PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS 19 ct. per week of 2.42 per kwartaal. Franco per post 2 63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers Set. ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 14 cent. minimum per adver tentie 2.30. BU abonnement speciale prUs. Kleine advertenties (maximum 8 regels) van 16 regels 65 cent, Iedere regel meer 13 cent, dienstaanvragen en dienstaanbiedingen reap. 55 en 11 cent „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 10 ct. meer MAANDAG 22 FEBRUARI 1943 186ste JAARGANG NUMMER 43 DIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN De Bureatnc van ons blad *tjn gevestigd te: Vlisiingen: Redactie en Administratiei Walatr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen). Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg; Londenache Kaal 29, Redactie tel. 3521, Administr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15, tel. 2863, na kantoortijd tel. 2475: Souburg Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 35, teL 21. VERMINDERDE VIJANDELIJKE DRUK AAN HET OOSTELIJK FRONT Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: „Tengevolge van den dooi, die in nieuwe sectoren van het Oostelijke front is ingevallen, en van de zware verliezen, wel ke de bolsjewisten in de tot dusverre -geleverde gevechten van den winterslag hebben ge leden, verminderde Zaterdag de vijandelijke druk op sommi ge plaatsen. In het gebied van den beneden-Koeban leverden plaatselijke aanvallen der bols jewisten geen resultaat op. Aan het front tusschen de zee van Azov en het gebied ten Zuiden van Orel mislukten tal rijke vijandelijke aanvallen. 61 pantserwagens werden kapot geschoten, waarvan 34 alleen bij den afweer van een krachti- gen aanval, waarbij de vijand bovendien zware, bloedige ver liezen leed. Verscheidene aanvallen van Duitschc af deelingen in dezen sector brachten plaatselijke successen. De luchtmacht steunde met sterke .formaties de troepen te land en bracht vernietigende slagen toe aan vijandelijke voertuigen en con centraties van troepen en pant serwagens. Gevechtsvliegtui gen hebben met zichtbaar suc ces spoorwegdoelen achter het vij&ndelgke front gebombar deerd. Enkele vijandelijke aanvallen in het gebied van Rzjef wer den, ten deele in den tegenaan val. afgeslagen. In het Noor delijke deel van het Oostelijke front viel de vijand slechts op eenige punten ten Zuidoosten van het lïmenmeer aan. Hg werd met veel verliezen afge slagen. Ten Zuiden van het Ladoga- meer en voor Leningrad heeft de vijand zijn aanvallen niet voortgezet. Twee eigen aan- valsoperaties werden in weer wil van den hardnekkigen vij andelijken tegenstand met suc ces voortgezet. 12 Pantserwa gens werden daarbij vernield. Luchtdoelgeschut der lucht macht .heeft zich gedurende den grooteh afweerslag aan alle brandpunten van het Oostelijke front bijzonder onderscheiden. Een jachteskader onder bevel van luitenant-kolone.l Trautloff heeft' zijn 4000ste overwinning in de lucht behaald. Aan het front van Kanda- laksja slaagden Duitsche Finsche troepen er in, een bols jewistische ski-afdeeling in te sluiten en te vernietigen. Van 11 tot 20 Februari zi aan het Oostelijke front 7' Sovjet-pantserwagens door af- deelingen van het leger ver nield, buitgemaakt of buiten gevecht gesteld. Aan het front in het Zuid westen van Tunesië duren de bewegingsgevechten voort. Een door pantserwagens gesteunde vijandelijke tegenaanval werd afgeslagen. De luchtmacht be stookte met succes Britsche ge motoriseerde troepen en lucht- doelbatterijstellingen met zwa re bommen. Bij den aanval op Noord- west-Duitsch gebied op 19 Fe bruari zijn, naar alsnog is ge constateerd, nog