondere aangelegenheden) kan alle maatregelen nemen welke noodzakelijk zrjn tot de instandhouding van de pro ductie of de verdeeling van goederen dan wel van den ar beidsinzet. Hij kan het recht tot het bij afzonderlijke be schikking treffen van zooda nige" maatregelen ook aan an dere instanties overdragen. Artikel 2. Wordt de maatregel, als be doeld in artikel 1, bij een rechtsvoorschrift getroffen, dan wordt deze door de pers, de radio, door aanplakking of op andere ter plaatse gebruike lijke wijze afgekondigd en wordt deze door deze afkon diging geldig, voor zoover daarin hiets anders is bepaald Artikel 3, 1. Wordt een maatregel, als bedoeld in artikel 1, bü afzon- derlgke beschikking getroffen, dan geschiedt dit schriftelijk. 2. De beschikking houdt in: 1) de aanduiding van de instantie, welke de beschik king geeft; 2) den naam en het adres van dengeen, op wien de ver plichting rust; 3)' de nauwkeurige aandui ding van het bevolen handelen of nalaten; 4) de plaats, waar en het tijdstip, waarop een bevolen prestatie moet worden ver richt; 5) de plaats en hetrtfldstip van de uitvaardiging; 6) de onderteekening van de instantie, welke de beschik king geeft. 3. De instantie, welke de beschikking geeft, maakt deze aan dengeen op wen de ver plichting rust, bekend. Is dit volgens haar 'oordeel niet mo gelijk, dan wordt de beschik king bekend gemaakt aan den burgemeester der gemeente, waarin degeen, op wien de ver plichting rust, nier te lande zijn woonplaats heeft of laat stelijk heeft gehad. 4. Als bekendmaking van de beschikking is in ieder geval te beschouwen: 1) beteekening; 2) overhandiging tegen be wijs van ontvangst of 3) mededeeling middels aan- geteekend schrijven. 5. Door de bekendmaking treedt de beschikking in -wer king. Artikel 4. 1. Hij die opzettelijk in strijd handelt met een volgens de artikelen 1 tot en met 3 gegeven bevel, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren en met geld boete van ten hoogste hon derdduizend gulden of met een dezer straffen. 2. Poging is strafbaar. 3. Wordt dit feit door schuld gepleegd, dan wordt de dader gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar of met geldboete van ten hoog ste vijftigduizend gulden. 4. De strafvervolging yindt slechts plaats op klachte van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (commissaris-generaal voor fi nanciën en economische zaken of commissaris-generaal- voor bijzondere aangelegenheden). Deze klacht kan worden inge trokken totdat het vonnis in tweede instantie in kracht van gewijsde is gegaan. 5. De bij de leden 1 tot en met 3 strafbaar gestelde han delingen zijn strafbare feiten, als bedoeld in artikel 2, lid 2, der verordening no. 52/1940 betreffende de Duitsche rech terlijke macht voor strafzaken, zooals deze luidt ingevolge de bekendmaking no. 72/1942. Artikel 5. Deze verordening treedt in werking op den dag barer af kondiging. 's-Gravenhage, 19 Febr. 1943. De rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied: SEYSS-INQUART. De verordening is het prac- tische gevolg van de rede, die de rijkscommissaris op 30 Ja nuari 1943 gehouden heeften waarin hij de noodzakelijkheid betoogde van de totale con centratie der krachten in Ne derland. De rijkscommissaris zeide: „Het spreekt vanzelf, dat thans in dezen strjjd om Eu ropa, nu het Duitsche volk den toestand van den totalen oor log ingaat, ook Europa zijn dienovereenkomstige bjjdrage moet leveren, reeds om zich zelf te handhaven en zjjn aan spraak voor de toekomst te behouden. Er zal. derhalve een zelfde totale concentratie der krachten ook hier in Ne derland plaats vinden. Bü deze gelegenheid zou ik met allen ernst en nadruk erop willen wijzen, dat de toestand van heden geen beroep duldt op eenigerlei vroegere omstan digheden en betrekkingen. Ik zal mün orders geven. Zij moe ten door allen strikt worden uitgevoerd. In den huldigen toestand zou de weigering tot uitvoering van een dergelijke order niet anders kunnen wor den opgevat als sabotage". In aanvulling hierop wordt gewezen op den tekst van de bepalingen tegen sabotage ver vat in de op 9 Januari 1943 uitgevaardigde verordening van den rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche ge bieden inzake de handhaving van de openbare orde. In af- deeling 1 van deze verordening wordt gezegd (1) Hij, die opzettelijk een ingevolge geldende rechtsvoor schriften strafbaar feit plêegt hetwelk tot oogmerk heeft dan wel aanleiding kan geven tot het in gevaar brengen van de openbare orde of van de vei ligheid van het openbare le ven in het bezette Nederland sche gebied, wordt als sabo teur gestraft met den dood* (2) Poging tot en deelne ming aan het strafbaar feit zijn op gelijke wüze strafbaar als het voltooid strafbaar feit. Slachtoffers van de Britsche schaamteloosheid. Bfj den reeds gemelden aan val van Britsche vliegtuigen, die Vrijdag in de vroege mid daguren op een kustplaats in het Noorden des lands plaats vond, is het aantal slachtof fers onder de Nederlandsche burgerbevolking tot 44 doo- den gestegen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1