Vijandelijke doorbraakpogingen ineengestort Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: In harden, vastberaden af weer sloegen de legers aan het Oostelijke front alle massale aanvallen der bolsjewisten af en brachten zij hun voorgeno men bewegingen al strijdend ten uitvoer. In Stalingrad zijn tegen het Zuidelijke front woe dende vijandelijke aanvallen gaande, waartegen de verde digers in weerwil van de groot ste ontberingen en de veel voudige meerderheid van den vijand stand bleven houden. De massale vijandelijke door braakpogingen in den Weste lijken Kaukasus stortten voor de Duitsche en Roemeensche stellingen ineen. In het Koe- bangebied en in de steppe ten Zuiden van de Manytsj werden vflandeljjke pantseraanvallen tot staan gebracht. In een te genaanval verstrooiden Duit sche gepantserde afdeelingen een divisie bolsjewistische gar- decavalerie en een infanterie- formatie. Aangevoerde reser ves wierpen tusschen de Do nets en het gebied van den midden-Don de bolsjewisten naar het Oosten terug. Tegen de Westelijke flank van het gevechtsgebied bi;' Woronesi -voerde de vijan< sterke strijdkrachten aan, die in vastberaden afweer bloedig werden teruggeslagen. Ten N.- westen van Woronesj duren de zware heen en weer golvende gevechten voort. Ten Zuiden van het Ladoga- meer viel de vijand slechts in den sector van één divisie aan. Na harde gevechten werd hij met zware verliezen terugge slagen. In Afrika zijn vijandelijke strijdkrachten, die onze stel lingen in het Westen van Tri pofitanie aanvielen, terugge slagen. In Tunis alleen ge vechtsactie van plaatselijke beteekenis. Snelle Duitsche ge vechtsvliegtuigen vielen vijan delijke gepantserde verken ningswagens en spoorwegdoe len aan. Duitsche en Italiaan- sche jagers en afweergeschut vernielden 9 vijandelijke vlieg tuigen. TIEN JAREN. De „BZ. am Mittag" geeft, ter gelegenheid van den lOden verjaardag van de machts overname in Duitschland door Adolf Hitler, een speciaal num mer uit, waarin de leiders der verschillende Europeesche ver nieuwingsbewegingen hun waardeenng en vertrouwen uitspreken in den arbeid van den Führer. Van de hand van den leider werd de volgende boodschap in de bladen opgenomen: „Wij weten met volstrekte zekerheid, dat er zonder na tionaal-socialisme en fascisme nu geen Europa meer zou zijn. Terwijl- in Europa, na den gru wel ij ken strijd van 19141918, de democratie en de ontwape ning werden gepredikt door de aanhangers van Moskou, werd van 1917 af in het hermetisch afgesloten Russische continent het grootste wapenarsenaal gevonden, dat ooit ontstaan is, met het doel Europa te ver overen, de volkeren in bols je-» wistische slavernij te voeren en de Europeesche cultuur te vernietigen. Indien, nu tien jaren geleden, de macht in het Duitsche rijk niet overgegaan was in de handen van Adolf Hitler en zijn mannen, indien het democra tische regime in Duitschland zou hebben voortgeduurd, zou er in 1941 geen macht geweest zijn in staat om het bolsjewis me te keeren uit Duitschland en daarmede uit Europa. Eens zal geheel Europa dit erkennen en met die erkenning zal komen de dank van allen, dat God nog juist bijtijds aan Buropa geschonken heeft Adolf Hitler en Benito Mussolini met allen, die trouw om hem heen geschaard zijn, dragende de roeping