ABONNEMENTSPRIJS 19 ct. per week of 2.42 per kwartaal. Franco per post 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke Dummera 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 14 cent, minimum per adver tentie 2.30. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertentie» (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, Iedere regel meer 13 cent, dlenstaanvragen en dienstaanbiedingen reap. 55 en 11 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 10 ct. meer MAANDAG 15 FEBRUARI 1943 eif Administratie <Waistr.d S^eoPti^'lO (2* lönên)™8'Re'dactle^na 186ste JAARGANG NUMMER 37 Dia NUMMER BESTAAT UIT 4 BLADZIJDEN kantoortijd tel. 578; Middelburg; Londensche Kaal 29, Redactie tel. 3521, Administr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15, teL 2863, na kantoortijd tel. 2475; Souburg Kanaalstraat 45, teL 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedeatraat 45, tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 35, teL 2L. DUITSCHE SUCCESSEN AAN HET OOSTFRONT Het opperbevel van de Duit- scho weermacht maakte Zon dag- bekend: Plaatselijke aanvallen, die de vijand na hevige voorbe reiding door artillerievuur ten Zuiden van Noworossiisk en in het gebied van den bene denloop van de Koeban onder nam, bleven zonder succes. Duikbommenwerpers vielen stellingen en troepenconcen traties der bolsjewisten aan de lcust ten Zuiden van Nowo rossiisk, alsmede transport schepen in het zeegebied voor de stad aan en brachten den vijand zware verliezen aan mensehen en materiaal toe. Twee transportschepen werden tot zinken gebracht. Terwijl aan den benedenloop van 'den Don en de Donets geen belangrijke gevechtshan delingen voorkwamen, nam aan den middenloop van de Donets den vijandelijken druk toe. Een in het edgen achter- land oprukkende formatie vij andelijke cavallerie werd tot den strijd gedwongen. Gemo toriseerde formaties en tank formaties van het leger en de Waffen-SS drongen in weer wil van hevig verzet van ster ke vijandelijke gepantserde en infanteriestrqdkraehten diep in het door den vijand bezette febied, vernietigden een vijan- elijke formatie waarbij 35 pantserwagens werden stuk geschoten en verbraken de achterwaartsche verbindingen der bolsjewisten- Ten Oosten en Noordoosten van Charkof werden in onmid dellijk met veel elan volgen de tegenaanvallen ook Zater dag sterke vijandelijke aan vallen afgeslagen. Meer dan 4000 gesneuvelde bolsjewisten bleven op het gevechtsterrein liggen; 20 vijandelijke pant serwagens liggen vernietigd voor onze stellingen. De vijand zette zijn aanval len in het gebied ten Noorden van Koersk ondanks hevige sneeuwstormen voort. Hij werd bloedig afgeslagen. Op enkele plaatsen binnengedrongen vij andelijke strijdkrachten kon den vernietigd worden. Aan het front tusschen Wol- chof en Ladogameer en voor Leningrad stortten nieuwe met krachtigen steun van pantser wagens" ondernomen aanvallen der bolsjewisten deels na he vige gevechten van man tegen man ineen. 49 pantserwagens werden stukgeschoten. In to taal verloor de vijand in de fevechten van gisteren over- ag aan het Oostelijke front 129 pantserwagens. Een uit vooruitgeschoven steunpunten teruggenomen in fanteriedivisie is in zware ge vechten gedurende negen da- fep onder de voorbeeldige lei- ing van haar divisiecomman dant, generaal-majoor Postel, door sterke vijandelijke strijd krachten heengebroken, heeft deze vernietigd en vervolgens de eigen linies bereikt. In Noord-Afrika slechts ge- véchtshandelingen van plaat selijke beteekenis. De lucht macht viel met goed succes doelen in de haven Benghazi, alsmede vijandelijke strijd krachten in het Tunesisch- Tripolitaansche grensgebied