PRODENT ABDIJSIROOP PRODENT INDRUKWEKKENDE ROUWPLECHTIGHEID VOOR GENERAAL SEYFFARDT. Met indrukwekkend eerbe toon is Woensdag afscheid ge nomen van den als gevolg van een revolveraanslag overleden luitenant-generaal H. A. Seyf- fardt. den bevelhebber van het Vrijwilligerslegioen Neder land. Op het Binnenhof was te negen uur de baar met het stoffelijk hulsel van den gene raal op een katafalk opge steld, gedekt door de Neder- landsche vlag en de attributen van den gestorvene en geflan keerd door twee zuilen met eerevlammen. Daarachter stond op het podium een eere- wacht, gevormd door enkele mannen van het Vrijwilligers legioen, de SS, de W.A., de N.S.B. en den jeugdstorm. Ondereelen van verschillende wapens der Duitsche weer macht en de W.A. waren met een militair muziekkorps in carrévorm op het Binnenhof geplaatst. Van half tien af schreed een lange stoet van belang stellenden. langs de baar. Te gen elf uur verschenen de hoogere autoriteiten en verte genwoordigers van partij- instanties van N.S.B. en N.S. D.A.P. en te elf uur precies kwamen de rijkscommissaris, rijksminister Seyss Inquart en de leider van het Nederland- sclie volk, Mussert, op het Binnenhof aan. De militaire eerbewijzen werden gebracht, terwijl achtereenvolgens Mus sert, de weermachtsbevelheb- 'ber, generaal Christiansen, de hoogere SS- en politieleider Rauter namens den Reichs- führer SS en de rijkscommis saris namens den Führer van het Duitsche volk kransen bij de baar legden. Toespraken liielden o.a. de leider van het Nederlandsche volk, de höhere SS- und Poli- zeiführer en de rijkscommissa ris. Deze toespraken werden gevolgd door het spelen van het Deutschlandlied, het Horst Wessellied en het Wilhelmus. Daarna' werd de rouwstoet opgesteld, waarin een affuit met paarden bespanning ter overbrenging van de baar was geplaatst Achter de affuit volgden o.m. de rijkscommissaris, de leider van het Nederlandsche volk en de weermachtsbevelhebber en verder commandeerende generaals, vertegenwoordigers der N.S.B. en der N.8.D.A.P. De stoet schreed naar het Haagsche bosch, bij welks in gang tijdens het spelen van „Ik had een kameraad" en met drie salvo's de baar werd overgenomen in de auto, die het stoffelijk overschot naar Westerveld bracht. De redevoeringen. Hier volgen de op het Bin nenhof gehouden toespraken. Mussert schetste generaal Seyffardt als een militair in hart en nieren, van ouder op ouder soldaat. Voorts herin nerde spr. aan den strijd van den overledene in de vooroor logsjaren voor de opheffing van de Nederlandsche weer macht uit haar verval. Vervol gens wees spr. op de groote verdiensten van genetaal Seyffardt als bevelhebber van het Vrijwilligerslegioen Neder land. In den zomer van 1941 gaf hij gehoor aan het verzoek van den rijkscommissaris om een Nederlandsch legioen te vormen. Anderhalf jaar Zijn sindsdien voorbijgegaan, zonder twijfel het zwaarste -ussert, dat vele officieren van het Nederlandsche leger de juistheid van zijn daad zou den inzien en hem zouden vol gen, om der wille van het va derland. Hij had gehoopt, dat daardoor eigen bevelvoering mogelilk zou zfln. Dat heeft niet zoo mogen zijn. Maar de W.A. heeft hem 'niet in den steek gelaten. De W.A. is de kern van het legioen. In het vervolg van zijn rede herinnerde spr. eraan hoe de commandant meeleefde met zjjn soldaten, die in den barren winter van '41'42 zich zoo krachtig weerden aan het II- menmeer. Zijn leeftijd belette zfln daadwerkelijken inzet als commandant Dit ite hebben verdragen'hier te moeten blij ven, is het grootste offer, dat hij voor het vaderland ge bracht heeft. NIn den avond van den 4en Februari stonden plotseling twee individuen in het duister tegenover hem en vroegen of hij de generaal Seyffardt was. Geen aarzeling. Het antwoord hard en duidelijk ja, ik ben generaal Seyffardt. Twee schoten en zwaargewond zeeg hij ineen. Met inspanning van zftn uiterste krachten heeft hij nog telefonisch mededeeling kunnen doen van zijn verwon ding. Tot zijn