ABONNEMENTSPRIJS 19 ct. per week of 2.42 per kwartaal. Franco per post 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 6 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 14 cent. minimum per adver tentie 2.30. BU abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent, dienstaanvragen en dienstaanbiedingen resp. 65 II cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 10 ct. meer ZATERDAG 13 FEBRUARI 1943 186ste JAARGANG NUMMER 36 DIT NUMMER BESTAAT UIT BLADZIJDEN De Bureaux van ons blad xijn gevestigd te: Vllsslngen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen). Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg; Londensche Kaal 29, Redactie tel. 3521, Admlnlstr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15, tel. 2863, na kantoortijd tel. 2475; Souburg Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 35, tel. 21. BOLSJEWISTEN LIJDEN ZWARE VERLIEZEN. Het opperbevel van de Duit- sche weermacht maakte Vrij dag bekend Onder den indruk van zijn zware, bloedige verliezen is de stormloop van den vijand op ons afweerfront in het Oosten in kracht verminderd. Op de brandpunten duren de beweeg lijk uitgevoerde afweergevech- ten echter onverminderd voort. De vijand hernieuwde zijn aan vallen brj Noworossiisk en pro beerde tevergeefs met schepen in de haven der stad binnen te dringen. Troepen van een Duitsche pantserdivisie verijdelden in het Koeban-bruggehoofd vijan delijke omsingelingspogingen en brachten den vijand zeer zware verliezen toe. In de afgeloopen twee dagen ver loren de 'bolsjewisten in den sector van deze divisie meer dan 1700 dooden, 850 gevange nen, 35 stukken geschut en talrijke infanteriewapens van allerlei soort. Onsamenhangede aanvallen van den vijand in het gebied van Welikge Loeki stortten ineen. Aanvallen van de lucht macht op gereedstaande troe pen hadden tengevolge, dat de vijandelijke aanvallen niet in groot verband konden worden ondernomen. Aan het front tusschen Wolchof en Ladogameer voor Leningrad herhaalde de vij and zgn aanvallen over een breed front. Ondanks krach- tigen steun yan vliegtuigen en artillerie en ondanks het feit, dat talrijke pantserwagens in den strijd werden geworpen, werden alle aanvallen in zware gevechten afgeslagen; daarbg werden 53 pantserwagens stukgeschoten. Talrijke gevan genen werden gemaakt. Een jachteskader schoot gis teren alleen boven dezen sector van het front bij slechts twee eigen verliezen 29 vijandelijke vliegtuigen neer. Van het Noord-Afrikaansche oorlogstooneel wordt slechts In den sector van den Do- j aatselijke gevechtsactiviteit nets en ten Westen van den Oskol-sector heersehte gerin gere gevechtsactiviteit dan de vorige dagen. Op enkele plaat sen werden de aanvallen van vijandelijke stormtroepen in 'n bewegelijke oorlogvoering op gevangen; in deze gevechten werd een bolsjewistisch regi ment en een skibataijon als mede verscheidene batterijen vernietigd. In het gebied ten Noorden van Koersk mislukten nieuwe aanvallen der bolsjewisten op om afweerfront met zware vwiiezen. gemeld. Britsche bommenwerpers vielen gisteren in de late avonduren Noord-Duitsch ge bied aan. De bevolking leed verliezen. In de stad Wilhelms- haven ontstond eenige schade aan gebouwen. Bij nachtelijke storingsvluchten van enkele Britsche vliegtuigen boven W.