twee vliegtui gen door luchtdoelgeschut der marine neergeschoten, zoodat de totale verliezen van den vijand bij dezen aanval zijn ge stegen tot 13 vliegtuigen. EXGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. Laat op den avond van 19 Februari hebben Britsche sto ringsvliegtuigen een gering aantal brisant- en brandbom men laten vallen op West- en Noordwest Duitsch gebied. Menschenlevens vallen niet te betreuren. De aangerichte materieele schade is onbetee- kenend. De vijand betaalde dit optreden niet het verlies van minstens negeh bommenwer- pers, die neergeschoten wer den. Japansche troepen in Zuid- China geland. Japansche troe pen zijn, naar het opperbevel van maarschalk Tsjiang Kai sjek, meldt, in het Fransche pachtgebied Kwang Tsjau wan, in Zuid-China, geland. Volgens Domei rukken de Japansche troepen in de pro vincie Kiangsi snel op naar de plaats Kaoan, het hoofdkwar tier van het gereorganiseerde derde leger van Tsjoengking. Voorts 'nebben Japansche strijdkrachten in de provincie Hoepeh het eilandje Failitsjoe in de Jangtse Kiang veroverd, waarbij 50.000 Tsjoenkineezen verspreid werden. In Noord-Kiansoe hebben de Japanners de plaatsen Tsjoe- kiansjen en Fengkoesoen in genomen. Nieuwe Engelsch-Amerikaan- sche besprekingen verwacht. De diplomatieke correspondent van de Sunday Times meldt, dat de Amerikaansche ambas- sadeur te Londen, Winant, die zidh in de Ver. Staten be vindt, te Washington nieuwe Engelsch-Amerikaansche be sprekingen voorbereidt, die betrekking zouden hebben op de Atlantische verklaring en op de vraag, op welke wijze men het tegenwoordige leen- en pachtstelsel voor een vre destoestand zou kunnen over schakelen» Italiaansche steden aangevallen. Het 1002de communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: In den Zuidelijken sector van Tunesië heeft een gevecht tusschen pantserwagens plaats gevonden. In den loop daarvan verijdelden onze gepantserde, af deelingen gesteund door d^ luchtmacht, een vijandelijke onderneming door een onmid- aellijken tegenaanval. Onze vliegtuigen hebben aan vallen gedaan op Tripoli in Syr.'eo en op Beiroet. Zij bom bardeerden petroleumdepots en raffinaderijen. Vijandelijke vliegtuigen lie ten bommen vallen op Napels en veroorzaakten lichte schade aan civiele gebouwen. Onder de burgeibevolking heeft men tot dusverre 119 dooden en 332 ewonden geteld. Ook op Pa- srmo werd een.' 'aanval ge daan. Hier is een klein aantal personen gewond. Vier der aanvallende vliegtuigen wer den neergeschoten. Voorts wer den in Calabrië eenige bom men geworpen op de plaatsen Amantea, Gioïa Tauro en Cit- tanova, Er zijn eenige slacht offers onder de burgerbevol king. Twee vliegtuigen zijn neergeschoten. Cripps waarschuwt tegen optimisme. De Engelsche mi nister voor de vliegtuigproduc tie, Sir Stafford Oripps, heeft in 'n rede voor Engelsche be wapeningsarbeiders verklaard, dat men zich hoeden moet voor overmatig optimisme. Er staan nog harde gevechten voor dén boeg en ook verder moet alles in het werk ge steld worden, wanneer men de overwinning wil bevechten. Men hoort nog steeds te veel lichtzinnig gepraat. Nog steeds, zoo merkte Cripps op, zjjn de tegenstanders van Groot Brittannië sterk en goed bewapend* DE GEVECHTEN IN MIDDEN -TUNIS. