Personeel f.7.500.000.000,- DAGMEISJE DE NEDERLANDSCHE GEDENCK-CLANCK. NA DRIEHONDERD JAAR EEN TWEEDE DRUK. Op 28 November 1626 ver scheen in de „Courante uyt lcalien en Duytsch-landt etc.' de volgende aankondiging Dese toecomende weecke sal uyt comen: „De Nederlant- sche Gedencclanck, cortelijc openbarende de voornaemste geschiedenisss vande Seven- tien Nederlantsche Provintien, t'sedert den aenvang der In- lantsche beroerte tot den jae- re 1625, vercieirt met figuer- lycke piaeten, stichtelijcke ry men ende Liedekens: ghestelt op Musijck Noten, beneffens de Tabletuer vande Luyt ende Cyter, door Adrianum Valeri- um. Men vintse te coop toe Amsterdam bij Jacob Dircksz. opde hoeck vande Ramskay. Ende ter Veer in Zeeland, b\j de Erfgenamen vanden -Au- Auteur." Onder auspiciën van de Stichting „Onze Oude Lette ren" verscheen eenige weken geleden bij de Wereldbiblio theek te Amsterdam de twee de druk van Adriaen Valerius Nederlandtsche Gedenckclanck Meer dan driehonderd jaren verliepen tusschen den eerster en den tweeden druk. Het pleit niet voor de belangstelling van het werk van den Veer- schen schepen. Zeker, wjj ken den vele Valerius-liederen uit bloemlezingen, uit verzame lingen volksliederen, terwijl juist in de laatste jaren wji denken aan het vroeger be sproken werk van dr. Bernet Kempers vele loffelijke po gingen werden ondernomen, om het Valeriuslied, waarin zich de Nederlandsche aard op zoo gelukkige wijze mani festeert, nader tot ons volk te brengen, maar Valerius en zijn werk werden ons er niet eigen door. Het geestelijke be zit van den Veerschen ge schiedschrijver was een ver geten erfenis, waarvan veler, het bestaan zelfs niet ver moedden. Inderdaad, een erfenis. Want in de opdracht, welke F. Va lerius aan de uitgave van de- Nederland tsche Gedenckclanck liét voorafgaan, deelt hij mede hoe het de bedoeling van den auteur was de geschiedenis sen. welke hij uit liefde tot het vaderland had beschreven den Staten van Zeeland aan te bieden. ,,Maer", aldus Valerius, „door de doot belet geweest zynde, heeft zijn goet voor nemen niet konnen voltrecken, 't welcke, van wegen myne me de-erfgenamen ende schuldi gen plicht alsnu eerst gedaer. ende uwer E.E.M. hier eer biediglycken op-gedragen en de toegeeygent word, hopendt dat uwer E.E.M. synen trou- hertigen arbeyd ende yver niet min als in zijn leven sal aen- genaem ende wel gevallig zijn also de selve niet anders Ie dienende als totter vrome, ende Vadei-lants-lief-hebben de herten vermakinge." Wij mogen de bewerkers er. den uitgever dankbaar zijn dat zij in dezen tijd de uitgave van een zoo uitermate belang rijk werk hebben aangedurfd Het heeft in een tijd, als waar in wij thans leven, zijn bijzon dere be teekenis: een stuk eigen Zeeuwsche geschiedenis Zeker, men- moet in aanmer king nemen, dat wij hier staar, tegenover de beschrijving dooi een tijdgenoot. In vele opzich ten zal Valerius, ook al heef. hij. naar hij te kennen geeft de gangbare historische litte ratuur geraadpleegd, niet var. een eenzijdige belichting var. het gebeuren van zijn tijd zjji. vrij te pleiten. Hij gaat ook wel af op geruchten en op wat uit pamfletten en schot schriften tot hem doordrong Hij is niet in de gelegenheid geweest zich van dit gebeuren te distantieeren en de feitei in een objectieve belichtinp tegen den achtergrond der his torische ontwikkeling te plaat sen. Hi1 heeft* al deze dinger hevig doorleefd, waar immer.' zijn vaderstad Veere er zoc nauw bij betrokken was. Wii kunnen het bezwaar eener on willekeurige eenzijdigheid ge voegelijk op den koop toe ne men, veeleer is het ook zoo. dat zijn beschrijving er aan boeiende elementen door wint- Want Valerius is een harts tochtelijk patriot. Men kan zich er echter slechts over ver bazen, dat zijn gepeperde com mentaren ook al was ge heel Walcheren aan de zijde van den Prins gekomen midden in den Spaanschen tijd het licht konden zien. Wij waardeeren Valerius ge meenlijk om zijn liederen die hij op een enkele uitzon dering na zelf vervaardigde maar den zin dezer liederen kan men eerst recht