- Duitsch gebied werden hier en daar bommen neergeworpen. Zij veroorzaakten onbeteeke- rende schade. De vgand verloor door marineartillerie en afweer door middel van jagers 7 vliegtuigen. DE VERKLARING VAN CHuKCHlLL. De diplomatieke correspon dent van het D.N.B. schrijft: Indien er nog een bewijs noo- dig was voor den ernst van den toestand waarin Groot Brit- tannië door de successen van het Duitsche duikboot-wapen is gekomen, dan is dit geleverd door de verklaring door Chur chill over den oorlogstoestand in het Lagerhuis afgelegd. Want naar uit den inhoud daar van blijkt, was haar voornaam- I ste doel de Britsche openbare meening gerust te stellen ten aanzien van de gevolgen van den duikboot-oorlog. Churchill heeft dit op zijn wijze gedaan, door onwaarheid te spreken. Kenmerkend voor de methode van Churchill, beweringen waarmede hij de Engelsche openbare meening op de grof ste wijze misleidt, door zekere constateeringen schnnbaar te bewjjzen, is de verklaring, die zijn stelling moet steunen, dat het tonnageverlies van de bei- de laatste maanden het laagste j is sedert een jaar. Zooals be- I kend zijn in December en Ja nuari door de weersomstandig heden de cijfers van het tot zinken brengen van schepen altijd lager dan in de overige maanden van het jaar. Dat de resultaten dit keer ongeveer twee keer zoo groot waren als het vorige jaar heeft Churchill niet gezegd. Wat hij verder aangaande de vernietiging van Duitsche duikbooten heeft ver klaard, is zuiver verzonnen. Wat betreft het doel van de conferentie van Casablanca, „den vijand te land. op zee en in de lucht in den grootst mo gelijken omvang zoo snel mo gelijk aan te vallen" wanneer men daartoe in staat is, is er feen conferentie voor noodig. rjn de mogelijkheden onvol doende, dan hebben ook beslui ten op een conferentie geen nut Met het doel den vijand „in leder opzicht physiek en psy chisch te doen lijden" heeft hij ook de terreuraanvallen van de Britsche luchtmacht op de Geweldige troepenconcentraties in Syrië en den Libanon. Volgens een bericht in de Münchner Neueste Nachrich- ten volgt men te Ankara aan dachtig de voorbereidende maatregelen, welke van Ame- rikaansche en Engelsche zijde getroffen worden om ook Sy rië en den Libanon tot basis van oorlogshandelingen tema ken. Talrijke telegrammen ma ken melding van geweldige troepenconcentraties Tn de ge noemde gebieden die niet in verhouding staan tot de be- noodigde bezettingstroepen. In Syrië en den Libanon zijn zeer veel Amerikaansche troepen contingenten aangekomen. Ook de in het land levende minderheden en vluchtelingen worden voor den militairen dienst gerecruteerd. De mobi lisatie in de Levant heeft eveneens een bedenkelijk ka rakter aangenomen, daar hier door de oorlog nog dichter bij de Turkschs grenzen wordt gébracht. Instandhouding volkoren- brooddienst. De secretaris-ge neraal van sociale zaken heeft een stichting tot instandhou ding van een volkorenbrood- dienst in het leven geroepen, ten doel hebbende de bevorde ring van het gebruik van vol korenbrood door het Neder- landsche volk. Haagsche geanoentebegroo- ting voor 1943. De Haagsche gemeentebegrooting voor 1943 vertoont, wat den gewonen dienst betreft een nadeelig slot van 19.400.000. Zonder rekening te houden met de evacuatie zou de begrooting een tekort hebben gehad van 13 millioen. 25 JAAR VOLKSHUISVESTING. Op 11 en 12 Febr. 1918 werd te Amsterdam een Wo ningcongres gehouden. Als re sultaat daarvan kwam een Woningcentrale tot stand on der den naam Instituut voor Volkshuisvesting. Daarmede kreeg een instelling het aan- zgn, welke in de Nederland- sche samenleving een plaats van groóte beteekenis zou gaan bekleeden en op de ont wikkeling der volkshuisvesting grooten invloed heeft gehad. Het instituut heeft in de soci ale woningpolitiek en in vraag stukken van stedenbouw her haaldelijk van zich doen spre ken, en den stoot gegeven tot baanbrekend werk, in den vorm van adviezen, rapporten en belangwekkende monogra fieën. In het bijzonder mag genoemd worden het tijdschrift voor Volkshuisvesting en ste denbouw, waarin de meest uit- eenloopende op de volkshuis vesting betrekking hebbende; vraagstukken