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt Van Duitsche militaire zijde wordt medegedeeld, dat de ope raties der strijdkrachten van de spil in Midden-Tunis ook verder een uitermate gunstig verloop hebben. Door deze successen is het Engelsche plan om Tunis tot springplank voor een offensief naar Europa te maken, voor- loopig mislukt, zooals ook door Londen zelf wordt toegegeven.' Het is bekend, dat de Engel- schen dit plan hadden willen Uitvoeren voor de dooiperiode in de Sovjet-Unie het bolsje wistische winteroffensief tot staan brengt. Doordat de Amerikaansche strijdkrachten teruggedrongen zgn, is het Engelsch-Ameri kaansche opperbevel genood zaakt. het in de flank strijden de Britsche eerste leger terug te nemen, of als alternatief een poging te wagen tot herove ring van de door de Amerika nen prijsgegeven stellingen. BOLSJEWISTISCH OFFENSIEF VERZWAKT. Naar de A.N.P.-correspon dent te Berlijn meldt, verklaart men aldaar in deskundige krin gen dat het bolsjewistische of fensief aanmerkelijk aan kracht heeft verloren. De laatste da gen is vrnwel overal aan het front dooi ingetreden en in het Zuiden is de temperatuur zelfs tot tien graden boven nul ge stegen. Als gevolg hiervan zijn de wegen wederom moeilijk begaanbaar geworden en de operaties worden hierdoor ten zeerste belemmerd. Bevoegde kringen te Berlijn laten in het midden of de terreingesteldheid de oorzaak is van dc verzwak king der bolsjewistische aan vallen dan wel, dat langzamer hand de reserves der bolsjewis ten uitgeput raken. Rede van mevrouw Tsjiang Kai sjek. Mevrouw Tsjiang Kai sjek, de echtgenoote van den Chi- neeschen generalissimus, heeft voor het Amerikaansche con gres een groote rede gehou den. De hoofdpunten van deze redevoering waren: een ver sterkte hulp aan China, een waarschuwing tegen het te lang uitstellen van het offen sief tegen Japan en een voor stel tot het vormen van een wereld Volkenbond na den oorlog. 30 Amerikanen bij vliegon gelukken' omgekomen. Bij twee ernstige vliegtuigbnge- lukken zijn dertig Amerikanen om het leven gekomen. Aan de kust van den Stillen Oce aan stortte 'n transportvlieg tuig met 18 Amerikaansche soldaten in zee. Op het vlieg veld van Seattle is tijdens een proefvlucht een groot nieuw vliegtuig te pletter geslagen, waarbij alle 12 leden der be manning gedood werden. De toestand van GandhL Het communiqué der regee ring van Bombay over den toestand van Gandhi, dat door zes artsen is onderteekend, deelt volgens den Britschen berichtendienst mede, dat door overmatige speekselafschei ding Gandhi's slaap veelvuldig onderbroken werd. Gandhi stelt thans wat meer belang in ztfn omgeving. Er is weinig verandering in zijn algemee- nen toestand ingetreden, be halve dat de zwakte is toe genomen. Eikenloof met de zwaarden. De Führer heeft aan kapitein Alfred Druschel, groepscom mandant van een eskader slag vliegtuigen, als 24sten soldaat het eikenloof met de zwaarden, behoorend bij het ridderkruis van het ijzeren kruis verleend. Beperkt het electriciteitsverbruik, het is Uw eigen belang. Dr. Goebiels spreekt tot het Duitsche volk, tijdens de groote bijeenkomst In het Sportpalast te Berlijn op Donderdag 18 Februari 1943. Telefoto Hoffmann-Stapf-Pax m BRITSCHE LUCHTAANVAL OP NEDERLANDSCHE KUSTSTAD. 34 dooden, 38 zwaar- en 50 lichtgewonden. s-GRAVENHAGE, 20 Febr. In de vroege middaguren van gisteren hebben Britsche vlieg tuigen een aanval gedaan op een kustplaats in het Noorden des lands. De Nederlandsche burgerbevolking heeft volgens de voortoopige berichten 34 dooden, 88 zwaar- en 50 licht gewonden te betreuren. Boven dien werd er aanzienlijke schade aan gebouwen aange richt Deze luchtaanval is weer een bewijs voor het leugenachtige van de Britsche propaganda. In dit verband zij er aan her innerd, dat de Engetechen hun niet vergeten snooden aan- op Eindhoven, dien zij juist uitvoerden op een Zon dag, den Sint Nicolaasdag, met de verklaring probeerden te rechtvaardigen, dat zij met opzet een Zondag hadden uit gekozen om de Nederlandsche arbeidersbevolking in de werk plaatsen te sparen. In werke lijkheid echter hebben zjj de zen aanval