laatste wils- .uiting behoorde, dat om zij- hentwille geen gijzelaars zou den worden gefusilleerd. Hij heeft het groote voorrecht ge had om op een leeftijd, w; andergn sterven in him te zijn gevallen als soldaat. Dit vervult qns met ontroering en tempert onze smart. Mussert vervolgde Ik weet te sprekein uit naam van de duizenden mannen, die op uw en op mijn oproep gekomen zijn om u te danken voor al hetgeen gij geofferd hebt en dat was sjeer veel. Honderden zijn gevallen in het legioen en rij hebt hun lot nu gedeeld, de egionnairs zullen uw dood met ontroering hebben verno men en begrijpende dat de schoten werden gelost door bolsjewieken of hulpkrachten daarvan, zullen zij als goede Hollandsche jongens, tot el kander gezegd hebben maar nu meer nog dan voordien is de bolsjewiek onze vijand. Uit naam van de oude strij ders der beweging, de verant woordelijke gezagdragers der beweging, zeg ik, dat wil, zoo als gü generaal, bereid zijn ons, leven te geven voor ona ideaal: de herrijzenis van ons vader land. Uit naam van het Neder landsche volk zoover het begrip heeft van de enorme worsteling van dezen tijd zeg ik u generaal Seyffardt, dat v/li het communisme hier zullen uitroeien met wortel en tak. De groote worsteling van Dmtschland en Italië met hun verbondenen, is ook onze worsteling. In den geest leeft gij luite nant-generaal Seyffardt voort ln onze harten, als man van eer. als man van karakter, als man van hooge hoedanighe den, die was den vaderland ge trouwe tot in den dood- Zoo waarlijk er een God is, zoo waarlijk geloof ik dat Hij uw ziel genadig is. Na Mussert trad de weer machtsbevelhebber in Neder land, generaal der vliegers Fr. Christiansen, voor de baar en legde met de woorden: „Gene raal Seyffaerdt, van de Duit sche weermacht den laatsten katoeraadschappelijken groet'" een krans neer. Daarna nam de Hoehere SS en Polizeiführer, SS Gruppen- ftihrer Rauter van den doode afscheid. Hij dankte generaal Seyffardt ln opdracht van den Reichsführer SS en van de door hem geleide Waffen- SS, voor zijn optreden. Spr. deed voorlezing van diens con- doleantie-schrijven en besloot: Wij. generaal Seyffardt, staan| hier en nemen uw nalaten schap over, welke wij, Neder landsche kar., .raden en Ger- maansche broeders, eens zul len vervullen. Laatste spreker was de Rijkscommissaris, rijksminister Seyss. Inquart: Generaal Seyffardt stierf omdat hij overeenkomstig zijn offervaardig en moedig ka rakter zijn tegenstanders open lijk tegemoet trad, aldus de Rijkscommissaris. Hij stierf den soldatendood. De hand echter, die het wapen op ge neraal Seyffardt richtte^ is en blnft snood. Doch aan de baar van een zoo edel man willen wij niet van wraak spreken. Het de wensch van den doode, dat een passende vergelding ach terwegge blijft Generaal Seyffardt heeft de nauwe kringen en de bekrom pen gezindheid van deze krin gen overwonnen op het oogen- >lik, toen het lot ons allen plaatste voor de beslissing over zijn of niet zijn en daar mede oveb onze eigen waarde of waardeloosheid. Hij be slists niet voor datgene dat voorbij was, maar voor de toe komst van zijn volk en van onze Europeesche en Ger- maansche gemeenschap. Hij gaf zichzelf en viel alg een echte Nederlandsche patriot. Zoo is generaal Seyffardt thans opgegaan in de gelede ren van die mannen, die in dezen wercüdfoeslissenden strijd voor ons allen den weg naai de toekomst bereiden en ons voor altijd als voorbeeld zul len voorgaan. De Führer heeft aan de eer ste compagnie van het Neder landsche legioen den naam Generaal Seyffardt verleend, ter verplichting van de man nen van het Nederlandsche le gioen en ter eere van den sol daat generaal Seyffardt, die lü-t wegens zijn anti-bolsjewisti sche Germaansche overtuiging door moordenaarshand geval len is. Met dezen krans groet de Führer generaal Seyffardt. "Jals kameraad voor met ons vereenigd. In allen eenvoud heeft van middag in het crematorium Westerveld de verassching plaats gevonden van het stof- "elijk overschot. Het woord werd hier nog gevoerd door den gepension- neerd generaal dr. Quanjer, Feuilleton. HET LATE GELUK. 