Europa te bewaren en tot nieuw leven te wekken. In deze dankbaarheid en er kenning staat de herdenking van de tien jaren 1933 tot 1943 en ons vertrouwen, dat de ge brachte offers niet tevergeefs zijn. MUSSERT". Inspectiereis generaal-veld maarschalk Von Rundstedt. De opperbevelhebber West, gene raai-veldmaarschalk Von Rundstedt, heeft de laatste dagen een inspectiereis door Nederland gemaakt. Bij deze gelegenheid woonde de veld maarschalk oefeningen van alle wapens der in Nederland «taande troepen bij en over tuigde hjj zich van de voort durende paraatheid en ge vechtskracht der voor de kust verdediging bestemde weer- machtsonderdeelen. Voorts in specteerde de generaal-veld- maarschalk Von Rundstedt op zijn reis nieuwe kustverdedi- gingswerken. Hoofdredacteur: J. C. Vlaser, VTissin- genAlgemeen redacteur: M. Geerse, Middelburg; Stadsnieuws: C. de Vöo'gd, Vlisslngen, en J* P. Ph. Doorenbos, Middelburg; Gewestelijk nieuws; H- ran Bentnem, Goes en R. F. H. L. Sondae, Oostburg; Haagsch redacteur nr. J. C. de Wit; Advertentiechef: roor Mld- 8. Jlijkeboer, VI. Het pachtbeslult. Een in het Verordeningenblad gepubliceer de wijziging en aanvulling van het pachtbesluit bepaalt, dat plaatsvervangend voorzitter of secretaris van een grondkamer eveneens diegene kan zijn, die de hoedanigheid van candidaat- notaris heeft verkregen. Voorts worden nieuwe rege len gesteld voor in beroep gaan tegen uitspraken van de pacht- kamer bij het gerechtshof te Arnhem. BEKANNTMACHUNG. Musteruna der Geburtsjahrgaenge 1001, 1902 und 1903. AUe mflnnllchen Relchadeutzchen der Geburtsjakrgaeuge 1901. 1902 und 1903, auch dlelenlgen, die berelts vor oder wShreod des Krleges gedient haben oder durch Wehrersatzdienttstel len der Heimat erfasst, gemustert, unabkömmllch, bereltgestel!t oder *u- rückgestellt worden 6ind haben slch ir Musterung wie folgt jsu melden Aus der Provinze Seeland In Den Haag. Schule, Frederikatraat 28 25.1.1943 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben AJ; am 26.1.1943 vorm. 8,30 Ukr die Buchstaben KR; am 27.1. 1943 vorm. 8.30 Uhr. die Buchstaben 8Z. Die Meldepfllehtigen haben Wehr- pass und sonatige Auswelspaplere so- wie drel Passbllder 37 x 52 mm In bürgerllcher Kleldung, ohne Kopfbe- deckung, BrUlentr&ger du Brlllenre- zept, mltzubrlngen. Inhaber eines Wehrpasses haben dlesen, sofern sle Ihn nicht bel slch ftlhren, umgehend anzufordem und rur Musterung rolt- Juden haben nicht *u erecheteen. Den Meldepfllehtigen wtrd du Fahr- geld 3. klasse gogen vorzelgen der Fahrkarte bet der Meldung zurOcker- stattet. Ble erhalten ferner bel einer Abwesecbett vom Wohnort von mehr als 8 Stonden eln Zehrgeld. Den Haag. den 12 Januari 1943. Der Reiehskommlssar ftlr die be- setzten Nteder&cdlacben Geblete. Der Genera ikommlsaar lUr du Sicberbeitswesen. ge*. RAUTKR. SS-Gruppenflihrer und General- leutnant der PoUzeL Korte Predikatie DE KONINKLIJKE HOVELING. II. Een hoveling reist zes uren naar Jezus, voortgedreven door het beeld van zijn arme ke reltje met koortsoogen uit een doorschijnend gezichtje. Zes «re» van doodsangst. Zes uren met van binnen een stem: je bent dwaas dat je het doet, en toch doe je het. Je bent dwaas dat je bidt en toch bid je. Eindelijk is daar Jezus. Een menigte die eerbiedig wijkt. Opzij! Een hoveling! En