vatten, wanneer men deze ziet in het kader van het verhaal. Wie deze liederen, 'die zoo innig verbonden zijn met de geschiedenis der strijdende Ne derlanden uit de 17e eeuw, uit zijn verband rukt en er een anderen zin aan poogt te ge ven, begaat niet slechts een onrecht jegens Valerius, maar miskent bovendien den zin dei historie. Valerius had met het inlas- schen van deze liederen tus schen den tekst een zeer bij zondere bedoeling. Hij wilde ermede het geschiedverhaal dat in den traditioneelen be toogtrant werd gehouden, vooi een oogenblik onderbreken en de strekking ervan nog een; tot zijn lezers laten doordrin gen. als 't ware manend tot bezinning. Zoo gelezen wordt geschied verhaal en liederen één ondeel baar geheel, zoo gelezen wordt zijn verslag meer dan een op somming van feiten, maar een dwingend appèl bovendien aan de vaderlandsliefde, aan de trouw jegens den Prins, trouw ook aan de zaak der vader- landsche vrijheid. En niet minder dwingend is zjjn telkens herhaalde waar schuwing, eendrachtig te we zen. Om dit verhaal terstond op Zeeland te betrekken want deze Nederlandsche Ge- denck-klanck is in het bijzon der op den strijd van Zeeland afgestemd zoo mag hier al: een wijze les de waarschuwing van Valerius tot allen door dringen Maar syt eendrachtigh toch want dat is al u macht Daer eendracht niet en is, daer is oock geene kracht. Men leest de geschiedschrij ving van Valerius niet als een spannend verhaal, maar niet temin zal de lezing ervan dc aandacht vooftdurend gevat houden. Zulks te eerder, nu de bewerkers zich niet hebber vergenoegd met het geven var. verklarende kantteekeningen De oorspronkelijke uitgave werd ingeleid en voorzien var biografische, taalkundige, his torische en musicologische aanteekeningen door P. J Mecrtens, prof. dr. N. B. Ten- haeff en mevr. A. Komter— Kuipers. Deze toelichtinger. maken de uitgave tot een cul tuur-historisch document Zi doen ons de omstand-igheder kennen, waaronder Valeriur zjjn werk schreef. Valerius werk kan zeker niet weten- 3Cliappeljjk worden genoemd het heeft geenszins de preten tie, maar voor de kennis var den tijd, van de menschen, hur. moeiten, hun zorgen en hur strijd is het een geschrift vai. onwaardeerbare beteekenis. Dc Nederlandtsche GedenckclancJ is vooral een stoer getuigen!.- van geloof en onwrikbaai Godsvertrouwen. Daarmede i: het verslag van Valerius ge karakteriseerd. zij is de grond toon van de liederen en te recht stelt P. J. Meerten: vast, dat de tekst in zjjn hoog epunt een der fierste uitingen is van het Hollandsche ei Zeeuwsche nationalisme var de zeventiende éeuw als de mcest-kenmerkende karakter ei censchap van den 17e-eeuw- schen Calvinist. Waarlijk zonder Valerius en zijn werk moet het beeld van der, Nederlandschen aard onvolko men blijven. En het is wellicht voor een deel aan de gebrek ktge kennis op dit terrein t' wijten, dat vaak ook in eiger .'ïederlandschen kring den wa ren Nederlandschen aarc wordt miskend en dientenge volge onjuist beoordeeld. Deze klare getuigenissen van vroomheid en van Godsver trouwen naderen tot het diep ste wezen van den Nederland schen aard. zooals ook de fiere uitingen van den vrijheidszin kenmerkend mogen worden geheeten van den zeventiende eeuwschen Nederlander. In dien tachtig-jarigen strijd werd het karakter van dit volk gestaald, gehard in de hitte van den strjjd. door Va lerius terecht gezien als een heiligen oorlog.^ De bewerkers van Valerius' geschiedverhaal hebben daar op het accent laten vallen. Het zou te ver voeren, de bijdragen waarmede zij deze bijzondere uitgave hebben verrijkt in on derdeden te bespreken. Zij hebben niet de bedoeling gehad aan de Nederlandtsche Ge- denck-clanck een wetenschap pelijk tintje te geven al is daarmede .