I prodent] PRODENT ■a er uit dezen oorlog niet over winnaars en overwonnenen, maar slechts overlevenden en vernietigden zouden voortko men. Dr. Goebbels zeide dat in het Dosten het Duitsche volle strijdt om alles wat het heeft, voor zijn heiligste goederen, zjjn gezinnen, steden, dorpen en cultuur. Voor de schatten van onze rijke volksgemeenschap heeft het bolsjewisme natuur lek niet het geringste begrip en het zou daarmede niet in het minst rekening houden. Het doet dat immers niet eens bg zijn eigen volk. De massa's pantserwagi die in dezen winter ons front in het Oosten bestormen, zijn het resultaat van 25 jaar maat schappelijk ongeluk en ellende van het bolsjewistische volk. Daarentegen moeten w|j met devereischte tegenmaatregelen optreden. Ik geef uiting aan mijn vaste overtuiging, dat wij het bolsjewistische gevaar op den duur niet kunnen neerwer pen, wanneer wij het, zoo niet met gelijke, dan toch met ge lijkwaardige methoden bestrij den. Het Duitscho volk staat daar door voor het ernstigste feit van dezen oorlog, n.l. het too- nen van een vastbeslotenheid om alles te geven, teneinde al les wat het bezit te behouden, en alles, wat het voor het ver dere leven noodig heeft, to ver» kragen. Buiten de geestelijke bedrei ging vormt het bolsjewisme voor ons en Europa thans een onmiddellijke militaire bedrei ging. Wü ziin vastbesloten ons leven met alle middelen te ver dedigen zonder er rekening mee te houden, of de omrin gende wereld de noodzakelijk heid van dezen strijd inziet of niet. Totale oorlog. De totale oorlog is dus het gebod van het oogenblik. Het gevaar, waartegenover ^wij staan, is reusachtig. Reusach tig moet derhalve ook de krachtsinspanning zijn, waar mede wij 't gevaar tegemoet treden. Het gaat niet langer aan., bet rijke oorlogspotentieel niet alleen van ons eigen land. maar ook van het te onzer beschikking staande aanzien lijke deel van Europa slechts vluchtig en oppervlakkig te gebruiken. Het moet geheel uitgeput worden. Europa's toe komst hangt van onzen strijd in het Oosten af. Het Duitsche volk stelt zijn kostbaarste na tionale bloed voor dezen strijd beschikbaar. Het overige deel van Europa behoort althans sïjn arbeid beschikbaar te «tellen. Wie in de rest van Europa dezen strijd vandaag nog niet begrijpt, zal ons morgen op de knieën danken, dat wij hem moedig en vastberaden op ons hebben genomen. De vraag is niet, of de methoden, die wij toepassen, goed of slecht zijn, maar of zij tot succes leiden. In ieder geval zijn wij als nat.-socia- listische volksleiding thans tot alles besloten.Wij beschik ken over beter menschenma- teriaal en een betere leiding en hebben daardoor een groo- ten voorsprong.Maar wij moe ten, zooals de ontwikkeling aantoont, veel meer doen, dan wij tot dusverre gedaan heb ben. om den oorlog in het Oosten een beslissende wen ding ten goede te geven. Ove rigens weet ieder, dat deze oorlog, als wij hem zouden verliezen, ons allen zou ver nietigen, en daarom ls het volk met zijn leiding vastbe sloten thans zich op de meest radicale wijze zelf te helpen. Ik kan constateeren, ver volgde dr. Goebbels, dat de leiding bij haar maatregelen het volkomen eens is met het geheele Duitsche volk in het binnenland en aan het front. Wij zullen liever te veel dan te weinig kracht voor het be halen van de overwinning in spannen. Een operatieve reserve. Ik heb reeds, aldus ver volgde dr. Goebbels. openlijk verklaard, dat de voor den oorlog besüesende taak van het oogenblik hierin bestaat, dat wij den Führer door de meest ingrijpende maatrege len in het binnenland een ope ratieve reserve ter beschik king stellen, die het hem mo gelijk maakt, in het komende voorjaar en in den zomer het offensief te hervatten en te trachten, het bolsjewisme der Sovjetunie den beslissender slag toe te brengen. Wij moe ten in het Oosten weer offen sief worden. Wij moeten daar toe de noodige krachten, die in het land nog rijkelijk voor