V ADVOCAAT ROTTERDAM Nederland zal-het venster aan de-Westzijde blijven Te Utrecht is op plechtige wijze het tweejarig bestaan van het technisch gilde her dacht. Eenige honderden tech nici begroetten Mussert bij zyn binnentreden met een krachtig „hou zee". De secr.-penning- meestef, de heer J. M. Figee, deelde mede. dat het technisch gilde was gegroeid tot een le dental van 1700, De eerste spreker, de leider van het Ned. Arbeidsfront, H. J. Woudenberg, zeide, dat het technisch gilde samen met het N.A.F. op de bres moet staan voor de verheffing van onze volkskracht en volkswelvaart, want de waarde en de betee- kenis van een volk worden r~- bepaald door het tech nisch kunnen van een volk. Spr. zeide van plan te zyn ln het N.A.F. een afdeeling „alge- meene techniek" te zullen op richten. Uitvoerig stond spr. stil bH de begrippen „Betrieb", „Betriebsführer" en „Gefolg- schaft". Al is het jammer, al dus spr., dat we voor deze drie woorden geen Nederlandsche woorden hebben, daarmede zal onze taal niet vallen of staan. Spreekt men ook niet van brid gen, tractor, chassis, auto enz. enz. en is daardoor onze taal verdwenen? Vervolgens spr. Ir. P. F. Hee reman van de Ned. Oost Com pagnie over „de inzet van onze technici in het Oosten''. Spr. Zeide dat de Nederlandscne deelname aan de ontsluiting van grondgebieden ln het Oos ten verledig is. n.l. de boeren-, de handels-, de ambachts- en de industrie-inzet. Spr. deelde mede, dat er een Ned. Oost- reedery is opgericht. Ook voor het technisch gilde bestaat er ln het Oosten een groote inzet- mogelijkheid. De gildeleider, dr. ing. W. A. Herweyer, zeide dat men nu toch wel zoo langzamer hand tot het inzicht is geko men, dat een nauw samengaan van alle technici voor een vruchtdragende ontwikkeling van de Nederlandsche techhiefc een levensvoorwaarde is. De allereerste taak van de Ne derlandsche ingenieurs is, om met inzet van alle krachten mee te werken aan een ge meenschappelijke Europeesche overwinning. Direct daarna volgt de noodzaak de Ned. volkskracht op technisch en industrieel gebied in stand te houden en de plicht ons volk van de allernoodzakeiyk- ste industrieele producten op het gebied van kleeding. voe ding, woning, gezondheid en cultuur te voorzien. Spr. zeide dat met recht wordt verwacht dat spoedig 'n offlcicele erkenning van de or ganisatie zal plaats hebben en uitte den wensch, dat de kwes tie van de bescherming van den ingenieurstitel op korten ter mijn definitief wordt geregeld. Voorts wees spr. op het be lang van een doelbewuste scho ling van de technici en achtte een nauwkeurig onderzoek naar de beschikbare vakkrach ten noodzakelijk, opdat deze krachten kunnen worden inge zet op plaatsen waar zij zich het beste kunnen ontplooien. liet gilde is thans onderver deeld in de hoofdafdeelingen: algemeene techniek, werktuig bouw, technische economie; energie; mijnbouw; chemie; weg- en waterbouwkunde, wo ning- en stedenbouw. Spr. besloot zijn rede met een bespreking van de moge lijkheden voor onze industrie bij den opbouw van het nieuwe Europa. Rede van Mussert. Mussert betoogde in zijn rede dat de ingenieurs de techniek omhoog brengen. De aanwen ding van die techniek is in de hand van anderen gelegen. De Europeesche techniek, vervolg de Mussert, staat nu in dienst van den oorlog, en dat is maar goed ook, want anders zou Rusland met zfln technische wals een aanslag op Europa plegen. Rusland ziet Europa als een paradijs en terecht. De Volkenbond was er om Europa verdeeld en dus zwak te hou den, en als er geen fascisme en nationaal-socialisme zouden zijn geweest, zou er geen Euro pa meer bestaan. Tegelijkertijd met Rusland, is Amerika op het Europeesche dak gevallen. E,n zoo ia voor Europa