ïiets gezegd ten on gunste van de wetenschappe lijke waarde van hun arbeid Valerius leverde geen we tenschappelijk werk en zoo werd de omlijsting van het verhaal populair in den goeden zin gehouden. En dat is wel licht de grootste verdienste van dit wetenschappelijk vol komen verantwoorde werk, dat de bewerkers er juist door hun toelichtingen in zullen slagen, Valerius en zijn werk aan het Nederlandsche volk te brengen. Wö hooren veel over volk- sche kunst en velen ontgaat den zin van deze waardeering Welnu, in Valerius en zijn fiere geuzenliederen komt volksche kunst van het allerbeste ge halte tot ons. Want zijn werk ligt verankerd ln de ziel van ons volk, niet slechts in het volk der 17e-eeuwsche Neder landers, wier taal hij op zoc onopgesmukte wijze wist te hanteeren, maar het is een zui vere weerspiegeling van wat wij zoo gaarne willen herken nen als het eigene van den Nederlandschen aard. Dia aard, welke gekenmerkt wordt door een diep Godsver trouwen, èen fiereu vrijheids zin en een onbuigzaam door zettingsvermogen. En in dit opzicht houdt Valerius ons vaak een spiegel voor. Daarom begroeten wij de verschjjninp van den tweeden druk met innige voldoening. Want een spiegel hebben wij soms noo dig in oogenblikken van ver dwazing cn misplaatste zelf overschatting. Weest niet te prat al heb, je wat Want 't mooye weer neemt licht zijn keer Maar daarnaast moge dit lied in gerechtvaardigden trots weer eens gezongen worden Waer datmen sich al keerd of wend End' waermen loopt of staet Waer datmen reyst of rotst of rend, End' waermen henengaet, Daer vintmen, 't sy oock op wat Ree d' Hollander end' de Zeeuw' Sy loopen door de woeste zee. Als door het bosch de Leeuw' Visser AmeriUaanKCh hulpschip ver loren. Het Amerikaansche hulpschip „Alchlba" is volgens het Amerikaansche departe ment van marine in het Zuide lijk deel van den Stillen Oce aan verloren gegaan. Brttsche mijnenveger verlo ren. De Engelsche mijnenveger „Cromer" is, naar officieel te Londen wordt meegedeeld, ver loren gegaan. Het onder Panameesche vlag varende stoomschip „Amarylis" groot 4328 brt. is 2 Dec. in de nabijheid von Zoeloeland getorpedeerd en gezonken. Verklaring van generaal Car- lenas. Volgens een bericht uit Mexico heeft president Carde nas verklaard, dat Mexico ei niet aan denkt, ook maar één soldaat naar con overzeesch jorlogstooneel te sturen. STEUN AAN STILGELEGDE BEDRIJVEN. De huidige buitengewone omstandigheden hebben o.m. tot gevolg, dat bepaalde onder nemingen de werkzaamheden in haar bedrijven hebben moe ten staken. (Óp grond van een 5 Dec. '41 afgekondigd besluit steunverleening stilgelegde be drijven kan aan deze onderne mingen steun worden verleend, dio al dan niet bij wjjze van voorschot wordt verstrekt. Het besluit heeft alleen betrekking op industrieele ondernemingen. Handelsondernemingen, am- bachtsbedrijven, transportbe drijven vallen er niet onder, evenmin als de ondernemingen op 't gebied van de voedsel voorziening, voor welke op grond van het organisatiebe- sluit voedselvoorziening 1941 een afzonderlijke regeling kan worden getroffen. Om de voor steunuitkeering benoodigde gelden bijeen te brengen moeten alle werkende bedrijven op gelijken voet een algemeene heffing betalen, welks opbrengst gestort wordt in het algemeen fonds. De ver plichte bijdragen worden tot een maximum beperkt. Behalve de algemeene hef fing kent men ook de beperkte of bijzondere heffingen, die kunnen worden opgelegd aan die takken van bedr\jf, waartoe de gesteunde ondernemingen behooren, nl. do engste kring van vakgenooten die hetzelfde product vervaardigen. Dit be treft een onderlinge steunver leening in een bepaalden be drijfstak waarin concentratie van productie plaats heeft. De voor- en nadeelen dier concen tratie worden dan door heffing en steunuitkeering zooveel mo gelijk gelijkelijk over alle be drijven uit den bedrijfstak ver deeld. Deze laatste regeling zal grootendeels aan de bedrijfs groepen zelf kunnen worden overgelaten, waar het hier een onderlinge steunverleening be treft. Men moet dus onderscheid maken tusschen steun (uitkee- ring), gefinancierd uit bijzon dere heffingen (z,g. A-steun) en steun (uïtkeering) uit alge meene heffing (z.g. B-steun) Indien instandhouding van het bedrijf sociaal-economisch gerechtvaardigd is, ontvangen alle stilgelegde bedrijven op gelijke voet uitkeering uit het algemeen fonds. Wanneer