handen zijn, mobiliseeren. De tijd dringt, spoed is geboden. De offers, die de individueele burger daarbij moet brengen, zijn vaak groot, maar zij be teekenen maar weinig in ver gelijking met de offers, die hij zou moeten brengen wan neer hij deze offers weigerde en daardoor het grootste na tionale ongeluk over ons volk zou oproepen. De chirurg snijdt niet om te dooden, maar om het leven van den patiënt te redden. Met nadruk verklaarde de minister, dat de offers recht vaardig verdeeld moeten wor den. Na den oorlog willen wij gaarne weer handelen naar 't beginsel leven en laten leven. Gedurende den oorlog echter geldt het principe: strijden en laten strijden. De minister legde er den nadruk op. dat de regeering anderzijds alles doet om in dezen moeilijken tijd de noo dige ontspannings-mogelijk- heden voor het werkende volk te behouden. Schouwburgen, bioscooptheaters, concertza len blijven onverminderd open. Het vraagstuk waarom het gaat, is het vrijmaken var; soldaten voor het front en van arbeiders en arbeidsters voor de wapenindustrie. Aan deze beide doelen moeten alle an dere behoeften ondergeschikt gemaakt worden. De minister sprak de overtuiging uit, dat de Duitsche vrouw vastbeslo ten is de plaats, welke de man, die naar het front gaat, vrijmaakt, zoo spoedig moge lijk volledig in te nemen. In zeer korten tijd hopen wij daardoor legers van werk krachten vrij te maken, die op haar beurt wederom legers van strijdende frontsoldaten beschikbaar zullen maken. Niemand mag de ernst van den tijd miskennen. Met verachting, aldus de minister. w|js ik het verwijt, ons door onze vijanden ge maakt, van de hand, dat dit een nabootsii|g van het bolsje wisme zou zqn. W|j willen bet bolsjewisme niet nabootsen, w|j willen het overwinnen en wel met middelen en metho den, die tegen het bolsjewisme zijn opgewassen. De Duitsche vrouw zal dit het eerste begrij pen, want z|j heeft reeds lang ingezien, dat de oorlog, welken onze mannen thans voeren, in de eerste plaats een oorlog ter bescherming harer kinder enis. Niemand mag den ernst van den tijd miskennen, omdat de vijand zoo ver van onze gren zen verwijderd is. Er bestaat desondanks een nationaal ge vaar en dat moeten wij ver ijdelen, het koste wat het wil. Grootscheepsche fusies. Daarnaast voltrekken zich grootse heepsche fusies in het algemeene bedrijfsleven. Dit heeft in de eerste plaats be trekking op verzekerings maatschappijen en banken, de belastingen, de tijdschriften en kranten, die niet van oorlogs- en vitaal belang zijn. Het heeft betrekking op partij- en be stuursinstellingen, die voor den oorlog niet. onontbeerlijk zijn, maar ook 'op een verdere vereenvoudiging van het leven van het volk, voorzoover de behoeften van den oorlog dat noodig maken. De leiding streeft er naar de hiervoor te brengen zware of fers tot een minimum te be perken. Na den oorlog wordt de mid denstand onmiddellijk in den grootsten omvang hersteld in economisch en maatschappe lijk opzicht Thans gaat het om 'n zoo snelle en zoo gron dig mogelijke overwinning. Alleen als wij voldoende sol daten en wapens hebben, kun nen wij ons met alle middelen te weer stellen tegen de be dreiging uit het Oosten en een door de angelsaksische mo gendheden geprovoceerde be dreiging uit het Westen of het Zuidoosten. Men behoeft in Londen en Washington geen twijfel te hebben over de ontvangst, welke de Duitsche weermacht een invalspofcing, waar die ook in Europa zou worden onder nomen, zal bereiden. Ik ontken niet dat ook met het oog op de uitvoering van de zoo juist geschetste maatregelen, ons nog weken vol zorg te wach ten staan. Maar daardoor krh- gen wij thans definitief lucht Wij richten deze maatregelen geheel op de actie van den ko menden zomer en gaan thans, zonder eenige aandacht te schenken aan de dreigementen en grootsprekerij van den vij and aan het werk. Het Duit sche volk draagt deze maatre gelen niet alleen bereidwillig, maar ze eischt