PRODENT f PRODENl DE HARDE LES. Onder dit opschrift heeft dr. Goebbels in het jongste nr. van „Das Reich" de gebeurte nissen bij Stalingrad aan een beschouwing onderworpen en daaraan eenige conclusies ver-' bonden, welke hun grond vin den in het totaalbeeld van den oorlog, waarvan Stalingrad een der meest gedenkwaardi ge episoden is. Gedenkwaardig vooral hier om, omdat voor Stalingrad het zesde Duitsche leger de schoonste bladzijden toevoegde aan de roemrijke Duitsche krij gsge3chled enis. De conclusie, waartoe dr. Goebbels komt is deze: Euro pa heeft op grond van al deze ervaringen waarbij Stalingrad het sprekendste symbool is van de worsteling om de toe komst van ons werelddeel, al. Ie reden om zich gesloten ach ter de spilmogendheden te scharen. De Duitsche propagandami- nlster schrijft ter rechtvaardi ging tevens van deze conclu sie, dat de oorlog in zijn critie- ke stadium is getreden, waar- door het noodig wordt, zich van een bureaucratischen rompslomp te ontdoen én in plaats daarvan snel en gron dig te handelen. Het volk wil niet meer gespaard worden, aldus dr. Goebbels: het kent de harde waarheid en het wil dienovereenkomstig handelen. Het vaderland roept en wat dit wil zeggen heeft de mi nister dezer dagen uiteengezet tijdens een bedrijfsappèl in een Berlrjnsche wapenfabriek. Hst is de taak van sterke, standvastige mentjchen, zoo heeft hij btt die gelegenheid gezegd, op de overwinning te vertrouwen, ook wanneer een tegenslag moet worden aan vaard, Hij gaf voor 't eerst een inzicht in de maatregelen, welke strekken tot een totale mobilisatie van het Duitsche volk. Niemand mag terzijde staan en toekijken. De stemming onder het volk zal er niet door lijden. Integendeel, de slechte stemming hébben over t al gemeen de nietsdoeners, tcr- will de beste stemming is te vinden bij de strijdende en ar beidende menschen. Het volk Is niet Innerlijk zwak, zoo heeft dr. Goebbels ook ditmaal weer geconsta teerd. Eenmaal heeft het zijn moreele standvastigheid ver loren en het heeft er voor moeten betalen met een schan delijke vrede, met 7 millioen werkloozen en een ontzettende economische ellende. Daartoe zal het thans niet komen. Ieder van ons, zoo verklaarde de minister, zal trouw zijn plicht doem, tot het bolsjewisme verpletterd is en de overwinning ons is. Het is de harde les van Sta lingrad, die dwingt tot nieuwe bezinning, tot een verhoogde inspanning van krachten. Daartoe is op 30 Januari de roepstem uitgegaan, dr. Goeb bels heeft dit dringende be roep thans nog eens onder streept. Een harde les voor het Duitsche volkStalingrad. Drie dagen van bezinning op deze gebeurtenissen zullen er toe kunnen bijdragen de ovarwin- ningswil van het Duitsche volk te stalen. Een harde les ook voor Eu ropa, dat zich eveneens op de consequenties zal hebben te bezinnen, welke van den strijd by Stalingrad het gevolg zijn. Dr. Goebbels heeft ae les: voor Europa in deze woorden saméngevat: Zou eenmaal de tragische mogelijkheid ont staan, dat de Duitsche weer macht niet meer opgewassen zou zijn tegen den storm uit het Oosten, dan zou ons con tinent aan de yoeten van het bolsjewisme liggen. Daaruit hebben die Euro- peesche landen de consequen ties te aanvaarden, wier po tentieel thans slechts voor een deel is ingeschakeld in deze Duitsche oorlogvoering. Indien wij, aldus dr, Goeb bels. zouden toelaten, dat de crisis zich verscheept en in dien wij de oogen voor de be dreiging