1 KRUSCHEN Jarenlang rheumatiek en ischias I AFSCHEID EN VERTREK NED. VRIJWILLIGERS. Zaterdagmorgen hebben de Hoehere SS- und PolizeifUhrer Rauter, Mussert, en de com mandant van het Ned. vrij willigerslegioen generaal Seyf- fardt in de groote zaal van den Dierentuin te Den Haag, wederom afscheid genomén van eenige honderden Neder land sche vrijwilligers, die in de Waffen-S-S worden opgeno men en binnenkort aan het Oostfront zullen gaan deelne men aan de strijd tegen het communisme. Als eerste sprak hen gene raal' Seyffardt toe. Deze noem- de de daad, waartoe "zij had den besloten, een „nationale"' daad. Echter ook een welke dient ter bescherming van de vrijheid, de beschaving en de cultuur van ons heele wereld- deel. Mussert memoreerde de moedlgkheden, die ons volk in zijn geschiedenis heeft meege maakt en steeds te boven is gekomen. Thans, aldus de lei der, zjjn die moeilijkheden wel bijzonder groot. Mussert zei- de: „Ik ben ervan overtuigd, dat de geschiedenis later over u zal getuigen: „en zij zetten zich &i voor het vaderland. Waarlijk zij waren goede Ne derlanders..." Spr. wees erop dat hij gaarne gezien zou hebben dat heel het Nederlandsche volk aan den strijd had deelgeno men. Omdat dit niet kan, staan hier thans deze vrijwil ligers. Spr. bracht hun dank, ook namens het nog niet-be- grijpende deel der natie. De Hoehere SS und Folizei- führer Rauter sprak de hoop uit, dat de mannen jach het heldhaftig verleden hunner voorvaderen waardig zouden betoonen zoowel als het ge drag dier velen, die thans reeds een sterke divisie der Waffen-SS vormen. Hij schet ste vervolgens den eeuwen ouden cultuurstrijd der Nor- dische volken. Nadat hij het lot had dankt voor den leider, dien German je heeft geschonken, werd de plechtigheid besloten met een sieg heil op den Ftihrer en het spelen der volksliederen. De verhooging der kinder toelage en de onderwijzers. Zooals onlangs is gemeld, is b^'wijze van tjjdelijken maat regel bepaald, dat, gerekend van 1 November 1942, het mi nimumbedrag der kindertoela ge, bedoeld in art. 21 van net bezoldigingsbesluit verhoogd. Het departementale tijd schrift „Opvoeding" vestigt er thans de aandacht op, dat deze tweede opvoering van het mi nimumbedrag der kindertoela ge mede van toepassing is op het onderwijzend personeel, voor zoover artikel 21 van het bezoldigingsbesluit op dat per soneel van toepassing is ver klaard. - NA.D.-vrijwilligers voor een heel jaar. Met ingang van 18 Januari t.m. 1 Mei a.s. staat wederom de gelegenheid om zich vrij willig aan te melden voor jden Ned. Arbeidsd. open. Dit geldt voor jonge mannen, die den 17-jarigen leeftijd hebben be reikt en die bereid zijn om' een verbintenis voor deft--duur van 1 jaar (van 1 Juli 1943) aan te gaan. De vrijwilligers dienen de eerste 5% maand als ar beidsman, de overige maanden als voorman, waarbij zij in speciale functies worden inge zet. Er zij nadrukkelijk op ge wezen, dat de a.s. studenten en het a.s. overheidspersoneel slechts eep verbintenis van 5 Vt maana behoeven aan te gaan. De aanmeldingen van vrijwilligers kunnen geschie den bij de N.A.D.-aanmel- dingsbureaux,/bij de geweste lijke arbeidsbureaux of btj de gemeentehuizen. Hoofdredacteur: J. C. Visser, Vllseln- gen; Algemeen redacteur: M. Oeeree, Middelburg: Stadsnieuwste, de Voogd, VJiMLngen. en J. F. Pb. Doorenboe. Middelburg- Gewestelijk nieuws; H. Tan! Ben them, Goes en R. F. H. L. Bondag, -stburg; H&agsch redacteur mr. J. wit: Advertentiechef: voor Mld- ~!Lboe*' Bufl8' voor ™»ü*en Staatstoezicht op de ziekenfondsen. In verband met de verplaat sing van het departement van sociale zaken naar Amsterdam kan nog worden medegedeeld, dat ook het bureau van het staatstoezicht op de zieken fondsen derwaarts is overge bracht. Het heeft in het ge bouw Singel 250 huisvesting gevonden. Dr. R. Broersma. f Op 70- rigen leeftijd is te 's-Graven- ige de oud-secretaris der Z.