HET BOMBARDEMENT OP EINDHOVEN. In Eindhoven woedt de pyn van het Engelsche bombarde- men.. verder. Vrijdag hebben duizenden den laatsten tocht gadegeslagen van zoovele stad- genooten die door bommen, granaten en kogels, door weg geslingerd puin en door laaien de vlammen in gebouwen en op straten jammerlijk den dood gevonden hebben. In tientallen kerken werden plechtige uitvaartdiensten ge houden. Zwart en somber staan de altaren, waartegen het licht der flikkerende kaarsen brandt. De pastoors en kape laans in hun paarse en zwarte liturgische gewaden verrich- ten de ceremoniën. Weemoedig 1 r.I:t het ijle Gregoriaansch langs de gewelven en langs de lijkkisten voor het priester koor. „Dies Irae, Dies lila. Zoo is het Vrijdag geweest en morgen nog en hoe dikwijls nog in de volgende dagen. de geheele stad werken onafgebroken de mannen van de luchtbescherming, de ber- gings- en opruimingsploegen. Met donderend geraas vallen de omgetrokken muurrestan- ten op de puinhoopen. Men laat tijdbommen en blindgangers springen, waarvoor speciale commando's aan het werk zijn. Op onverwachte plaatsen, nu hier, dan daar, worden aller lei soorten oom men gevonden. Speciale ploegen trekken er op uit, de verschillende wijken af te zoeken. Elke vondst heeft steeds weer tot gevolg, dat vele woningen, welke in de buurt van de gevaarlijke plek gelegen zijn, onmiddellijk ont ruimd moeten worden. De Eindhovenaren hebben sedert Zondag rust noch duur gekend. In verschillende stra ten ziet men thans nog man nen en vrouwen met bedde- goed en huisraad sjouwen. De eerste wreede pijn is thans echter geleden. Want de men- schen, aie voor korten tijd hun huis verlaten moeten, weten waar naar toe. De getroffe nen, die Zondag van huis en haard verstoken werden, waar van zij niets anders dan roo- kend puin overhielden, zijn door den N.V.D. met alle mo gelijke zorg omringd. Er is voor onderdak, eten en drin ken, en kleedmgsstukken zorgd. In de ziekenhuizen ligt een groot aantal gewonden, die door geestelijke en wereld lijke verplegers en verpleeg sters met de teederste zorgen worden behandeld. In de stad blijven intusschcn de bergingscolonnes nog steeds in actie. Het eerste cyfcr van ongeveer honderd dooden is aan den lagen kant. Uit de aantallen vermiste personen, welke op diverse aangiftebu- reaux zyn opgemaakt, bleek, dat het getal der dooden nog belangrijk zal stygen. Het re gelmatige gedaver der ontplof- tingen neemt echter af, zoodat net uur nadert, waarop de balans kan worden opgemaakt, een balans, die uit zal wijzen, dat Eindhoven zeer zwaar ge troffen is. Het eerste uur na de opeenvolgende aanvallen was het niet te begrijpen, wat de als gieren klauwende en kervende machines hadden aangericht. In heel de stad gekerm en gekrijsch van pyn. Een verstikkende wolk van gruis en rook verduisterde het gezicht, terwyl ontploffende bommen en afweergeschut dc rncnschen in elkaar deed krim pen. Talrijke personen bevon den zich, totakl verrast dooi den aanval, op straat. Velen vluchtten de schuilkelders in, anderen lieten zich plat op de aarde vallen en de vol genden zochten hun heil in ste vige huizen, waarin zy echter door bom treffers of door orandbommen gedood werden. Het eerste half uur waren de plaatsen, waar de meeste slachtoffers vielen, oorden van verschrikking en nameloos leed. Met zware wonden en geheel bebloed werden vrou wen en kinderen boven van de puinhoopen en uit de ruïne: VERGUNNING GRATIiMUiVIAE. In aansluiting op den oproep aan de Betriebsïuhrër, inzake gratificaties aeelt het Neder- landsche Arbeidsfront het vol gende mede. Naar aanleiding van de vele verzoeken, die van de zydë van de bedrijven ons reeds thans hebben bereikt, wordt de aandacht van de werkgevers er nadrukkelijk op gevestigd, dat de beperkende bepalingen, welke door den gemachtigde jrgunning. gepubli- de Nederlandsche voor meene verj ceerd in staatscourant van 2 December jl.r zijn gegeven, onverminderd van kracht blijven. MEUWE -REISE- UNO GASTST AT' ibik.'iARaÜH". De secr.-gen. van het dep. van landbouw en vissclie: ij vestigt er oe aandacht op, dat nieuwe „Reise- und Gaststaet- tenmarken" in gebruik zyn ge nomen, welke Duitsche reizi gers uitsluitend in hotels e.d., loch niet in winkels, kunnen gebruiken ter verkrijging van le daarop vermelde artikelen. Ingevoerd zijn le. Roode Reise- und Gast- den arbeid in zijn alge- s'.aettenmarken met cirkelvor- opschrift „Brot 50 g.". 