OPNEMING KLEINE ZELF STANDIGEN IN DE SOCIALE VERZEKERING. De op 1 April 1940 ingestel de staatscommissie-Van Brug gen, die zich het vraagstuk van de opneming der kleine zelfstandigen in ae sociale ver zekering tot arbeidsveld zag aangewezen, heeft thans het - eerste deel van haar rapport uitgebracht. Dit eerste deel bepaalt zich tot de ongevallen wet 1921, de land- en tuin- bouwongevallenwet 1922, de zee-ongevallenwet, de ziekte wet en de kinderbijslagwet. Beknopt, samengevat komen de denkbeelden, die de com missie in het eerste deel van haar rapport tot ontwikkeling brengt, op het volgende neer Er is t.a.v. de sociale voor ziening in de financieele be hoeften bij kinderzegen, ziekte, ongeval, invaliditeit en ouder dom een noodtoestand onder de kleine zelfstandigen ont staan, welke in het algemeen belang om spoedige voorzie ning vraagt. Alleen een alge- meene en verplichte verzeke ring kan hier een goede en gewenschte oplossing geven. De commissie heeft voor de in voering daarvan de inkomen- grens op 3000 p. j. gesteld. De verzekering; waarbr) de in validiteitswet voorhands bui ten beschouwing wordt ge laten, zal self-supporting moe ten zijn, zoodat alle zelfstan digen, wier inkomen beneden de 3000 ligt, hierin zullen kunnen worden opgenomen, zonder dat dit van den staat bijzondere financieele voorzie ningen zal behoeven te vor deren. Met eenige benadering kan men zeggen, dat voor de op neming van de kleine zelf standigen in de ongevallen wetten, de ziektewet en de kinderbijslagwet gemiddeld een totaalpremie, die schommelt om ongeveer 5% van het in komen, zal worden geheven. Echter moet niet worden ver geten, dat de lasten der be trokken groep mede zullen stijgen, indien ue inwonende kinderen, welke in het bedrijf werkzaam zijn, onder de ver plichte verzekering worden ge bracht. Bovendien moet, waar de kleine zelfstandigen tevens onder het ziekenfondsbesluit zullen vallen, worden gerekend op een premie van 4 van het inkomen voor de verzeke ring van geneeskundige behan- deling. De kosten, welke aan de ver plichte sociale verzekering zijn verbonden, zullen, naar het oordeel van de commissie op den consument moeten wor den verhaald, waartoe, krach tens de richtlijnen voor de prijsvaststelling, bij de bereke ning van de richtlijnen van goederen en diensten de moge lijkheid bestaat. Ben rechtstreeksche premie heffing zal bij de zelfstandi gen uit sociaal oogpunt geen overwegend bezwaar behoeven op te leveren. De commissie wijst er ten slotte op, dat naar haar oor deel, de invoering van de ver schillende verzekeringswetten geleidelijk zal moeten geschie den. Dit heeft het voordeel, dat de meerdere lasten, welke deze uitbreiding van de soci ale verzekering zal meebren gen, geleidelijk in de prijzen van goederen en diensten zul len worden verdisconteerd, ter wijl de betrokkenen eveneens geleidelijk aan de premiebe taling zullen worden gewend. Van het doen van een voor stel tot wijziging der invalidi teitswet heeft de commissie voorshands gemeend te moeten afzien. Omtrent de groep der kleine zelfstandigen bestaan statistische gegevehs, welke 'n nader inzicht kunnen verschaf fen in aantal, sexe en leefüjds- verdeeling, benevens in de verdeeling hunnen inkomsten, tot dusverre niet. Toch is deze kennis vereischt voor de vast stelling