- Sumatra landbouwvereeniging, dr. R. Broersma, overleden. In 1899 te Utrecht gepromo veerd tot doctor in de letteren, werd hij toen 1 eeraar in de ge schiedenis aan de H.B.S. te Goes. In 1900 werd hij 1 ee raar in Semarang^ketgeen hij tot 1908 bleef. Vervolgens was hij twee jaar hoofdredacteur van het Soerabaiasch handels blad. Van 1916—1921 trad hij op als secretaris van de Zuid- Sumatra Landbouwvereen. Se dertdien was hij als docent aan de hoogere handelsschool en de Stovia te Batavia verbon den. Moskou en de Gaulle. Fernand Grenier, lid van het centraal comité van de voor malige communistische partij in Frankrijk, heeft tijdens een persconferentie te Londen de rol van het communisme uit eengezet in de beweging van de Gaulle. Hif eischte voor de communistische militanten een vooraanstaande rol op in de actie tegen Vichy. Tevens keerde hg zich in scherpe woorden tegert de lei ders van de opstandige bewe ging in Noord-Afrika. Een vooraanstaande figuur van het ministerie van buiten- landsche zaken te Berlijn ver klaarde dat hierin voor allen een nieuw bewijs moet worden fezien van de verzwakking van e- Gaulle's positie na de ge beurtenissen in Noord-Afrika. Het is tevens een bewijs van dé slechte gemoedsstemming in Groot Britt&nnië, ten aan zien van de Amerikaansche pretenties^ In Noord-Afrika. Da strijd in de lucht.. Het Engelsehe ministerie van luchtvaart heeft bekend ge maakt, dat als gevolg van na deringspogingen Zondag door Engelsehe vliegtuigen onderno men boven de kust der door Dtiitschland bezette Westelijke gebieden ondernomen, 4 Spit fires worden vermist. Italiaansch generaal Oostelijk front gesneuveld. Vol gens berichten van het (Ooste lijk front is de Italiaansche brigade generaal, Paolo Ter- nassi op het veld van eer ge sneuveld. Hü was 53 jaar oud en heeft deelgenomen aan den Italiaansch-Turkschen oorlog, aan den eersten wereldoorlog en aan den oorlog in Abessinië. Feuilleton HÉT LATE GELUK. 37) door M. B. Maar het was niet «Se duis ternis, waar zij bang voor be hoefide te zijn, toen zij het postkantoortje verliet, na ein delijk aansluiting met den dok ter gekregen te hebben. De sneeuw viel nu in dikke vlok ken en had alles met een wit kleed bedekt, terwijl de wind haar de sneeuw in het gezicht joeg, zoodat zy bijna niets kon zien. Binnen een uur had de sneeuw alle bekende herinne- ringsteekens op den weg be dekt, hoe Toos ook haar lan taarn naar alle zijden wendde, zij zag niets dan wit en nog eens wit. Wanhopig moest zij zich zelf al spoedig bekennen, dat zij hopeloos verdwaald was. De sneeuw was zoo hoog opge waaid. Ze kön haast niet meer. Ze waggelde meer dan zeiiep. Af en toe viel ze neer Ondertusschen was de heer van Mandéren thuis gekomen van zijn kantoor in Anderloo. Terwtfl hij de hall doorliep, Gemengd Nieuws Binnenkomende) goederentreinen te Amster dam bleken herhaaldelijk be roofd te zijn. Vermoedelijk ge beurde dit op het terrein van de Rietlanden. De dieven sprongen daar, wanneer de treinen langzaam reden, erop, zochten wat van hun gading was, uit de wagens en verlie ten daarna den trein op een geschikt moment weer. Eeni ge spoorwegrechercheurs to gen op onderzoek uit en nadat zekerheid hadden, dat er feveai op een goederentrein waren, sprongen zij ook erop. Via de buffers klauterden zij van den eenen wagen op den anderen, doch toen zij de die ven bijna bereikt hadden, be merkten deze de rechercheurs en namen de vlucht, achter volgd door de politiemannen. De «lieven verzetten zich he vig, maar zes pistoolschoten brachten den schrik erin en drie van de vier treindieven werden overmeesterd. De vier de wist te ontkomen. Waarschfnlijk ten gevolge van een door een ran geerder te Arnhem gegeven verkeerde opdracht is een door hem gerangeerde electrische trein door een onveilig signaal gereden en -daardoor met den uit Nmnegen binnenkomenden trein in botsing gekomen. De rangeerder sprong op het laatste oogenblik van den trein, doch kwam daarbij on der den binnenkomendentrein en werd op slag