zouden sluiten, dan verdiende Europa weggevaagd te worden. Maar evenals Rijksmaarschalk Goering heeft ook dr. Goeb- oe's in Europeesch verant woordelijkheidsbesef den kring veel wijder getrokken, door ook van zijn kant er op te wij zen dat waar, om met Goe ring te spreken, Duitschland aan de Wol ga strijdt en bloedt en zegeviert, het er strijdt bloedt en zegeviert ook voor die landen, die thans nog in een houding van twijfelachtige neutraliteit volharden. De neutrale wereld begint de ooren te spitsen en zij most zich bezinnen op Stalingrad. Een harde les voor hen, die zich ook verantwoordelijk ge voelen voor de toekomst van ons continent. Achter deze woorden gaat 't verwijt schuil: Men wil later wel de zegenin gen van het nieuwe Europa, maar verschuilt zich, nu het er op aankomt, achter een misplaatste neutraliteit. Het continent aan den voet van het bolsjewisme dit perspectief, dat dr. Goebbels in da3 Reich opent, heeft ook voor de neutralen wel tets te zeggen. De harde les van Stalingrad. Van een zelfde breed besef van verantwoordelijkheid ge tuigt zijn zinspeling: Mis schien zijn er zelf in Londen eenige helderdenkende man nen, die zich kunnen voorstel len, wat dit voor Engeland zou beteekenen. Voorlooplg echter schijnt t een illusie te zijn. Engeland zal het gebeurde van Stalin grad niet willen zien als een hards les ""en zal zich niet kunnen opwerken tot dit Eu ropee sche verantwoordelijk heidsbesef, als waarvan het artikel van dr. Goebbels blijk geeft De harde les: grooter inspan ning, totale mobilisatie en er moet snel en grondig- ge handeld worden, zoodat op korten termijn iedsr, zonder onderscheid van rang of klas se, de gelegenheid krijgt zich dienstbaar te maken aan de Duitsche oorlogvoering. Van het welslagen daarvan dat is de harde les van Stalingrad hangt de toekomst van het nieuwe Europa af. Vandaar de conclusie, waar mede dr. Goebbels zijn artikel begon: Er is thans voor Euro pa alle reden zich achter de spilmogendheden te scharen. Vrouwelijke werkkrachten In Engeland. Volgens Tadio Lon den heeft minister Bevin in het Lagerhuis werklaard, dat 8.670.000 vrouwen in Engeland voor den militairen dienst of voor belangrijke oorlogsdien sten zijn opgeroepen. Hieron der bevinden zich 3% millioen getrouwde vrouwen of wedu wen met kinderen beneden de veertien jaar. Predikbeurten Zondag 7 Februari. NED. HERV. KERK OP WALCH. Aagtekerke 9.30 en 2.30 de. El- zenga; Arnemuiden 10 leeedlenst, 2.3C 6.30 ds. Hooljkaas; Gapinge 2 ds. de Ble; Kleverekerke 2 ds. Schoch; N- en St. Joosland 10 en 2.30 de. (n.m. H. Doop); O.» en W.- Souburg 10 hulppred. Roest, 2.30 ds. Spijkerboer (bed. H. Doop); Rltthem 10 de. Spijkerboer, 2.30 ds: Bart- lema; Serooskerke 10 en 2.30 ds. Visser; Vrouwenpolder 10 ds. de Ble; Zoutelande 10 en 2.30 ds. Oosthoek. NED. HERV. KERK OP ZUID EN NOORD-BEVELAND. Colijnsplaat 10 en 2 ds. Kluiver Ellewoutsdijk 10.30 ds. v. Villens- waard; 's-H. Abtekerke 10 ds. Eve- lein, 2 zendeling Bijkerk; 's-Heer Arendskcrke 10 en 2.30 ds. v. d. Waa; 's-Heerenhoek 2 ds. v. Burge ier; Hoedekenskerke 9.30 ds. Huls bergen, 2 ds. Renting; Kloetinge 10 en 2.30 dB. Boersma; Nleuwdorp 9.30 en 2 ds. Luuring (n.m. H. Doop) Nlsse 8.30 en 2 ds; v. Voorst Vader (n.m. H. Av.); Rllland-Bath 10 ds. Zandee, 2.30 ds. Sickesz; Waarde 9.3C ds. v. Heuven, 2 dhr. O vergauw; Krabbendllke: 10 en 2.30 ds. Baarslag. NED. HERV. KERK. IN Z.