ACHTHIIUARD BEWAKINGSDIEN ST TEGEN SABOTAGE. VOOR WEE Voor den bewakingsdienst tegen sabotage, die weldra in alle Nederlandsche gemeenten georganiseerd zal worden, ko men zooals reeds eerder werd vermeld - In de eerste plaats in aanmerking zij, die zich uit vrijen wil voor dit doel opgeven. Men verwacht, dat het er velen zullen zijn, zoodat zij de groote meerder heid zullen vormen en ver plichte indeeling slechts een betrekkelijke uitzondering zal zijn. De vrijwillige aanmelding moet geschieden met gebruik making van een formulier, dat van gemeentewege gratis ter beschikking wordt gesteld en verkrijgbaar is op het politie bureau of de gemeentesecre tarie. De beoordeeling der ge gadigden geschiedt door het hoofd der plaatselijke pdlitie, waarbij hoofdzaak is, dat de aan te nemen personen licha melijk en geestelijk verant woordelijk kunnen worden ge acht voor de hun op te dra gen werkzaamheden. Een geneeskundig onderzoek kan achterwege blijven en ook behoeven geen bepaalde leef tijdsgrenzen te worden in acht genomen. Zeer belangrijk is de bepaling, dat de bewakings diensten ook kunnen worden uitgeoefend bij wijze van ne venfunctie, en dat geen per sonen tot het verrichten van deze diensten mogen worden aangewezen, die tengevolge daarvan (bijv. door den duur der wachtdiensten) in de on mogelijkheid komen te ver- keeren hun dagelijksch beroep naar behooren te vervullen. Evenmin komen vrouwen in aanmerking. In verband daarmede zal het natuurlijk aanbeveling verdie nen de den bewakingsdienst uitoefenende groepen zoo ruim mogelijk te stellen, hetgeen bovendien ook het voordeel biedt, dat de diensten minder drukkend zijn en de verant woordelijkheid door het in te deelen personeel gemakkelijker kan worden aanvaard. Het ideaal zou vanzelfspre kend zijn, dat het personeel In alle gemeenten des lands ge heel uit vrijwilligers zou zijn samengesteld. Geheel en al mo gelijk zal dit wel niet blijken, maar het zal zeker in het belang zrjn van een goeden gang van zaken, indien het aantal vrijwilligers groot wordt. Met klem. wordt daar om een beroep gedaan op allen, die daarvoor in aan merking komen, om hun volle medewerking te verleenen bij het tot stand komen van een vlot werkenden bewakings dienst als afweermiddel tegen onheilen, die* eventueel zouden kunnen voortvloeien uit sabo tagedaden van menschen zonder verantwoordelijkheids gevoel, wier bedrijf in vele ge vallen in den letterlijken zin van het woord slechts „kwa- jongenswerk" bleek. „Meldt u vrijwillig bij den bewakingsdienst tegen sabota ge". U doet daarmee in het be lang van het algemeen een goed werk. Gemengd Nieuws Drie Kamper j.on- gens trokken op het station te Zwolle de aandacht, omdat zij er geen geheim van maakten, dat zij goed in hun geld zaten. Bjj aanhouding bleek, dat zij met nog drie andere jongens 125 kg. tabak uit een fabriek te Kampen hadden gestolen. De dieven, de heler en nog 12 personen zijn gearresteerd. Doordat de boo- men van den overweg aan het Houtensehe pad te Utrecht niet gesloten waren, is een meik auto door een electrischen trein gegrepen, waarbij de bestuur der van den wagen het leven liet. Twee jongens van 14 jaar zijn op heeterdaad be trapt. toen zij rijwielen stalen bij de kerk aan de Apeldoorn- sche laan te Dgn Haag. In to taal hebben de jongens 8 9 fietsen gestolen. De heler, een 22-jarige jongeman, is even eens aangehouden. Een logé v"an den gevolmachtigde wan den leider Bussum vermiste des avonds zyn tasch met een waarde van 