VLISSINGEN Doodelijk ongeval. Op Oudejaarsmorgen om streeks zeven uur is in de af- deeling scheepsbouw van de mij. „de Schelde" de 48-jarige v. B. met een zware hoofd wonde aangetroffen. Toen men hem vond, bleek hij reeds overleden te zyn. Om trent de oorzaak van het on geval staat niets vast. Openbare leeszaal en bibliotheek. Gedurende de maand December werd de leeszaal bezocht door 230 mannen en 23 vrouwen, In totaal 253 personen. Uit de bibliotheek werden 2304 banden uitgeleend, t.w. 1573 Ned. romans, 31 romans In andere talen. 422 studiewerken en 278 kinderboeken. Aanwinsten. Romans: Andel Z6ven dagen arbeid. Anrooy: Im promptu. .Claes: Clementine. No- wakowski: Kaap de goede hoop. Robertson: De vlucht. De Vries: En nergens op de wereld. Studiewerken: Huizinga: Homo Ludens, 1940. Meerloo: Homo Mi- lltans, 1940, Tielrooy: Fransche literatuur van onze dagen, 1928. Distelbarth: Levend Frankrijk, 1939. Aggebo: Het genezende licht. Feldman: Muziek en luisteraar. Fontaine, de la: 101 der fraaiste fabels. Fransche roman: Pouget: Dans un village jadis tranquille. KinderboekenAndersenSprook jes. Doekesde Wilde: Arendje Pol. Does, v. d.: Het bloedkoralen halssnoer Fabricius: De scheeps jongens van Bontekoe. Grimm Sprookjes. Kuiper: De zangers van den prins. PothastGimberg: Wout de brandweerjongen. De Vries:Jaap en Gerdientje.Sclimitz Bas betaalt haar schuld. MIDDELBURG DOOR DE DUISTERNIS MISLEID. Op den Nieuwjaarsdag heb ben eenige personen een nat pak opgeloopen, toen zij door de duisternis misleid te water geraakten. Uit de Heeren gracht en uit een der Singels konden de drenkelingen geluk kig tijdig op het droge worden gebracht. GOES Ons mooie grafische vak. Zaterdag hield de heer A. II. G. Blankenstein, directeur van de Amsterdamsche Gra fische school, in Melksalon „De Landbouw" een lezing over „Ons mooie grafische vak", voor typografen uit - Walcheren en Zuid-BeVeland. Spr gaf eerst een overzicht over meer interne aangelegen heden en behandelde daarna den belangrijken arbeid van den zetter, die, wanneer hij liefde heeft voor zijn vak en niet steeds den gemakkelijk- sten weg kiest, door zijn keuze van letters en wijze van zetter, zooveel tot de schoonheid en practischen zin van het druk werk kan btjdragen. Den ar beid der drukkers besprekende behandelde spr. meer in het bijzonder de vormvoorberei- ding. Spr. wees daarbij op de moderne apparatuur en ook meer eenvoudige manieren om de vormen vrijwel geheel druk klaar te maken voor zij op de drukpers komen. Hierdoor wordt bereikt, dat de drukpers zoo kort mogelijk stil staat, hetgeen een eisch van rentabi liteit is. De voorzitter, de heer P. de Munck, was zeker de 'tolk der vele aanwezigen toen hij den spreker hartelijk dank zegde voor zijn leerzame» boeiende en vaak geestige causerie. Verduisteren van hedenavond 16.40 tot morgenochtend 8.5G De maan komt morgen te 7.15 op en gaat te 15.59 onder. UIT DE PROVINCIE Zuid-Beyeland Burgerlijk Armbestuur. WiOLPHAARTSDIJK. Tot lid van het burgerlijk armbe stuur is door den burgemees ter herbenoemd de heer "C. Snoep. Gevonden voorwerpen. WEMELDINGE. Gevonden een glacé en een wollen handschoen. Inlichtingen verstrekt de gemeente-veldwachter. RIJKSPOSTSPAARBANK. HANSWEERT. Aan het postkantoor alhier en bet hieronder behoorende ambtsgebied werd gedurende Dec. 1942 bij de Rijkspostspaarbank in gelegd 5547,68. Terugbetaald werd 6053,75. Zeeuwsch Vlaanderen Oudste Inwoner overleden. BRESKENS. Op ruim 98- jarigen leeftijd overleed Dins dagmorgen"'de oudste inwoner van Breskens, de heer J. P. W. Besemer. Ofschoon hij de laat ste jaren te kampen had met een toenemende doofheid, kon men tot voor kort den krassen grijsaard nog re -elmatig in