PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT al maandag 25 januari 1943 tentie 1 2.3», -e (maximum 8 rcgelaj van 15 meor 13 cent, dienataanvragcn en dienstaanbiedingen resp. 55 en 11 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 10 ct. meer. 186ste JAARGANG NUMMER 19 DIT NUMMER BESTAAT UIT 4 BLADZIJDEN De Bureaux van ons blad zijn gevestigd te: Vllsslngen: Redactie eü Administratie Walstr. 58-60. tel. 10 (2 ltJnen). Redactie na kantoortijd tel. 678; Middelburg: Londenscbe Kaal 29, Redactie teL 3521, Adminlstr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15, tel. 2863. na kantoortijd tel. 2475; Souburg: Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedearaat 45, teL 102; Breskene: Dorpsstraat 35, teL 2L Stelselmatige frontverkorting in Zuid-Rusland. Het opperbevel van de Duits che weermacht maakte gisteren bekend De win terslag in het Oosten duurt met onverminderde he vigheid voort. Overeenkomstig de stelselmatige verkorting van het Zuidelijke front heb ben de gevechten in het Noor den van den Kaukasus zich verplaatst naar het gebied van den Koeban, waar ook Zaterdag vrij zwakke aanval len der Sovjets mislukten. In het Westelijke deel van den Kaukasus wierpen Duitsche bergjagers en Roemeensche troepen, doeltreffend door de luchtmacht gesteund, den doorgedrongen viiand tot zijn punt van uitgang terug. Aan den Beneden-Don gelukte het aan snelle Duitsche formaties den sterken vijand in den flank aan te vallen, en hem onder de zwaarste verliezen aan menschen en materiaal naar het Oosten te drijven. Bij Stalingrad is de toestand door het verdere binnendrin gen van sterke vijandelijke massa's van het Westen uit verscherpt. Desondanks hand haven de verdedigers steeds nog ongebroken als lichtend voorbeeld van het beste Duit sche soldatendom den steeds nauwer wordenden ring om de stad. Zij binden door hun held haftig optreden sterke vijan delijke strijdkrachten en stag- neeren nu reeds sinds maan den den vijandelijken aanvoer op een zijner belangrijkste punten. Evenzoo is tusschen Donetz en Don de woedende storm van sterke vijandelijke strijd krachten gebroken op den dapperen tegenstand eener di visie pantserstrijdkrachten, die in deze gevechten 16 pantser wagens vernietigde. Ten Zuid oosten van het Ilmenmeer werd een vijandelijke afdeeling na dagenlange omsingeling in de pan gehakt. In den slag ten Zuidenvan het Ladoga- meer golfden de gevechten heen en weer. Het front hield op alle plaatsen stand tegen den vijandelijken druk. Versch aangevoerde regimenten wier pen den vijand uit alle stel lingen, waar hij den dag te voren in was binnengedron- m. Ten Westen van Tripolis vonden Zaterdag, behalve ver kenningsondernemingen geen bijzondere gevechtshandelin gen plaats. In Tunesië misluk ten vijandelijke aanvallen op de hoogte, die de Duitsche en Italiaansche troepen de laat ste dagen hebben genomen. Er werden talrijke gevange nen gemaakt en oorlogsmate riaal buitgemaakt Na eer nachtelijken aanval van de luchtmacht op het havenge bied van Bone ontstonden uit gebreide branden. Bij aanvallen overdag en des nachts op plaatsen in de bezet te Westelijke gebieden en in West-Duitschland werden 16 vliegtuigen neergeschoten. Snelle Duitsche gevechts vliegtuigen wierpen overdag bommen van zwaar kaliber op belangrijke militaire doelen aan de Zuidkust van Engeland en zetten door beschieting met boordwapens een ravitaillee- ringsbedrijf in brand. DUITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN ENGELAND. