PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per week of J 2.42 por kwartaaL Franco per poBt 2.63 per kwartaal. AfzonderlUke nummers 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 14 cent, minimum per adver tentie 2.30. B(J abonnement speciale prijs, Kleine advertenties (maximum 8 regels) van 16 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent, dienstaaovragen en dienstaanbiedingen reap. 55 en 11 cent. Brieven of adres Bureau van dit Blad" 10 ct. meer. MAANDAG II JANUARI 1943 S? SSSSiTlSX 8' ttT&SSrS 186ste JAARGANG DIT NUMMER BESTAAT UIT 4 BLADZIJDEN kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londensche Kaal 29, Redactie teL 3521, Administr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie NTrMMTVR 7 Turfkade 15, tel. 28t>3, na kantoortijd teL 2475; Souburai ADZUDBN Kanaalstraat 45, tel. 234; Oo.tburg: Reactie en Atototratl. .AD7.UDEN Breedearaat 45, teL 102; Breskens: Dorpsstraat 35. tel. 21. DUIT3CHLAND OVERWINT OP ALLE FRONTEN. 16 Geallieerde tankbooten verloren gegaan. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Zondag bekend: De afweerslag in het Zui den van het Oostelijke front gaat met onverminderde he vigheid verder. Alle aanvallen van den vjjand werden afge slagen. Hierbij en bij tegen aanvallen van Duitsche troe pen werden 26 vijandelijke pantserwagens kapotgescho ten. Formaties infanterie en pantserstrijdkrachten verdre ven den vijand in samenwer king met sterke formaties vliegtuigen uit talrijke plaat- sen. en vernietigden op een plaats 'n vijandelijk .regiment. Te Stalingrad plaatselijke bedrijvigheid van stoottroe pen. Jachtvliegers schoten, I zonder zelf verliezen te lijden, 12 Sovjetvliegtuigen omlaag. In den centralen sector veroverden gevechtstroepen eener divisie infanterie stor menderhand 75 gevechtsstel- llngen en hakten de sterke bezetting daarvan in de pan. De bezetting van Welikije Loeki bood ook gisteren held- j haftig verzet aan sterke vij- andielijke aanvallen. Nieuwe aanvallen der Sov jets ten Zuidoosten van het Ilmenmeer stortten na een hardinekkigen strijd onder ver lies van 17 pantserwagens in één. Nachtelijke uitvalspogin- gen van een ingesloten vijan delijke gevechtsgroep werden I bloedig afgeslagen. Aan het front van de IJszee i zette de luchtmacht de ver woestingen van belangrijke in richtingen aan de rpoorlijn naar Moermansk voort, in luchtgevechten werden 8 vij andelijke vliegtuigen neerge schoten. Aan Duitsche zjjde werden hierbij geen verliezen geleden. In Noord-Afrika geen vechtshandelingen van betee- kenis als gevolg van ongun stige weersgesteldheid. De luchtmacht bestookte tenten kampen en gemotoriseerde strijdkrachten van den vijand. Britsche vliegtuigen vielen in de late avonduren West- Duitsch gebied aan. De bevol- king leed verliezen. Hierbij werden vijf vliegtuigen neer geschoten en overdag aan de kust van het Kanaal nog drie toestellen. Zooals ln een extra bericht is bekend gemaakt, heeft het optreden van een groep Duit sche duik boo ten tegen een van Trinidad naar Gibraltar onder weg zijnd convooi een volledig succes opgeleverd. Het zwaar beschermde convooi bestond uintsluitend uit groote tank schepen, die brandstof naar Noord-Arfika moesten over brengen. In hardnekkige ge vechten werden 13 tankbooten met tezamen 124.000 brt, tot zinken gebracht en drie ande re getorpedeerd. Het convooi werd volkomen uiteengesla gen. Het verlies der lading be staande uit 174.000 ton brand, stof is een zware slag voor de oorlogvoering der Engelschen en Amerikanen in N.-Afrika. SLECHT WEER IN N.