PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT De dertigste Januari. Grootsche herdenking van den 30en Januari 1933 Fmnco^r1 post*/ 2.63Sper kwarPaal. Afzonderlijke nummers 5 CL ZATERDAG 30 JANUARI 1943 ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 14 cent, minimum per adver- tentle 2.30. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties 1 (maximum 8 regels) van 16 regels 65 cent, iedere regel moer 13 cent, dlenBtaanvragen en dienstaanbiedingen resp. 55 en 11 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 10 ct. meer 186ste JAARGANG NUMMER 24 DIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN De Bureaux van ons blad zijn gevestigd te: Vlisslnoen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen). Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg; Londensche Kaal 29, Redactie tel- 3521, Administrate], 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15, tel. 2863, na kantoortijd tel. 2475: Souburg Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45. tel. 102; Breekens: Dorpsstraat 35, tel. 21. Tien jaren nationaal-socialis- me in Duitschland. Op dezen dag gaan de gedachten van zeer velen terug naar de span nende Januari-dagen van 1933, toen een vermolmd democra tisch systeem in Duitschland zich poogde staande te houden tegen den aanzwellenden stroom van het nationaal-socia- lisme en deze handhaving te vergeefs zocht in allerlei achijnoplossingen. Deze dertigste Januari 1933 was, nadat generaal Von Schleicher den dag te voten, het nuttelooze van de schip- perpolitiek ingezien hebbende, J het ontslag vart het kabinet m had ingediend, db" volstrekt lo- f gische consequentie van een politiek, welke zich in de voor na afgaande 15 jaren bereid had L- getoond tot een internationals fe samenwerking, welke zich- ba- seerde op een leugen. De gevolgen daarvan waren Billet uitgebleven. Niet alleen, dat Duitschland krachtens het verdrag van Versailles moest berusten in een positie van ioq politieke onmondigheid, ook binnenslands moest de aan vaarding dezer verdragsver- lg plichting, als grondslag voor .v. herstel van het nationale zelf- respect, tot een volkomen ont- 7* wrichting der verhoudingen lei- ae den, met alle gevolgen daar- rct van. gi In deze ontwikkeling moest een beweging als het nationaal socialisme, die bovendien zoo zeer appelleerde aan het zelf- respect der natie, wel een groote vlucht nemen, omdat ze vorm gaf aan .datgene, wat diep mocflt leven in lederen Duitscher, voor wien vader- 1 land, eer, grootheid meer dan vage begrippen waren, maar waarvoor men geen gemeen- schappelijk platform had ver- mc mogen te vinden. Hitier sprak voor die velen het verlossende im woord, want hij ontsloot een grootsch perspectief van groot- im heid en eerherstel, het pers- pectief van Groot-Duitschland als de machtige bevrectigings- 'oj factor voor een zich uit zijn 3i verdeeldheid en innerlijke ge- spletenheid verheffend Europa. De verwezenlijkingsmogelrjk- heid vond haar erkenning op it, den dertigsten Januari 1933, toen Hitier door den Rijks- I" president tot Rijkskanselier werd benoemd. Inderdaad begon eerst toen •n de arbeid tot eenmaking van Duitschland, maar dat was Jniet de eenige beteekenis van dezen Januaridag. Want wel ia, wat in de achter ons lig- gende tien jaren in het nieuwe r Duitschland tot stand kwam wij noemen de organisatie van den arbeid in het D.A.F. met al zijn nevenorganisaties, het uj, machtige sociale werk, als W. a H.W. en N.S.V., de enorme in- iit- dustrieele ontwikkeling, de mi- üc litaire organisatie ongetwq- feld geheel eenig in de ge schiedenis. Velen hebben