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Vrijdagavond geslaag de bomaanvallen gedaan op verkeersinstallaties en andere objecten van militair belang in verscheidene steden aan de Zuidwestkust van Engeland. Andere gevechtsvliegtuigen vielen steden in 't Oosten van Engeland, aan. De bommen, die ten deele van zeer geringe hoogte werden neergeworpen, veroorzaakten aanzienlijke schade en uitgebreide branden. In weerwil van het levendige afweervuur keerden alle Duit sche vliegtuigen terug. Britsche vliegtuigen boven 1 W estDui tschland. Vrijdagavond verschenen eenige Britsche bommenwer- gers' boven West-Duitsch ge- ied. Hier en daar neergewor pen bommen veroorzaakten ge ringe verliezen onder de be volking en matige schade aan gebouwen. Engelsche vliegtuigen beschieten twee autobussen. Twee Britsche jachtvliegtui gen hebben boven West- Frankrijk op den weg van Le Havre naar Fécamp twee autobussen beschoten. Hier door werden zeven burgers gedood en veertien gewond. Bij het lukraak neerwerpen van bommen op bewoonde plaatsen werden bovendien 18 personen gedood, terwijl een groot aantal burgers gewond werd. Amerikaanscli transport vliegtuig verongelukt. Voor de kust van Suriname is 'n vier motorig Amerikaansch vlieg tuig op weg naar Zuid-Afrika in zee gevallen. Alle inzitten den, 26 reizigers en 9 leden der bemanning kwamen om het leven. Onder hen be vonden zich de „gevolmach tigde voor de hulp aan bevrijde landen", Johnson, de populaire schrijver Eric Knight, twee journalisten en twee vooraan staande leden der Amerikaan- sche geheime politie. DE LANDINGEN IN NOORD-AFRIK A. De Daily Telegraph deelt over het complot dat de lan ding van de Anglo-Amerikaan- sche troepen in Noord-Afrika heeft gesteund mede, dat aan het hoofd van dit complot de huidige eerste civiele raads man van Giraud heeft gestaan, n.l. Dubrueil. Hij was het, die het contact met de comman danten der Anglo-Amerikaan- sche troepen heeft tot stand gebracht en van tevoren een groep van ongeveer 400 jonge lieden buiten het Fransche le ger om in Algerij heeft opge steld. Tevens heeft hij contact met Murphy gezocht. Toen Du brueil zgn complot voorbereid de, zoo verklaart de Daily Te legraph verder, was Darlan nog niet in Algerij. Hij heeft zoodoende geen kennis van het complot gedragen. De samen zweerders van Dubrueil maak ten zich vervolgens des nachts meester van het telefoon- en telegraafkantoor en van de radio-installaties. De bezetting van deze inrichtingen werd ge arresteerd. Om 02.00 uur des morgens begaf Murphy zich naar het paleis, waar hij Darlan mede- SPELTROEPKN ONTRUIMEN TRIPOLIS. In het Italiaansche weer- machtbe richt van Zaterdag werd medegedeeld, dat de spil troepen, na hevige gevech ten tydens de voorafgaande dagen. Tripolis hebben ont ruimd en zich in Westelijke richting terugtrokken. Later werd alt bericht in het Duit sche weermachtbericht beves tigd met de mededeeling, dat de Duitsch-Itali aansche pant sertroepen zich na het afwe ren van zware vijandelijke aan- vallen overeenkomstig de plan nen van den vijand hebben los gemaakt, door welke bewe ging naar het Westen Tripolis zonder strijd werd ontruimd, nadat alle voorraden en al het oorlogsmateriaal uit de stad weggevoerd waren en de ha ven vernield was. Het zwaartepunt van den strijd is nu verlegd naar Tu nesië, waar de spiltroepen, naar In de legerberichten wordt gezegd, weer nieuwe terreinwinsten hebben be haald. In de uitloopers van het Atlasgebergte werden pas wegen bezet en van mijnver- sperringen voorzien. In Duitsche militaire krin gen te Berlijn, wijst men er op, dat de toestand in Noord- Afrika zich schijnt te conso- lideeren, ten gunste van de spiltroepen. Beide strijdgroe pen der spil naderen elkander en verdubbelen