op deskundige wijze worden belicht. Sinds de oprichting in 1920 heeft het tijdschrift groot gezag gekre gen. In 1941 werd de zetel van het instituut verplaatst van Amsterdam naar Den Haag, waar het werd ondergebracht bij den rijksdienst voor het nationale plan, waardoor een waardevolle relatie tot stand kwam, gelijk ook de tot stand- koming van dezen dienst naar het nationale plan een gedenk waardig sluitstuk was eener ontwikkeling, waartoe in 1918 de eerste schreden werden ge zet. Overigens valt als merk waardigheid op te merken, dat de toenemende belangstel ling voor vraagstukken van volkshuisvesting mede werd gestimuleerd door de Woning wet van 1901. Een en ander droeg er reeds toe bij, dat in breeden kring de behoefte werd' gevoeld om van uit de samenleving zelf dit voor de verheffing van het cultureele peil zoo belangrijke vraagstuk der volkshuisvesting in onder- Mek te nemen. De bijzondere omstandighe den van het jaar 1918 maakten nadere voorzieningen ge- wenscht. De door den wereldoorlog op getreden woningnood dwong tot handelen, hetgeen bleek uit het manifest van den toenmaligen Nationalen Wo ningraad, waarin overheids maatregelen werden verlangd. Na 25 jaren staat Neder land voor hetzelfde probleem, dat thans echter van veel in grijpender aard is. Een groot tekort aan woningen moet op doeltreffende wijze worden aangevuld. Ook al kan aan bepaalde plannen geen practi- sche uitvoering worden ge geven. Voor het 25-jarige in stituut ligt hier niettemin een breed terrein van werkzaam heid. Wfl behoeven daartoe alleen maar te wijzen op de wederopbouwproblemen, welke speciaal in Zeeland van groot ibeur- Duitsche burgerbevolking in gevoerd. Churchill vergist zich echter, wanneer hij meent, dat hij het Duitsche volk geestelijk murw kan maken. Het valt blijkbaar buiten zijn horizon, dat het nationaal-socialistische Duitsche volk van heden in geen enkel opzicht op dat van 1918 lflkt. BEKENDMAKING. Der Höhere SS- und Polizel- führer deelt mede: Op Dinsdag 9 Febr. 1943, in den laten namiddag, is de echt genoot© van den secretaris generaal Reydon op beestach tige wijze in haar woning door twee schoten vermoord. De la ter thuiskomende secretaris generaal werd eveneens met drie schoten overvallen en hierdoor zwaar gewond. In Haarlem is Woensdag 10 Februari een WA-man, die terugkeerde van de begrafenis van generaal Seyffardt, op straat neergeschoten. :ewicht zijn. De oorlogsgel enissen hebben de normale ontwikkeling niet slechts ver stoord, zij zijn tevens oorzaak, dat tal van op de volkshuis vesting en den stedenbouw be trekking hebbende vraagstuk ken een gehéel ander aspect hebben gekregen. Ook op dit terrein zal het instituut voor ons gewest veel en vruchtdragend werk kunnen verrichten, juist nu zijn werk zaamheid gecoördineerd werd met den arbeid van den Rijks dienst voor het Nationale plan. Zgn adviezen en inzichten zullen op de toekomstige ont wikkeling ongetwijfeld van veelbeteekenenden Invloed kun nen zgn. WIE MET ZIJN STROOM NIET ZUINIG IS. ZIT WELDRA IN DE DUISTERNIS. Te Den Haag vond Woensdag een Indrukwekkende rouwplechtig- beid plaats voor luitenant-generaal H. A. Seyffardt, leider van het Vrijwilligers Degioen Nederland. De rouwstoet beweegt zich door de straten. Polygoon-Meijer-Pax ra PRODUCTIECONTRdLE BIJ MELKVEE. De gróote beteekenis van een betrouwbare productiecontröle voor hét melkvee ais hulp middel voor de verhooging van de opbrengst aan botervet wordt algemeen erkend. Slechts met behulp van de ge gevens dezer contröle kan een doelmatige selectie plaats heb ben. Het aantal melkkoeien, dat in Nederland gecontroleerd wordt, is nog steeds niet even redig aan de groote economi sche beteekenis van onze melk veehouderij. De