gedood.Van beide treinstellen werd de be- fctuurderscabine ingedrukt. D e 63-j a r 1 g e dienst bode J. v. d. H, wonende aan de Rijnkade te Arnhem, is van den trap gevallen en aan de verwondingen overleden. Inbrekers hebben uit het damesmodemagazijn Braekel aan de Rechtestraat te Eindhoven vyf bontmantels ter waarde van ruim 4000 gestolen. Een groote party schoenen, zeep, koffers en handtasschen, een aanzienlijke waarde vertegen woordigende, is uit een op slagplaats van een warenhuis te Amsterdam gestolen. By het lossen van graan is de landbouwersknecht G. onder de gemeente Nuth van een trap gevallen. Hij is aan zgn verwondingen over leden. Toen m e j. v. d. H. yvonende aan het Koningsplein te Den Haag naar de vroegmis was, hebben inbrekers haar brandkastje, waarin voor 12.500 aan geldswaarden en voor ongeveer 8000 aan waardepapieren, gouden siera den enz. was geborgen, ge stolen. Ook een hoeveelheid le vensmiddelen, zeep e.d. bleek verdwenen te zijn. werd zijn oor getroffen door een zacht klagenjdi geluid, dat van boven kwam. „Is dat een van de kinderen, die huilt?" „Ja meneer, dat is Sonja. Ze schijnt ziek te zijn." >rZe moet zelfs heel ziek zijn om zoo te jammeren", zei Van Manderen bezorgd. „Waar is de zuster?" Een sluwe uitdrukking kwam op het gezicht -van Coba. „Ik weet het niet, meneer", mompelde zij. „Zij is vanmid dag uit gegaan en nog niet terug gekomen. Ze zal wel met dien verslaggever uit zijn" „Wil je beweren, dat zrj een ziek kind alleen gelaten heeft?" .,Ik geloof, dat het heter is. dat ik zelf ga kijken", besloot Van Manderen. „Ga Je even mee, Coba?" Een blik op het woelende koortsige kind vertelde Van Manderen, dat Zijn dochtertje heel ziek was. „Waarom heb je geen dok ter. laten komen?" vroeg hg. „Het is niet aan mij me met de kinderkamer te bemoeien, GOES Om een texüelkaart. Iemand kwam bij de politie met een klacht over de ver missing van een textieLkaart, Een onderzoek werd ingesteld en tot aller verrassing bleek toen, dat een huisgenoote de kaart had verkocht aan een particulier. Toen moest wel een procesverbaal volgen we gens het verkoopen van distri butie-bescheiden en F. P. A. werd het slachtoffer van zgn onvoorzichtigheid. Roode kool. De groenteman J. H. heeft zijn pakhuis aan den 's Gra- venpolderscheweg. Zaterdag nacht heeft iemand zich toe gang verschaft tot dit etablis sement en zich meester ge maakt van 40 roode kooien. Sport DE VOETBALUITSLAGEN. Eersta HL. DISTR. I: Hermea-DVS- Xerzea 2-1; De VolewtJckero-DFC 2-0; HB8-DWS 1-2; Sparta-ADO 2-2. DISTR. H: Haarlem-RFC 2-3; BI. Wït-'t Gooi 2-1; Emma-AJax 1-2; DHC-VUC 0-2; Feyenoord-VSV 1-0. DISTR. III: Enichedesche Boya-PBC 1-0; NEC-TabantLa 2-3; Wageningea- AGOW 2-1; Heraclee-Quick 1-2; Go Ahead-Euschede 1-4. DISTR. IV: Maorits-Noad 7-1; PSV -Eindhoven - 0-1; Spekholzerheide-Roer- mond 2-2; MVV-Picus 5-0; Willem n-NAC 2-3. DISTR. V: CVAV-Achillea af?. 2e klasse E.: Middelburg-Tcroensec afg.; Vliasingen-Dosko 5-2; Breskena- De Zeeuwen afg.; Goes-Alliance 4-1. 3e Matse M: RCS-Zeelaadia. 4-1; De Zeeuwen 2-VHaalngen 2 6-1; EMM- Middelburg 2 1-1. Kampioenschap groot biljart. Zondagmiddag vond te Rotter dam de eind wed strijd plaats om het kampioenschap groot biljart ankerkader 45/1. De Leeuw werd kampioen met 7 gew. partijen, 14 punten, 2100 caramboles in 135 beurten, hoogste serie 218, alg. gemiddelde 15.55. Tweede en der de werden resp. Sweering en van de Pol. Het „legion trioolore" opgeheven. In het Fransche staatsblad ia een beschikking verschenen, waardoor het „legion tricolo re" wordt ontbonden. Het le gioen had ten doel alle Fran sche vrijwilligers té vereeni gen tot deelneming aan den strijd, welke zich thans in Eu ropa en de wereld afspeelt. Door verschillende oorzaken heeft het legioen zijn doel echter niet kunnen bereiken. De ontbinding van het legioen mag evenwel niet worden op gevat als een' distancieering van het tot dusver gestelde doel. Integendeel, een nieuwe organisatie is