het dorp t tegenkomen. HET ITALIAAN S CHE WEERMACHTBERICHT. In het Italiaansehe legerber- richt wordt het volgende be kend gemaakt: Vijandelijke pantserstrijd krachten werden herhaaldelijk bestookt door het doeltreffend vuur der artillerie in het ge bied van de Syrte. Pogingen van den vijand om door te dringen tot het gebied van Fessan mislukten als gevolg van den hardnekkigèn tegen stand van önze dappere garni, zoenen, die steun ondervonden van de formaties der Italiaan sehe luchtmacht. In den sector Tunesië won nen de troepen van de as op nieuw terreinnadat hevige gevechten geleverd waren In welker verloop twee pantser wagens en een tiental Ameri- kaansche valschermjagers werden overmeesterd. De dag werd gekenmerkt door een he vige activiteit der luchtmacht aan weerskanten. In 'n lucht gevecht werden 22 vijandelij ke vliegtuigen neergehaald. Aanvallen door Engelseh-Ame- kaansche vliegtuigen op plaat sen in Tunesië veroorzaakten eenige schade. Iri een hospi taal te Gabes werden zeven personen gedood en twintig gewond. Burgerlijke stand GOES. Getrouwd A, Robijn, 24 J. en K. Gorsse, 23 J.; H. P. Loneux, 26 J. en J. Cbr. de Witte, 27 J. O. en W.-SOUBURG. Geboren, Jan- neie. d. van P. van Soelen en J. E. Scheele; Adriaan, z. van J. Verhage en van—H. P. Dellebeke; Gerda '.Magrletba, d. van J. Telgen hof en van T. M. Klomp; Rudolf, z. van L. J. Vleugel en van S. d« Ridder. Ondertrouwd,: I. J. Gulran, 24 j. en J. W. van der Neut, 21 J. Getrouwd K. W. Louwerse, 22 J. en A. Koch, 20 j.; A. Mlllenaar, *4 J. en P. M. DeU, 25 J.; A. Jan- -•en. 24 J. en A. Janssen, 28 J. Overleden Leendert Cornells van Ab. 32 j., z. van I. L. van Aa en van D. van der ClngeL Te 's Hertogen- bosch is in zijn woning de heer J. V. zoo ongelukkig ko- meh te vallen, dat hij korten tijd daarop is overleden. DUITSCHE DIPLOMATIEK! MUTATIES. Binnen het bestek van alge- mefk mutaties in dea politie- ken buitenlandschen dienst heeft de Führer op voorstel van den Rijksminister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, den ambassadeui in Madrid Von Stohrer, den ambassadeur te Tokio, Ott, en den gezant te Stockholm, Prinz zu Wied, per 1 Januari 1943 voor gebruik in andere functie naar het departement van buitenlandsche zaken ont boden. Tot Duitsch ambassa deur in Madrid is benoemd ambassadeur Von Moltke, het laatst in dienst in het depar tement van buitenlandsche za ken, tot Duitsch ambassadeur in Tokio is benoemd ambassa deur Stahmer, tot dusver Duitsch ambassadeur in Nan king en tot gezant in Stock holm is benoemd gezant Thomsen, hst laatst Duitsch zaakgelastigde in Washing ton. De leiding van de Duit- sche ambassade in Nanking komt ten laste van gezant Erich Kordt als zaakgelastig de tot de benoeming van een nieuwen ambassadeur. Kordt was tot dusverre ambassade raad bij de Duitsche ambassa de in Tokio. SOCIALE VERZEKERING EN INWONENDE KINDEREN. De uitbreiding van de soci ale verzekeringswetgeving tot de inwonende kinderen, werk zaam in het bedrnfder ouders, is per 1 Januari in werking getreden, echter onder aan brenging van enkele niet on belangrijke wijzigingen. Behal ve voor eigen, aangetrouwde en stiefkinderen zal de verze keringsplicht ook gelden voor pleegkinderen, alsmede voor de overige inwonende bloed- en aanverwanten '"der onderne mers. Verder zal deze verzeke ringsplicht, behalve voor onge vallen-, ziekte en invaliditeits- en ouderdomsverzekering, ook worden uitgebreid tot de kin derbijslagwet. Een derde wijzi ging geldt den leeftijd, welke voor de nieuwe groep verzeker den, aanvankelijk was bepaald op 16 jaar en ouder. Voor de ongevallenverz. zullen nu alle inwonende kinderen enz., on geacht hun leeftijd, onder de industrieele of lahdbouw-onge- vallenwét vallen. ^Daarentegen zal de inv. wet eerst gelden op den leeftijd van 18 jaar en ouder en de ziekte- en kinder bijslagwet zelfs eerst op den leeftijd van 21 jaar en ouder. Een landbouwer het Culemborgschevela kwam tot de onaangename ontdekking, dat zeven van zijn schapen 's nachts in de weide waren geslacht. De slachters hadden alleen het-vet meege nomen. Het vleesch kon onder de ingezetenen woi*den ver kocht. Bij onze vrijwilligers. Over ongebaande wegen gaat het steeds voor waarts. SS P.K. Kelnzel-O.H.