PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Verbitterde gevechten bij Charkof en Orel 111 Franco per post 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers et. ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 14 cent, minimum per adver tentie 2.30. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 8 regels) van 16 regels 65 cent, Iedere regel meer lS^Cent, dlenstaanvragen en dienstaanbiedingen resp. 55 en 11 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 10 ct. meer DONDERDAG 18 FEBRUARI 1943 186ste JAARGANG NUMMER 40 DIT NUMMER BESTAAT UIT 4 BLADZIJDEN De Bureaux van ons blad zOn gevestigd te: Vlleslngen: Redactie en Administratie Walstr. 68-60. tel. 10 (2 lijnen). Redactie na Londenache Kaal 29, Redactie n? 3 3' 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15, tel. 2S63, na kantoortijd tel. 2475; Souburg 1: Oostbura: Redactie en Adminlqfrmie Het opperbevel van de Duit- sche weermacht maakt be kend: Aan het Noordelijke front van het Koeban-bruggehoofd werd een vrij krachtige aanval met zware verliezeh voor den vijand afgeslagen. In het ge bied tusschen de zee van Azof en het gebied ten Zuidoosten van Orel, in het bijzónder in en roridöm Charkof duren de verbitterde gevechten voort. Ten Noorden van Koersk was de vijandelijke aanvalsactivi- teit vergeleken met de vorige dagen iets minder. Aanvallen der bolsjewisten werden afge slagen, plaatselijke bressen werden gedicht. Ten Zuidoosten van het H- menmeer en tusschen Wolchof en Ladogameer zette de vijand zijn aanvallen met nieuw aan gekomen sterke infanterie- en pantserstrijdkrachten voort. Onze in dezen frontsector strij dende divisies behaalden een nieuw afweersucces. Verschei dene aanvallende gevechtsgroe pen werden in de pan gehakt. Artillerie sloeg door geconcen treerd vuur vijandelijke aan- valsreserves reeds bij het punt van uitgang uiteen. 43 tanks werden alleen ten Zuidoosten van het Hmenmeer vernietigd. In totaal verloren de bolsjewis ten Dinsdag 101 pantserwa gens. In het kader van de aanvals operatie aan het Tunesische front werden Dinsdag afgesne den vijandelijke groepen in de pan gehakt en talrijk ander oorlogsmateriaal buitgemaakt of vernield. Snelle Duitsche ge vechtsvliegtuigen deden ver rassende aanvallen in scheer- vlucht op gemotoriseerde Brit- sche colonnes en sloegen deze uiteen. Bij een aanval overdag van een formatie Amerikaansche bommenwerpers op een haven stad aan de Fransche kust aan den 'Atlantischen Oceaan wer den in luchtgevechten 8 vier motorige vliegtuigen neerge schoten. De luchtmacht viel overdag met goed succes een haven- E laats in Zuid-Engeland aan en estookte Dinsdagnacht het haven- en industriegebied van Swansea met een groot aantal brand- en brisantbommen. STRIJD OM CHARKOF NOG NIET GEËINDIGD. De gevechten om de stad Charkof zijn geenszins, zooals in het buitenland beweerd wordt, geëindigd. Er worden veeleer nog verbitterde vechtshandelingen gevoerd. krachtige Duitsche tegenaan vallen staan in het teeken van toenemende zware verliezen der bolsjewisten. Zoo is de toestand op het ©ogenblik, aldus bevoegde krin gen te Berljjn. De str\jd in Tunesle. Met betrekking tot den toe stand in Tunesie verneemt men in militaire kringen te Berlijn, dat de operaties in het gebied van Gafsa straalvormig naar het Noorden, Noordwesten, Westen en Zuidwesten hebben geleid. Als kenmerkend voor •"Heze plaatselijk belangrijke krijgsoperaties wordt^te Ber lijn het feit beschouwd dat de spiltroepen vochten tegen een numeriek en qua materieel su perieuren tegenstander, die frisch en uitgerust den strijd inging, uitgerust met splinter nieuw materieel, doch wat be treft moreel en gevechtskracht zich niet met de spiltroepen kon meten. Het kaartje geeft de Mareth-llnie weer in Zuid-Tunls. Het 8ste Briteche leger heeft Gardana bereikt. Rommel heeft zich teruggetrokken richting van Ga toe# naar betere stellingen. Zware brand ln Nanking. De stad Nanking is" geteisterd door een zwaren brand, die ge weten moet worden aan de on oplettendheid van een timmer man, in wiens werkplaats het vuur is ontstaan. 