de strijd op leven en dood ontstaan. Als Europa ver liest, ziet het er voor ons, nat. socialisten, slecht uit, maar niet minder voor alle anderen, die nu nog, dank zij het nat. socialisme, hun leven kunnen leven. Het communisme, zal al les vernietigen. Wint Europa, zullen wij aan een overheer- schend Duitschland krijgen met vazal staten? zoo vroeg Mus sert zich af. Nee, laten wij deze gedachte eens en voor al uitroeien. Op 10 Dec. van dit jaar heeft Adolf Hitler tegen Mussert gezegd, dat dat van hem niet te verwachten is. Vertrouwen aan beide zijden zal er zijn en al -zal het nieuwe Europa door Hitler en Musso lini worden geleid, elk Euro- fieesch volk, dus ook Npder- and, zal die plaats verkrijgen in de volkerengemeenschap, welke het krachtens zijn pres taties zal verdienen. Wat wij hebben te doen, is zoo sterk mogelijk te worden, aldus Mus sert, om straks in het nieuwe Europa zooveel mogelijk te ge ven. Nederland zal blijven het venster aan de Westzijde en hier willen w\j blijven wonen en werken. Gaarne willen wij ons aandeel leveren in het Oos ten, als ons die taak wordt op gedragen, maar men moet Ne derland niet zien als een men- schen-reservoir, waaruit men naar willekeur zou kunnen putten. i-Jït mag nooit ee*. 11 lenschinvca strooiing over Eu- •cpa wc* den. Ik ben echter van meening, aldus spr., dat er nog altijd te weinig Nederlanders in Europa zijn en zeker te weinig Nederlandsche soldaten. Voor acht. t.w. artsen, dierenartsen, vroedvrouwen en bakers, met- inwonende verpleegsters de verdediging van Europa zullen honderdduizenden solda ten noodig zijn. Engeland mag dan zeggen, dat ik die aan Hitler heb aangeboden, de wer kelijkheid is, dat ik er niet over beschik was het maar waar en dat Hitier ze ook niet wil hebben. Een gezond volk opbouwen is geen Kleinigheid en de tech nici zullen er hun aandeel ten volle in hebben. Europa be woonbaar maken voor de Euro peanen, dat is het doel. Mussert besloot zijn rede met er op te wijzen, dat in de toe komst vooral de industrie en het verkeer een groote rol zul len gaan spélen. Ons vertrou wen in die toekomst is onbe perkt. Ons volk zal niet ten gronde gaan, omdat de goede eigenschappen nog steeds aan wezig zijn. De WlntcrhulploterU. Sedert Augustus jl. zijn thans van de uit 6 millioen loten bestaande Winterhulp- loterij !942 ongeveer 4 mil lioen loten verkocht. De nes- teerende series, N, L. F. en C.. in totaal 2 millioen loten tel lende zullen in Februari ver kocht zijn. In deze laatste 2 millioen loten zit nog een zeer groot aantal geldprijzen. Met nog niet uitbetaalde prijzen en premies valt or op ongeveer één millioen gulden aan loten nog meer dan 'n half millioen gulden aan prijzen en premies te winnen- De heer F. J. Ja ger, fabrikant te Sappemeer, die regelmatig aantallen Win- terhulploten koopt, won dezer dagen nog een hoofdprijs van 5000 van serie A. Executies in Noord-Afrika. Naar uit Algiers wordt ge meld, zijn aldaar Zaterdag op bevel van den bevoegden Ame- rikaanschen bevelhebber zes Fransche officieren, teweten 3 kapiteins, een le en 2 2de lui tenants, wegen 8 spionnage standrechtelijk doodgeschoten, daar deze officieren den eed van trouw aan Darlan hebben geweigerd. AANMELDINGSPLICHT WERKLOOZEN. Het kan zijn nut hebben nog eens to herinneren .aan den plicht voor mannen en onge huwde vrouwen van Nederland sche of zonder nationaliteit, van 18 t.m. 40 Jaar. die hier te lande wonen of hun gewoon verblijf hebben en die niet of niet volledig uit "eigen midde len in hun levensonderhoud kunnen voorzien, zich by het voor hun woonplaats bevoegde gewestelijke arbeidsbureau te melden ter inschrijving als werkzoekende. Van deze ver plichting zijn slechts uitgeslo ten personen die zich