van het premietarief en de berekening van de even- tueele staats bijdrage voor de overgangsperiode. .Waar bovendien, in verband ER OP UIT MET DEN C.CJÖ. (Van onzen Haagschen correspondent.) VI. Voor de afwisseling gaan we ditmaal eens met de man nen van den Centralen Contro ledienst op stap naar Zeeland en van daar naar een der groo- te steden in het Westen, waar bij een collectief geval van prijsopdrijving aan den dag kwam. Er was n.L een wagon Zeeuwsche uien door een der veilingen verladen, bestemd voor een grossier. Deze uien waren (zooals de vakterm heet) als „stek" geveild. Tot ;oed begrip van zaken dient e worden opgemerkt, dat lee- ken deze uien met den haam van derde soort zouden beti telen. Bij onderzoek door den con troleur. bleek deze zaak vrij ingewikkeld in elkaar te zit ten. want voordat de bewuste wagon in de stad aankwam, was de inhoud reeds drie maal van eigenaar verwisseld. De grossier, dié de uien in de stad ontving, was dus reeds kooper No. 3. Toen de speurende con troleur den wagon in de stad achterhaald had, kwam hij tot de conclusie, dat de grossier den geheelen wagon verkocht had aan 'n kleinhandelaar. Hier had de controleur dus reeds overtreding No. 1, daar één kleinhandelaar onder de gege ven omstandigheden nooit een geheelen wagon uien tegelijk op den kop kan tikken. De ver deeling van groenten geschiedt immers op toewijzingen. Erger werd de zaak. toen bleek, dat de uien niet als „stek", doch als een betere soort aan den kleinhandelaar waren verkocht Hier kwam dus als overtreding No. 2 reeds de prijsopdrijving naar voren, daar al deze kwa liteiten nogal wat in prijs ver schillen. Hier werd dus schro melijk misbruik gemaakt van de onwetendheid van het pu bliek. Nog erger maakte de klein handelaar het, door verschil lende partijen van deze uien weer aan andere kleinhandela ren te verkoopen. Overtreding No. 3 dus, want een kleinhan delaar mag slechts aan consu menten verkoopen. Overtreding No. 4 werd het verkoopen door den kleinhanelaar tegen prijzen dio (let wel) 100 tot 400 te hoog waren! Hier had de controleur dus niet twee, doch vier vliegen in één klap! Tot welke prijsopdrijving dit uiteindelijk brj de consumenten zou hebben geleid, valt na tuurlijk bij benadering niet te zeggen. Door het tijdig ingrjj pen van onzen controleur kor erger voorkomen worden, want het grootste gedeelte van de partij was nog onverkocht en werd natuurlijk ijlings in be slag genomen. ioodoende werd het restant, onder politietoezicht, voor de juiste prijzen aan het publiek verkocht waarvan ruim 1700 huismoeders profiteerden! Met zekerheid kon de controleur verklaren dat, waar anders in de stad vrijwel geen ui te koop was, ook zeker het geheele restant uien voor abnormaal hooge prijzen zou zijn ver kocht. Dat alle grossiers en klein handelaren, die hierbij betrok ken waren, prompt op den bon gingen, spreekt van zelf. DOMBURG. Advertenties en abonnementen worden aangenomen door D. TRIELLER Wzn, met de indertiji ingevoerde tijdelijke verhooging van be paalde sociale verzekerings renten met een brjzonderen toeslag, het niet uitgesloten moet worden geacht, dat een herziening der invaliditeitswet binnen afzienbaren tijd zal volgen, acht de commissie het niet gewenscht, zoolang hier omtrent niets naders bekend is, dc wet zelve