-P. m HOOFD VAN ITALIAAN- SCHE CONSULAAT OVERLEDEN. Slachtoffer van auto-ongeval. De heer Gino Ambrosetti, hoofd van de koninklijke I ta li aansch consulaire diensten in' Nederland, is Woensdag middag bij een ongeval met zyn auto, dien hjj zelf be stuurde, om het leven geko men. Nauwelijks was de heer Am brosetti met twee andere Ita liaansehe heeren als passa giers in zijn Fiat-Sedan op weg naar Rotterdam uit Den Haag vertrokken, toen by de aftakking van den rijksweg Feuilleton. HET LATE GELUK. 25) door M. B. „Maar natuurlijk niet» mijn heer. Ik zou er niet aan den ken. Zoudt u niet even boven willen komen en de kinderen goeden nacht wenschen?" De heer Van Manderen haal de zijn horloge te voorschyn. „Is dat noodig, zuster? Ik moet om half acht op een diner in de stad zijn en het neemt me minstens twee uui om er te komen' „Al komt u maar een paar minuutjes", pleitte Toos. „U bent tenslotte het eenige, wat ze nog hebben en het is goed. dat u ze wat vaker ziet". „Goed dan". De kinderen waren juist be zig hun speelgoed op te rui men, toen Toos en de heer Van Manderen de kinderkamer binnen kwamen. Bij het zien van hun vader bleven ze stil staan en keken hem met ver legen gezichtjes aan. „Pappie gaat voor een paar dagen op reis en dus komt hij jullie even goeden dag zei Toos. „Neem schortjes even van den schom melstoel, Sonja. dan kan pap pie even zitten".. Toen hii zat, nam Toos de kleine Treesie op en zette/haar op zijn schoot.* Waarop zij on der het voorwendsel, de bed den van de kinderen op te moeten slaan, de kamer uit ging. Haar fijngevoeligheid zeide haar. dat zij nu den va der met zijn kindereji alleen moest laten. Vijf minuten later, toen zij voorzichtig weer binnen kwam zat de kleine Trees rustig naar haar vaders gouden horloge te luisteren, terwijl Karei enthou siaste verhalen ophing over de fyne spelletjes, die hij dien middag met juf had gespeeld. „Ik geloof, dat het nu uw tijd is. mijnheer Van Mande- rèn" zei Toos rustig. De heer Van Manderen kus te zijn kinderen en stond op. „Dank u, zuster", zei hij met uitgestoken hand. „Dat waren een paar plezierige minuutjes". Den volgenden morgen stond Toos op met het prettige, ge voel, dat alles beter was, dan naar Delft, ter hoogte van 't benzinestation zijn wagen bij het inhalen van een ander voertuig aan het slingeren ge raakte. De heer Ambrosetti stuurde zijn auto eerst naar links, toen nog eens naar rechts, doch hij kon niet ver hinderen, dat de wagen door de gladheid van den weg af- fleed en in een. rechts van en weg gelegen boschje kwam. De auto raakte een boom en botste vervoleens te gen een daarnaast staan den anderen boom op. Door deze botsing, die zeer hevig ge weest moet zijn, hetgeen men kon zien aan de ernstige be schadigingen van den wagen, werd de heer Ambrosetti tus- schen stuur en zitplaats vast geklemd. Hij kreeg zeer ern stige verwondingen aan het hoofd, die zijn onmiddellijken dood tengevolge hadden. Twee andere inzittenden werden gewond. De heer Gino Ambrosetti werd 19 NdVember 1900 te Rome geboren. Hij was sedert Maart 1939 te 's-Gravenhage werkzaam, eerst als le secre taris aan de Italiaansehe le gatie en sinds het vertrek van den gezant (half Juli 1940) als hoofd van de Italiaansehe consulaire diensten hier te lande. BRITSCHE BOMMEN. WERPERS BOVEN WEST-DUIT SCHLA ND. Naar het D.N.B. verneemt, verschenen gisteravond Brit- sche bommenwerpers boven West-Duitsch gebied. In een stad in het Ruhrgebied werd door brisant- en brandbom men schade in woonwijken aangericht. De burgerbevol king leed verliezen. Volgens de tot dusverre ontvangen be- richten werden eenige der vij andelijke vliegtuigen neerge schoten. 