dan, tegenover die wonderlijke ge staltedoet hij kleintjes zijn verzoek: Zoudt Ge met mij mee willen gaan om myn kind beter te maken Het antwoord des Heeren is verbazend: Tenzij dat gij lieden teeke nen en wonderen ziet, zoo zult gij niet gelooven". Gelooven is nog iets anders dan om hulp roe-pen. Daar* staat er één, opgejaagd door de koortsoog en van zijn kind en Jezus gaat preeken! Heer, heb dank voor die preek, icant dit hébben wij «u juist noodig. Want wij toiUen altijd teekenen en wonderen zien! Er is onder ons heel wat onverwerkte teleurstelling in God. „God geef een teekendoe een wonderZoo hebben- wij geroepen uit het onderste van onze ziel. Het teeken kream niet. En nu blijft de teleurstel ling in God zitten en maakt ons geloof dof of brengt achter aUes den twijfel: misschien is er wél geen God. Intusschen: Jezus is niet hardvochtig, maar Hij neemt die man volmaakt ernstig. Wij nemen eigenlijk alleen ons zelf ernstig. W\j maken nim mer volkomen ernst met ande renzelfs niet met hen die w\j het meest liefhebben. Jezus maakt volkomen ernst met menschen. Daarom is zélfs zulk een hard woord barmhartig. De hoveling, die alleen zich zélf en syn verdriet ernstig nam, is verontwaardigd. Zijn wanhoop, teleurstelling en schaamte slaan uit in woede. Dan komt de beveltoon van het hof boven: Heer, kom af eer mijn kind sterft! Geen geza nik! Nu ware het Jezus beurt om boos te zijn; Hij heeft de macht dien hoveling een toontje lager te laten zingen. Doch daar is Jezus te groot voor, te open voor den nood van menschen. Zyn antwoord raakt precies de kern aan: Ga heen, uw zoon leeft. Geloof, zonder te zien! En de hoveling gelooft en gaat. F. Feuilleton. HET LATE GELUK 48) door M. B. Wat zou zy ze omringen met de teederste moederliefde, hoe zorgzaam zou zij ze opvoeden! Na het ontbijt hoorde Toos het bekende geluid van de op het grind knarsende wielen van het ponneywagentjc, dat Karei kwam halen ^oor zijn lessen bij den dominé. Met een nieuw, uit haar liefde geboren, zelfvertrouwen, ging Toos naar beneden. „Goeden morgen, juffrouw Garsten", zei ze vriendelijk. Alsof ze de begroeting niet gehoord had, wendde juffrouw Garsten zich tot Karei. „Ga vast in het wagentje zitten, kind", zei zij scherp. „Ik moet juf spreken". Gehoorzaam liep Karei de stoep af en de zuster van den dominé keerde zich met een giftige uitdrukking in haar oogen tot Toos. .,Ik vind het zeer pijnlijk om over dergelijke dingen te moe ten praten, maar ik beschouw het als mön plicht, u te zeg- De Engelsche luchtaanval op Kopenhagen. De schade, die door den Britschen luchtaanval aan Deensche eigendommen te Kopen hage is aangericht, bedraagt volgens de voorloo- pige schatting tenminste 5 millioen kroon. DISTItlBUïTENIEUWS. Metalen keukengerei en serviesgoed. De geldigheidsduur van de bonnen voor keukengerei en serviesgoed, reserve 377, 3—78, 3—79, 3—80 en 4—77, 478, 479 en 480 van de bonkaarten voedingsmiddelen 13e periode K 310 en K 410 (dus de bonkaarten voor kin deren tot en met 13 jaar) is verlengd tot en met 28 Febru ari 1943. Men kan dus tot en met bovengenoemden datum op deze bonnen, bij gelijktij dige afgifte van één der pun ten 01 tot en met 04 van de EV-kaart voor serviesgoed, naar keuze metalen keukenge rei of serviesgoed koopen. Vaste brandstoffen