PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT X Aan de Wolga strijdt en bloedt, maar zegeviert Duitschland. Duitschland is de waarborger van het Europeesche lot Zuidelijke groep in Stalingrad orerweldigd. ABONNEMENTSPRIJS 19 ct. per week of 2.42 per kwartaal. - Franco per post 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 14 cent. minimum per adver tentie 2.30. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent, diecstaanvr3gen en dienstaanbiedingen resp. 55 en 11 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad,T 10 ct. meer DINSDAG 2 FEBRUARI 1943 lS6ste JAARGANG NUMMER 26 DIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJ DEN De Bureaux van ons blad zijn gevestigd te: Vlissingen: Redact!» en Administratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen). Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg; Londensche Kaai 20, Redactie tel. 3521, Adminiatr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15. tel. 2S53, na kantoortijd tel. 2475; Souburg Kanaalstraat 45, tel. 234: Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, tel. 102; Bres kens: Dorpsstraat 35, tel 21. Rede van rijks maarschalk Göring. Plechtigheid te Berlin. Op hetzelfde tijdstip, waarop tien jaar geleden het lot van het rijk in de handen van Adolf Hitler werd gelegd, is in de eerezaal van het ministerie van luchtvaart te Berlijn een waar dige plechtigheid van militair karakter ih den vorm van een appèl gehoudenr Rijksmaar schalk Hermann Göring maak te zich hier met een tot leger, vloot en luchtmacht en daar mede tevens tot het volk zelf gerichte rede tot woordvoerder van de onbuigzame strijdvaar digheid van alle Duitschers. De hoogste autoriteiten van weer macht en partij waren hierbij tegenwoordig. De rijksmaarschalk herinner de er aan hoe destijds mil- lioenen al de ellende te dragen hadden die op het Duitsche volk drukte en in de eerste plaats op de werkende lagen van het volk. Het was een trjd, toen de Duitscher zijn hoofd moest laten zinken van schaam te over hetgeen in de laatste twintig jaar na den wereldoor log zich had afgespeeld. Ook de kleine rijksweer was toen slechts 'n soort parlemen taire politiewacht. Deze rijks- weer is hervormd tot een ge weldig volksleger. Dit kon slechts worden opgebouwd op den breeden grondslag van de nieuwe volksgemeenschap. Zooals bij de vorming van deze volksgemeenschap moest worden gebroken met oude oj vattingen, was dit ook noo< zakeüjk voor de strijders der nieuwe weermacht. Alleen hij kan strijden, die met harts tochtelijke ziel deelneemt aan de totale wording van ons volk en dat is in laatste instantie de groote politiek, en vooral aan de wereldopvatting op grond waarvan de groote poli tiek vorm krijgt. Wanneer het ooit in eeniger- lei gemeenschap van ons volk noodzakelijk is hard en kristal helder een wereldopvatting in zich op te nemen en te verte lt gemvoordi^en, moet dat het geval zijn in in zijn •Sj hier to£ klaarheid komt, wie de gedachtenschat van deze az. ste kracht ontvangen, die zij vermag te schenken. Ónze we- reldopvatting vindt haar top- Êunt er in, dat het volk eeuwig i en dat ieder individu van dil pH volk verplicht is alles ook zijn 3 leven op ieder oogenblik op het spel te zetten voor het bestaan van zijn volk, ja, het op te 3 offeren. ari De rijksmaarschalk verklaar- de,.'dat, hoe krachtig ook de )P jeugd van thans in die school jaren, in de Hitlerjugend, in deze nieuwe wereldopvatting »ny vastgegroeid is, deze jeugd al- leen dan in de weermacht, in en het volksleger een eenheid kan vormen, wanneer zij ook een lm leidersschaar vindt, die duide lijk en hecht vermag te staan nd op het fundament en vermag ar. te