PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Charkof door Duitse ie troepen ontruimd. ABONNEMENTSPRIJS 19 ct. per week of J 2.42 per kwartaal. VPIinAfï IQ FFRRI ÏARI 1 Q43 Franco per post 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 6 ct. V I\IJL*/44J 1Ï7 I I_DI\U/AI\1 lÏ7*fO ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 14 cent, minimum per adver- tentle 2.30. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 8 regels) van 1—5 regels 65 cent. Iedere regel 186ste JAARGANG NUMMER 41 STl ÏS dit '°0 SPm«.r Dlï NUMMER BE3TAAT UIT 4 BLADZIJDEN De Bureaux van ons blad zijn gevestigd te: Vllsslngen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen). Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg; Londensche Kaal 29, Redactie tel. 3521, Administr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15, tel. 2863, na kantoortijd tel. 2475; Souburg t Kanaalstraat 45, teL 234; Ooetburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, tel. 102; Breakene: Dorpsstraat 35, teL 21. Bolsjewisten bjj Noworosslisk teruggeworpen. Het opperbevel van de Duit- eche weermacht maakte Don derdag bekend: In het West-Kaukasische bergland en in het gebied van Krasrfoda bleven de vijande lijke aanvallen overal zonder succes. Bij een eigen aanval ten Zuiden van Noworossiisk werd de vijand naar de kust teruggeworpen. Tusschen de Zee van Azof en het gebied ten Zuidoosten van Orel duurden de verbit terde gevechten voort. De stad Charkof werd door onze troe pen, nadat volgens de plannen alle voor den oorlog Belang rijke installaties waren ver hield, ontruimd. Ten Zuiden van de stad sloegen Duitsehe tanks in een tegenaanval een vijandelijk regiment uiteen. De luchtmacht viel in het gebied rortdom Charkof onophoude lijk vijandelijke stormtroepen en marcheerende colonnes aan Talrjjke aanvallen van den vijand in het gebied ten Noor den van Koersk. mislukten met zware verliezen van den vij and. In den afweerslag ten Zui den van het Ladogameer sloe gen onze troepen de bolsjewis ten, die tevergeefs trachtten de Duitsehe stellingen binnen te dringen, opnieuw terug. De vijand verloor opnieu\y 38 pantserwagens en leed zware, bloedige Verliezen. vin Noord-Afrika werd de sedert dagen aan den gang zijnde aanvalsoperatie met suc9es voortgezet. Formaties van de luchtmacht mengden zich in de gevechten te land en brachten den vyand gevoe lige verliezen aan zware wa pens en gemotoriseerde voer tuigen toe. In de wateren ten Westen van Algiers bracht een for matie Duitsehe gevechtsvlieg tuigen een transportschip van 8000 brt. tot zinken en be schadigde een ander schip van dezelfde grootte door bom tref fers. In de Egeïsche Zee schoot een Duitsehe duikbootjager van drie aanvallende torpedo vliegtuigen er twee neer en beschadigde het derde zoo zwaar, dat aangenomen kan worden, dat het verloren is gegaan. Voor de Noorsche kust boor de een kustbatterij van de Duitsehe marine door verschei dene voltreffers een vijande lijke duikboot bij een tever- geefschen aanval op een Duitsch convooi in den grond. Enkele Britsch^ vliegtuigen wierpen in den afgeloopen nacht bij storingsvluchten bo ven West-Duitsch gebied luk raak enkele bommen. Snelle Duitsehe gevechts vliegtuigen vielen overdag op verrassende wijze kustplaatsen Ln Zuid- en Zuidoost-Engeland, alsmede patrouillevaartuigen in de kustwateren aan. I MISLUKTE BRITSCHE LUCHTAANVAL. Britsche bommenwerpers heb ben Ln de late avonduren van Donderdag een aanval gedaan op het gebied van de Duitsehe Bocht. Zij werden, naar het DNB verneemt reeds bij het naderen door de afweer van jagers en afweergeschut opge vangen Door den fcrachtigen. bliksemsnellen afweer en den zwaren nevel op