reeas als werkzoekende hebben aange meld; zij die in dienstbetrek king staan, niet minder dan 4 per week verdienen en niet minder dan 24 uur per week werken. Voorts personen die wegens wetenschappelijke of vakstudie niet of niet volledig tn staat zijn in hun levenson derhoud te voorzien en nog geen 24 jaar zHn; personen die wegens geestelijke of lichame lijke gebreken niet of niet vol ledig in hun levensonderhoud kunnen voorzien en zij die uit eigen middelen doch op andere wijze dan door arbeid volledig in hun levensonderhoud kun nen voorzien. Hier worden be doeld inkomsten uit eigen ver mogen waarover men reeds op 1 Maart 1942 de beschikking had. Wanneer een dienstbetrek king een einde neemt en niet dadelijk een nieuwe wordt aan vaard, moet men zich binnen 48 uur by het gew. arbeids bureau aanmelden. BATTERIJEN VOOR ZAJKLANTAARNS. Het ligt in de bedoeling, pe riodiek batterijen voor zaklan taarns ter beschikking te stel len van bepaalde groepen ge bruikers, die zelfstandig een beroep uitoefenen, waarbij het gebruik van een zaklantaarn noodzakelijk moet worden ge- Land- en Tuinbouw Een nieuwe groente met hoog vitamine-C gehalte. De kweeker Niek Zwadn te Enkhuizen, heeft een nieuwe groente geteeld, welke het midden houdt tusschen dg be leende roode biet en de oranje gele pev,j, en veel vitamine-C bevat. De „wobbie", zooals de peen wordt genoemd, heeft onge veer het formaat van winter peen en de tint van de roode jdet, zoowel wat- de schil als wat den vleeschwand betreft, terwijl de kern, de eigenlijke peen, geelachtig is. In rauwen toestand smaakt zy min of meer als een wortel, doch in gekookten of gestoofden staat heeft zij den smaak van bie ten, doch riekt naar peren. uit een onderzoek is geble ken, dat de veredelde peen, de wobble" een zeer hoog ge halte aan ascorbinezuur (d.i. vitamine-C) bevat, een gehal te, dat by nog niet geheel vol groeide exemplaren 36.0 milli- f ram 'per 100 gram bedroeg, egenover 6.6 mg. by den ge wonen (Flakkeesehen) wortel en 4.4 mg. by de biet of kroot, resp. 11.5 tot 23.6 mg, bU vol groeide exemplarenvan de wobbie, tegenover 4.6 tot 4 bij den gewonen wortel. Overigens heeft men hier te doen met een plant, die reeds in de zestiende eeuw door Do. donaeus in zijn „Cruydtboeck" werd beschreven. Als groente is zij evenwel tot nu toe onbekend gebleven Voor dit jaar is de voorraad wobbles om te poten echter nog beperkt tot enkele dui zenden kg. ten behoeve van volkstuinders en van fabrie ken, die voor haar personeel tuinen beschikbaar hebben ge steld. Het zaad kan evenwel in zakjes worden geleverd a~n hen, die lust hebben .om zelf tot den uitzaai over te gaan. verplegers, apothekers, geeste lijken, bodediensten en vracht rijders, zeevisschers en binnen schippers. Deze i personen kunnen zich hiertoe vóór 1 Januari a.s. by een detailhandelaar naar hun keuze laten Inschrijven door middel van een inschrijvings formulier, dat by den detail handelaar kosteloos verkryg- baar ls. De detailhandelaar moet de gegevens van het in- schryvingsformulier vergelij ken met het persoonsbewijs van den aanvrager. Wanneer iemand zich by meer dan één detailhandelaar heeft doen in schrijven. zal hrj van levering worden uitgesloten. De eerste toewyzing zal on geveer medio Januari 1943 kunnen geschieden. Mocht de- detailhandelaar in gebreke blyven de batterijen aan een ingeschreven verbruiker af te leveren, dan dient de betrok kene zich te wenden tot het bureau voor de metalenver- werkende industrie, Riouw- straat 182, 's-Gravenhage. Aardbeving waargenomen. Do seismografeo van net Ncd. Met. Instituut registreerden op Zondag 20 Dcc. om 15 uur 1 min. 26 sec. (M.E.T.) een zeer sterke aardbeving uit Weste lijke richting, oorspronkelijk