ze zelfs. Spr. is er van overtuigd, dat het Duitsche volk door den tragi- schen slag van het lot te Sta lingrad innerlijk ten diepste gelouterd is Het is vastbeslo ten met den Führer door dik en dim te gaan. Aan onzen kant staan trouwe en be trouwbare bondgenooten. Aan de zekerheid van onze over winning bestaat bij ons geen twijfel. De vjjand zal ons in den aan staanden zomer weer in oude offensieve kracht leeren ken nen. Het Duitsche volk is vastbesloten den Führer daar voor met inspanning van al z|jn energleen de noodige mo gelijkheid te verschaffen. Tïen vragen. Dr. Goebbels wees er op, dat het strijdende en werken de Duitsche volk dagelijks op nieuw het bewijs levert, dat het niet gelijkt op het volk van November 1918, dat het slachtoffer werd van de En- gelsche en Amerikaans che verleidingskunsten. De minister richtte in dit verband tot de volks gen ooten die de vergadering bijwoonden, Duitsche oorlogsgewonden, eikenloof- en ridderkruisdra gers, bewapeningsarbeiders en arbeidsters, partijmannen, sol daten, vertegenwoordigers van het geestelijk leven. Duitsche vrouwen, jeugd en ouderdom, kortom een vërtegenwoordi gend deel van het geheele Duitsche volk, aan het front en in het vaderland, tien vra gen, die zij met het Duitsche volk ten aanhoore van de ge heele wereld beantwoordden. De Engelsche beweren, dat het Duitsche volk het geloof in de overwinning heeft ver loren. Ik vraag u: gelooft gij met den Führer en met ons aan de uiteindelijke, totale overwinning van het Duitsche volk? Een „ja" van vele dui zenden stemmen antwoordde. Ik vraag u, zijt gij vastbe sloten den Führer in het be vechten van de overwinning door dik en dim en met aan vaarding van ook de zwaarste persoonlijke lasten te volgen? Een veelvuldig, vele malen herhaald „ja" was het ant woord der menigte. Ten tweede: De Engelschen beweren, dat het Duitsche volk den strijd moe is. Ik vraag u: zijt gij bereid met den Führer. als phalanx van uw vaderland achter de strijdende weer macht staande, dezen strijd met wilde vastberadenheid en zonder afdwalen voort te zet ten door alle lotsbeschikkin gen heen tot de overwinning in onze handen is? Een storm achtig „ja" van alle aanwe zigen was het antwoord. Ten derde: De Engelsche be weren. dat het Duitsche volk geen lust meer heeft zich te onderwerpen aan den hand over hand toenemenden oor- logsarbeïd, dien de regeering eischt. Ik vraag U: zijt gij en is het Duitschevolk vastbe sloten, wanneer de Führer het beveelt, tien, twaalf en zoo noodig veertien en zestien uur per dag te werken en het uiterste te geven voor 4e over winning? Wederom antwoord de de menigte met donderend ,ja". Ten vierde: De Engelschen beweren, dat het Duitsche volk zich verzet tegen de totale oorlogsmaatregelen van de re geering. Het wil niet der totalen oorlog, maar de capi tul&tie. Ik vraag U: wilt gg den totalen oorlog? Wilt gij hem zoo noodig total er en ra dicaler dan wij hem ons thans ook maar kunnen voorstellen? De deelnemers aan de betoo ging antwoordden met een geestdriftig: „ja" Ten v|jfde: de Engelschen beweren, dat het Duitsche volk z|jn vertrouwen in den Führer heeft verloren. Ik vraag u: is uw vertrouwen in den Führer thans grooter, gelooviger en onwrikbaarder dan ooit? Is uw bereidheid hem op al zijn we gen te volgen en alles te doen, wat noodig is om den oorlog tot zegevierend einde te bren gen volstrekt en onvoorwaar delijk? De menigte betuigt haar instemming met storm achtig heilgeroep op den Füh rer en roept in spreekkoren: .Führer beveel, w|j volgen". Ik vraag u ten zesde: zijt gij bereid van nu af aan uw ge heele kracht te geven en het Oostfront de menschen en wa pens ter beschikking te stellen, die het noodig heeft om het bolsjewisme den doodelijken slag toe te brengen? Wederom weerklonk een onvoorwaarde lijk „ja" van vele duizenden stemmen. Ik vraag U ten zevende: legt gij met heiligen eed aan het front de gelofte af, dat het vaderland met