een bedrijf reeds sinds lang op, den rand van het faillissement zweeft of slechts over een ver ouderde fabrieksoutillage be schikt, zal bijv. geen uitkeering kunnen plaats hebben. De steunuitkeering mag ook niet meer bedragen dan de kosten, noodzakelijk voor de instand houding van het bedrijf, Geen steun zal worden uitgekeerd aan een bedrijf, dat op grond van de winsten van andere tot de onderneming behoorende be drijven in stand kan worden gehouden. De hierboven genoemde richt- lijnen gelden uitsluitend voor den B-steun. Voor den A-steun, die meer het karakter draagt van een onderlinge steunver leening ter egalisatie van voor- en naaeelen, gelden al deze be perkingen niet. De bedrijfsgroep die in eer ste instantie beslist o'f een be drijf zijn werkzaamheden heeft moeten staken op grond van de huidige buitengewone om standigheden en ook of de in standhouding sociaal-econo misch gerechtvaardigd is, be- naait tevens op basis van de goedgekeurde steunregeling do individueclo steunuitkee ring onder goedkeuring van de maatschappij voor industrie financiering. De desbetreffende vakgroep wordt daarbfl ge hoord. De genoemde maat schappij wint. alvorens goed keuring te verleencn. weer hef advies in van het desbetreffen de rijksbureau. Dc maatschap pij voor industriefinanciering keert tenslotte de bedragen uit. De secretaris-generaal van handel, nijverheid en scheep vaart heeft reeds goedgekeurd steunregelingen voor de bak steen- en kalkzandsteenindus trie, textielindustrie, plaatver. werkende en aanverwante in dustrie, elcctrotcchnische In Stalingrad. Over de ruTnes op de Industrieterreinen van een gctchut- fabriek wordt de munitie voor de Dultsche Infanterie naar voren ge bracht. P.K. Gehrmann-O.H.-P.H. m HET ARBEIDSFRONT LEVERT SOCIALE WERKSTERS AF. In een vlak bij het Uddeler meer gelegen tehuis heeft het Ned Arbeidsfront drie maan den lang 25 meisjes opgeleid tot sociaal werkster, onder leiding van mevr. A. M. C. Kooper. De geheele opleiding zal echter eerst beëindigd zijn, als de cursisten nog een drietal weken als fabrieksmeisjes heb ben gewerkt, zoodat zij zich geheel in het leven van hen, aan wie zij in de toekomst hun zorgen gaan wijden, zullen hebben ingeleefd. Hiertoe zijn zij thans naar verschillende fabrieken uitgezonden. Met deze opleiding door het N.A.F. van sociale werksters is het" zwaartepunt gelegd op het punt nationaal-socialisti- sche levensbeschouwing en le venshouding. Daarnaast staat op het leerprogramma o.m. Ned. taal. geschiedenis, volks- en gezinshuishouding, sociale economie, arbeidspsychologie en bedrijfstechnische kennis, woninginrichting, zieken- en zuigelingenverzorging. heem kunde -qp handenarbeid, rassen leer en biologie. Vermoedelijk zal in Febru ari as. de tweede cursus aan vangen. Agenda Electro-bloscoop, Middelburg: vnn 11 t.m. 16 Dec. „Die Grosse Llebo". Schouwburg-bioscoop, Midd.-lburg: van 11 t.m. 14 Dec. „Boefje". Orand-Theater, Goes: van 11 t.m. 13 Dec.: „Twee meisjes en een man" van 15 t.m. 17 Deo.: „Van Jo familie moet Je 't maar hebben. Alhambra-Theater, Vllsslngen: van 11 t.m. 14 Dec.„Drie op dc hu- welUksrök". van 15 t.m. 17 Dec.: „De vierde komt niet". ONDERLINGE OORLOGSSCHADE Verzekering Maatschappij MOLESTVERZEKERINGEN VOOR' beschadiging van gebouwen, inboedels, inventarissen, vaar tuigen, ehz. bedrijfsschade en huurderving, ook voor binnenvaartuigen; persoonlijke ongevallon; geld, geldswaarden en preciosa Halfjaarlijksche Schaderegeling! Meer dan 500.000 deelnemers verzekerden reeds voor ruim Voegt daarbij ook Uw belang en vraagt inlichtingen bij Uw Qo Assurantiebezorgerl metallurgische industrie. Ook is reeds een z.g. A-steunrege- llng goedgekeurd. Kleme „on. ten ie». heeH en Gemengd Nieuws Een surveillee- rend politieagent in Den Haag zag dat een man in de Dan- ckertstraat een rjjwicl ont vreemdde. Op de sommatie wierp deze de fiets in de rich ting van den agent en nam de vlucht, waarop de politieman de achtervolging inzette. In de Valeriusstraat trok deze zijn pistool, schoot en raait te dezen rrjwieldief in het linker onder