te gaan wijzigen in dien zin, dat ook de kleine zelfstandigen daarin worden opgenomen. De vrijwillige bewakingsdienst tegen sabotage. Ongeveer een maand gele den werd in de dagbladen een oproep geplaatst om zich aan te melden voor een vrijwilligen bewakingsdienst tegen sabota ge, welke voor de bevolking e mogelijkheid opende zich te vrijwaren voor de onaangena me gevolgen van daden van ,age. Daarin werd er te vens op gewezen, dat bij on voldoende aanmelding tot aan wijzing van personen tot het verrichten van bewakingsdien sten zou kunnen worden over gegaan. Hoewel de richtlijnen voor dezen bewakingsdienst uitgin gen van een centrale instantie, in deze het departement van blnnenlandsche zaken, werden de practische uitvoering en or ganisatie in handen gelegd van de burgemeesters, respec tievelijk de hoofdcommissaris sen van politie, die hun maat regelen hadden te nemen in overleg met de plaatselijke hoofden der Duitsche politie. Is het aldus moeilijk een overzicht te bekomen van de aanmelding over het geheele land, uit ingewonnen informa ties blijkt ons, dat zich in de gemeente Den Haag reeds et telijke honderden mannen heb ben aangemeld. Of hiermede het vereischte aantal is be reikt, valt nog niet te zeg» aangezien er bij de schifting op antecedenten enz. nog ver scheidene zullen afvallen en de te bewaken objecten nog niet alle zijn vastgesteld. Boven dien zal bij de indeeling der wachtdiensten rekening wor den gehouden met den tijd dien deze personen in verband met hun andere werkzaamhe den beschikbaar zijn. Men deelde ons mede, dat zij van een speciaal legitima tiebewijs en een herkenning s- teeken zullen worden voorzien en voorts van wapens, welke geen vuurwapen zijn. Soberheid in hotels, café's en restaurants. De levensmiddelenvoorzie ning van het Nederlandsche volk eischt, dat ook 't hotel-, restaurant- en cafébedrijf ver sobering toepast. De omstan digheden zijn er nu eenmaal naar, dat van deze richtlijn, die de overheid in de door haar vastgestelde vaste prijs- en versoberingsvoorschriften heeft gevolgd, niet wordt afge weken. Ontduikingen moeten worden tegengegaan. De levensmiddelenvoörzie- ning van het Nederlandsche volk mag niet willens en we tens in gevaar worden ge bracht. Het kan daarom niet langer worden toegestaan, dat de voorschriften omtrent sobere menu's niet worden opgevolgd, maaltijden waarvoor bonnen noodig z\jn, zonder bon worden verstrekt, of ontoelaatbare drijzen worden gevraagd en >e£aald. Tegen overtreders zal voortaan op de scherpste wijze worden opgetreden. Behalve een zware boete loopt de ondernemer kans, dat zijn bedrijf tijdelijk of voor altijd wordt gesloten of dat hem de uitoefening van zijn bedryf wordt ontzegd. Wie door ongeoorloofde handelingen in moeilijkheden komt, zal in jeen enkel opzicht kunnen re- tenen op eenige bescherming van de zijde der 'oedrijfsinstan- ties. Het publiek dient eveneens terdege te beseffen, dat het uit moet zijn met allerlei over tredingen, welke de voedsel voorziening benadeelen. Er wordt daarom een beroep ge daan op het gezond verstand en de medewerking der be zoekers van hotels, café's en restaurants. Besluiten, Benoemingen enz. Voor het toelatingsexamen tot den cursus voor hulpkcurmeester van vee en vleesch zijn geslaagd de heeren M. F. van den Berg, Kloetinge, J. Hamelink. Wemel- Te Lanteren heeft de begrafenis plaats gehad van het stoffelijk over. schot van mevr. W. A. ReydonHaak Steenhart, echtgenoote van den secr.