'S HEERENHOEK. Advertenties en abonnementen worden aangenomen door C. J. MENHEEHR het tot nu .toe geweest was. Die paar woorden hadden haar versterkt en blij gemaakt, want zij voelde e: in, dat mijnheer Van Manderen iets van zijn bitterheid had afge legd en bezig was een gewoon vader te worden. Als deze ver andering mocht voortduren, zou haar taak op Iepenrode heel wat eenvoudiger worden. Even voor tien uur werd er gebeld. Toos dacht, dat het juffrouw Garste»o. was, die Ka- reltje kwam halen voor zijn lessen, en ging zelf open doen. Maar in plaats van de spitse dominé's zuster stonden er twee werklieden voor de deur met een groote platte kist „Wij komen voor de hennne- ringsplaquette, juffrouw". „Herinneringsplaquette vroeg Toos verwonderd. „Ja juffrouw, ter herinne ring aan mevrouw Van Man deren. Het moet aan de ach termuur op het Zuiden worden aangebracht". En op het zelfde oogenblik klonk het geluid van wieier. óp grind en juffrouw Garsten stapte weer uit haar poney- wagentje. (Wordt vervolgd.) EEN AMERIKAANSCH WITBOEK VERSCHENEN. Naar het D.N.B. uit Lissa bon verneemt heeft het Ameri- kaansche departement van buitenlandsche zaken volgens den Engelse-hen nieuwsdienst een witboek uitgegeven over het streven van de Ver. Sta- ten om den tweeden wereld oorlog gedurende de tien jaren tot aan Pearl Harbor te ver hinderen. Het witboek zou, naar beweerd wordt, een uit gebreid overzicht van de Ame- rikaansche politiek van 1933 tot 1943 geven. In een commentaar schrijft de diplomatieke correspon- dent van het D.N3.» dat dit witboek een poging is om de Amerikaansche openbare mee ning voor te bereiden op de poging van Roosevelt om de verantwoordelijkheid voor het uitbreken van den oorlog op anderen af te wentelen. De ge publiceerde documenten wor den een zeer zware aanklacht tegen de agressie politiek der Ver. Staten. De diplomatieke medewer ker van het D.N.B. bespreekt de inleiding, welke Cordell Huil heeft geschreven en schrijft vervolgens De politiek van druk en af- - persing van president Roose velt jegens Japan en Italië, die hij onder den* dekmantel der neutraliteit heeft gevoerd, wordt uit dit. witboek vooral duidelijk, Waarbij vooral de be kentenis aandacht verdient, dat naar de meening van lei dende kringen Li de Ver. Staten de „naar verhouding gebrekkige militaire voorbe reiding der Ver. Staten een oorlogsrisico niet raadzaam maakte". Daardoor wordt onweerleg baar bewezen, dat het destijds Roosevelt en zijn adviseurs er slechts op aan kwam tydN te winnen. Niet minder ophelderend zijn de verklaringen van het witboek inzake de .buitenland sche politiek der V. S. jegens Frankrijk, die, naar met cyni sche openhartigheid wordt verklaard, er in bestaan heeft Frankrijk na zijn ineenstorting tegen de spilmogendheden op te hitsen en het iedere poging c tot oprechte samenwerking met Europa te verhinderen. Het zou te ver voeren in te gaan op alle bijzonderheden van het witboek, dat niet het door Roosevelt verwachte alibi blijkt te 4in. doch een zeer scherpe aanklacht wordt tegen dengene, die zich tegenover zijn volk en de wereld zou willen schoonwasschen van zijn zware schuld aan dezen oorlog.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 6