30.000. Eenige uren later wa ren twee rechercheurs er in geslaagd de tasch met inhoud weer op te sporen. In de woning van den 51-jarigen spoorwegarbei der H. D. te Hilversum is een groote hoeveelheid boter aan getroffen, welke uit spoorweg wagons was gestolen. Het 6-jarig jon getje Romke van der Veen uit Groningen is in het verbin dingskanaal verdronken. Sport Jaarvergadering A.V. '35. Zaterdagavond hield de Vlii athletiekvereen. A.V, '35 haar jaarlfa'kflche ledenvergadering. Uit de verslagen viel op te maken dat het afgeloopen jaar voor de ver- eeniging een zeer goed jaar is ge weest. Het bestuur werd, gezien den groei, uitgebreid. He heer F. A, KoliJn werd tot voorzitter ge kozen, terwijl de heer J. Mulder de taak van secretaris zal waar nemen. Tot afgevaardigden naar de jaarlijksche dlatrictsvergade- ring werden gekozen de heeren G. de Pagter en L. de Vin. Hoofdredacteur: J. C. Viseer, Vllseln- £:n; Algemeen redacteur: M. Ceerae, iddelburg: Stadsnieuws: C. de Voogd Vlisslngen, en J. P. Ph. Doorenboa. Middelburg: Gewestelijk nieuws: H. van Bentbem, Goes en R. F. H. L. Sondag. Oostburg; Haagsch redacteur mr. J. C. de Wit; Advertentiechef: voor Mld- g C. P. - tkeboer. WEINIG ZAKEN OP DE BEURS. De handel op de Amsterdamsche beurs was van bescheiden afme tingen. Zelfs de toonaangevende ind ustri eaandeelen gaven siechts beperkte omzetten te alen. Unile vers en Philips liepen enkele pun ten terug. De minder courante indu3trieaandeelen waren zeer stil. De beleggingsmark t was talm. Ned. obl. 1942 100 3% 98%; Ned. obl. 1942 500 3% 99: Ned. obl. 1941 100 4 100Ned. obl. 1941 100 3% 93»/*; Bat. Petrol- Mij. obl. 4104%; Idem obl. 3% 99%; A A'damsche B. 146; A In- cassob. 140%; A Robaver 151; A Twentache B. 151; lever Bros Unilever Pr. A 1000 135; A Ned. Gist en Spiritusf. 436; A „De Schelde" N. B. 122; A Ver. Papierf v. Gelder en Zn. 147%; A Wilton Feöenoord 170%: A Blauwhoedenv. Vriesseveem 117%; Ned. 2e Ing 1940 4 101%; Ned. met bel. fee 1940 4 102%; Ned. 1942 3% 99 7/16 Ned. k 1 1000 1937 3 94 1.16: Ned. k 1000 1938 (3%) 3 97%-9.16, Indië k 1000 1937 3 92 11/15; In- dië 1000 1937 A 3 91%; A Ko- kroiale B. 163; A Ned. Ind. Han- delsb. 93; C Ned. Handel.-Mij. 1000) 133; A Alg. Kunstz. Unle 159%-158%; A Van Berkel's Pat. 135%-135; C Calvé Delft 139%-138; A Fokker Fabr. 249%; A Lever Bros Unil. 223-218% A Ned. Ford Mij. 309; A Philips G. B. 296; Idem Pref. W.A. 171%. Feuilleton HET LATE GELUK 32) door M. B. O, juf, u hebt gehuild riep zij. „V/as pappie boos op u? Wat naar is datHet doet er niets toe van mijn krullen, hoor. Het kan me niets schelen om vlechtjes te dragen". ,,Als pappie u pijn gedaan heeft, dan zal ik naar beneden gaan en met hem vechten'" riep Karei, strijdhaftig een houten zwaard zwaaiend. „Leg jij je zwaard maar gauw weg. Karei", zei Too? vlug. „Wij hebben vandaag al narigheid genoeg gehad. Na tuurlijk heeft pappie mij geen pijn gedaan. Ik voel me alleen niet erg goed, dat is alles". Zeer tegen zjjn zin stak Ka rei het zwaard weer in zijn gordel, die in dit geval bestond uit een stuk touw. Den geheelen volgenden dag wachtte Toos op het oogen- blik, dat zij in de werkkamer zou worden ontboden. Des avonds nadat de kinderen naar bed waren, nam zfl him kleer tjes en verstelde alles, wat versteld moest worden voor haar opvolgster.,. Daarna pakte Rechtszaken ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE MIDDELBURG. Oostkapelsche bandendlef «laat terecht. De 39-jarige landarbeider J. C. uit