59) door M.B. „Zeer zeker niet, mijnheer Van Manderen", riep zij en haar oogen schoten vonken. „Hebt u mijn reputatie al niet genoeg kwaad gedaan?" Van Manderen schrok merk baar. ,.In hoe verre?" vroeg hij, „U omhelst me vlak—voor nen neus van juffrouw Gar- sten, dan biedt u geld aan om te verdwijnen en ten slotte vertelt u den dominé, dat u er niet over denkt een kinder juffrouw te trouwen. U hebt geen recht, zoo tegen me op te treden Haar stem brak. Hoe zij ook trachtte zich te beheer- schen, zij kon de tranen niet tegen houden. Zij bedekte 't gezicht met de handen en holde naar de deur, maar Van Manderen was daar vóór haar. „Huil niet Toos. Ik kan het niet verdragen". riep hij hpesch. ,,'t Was mijn bedoeling nooit, dat je die bespottelijke opmerking tegen den dominé Rechtszaken ECONOMISCHE RECHTER TE MIDDELBURG. Schoenmaker hond je bU je leest. Velo variaties op deze bekende spreekwijze gelden voor de even zoo vele Zeeuwsch-Vlamingen, die zich met den smokkelhandel bezig kouden en die, als zij voor den economischen rechter staan, zeker zullen moeten toegeven, dait liet voordeeliger zou zijn geweest, als zij zich inderdaad bij hun beroep hadden gehouden en niet op zij paden waren afgedwaald. De 38- jarige hoef- en kachelsmid C. H. Jansen, de 27-jarige schilders knecht J. Smoor en de 43-jarige vrachtrijder C. Bron, allen uit Wa terlandkerkje, hadden zich met den smokkelhandel ingelaten. Zij hadden granen en peulvruchten afgeleverd met bestemming Bel gië. Tegen Jansen eischte de offi cier 2 weken gevangenisstraf. Mr. Groenewegen vroeg vrijspraak, daar hij de feiten niet bewezen achtte. De economische rechter was het daarmede echter niet eens en achtte voldoende bewijs aanwe zig om verdachte te veroordeelen. Een gev. straf wilde hij echter niet opleggen. Hij veroordeelde verdachte tot-250 subs. 50 dagen hechtenis. i Verd. Bron zei, dat hij niet wist dat de producten voor België be stemd waren. De eisch luidde 1 maand gevangenisstraf. Mr. Groe newegen vroeg voor dezen verd. op legging van een geldboete. Uitspr. 500 subs. 2 mud. hecht. De echildersknecht Smoor werd veroordeeld tot f 750 subs. 2mnd. hecht. De officier had ook tegen dezen verd. 1 mnd. gevangenis straf geëischt. Mr. Groenewegen bepleitte opleggng van een geld boete. Een kleinere smokkelzaak was die tegen den vlashandelaar C. Witte. 40 jaar, uit Axel. Deze ver dachte liet lijnzaad vervoeren. De dragers werden gesnapt en thans kreeg Wittè -den boete van 150 subs. 50 dagen hechtenis. De of ficier had 200 subs. 2 mnd. ge- eischt. Mr. Tichelman vroeg een lichtere straf. Verboden vervoer. De zoon van den 46-Jarigen land bouwer A. J. Goethals uit Sas van Gent werd aangehouden toen hij in opdracht van zijn vader zonder gelefdebiljet tarwe en gerst ver voerde. De vader werd conform den eisch veroordeeld tot 20 sub 10 dagen. Een afgezaagde uitvlucht, die tóch nog steeds aangegrepen, maar door den economischen rechter it-ge Seyffardt in de laatste jaren diep teleurgesteld en gegriefd is geworden, omdat veel vroe- :ere vrienden hem verlaten lebben. Als rechtschapen man heeft hij de teleurstellingen moedig gedragen en ls hij zijn taak trouw blijven vervullen. Vele zijner vrienden hebben hem miskend, maar spreker hoopte, dat deze menschen eens tot het inzicht zullen ko men dat zij hem onrecht heb ben aangedaan. De zoon, de heer H. Seyf fardt Jr., dankte namens de familie voor de belangstelling en zeide, dat de achtergeble venen geen wraakgevoelens zullen koesteren. Zoo 'n 'EBELHOESF •vervelend en vermoeiend Zorg daarom er vo&r ei1, dadelijk vanaf te komen door de beproefde slijm- oplossende, snel hoest» verdrijvende Abdijsiroop. Vanouds beproefd bij hoest, griep, bronchitis, asthma. AKKER'S nooit voor waarheid aangenomen wordt, is het „ik heb het juist gevonden", wanneer iemand aan gehouden wordt, terwijl hij iets zonder geleidebiljet vervoert, hoe wel