daardoor de effectiviteit hunner aanwezig heid in Noord-Afrika in het algemeen en de sterkte van het Tunesische bruggehoofd in het bijzonder. Het Duitsch- ïtaliaansche pantserleger in de nabijheid van Tuni3 stelt de Anglo-Amerikaansche le gerleiding voor een nieuw vol komen onvoorzien probleem. Na eenigen tijd, aldus de Duitsche commentator, is de spil in deze gebieden mis schien zoo sterk, dat er geen kans meer voor een overwin ning van den vijand bestaat. Een en ander wordt nog ge accentueerd door de berichten omtrent de operaties in Tune sië, waaromtrent men te Ber lijn verneemt, dat na den op 19 Januari ingezet ten aanval opnieuw breede bressen in het bergterrein werden geslagen, terwijl de opmarschweg een beeld bood van een in volle vlucht zijnden vijand. BEKENDMAKING. '8-Gravenhage, 23 Jan. Het bureau van den bevelheb ber der weermacht in Neder land deelt mede Voor een Duitsch krtjgsge- recht is een strafproces ge voerd tegen de vervaardigers van tegen de Duitsche bezet tende macht gerichte ophit sende geschriften en tegen degenen, die deze geschriften in net groot verspreidden. Ze ventien beklaagden zijn ter dood veroordeeld. De bevelheb ber der weermacht heeft het vonnis bevestigd. Tot verma ning en waarschuwing aan al len, wien het aangaat, worde uit de motiveering het vol gende medegedeeld Wij bevinden ons midden in den oorlog. De omstandighe den, die een oorlog onvermij delijk met zich brengt, leggen een groot deel der Nederland- sche bevolking beperkingen op. De schuld daarvoor moet gezocht worden bij haar vroe gere regeering. De Duitsche troepen en be zettingsautoriteiten hebben zich van den aanvang af be ijverd, een kiesche en correcte houding tegenover de bevol king aan te nemen. Indien nu door bepaalde kringen de tegemoetkomende houding van de bezettende macht en de Duitsche instan ties als zwakheid wordt uitge legd en hun aanleiding geeft, Duitsche voorschriften en be velen te negeeren, moge het volgende verklaard worden Duitschland bevindt zich thans met zijn vijanden in een strijd om het zijn of niet-zijn, niet alleen van het Duitsche volk, maar ook van Europa en zijn cultuur. Duitschland wil dezen strijd onder alle om standigheden tot een zegevie rend einde brengen. Degenen, die in strijd met de Duitsche bevelen en voor schriften anti-Duitsche ge schriften vervaardigen en ver spreiden, moeten verwachten, dat zij volgens de geldende oorlogswetten behandeld en dienovereenkomstig met zware en de zwaarste straffen ge straft worden. deelde dat de Amerikanen wa ren geland. Op dit oogenblik kwa men de lieden van Dubrueil binnen en arresteerden Darlan en Murphy. Dubrueil zelf heeft dan de gevangenen weer in vrijheid gesteld, waarop Darlan aan Eisenhower zijn diensten aanbood. Ook met den voor- maligen generaal Bethouard te Rabat heeft Dubueil in ver binding gestaan en zoo in Ma rokko de landing der Ameri- kaansche troepen voorbereid. Uitreiking nieuwe distributiebescheiden. Op nader te bepalen tijdstip pen tusschen 1 en 21 Februari zullen de plaatselijke distribu tiediensten bonkaarten „voe dingsmiddelen 3e periode 1943" nieuwe aardappelkaarten en klantenkaarten voor groenten uitreiken. Er wordt onder scheid gemaakt tusschen stad- en landkaarten. ZH, die gebo ren zijn tusschen 25 Jan. en 22 Febr. van de jaren 1922, 1929 en 1939, moeten hun inlegvel len ruilen, alvorens him kaarten in ontvangst te nemen. Men kan de kaarten uitslui tend afhalen bij den distribu- tiedienst der gemeente, waar men in het bevolkingsregister is opgenomen. Een uitzonde ring kan slechts gemaakt wor den voor hen, bg wie uit een verklaring op de