voor kookdoelelnden. Van 1 Februari tot en met 30 April 1943 geeft de met „06 KF" gemerkte bon» der DZ-kaart voor vaste brand stoffen voor kookdoeleinden recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen, met uitzondering van anthra- ciet Bonaanwijzing smeermiddelen. Van 1 Februari 1943 af, ge ven de met „periode C ge merkte bonnen voor smeer middelen recht op het koogen van het op den bon aangege ven aantal eenheden smeer olie. Gen era to r-anth raclet en baggerturf. Van 1 tot en met 28 Febru ari 1943 geeft elk der met de woorden „generator anthra- ciet veertiende periode" ge merkte bonnen recht op het koopen van 1 hectoliter (ma ximum 75 kg.) anthracietnoot- jes 4 of 5. In hetzelfde tijdvak geeft elk der met de woorden „generator-turf veertiende pe riode" gemerkte bonnen recht op het koopen van 50 stuks baggerturf. Stichting voor onderhouden van Duitsch-Nederlandsche betrekkingen. De Rijkscommissaris voor het bezette Neder! andsche ge bied heeft hij decreet van 27 Jan. 1943 een stichting voor het onderhouden van de Duitsch-Nederlandsche betrek kingen opgericht. Bij de taken van deze stich ting gaat het om de oprich ting van instellingen van al gemeen belang, zooals bijv. moedertehuizen en kinderva- cantiehuizen e.d., benevens van wetenschappelijke instellingen, die dienstig zijn voor het om derhouden en bevorderen van de Duitsch-Nederlandsche over eenstemming. De taken worden de stich ting door den Rijkscommissa ris naar behoefte van geval tot geval opgegeven. VLISS1NGEN Gemeentelijke Handelsavondschool. De burgemeester van Vlis- singen heeft mevrouw G. M. Kooiman-van Middendorp be noemd tot tijdelijk leerares in de Engelsche taal en handels correspondentie aan de Ge meentelijke Handelsavondschool voor het tijdvak van 1 Febru ari tot en met 31 Augustus 1943. PREDIKBEURTEN. Evang. Luth. kerk 10 da. de Boer. Chr. Geref. kerk 9.30 en 2.30 leeed. Geref. Gemeente 10 (Glaciealr.) eo 2 (Luth. kerk) leesdiecsL MIDDELBURG Scheepswerktulgkundigen. Woensdagavond hield voor de Vereeniging van Leerlingen Scheepswerktuigkunde N.S.O. de heer J. Slooves, directeur van de P.Z.E.M., de vierde le zing van het winterhalfjaar over het onderwerp „Reisin drukken uit Amerika". Spreker heeft in 1936 een excursie ge maakt door Amerika, waarvan hij op interessante wijze ver telde. De lezing werd met het vertoonen van lichtbeelden op geluisterd. De heer E. Visscher sloot de bijeenkomst, na den heer Sloo ves dank gebracht te hebben voor de leerzame lezing. PREDIKEURTEN. Ned. Herv. Kerk. 't Zand 10 hulp prediker Saraber, 2.30 dB. van Voorat Vader. Evang. Luth. Kerk: 10.30 da Noite („Het voorstelafgewezen"). Geref. Gem. 9.30 en 2 preeklezen. Geref. Kerk H. V. 10 en 3 dB. Bus. kes van Rotterdam. Chr. Geref. kerk 10 en 3 prof. CL Wisse. Geref. Bond 2 de heer OoaUrh&ved van Epe (Luth. kerk). .Waalsche Gem. (Doopsgez. kerk) 10.15 ds. Blommaert. Kerk- en Schoolnieuws De Geref. Kerken In Nederland* Aan het zooeven uitgekomen Jaarboek van de Geref. Kerken te Nederland ontleenen wij dat het zielental dezer kerken over 1943 met ruim elf duizend is gestegen en thans bedraegt 684.505. De Geref. kerken tellen thans 804 plaatselijke kerken met totaal 874 dienstdoende predikanten. Het aantal emeritus-predikanten be draagt thans 167 en het aantal