-AFRIKA. Naar het Italiaansche opper bevel meldt, heeft de weers gesteldheid, die opnieuw verer gerd is, de krijgsverrichtingen aan de fronten in Noord-Afri- ka belemmerd. De Italiaansche luchtmacht bombardeerde doeltreffend het vliegveld „Maison Blanche" alsmede de havens Bougie en Algiers. By Tunis werden con centraties troepen én voertui gen van den vijand biet succes aangevallen door Duitsche vliegtuigen, die talrijke voer tuigen in brand schoten en ver nietigden. Zaterdag werden twee vijandelijke machines door Italiaansche jagers neerge schoten. Een Italiaansch toe stel keerde niet terug. Een Ita liaansche duikboot is niet op haar steunpunt teruggekeerd. Britsche bommenwerpers boven Dultschland. Vrijdagnacht hebben Britsche vliegtuigen boven Noord- en West-Duitsch gebied gevlogen. Door brisant- en brandbommen ontstond schade aan gebouwen in woonwijken van eenige plaatsen in West-Duitschland. Ook de burgerbevolking leed verliezen. De vijand verloor zes bommenwerpers. De strijd in Oost-Azië. Het totale aantal in de maand De cember neergeschoten oi ver nielde vijandelijke vliegtuigen in Birma, Joennan en Oost-In- dië wordt op 182 geschat. Vijf tig verschillende militaire doe len werden door de Japansche luchtmacht in brand geschoten. 62 koopvaarders bij Tsjitta- gong werden in den grond ge boord of beschadigd. DE ZWIJGTACTTIEK VAN DEN DUTTSCHEN GENERALEN STAF. De militaire corr. van het D.N.B. schrijft, dat de zw|jg- tactiek van den groot-Duit- schen generalen staf nog steeds voortduurt en ongetwij feld verband houdt met de steeds meer aan den dag tre dende maatregelen tegen de bolsjewistische offensieven, vooral in den Zuidelijken sec tor van het Oostelijk front. De vijand vertrouwt blijkbaar deze Duitsche zwijgzaamheid niet. Vermeldingen van plaats namen door den vijand acht men zeer verhelderend en men meent in een dergelijke menta liteit de gunstigste voorwaar den te kunnen zien voor zeer bittere ontgoochelingen. On getwijfeld is het te danken aan den harden en taaien af weer van de Duitsche troepen, dat de bolsjewisten het door hen gestelde doel niet hebben bereikt. De winter is van oudsher in de Duitsche oorlogvoering een tijd 'geweest van schep pende kracht wat het betreft het oorlogspotentieel in het algemeen en de plannen in het bijzonder. In een dergelijken tijd let de wereld vanzelfspre kend nauwlettend op het wei nige wat van Duitsche zijde wordt medegedeeld. Op de plaatsen, welke door de Duit sche leiding van beslissende beteekenis worden geacht, zijn nieuwe reserves aangekomen, waarvan de uitwerking eerst dan zal blijken, wanneer de tijd hiervoor gekomen is. WAPENFEITEN VAN DE DUITSCHE MARINE EN LUCHTMACHT. De luchtdoelartillerie en het afweergeschut op de schepen van de marine hebben, naar het D.N.B. verneemt in 1942 meer dan 650 vliegtuigen, w.o. vele viermotorige bommenwer pers, deels door licht luchtaf weergeschut neergeschoten. Van dit totale aantal hebben de varende formaties van de Duitsche marine 290 vliegtui gen neergehaald. De Duitsche marine en lucht macht hebben in 1942 aan vij andelijke oorlogsschepen tot zinken gebracht: 1 vliegtuig moederschip, 7 kruisers, 40 tor pedojagers, 16 duikbooten, 56 motortorpedobooten, 5 torpedo- booten, 11 kanonneerbóoten, 30 bewakingsvaartuigen, 5 duik bootjagers, 2 patrouillevaartui gen, 1 luchtdoelartillerievaar- ;uig, 1 mtjnenlègger, 10 hulp oorlogsschepen, 3 hulpkruisers, 38 kleine oorlogsvaartuigen. Drie kustvaartuigen en een motortorpedoboot werden met _j KEURINGEN WAFFEN-SS EN LEGIOEN. Het SS-ersatzkommando deelt ons mede dat vrijwilligere voor de Waffen-SS en het Legioen zich op onderstaande data bij de genoem de adressen kunnen vervoegen, ton einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervul len, dat thans de mogelijkheid be staat, om dienst te nemen in een speciaal wachtbatalfon. De oplei ding vindt in Nederland plaatst, terwijl de Inzet van dit bataljon ook ln Nederland zal blijven. Tij dens de keuringen voor de Waf- fen-SS en het Legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaanschen-SS ln Nederland willen toetreden. 