aan. Bij aanvallen overdag en des nachts van de Britsche lucht macht op enkele plaatsen in het kustgebied van de bezette gebieden in het Westen ver loor de vijand volgens de tot- dusver ontvangen berichten 10 vliegtuigen. Enkele bommen, die zonder te mikken werden neergewor pen op West-Duitschland ver oorzaakten geringe verliezen onder de bevolking. Na een aanval van de luchtmacht overdag op een kuststad in Zuid-Engeland be stookte een formatie Duitsche gevechtsvliegtuigen in den af- geloopen nacht de oorlogsha ven Plymouth met talrijke brand- en brisantbommen. Treffers op de werkplaatsen en ravilailleeringsbedrijven veroorzaakten aanzienlijke verwoestingen. AANVAL IN TUNESISCHEN SECTOR AFGESLAGEN. In den Tunesischen sector werden, volgens het Italiaan- sche opperbevel, plaatselijke aanvallen afgeslagen. Britsche vliegtuigen hebben 'Crotone gebombardeerd, waar bij een kindertehuis en talrijke gebouwen werden getroffen. Van de burgerbevolking wer den drie personen gedood en 15 gewond. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben, naar aan het D.N B. gemeld wordt, stad en haven gebied van Benghasi aangeval len. Brisant- en brandbommen werden geworpen op voof den oorlog belangrijke installaties, waar branden en ontploffingen ontstonden. De Hongaren aan het Oostelijk front. Volgens het laatste Hon gaarsche weermachtbericht hebben de Hongaarsche troe pen in het nauwste contact met Duitsche afdeelingen him heldhaftige en vastberaden be wegelijke gevechtshandelingen in het gebied van Koersk voortgezet. Bij het gros van het Hongaarsche leger geen gebeurtenissen van beteekenis. Er is nog geen overzicht over het totaal der verliezen. Het grootste deel der gewonden is reeds in het vaderland aange komen. Hun aantal bedraagt 15.500. Verdragend geschut in actie. In de vroege ochtenduren van Zondag heeft, naar het D.N.B. verneemt, verdragend geschut van het leger voor den oorlog belangrijke doelen in het gebied van Dover bestookt. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUTTSCHLAND. Britsche bommenwerpers hebben in de afgeloopen nacht West-Duitsch gebied aange vallen. De bevolking leed ver liezen. Door brisant- en brand bommen ontstond eenige scha de aan huizen. Volgens de voorloopige berichten zijn 8 aanvallende vliegtuigen neer- geschoten. KRASNODAR ONTRUIMD. Naar het opperbevel van de Duitsche weermacht Zaterdag mededeelde werd in het kader der voorgenomen bewegingen tot verkorting van het front de stad Krasnodar ontruimd. Bommen op bevolking der bezette gebieden. De bevolking van de bezette Westelijke gebieden heeft weer gevoelige verliezen geleden doordat Britsche vliegers luk raak bommen hebben uitge worpen. Op 12 Februari wer den daardoor 13 personen ge dood en 37 gewond. Deensch schip door Brit sche duikboot getorpedeerd. Het Deensche s.s., „Grete" van 1563 brt. is binnen de Spaansche territoriale wateren door een Engelsche duikboot getorpedeerd en tot zinken gebracht. De bemanning kon gered worden. Bij een inbraak in een bontzaak aan de Beet- hovenstraatte Amsterdam is een aantal bontmantels, vele bontvellen en een hoeveelheid dames- en heerenkleeding te zamen ter waarde van 50.000 gestolen. AANKONDIGINGEN VAN ROOSEVELT. President Roosevelt heeft Vrijdagavond in een radiorede verklaard, dat de gevolgen eener overwinning van de ge allieerden in Tunesië invasies zouden zijn op het Europee sche continent. „Wij verhelen ons voornemen niet", aldus Roosevelt, „tot dergelijke in vasies over te gaan". Verder kondigde Roosevelt „beslis sende acties tegen Japan" aan waarbij de geallieerden, naar hij meende, eerder een „recht- streekschen opmarsch door China" zouden ondernemen dan een „langzame strategie van op elkaar volgènde eilandver overingen" zouden nastreven. Over de voorbereidingen der geallieerden in Tunesië gaf de president als zijn meening te kennen, dat daar een der grootste veldslagen van dezen oorlog zal ontbranden. Het voornaamste doel der gealli eerden in dien slag is het, den vijand „in zee te gooien". Roo sevelt maakte vervolgens ge wag van de overneming van het opperbevel over alle strijdkrachten in Noord-Afri ka door genera?tl Eisenhower. De president vermeldde ver volgens, dat de Amerikaan- sche soldaten in Tunesië wel iswaar goed zijn opgeleid en uitgerust, doch dat zij thans voor het eerst in een werke- lijken strijd „met gevaarlijke tegenstanders" terecht kwa men. De slag in Tunesië zal den geallieerden nog zware of fers kosten. Met dit feit dient de Amerikaansche bevolking moedig rekening te houden. Ten aanzien van de positie der Franschen in het algemeen verklaarde hij, dat men het Fransche volk in hét bezit wil laten van zijn souvereiniteit. De Franschen zullen zich zelf later weer een regeering naar eigen keuze géven. Fascisti sche of nationaal-socialistische regeeringsvormen zullen ech ter nooit weer geduld worden. Roosevelt vervolgdehet jaar 1943 zal nog véél nieuws brengen, niet alleen in Euro pa, doch ook op den Stillen Oceaan. De president kondigde vervolgens groote beslissende ondernemingen aan tegen de Japanners. Voorts maakte hij bekend, dat de besprekingen van Casablanca zijn voortge zet in Tsjoengking tusschen Tsjang Kai sjek en generaal Arnold en geleid hebben tot soliede aanvalsplannen. In het verdere verloop van zijn rede zwaaide Roosevelt grooten lof toe aan de Sovjets. Berlijn over de rede van Roosevelt. Naar men in Berlijnsche po litieke kringen aanneemt, moet de radiorede van Roosevelt over de resultaten der confe rentie vanCasablanca het Amerikaansche volk teleurge steld hebben, want evenmin als Churchill heeft Roosevelt fei telijk iets kunnen mededeelen over de politieke resultaten van deze samenkomst. Hij heeft zijn volk probeeren gerust te stellen met den goeden indnik, dien hij z.g. bij de Amerikaan sche troepen gemaakt heeft. Hij maakte van deze gelegen heid gebruik om het Ameri kaansche volk voor te bereiden op zware bloedige offers en riep het kennelijk verdeelde thuisfront op, zijn leiding blin delings te volgen. Blijkbaar om de gevechtswaarde van zijn troepen te verhoogen beloofde hij hun na den terugkeer in het vaderland goede betrekkin gen. In Berlijnsche politieke krin gen is opgevallen, dat Roose velt het essentieeie punt voor de EngelschAmerikaansche oorlogvoering, n.l, de oplossing van het transportvraagstuk, waarover .Churchill zich zoo WIE MET ZIJN STROOM NIET ZUINIG IS. ZIT WELDRA IN DE DUISTERNIS. REIZEN NAAR BELGIË EN FRANKRIJK. De „Passierscheinstelle" (thans „Pruefstelle") bevindt zich van 22 Februari 1943 af te Amster dam, op het Jan Willem Brou- wersplein no. 27. Aflevering van margarine op boterbon „07". Van Dinsdag 16 tot en met Zaterdag 27 Februari 1943, zal op. de bonnen „boter 07", wel ke van 28 tot en met 30 Jan. j.l. bij den detaillist in marga rine zijn ingeleverd, per bon 125 gram margarine worden afgeleverd. DE OPERATIES BIJ DE SALOMONSEILANDEN. Het keizerlijk hoofdkwartier te Tokio maakt het volgende bekendDe resultaten der vlootoperaties van de keizer lijke Japansche marine-eenhe den in de wateren van de Sa lomonseilanden alsmede in de wateren rondom Nieuw-Gui- nea in het tijdvak van 7 Au gustus 1942 tot 7 Februari '43, die tot dusver nog niet zijn bekend gemaakt, alsmede on ze eigen verliezen, zijn volgtoorlogsbodemstot zinken gebracht4 onderzee booten. 