den grond konden de vijandelijke vlieg tuigen hun bommen slechts blindelings neerwerpen. Verscheidene vijandelijke bom menwerpers werden neerge schoten. Japansche luchtmacht ver nietigt 73 vijandelijke vliegtul- f en. De luchtmacht van de apansche marine en batterij en luchtdoelgeschut hebben van 1 tot 15 Februari im het ge bied van de Salomons-eilan- den; in het Z.W. deel van den Stillen Oceaan en in het ge bied van de Aleoeten, in totaal 73 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten en 7 andere be schadigd. Aan Japansche zij de gingen tijdens deze opera ties twee vliegtuigen verloren. Amerikaansche vlootverliezen. De Amerikaansche admira liteit geeft thans in een. ver- lieslijst omtrent de zeeslagen bij de Salomonseilanden de vernietiging toe van dertig Amerikaansche eenheden, w.o. twee vliegkampschepen, zeven kruisers, veertien torpedoja gers, vijf troepentransport schepen, een sleepboot en een vrachtschip. Onder de in den grond geboorde kruisers be vindt zich de „Chicago" van 9000 ton. Belastingvoorstellen van Roo sevelt. President Roosevelt heeft in een boodschap aan het congres een extrabelasting ge- eischt op netto inkomens bo ven de 25.000 dollar voor vrij gezellen en boven de 50.000 dollar voor gehuwden. Churchill moet het bed hou den. Volgens een officieele mededeeling uit Downing- street, heeft minister-presi dent Churchill kou gevat. Hij heeft koorts en moet het bed houden. As-troepen bezetten nieuwe stellingen in Tunesië. Volgens net Italiaansche op perbevel hebben de troepen van de as nieuwe vijandelijke stellingen in Tunesië bezet, waarna zij een vijandelijken tegenaanval, die gesteund werd door pantserstrijdkrach ten, afsloegen. In het Tunesi sche luchtruim werden vier vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Amerikaansche bommenwerpers lieten bri sant- en brandbommen vallen op Cagliari, Quarto Santelena en Gonnosfanadiga, waarbij zware schade werd berokkend aan de huizen en slachtoffers werden gemaakt onder de be volking. Tot dusver telt men 100 dooden eri 235 gewonden. Door onze jagers aangevallen, zijn drie vijandelijke vliegtui gen neergestort. Twaalf vliegers, die aan e-n valscherm uit hun machine waren gesprongen, zijn gevan gen genomen. Ter hoogte van Catania is een Spitfire neerge schoten. Amerikaansche verliezen ln Noord-Afrika. Stimson heeft in Washington toegegeven, dat de verliezen der Ameri kaansche troepen in Tunis, waarbij de laatste gevechten niet zijn inbegrepen, ruim 3500 dooden, 6500 gewonden en 32.000 gevangenen en ver misten bedragen. De strijd in China. Formaties van het gereor ganiseerde leger van de na tionale Chineesche regeering steunen den veldtocht van de Japanners tegen bet 89ste Tsjoengkineescbe leger, dat zich 160 km. ten Noorden van Nanking heeft verschanst. In weerwil van het hardnekkige verzet van den vijand konden het leger van de nationale re geering en de Japansche le- gerformaties het vijandelijke steunpunt Tsjesjiasjen, een versterkte stad, bezetten. Britsclfe schoeners in den grond geboord. Een groote ritsche West-Indische schoe ner is voor de Noordkust van Zuid-Amerika door eon duik boot in den grond geboord. BEPERKING VAN LOGEES- GELEGENHEID. Met Ingang van ,18 Februari 1943 is het verboden om ge durende langer dan tien nach ten in één kalendermaand en gedurende meer dan acht nachten achtereen in een tijd vak van twee opeenvolgende kalendermaanden verblijf te genieten in hotels,-logementen of herbergen. Op overtreding van dit verbod staat een straf van maximum 4000. Het verbod is niet van toe passing voor dengene, die de leiding heeft van den dagelijk- schen gang van zaken in de onderneming, evenmin voor het gezin van