12.1.43, 10.00 uur. Den Haag, Ca fé den Hout. Bezuldenhoutscheweg gevangenen binnengebracht. Zoodoende heeft de vijand meer dan 230 oorlogseenheden in 1942 alleen door het optreden van Duitsche strijdkrachten verloren. Nieuwe geallieerde opperbevelhebber in N.-Afrika. Naar de Engelsche berich tendienst uit het hoofdkwartier der geallieerden in Noord- Afrika meldt, is generaal ma- jaar Carl Spaatz benoemd tot opperbevelhebber van de nieu we geallieerde luchtstrijdkrach ten in Noord-Afrika. Spaatz was tot dusver plaatsvervan gend opperbevelhebber der luchtstrijdkrachten bij den staf van generaal Eisenhower. Hooge onderscheiding. De Führer heeft het eikenlof be- hoorende bii het ridderkruis van het ijzeren kruis als 171sten soldaat der weermacht verleend aan Kapitëmleutnant Friedrich Guggenberger, com mandant van een duikboot. Een van zijn belangrijkste suc cessen is het tot zinken bren gen van het Britsche vliegtuig moederschip „Ark Royal* Een hooikist ln gebruik bespaart gas en elektriciteit BEWAKINGSDIENST TEOEN SABOTAGE. WAABOMt In verband met het feit, dat in den laatsten t|jd hét aantal sabotagegevallen aanmerkelijk is toegenomen, waren tegen maatregelen van de zijde der bezettingsautoriteiten te ver wachten, dit heeft o.m. tot ge volg gehad, dat in verschillen de gemeenten de bevolking het slachtoffer is geworden van ingesteld© bewakingsdien sten, geldboeten en andere strafmaatregelen, die terecht in hooge mate de ontstem ming hebben opgewekt jegens hen, die de bedrijvers waren van onverantwoordelijke veelal kinderlijke daden van sabotage. Men ergerde zich aan het volkomen gebrek aan verant woordelijkheidsgevoel van in dividuen, die er niet tegen op zagen de bevolking van een gemeente slachtoffer te ma ken van hunne daden en zelfs niet den moed vonden om zich te melden als het ging om het leven van gijzelaars. Om onheilen en onnoodige belasting der bevolking zoo veel mogelijk te voorkomen, heeft daarom de bevelhebber van de Duitsche»; weermacht den wensch uitgesproken, dat in alle gemeenten een „bewa kingsdienst" zal worden inge steld, die belast zal worden met de bescherming van na der aan te w|jzen objecten. De dienstneming bij deze nieuwe instelling berust in beginsel op bails va» vrijwilligheid, waarbij men bedenke, dat het hier zeker ook gaat om een Nederiandsch belang en men de gelegenheid krijgt om zich zelf en zijn gemeentenaren te beveiligen tegen harde straf maatregelen. In het bijzonder wordt er de nadruk op gelegd dat de be wakingsdienst, welke thans georganiseerd zal worden, niet jedoeld is als straf maar juist is ingesteld om straf te voorkomen. Er mag dus in derdaad worden verwacht, dat •waar eigen belang en alge meen belang samengaan, vele Nederlanders zich vrijwillig voor dezen bewakingsdienst zullen melden. In verband daarmede wor den dan ook bepaalde eischen gesteld. In aanmerking voor vrijwilliger in dezen dienst kunnen alleen zi| komen, die uit hoofde van hun karakter en politieke levensbeschouwing waarborg geven hun taak naar behooren te zullen ver vullen. Slechts in gevallen, waar het aantal vrijwilligers onvoldoende mocht zijn om den bewakingsdienst naar be- hooren te doen functioneeren, zal moeten worden overge gaan tot het vorderen van de ze diensten, waarbij dan de