Oostkapclle, thans gedetineerd heeft groot aantal diefstallen .van rij wielbanden op atjn geweten. Behalve een groot aantal rijwielbanden, die van fietsen, die hö wegnam, af haalde, stal verd., zooals hU bekende nog een serie rtJwlelonderdeelen als taaschen, lamjjen, dynamo's en*. De verschillende onderdeden werden ver kocht, terwijl enkele banden en een zadel, op zjjn eigen fiets en die van zjjn vrouw werden bevestigd. De fiet sen wierp C. in den regel weg, als hij ze van de onderdeden ontdaan had. Tenslotte stal verd. nog een Jas. De president wees er op. dat C. was begonnen met bet wegnemen van banden, omdat htj en zijn zoon ban den noodlg hadden. Eenmaal er mee begonnen, kon verd. er niet meer mee op houden. Een verklaring voor zijn gedragin gen kon verd. niet geven. HU had een goed bestaan en leed geen armoede, pe officier eischte een jaar gevangen 'sstraf. Een fietsend ievegge. Het 19-Jarlge dienstmeisje M. J. de V. uit Sluiskil, thans gedetineerd, haalde terwijl ze haar eigen flets bij zich had, bij de kerk een andere fiets weg. Zij vr Harde, dat ze bet gedaan had, .t haar bandei slecht werden. De officier eischte 5 mnd. gevangenisstraf. "De verdediger, mr. Van Deiose. vroeg uiterste cle mentie. Het meisje stond tot nog toe goed bekend. Hij bestal zijn zwager. De 21-Jarige R. A. B. uit Sas van Gent, thans gedetineerd, was op den 5den November b(j zdn zwager in het café. Toen hij een oogenbilk alleen was, nam htj in de woonkamer achter het café uit een kistje ongeveer 200 aan bankbiljetten weg. Met dit geld ging hij naar België, waar hij het wisselde eu er zun schuld mee be taalde. Het bedrag dat er over bleef maakte met zeer grove verteringen. De pret duurde niet lang. Den vol genden dag werd htj reeds gearre steerd. Van het geld was btjna niets overgebleven. Verd. bekende de feiten. De officier van Justitie eischte ge vangenisstraf voor den ttjd van 6 m. Bra ndstich ting De 32-jarige expediteur C. den D. Uit 's Gravenpolder heeft In den nacht van 1 op 2 November op de hofstede van H. A, de Rijk een □lal zakken tarwe weggehaald. Na dien was hö bang dat de diefstal ui: sou komen. HU heeft toen een bos stroo met een lucifer aangestoken en zoo de schuur in brand gestoken. Voor hij dit deed maakte hij twee stieren los. HIJ vond het zonde, zoo verklaarde htj, als de beesten om soudfen komen. De Bchuur met de oogst en dieren verbrandde geheel, terwijl het be lendende woonhuis ernstige brand- er waterschade kreeg. Verd. hielp tij dens de brand de meubels en de dieren naar buiten brengen. De officier van Justitie vond de feiten buitengewoon ernstig. Door deze brandstichting, die een diefstal moest verbergen, njn menschenlevens in gevaar gebracht. De schade is zeer groot. De eisch luidde 2 jaar en 6 mnd gevangenisstraf. Mr. Van Deinse was het met den officier eens, dat de feiten zeer ernstig zijn, maar vond de straf, de omstandigheden in aanmerking geno men, wat hoog. De verdediger be pleitte clementie. De uitspraak in al deze zaken zal zijn op 21 Januari a.s. Nationaal-Mc. borger* geboeid en geblinddoekt. He» vredege rechtshof te Den Haag behandelde nogmaals een tweetal zaken uit de Meidagen van 1940. Vier bur gers uit de omgeving wan Klaas waal, dié tot de N.S.B. behoorden, waren op 10 Mei gevangengezet en moesten op 13 Mei naar 's-Graven- deel worden overgebracht. Hier voor was de reserve-eerste-lui- tenant J. Z. verantwoordelijk. De menschen waren aan handen en voeten met touwen aan elkander gebonden en