vorenbedoelden persoon, het interne personeel en dengene, die op dit oogen- blik zijn werkelijk verblijf heeft in de onderneming en dit sedert 1 October 1942 on afgebroken heeft gehad. De secretaris-generaal van handel, nijverheid en scheep vaart kan personen of catego rieën van personen aanwijzen, voor wi chet verbod niet van toepassing is. Zoo is bepaald, dat ook Rijksduitschers niet zullen, vallen onder deze ver bodsbepalingen. Dit „besluit beperking lo- giesgelegenhera no. 1", dat in de Staatscourant is opgeno men, heeft vooral ten doel te voorkomen, dat zij, die door bijzondere omstandigheden hun woonadres vz-ijwillïg ver laten, zoomede toeristen de hotels, enz. bezetten, zoodat degenen, die voor ambtelijke en zakelijke doeleinden op reis zijn, moeiljjk of in het geheel geen logies voor korten of langen tijd in hotels, enz. kuii- nen verkrijgen. OPHEFFING VAN MIDDEN- STANDSBEDRIJVEN. Mededeeling aan" Kamer van Koophandel gewenscht. Tengevolge van verschillen de moeilijkheden, zooals grond- stoffengebrek, gaat een aan tal middenstanders er den laatsten t#d toe over om hun bedrijven te sluiten. Aange zien deze zaken niet alle staan ingeschreven in het handelsre gister of niet gelegen zijn in de gemeenten, waarop het be sluit inzake de verplichting tot opgave van verplaatsing of opheffing van zaken van toe passing is ,zal van de ophef fing van deze bedrijven niet altijd mededeeling gedaan be hoeven te worden aan de Ka mers van Koophandel. Indien deze middenstanders later weer een dergelijk be drijf willen beginnen, is het mogelijk dat voor de beoordee ling van aanvragen op grond van de vestigingswet kleinbe drijf 1Q37 of andere wettelijke maatregelen, van belang is te weten of en hoe lang zij reeds gevestigd geweest zijn. Het is dus van groote beteekenis voor de eigenaars van derge lijke zaken om bij opheffing van hun bedrijf daarvan on middellijk mededeeling te doen aan de desbetreffende Kamer van Koophandel, met vermel ding van bijzonderheden, zoo als plaats en duur van vesti ging. Voorziening met school schriften. In verband met de moeilijkheden, welke bestaan met betrekking tot de voor ziening met schoolschriften is o.m. overgegaan tot de ver werking van lichtere soorten papier, terwijl voorts de linia- tuur van 24 lijnen is verhoogd tot 30 lijnen. Hierdoor is de hoeveelheid schrijfruimte ver hoogd met ongeveer 40 zoodat bij een toewijzing van papier ter hoogte van 35 van de verwerkte hoeveelheid in normale jaren een totale schrijfruimte is geproduceerd, welke ongeveer 50 van nor maal bedraagt. BEPERKT HET GAS- EN ELECTRICITEITSVERBRUIK, HET IS UW EIGEN BELANG. Een Duitsehe U-boot is na een succesvollen tocht op den Atlantische* Oceaan op haar steunpunt teruggekeerd. Op het achterdek waalt de buitgemaakte vlag van een tot'.zlnkengebracht transportschip. P K Engelmeyer-Transo-F-P m Zaai peulvruchten voor volkstuinders e.d. Zij, die dit jaar zaaipeul vruchten wenschen aan te schaffen voor uitzaai op eigen erf, in volkstuinen ad. dienen op een of meer bonnen „alge meen "511" geen consumptie peulvruchten te k00pen, doch moeten deze bewaren, aange zien zij te zijner tijd in staat zullen worden gesteld daarop zaaipeulvruchten te betrek ken. Teneinde te kunnen bepa len hoeveel bonnen 511 .men voor het koopen van zaaipeul vruchten dient te besteden, zij medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt per bon een zoo danige hoeveelheid -zaaipeul vruchten beschikbaar te stel len als noodig is om ongeveer 20 M2 te betelen. Volkstuinders e.cL dia van deze regeling geen gebruik maken zullen niet op andere wijze zaaipeulvruchten kunnen betrekken. Tegen het bolsjewisme. Meldt U aan bij de Waffen- S.S, het