been. De getroffene, 'n 32-ja- rige loswerkman is naar een ziekenhuis overgebracht. De Amsterdamsclic politie arresteerde twee man nen die er reeds geruimen tjic5 hun - werk van maakten, broches met „gouden tientjes' aan den man en de vrouv. te brengen. De „goudci tientjes", die in werkeljjkheic uit verguld lood bestonden waren bevestigd in een ..gou den ring", welk* van koper was vervaardigd. De oplichter: zochten hurt slachtoffer: meestal in kleine café's. waai zij het ondeskundige en meest ai goed betalende publiel vonden. Inbrekers hebber, in Amsterdam weer enkele goede slagen zeslagen. In dc le-Jan v. d. Heydenstraat sta len zij 5 overjassen. 7 paai heeren- en 4 paar danies schoe nen, zilverwerk. Japonnen, on dergoed, 40 pakjes sigaren, ter gezamenlijke waarde vai. 4000. Uit een pakhuis in de Val kenburgerstraat werd eer. groote hoeveelh 'd levensmid delen. wo. 1000 pakjes boter gestolen. ZUIDZANDE, Abonnementen en advertentie: worden aangenomen door J. J. RISSEEUW, M 66. EVACUATIE VAN BEDRIJVEN. Het bureau afvoer burgerbe- olking deelt het navolgende .ïede: Ten aanzien van onderne mingen, wier bedrijfsinrichtin gen in verband met de van Juitsche zijde bevolen evacua ties ontruimd moeten worden neeft de secretaris-generaal van blnnenlandsche zaken by een dezer daggen aan de ge meenten gezonden rondschrij ven de volgende regeling ge troffen. 1. Transportkosten. Do uitgaven, vallende op het ver voer van den bcdrijfsinventaria en de goederenvoorraden van de ontruimde bedrijfsinrichtingen naar een door de overheid aangewezen of zelf gekozen evacuatie-oord. komen voor rekening van het rijk of worden op aanvrage, van rijkswege vergoed aan dengene. die deze uitgaven heeft gedaan. Het vorenstaande is van overeen komstige toepassing bU terugkeer naar de ontruimde of de daarvoor plaats gekomen bedrijfsinrichtingen der onderneming. 2. Kosten van opslag. De uitgaven, verband houdende met den opslag van den bedrtjfslnvcntaris goederenvoorraden der geëvacu eerde onderneming, doch met uit zondering van de kosten vallende op dc verzekering tegen molest, worden een JaarllJkscfi maximum van 30 pet. van de huurwaarde der ont ruimde bedrijfsinrichtingen door het rijk vergoed aan dengene, die deze uitgaven heeft gedaan. De kamer van koophandel en fa brieken, In welker ressort, de 'ontruim de bedrijfsinrichtingen zijn gelegen, kunnen ln afwijking van het hlcrvorcn bepaalde de vergoeding op een hooger bedrag vaststellen, Indien daartoe naar haar oordeel aanleiding bestaat met dien verstande, dat geen hoogere ver gooding wordt verleend dan de werke lijk gemaakte kosten. De huurwaarde wordt vastgesteld door den Inspecteur der directe be lastingen, van de gemeente, waarin de ontruimde bedrijfsinrichtingen zijn ge legen. 3. Vergoeding van huur waarde. Uitgaven, gedaan gedurende den tijd der evacuatie, welke verband houden met het aanhouden van de ontruimde bedrijfsinrichtingen worden voor rijks rekening aan de gefivacueerde onder neming vergoed. Bij eigendom wordt In de plaats van de te betalen huur de huurwaarde vergoed, vastgesteld op ile wijze, als onder 2 aangegevon. 4. Kosten van eerste In richting. In de kosten van eerste Inrichting van een nieuw bedrijf wordt vnn rijkswege een tegemoetkoming verleend ten bedrage van de huurwaarde der te betrekken bedrijfsinrichtingen. De kamers van koophandel en fa brieken, In welker ressort de ont ruimde bedrijfsinrichtingen zijn gele gen, kunnen de tegemoetkoming op een hooger bedrag vaststellen. Indien daartoe naar haar oordeel aanleiding bestaat. Als tegemoetkoming kan ln geen geval hoogere bijdrage worden leend dan de werkelijk gemuakto kosten. 5. Duur van vergoedingen. De uitgaven, bedoeld onder 2 en I worden vergoed tot het tijdstip waar op de onderneming naar bet oordeel van de kamer van koophandel en fa brieken, in welker ressort de ontruim de bedrijfsinrichtingen zijn gelegen, dolljkerwljze geacht moet worden ln staat te zUn geweest, haar bedrijf 'dcrom naar de ontruimde of naar nieuwe bedrijfsinrichtingen over te brengen. 