op 2800 k.m. in de*n Atlanti- schen Oceaan benoorden de Azoron. Plannen van Greenwood. De leider dor Engelsche labour- party, Greenwood, heeft er voor gepleit na den aorlog aan Duitschland de burgeriykc luchtvaart te ontnenleri. Men moest ook de mogelijkheid overwegen bepaalde bedrijven ln Duitschland stil te leggen of aan internationale contróle te onderwerpen. In denzelfden S«st uitte brigade-generaal orgrtn zich. Duitschland mocht volgens hem in geen jeval zijn chemische en vTieg- ulglndustrie behouden. Deze industrieën moesten volkomen vernietigd worden. Behandeling der Spaansche kinderen in do Sovjet-Unie. Een jeugdige Spaansche, die in 1937 door de Sovjets was ont voerd. heeft by haar terugkeer in het vaderland, haar indruk ken weergegeven van haar ge dwongen verblnf te Leningrad. Van de ruim 3000 Spaansche kinderen, die tydens don bur geroorlog via Londen naar Le ningrad gebracht zyn, zoo ver telde zij, is thans nog slechts een klein deel in leven. De ver zorging te Leningrad was Ver schrikkelijk. Op straat zag men menschen van honger neerstorten en terstond dood- vriezen. De Spaansche kinde ren hadden tyaens den barren winter moeten wonen in onver warmde kelders. Toen de Duit- sche druk op Leningrad steeds sterker werd, had men hen in open vrachtauto's over het be vroren Ladogameer vervoerd. Verscheidene auto's zyn tijdens de rit door het ijs gezakt, doch er was niemand die zich om de kinderen in doodsnood bekom merde. Na een langen tocht in open wagens door heel Rus land heeft men de kinderen naar den Kaukasus gebracht, waar zy te werk gesteld wer den aan vestingwerken. Hier is een groot deel der kinderen, die de reis doorstaan hadden, van honger omgekomen. De jeugdige Spaansche was er met een kleine groep andere kna pen en meisjes in geslaagd om naar de Duitschers over te loopen Musea en tentoonstellingen. Er bestaat een zeker misver stand ta.v. musea en tentoon stellingen en de bedrijfsslui ting. Alle tentoonstellingen, zoowel in musea, als elders, zullen echter tydens de feest dagen geopend biyven. met iljn explosieve He Zwarte Zee. of-Pax Holl. m. 'IR S.S. 'ag 27 Dec. 5 uur over jrsum I op DE Luistert van 11.30 den zenik-. golflengte 415 meter naar de stem der S.S. Onderwerp:. „S. S.-gedachten bij zonnew-ande". Pijnen in de lede maten verdwenen IK KAN WEER WANDELEN ALS VROEGER. Mevr. M. L. to W. schrijft, d.d. 25-l-'40: „Sedert Jaren leed ik aan scheuten in do ledematen en pijn ln do kniegewrichten, zóó hevig, dat ik af on toe een stok gebrui ken moest. Reed 8 na het gebruik van enkele Ovaaltjes kon ik des nachts weer slapen en thans na eenige maanden zUn de pijnen heelcmaal verdwenen en kan Ik ondanks mijn 62 jaren en 106 Kg. lichaamsgewicht weer loopen als vroeger". BIJ rheumatlek. Ischias, spit, verkoudheid, griep, zenuw- en hoofdpijn helpen do Ovaaltjes van het Trlnoral Agentschap. Deze hebben geen schadelijken Invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Origineele ver pakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en dro gisterijen verkrijgbaar, Trlneral Agentschap Nassaukado 8373, Amsterdam. Besluiten, Benoemingen enz De wd. commissaris der Pro vincie Zeeland heeft alsnog be noomd tot lid der door hem Inge stelde commissie tot het ontwer pen van een concept-verordening nopens het verplicht onderzoek naar tuberculose van melkgevende koelen, den heer S. J. Hoogs tra, dierenarts to Middelburg, NA DEN SLAG BIJ TOROPETS. Na de zuivering van het om- singelingsgebied ten Zuidoos ten van Toropcts is in dit ge bied de activiteit minder ge worden. De verliezen der bol sjewisten waren te groot, dan dat de vyand onmiddellyk weer tot tegenaanvallen kon over gaan. Het wisselende weer en de activiteit