hij er zoo'n document bij noo- dig heeft. De 19-jarige A. P. van- Esbroéky slager te Terneuzen, probeerde 'b ook, toen hij met oen hoeveelheid gerst gesnapt werd. Het hielp niet N en verd. werd bij verstek, want hij was niet verschenen, veroordeeld tot 10 subs. 5 dagen, conform den eisch. Bonnetjes vervalseht, Dte 29-jarige viscid eurster G. van Belzen-Grootjans uit Arnemuiden probeerde bij een kruideniersbe diende, die boodschappen kwam be zorgen vervalschte bonnen in te leveren. Het gelukte, maar later kreeg mefl het bedrog toch in de gaten en gelukkig kon1 de kruideniersbe diende zich herinneren wie die bonnen had ingeleverd. Verd. gaf toe vervalschte bonnen te hebben ingeleverd, ze zei dat ze er spijt van had. Het betrof de suiker- en boterbonnen. De economische rech ter veroordeelde verd. tot 50 of 20 dg. hechtenis. Eisch van den off. 50 of 20 dg. Verschillende overtredingen. C. J. Buteyn, 31 jaar, commia- slonnair te 's Heer Arendskerke, werd veroordeeld tot 30 sub. 15 dg. omdat hij bruine boonen had afgeleverd en een varken had voor* handen gehad. Tegen den 21-jarlgen vrachtrijder J. Oostdijk uit Ovezande eisch te de officier 20 aub. 10 dg., we gens het vervoeren vani aardappe len. Vonnis conform. De 26-jarige landarbeider B. Rentmeester, ook uit' Ovezande, die vorigen verd. daartoe opdracht had gegeven werd conform den eisch veroordeeld tot 25 sub. IQ óg. I. A. Bosselaar, 80 Jaar, monteur i te Ylipsingcn en Ch. Sinkc, 30 Jaar timmerman te Goes werden ieder veroordeeld tot 7.30 sub 3 dg., conform den eisch wegens diefstal van een hoeveelheid kersen. De handelaar in steenkolen R. G. E. L. Verstraeten, 34 Jaar te Terneuzen kocht 1000 sigaren zon der bon en werd veroordeeld tot 50 sub. 20 dagen met verbeurd verklaring, conform den eisch. De 70-jarige melkveehouder, P. de Regt, uit Axel werd conform den eisch veroordeeld tot 50 sub. 20 dg., wegens het voorhanden hebben van 3 kg. boter. zou hooren. Ik moest dat wel zeggen om hem den mond-te snoeren. Hij was overtuigd, dat er Wferkelfik dingen waren gebeurd, dieIk zweer je, dat ik mijn ziel zou geven om je te-trouwen Toos hief haar natte oogen naar hem op. Van Manderen leunde nu te «en de deur, hij hijgde en er was een vreemde, wilde blik in zijn oogen, een oogenblik keken zij elkaar aan en toen, met een onder drukte kreet, nam hij haar in zijn armen. „Dus je houdt ook van mij vroe~ hij. „Natuurlijk," snikte Toos. „Maar ik begrijp het allemaal niet. Het eene oogenblik wil je me uit het huis wegzenden en dan laat je me - beneden eten in een avondjurk. Als je me wilt trouwen, waarom vraag je het dan niet, zooals een andere man het zou doén? „Omdat ikbegon hij. Toos wachtte ademloos. Nu zou dan eindelijk de oplossing van het raadsel komen, dat die vreemde betoovering over dit huis had gebracht. Toen boog hij zich met een bruusk gebaar over haar en kustte haar „Ik zal met je trouwen, Toos", riep hij. ,.Ik kan zonder je niet meer leven. Zeg me, dat je van me houdt, nog eens wil ik het hooren". „Ik heb je liefEduard", zei zij. „Vertrouw je me? Ben je bereid te wachten, tot ik ver schillende zaken geregeld hebt?" „Natuurlijk vertrouw ik je" zei Toos hem met groote, on schuldige kinderoogen aan' kijkend. „Dank je, Toos" zei Van| Manderen. „Je vertrouwen be- teekent voor mij alles in de wereld. Kom hier een oogen blikje naast me zitten, ik kan je nog niet laten gaan". Een oogenblikje zat Toos daar, bevend van zenuwachtig heid. ZÜ was volkomen ver bijsterd door zijn plotselinge huwelijksaanzoek en voelde niets dan het wilde bonzen van haar hart, dat een triomflied scheen* te zingen in haar borst. (Wordt vervolgd.) m*95<!*im waakt over Uw getondheid! U brengl de verzorging van Uw gebit, tevens de zorg voor Uw gezondheid op een hooger plan door 's morgens en 's avonds (maar vooral 's avonds!) te poet sen met Prodent, de eenige tandpasta met het dispergon tegen tandsteen. de heerlijk schuimende tandpasta

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 2