sterk moreel achter het front staat en het alles zal geven wat het noodig heeft om de overwinning te bevechten? Ik vraag U ten achtste: wilt gij, in het bijzonder gij vrou wen zelf, dat de regeering er zorg voor draagt, dat ook de Duitsche vrouw geheel haar kracht ter beschikking stelt van de oorlogvoering en overal, waar dat slechts mogelijk is, inspringt om mannen voor het front vrij te maken en daar mede haar mannen aan het front te helpen? Ik vraag U ten negende keurt gij het goed, wanneer zoo noodig de meest radicale maatregelen genomen worden tegen een kleinen kring men schen, die zich onttrekken, en oplichters, die midden in den oorlog vrede spelen en den nood van het volk willen uitbuiten voor zelfzuchtige doeleinden? Gaat gij er mede accoord, dat, wie zich aan den oorlog ver grijpt het hoofd verliest? De geweldige zaal brak ten ant woord uit in donderenden bij vak Ik vraag IJ ten tiende en ten slotte: wilt gij. dat. zooals het nationaal socialistische pro gram het eischt. juist in aen oorlog gelijke plichten en ge lijke rechten heerschen, dat het vaderland de zware lasten van den oorlog solidair op zijn schouders neemt en dat zij voor hoog en laag en arm en rijk op gelijke wijze verdeeld worden Het herinnert zich zijn bordje Molenaar's Kindermeel nog weL Dit uitstekende kindervoedsel is de jaren door even lekker ea gezond gebleven. Dat is het ook nu nog. Geef Uw kind bet beste voedsel dat er te krijgen is Uitfluitend verkrijgbaar op j de daarvoor bcatemdc bon. antwoord was een heil-geroep, waaraan geen einde kwam. Do weg naar do definitieve overwinning. Ik heb U gevraagd, zoo ging de minister voort, en gij nebt uw antwoord gegeven. Door uw mond heeft zich dus het stand punt van het Duitsche volk ge manifesteerd. Gij hebt onzen vijanden toegeroepen, wat zij moeten weten, opdat zij zich niet overgeven aan illusies en valsehe voorstellingen. De machtigste bondgenoot, die er ter wereld bestaat, het volk zelf. staat achter ons en is vastbesloten met den Führer. het koste wat het koste en met aanvaarding van ook de zwaar ste offers de overwinning strij dende te bevechten. Welke macht ter wereld zou ons thans nog kunnen verhinderen alles door te zetten en te vervullen, wat wij ons als doel hebben ge steld. Wij leggen voor het front de gelofte af en wij leg gen voor den Führer de ge lofte af, dat wij het vaderland tot een blik van willen aaneen willen smeden, waarop de Füh- bevordert Uw gezondheid! I Een goede mondver». zorging is de eerste stap naar gezondheid en Prodent, de eenigetand» pasta methetdispergon tegen tandsteen, is daar» bi] onontbeerlijk Houdt de Prodent-gewoonte, 's morgens en 's avonds (maar voorat 's avonds!) in eere. da baarlijk schuimende tandpasta „Al! Au! O! Gelukkig zjjn I er AKKERTJES, die de nare en rullen kunnen weg nemen. vlug en afdoende"* Neemn AKKERTJE P* Nederlandsch» Pijnstiller rer en zijn strijdende soldaten onvoorwaardelijk en blinde lings kunnen vertrouwen. Met vurig hart en koel hoofd willen wij de oplossing der groote problemen van deze phase van den oorlog ter hand nemen. W|j betreden daarmede den weg naar de definitieve over winning. Zij ligt gefundeerd in het geloof aan den Führer. De Führer verwacht van ons een prestatie, die alles, wat tot dusver bestaan heeft, in den schaduw stelt. Wij willen zijn eisch niet afwijzen. De natie is tot alles bereid. De Führer heeft bevolen, wij zullen hem volgen. Wanneer wij ooit trouw en onverbrekelijk aan de overwinning geloofd hebben, dan op dit oogenblik van na tionale bezinning en innerlijke oprichting. Wij zien haar in tastbare nabijheid voor ons liggen, wij moeten slechts toe grijpen. Wij moeten slechts de besluitvaardigheid toonen om al het andere ondergeschikt te maken aan het dienen der over winning. Dat is het gebod van het oogenblik en daarom luidt het parool: thans, volk, sta op, en storm, breek los.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 2