daarvoor door den burgemees ter geschikt geachte personen een mededeeling ontvangen, dat zij door den bevelhebber der Duitsche weermacht ver dicht worden dienst te nemen jij den bewakingsdienst en te zijner t|jd in werkelijken dienst kunnen worden opgeroepen. De in actie zijnde leden van den bewakingsdienst staan onder bevel van het hoofd van de plaatselijke politie, dat controle maatregelen voor schrijft, rekening houdende met locale omstandigheden. De vraaf of/en in hoeverre de bewakingsdienst moet optre den, wordt uitsluitend beoor deeld door den ter plaatse be voegden Ortskommandant of by ontstentenis door de daar voor in aanmerking komende weermachtsinstantie. In geval van sabotage aan of btj bewaakte objecten-kun nen de bewakers by nalatig heid hunnerzijds niet alleen aansprakelijk worden gesteld, maar bestaat de mogelijk heid, dat bovendien de ge meente door de Duitsche auto riteiten verplicht wordt ge noegdoening te geven in den vorm van schadevergoeding in geld of zoo mogelijk zelfs in natura ter vervanging van het verloren gegane, in welk laatste geval de vergoeding in. mindering zal kunnen worden gebracht op de aan de ge meente en hare inwoners toe gekende toewijzingen terzake. Verwaarloozing van den be wakingsplicht kan dus zeer on- geiwenschte gevolgen hebben zoowel voor de bewakers zelf, als voor de betrokken gemeen te, ja zou in ernstige gevallen kunnen leiden tot het verlies van levens van gijzelaars. Daarom juist is het de plicht van ieder goed Neder lander niet alleen er'aan me de te werken, dat sabotage daden worden voorkomen en dat bewakingspersoneel niet in werkelijken dienst behoeft te worden geroepen, doch ook als bewaking onverhoopt noo- dlg mocht blijken, door vrijwil lige krachten medewerking aan den bewakingsdienst, mo gelijke onheilen voor de eigen bevolking te helpen voorko men. Nadere bijzonderheden omtrent wie in aanmerking kunnen komen voor indeeling b|j den bewakingsdienst en omtrent de wijze, waarop de dienst moet worden verricht, volgen. Het hier bovenstaande mag echter reeds voldoende worden geacht voor den Nederlander met gemeenschapsgevoel om zijn plicht te doen en voor an- derer en eigen belang op de bres te staan. „Meldt u vrywillig by den bewakingsdienst tegen sabota ge, u doet daarmede in het be lang van het algemeen een goed werk". 63 mille voor ons volk. In de week waarin de jaarwisseling viel, hebben onze volksgenoo- ten een bedrag van 63.151,53 voor hun minder bedeelde volksgenooten byeengebracht. In dit bedrag is een gift be grepen van niet minder dan 25 mille, geschonken door een fa briek in het midden van ons land. Nanking verklaart oorlog aan Engeland en Ver. Staten. De Chineesche nationale re geering heeft den oorlog ver klaard aan de Ver. Staten en Engeland. IJsIandsch schip vergaan. De LJsIandsche stoomtreiler ..Jon 01af9Son" met een be manning van 13 koppen, is tij dens een reis van een haven aan de Westkust van Enge land, welke het verlaten had tezamen met een andere ÏJs- landsche vïsschersboot, op den Atlantischen Oceaan spoorloos verdwenen. Groote boschb randen In Chili. In de Chileensche provincie Cautin woeden groote bosch- en prairiebranden. In de hoofd stad der provincie, Temuco, ontstond een paniek, doordat de hitte van het vuur tot in de stad merkbaar was. De schade bedraagt reeds vele millioenen pesos. Er zijn 4 dooden en 20 gewonden. Brandstoffenschaarschte in Amerika. Naar Efe uit New- Yorkt meldt, zullen een mil- lioen New-Yorksche kinderen met ingang van 1 Febr. gedu rende acht dagen vrij van school krygen wegens de schaarschte aan stookolie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1