in voorberei ding, waarin het geheele stre ven op dit gebied zal worden samengevat. Van thans af staat het „legioen der vrijwil ligers tegen het bolsjewisme" open voor allen, die willen deelnemen aan den strijd aan het Oostelijke front. meneer", zei ze teemerig. „U hebt mg uitdrukkelijk gezegd alles aan de zuster over le laten". „Ik zal hem zelf gaan - ha len", zei hg grimmig. „Als zuster Peters thuis komt moet je haar direct by me sturen". Op dat zelfde oogenblik was Toos ver weg, verdwaald in oe sneeuw, weer neergezonken van uitputting. Het hielp al lemaal niets„ wat gaf het ver der te gaan? Zij legde het hoofd op haar arm en sloot de oogen, terwijl de sneeuwvlok ken gestaag op haar neervie len Inwendig vloekend ging Van Manderen naar de garage, waar Albert, de chauffeur, juist bezig was af te sluiten. „Je hoeft niet te sluiten, Al- bert, ik heb den wagen nog noodig", zei Van Manderen kortaf. De jongeman keek niet be paald vrooigk by die mededee- ling. Zijn jonge vrouw wachtte op hem in het kleine huisje, dat zij met zijn moeder samen dichtby bewoonden en hy ver langde bovendien naar avond eten. .(Wordt vervolgd.) MIDDELBURG Aanranding. De verpleegster L. de P., die Vrijdagavond om half acht Op de Penninghoek liep, werd door een man aangerand. Zy werd op den grond gegooid en begon daarop hard te gillen. De mah sloeg op de vlucht Do verpleegster deed aangifte bg de politie, die onmiddeïiyk een onderzoek instelde. Door vroe gere aanrandingen had men vermoedens gekregen tegen een zekeren J. die thans doo?fcv de recherche werd gearres teerd. Hy bekende en werd in! bewaring' gesteld. Het onder zoek duurt voort. Fiets gestolen. Uit een werkplaats in de Heerenstraat verdween het heerenrijwiel van W. G. van N., dat daar om ongeveer zes uur was geplaatst De politie heeft een onderzoek ingesteld. VLISSINGEN Accord eonvereeni ging „Crescendo". De groote belangstelling voor het Zaterdagavond door de accordeonvereen. „Cres cendo" gegeven concert was weer een sprekend bewys van de populariteit van de accor- deonmuziek in het algemeen en van „Crescendo" in 't by- zonder. De zaal van het ge bouw Palingstraat 25 was tot in alle hoeken gevuld, terwijl zeer velen teleurgesteld moes ten worden. Onder leiding van den direo teur, den heer M. P. Ventevo- gel, werd op verdienstelgke wgze een gevarieerd^ program ma bestaande uit marschen, walsen, potpourri's enz. ten gehoore gebracht Voorts ver gastte een driestal leden wa de zeer jeugdige Marinus v. d. Heuvel het publiek op enkele soü, die alle, evenals de or kestnummers, byzonder in den smaak vielen en dan ook met een harte lgk applaus werden beloond. „Crescendo" kan op een ge- slaagde uitvoering terugzien. Zg heeft den muziekliefheb bers eenige aangename uur tjes bezorgd. Haak *n spoedig einde aan die kwellende rheumaUsche pijnen. De tea minerale routen in Kru- schen zuiveren Uw bloed en voe ren Uw lichaam nieuwe levens kracht toe, waardoor de oorzaak van Uw rhewnatlsche pjjn wordt weggenomen. De pijnen tullen spoedig afnemen om tenslotte geheel te verdwijnen. Gezondheid voor een cent per dag BU Apoth. en Drog. 0.41,0.76, Thans weer normaal aan 't werk, De Heer E. R. te D. schrijft, d<L 27-5-'40: „Sedert jaren leed ik aan de linkerzijde van mijn lichaam zoo hevig aan rheumatiek en ischias dat ik steeds in den herfst en het voorjaar met werken moest ophou den. Dit jaar probeerde ik Uw Ovaal tjee en kon reeds na enkele dagen weer normaal mijn werk doen. Allen, die dergelijke pijnen hebben, kan ik de Ovaaltjes ten zeerste aanbevelen". Bij rheumatiek, ischias, spit, ver* koudheid, griep, zenuw- en hoofd pijn helpen de Ovaaltjes van het Trineral Agentschap. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem ai reet de proef! Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ct. In alle apotheken en drogisterijen ver krijgbaar. Trineral Agentschap, NassaukadQ 873, Amsterdam,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 2