6. Financiering. Aanvragen tot het verkrijgen van een voorschot op de uiteindelijk toe te kennen vergoedingen, bedoeld onder 4. kunnen worden ingediend bi) de kamer van koophandel en fa brieken, ln welker ressort de ontruim de bedrijfsinrichtingen zijn gelegen. Dit voorschot kan worden verleend lot een maximum van 80 pet. van het vermoedelijk toe tc kennen bedrag. De kamers van koophandel en fa brieken stellen een onderzoek in naar de behoefte aan het voorschot en de redelijkheid van het aangevraagde bedrag cn zenden dc aanvrage ver volgens door tusachenkom8t van gewestelijk evacuatie-bureau door de afdcellng financiën en personeel van het bureau afvoer burgerbevol king. die indien met de toekenning en het bedrag van het voorschot in gestemd wordt voor de uitbetaling zorgdraagt. Hierbij kan cessie rechten van den voorschotnemer plaats vinden. 7. Indiening van declaratie. Dc aanvragen tot bet verkrijgen van n vergoeding, bedoeld onder 1 t.m. kunnen worden ingediend bU de kamer van koophandel en fabrieken, in welker ressort do ontruimde be drijfsinrichtingen zijn gelegen. Deze stelt dc vergoeding vast en bericht bureau, afvoer burgerbevolking, dat zorgdraagt voor de uitbetaling aar de belanghebbenden, onder gelijktijdige verrekening van een eventueel ver leend voorschot, omtrent de beslis sing. Declaraties der kosten van ver voer, opslag e.d. ten behoeve der be drijven gemankt door de kamer koophandel cn fabrieken of het be trokken rUksbureaui wórden' recht streeks. door respectievelijk via de kamer van koophandel en fabrieken Ingediend bij het bureau afvoer bur- geiTjevolklng. Transport en opslag van bedrijfsinventaris en goederen voorraden eenerzijds en van lijfgoederen en huisraad ander zijds. huurwaarde ontruimde woning en bedrijfsinrichtingen en eerste Inrichting nieuwe woning en nieuw bedrijf. Indien dc kosten van transport en opslag van bedrijfsinventaris en goe derenvoorraden eenerzijds en van lijf goederen en huisraad anderzijds niet afzonderlijk kunnen worden opgege ven, moet dc unnvrnge om vergoeding dezer kosten In haar geheel worden ingediend bU de betrokken kamer van koophandel on fabrieken. Het hier boven bepaalde Is daarbij van over eenkomstige toepassing, met dien ver stande, dnt onder huurwaarde alsdan wordt verslaan het. totaal der huur waarde vnn de onlrulmde woning er bedrijfsinrichtingen. Hetzelfde geldt ten aanzien vnn de vergoedingen der huur waarde vnn de ontruimde woning- n bedrijfsinrichtingen, alsmede ten aan zien van de legenmoctkomlng in de kosten der eerste Inrichting var de nieuwe woning en het nieiiwe be drijf. met. dien verstande dat mei betrekking tot de laatstbedoelde tege moetkoming onder huurwaarde wordt verstaan het totaal der huurwaarde van de te betrekken woning drUfslnrichtlngcn. Geldige bonnen voor voedingsmiddelen 13 t.m. 20 Deo. 1942. 33a Brood 4 rts.) Brood of 631» Brood rts.) gebak 63 Beschuit 1 rts. Beschuit, brood, gebak Vleesch 1 rts.) Vleesch of 63b Vleesch y* rts.) vl.waren 63a Aardappelen 2 kg. aard. 63b Aardappelen 1 kg. aard. 63 Melk 1% liter Melk 63 Taptemelk 1% 1. tapteim. R 12 Tabak 1 rts. tabak, ciga- retten. 29 Nov. t.m. 26 Dec. 1942. 437 Algemeen 1 kg. Suiker 438 Algemeen 1 rants. Jam 439, 440 Algemeen 1 rts. Gort 441 Alg. 10Ö gr. Vermic. enz. 442 t.m. 444 Alg. 100 gr. Kaas 447 t.m. 450 Alg. 1 rantsoen Bloem, brood of gebak 4-73 Reserve 500 gr. Rjjst "-74, 4-74 Reserve 150 gram Cacao met suiker 13 t.m. 26 Dec. 1942. II Versnap. 100 gr. chocolade 32 Versnap. 100 gr. S.werk. 29 Nov. t.m. 26 Dec. 1942. 145 Alg. 250 gr. Koffiesurr. 6 t.m. 17 Dec. 32 Boter H rantsoen Boter 12 Nov. t.m. 10 Jan. 59 Boter Mi rantsoen Boter Bijzondere rantsoenen. 3-75, 4-75 Ros. 100 gr. choc 3-76. 4-76 Res. 100 gr. sulkerw. Geldige bonnen voor diverse artikelen. 03 Petr. t.m. 9 Jan. 2 1. petr. 01 t.m. 05 B.V. Brandst. t.m 31 Dec. 1 eenh. Brandstof. 06 t.m. 08 B.V. Brandst. t.m. 28 Febr. 1 eenh. Brandstof. 01 t.m. 05 K.F. Brandst. t.m. 30 Apr. 1 eenh. Brandstof (geen anthracien 1 t.m. 81 Dee. 452 Alg. en P eenheidszeep (v. eenheidszeep). 