-VL. Axel 10 ds. Goudkamp, 2.30 ds. v. Oe veren; Aardenburg 10.30 ds. v. Dalfsen; Breskena' 10 en 3.30 ds. Goudzwaard; Cadzand 10 ds. T&lma (H. Av.); Groede 10 ds. Derksen Hoek 10 en 2.30 dB. R&ams; Hoofd plaat 3 ds. Pliester; Nieuwvliet 2.3C ds. Derksen; Oostburg 10 ds. Oort, 2.30 ds. v. Wijngen; Fitranchement 10 ds. Staal; Sluiskil 10 dbr. Alsfelt, 2.30 ds. Hermaaides; Sluis 10 de. Wijngen; St. Anna ter Muiden ,30 ds. Oort; St. Kruis geen dienst; Schoondijke 10 ds. Pliester; Terneu- Zat. 5 avondgebed. Zo. 10 en 2.30 ds. Hokwierda (n.m. H. Doop), Waterlandkerkje 10 ds. V. Uperen Zuldzande 10 ds. Everts; Zaamstag 1.30 ds. Drost. GEREF. KERKEN OP WALCHEREN Arnemuiden 10 en 2.30 ds. Scholing St. Laurens 10 en 2.30 ds. Koning. GEREF. KERKEN OP ZUID- EN NOORD*BEVELAND. Kapelle 9.30 en 2 ds. Scheele; Co lijnsplaat 10 en 2.30 ds. Veenstra; Rilland-Bath 10 en 2.30 ds. v. Her- wijnen; Krabbendllke: 10 en 2.30 ds. Roe. GEREF. KERKEN IN Z.-VL. Axel 10 en 2.30 de. Post; Aarden- burg 10.30 en 3 de. Tlemens; Oost burg 10.30 en 3 ds. Potma; Terneu- zen 10 ds. Francke, 2.30 dhr. Bol; Zaamslag 10 en 2.30 ds. Kok. GEREF. GEMEENTEN. Axel 10 en 2.30 leesdlenst; Arne muiden (Geref. kerk) 5.30 leesdlenst; ColUneplaat 10, 2.30 en 6 leesdlenst; Hoedekenskerke 9.30 en 2 leesdlenst; Oostburg 10.30 en 3 leesdlenst ;Oost- kapelle 9.30 en 2 leesdlenst; Rilland- Bath 10 en 2.30 leesdlehsf; West- kapelle 10 en 2.30 leesdlenst; Waarde 9.30 en 2 leesdlenst; Terneuzen 9.30. 2 en 6 leesdienst; KrabbendQke: 9, 1 en 4 ds. v. d. Berg. OUD-GEREF. GEMEENTEN. Colijnsplaat 10 en 2 leesdlenst; Oost- burg 9.30 en 2.30 leesdienst; Terneu zen 9.30, 2 en 5.30 ds. Mieras. BUITEN ZEELAND. NED. HERV. KERK. Beek 3 ds. H. Coolsm»; Breda (Ev. Luth. kerk) Ev. Luth samen met VrtJs. ProL Verbond, 10.30 Jeugd- Feuilleton. HET LATE GELUK 54) door M. B, Met knikkende knieën en 'n kloppend hart tikte zij op de deur van de werkkamer. Daar zij geen antwoord kreeg, deed zij de deur voorzichtig open en keek naar binnen. De ka mer was leeg, maar een ster ke tabaksgeur verried, dat Van Manderen nog kort gele den in de kamer waa ge weest, Zij wilde Juist weg gaan om hem ergens anders te zoe ken, toen haar aandacht ge trokken werd door een voor werp, dat op den vloer lag. Het was de foto van 't graf van mevrouw Van Manderen, die altijd boven zijn schrijfta fel had gehangen. Eerst dacht Toos, dat het misschien door den tocht van het open venster van den spijker was gewaaid en zij bukte zich om het weer op te rapen. Toen zag zij, dat het glas in duizend stukken gebroken en de lijst verwron gen was, alsof iemand in woede de foto van den muur had gerukt en er op had ge trapt tot er geen stuk meer heel aan was. Met een rilling dacht Toos aan hetgeen gebeurd was, toen zij het portretje van zijn vrouw op de kinderkamer had neer gezet. Zij herinnerde zich zijn felle oogen, zijn lfkwitte ge zicht, toen hij, waar de kin deren b;j waren, die foto aan stukken had gescheurd. Zou zijn hartstochtelijke liefdes verklaring misschien niet an ders zijn geweest, dan een be wijs dat zijn geest gekrenkt was door het verdriet? Zij zag dat hij uit de open slaande deur naar buiten moest zijn gegaan, en geleid door een vreemde betoovering. volgde Toos hem naar het terras. Zü zag hem direct. Hif stond voor de herdenkingsplaquette aan den zuidelijken tuinmuur, zyn lange krachtige gestalte in het goedgesneden blauwe pak stond roerloos, als uit steen gehouwen. Toos sloop