van de Duitsche luchtmacht bemoeilijkten bo vendien de aanvulling van de zwaar geteisterde formaties en de reorganisatie van de vyan- déiyke ravitailleering. In dpn slag tegen het eerste gemoto riseerde Meck-Sovjetcorps wer den vijf Sovjetbrigades, als mede twee pantserbrigades vernietigd. Bovendien werden twee divisies infanterie, een brigade en een pantserregi ment zwaar geteisterd. Ten Zuiden van Rsjef zijn de massale aanvallen van den vyand na dc ineenstorting door zwakkere plaatseiyke aanval len gevolgd. Het zwaartepunt van de gevechten op 19 De cember lag in den Zuidelyken. sector van het Oosteiyke front. Tusschen de Wolga en Don zyn Duitsche gepantserde strijdkrachten en Roemeensche formaties in den aanval, zy wierpen den.vijand ln Noord- oosteiyko richting terug. Gemengd Nieuws Toen een meisje haar vader des avonds* eten ging brengen in een seinhuisje te Wormerveer, is zb bij een brug door een goederentrein gegrepen. Zij werd later zwaar gewond uit de Nauernasche vaart opgehaald. Een baby van on- geveer 3 maanden is voor de woning, van den heer V. in de Speelstraat te Hengelo te von deling gelegd. De kleine lag in een reis Hegje, waarin zich een warm kruikje, een flesch melk, een pakje luiers en an der babygoed, een reserve speen en een doos poeder be vond. Een acht maanden oud kind van de familie M. P. in de Groningsche straat te Losser, dat met zware brand wonden in het r.k. ziekenhuis was opgenomen, doordat het een pan met heete hooi op het lichaam kreeg, is aan de ver wondingen overleden. „Ik kom van den Nederlandschen Vrouwenbond. Wy willen graag de zorgen van de huisvrouwen in dezen moeilijken tyd verlichten en daarom helpen wy bij het koo- pen van distributie-artikelen. U hoeft dan niet in de ry te staan en bent er zeker van dat u ook inderdaad alles op uw bonnen krygt waar u »echt op hebt" Zoo hadecn keurig uitziende dame gesproken tot een 67-iarige huisvrouw uit de Goudsbloemstraat te Am sterdam. Met negen gulden en een aantal distributiebonnen gingdedame heen, en de huis vrouw wachtte. Zy wachtte enkele digen lang, maar de politie, die toen op de hoogte werd gesteld, gelooft ook niet dat de boodschappen in de Goudsbloemstraat zullen aan komen. De politie ziet in deze dame een gewone oplichtster, die een nieuwe truc toepast en zoekt haar daarom. Tydens het spitten op een stuk bouwterrein aan de Albertus Perkstraat te Hil versum, vond een 16-jarige ion gen een pakje, dat by onder zoek het lijkje van een pasge boren kind van het mannelijk geslacht bleek te bevatten. Het lijkje was in eenige oude kran ten gewikkeld. Het4 dievengilde heeft in het afgeloopen week einde te Amsterdam weer flink zyn slag geslagen. Uit een ma- gazyn in de Falckstraat stalen zy twee radiotoestellen. 102 le deren actetasschen, 25 horloges en 5000 sigaren in kistjes van 50 st., ter gezamenlijke waar- do van S 10.000. Uit een con fectiefabriek op de Nieuwe Achtergracht werd 2495 aan textielgoederen gestolen. Op de O.Z. Voorburgwal werd ln vier naast elkaar gelegen per- ceelen ingebroken. Hierbij ver dwenen schryfmachine, radio toestellen, ry wielonderdeelen en naaimachihes. De dieven waren door een gat in het dak van een der perceelen te maken, binnen gekomen en hebben ver der binnenbraak gepleegd. By een expediteur in de Spuistraat werd een steenen pot met drie duizend gulden meegenomen. Tw is tend over een geldkwestie, heeft een 70-iari- ge landbouwer, die als weduw naar met zyn kinderen en kleinkinderen en zijn orpgehuw- den broer te Wierden samen woonde, zijn 61-jarigen broer met een broodmes in den rug gestoken. Deze, ernstig getrot- fen in een long, is thans na eenigen. tijd in een ziekenhuis te Almelo aan de gevolgen overleden. De dader