3 torpedobooten, 1 patrouilleschip. Zwaar bescha digd 3 torpedojagers, 4 on derzeebooten, 1 patrouille schip. Vliegtuigenneerge schoten 205, op den grond ver nield 32. Schepen (geen oor logsbodems) tot zinken ge bracht 8, zwaar beschadigd 2. Onze verliezenoorlogsbo dems tot zinken gebracht3 torpedojagers, 3 onderzeeboo ten, 1 patrouilleschip. Bescha digd 1 kruiser, 4 'onderzee booten. 1 patrouilleschip. Vliegtuigengedoken op vijandelijke doelen of niet op hun basis teruggekeerd 216, beschadigd 114. Schepen (geen oorlogsbodems) tot zinken gebracht 5, beschadigd 5. Staat van beleg in Irak. Vol gens een bericht van Svenska Morgenbladet uit Istanboel is in heel Irak -de staat van beleg afgekondigd. In Turksche mili taire kringen vermoedt men, dat de reden voor dezen maat regel gezocht moet worden in de moeilijkheden, die de regee ring ondervindt bq de uitvoe ring van de mobilisatie. Betoogingen in Brltsch-Indië. Radio-Saigon meldt uit Delhi, dat op den derden vastendag van Gandhi overal in Indië groote betoogingen &ijn gehou den, waarbij de vrijlating van den Mahatma werd geëischt. Brjna alle fabrieken zijn geslo ten. De arbeiders zijn in sta king. In Poena en Dacca is het tot botsingen met de politie gekomen zwaar het hoofd breekt, in het geheel niet vermeld heeft. Men wijt dit aan de omstandigheid, dat hq daarover waarschijnlijk niets positiefs té zeggen heeft. IN DUTTSCHLAND WERKENDE ARBEIDERS. Overmaking van loon aan gezinsleden. De centrale persdienst van het Ned. Arbeidsfront meldt: In vele gevallen is de over making van loon aan gezins leden van in Duitschland wer kende Nederlanders vertraagd, doordat de geadresseerden ge ëvacueerd waren en het nieu we adres ten tijde van de overmaking nog niet bekend was. Het is daarom noodzakelijk, dat geëvacueerde gezinnen hun nieuwe adres onverwqld mededeelen aan het postkan toor, waar zij tot dusver hun loon ontvingen, opdat dit postkantoor voor doorzending zorg kan dragen. Bovendien is het gewenscht, dat de in Duitschland werkende Neder landers in alle gevallen het nieuwe adres van hun gezin aan den Duitschen werkgever mededeelen, zoodat deze het verschuldigde loon recht streeks aan het gezin kan doen toekomen. Het ligt voorts in het voor nemen, met betrekking tot de loonbetaling voor in Duitsch land werkende Nederlanders een regeling te treffen, waar door de eventueele vertragin gen, welke gedurende de eer ste weken van het verblijf in Duitschland kunnen ontstaan, worden ondervangen en wel op een wijze, die ten volle in overeenstemming is met de arbeidseer van den Nederland- schen werker. Bij deze regeling mogen de betalingen, welke aan de ge zinnen worden verricht, niet meer esn steunkarakter heb ben. De voorrangskaarten van den N VJ>. In een bericht, waarin mel ding werd gemaakt van het feit, dat de Ned. Volksdienst van 1 Januari tot heden reeds 30.000 voorrangskaarten heeft uitgereikt, werd gemeld, dat deze bestemd zijn voor aan staande moeders van zeven maanden vóór de bevalling tot twee maanden daarna. Dit moet zijn van drie maanden voor de bevalling tot twee maanden daarna. Geboorte van Spaanschen vijfling. In het Spaansche dorp Arroyo de San Servan, nabij Badajoz heeft de vrouw van een landarbeider een vijf ling ter wereld gebracht, t.w. drie knaapjes en twee meis jes. Het vijfde kind kwam' le venloos ter wereld. De moeder stierf vier uur na de geboorte van het laatste kind en enkele uren later scheidden ook de levendgeborenen weer uit het leven. Hoewel volkomen nor maal van lichaamsbouw, wo gen de boorlingen slechts on geveer een pond. De 31-jarige moeder had in haar 12-jarige huwelijksleven reecte zeven kinderen ter wereld gebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1