middelen, welke noodig zijn om geleidelijk tot een meer algemeene productiecontröle te komen, zullen, evenals die, welke noodig zgn voor een in tensievere ziektebestrijding, gevonden worden door een kleine heffing op alle afgele verde melk. Daar onder de huidige om standigheden een verplichte melkcontröle op niet te voor komen moeilijkheden stuit, zal voorloopig een systeem worden gekozen, waarbij de deelname aan de melkcontröle gestimu leerd wordt door voor hen, die hun vee aan een contröle on derwerpen, welke aan nader bekend te maken eischen vol doet, de kosten van de contröle zoo gering mogelijk te doen zijn. DE LEIDER SPREEKT OP DEN DAM TE AMSTERDAM. Hedenmiddag spreekt de lei der op een massale openlucht- bgeenkomst op den Dam te Amsterdam over „Eenheid te gen het bolsjewisme". Hendrik Koot-herdenking. Zaterdag en Zondag zal te Amsterdam de op 13 Februari 1941 gestorven wachtmeester der W.A. Hendrik Koot, wor den herdacht. Ook nieuwe Italiaanscho on. derstaatssecretarissen. Offici eel is te Rome medegedeeld, dat de onderstaatssecretaris sen der Italiaansche ministe ries van oorlog, landbouw en verkeer zijn afgetreden. ALLEEN MARGARINE OP BOTERBON 05. Gedurende de periode, welke Zondag 28 Febr. a.s. aanvangt, zal men op de boterbonnen uit sluitend margarine kunnen verkrijgen. De bonnen, „boter 05" moeten hiertoe reeds tus schen Zaterdag 13 en Dinsdag 16 Febr. a.s. by den detaillist worden ingeleverd, desge- wenscht tegen ontvangstbewijs Aflevering door detaillisten vóór 28 Febr. is verboden. Zfi, die gewoon zgn hun maaltijden buitenshuis te ge bruiken, kunnen van 12 tot en met 16 Febr. hun bonnen „bo ter 05" bij de plaatselijke dis tributiediensten inwisselen te gen wisselbonnen voor 1/50 rantsoen boter. De bonnen „bo ter 05" worden niet in hotels e.d. aangenomen. Ook onder nemers en personeel van hotels e.d. dienen hun bonnen gedu rende dit tgdvak by den de taillist in te leveren. Zg die door bgzondere om standigheden naar een andere gemeente vertrekken en daar door hun bonnen 05 niet tgdig kunnen inleveren by een han delaar in de gemeente, waar zg zich gaan vestigen, alsmede schippers, woonwagenbewoners en dergelgke personen, kunnen bon 05 van 13 tot en met 16 Febr. a.s. bg de plaatselgke distributiediensten inwisselen tegen rantsoenbonnen voor margarine. Roofmoord te Rotterdam. In de Oranjeboomstraat te Rotterdam is des avonds laat de 44-jarige mevrouw M. van Dgk-Donk, vergezeld van haar 21-jarige dochter, plotseling door een man aangehouden, die de handtasch van de dame opeischte. Mevr. v. Dgk begon om hulp te roepen, waarop de man drie schoten uit een re volver loste. Mevr. v. Dgk werd op slag gedood, terwgl mej. v. Dgk door een schot in den rechterarm werd getroffen. Oogenblikkelijk snelden bur gers en politie-agenten toe, maar het gelukte niet den on verlaat aan te houden. EERST NADENKEN DAN INSCAKELENa Zoo begpaart u op uw: etectrlcltelts- verbrulk. Iedere hulsvrouw weet, dat er van daag aan den dag zooveel mogelijk kolen als uitgangsstof voor vele an dere onontbeerlijke producten, bespaard moeten worden. Wie stroom- bespaart, bespaart ook kolen. Wanneer in Iede re huishouding slechts één enkele gloeilamp van 25 watt een kwartier lang uitgeschakeld blijft, in plaats van nutteloos te branden (alleen omdat men het uitschakelen ervan vergat) worden hierdoor vele duizenden kilo watturen bespaard, welke voor andero, gewichtiger doeleinden kunnen worden gebruikt. Van bet grootste gewicht Ls altijd: eerst nadenken dan In schakelen. Deze vermaning geldt voor het geheele gezin: in ieders elgen: belang, want wie zljo rantsoen overschrijdt, krijgt boete of wordt van den toe- voor afgcslotfa.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1