leiden. De afgeloopen tien wm jaren hebben getoond, welke kracht huist in onze wereldop vatting, aldus Göring, en wel ke zegeningen zij vermag te schenken. ;r_ De rijksveldmaarschalk zet- ge te vervolgens uiteen, dat het niet zijn taak is een opsomming te geven van alle gebeurtenis sen dezer tien jaren. Hij ver zocht öte aanwezigen In ge dachten den weg zelfs langs te gaan om te kunnen inzien welk een herculische arbeid de Führer heeft verricht. De voorwaarden om zoo'n vol- o twee feiten: Een in den grond hoogst fatsoenlijk, braaf ei dapper volk en »en leider, die de groote Duitscher der histo rie is. De rijksmaarschalk her innerde er aan hoe de ineen storting van 1918 te wh'ten was aan de gehuichelde, leu genachtige beloften van bui ten en aan de lafheid; der ge zindheid van de leiding des volks in het binnenland. De rijksmaarschalk ging toen in op de buitenlandscne poli tieke gevechten van de afge loopen tien jaar. Telkens, wan neer het Duitsche rijk, begun stigd door een sterke leiding, sterk werd en tot eenheid kwam, stuitte het steeds op dezelfde tegenstanders. In een dwaze kortzichtigheid zagende volken van Europa niet, dat Europa slechts kan bestaan wanneer 't een sterk Duitsch land tot hart heeft. In anxiere formatie traden van buitenaf weer tegen ons op: de pluto cratieën, <±w.z. het systeem der uitbuiting van het arbei dende volk èn het bolsjewisme, d.w.z. het kapotslaan van het volk en zjjn knechting in el lende. En beide leidkïe en ver- eenigdë de jood. De eenlge tegenstander was het communisme. De rijksmaarschalk wees er op, dat de eenige tegenstan der, met wien een conflict in dertijd in het binnenland ont staan moest, het communisme was. Het lot van Duitschland, zoo zei hij, was er véln af hankelijk, welke dezer beide wereldopvattingen, dlie der ver nieling of die van den opbouw, zou zegevieren. Vandaag tien jaar geleden besliste toen het lot van het Duitsche volk door dat op onze groote steden de banier van den opgang, van. de overwinning en het geloof aan de toekomst, het hakenkruis, f eheschen werd en niet hamer n sikkel. Thans gaat het om hetzelfde naar buiten, alleen wordt de strijd thans in ande re vormen gevoerd. Göring wees er op hoe be langrijk het is, dat de Duitsche weermacht een eensgezind en hecht gesmeed blok van nat.- sociallstische wereldopvatting der Sovjets tegen Finland wel- lioht de- handigste en grootste camouflage in de wereldge schiedenis is geweest. Terwijl de Rus eenige legers in Fin land liet strijden, had hij al lang gedurefKie vijftien jaren de meest geweldige bewape- ning opgebouwd, die ooit een volk te voorschijn heeft ge bracht. Het volk werd ge knecht en in ellende gestort,' de algeheele industrie van dit reuzenrijk arbeidde slechts voor één enkel doel Alleen in de nieuwe gebieden van Polen, die wij hem moesten overla ten, is hij bijna duizend vlieg velden begonnen aan te leg gen. Dat alles vernamen wij en dat alles gaf te denken. Wanneer Duitschland ineen zou storten,-zouden de Russen niet uit innerlijke hoogachting voor de Zweedsche of Zwitser- sche of welke andere neutrali teit ook, blijven staan. Het bolsjewisme zou op hetzelfde oogenblik tot den laatsten spit door geheel Europa geraasd zijn. Later zullen zij eens uit reken, wat zq thans inWen- g weten: Europa is voor het bolsjewisme een springplank en voor Rusland een aanhang- laar deze beide zaken eerst dan, wanneer er geen l Duitsch volk en geen Duitsche weermacht meer is. Zoolang die bestaan is Europa voor het bolsjewisme het grootste evaar, de rots waarop de iloedgolf zal breken. De heer Molotov heeft eens bij ons laten doorschemeren, dat toch met Duitschland ver der een zeer goede overeen stemming