ook I daarvan de beteekenis onder- schat, want deze enorme ont ij* wikkeling op zoo velerlei ter- id rein beteekende, dat een geheel volk bezig was zich uit zjjn vernedering op te heffen. Maar de zin van den 30en Ja- l" nuari was niettemin veel die sel per. De daad van 1933 was nt een gebeurtenis van Euro- alt peesch-, van wereldformaat, b| want zg was niet minder dan eèn oorlogsverklaring. Een y ^oorlogsverklaring aan het adres van allen, die in hun pflutocratischen eigemvaan, in ,M een groot en sterk Duitschland slechts een gevaar en niet een bevredigingsfactor vennochten te zien. Zij hebben gemeend in Versailles en in den Volken- bond een machtig tegenwicht Militaire conferentie in Noord- Afrika geëindigd. Radio Algiers heeft medegedeeld, dat de con ferentie der geallieerde mili taire chefs in het hoofdkwar tier in Noord-Afrika is geëin digd. MEDEDEELING. Aan de familieleden van de vrijwilligers in de Waffen SS en het legioen. Het SÜJ-Ersatzkommando deelt ons mede de leider van het Nederlandsche Arbeids front heeft het volgende be paald Alle vrijwilligers in de Waf fen SS en het legioen hebben, evenals hun familieleden, vrij toegang bij alle uitvoeringen van Vreugde en Arbeid. Voor het afhalen van toegangsbe wijzen kan men zich wenden tot de plaatselijke kantoren van het N.A.F., afdeeling Vreugde en Arbeid. Men dient pap aren mede te brengen waaruit blijkt, dat men inderdaad recht heeft op gratis toegangsbewijzen. De Rijkscommissaris en Mussert spreken in den Dierentuin in Den Haag. 30 januari 1933. De Führer groet uit het venster der Rijkekanselarij Berlijn de hem toejuichende menigte Hoffmann-Stapf-Pax kende Duitsche aspiraties in te toornen. Indien de mogendheden die Europa beheerschten den zin van dezen 3Oen Januari had den onderkend, ongetwijfeld ware het verloop der gebeurte nissen een geheel andere ge weest. Nu werd Duitschland in een strijd op leven en dood gewikkeld. Een strijd op le ven en dood van Europa, een strijd om het behoud eener be schaving. Op dezen 30sten Januari is er slechts reden zich te be zinnen op het oorlogsgebeuren. Wanneer wij echter dit oor logsgebeuren vermogen te zien tegen den achtergrond van de zen 30sten Januari, dan krijgt het gebeuren van dezen tijd zin en beteekenis. Dan eerst zal het mogelijk zijn alles in zijn onderlingen samenhang te beoordeelen. Tien jaren nationaal-socialis- me hebben Duitschland slechts ten deele de verwezenlijking gebracht van het program, waarmede Hitier voor het volk trad. Door den oorlog is het Aan een van de vele her denkingsbijeenkomsten, die in verschillende plaatsen van ons land worden gehouden ter ge legenheid van het feit, dat de Führer van het Duitsche rijk heden tien jaar geleden tot Rijkskanselier werd be noemd, hebben de Rijkscom missaris, Rijksminister Seyss Inquart en Mussert bijzondere beteekenis verleend door het uitspreken eener herdenkings rede. Het was de bijeenkomst, die gisteren, op den vooravond van den dertigsten Januari, werd gehouden in de groote Dierentuinzaal in Den Haag, e» welke werd bijgewoond door tal van vertegenwoordi gers van staat, weermacht en partg, Nederlandsche autoritei ten en vertegenwoordigers der Nederlandsche nationaal-socia- listische formaties. De zaal, waarvan de balcons waren ingenomen door het vroolijke wit en blauw van de blouses der nationaal-socia- listische jeugd, was met rood vlaggedoek, gouden adelaars, bladslingers en witte seringen omgetooverd in een imposante ruimte. Eenige duizenden Duitsche i Nederlandsche nationaal- socialisten hebben daar geluis terd naar woorden, die getui gen van ijzereh vastberaden