453 Algem. en P waschpoeder (v. waschpoeder). P Toiletzeep (v. Toiletzeep) M Textiel (mannen) 45 gram scheerzeep. Na Zaterdag 12 Dec. zijn niet meer geldig: Alle bonnen 62 alsmede de bonnen 66 t.m. 59 Besluiten, Benoemingen enz. Benoemd tot onderwijzer aan de openbare school te Kapellc (dorp) de heer C. J. Zegers te Waarde,. De wnd. Commissaris der Pro vincie heeft met ingang van 1 Jan. 1943 aan den heer A. Seijs, op diens verzoek eervol ontslag ver leend als bezioldigd rijksveldwach ter te Serooskerke (W.) Officieele mededeelingen GEMEENTE VLISSINGEN. De Burgemeester van VliSBlngen maakt bekend, dat degenen, die op 14 Dec. a.s. op het Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken, Badhuisstraat 105. huurvergoedlng voor gel'vacuecr- den konden ophalen, deze vergoeding eerst op 16 Dec. a.c. kunnen bekomen. Vlissingen, 12 Dec. 1042. De Burg. vn. VAN WOKLDERBN. GEMEENTE MIDDELBURG. E.EKENDMAKING. De Burgemeester van Middelburg maakt bekend, dat Ingevolge O p het station te Roermond werd een paartje aangehouden, waarvan de da me 2 kg. koffieboonen in een actetascn bij zich had. De kof fie had zjj van een kellner in Eindhoven gekocht voor 240 per kg., terwijl deze ze zelf weer van een politieagent voor 210 per kg. nad gekocht. De damn wilde zo nu voor 260 per kg. yerkoopen. De kellner en de agent zijn opgespoord. geldigheidsduur verlengd van: 412, 413, 431, 432 Alg. (zeep), N- en O-ccnheidszeep, wasch poeder en toiletzeep. De scheensverliezen. Volgens den Engelschen nieuwsdienst heeft het Ameri kaansche ministerie van ma rine bekendgemaakt, dat een middelmatige Grieksche koop vaarder begin November in het Zuidelijk deel van den Atlan- tischen Oceaan door twee vij andelijke duikbooten bescho ten en in den grond geboord is. Voorts wordt uit Ottawa ge meld, dat het Canadeesche kor vet „Morden" ln een West Atlantische haven overleven den aan land heeft gezet van een Canadeeschen koopvaarder, die op den Atlantiscnen Oce aan fs getorpedeerd. honden verplicht is ten kantore van, den Gemeente-ontvanger van het hou den hiervan voor het jaar 1B43 aangif te te doen en wel: zij, die op 1 Jan. 1043 houder van én of meer honden zijn, voor 1 Febr. 1943. b. alle anderen binnen veertien dagen, nadat rij houder van één of meer honden zijn geworden. Bovenbedoelde aangifte moet ge schieden bij behoorlijk Ingevuld en on- derteekend biljet, hetwelk vanaf 14 Dec. 1942 kosteloos ten kantore van genoemden ODtvanger verkrijgbaar is op lederen werkdag van 9-12.30 uur, behalve des Woensdags en des Zaterd. De aandacht wordt er op gevestigd >t aan hen, die voor het belasting- Jaar 1942 aangifte hebben gedaan, een aangiftebiljet voor 1943 zal worden toegezonden. Middelburg, 12 December 1942. De Burg. van Middelburg. MEERKAMP VAN ICMBDEN WO. De Secretaris M. VAN DER VEUR. KERSTEIEREN VOOR DE JEUGD. In verband met de beschikbaar stelling van eieren voor kinderen van 14 t/m 20 Jaar dienen detaillisten do van hun klanten ontvangen bonnen reserve 2-77, op opplakvellen geplakt, zoo spoedig mogelijk aan hun gros siers door te geven. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat de bonnen reserve 2-77 op af zonderlijke opplakvellen moeten worden i geplakt en dus niet met do rantsoen- bonnen „een el" op betzelfde opplakvel mogen voorkomen. De grossiers zullen door het be drijfschap voor pluimvee en eieren worden bevoorraad, zoodat zU op dc door hen ontvangen bonnen drie eieren per bon aan de detaillisten kunnen afleveren. De detaillisten behooren de door hen ontvangen eieren gedurende hei tijdvak van 20 tot en mot 31 Dec. 1942 aan hun klanten af to leveren. De grossiers moeten de door hen ontvangen opplakvellen met bonnen, „reserve 2-77" bij de plaatst)Uke dis tributiediensten voor 1 Jan. 1943 in wisselen tegen toewijzingen, aan de hand waarvan zU zich tegenover het bedrijfschap voor pluimvee en eieren dienen te verantwoorden. De opplak vellen met bonnen ..reserve 2-77" moeten met een afzonderlijk ont vangstbewijs MD 242-03 worden Inge leverd. De distributiediensten zullen daarbij toewijzingen uitreiken, waar van de