mogelijk is, wan neer wij de oogen zouden slui ten bij een tweeden aanval op Finland. Dat zou de definitie- (Vervolg 2e blad) vormt. Dan zullen wij ook de hardsten zijn. Toen onze tegenstanders ge loofden zelf sterk genoeg te zijn en fantastische verwach tingen voedden ten aanzien van nieuwe revoluties in ■Duitschland, begon deze meest beslissende aller oorlogen. Ik behoef niet te herinneren aan de geweldige slagen, aan de unieke overwinningen in Po len, Noorwegen, België .Frank rijk, op den Balkan, op zee en onder zee. Het Duitsche volk begon te gelooven, dat de overwinningen vanzelf spra ken. Het lot echter schenkt zoo gemakkelijk niets en voor al met het groote. Toen ge loofden wij, dat de oorlog spoe dig ten einde kon zijn. Het was zeer moeilijk en daartoe was heel de hardheid van den vorlgen winter noodig om in te zien, dat de eerste oor'og Ter gelegenheid van den 10e verjaardag van het overnemen der macht in Duitschland door Adolf Hitler werd Vrijdagavond J.I. In den Haagschen Dierentuin een groote bijeenkomst gehouden van de NSDAP en NSB. Ge deeltelijk overzicht van de zaal tijdens de rede van den Rijkscommissaris Rijksminister dr. Seyss Inquart. Arbeitsber. der NSDAP-Stapf-Pax m Nieuwe Duitsche maarschalken. De Führer heeft met ingang van 1 Februari de volgende legerleiders tot generaal-veld- maarschalk bevorderdkol.- gen. Kleist, opperbevelhebber van een legergroep, koL-gen. Freiherr Von Weichs, idem, en kol.-gen. Busch, opperbevel hebber van een armee. 42 Fransche kinderen bij En gelse hen luchtaanval gedood. Bij een Engelsch-Amerikaan- scnen luchtaanval op een stad in N.W. Frankrijk werd o.a. een kinderbewaarplaats getrof fen, waarbij 42 kinderen den dood vonden. Voorts werden nog 35 burgers doodelijk ge troffen en een kerk uit de 15e eeuw ten deele verwoest. Zware Fransche verliezen ln Tunesië. Giraud heeft ver klaard, dat de Franschen bij de gevechten in Tunesië zware verliezen hebben geleden. Hij heeft te Casablanca tot Roose velt en Churchill het dringen de verzoek gericht den Fran schen wapenen te leveren, daar zij zonder de noodige uitrus ting gestreden hepben. In Januari minstens 522.000 ton scheepsruim te vernietigd. Het opperbevel der Duit sche weermacht deelt mede In Stalingrad is de Zuide lijke "groep van het 6e onder bevel van gen.-" maarschalk Paulus na heldhaftige verdediging van meer dan 2 maanden door de overmacht van den vijand in den strijd overweldigd. De ordelijke groep onder bevel van den generaal der infante rie Strecker handhaaft zich nog steeds. Zij sloeg krach tige vijandelijke aanvallen af, deels in den .tegenaanval. Op de overige brandpunten van den grooten afweerslag in het Oosten duren de gevech ten met onverminderde hef tigheid voort. Popingen van den vijand om in den Weste lijken Kaukasus door ons af- weerfront te breken, misluk ten. Tusschen Kaukasus en beneden-Don kwam het alleen tot gevechten tusschen ofize achterhoeden en den zwak achtervolgenden vijand, zonder dat de marschbewegingen van het gros onzer troepen gestoord werden. Aan het Donetsfront en ten Zuidwesten van Woronesj kwam het tot zware gevech ten, die nog voortduren. Aan het Ladogameer viel de vij and na de zware verliezen van den vorigen dag slechts met vrij zwakke strijdkrach ten aan. Alle aanvallen wer den afgeslagen. Door afdeelingen van het leger zijn van 21 tot 31 Jan. aan het Oostelijke front 517 pantserwagens vernield, buit gemaakt of bir" steld. buiten gevecht ge- In Afrika zijn hevige aan vallen op de stellingen van het Duitscne-Italiaansche Afri- ka-leger in het Westen van Tripolitanië met nieuwe zware verliezen voor den vijand af geslagen. De gevechten om de stellingen, die de