stamkaart en op het inlegvel big kt, dat zij tengevolge van oorlogsomstan digheden tijdelijk elders ver- m blijven, en voor schippers, I woonwagenbewoners, gedeta- ;j I cheerde marechaussees, devas- m te bevolking van kostscho len e.d. Voorts zullen de diensten tegelijk met bovengenoemde kaarten bonnen voor zeep en toiletzeep voor kinderen uitrei ken. Kinderen geboren na 21 Februari 1941, ontvangen drie bonnen voor eenheidszeep, drie bonnen voor waschpoeder en drie bonnen voor toiletzeep. Kinderen geboren na 21 Febr. 1935, doch voor 22 Febr. 1941, ontvangen alleen drie bonnen Een stoottroep zuivert een ruïne van den vijand. voor eenlieidstoiletzeep en drie ss pk Klerk £Vruw« keg. Ne<M. R m. bonnen yoor waschpoeder. SLACHTOFFERS VAN LUCHTAANVALLEN. In de afgeloopen week zgn van de Nederlandsche burger bevolking als gevolg van luchtaanvallen van Britsche vliegtuigen 11 personen om het leven gekomen. 18 i nea werden zwaar en 19 gewond. DOODVONNIS VOLTROKKEN. wordt licht medege-. Officieel deeld: Het doodvonnis, op 8 Janu ari 1943 door het Duitsche Obergericht wegens moord uitgesproken tegen den Ne derlander Johannes H. A Kie vit uit Haarlem is Zaterdag voltrokken. Kievit had, zooals de pers reeds uitvoerig gemeld heeft, op 27 November 1942 te Haar, lem een moeder van twee kleine kinderen, die bovendien haar derde kind verwachtte, bezocht, een woordenwisseling uitgelokt en haar vervolgens gewurgd, waarna hij de weer- looze vrouw door messteken in borst en hals doodde. OVERDRACHT VAN DETAILZAKEN. De directie van het centraal distributiekantoor vestigt er nogmaals met nadruk de aan dacht op dat belanghebbenden zich bg het overnemen van een detailbedrijf waarin distribu tiegoederen worden verkocht afgezien van andere te ver vullen formaliteiten tijdig in verbinding moeten stellen met den plaatselgken distributie- dienst, welke hen alle noodza kelijke inlichtingen zal ver strekken. Het niet opvolgen van boven staande aanwijzing zal in vele revallen leiden tot moeilijkhe- len voor en teleurstelling van de betrokken partijen, in het bijzonder van den nieuwen on dernemer. Departement van bijzondere economische zaken naar Amsterdam. In verband met verhuizing, zal het departement voor bij zondere economische zaken tot en met 28 Januari gesloten zg'n. Het wordt gevestigd te Amsterdam, Keizersgracht 666 Vordering van werktuigen bij sneeuwoprniming. Bepaald is, dat de burge meesters voor den tijd, gedu rende welken het Sneeuw- ruimingsbesluit van kracht is, gemachtigd zgn, telkens wan neer tengevolge van de weers omstandigheden daartoe uiter ste noodzaak aanwezig is, te vorderen, dat binnen hun ge meente aanwezige werktuigen, welke voor het wegruimen van sneeuw en het bestrijden van gladheid geschikt zijn, voor den duur der bedoelde weersomstandigheden aan de gemeente in gebruik ter be schikking worden gesteld. Een rots in de branding. Een muur van staal, bezet door geharde mannen brengt dood en verderf in de rijen van hen, die eens geloofden zelf een wals van staal in Westelgke richting te kunnen sturen in de hoop de Euro- peesche volkeren te kunnen vermorzelen om op hun ruïnes het Sovjet-paradijs te stichten. Totale geestelijke, materiee- le en cultureele ellende was dan ons deel geweest. Zoudt gij dat willen? Zoo niet, stort dan op 3432100,Verzorgingsfonds van het Vrijwilligerslegioen Neder land. Amerikaanseh transport vliegtuig vermist. Een groot Amerikaanseh transportwater vliegtuig, dat met 19 personen, onder wie 10 marine-officieren, op weg was van Pearl Harbor naar San Francisco, is over wo,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1