linkerbovenhoek Is afgeknipt. VERSNAPERINGENBONNEN. De detaillisten moeten de ter ver krijging van versnaperingen aangewc- zen bonnen „reserve 3-75", „reserve 1-75", „reserve 3-76" en „reserve 4-76" gedurende het tijdvak van 14 t.m. 18 Dec. 42 bij den plantselljkon distributiedlenst' inleveren. Gedurende genoemd tljdvnk dienen zt) ook de met „56". „57", „58" en „59" genummerde bonnen van de- versnaperingenkaart in te leveren. De ,,reser\e"-bonnen en do „versnupertn- gen"-bonnen moeten gesorteerd worden opgeplakt. De bonnen „versnaperingen 61" en „versnaperingen 62" mogen gedurende het tijdvak van 14 t.m. 18 Dcc. '42 niet ingeleverd worden. Met: groote blijdschap go ven wij kennis van de ge boorte van onzen Zoon LAUBENS JAN. A. VAN MOOLENBROEK. T. L.VAN MOOLEN BROEK —PIKKAART. Middelburg, 11 Dec. 1942. Korte Delft 48. Tijd. adres: Gasthuis. Mot groote blijdschap geven w(j kennis van de geboórje van onzen Zoon PETRUS. P. VAN STEE. T. VAN STEE—SOHIER. 10 December 1942. Tijd. Adres: „de Zandplaete' Grintweg 8, Yerseke. BIN US TAILLIK en MIEP SLAAT8 hebben de eer kennis te ven van hun voorgenomen liuwel(jk. waarvan de vol trekking D.V. zal plaats heb ben 30 December 1942. Huwelijksinzegening door den Weleerw.Heer Ds. J. J. HIETKAMP om 2.45 in de Groote Kerk. Gelegenheid tot felicitCe- ren 4,306 uur DuUvcn- d rechtstraat 26. Voorburg, Parkweg 200. Vlissingen, Duijvendr.atr. 26. Ver. v. Vrljz. Hervormden Middelburg. De dienst van Zondag a.s. wordt gehouden 's mid dags HALF DRIE en niet des morgens 10 uur zooals gister nog abusievelijk in de eerste .advertentie ver meld stond. Wegens vertrek naar Utrecht zegt ondergetee- kende alle contributies en lidmaatschappen op. A. v. d. MIJLE Langevielesingel, M'burg. Middelburg of omgeving. Jong echtpaar (geen kin deren) zoekt kl gem. WONING of gem. Zit- en Slaapka mer met kookgelegenheid. Genegen eventueel huis voor gcëvacueerden te on derhonden. Br. no. 4474, bur. P.Z.C., Middelburg. Veulen Bontmantel to koop, lang model, bil- lijko prijs, flinke maat. Te bevragen Korte Kerk straat 13, Goes. Confectiefabriek vraagt voor direct MACHINESTIKSTERS vanaf 16 jaar LEERLÏNG- M ACIIIN ESTIK8TERS vanaf 14 jaar HANDWERKSTERS vanaf 14 jaar STRIJKSTERS vanaf 16 jaar LEERLING STRIJKSTERS vanaf 14 jaar Goede sociale verzorging. Goed aanvangsloon. Reisonkostenvcrgocding Brieven No. 4472, bureau P.Z.C., Middelburg. HAARVERVEN HAAR BLEKKEN HAREN HERSTELLEN een mooi kapsel. Mai son QUAGHEBKUR Dames- en Heerenkapper Telefoon 41 - Oostburg. Voorhanden Technisch Vademecum. Gegevens o.a. over Electr. techn. Radio; Buizen; Bouwkunde; Gew. Beton; Weg-, waterbouw, scheeps bouw. Werktuigkunde, normalisatie, Tech. teek, enz. 1000 pag. Prfls 3.10 Boekh. --HLDERNISSE Vlasm rkt 44, Middelburg. v. BENTHEM JUTTING SMITS. Boekh.. Dam 2. Middelburg, vragen tegen Januari mann. of vr. BEDIENDE voor administratie. Eeni ge kennis van boekhou den, mod. talen en machi- neschrijven vereischt. Br. m. ui tv. inlichtingen. SOLIED ADRES voor het cepareeren van uw meubelen bedden en matras sen is JOH. A. JULIANUS Langoviele 42, Middelburg TRANSPORT. Voo~ meubeltransport te Den Haag worden Transporteurs met wagens gevraagd voor den dujrr v. d. hui- digen toestand. Spoe dige aanbiedingen Veenendaalkade 123 Tel. 83.60.01, Den Haag Boekhouden, Ned. Handelscorr. Middenstandsexamen. Privéles: 7.50 p. maand. Clubles (max. 4 personen) 5.per maand. Boeken gratis in bruikleen Volledige opleiding tot Kantoorstenograaf 15. Aanmelding: Zonnebloemstr. 6 to Goes. Terstond gevraagd net Hotel „DE POOL". Goes. Een Nterk veerkrachtige vulling voor kussens dergelijke is KURKW0L Verkrijgbaar bij JAN VAN DONGE Winkelbedrijf A 154 - Koudekerke.l Voor terstond gevraagd flinke WERKSTER voor Vrijdags. Boekh. J. DE JONGE. Lange Kerk straat 31, Goes. MEISJE gevraagd voor heele of halve dagen of WERKSTER. Aanmel den Mevrouw DONNER, Terwelstraat 12, Goes. Gevraagd te Goes in Geref. gezin met 3 kin deren Hulp ln de huishouding. Brieven onder no 237, bur. „De Zeeuw" te Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 2