heeft een bekentenis afgelegd en is in het huis van bewaring ingeslo ten. Hy stond, evenals zyn fa milie, gunstig bekend. Midden in den nacht lien een man door een gangetje langs een perceel aan het Noordeinde te Den Haag. met twee zware kófers te slee pen. Surveilleerende agenten vertrouwden dit zaakje niet en< hielden den 20-jarigen man aan. De koffers bleken vijf zilver vossen en vier kostbare bont mantels, ter waarde van 7000 gld. te bevatten. De man had de deud van een zaak in sport artikelen geforceerd en zich vervolgens door verbreking van een ruit toegang verschaft tot een naastgelegen bontzaak. Een zwarte handel- centrale, welke haar zetel had in een logement in de Kam steeg te Helmond is onschade lijk femaakt. De hand werd gelegd op een partytje boter, een groote hoeveelheid choco lade en suikergoed alsmede op 465 boterbonnen, 1342 snoep bonnen en kleinere aantallen versnaperingenkaarten, melk- bonnen, suikerbonnen, brood bonnen. kousenbonnen en tex tielpunten. Een jongeman werd gearresteerd, terwyl tegen Helmonders en een in het lo gement wonende Chinees pro ces-verbaal werd opgemaakt. Tijdens een huise lijken twist, ongeveer 2 we ken geleden, stak de 74-jarige gehuwde B. zyn inwonenden ongehuwden 64-jarigen broei met een mes in den schouder, waarbij de longen werden ge raakt. In het ziekenhuis te Almelo is het slachtoffer thans overleden. De dader is gearresteerd. In de afgeloopen twee maanden hebben de 22- jarige melkbezorger C. K., de 34-jarige chauffeur M. K. en de 28-jarige slijper J. K. te Den Haag. in de woning var laatstgenoemde zeven geiten geslacht en het vleesch ver kocht. De Haagsche politie deed een inval en nam een hoeveelheid vet en vleesch. slachtgereedschap en zes le vende geiten by de gebroeders K. in beslag. Het drietal is in arrest gesteld. Van een vrouw, wonende op de Admiralen gracht te Amsterdam, is eeni gen tijd geleden, toen zij uil de stad was, de geheele inboe del gestolen. De dader, eer. 27-jarigen kantoorbediende, ls thans aangehouden. De Inboe del is in de woning van dep dief aangetroffen. Op de spoorbaan naby het Westerpark te Am sterdam is een spoorwegbe ambte die daar over de rails liep, door een electrischen trein gegrepen en op slag ge dood. In een badkamer van een woning te Den Haag is een complete dlstllleerin- stallatie ontdekt. Zy bestond uit 2 badkuipen, verschillende melk-bussen en een gasstel, met elkaar verbonden door netjes gesoldeerde buizen. In de eene badkuip bevonden zich 250 1. gistende vloeistof, in de andere 100 1. afgewerkte vloei stof. Verder bevatte een groo te bemande flesch 50 1. sterke drank. Installatie en produc ten zyn in beslag genomen. De broodomzet in het grensdorpje Putte was den laatsten tijd schrikbarend op- geloopen. Er werd heel wat meer brood omgezet, dan de betrekkelijk geringe bevolking zou kunnen consumeeren. Na een door ambtenaren ingesteld onderzoek is een 6-tal perso nen gearresteerd, die zich aan opkoopen van broodbonnen hadden schuldig gemaakt. Mei deze bonnen betrokken ztj de brooden van de 7 bakkers, die Putte telt, om ze vandaar naar België over te brengen. De laatste maanden moeten op de ze wijze ongev. 