tenslotte geblind doekt. In dezen toestand werden zij op een platten vrachtauto ver voerd. Den verdachte was beleedi- ging tenlaste gelegd. Twee van deze vier nationaal-so cialisten verklaarden als getuigen, dat behalve de individueele binding op den vrachtwagen een binding met een touw om hun lichamen te zamen was geschied. Verdachte had de order' tot bin ding en boeiing gegeven, omdat hij meende dat deze maatregel noodzakelijk was om ontvluchting te voorkomen. De procureur-generaal, prof. dr. R van Gen echten noemde het een afschrikwekkend geval. Tientallen minder ernstige gevallen zijn ge seponeerd omdat de ttjd veel scherpte heeft weggenomen. Hier mede rekening houdend, wilde spreker niet de volle zwaarte van het feit op dezen verdachte doen etrkomen en hij eischte daarom «echts drie weken gevangenisstraf. Uitspraak 21 Januari. Tegen den muur geplaatst voor een vnurpeleton. De tweede zaak gold eenige nationaal-socialisten. die op 11. Mei 1940" op de binnen plaats van een gebouw te Waterin gen en met de handen omhoog te gen een muur waren geplaatst, waarbij een vurpeleton de geweren in den aanslag hield/ Het was de 35-jarige reserve- kapitein Ch. van W.t die zich hier voor had te verantwoorden en wien „bedreiging met openlijk ge weld met vereenigde krachten" ten laste was gelegd. Verdachte zeide geenszins de be doeling te hebben gehad, de tegen den muur geplaatsten arrestanten te doen neerschieten, doch hen slechts met het- oog op de fouil leering daar te hebben laten neer zetten. De procureur-generaal tag In de door verdachte gelaste maatrege len een ernstige bedreiging. Spr. wilde rekening houden met de sinds Mei 1940 gewijzigde omstan digheden en hö beperkte zön elsch daarom tot zes maanden gevan genisstraf. evenwel met de beoaliitg dat verdachte uit den militairen dienst zou worden ontslagen, zoo mede dat verd. zou worden ont zet uit de bevoegdheid bij de gewapende, macht te dienen. Uit spraak 21 Januari. VLISS1NGEN „Ik heb schar (lijn .,Ik heb scharden, blanke waarIedereen zal onge twijfeld dit liedje kennen, waar mee dit veel gevraagde vischje pleegt te worden aangeprijsd. Juister gezegd: pleegde te wor den aangeprijsd, want de rollen van kooper en verkooper zijn nü omgekeerd. Wie tot de ge lukkigen behoort een zootje schar dijn te hebben kunnen be machtigen zou nu op zijn beurt wel kunnen gaan zingen: „Ik hèb schardijn", om uiting te geven aan zijn vreugde over dit buitenkansje. Want er is veel liefhebberij voor. De kar retjes werden bestormd door de kooplustigen. Vrouwen en mannen, jongden, oud, allen le ven nu aJiw. in een schardijn- roes. Kwam er in vorige we ken een wagentje met een zil veren lading in zicht, dan snelden zij van alle kanten toe, zoodat men in een mini mum van tijd uitverkocht was. Om een billijke verdeeling to verkrijgen moet nu alle visch bij de mijn verkocht worden, waartoe de koopors onder po litietoezicht in rjjen hun beurt moeten afwachten. De groote belangstelling is be grijpelijk. Immers de schar dg n vormt een welkome afwisseling voor de jam en de kaas, hoe smakelijk deze boterham beleg sels overigens ook zijn. Boven dien is het vischje bijzonder voedzaam, het brengt zelfs de olie mee om te bakken en dan nog zonder bon Wat wil men in oorlogstijd nog meer Burgerlijke Stand GOES. Ondertrouwd. Jacobus Maria Berks, 35 j en Aukje Anna Tam- minjja. 33 J Geboren; Jacobus Jan Willem it J. W. L. van Doorn en P. Dieleman. Overleden: Jannetje Rouw, 5» mnd. wonende te Kapelle. O.