186 huizen en scholen werden in de asch gelegd. 900 menschen zijn dak loos. Amerikaansche oorlogsuitga ven, De Amerikaansche regee ring heeft in Januari van dit jaar 6«milliard 254 millioen uitgegeven. Dit beteekent een verhooging van 185 procent te- ceu genover Januari van het vorige derlij ke regeling worden ge- jaar» troffen. Uw plaats is nog vrij. Meldt U aan bij' de Waffen- S.S, het legioen of het wacht- bataljon in Nederland. De Britsche luchtaanval op Milaan. De Britsche luchtaan val op Milaan op 14 Februari heeft 86 dooden en 422 gewon den geëischt. Tweehonderd meer of minder ernstig gewon den worden in de stedelijke ziekenhuizen verpleegd. Onlusten onder Inschepende Braziliaansche troepen. Dags- posten meldt uit Rio de Janei ro, dat inschepingen van Bra- ziliaansche troepen naar N. Afrika, die Maandag zouden plaats hebben, nog denzelfden dag moesten worden gestaakt, aangezien er onder de soldaten onlusten waren ontstaan. Britsch admiraal vermist. De uit den zeeslag bij Jutland in den vorigen wereldoorlog be kende admiraal sir Studholm Brownrigg wordt, volgens den Britschen berichtendienst, ver mist. Men vermoedt, dat hij bij het leiden van -een convooi is omgekomen. Braziliaansch schip vergaan. Het Braziliaansche s.s. „Cor- deiré de Miranda" heeft tij dens een onweer op de rivier Sao Francisco in het Noorden van Brazilië schipbreuk ge leden. Van de 60 opvarenden zouden er slechts 19 gered zijn. Vrouwelijk reservekorps vopr Araerik. marine. Naar uit Washington gemeld wordt, zal in de Vereenigde Staten bin nenkort een vrouwelijk reserve korps voor de marine worden opgericht. Ontploffing op Beriynsch station. Zaterdag heeft zich een ontploffing voorgedaan op het station Nordsund in de Friedrichstrasse Er vallen 2 dooden en verscheidene zwaar gewonden te betreuren. Postverkeer met het Ostland en de Oekraïne. Postverkeer tusschen Nederland en 't Ost land (Estland, Letland, Litau- en en Wit-Ruthenië of Wit- Rusland) en de Oekraïne is weer mogelijk, doch alleen voor rewone en aangeteekende )riefkaarten (geen prentbrief kaarten) en gewone en aange teekende brieven (tot 250 gr.) Voor arbeiders uit „Ostland", die in Nederland werkzaam zijn, zal binnenkort een afzon- De aardappelen, die maandenlang- In gekuild zijn geweest, worden tevoor schijn gehaald om, na gezeefd en uitgezocht te zijn, hun weg naar den verbruiker te vinden. J. A. Stevens-Pax DE N.S.B. ZAL-VOOR SLUIPMOORDEN NIET WIJKEN. C. Van Geelkerken spreekt voor de N.S.V.O. In een groote bijeenkomst van de N:S.V.O., gehouden te Utrecht, en bedoeld als een ontspanningsmiddag voor de ouders, vrouwen en verloofden van de frontsoldaten uit Ne derland, die zich hebben inge zet om tegen het bolsjewisme te strijden, heeft de plaatsver vangende leider der N.S.B., de heer C. van Geelkerken, een rede uitgesproken. De heer Van Geelkerken zeïde het een voorrecht te vin den te mogen spreken voor hen, die langs duizend draden met de strijdende fronten zyn verbonden. Uitvoerig bleef spr. stilstaan bij de verschillende sluipmoorden van de laats co weken. Wij hebben, aldus spr., kamske Reydon naar haar laatste rustplaats gebracht, 't was den eersten keer, dat een vrouw uit onze rijen door moor denaarshand is gevallen. En men vraagt zich ontsteld af, welke duistere elementen hier in de hand hebben gehad. Wat is dat voor een moordenaar ge