naderbij, haar voetstappen geruischloos op 't hooge gras van het onver zorgde grasveld, maar toen zij dichterbij kwam, zag zij iets, dat haar deed verstommen van verbazing. Eduard van Manderen weende. Hü poogde niet de tranen weg te vegen, maar stond daar met gebalde vuisten, en Kerk- en Schoolnieuws Db. 3. W. Boogaard. Naar wö vernemen gaat .ds. J. f. Boogaard, Ned. Herv. predi kant te Hurwenen binnenkort, zulks in verband met het bereiken van den 66-jarigen leeftijd, met emeritaat. Ds. Boogaard stond van 1920—1931 te Burgh, Burgerlijke Stand GOES. Getrouwd: LodewtJk Willem Poppe, 35 J., te Amsterdam en Jobina Snoep, 30 J.PieteT~ Gorsse, 23 J. en Pietemella Maria H&rlnck, 28 J.; Jan Marinus Ruster, 27 J. en Johan na Petroneüa Valk, 22 J. Geboren: Anneke LetJntJe, d.v. Pie- ter Jacob Sturm en Antbonia Suzanna Rottier; Stoffelina, d.v. Jacobus Janse van NoordwUk en Adriana Stoffelina Joosse. O. EN W. SOUBURG. Geboren: Martina, d.v. P. Beenhackker en T. Joziasse; Johannes, z.v. C. J. Boel bouwer en C. M. AlewUnse. Ondertrouwd: L. WUleboordse, 26 J. en W. Vreeke, 23 J. Getrouwd: A. A. Thene, 29 J. en M. P. de Visser, 23 J. NIEUW- EN ST. JOOSLAND. Geboren: Jacomina, d.v. K. Knuijt en E. v. d. Broeke; Hugo Johan nes, z. v. J. Crucq en M. Crucq: Jacob Marclis, 2. v. W. Huige en J. Pleijte. Overleden: Ca. Bliek, 59 J„ vrouw van I. J, Janse, RITTHEM. Geboren: Jan, z. v. Joost Poppe en Neeltje Aarnout- se: Louwerse, s. v. Louwrus van Keulen en Johanna de Bree. Ondertrouwd: Cornells de Vis ser, 22 j- en Neeltje Roelse, 20 j. Willem Cevaal, 32 J. en Dirkje van Vugt, 30 J. GRIJPSKERKE. Geboren: Cor nelia Jacoba Jacomina, d. v. Hen drik Adriaan Tissink en Maatje Pattenier, Andrlea, z. v. Janus Maria Louwerse. KATTENDIJKE. Geboren: Jan, z. v. Jan van Kleunen en Jacoba Jacomina van der Vliet. Overleden: Adriana Verrljzer, 67 J., vrouw vap Jacobus Dagevos, BRESKENS. Geboren Jacobus Jo hannes, z. v. C. A. v. d. Berg II. Albregtse; Berentke Erna, d. v. K. Maas en C. E. M. du Bols; Eli zabeth Adriana, d. v. J. J. de Bliek en A. v. d. Wege; Wllhelmlna Helena, d. D. J. T. d. Velde en M. de Viseer. Overleden Pleter Muller, 60 echtgea. v. J. _Q. de Pau te Dor drecht, dagdienst, dr. Tozopeils; Drlmmelen 10.30 'ds. v. d. Meiden; Geref. 10 en 3 c&nd. de BrulJn; Etten 10 Jhr. ds. v. d. Meer de Walcheren; FUnaart 10 en 3 ds. Ou we Jan; Geref. 10 en 3 ds. Lancing;'«-Gravenmoer 10 en 2.30 ds. v. d. Roest; Hoeven 10 dhr. Rieffe, Standdaartbulten; Hooge Zwa luw® 10 en 2.30 ds. v. Wijngaarden; Leur 10 ds. Noteboom; Made 10 cand. Blom; Oudenbosch 10.30 br. C. J. Oostenrijk; Oud-Gastel 10.30 en 3 ds. mr. E. D. O. v. d. Horst; Prlncenhage 10 ds. H. Coolsma; Raam >onk (Geref.) 9.30 en 3 ds. R. v. Maare; Roosendaal 10 ds. Job. D. Jansen; Schijf 10 dhn C.J. Bryce Stampersgat Dl. 3 ds. v. d. Horst (bijbellezing). 8tanddaardbuiten 10.30 ds. G. den Boer; Zevenbergen (Geref.) 10 en 3 ds. J. 8. v. d. Weg; Zondert 10 ds. E. R. O. Richard; TerheIJden 10 ds. v. d. Wall te Made; Wagen berg 10 ds. Clercmans (H. Av.), een uitdrukking van leed op het gelaat, als Toos nimmer tevoren had gezien. Haas boosheid versmolt. Nu begreep zij tenminste de reden voor zijn eigenaardige ge drag. Hij beminde zijn ge storven vrouw zoo. dat geen andere vrouw haar plaats kon innemen. Wat in een anderen man misschien schandelijk ge schenen zou hebben, moet ver giffenis vinden tegenover zoo veel leed. Ongetwijfeld had