laatste dagen in Tunesië genomen zijn, du ren voort. Duitsche gevechts vliegers hebben opnieuw de haven van Bone gebombar deerd. In luchtgevechten en door luchtdoelgeschut der luchtmacht werden in het Middellandsche-zeegebied 15 Amerikaansche en Britsche vliegtuigen neergeschoten. Een Duitsch vliegtuig wordt vermist. Duitsche duikbooten hebben in Jan. 1943 onder de moei lijkste weersomstandigheden, die soms tot een orkaan wer den 63 vijandelijke koopvaar dijschepen met een gezamen- lijken inhoud van 408.000 ton in den grond geboord. Voorts werden 10 schepen getorpe deerd. De ondergang daarvan kon niet worden waargeno men doch kan met het oog op de zware zee worden aan genomen. De" luchtmacht heeft a de Middellandsche Zee 18 koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 114.000 ton, die deel uitmaak ten van konvooien, en 2 tor pedojagers tot zinken ge bracht. Bovendien werden 37 koopvaardijschepen met een "izamenlijken inhoud van •9.000 ton, een kruiser, twee torpedojagers en 2 bewakings vaartuigen beschadigd. Onder de moeilijkste gevechtsvoor- waarden is dus in de maand Jan. minstens 522.000 ton vij andelijke koopvaardijscheeps- ruimte vernietigd. gsehip, jkertijd ZEESLAG BIJ HET EILAND BSNNELL Japan meldt groote successen. Het keizerlijk hoofdkwartier te Tokio deelt mede, dat Ja- pansche marinevliegtuigen bH de Salomonseilanden, buiten 't eiland Rennell, in een slag, die feduurd heeft van 29 tot 30 anuari, twee vijandelijke slag schepen en drie kruisers tot zinken hebben gebracht, eea slagschip en een grooten krui ser aanzienlijk hebben bescha- digd en drie vijandelijke ge vechtsvliegtuigen hebben neer geschoten. In den loop van een zeege vecht werd eerst een vijande lijk slagschip en een kruiser in den grond geboord. De ove rige verliezen leed de tegen stander in den loop van den volgenden dag door net Japan- sche luchtwapen, dat met ster ke eenheden aanviel De aan voerende machine van het es kader werd door het vijande lijke afweervuur getroffen op het oogenblik, waarop zij de torpedo afvuurde. De piloot stuurde het toestel daarop rechtstreeks naar het dek van het vijandelijke waarop het bijna met de ontploffende neerkwam. Korten tijd daarop begon het slagschip reeds te zinken. De geallieerde verliezen. De keizerlijke Japansche vloot heeft in de wateren der Salomons eilanden alleen, met inbegrip van den slag buiten het eiland Rennell op 29 en 30 Januari, in totaal 132 vij andelijke oorlogs- en transport tot zinken gebracht of Onder deze sche pen bevonden zich tien slag schepen, acht vliegtuigmoeder schepen, veertig kruisers en zes en dertig torpedobootja- gers, zoo deelen Japansche welingelichte kringen mede. In totaal zjjn 910 vliegtuigen neergeschoten door de Japan sche vlootstrijdkrachten gedu rende dezelfde periode in het gebied der Salomonseilanden. De luchtaanvallen op Birma. Minstens 30 Britsche en Ame rikaansche vliegtuigen zijn neergeschoten door Japansche luchtafweervuur tijdens pogin- fsn de aanvallen te richten op irma vanaf Indische en Chi nees che bases. Generaloberst Paulus bevor derd tot generaal-veldmaar- schalk. De Führer heeft gene raloberst Paulus, den opperbe velhebber van het roemrijke zesde leger, den heldhaftigen verdediger van Stalingrad, be vorderd tot generaal-veldmaar- schalk. Tevens heeft de Führer den generaal der artillerie Heitz, den bevelvoerenden ge neraal van een in de vesting Stalingrad strijdend legercorps bevorderd tot generaloberst. Roosevelt op de Britsche An tillen. President Roosevelt heeft op zijn terugreis van Afrika do Amerikaansche verdedigings werken op de Britsche Antillen geïnspecteerd,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1