heid en een onwrikbaar geloof in de toekomst. Uitgesproken, rustig en waardig op een mo ment waarin het harde heden van den strijd rond Stalingrad de herdenking van den glorieu- sen fakkeloptocht, tien jaar geleden in de Wilhelmstrasse te Berlijn, haa3t op den ach tergrond dringt. Als zoodanig hadden zij spe cifieke beteekenis. Zij legden getuigenis af van de verant woordelijkheid, die beide natio- naal-socialistische leiders we ten te dragen op dit historisch oogenblik, waarin een worste ling zonder weerga zal beslis sen over de toekomst van ons contingent, en van hun vertrou wen in den Führer in wiens handen het lot van Europa en van de Germaansche landen in het bijzonder is gelegd. Mussert schetste hoe de vol kenbond niet bij machte was na den eersten wereldoorlog orde te scheppen en het geheel dreigde uit te loopen op een worsteling tusschen kapitalis me en communisme. In 't land, dat men vernederd had er waarvan men dacht dat daar geen kracht meer was, ont stond echter een nieuwe fac tor: het nationaal-socialisme. Een nieuwe idee, geboren uit innerlijke kracht n?. beproe ving, die het volk iets beters bracht, den wil namelijk tot dienen en offeren ten bate der gemeenschap. Hij schilderde de phasen waarin het groote nationaal- socialisti9che opbouwwerk zich voltrok, de periode 1920-1933 waarin Adolf Hitler met zijn aanhangers alles trotseerde,de te bezitten om al te verstrek- offer tevens, maar vele Duitschers zullen op dezen 30sten Januari hun gevoelens van aanhankelijk heid, hun gelofte van trouw jegens den Führer hernieuwen, in de vaste overtuiging dat onder diens geniale leiding de bevrijding van Europa en van Duitschland tot een glorierijk einde zal worden gebracht. Daarom wordt deze 30ste Januari er een van ernstige bezinning, omdat vandaag sterker dan ooit het besef le vendig zal zijn: het gaat om zijn of niet-zijn. Zoo wordt deze gedenkdag er een van vroeg daarbij onder meer enning van de offers, die Nederland thans hoewel voor een deel niet vrijwillig brengt. Aan het slot van egn rede dankte hg den Führer voor hetgeen hij reeds thans voor Europa en daarmee voor Ne derland heeft gedaan. De Rijkscommissaris zette in zijn rede uiteen hoezeer het lot van Europa steeds verbon den was en ook zal zijn met dat van Duitschland. In 1918 heeft men dat wederom niet ingezien en het overwonnen Duitschland bloot gesteld aan economische plundering, het toegankelijk gemaakt voor den jood en den weg geopend tot een uiteindelijke bolsjewisee- ring. Hij schilderde hoe het Duit sche volk stap voor stap naar de ontreddering werd gedreven en het haast ten prooi zou zijn gevallen aan het commu nisme, ware het niet dat Adolf Hitler een weg naar de weder opstanding had gebaand door onvoorwaardelijke offerbereid heid en geloof in zijn volk, naast het stellen van den ar beid tegenover het goud en de bloedverbonden volkseenheid als basis voor een gemeen schap te maken tot de grond slagen van zijn nationaal-socia lisme. Uit de historie won hij de levenswet voor den Duit- schen, voor den Germaanschen mensch. Nadat hij tegenover de vage wereldhervonningsplaimen, die de geallieerden Europa willen opdringen, en de doeleinden van Stalin, de klare plannen van het nationaal-socialistische Duitschland had gesteld, schil derde hij het geweldig karak ter van den strijd aan het Oostfront. Alle offers, die thans ge bracht worden, moeten getoest worden aan die welke de sol ontwikkelingsproces verstoord,' periode 1933-1939 waarin men zich gereed moest maken om den dreigenden stormloop van communisme en reactionnai- ren te trotseeren. Nadat hij den afweer