legioen of het wacht- bataljon ln Nederland. Voedselvoorzieningsbepalingfen overtreden. Een grossier te Breda, die zijn voorraden levensmiddelen niet juist had opgegeven, is daarvoor door den tuchtrechter veroordeeld tot 5000 boete. Een melkinrichting te Tilburg en een zuivelproducent t$ Aer- denhout, die boter had afgele verd tegen inlevering van bon nen, doch de bescheiden niet konden toonen, kregen 1000 boete. Een landbouwer te TJden- höut, die gedorschte rogge op zijn bedrijf voorhanden had zonder dat hiervan op een dorschbriefje opgave was ge daan, zag zich eveneens een boete van 1000 opgelegd. Boeten van resp. 1200 en f 1000 legde de tuchtrechter op aan een veehouder te Zrjpe en een melkslijter te Badhoeve dorp, die runderen hadden ver handeld zonder hiervan in de vee- en zakboekjes aanteeke- ning te houden. Installatie Raad v. bijstand Ned. Coöp. Raad. De secr.- generaal van landbouw envis- scherij en van handel, nijver heid en scheepvaart heeft de Raad van bijstand van den Ned. Coöperatieven Raad ge- installeer d. De secr.-generaal wees er o.m. op, dat de taak van het nieuwe orgaan de be hartiging van de gemeenschap pelijke belangen van de coöpe ratievevereenigingen enK van de centrale organisaties is. In den huldigen oorlogstijd zijn de coöperaties meer dan ooit betrouwbare en onmisbare or ganen b^ de voedselvoorzie ning. DE NIEUWE BONNEN. Voor het koopen van de ge bruikelijke rantsoenen brood, beschuit, vleesch en aardappe len zijn voor de volgende week de bonnen 09 aangewezen, ter wijl de mannen 1 rantsoen ta bak (diverse rookwaren) kun nen krijgen op bon 09a en de dames 1 rantsoen sigaretten op bon 09. Voorts zijn voor de vierwe- kelijksche periode-van 21 Fe bruari tot 20 Maart de volgen de bonnen geldig verklaard: 500, 501 en 502 voor kaas; 503 voor suiker, 504 voor jam, 505 voor 250 gr. gort, 506, 507, 508 en 509 voor bloem, 510 voor 250 gr. havermout, 511 voor 250 gr. peulvruchten, 512 voor 100 gram vermicelli, 513 voor koffiesnrrogaat, 09, 10 en 11 voor taptemelk, 09, 10 en 11 voor melk, 4-11 re serve voor 5% liter melk, 4-10 reserve voor 500 gr. rijst, 3-09 en 4-09 reserve voor 150 gr. cacao met suiker, 09 versna peringen voor chocolade en 10 en 11 versnaperingen voor sui kerwerk. Voorts is de geldigheidsduur van bon .algemeen 483" aan gewezen voor 125 gr. gemengd meel, verlengd tot en met 20 Maart a.s. De bon „algemeen 513" aan- gewezen voor 250 gr. koffie- surrogaat heeft ditmaal eèn geldigheidsduur van vier wo ken, dus van 21 Februari t.m. 20 Maart a.s. Maizena (maïszetmeel) ia in den vervolge niet meer op do rijstbonnen, doch evenals vroe ger uitsluitend op den voor vermicelli aangewezen bon to verkijgen. WINTERHULP NEDERLAND De voorlaatste straatcollecte van Winterhulp Nederland wordt Zaterdag en Maandag as. in het geheele land gehou den. De vorige collectes van Win terhulp hebben getoond, dat ons volk steeds meer en meer het werk van Winterhulp Ne derland en van den Nederland- schen Volksdienst waardeert. Over de opbrengst der laatst© collectes is men dan ook zeer tevreden. Vele behoeftige land- genooten hebben daarvan kun nen profiteeren. Immers de uit- keeringen konden in belangrij ke mate stijgen. Toch zijn er nog duizenden volksgenooten die reikhalzend uitzien naar de uitkeering van Winterhulp Ne derland. Maan om dit mogelijk te maken moet W.H.N. over de noodige middelen beschikken. Het is de plicht van ons volk W.H.N. in staat te stellen haar uitkeeringen te vergrooten en uit te breiden. Daarvoor moe ten wij een offer weten te bren gen. Laat de komende dagen een ieder zich de volksche plicht herinneren: niet geven, doch offeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1