weest, die aan de achterzijde het huis van Reydon te Voor schoten binnendringt, in koelen bloede mevr. Reydon neer schiet. een kwartier met het lijk alleen blijft en dan zelf de hulsdeur voor kam. Reydon gaat opendoen om hem daarna, als deze het licht in de gang opknipt, eveneens met eenige revolverschoten van het leven tracht te berooven? De toe stand van kam. Reydon is nog altijd, zeer ernstig, aL is er een kansje dat hij blijft leven. Wij moeten ons niet verwonderen, zoo vervolgde spr. zijn rede, als er nog meer slachtoffers zullen vallen. Wat er ook moge gebeuren, het zal voor ons geen reden zijn om te wijken. Het eenige wat wij moeten doen is uit onze nat. soc. levenshou ding laten blijken, wat ons ideaal is en wat wij willen. De jeugd van Nederland, daar gaat het om, die moet met na me goed weten, wat ons zoo standvastig doet vasthouden, ondanks allen tegenslag. Spr. spoorde de vrouwen aan niets na te laten, wat in het belang van den strijder kan zijn. Voor ons allen, zoo besloot spr. zijn rede, wacht een zware tijd. Er zal véél van ons worden ge vergd ieder krijgt een taak te vervullen. Onder de aanwezigen waren o.m. de commissaris Engel- brecht en burgemeester Van Ravenswaay. Londen viert verjaardag van het roode leger. Zondag zal, op initiatief van Churchill, ter ge legenheid van den verjaardag van het roode leger, te Londen een bijzonder eerbetoon voor de Sovjetunie plaats hebben. BEPERKT HET OAS- EN ELECTRICITEITSVERBRUIK, HET IS UW EIGEN BELANG. UITV AART MEVR. REYDON. Aan het stoffelijk overschot van mevr. W. A. Reydon- Steenhart, de verleden week Dinsdag in den laten namiddag in haar woning te Voorschoten door een sluipmoordenaar om het leven gebrachte echtgenoo- te van den secretaris-generaal van het departement van volks voorlichting en kunsten, if Dinsdagochtend te 's-Graven- hage op stille, indrukwekken de wijze uitgeleide gedaan. De leider van het Neder- landsche volk, Mussert, heeft hierbij door zijn aanwezigheid in het districtshuis en door het leggen van een grooten krans doen blijken van zijn deelneming. Verder waren bij het afscheid in het districts huis tegenwoordig de plv. lei der der NSB, de heer Van Geelkerken, de leidster der NSVO, mevr. De Ruiter-van Lankeren Matthes, de burge meester van 's-Gravenhage, de secr.-gen. der NSB, ir. C. J. Huygen, de wnd. secr.-gen. van financiën, mr. M. M. Rost van Tonningen, de gemachtigde van den leider voor Zuid-Holland, baron van Haersolte en vele anderen. Aan den rouwstoet ging een vendel van de W.A. vooraf. Vervolgens liepen in dezen stoet, waarin een afzonderlijk rijtuig voor de bloemen was opgenomen, achter de rouw koets mede mevr. de Ruiter en de heeren Huygen, Rost van Tonningen en van Haer solte, burgemeester en mevr. Westra en verscheidene hooge functionarissen der beweging, een afdeeling jeugdstorm, jon- I en meisjes in afzonder lijke groepen en een talrijke schare van vrouwelijke leden der beweging. Een escorte der W.A. sloot den stoet. Op het staatspoorstation be ëindigde een défilé langs de baar het plechtig uitgeleide. Per trein werd het stoffelijk overschot naar Lunteren over gebracht, waar op het dorps kerkhof de teraardebestelling geschiedde. Nadat de kist in de groeve was neergelaten, strooiden al le aanwezigen bloemen in het graf-, waarna de heer E. J. Roskam gemachtigde van den leider voor den Landstand als vriend van de familie Rey don een kort afscheidswoord sprak, ook namens den echt genoot van de ontslapene. Daarna voerde de schoonva der van de overledene het woord.' Oberbereichsleiter Eft- ger legd? een krans van den commissaris-generaal voor bij zondere aangelegenheden, hauptdienstleiter Schmidt, ne Namens den leider van het Ne- derlandsche volk legde