-generaal van volksvoorlichting, die door sluipmoord is gevallen. De stoet op weg naar de begraafplaats. Polygoon-v. Bllsen-Pax m. Kerk- en Schoolnieuws Ned. Herv. kerk. Beroepen te Genemuiden C. A. Korevaar te Put- tershoek. Benoemd tot hulppred. te Kuinre D. Bakker, cand. en hulppred. te Leeuwarden; te Wijk aan Zee en Duin H. Roest, cand. en hulp pred. te O. e n W. S o u b u r g; bedankt voor Ederveen (toez.) J. G. van Yperen te Hillegersberg. Ger. kerken. Benoemd tot hulp pred. te Amsterdam-Centrum D. C. Mulder, cand. te Leiden. Predikbeurten Baarland: vm geen dienst, nm ds. Be neder. Biezelinge: 8.30 dhr. Over- gaauw. 2 ds. Van Voorthuysen. Borsselen: 10 ds. Bunjes, 2.30 dhr. Van der Maden. Ellewoutsdijk: 9.30 ds. Van Willenswaard. Geersdijk: 10 en 2.30 dhr. Kraak. 's-Graven- polder: 9.30 en 2 ds. Van "Hoogstra- Hansweert 9.30 ds. Postma. ds. Mortier. Helnkenszand 10 ds. Renting. 2.30 ds. Van Voorst Vader, 's H. H.kinderen: 10 en 2 ds. Zandee. Yerseke: 11 en 3.45 cand. van Oort te Tliolen. Kapelle: vm. en nm. dr. Schmidt. Kamper land: vm en nm ds. Six Dijkstra. Kattendijke: 9.30 ds. Van Voort huysen, 2 dhr. De Jager. Kats: 2 ds. Hansen. Kloetinge: vm en ntr ds. Boerama. Kortgene: 10 en 2.30 ds. Versteeg. Kruinlngen: 10 ds. Mortier, 2.30 ds. de Bruijn. Ove- zande: geen dienst. Oudelandé: vm dhr. Evertse, nm. ds. Bunjes. Scho- re: 9.30 dhr. v. d. Maden. Wemel- dtnge: 10 ds. de BruUn, 2 dhr. Over- gauuw. Rilland-Bath: 10 ds. Sara- ber te Burgh. Wllhelminadorp: 10 ds. Dankbaar, 3 u. ds. Korevaar. Wis sen kerke: vm en nm ds. Louwerse. Wolphaartsdijk: 10 en 2.30 ds. Van Dijk. Geref. kerken op Z. en N.-Beveland. Baarland: vm en nm ds. de Ruij- __r. Borsselen: 10 en 2.30 leesd. Driewegen: 10 en 2.30 ds. Fransen. Geersdijk: 11 en 3 ds. Dorst. '«-Gra venpolder: vm. en Dm cand. v, d. Jagt. Helnkenszand: 10 en 2.30 ds. Booy. Yerseke: 9.30 en 1.30 ds. van Egmond. Kamperland: 9.30 en 2.3C ds. v. d. Ende. Krulningen: 10 en 230 ds. Koolstra. Lewedorp: 2.30 d3. Beukema. Wemeldlnge: 10 en 2 ds. van Dijk. Wlssenkerke: vm en nm ds. Oostenbrink. Wolfaartsdük: 10 en 2.30 ds. van Heiningen. Geref. Gemeenten. Biezelinge: vm., nm. en av. lees- dienst. 's-Gravenpolder: 9.30, 1.30 er 5.30 leesd. Yerseke: 9.30, 1.30 er 4.30 ds. van Stuyvenberg. Wemel dlnge: 9.30, 1.30 en 4.30 leesdlenst. Chr. Geref. kerk. Biezelinge: 9.30 cn 2 ds. Fransen. Vrü Evang. gemeenten. Bath 10 dhr. Verboom, 2.30 dhr. Dronkers. Yerseke: 9.30 en 2.30 ds. MooU. Werheldinge 10 ds Werges, 2.30 v. Vliet. Beperking van logiesgele- genheid. Het bericht over de beperking van logiesgelegen- heid heeft aanleiding gegeven tot het misverstand, dat men in een maand niet meer dan tien nachten in een hotel, loge ment of herberg zou mogen verblijven. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat het voorschrift al dus luidt, dat men niet tien nachten in een kalendermaand in hetzelfde hotel, hetzelfde logement of denzelfden her berg mag vertoeven, dan wel meer dan acht nachten ach tereen in twee kalendermaan den. Het is dus wel geoorloofd om het verblgf te verdeelen over verschillende logiesverstrek- kende inrichtingen. Regeling voor schooltand- verzorging. Ten einde een ge ordende ontwikkeling te ba- vorderen van de uit een oog punt van volksgezondheid zoo gewichtige schooltand verzor ging heeft de secretaris-gene raal van het departement van sociale zaken een besluit uit gevaardigd, krachtens hetwelk iet voortaan verboden is zon der zijn vergunning diensten voor de terhandneming der Korte predikatie SIMONS BOOT „En het geschiedde, als de schare op Bern aandrongom het woord Gods te hooren, dat Hij stond bij het meer Genné- saret. En Hij zag twee sche pen aan den oever van het meer liggende, en de visschers wa ren daaruit gegaan, en spoel den de netten. En Hij ging in een van de schepen, hetwelk van Simon wasen bad hem, dat hij een weinig van het land afstaken nederzittende, leer de Hij de scharen uit het schip". Ach, de morgenzon over het meer Gennésaret. Ergens een bocht, de menigte op het strand, Jezus in het bootje, en al die luisterende, aandachtige menschen. Ach, de morgenzon ergens door de ramen van een kerk, en het wonder van al die aan dachtige gezichten. Wat is dat in Jezus, dat menschen 2000 jaar luisteren Wat is de magische aantrekkingskracht van Zijn woord f Zijn rooord is ens altijd te hoog en tc mach tig. Wjj Jcunneti het niet aan en wij kunnen er niet bij. Maar 2000 jaar kwamen de menschen en luisterden, vaak met hun heele ziel. Evenwel luisteren is niet vol doende. Jezus wil in Simons bootje komen. Simona boot, dat is zijn leven, zijn alledaagsche bestaan. Dat is wat met tellen met werkhanden, met je gezin met het zweet des aanschijns van doen heeft. Jezus heeft 2000 jaar lang gevraagd aan dc wereld, niet alleen dat zij luisterde, maar ook dat Hij in haar boot mocht komen. Als menschen zeggen: wat hebben nu 20 eeuwen christen dom bereikt f Dan moeten wij antwoorden: Christus heeft nimmer gezegd dat wy iets zou den bereiken. Hy heeft iets be- rcilct en zal alles bereiken. Hij heeft niet beweerd dat wij do wereld zouden verbeteren. Maar als dit gezegd is, moeten trij toch het hoofd buigen en erken nen: als de wereld in het moe ras ia geraakt, dan te het, om dat wij menschen wèl naar Christus wilden luisteren, o, we hebben vriendelijk ge luisterd en geknikt by Zijn hooge, zuivere woorden, en ge zegd dat het prachtig was en zeer verheven, maar wij heb ben ons bootje voor onszelf be houden. Dat was ons terrein. Daar zoudeh w\j het wél zonder God klaren. F. dinge en J. j. P. Reijnlerse, .Goes, jeugdtandverzorging op te richten. De reeds bestaand© schooltandartsendiensten kun nen hun werkzaamheden als diensten voor jeugdtf^ndver- zorging voortzetten, mits zij binnen een voor elk geval af zonderlijk te bepalen termijn voldoen aan de gestelde ver- eischten. Het toezicht op alle diensten ior jeugdtandverzorging wordt uitgeoefend door de ge neeskundige inspecteurs van de volksgezondheid met mede werking van den president van de Ned. tandartsenkamer. De kampioenschappen voor vereenlglngen. Zondag zullen tc Amsterdam de Ne derlandsche' gymnastiekkamploenschap- pen voor vereenlglngen worden ge houden. Het programma bestaat uit vier onderdeelen, ni. klassikaal Hn- genzwaaien voor dames, rhytmlsche vrije oefeningen voor dames, vrije oefeningen voor heeren en klassikaal brug voor heeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 6