100.000 broo den over de grens gegaan zyn De noodige baaltjes bloem zyn bij de bakkers ln beslag genomen. In de vroege du Is- temis begaf de ruim 80-Jari ge" weduwe Z. uit Zuid-Lutte, gemeente Losser, zich per ry wiel naar de kerk. Het krasse oudje, dat door haar dageiijk- schen kerkgang den weg wel blind kan rijden, passeert al- tyd zeer voorzichtig den on be waakten overweg op de iyn Oldenzaal-Benthelm. Zij stap te dan van haar rywie), koek de spoorbaan af of alles veilig was en wandelde dan naast haar rijwiel over de spoor baan. Dat deed zy ook den noodlottigen morgen. Een trein uit de richting Oldenzafcil liet zy passeeren, doch zy bemerk te niet dat van de tegenover gestelde zijde een locomotief naderde. Zij werd gegrepen en op slag gedood. Voor de huisvrouw Het menu voor de kerstweek. Het voorlichtingsbureau van dei: voedingsraad schrijft:* Het is niet eenvoudig voor komende feestdagen een menu vast te stellen. Men wil immers het menu op de kerstdagen graag wat gezellig maken, een feestelijk tintje geven. Hieronder* vindt ge een voorbeeld, dat uitgevoerd kan worden met de rantsoenen. Zij, die over inmaak beschikken, zullen allicht voor deze dogen er een ex traatje uithalen. Voor de Zonda gen kookt men een groote pan mei soep», die twee dagen dienst kan doen. De bruine ragout wordt gemaakt van de vleeschresten van den eer-" .sten Kerstdag. De citroencrème is van citroensap» kunstcreme en ge latine. Wanneer men wat water met citroenschil laat trekken, hierin de gejatinc en suiker op lost en daar/a het citroensap toe voegt en het mengsel af laat koe len, zal het vermengd met kunst creme een smakelijk. luchtig toetje opleveren. De pikante roode kool is extra gekruid, men kan er wat meer sui ker en azün aan toevoegen dan gewoonlijk of eén handje zuurkool mee laten koken. le Kerstdag: kop vermicellisoep, aardappelen, groot vleesch, brus- selseh lof. kerstster. 2e Kerstdag: vermicellisoep, aardappelen, brulpe ragout, sprui ten, citroencrème. Zondag: aardappelen, gebakken bloedworst, pikante roode kool, tapiocavla. Maandag: aardappelsoep met groenten. Dinsdag: aardappelen, mosselen- hachee, geraspte rauwe, wortel. Woensdag: stoofschotel van knolselderij, wortelen, prei en aardappelen. Donderdag: stamppot zuurkool. Fikante ragout. Het overgehouden vleesch van den eersten Kestdag fa 1- bouillon (van een bouillonblokje of van bruin van jus verdund met water), 2 afgestreken lepels boter, 6 le pels bloem, peper, laurierblad (thijm). spaansche peper, fa lepel paprika, naar smaak sitroensap of azün of iets suiker. De -boter smelten, het meel toe voegen en onder voortdurend roe ren bruin laten branden. Daarna de kruiden en den bouillon toe voegen, scheutje voor scheutje, de massa steeds omroeren en door laten koken. Het vleesch In blokjes snijden en met de saus vermen gen. De ragout op smaak afmaken net peper, aout, ritroensap of azijn en misschien iets suiker en no{| even door laten stoven. Het laurierblaadje en de Spaan sche "pepers verwijderen en de ra gout opdienen. Kerstster. 125 g. bloem, 30 g. custardpoe- der. 100 g. suiker, 1 dl. taptemelk of water. 10 g. bakpoeder, zout, geraspte citroenschil. Bloem, custardpoeder, zout en bakpoeder samen zeven. De melk de citroenschil en de suiker toe voegen en de massa roeren tot zij gelijkmatig la. Een stroopblik of ronde trommel heel dun met bo ter insmeren (daarvoor een vet boterpapiertje gebruiken) het deeg er in overbrengen en de trommel sluiten. (De trommel mag niet hooger dan voor 2/3 gevuld zijn). In een pannetje met water aan de kook brengen, het trcrmmeltje erin f AARDBEVING IN ANATOLIË- Het gebied van Erba-Tokat- Nikdat in N.-Anatoljë is door een ernstige aardbeving ge teisterd. Volgens de eerste berichten zouden daarby 600 personen gedood en verschei dene honderden gewond zijn. In Erba ontstonden groote branden, die Maandagavond nog niet g&duscht waren, on danks d ehulp van brandweer uit de omgeving. Erba is het centrum van een tabakgebied en het, is te verwachten, dat verscheidene millioenen kilo grammen van den opgeslagen oogst verbrand zyn. Drie jaar geleden is dezelf de streek eveneens om dezen tyd van het jaar ernstig ge troffen door de groote aard beving van Ersinds.ian die 40.000 menschen he: leven heeft gekost. Burgerlijke Stand GOES. Franclna Johanna Traas, oud 5 dagen, wonende te 'a-Heer Arendskerke. Geboren: Adrianus Willem, z. Johanis Albrecht Verbeent en Adriana Westdorp. VROUWENPOLDER. Van 13 tm. 19 Deo. 1942. Overleden: JannetJo de Plue, echtgen. van Maxinua van Zweedcn. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. Trekking van Maandag. 2000: 20958: 1500: 6389 400 6039, 9624. 16410, 200: 2719. 1624S. 19971; 1742, 7649, 7663, 8484, 16297. Radio-Programma WOENSDAG. Hilversum 1 415,5 m. 12.05 ork. Willebrandts; 12.45 ber. 13.00 BNO; 13.10 18e eeuwsche muz. 14.00 ork. v. Krevelen en Wouters; 15.00 voordracht: 15.15 gevrar. progr. 16.45 ber.^ 17.00 cello en plano; 17.30 luisterspel: 17.50 Harmonie ork.; 18.30 ber.; 18.40 ork. Wouters; 19.00 cau serie: 19.15 Mis van Hay dn: 20.15 cn plano; 20.45 Symphonlach conc.21.45 ber.; 22.00 gram. Hilversum II 301.5 m. 12.30 land bouw; 12.45 ber.; 13.05 amusementn- ork.; 14,00 Godsd. uits.; 14.30 Haarl. ork. ver.; 15.30. voor de vrouw; 16.45 gram.; 16.07 klndtrconc.16.45 ber.; 17.00 voor de Jeugd; 17.30 baJletmu*.; 17.45 BNO: 18.00 walsen; 18.15 luis terspel; 18.30 opera; 19.15 gram.; 19.30 gevr. progr.; 19.-15 ber.; 19.56 gevar. progr.; 21.45 ber.; 22.00 BNO; 22.10 Avondwijding; 22.20 zie Hilv. I. plaatsen en het deeg 1 uur op een zacht vuurtje laten koken. Oppassen, dat het water niet ln het trommeltje kookt. De koek uit de trommel laten glijden, koud la ten worden en doormidden snij den. Een htlft nog eens doormid den snijden en wat custardvla tus schen cle twee stukken strijken. De andere helft ln zes punten snij den Deze «nn de lange zijde met custardvla bestrijken. De punten ln stervorm om de eerste helft plaatsey. liet geheel aan den bo venkant. met roode jam bedekken. Jonkheer en Mevrouw RUT GERS VAN ROZENBURG— KANTSHEER geven m*t vreugde kennis van dc ge boorte van hunne Dochter ADA WIL1IELM1NA. Middelburg, 21 Dec. 1942. Nadorstwcg 36. Heden verblijdde ons de Hccrc met de voorspoedige geboorte van een Dochter JACOMINA CORNELIA. A. VAN LIERE. C. VAN LIERE— WALHOUT. Borssele. 18 Dec. 1942. Pastorie Geref. Gem. Door het verbindend wor den der eenige uitdeelings- IHst, is het faillissement van P. C. C. VAN LEEU WEN, te Helnkenszand, geëindigd. De Curator: Mr. A. H. KUIPERS. TANDARTS RÖTHENGATTER Kruinlngen, AFWEZIG 34 Dec- tot 5 Januari. Verloofd M. P. DE WITTE en DIRK DE KU1JPKR. Abeelsche Zandweg C 41. Vli83ingsche Molenstraat 8. Middelburg, le Kerstdag '-12. Ondertrouwt HENK SMOOR KAATJE BIMMEL Huwelijksvoltrekking D.V 80 Dec. a.s. 2.80 u. n.m. Kerkelijke inzegening te 2.45 u. n.m. in de Nèd H. Kerk te Domburg door den Woleerw. Heer da F G H Nicolaï. Sando in O. (Duilschland), Lager 5. huls 8 kamer 24. Domburg, Schflpweg E 162. Mün hartelIjken dank, ook namens mijn huisgen ooten uan allen die blijk van be- langsteling gaven op mijn 80sten verjaarda% MeJ. de Wed. L. RELJNHOUT—LOOIJ, Zomerstr. B 8, Eilewoutsdijk. Dokter Wolters, Vlissingen, houdt VVornsdatrmiddag GEEN SPREEKUUR. A. J. Witte Zonen Artistieke Bloembindery Steenenbeer 15 Vlissingen Telefoon 141 (te bereiken) Voor de graven KRANSEN van Edolden. GRAFBOUQUETTKN van Den en Hulst. KERSTROZEN. Verzenden naar alle plaatsen. V e r ra I' s t EEN SCHAAP, met oormerk 4977. De vinder wordt beloond.Aan- gifte bij C. DIERX. slager, Breskens. Een aankomende BAKKERSKN ECHT - of leerling gevraagd, by C. H. Wirtz, A 44, Ovezande. Voor 8trootnbesparlng wordt er alleen Vrijdags geslepen. FOCUS en N.V. VAN BOVEN Noordstraat, Middelburg. DE ZWARTE KIP GEDEPONEERD HANDELSMERK Stlclitlng Zeeland 1940. Secretariaat: Selssingel 4, Middelburg. GESLOTEN van 25 December tot en met 3 Januari a.s.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 2