de heer Alblas tenslotte een krans bij het graf. Vestigingseischen voor dro gisterijen. Krachtens een be sluit is het van 17 Februari 1943 af verboden een inrich ting, bestemd of mede bestemd voor de uitoefening van den kleinhandel in drogisterij-arti kelen te vestigen, uit te brei den of over te nemen zonder verkregen vergunning van de kamer van koophandel en fa brieken. BEDENKT U. De zege der bolsjewistische stompzinnige, zlellooze massa, zou de wereldheerschappij der ontaar den beteekenen met als gevolg: rassenchaos, volksdood en de diep ste ellende. - Natuur- en kuituurkracht, de wetten des levens verzetten zich daartegen. Wanneer gü dit beseft dan strijdt ge mee en stort op gi ronummer 432100, Verzorgingsfonds van het Vrijwilligerslegioen Neder land. DE NEDERLANDSCHE VRIJWILLIGERS AAN HET OOSTELIJKE FRONT. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt, dat de Neder- landsche vrijwilligers, die naast de Duitsche soldaten ten zuiden van het Ladogameer strijden, den 16en Februari wederom van zich hebben doen spreken. Zoo vernietigde de SS-pantserjager Gerardus Mooyman met zijn kanon al leen 13 bolsjewistische tanks. Hij werd eerst door. 10 pant serwagens aangevallen, doch enkele minuten later stonden daarvan reeds 4 in brand eenige oogenblikken daarna vernietigde hg wederom 3 tanks, waarop de rest de vlucht nam. Niet lang daarna rolden wederom."20 bolsjewis tische tanks op de stellingen der Nederlanders toe. Mooy man bleef onverschrokken achter zijn wapen liggen en vernietigde, ondanks de steeds gevaarlijker wordende situa tie, achter elkander 6 pantser wagens. De aanvallen werden daarop door de bolsjewisten gestaakt. Familieleden van frontstrij ders. Naar aanleiding van de mededeelingen, dat verwanten van frontstrijders gratis toe gang hebben tot de bijeen komsten van „Vreugdeen Arbeid" deelt de «centrale pers dienst van het N.A.F. mede, dat dit alleen geldt voor de naaste familieleden, zijnde va der en moeder, of echtgenoote. Goedkeuring drukwerkorders. Er wordt op gewezen, dat thans ieder, die druk- of sten- cilwerk voor particular ge bruik vervaardigt in een op lage, waarvoor meer dan 2J,è kg. papier noodig is, verplicht is, vóór hij tot uitvoering over gaat, .vergunning aan te vra gen bij een der districtscon- trölebureaux van het rijksbu reau voor de grafische indus trie. Ten behoeve van overheids instellingen is een speciale re geling getroffen. Voor de provincie Zeeland is het districtscontrólebureau ge vestigd te Eindhoven, Bagijne- hof 17. Deze verplichting wordt met name onder de aandacht ge bracht van hen, die cyclostyle- werk alleen voor eigen onder neming of vereeniging ver vaardigen en dus niet-inschrij- vingsplichtig zijn bij het rijks bureau voor de grafische in dustrie. Formulieren voor de aan vrage dezer goedkeuring zg'n by genoemd rijksbureau N.Z. Voorburgwal 326, Amsterdam C., verkrijgbaar. Giften voor Winterhulp. Een totaal van 95.843,43 is in de, eerste week van deze maand door talrijke volksgenooten bij eengebracht en aan Winterhulp ter beschikking gesteld. Aanvulling verhuizing afdee ling vervoerwezen dept, van waterstaat. Met ingang van 22 Februari a.s. gelieve men cor respondentie, bestemd voor ge noemde afdeeling (met de daaronder resulteerende bu reaux en secties) te richten aan de afdeeling vervoerwezen van het departement van Wa terstaat, St. Jans Kerkhof, Utrecht. Beriyn voedt 10.000 varkens. Meer dan tienduizend varkens worden jaarlijks van het afval der Berfijnsche huishoudingen vetgemest. Dit keukenafval wordt door het voedingshulp werk vergaard en in 24 mes- terijen, welke in de onmiddel lijke omgeving van Berlijn zijn gelegen, afgeleverd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1