eenvoudig daarom op den Zondag ondernomen, omdat die dtag bijzonder gun stig was voor de uitvoering van den aanval. Dat de En gel- schen in het geheel niet eraan denken, de Nederlandsche bur gerbevolking te sparen, bewijst de aanval van gisteren, die plaats had op een weekschen dag cn op een tijdstip, waarop van te voren verwacht kon worden, dat de burgerbevol king groote verliezen zou te lijden krijgen. Nederlandsche krijgsgevan genen door luchtaanval omge komen/ Domei meldt, dat bij een aanval van Amerikaansche bommenwerpers, 15 Februari op Ambon ondernomen, meer dan 10 Australische en Neder landsche krijgsgevangenen zrjn omgekomen en ruim 100 ge wond. Luchtalarm in Sydney. In een officieel© verklaring der Australische regeering wordt o.m. gezegd, dat Vrijdagavond een vijandelijk vliegtuig, dat naar het schijnt afkomstig was van een duikboot en dat zich in Oostelijke richting naar de kufct bewoog, gezien is. Port Kembla werd verduisterd.Toen boven het stedelijk gebied van Sydney later eveneens een vliegtuig werd gezien, werd Sydney eveneens verduisterd. De afweerbatterijen openden terstond het vuur. Het vlieg tuig veranderde zijn koers en vloog in de richting van de zee reeds na de eerste salvo's. Generaal Alexander bevel hebber in Tunesië. Naar de Britsche berichtendienst meldt heeft generaal Alexander het bevel over alle landstrijdkrach ten der geallieerden in Tunesië op zich genomen. NEDERLANDER TER DOOD VEROORDEELD. Een S.P.F. bericht uit Ber lijn meldt, dat een „Sonderge- richt" den Nederland schen ar beider Jacobus Isdac Rens, geboren te Rotterdam, wegens herhaalden diefstal ter dood heeft veroordeeld. Rens zou o.a. op stations, koffers e.<L hebben gestolen. Betaling overwerk bij 54- urige werkweek. De centrale persdienst van net N. A. F. meldt: In aansluiting aan een mededeeling van den leider van het N.A.F. inzake de betaling van overwerk bij toepassing van de 54-urige werkweek, kan nader worden gemeld, dat de ze regeling, die binnenkort zal worden doorgevoerd, de vol gende punten inhoudt: Indien in een C.A.O., binden de regeling of schriftelijke ar beidsovereenkomst een rege ling voor betaling van overuren is opgenomen, zal deze worden toegepast. Voor de werkers, waarvoor geen regeling be staat, zal gelden, dat overuren boven het bij de wet vastge stelde normale maximum (48 uur), moeten worden uitbe taald met met een toeslag van 25 procent. Naar tijdruimte vastgestelde loonen en salarissen, dus^ag-, week- en maamdloonen, zullen bij verlenging van den gebrui- kelijken arbeidstijd binnen het wettelijk vastgestelde maxi mum evenredig, dus zonder toeslag, moeten worden ver hoogd. Boven het wettelijk vastge stelde maximum zal de over- werktoeslag van 25 pet. ook gelden voor dag-, week- en maandloonen en salarissen, waarvoor een herleiding tot uurloonen zal worden toege past. Ontheffing verpachtingsplicht vischrecht. Tot dusver behoefde het vischrecht in water, dat op 9 Mei 1940 niet was verpacht en ook niet tusschen dezen datum en 12 Februari 1942 verpacht was geworden, niet door het aangaan van een pachtovereenkomst te worden uitgegeven. Ook na 1 Maart as. mag op de tot dusver ge volgde wijze worden voortge gaan, mits daartoe een schrif telijk verzoek wordt ingediend bij den secretaris-generaal van 't departement van landbouw en visscherij vóór 1 April 1943 zoolang daarop geen be slissing is ontvangen. Wan neer de secretaris-generaal ontheffing van de verpach tingsplicht verleent, kan dit geschieden onder op te leg gen voorwaarden. Strijdt mee tegen het bolsjewisme. Meldt T aan bë de Waffen- SS. het legioen of het wacht- bataljon in Nederland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1