van den bolsjewistischen kolos de historische roeping van den Führer had genoemd en op nieuw getuigenis had afgelegd van de solidariteit van de Ne derlandsche met de Duitsche nationaal-socialisten vooral op dit moment, zette hij uiteen hoe zijns inziens de verhou ding van volk tot volk, van partij tot partij en van Duit- schen tot Nederlandschen na- /tionaalsocialisfc dient te zijn. i SUBSIDIEEREVGEN UIT OVERHEIDSFINANCIËN. In een verordening van den rijkscommissaris wordt de secr. generaal van financiën ge» machtigd met betrekking tot het toezicht op het beheer van de publieke geldmiddelen voor schriften uit te vaardigen, strekkende tot aanpassing van de inkomsten en uitgaven van den staat aan de eischen, die in verband met het alge mee na beleid ten aanzien van de over heidsfinanciën- worden gesteld. Voorts kunnen soortgelijke voorschriften op het gebied van de inkomsten en uitgaven van de provinciën en van de gemeenten worden uitgevaar digd door den secr.-generaal van financiën en binnenlandsche zaken. In afwijking van bestaande voorschriften, kunnen uitkee- ringen uit openbare middelen aan personen, instellingen en Inrichtingen in het algemeen of in bijzondere gevallen gestaakt worden, indien er geen waar borg bestaat, dat de uitgekeer de middelen in het algemeen belang worden aangewend. Verouderde verkeersteekens. Een besluit van den secr.-gene raal van den Waterstaat van 8 Oct. 1941 bepaalt, dat de verouderde verkeersteekens ui terlijk 31 Dec. 1942 door de in genoemd besluit vervatte teekens vervangen moesten worden. Thans is bepaald, dat dit het geval moet zijn op een nader te bepalen tijdstip. daten daar brengen. Dienover eenkomstig stelde hij eenige algemeene voorwaarden, waar aan hier te lande minstens zal moeten worden voldaan opdat de strijders ginds niet in den rug worden aangevallen. De nationaal-socialisten hier zijn bereid dezelfde hardheid te too- nen als de strijders aan het Oostfront. Ook hij sprak ztfn onwrikbaar vertrouwen uit dat de nationaal-socialisten tot de uiteindelijke zege zullen blijven optrekken achter hem, die het lot van ons allen in de hand heeft genomen. KEURINGEN VOOR DE WAFFEN- SS EN HET LEGIOEN. Het SS-ErsaUkommando deelt me- Vrijwilligere voor de Waffen-SS en het legioen kunnen zich op onder staande data b|J de genoemde adres een vervoegen, ICn einde gekeurd te worden. Teven» wordt er de aandacht op ge vestigd en wel voor hen, die er be zwaar tegen hebben hun dienst bui ten Nederland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat om dienst te nemen In 'n speciaal wachtbataljon. opleiding vindt In Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook. in Nederland zal blijven. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, tie tot de Ger maansche 83 ln Nederland willen, toetreden. 1.2.43 Rotterdam, 9 uu, Deutsche* Haus, Westzeedijk. 2.2.43 Tilburg, 9 uur, Lange SchU- atraat 68. 2.2.43 Den Bosch, 15 uur, hotel Noord-Brabant, Markt 45. 3.2.43 Roermond, 9 uur. N8DAP, Swalmerstraat 61. 3.2.43 Venlo, 15 uur, Deutsche* Haus, hoek Wlllemstr. 4.2.43 Arnhem, 9 uur, Weverstr. 16b. 4.2.43 Hengelo, 15 uur, Deutsche* Haus. 5.2.43 Zwolle, 9 uur, Hotel Peters, Markt. 5.2.43 Assen, 15 uur Dienstgebouw, vaart Zuidzijde. 6.2.43 Groningen, 9 uur. Concert- huis. Poelestraat. 6.2.43 Leeuwarden, 14 uur, huls* Schaaf, 3reedstraat. 7.2.43 Amsterdam, 9 uur, school Iepenweg 13. 8.2.43 trecht, 10 uur, Marlapleln Wehrmachtshelm. - 9.2.43 Amersfoort, 10 uur, dienst-» gebouw Leusderweg. 10.2.43 Den Haag. 9 uur. o&fé Deal ,Hout, Bezuidenboutsche weg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1