vacatures 78. Door den dood ont vielen in 1942 aan deze kerken 21 predikanten. Prof. dr. K. Schil der is als lid van de redactie van het Jaarboek afgetreden, Ned. Herv. kerk. Beroepen te Maartensdijk (Utrecht) J. Bus te Kockengen. Benoemd tot hulppred. te Nieuw Buinen A Brill te Haren, die do zen benoeming heeft aangenomen. Bedankt voor Oosterlittens W, de Jong te Rottevalle. Besluiten, Benoemingen enz. Met ingang van 26 Januari 1943 is tot tüdeluk onderwijzer aan de O. I». school te Kruiningen be noemd de beer K. de Rooij, wo nende te Vlissingen. gen, hoe weerzinwekkend ik uw gedrag van gisteravond vind zei ze. „Toen ik de zitkamer binnenkwam betrap te ik u er op, dat u naar uw werkgever opkeek, op een ma nier, die geen fatsoenlijke mei sje past. Het is mogelijk, dat u inderdaad van den ladder bent gevallen ik weet» dat mijn heer van Manderen de laatste is om een leugen te vertellen maar ik ben overtuigd, dat u het opzettelijk deed. Dat is het ergste van de r.oodzake-y] lijkheid. een jonge kinderjuf frouw te moeten houden. Ik heb. hem van het begin af ge zegd een vrouw van middelba ren leeftijd te_ nemen. Als u nog meer van dien nonsens probeert, zal ik er met dominé over spreken. Mynheer Van Manderen moet beschermd worden tegen" de plannen van een geraffineerde vrouw". „Juffrouw Garsten, hoe durft u zoo tegen me te spre ken". Tot op dat oogenblik had slechts verbazing Toos belet iets te zeggen, maar bij die laatste woorden schoten haar oogen vonken, terwijl haar> handen zich tot vuisten bal den. „Mijn vader was iemand van even goeden huize als u en mijnheer Van Manderen en ik ben geen kinderjuffrouw maar een gediplomeerde verpleeg ster. Ik heb dat werk gekozen, omdat ik van kinderen houd, en het feit, dat ik een uniform draag, geeft u nog niet het recht dergelijke dingen tegen mi? te zeggen. Ik heb schoon genoeg van uw bemoeizucht 'hier in huis en het wordt tijd, dat mijnheer Van Manderen eens en voor altijd vastgestelt, wat mijn positie hier is Coba, wil je even hier komen?" De oude huishoudster kwam langzaam uit de eetkamer, een plumeau In de hand. „Wat wenscht u zuster?" vroeg zij op haar gewonen zuren toon. Ik wil weten of mijnheer Van Manderen al op is". „Mijnheer is al uren weg'\ antwoordde Coba. „Hij is om half acht naar de stad" ver trokken voor zaken. Ik heb hem om half zeven zfln ontbijt gebracht". (Wordt vervolgd.) Pijnen in de lede maten verdwenen IK KAN WEER WANDELEN ALS VROEGER. Mevr. M. L. te W. schrijft, d.d. 25-1-40: „Sedert jaren leed Ik aan scheuten in de ledematen en pijn in de kniegewrichten, zóó hevig, dat ik af en toe een stok gebrui ken moest. Reeds na het gebruik van enkele Ovaaltjes kon ik des nachts weer slapen en thans na eenige maanden zijn de pijnen heelemaal verdwenen en kan ik ondanks mijn 62 jaren en 106 Kg. lichaamsgewicht weer loopen als vroeger". Bij rheumatiek, ischias, spit-, verkoudheid, griep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van het Trineral Agentschap. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart. maag en darmen. Neen» direct de prpef! Origineele ver pakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en dro gisterijen verkrijgbaar. Trineral Agentschap Nassaukade 3373, Amsterdam,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 2