de kus die hij haar gegeven had hem herinnerd aan de vrouw, die hij had verloren, en al moest het haar hart breken, dat zij hem nimmer als vrouw zou kunnen winnen, zij moest hem bewonderen voor zijn trouw aan die andere. Stil sloop Toos weg en in de kinderkamer pakte zij haar koffers weer uit. Wat de do- miné of Coba Rust ook van haar dachten, welke beschul digingen ook tegen haar zou den worden geuit, zp moest op Iepenrode blijven. Als Van Manderen haar dan niet lief had, zij beminde hem en als zij niet met hem kon trouwen, dan kon zij toch altijd iets van geluk vinden door voor zijn moederlooze kinderen te zor gen. zorgt voor Uw gezondheid Een goed gebit is de eerst/* eisch voor een goede gezond heid. 's Morgens en 's avond (maar vooral 's avonds I) poetsei met Prodent tandpasta, welke he dispergon tegen tandsteen bevat is van het grootste belang vooi Uw tanden I N.V. PitODENTA ZIEKENGELD VAN NED. ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. De centrale persdienst van het Nederlandsche Arbeids front schrijft ons: Wanneer een arbeider binnen een maand na ontslag ziek wordt, heeft hg nog aanspraak op ziekengeld, indien hg de twee voorafgaande maanden regelmatig gewerkt heeft. Werkte hij in die twee maan den minstens 16 dagen, dan heeft hij gedurende een week nog recht op uitkeering. Deze regel geldt echter al leen, wanneer fiij op het tijd stip, waarop hij arbeidsonge schikt wordt, nog geen anaer werk gevonden heeft. Nu kan het voorkomen, dat een arbeider, na te zgn ont slagen, in Duitschland gaat werken en daar na korten tijd zijn arbeid door ziekte moet opgeven en naar Nederland te rugkeert. In de meeste geval len zal de Krankenkasse hem geen ziekengeld uitkeeren. om dat de verzekering te kort van duur was. Pas nadat een ar beider in Duitschland eenigen tijd heeft getoond, een vol waardig, normaal gezond ar beider te zijn heeft hij bij zijn ziek worden recht op uitkee ring! Evenmin komt hij echter in aanmerking voor uitkeering van het Nederlandsche orgaan, waarbij hij, vóór zijn vertrek naar Duitschland, verzekerd was. Hg had immers na zHn ontslag weer 'n anderen werk kring gevonden, waardoor zfln aanspraken tegenover dat or gaan eindigden. Door overleg van het Ned. Arbeidsfront met de federatie van bedrijfsvereenigingen is voor dergelijke gevallen thans een voorloopige regeling ge troffen. Overeen gekomen werd, dat, wanneer de Kran kenkasse in Duitschland geen uitkeering geeft, de Nederland sche bedriifsvereeniging de vraag of ae arbeider werk loos was, toen hij ziek werd, buiten beschouwing zal laten, zoodat de arbeider, wanneer zich overigens geen bezwaren de omstandigheden voordoen, hier zijn ziekengeld krijgt. Voorloopig betreft het hier dus alleen die arbeiders, welke bij een bedrgfsvereeniging ver zekerd zijn. Verwacht mag worden dat ook door de Raden van Arbeid stappen zullen worden geno men, om tot eenzelfde gedrags lijn te komen. Een definitieve regeling is inmiddels door het departe ment van sociale zaken in overweging genomen. y e Hoofdredacteur: J. C. Visser, Vllseln- pen; Algemeen redacteur: M. Geer se. Middelburg; StadBDleuws: C. de Voogd, Vllsslngen, en J. P. Pil. Doorenbos, Middelburg; Gewestelijk nieuws: H- van Benthera. Goes en R. F. H. L. Sondas, Qoslbure; Haagsch redacteur mr. J. C. de Wit: Advertentioehefvoor Mid delburg C. P. ButJs, voor Vllsslngen S. RUkeboer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 2