- EN W.-SOUBURG. Geboren: Jacob, zoon van M. van de Guch- te en van M. P. Louwerse. Overleden: Leendert Cornelia v. As. 32 j., zoon van I. L. van As en van D. van der Cingel; Jan Cijsouw. 79 j„ man van N. Baljeu. Ondertrouwd; A. A. Theune, 29 J. en M. P. de Visser. 23 j. Getrouwd: C. Flipse, 25 j en N. Duvekot, 23 J.; A. Caljouw, 32 j en C. Koppejan, 35 j. zij haar koffers. Zij hoorde Coba de* eettafel afruimen en van Manderen's voetstappen in de hall, op weg naar zijn werkkamer. Even daarna verried het gerinkel van porcelein op een zilveren blad. dat Coba de koffie bin nenbracht. Negen uur werd het, tien uur, elf Tenslotte kon zij de spanning niet meer uithouden en trok de stoute schoenen aan. Zij zou den leeuw dan maar in zijn hol opzoeken. Zij klopte op de deur van de werkkamer. In antwoord op zön, kortaf geroepen „binnen", draaide zij voorzichtig de deurknop om. De heer Van Manderen zat aan zijn schrijftafel tusschen sta pels gewichtig uitziende docu menten. Omhuld door wolken tabaksrook leek zgn gelaat bleeker en vermoeider dan ooit. „Wat wilt u in hemelsnaam in het holst van den nacht? Is een van de kinderen ziek?" vroeg hij scherp. „Nee, mijnheer Van Mande ren". stamelde Toos. „Waarom valt u me dan las tig?" Coba kan u toch allet bezorgen wat u noodig mocht hebben Toos liep naar de schrijfta fel. „Ik kwam alleen maai vragen, wanneer u wilt, dat ik weg ga", zei zij met haar zach te verlegen stem. „Wanneer ik w&t wil?" schreeuwde Van Manderen „Ik hoor niet, wat u zegt Allemachtig kunt li me niet met rust laten Ik zit tot over mijn ooren in het werk. Gaat u alsjeblieft weg", En haar vrii hardhandig bij den arm grijpend, loodste hij haar da deur uit. Daarna ging hij weer aan zijn bureau zit ten en was even later weer verdiept in zijn werk. Toos beefde van veront waardiging en opluchting bei de. Een oogenblik gevoelde zij zich als verlamd, maar tot haar verbazing kwam een groot gevoel van geluk over haar heen. Zij was dus niet ontslagen Om de een of an dere niet te doorgronden re'den had meneer Van Manderen be sloten, dat zö kon blijven, on danks de manier, waarop zij hem had behandeld. goes* Onder den leeftijd. De politie maakte proces verbaal op tegen enkele jeugd- dige personen die zich zonder geleide van een opvoeder in een café bevonden. Er waren enkele personen onder zestien jaar, die zonder het genoemde geleide'in het geheel geen café mogen bezoeken, en eenige personen tusschen zeventien en achttien iaar, die zonder ge leide na des avonds negen uur in geen café mogen komen. De konünendiefstallen. Zondag werd weer een konijn vermist door M. B. in de Schel- destraat. De politie stelt een onderzoek in. Zonder verhuurvergminlng. Tegen J, W. D. S. werd pro ces-verbaal opgemaakt omdat hö in deze gemeente verhuis de, zonder daarvoor vergun ning te hebben aangevraagd. Voorts had hij de adresveran dering niet op zijn persoons bewijs aan laten brengen en kreeg daar een tweede proces verbaal voor. Dat wordt dus een dure verhuizing Onderlinge OORLOGSSCHADE Vorzefcering Mootschappij MOLESTVERZEKERINGEK voon beschadiging van gebouwen, inboedels, inventarissen, vaar-, tuigen, enz. bedrijfsschade en huurderving,' ook voor binnenvaartuigen;; persoonlijke ongevallen; geld, geldswaarden en. preciosa Halfjaarlijksche Schaderegeling! Meer dan 500.000 objecten zijn reeds verzekerd voor ruim oegt daarbij ook Uw belang en vraagt inlichtingen bij Uw Assurantiebezorger I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 2