2e. Blauwe Reise- und Gast- staettonmarken met cirkelvor mig opschrift „Fleisch 50 g.". - - 3e. Gele Reise- und Gast- De te verleenen gratificaties aettenmarken met cirkelvor- mogen de ln deze vergunning aangegeven grenzen dan ook niet overschrijden. KERST- EN NIEUWJAARS- TELEGRAMMEN. Van 14 Dec. 1942 af tot er met 6 Jan. 1943 kunnen aar. de rijkstelegraaf kantoren bin-! nenlandsche Kerst- en Nieuw- iaarstelegrammen worden aangeboden. De inhoud is vrij. doch mag alleen Kerst- en (of) Nieuwjaarsgelukwenschen be vatten. De prijs bedraagt de helft van die der gewone tele grammen, met afronding naar boven. gehaald. Talrijke vrijwilligers verleenden hun diensten. Met ter beschikking gestelde bak fietsen en allerlei wagens wer- len de door de E.H.B.O.-ers verbonden gekwetsten naar de ziekenhuizen vervoerd. Elders vluchtten in doodsangst vrou wen, kinderen en mannen tus schen de op straat verspreid 'iggende lijken, naai' huis. Heldhaftig was het gedrag van hen, die hulp moesten en wil den verleenen. De luehtbescher mingsdienst, brandweer en po litic en de geestelijken, die het Heilig Oliesel aan stervenden toedienden, werden veel gehol pen door talrijke personen. In het uur van gevaar en ellende bloeiden de gemeenschap en haar barmhartigheid. Mannen en vrouwen van allerlei rich ting hebben in eendrachtige samenwerking het lijden van hun medemenschen verzacht. Hoe zwart steekt daarbij af de houding van hen, die nog getracht hebben na de ver schrikkingen, die over Eind hoven kwamen, de getroffen winkeliers en burgers te plun deren. Hun straf zal niet ge ring zyn. wy spraken nog een jonge man, die zich midden tus- schen het bombardement be vonden heeft. Eerst, zoo ver klaarde hij, begonnen de mi trailleurs te schieten. Ik meen de nog, dat er een bakkerswa gen voorbijreed. Toen ik bui ten keek, zag ik hollende men- schen, die plotseling de handen verschrikt voor het gelaat sloegen. Een persoon was neer gestortmeer zag ik niet. Toen begon het ontploffen dei bommen. Ik heb in de gang van een huis gelegen. Toen de aanval voort» was, keek ik buiten en zag een bebloede vrouw tusschen puin en bal ken dicht 'bij mij. Weer ont ploften cie bommen. Deuren en ramen vlogen het huis uit. Toen heb ik mijn zuster op een fiets gezet en ben tus schen alles door de velden in gereden. Een vader en een zoon had den zich in de stad tijdens den eersten aanval schuil gehou den. Er waren nog twee an dere mannen bij hen. Op een gegeven moment meenden zij te kunnen vluchten. De beide mannen aan hun zijde wer den echter van uit vliegtuigen in de straat neergeschoten. El ders werden café's door bri santbommen getroffen, zoodat vele bezoekers gedood werden. De gewonden waren dikwijls door de vlammen zwaar ge schroeid. Dc getroffen kerk is na den bominslag in de na bijheid van het hoofdaltaar, geheel uitgebrand. In het zie kenhuis werd een vrouwenaf- deeling getroffen, waar'by een vijftiental patiënten en ver schillende zusters en verpleeg sters gedood werden. mig opschrift zwarten opdruk Butter 5 g.". 4e. Bruine Reise- und Gast- staettenmarken met cirkelvor mig opschrift „Margarine 5g.". 5e. Groene Reise- und Gast- staettenmarken met cirkelvor mig opschrift „Kaese 30 g.". 6e. Rose Reise- und Gast- staettenmarken met cirkelvor mig opschrift „Naehrmittel 25 g.". Deze bonnen zullen geldig zyn tot en met 30 September j 1943, hetgeen in het op de bon nen aangebrachte opschrift vermeld is. De oude Reise- und Gast- staettenmarken voor brood, vleesch, boter, margarine, kaas en voedingsmiddelen zyn noj tot en met 10 Januari 194., geldig. Na dien datum mogen ceze bonnen derhalve niet meer in hotels e.d. worden aange nomen. Met nadruk wordt erop ge wezen, dat een weigering om de genoemde. Reise- und Gast- staettenmarken aan te nemen, ernstige gevolgen voor de be trokken hotelhouders, café houders e.d. met zich mede brengt. AAN FAMILIE VAN VRIJ WILLIGERS, WAFFEL 1 SS EN LEGIOEN. De Germanische Frelwilli- ger Leitstelle deelt mede Het is zeer goed mogelijk, dat men familieleden of bekenden op foto's van de Waffen SS en het legioen in dagbladen, tijdschriften of het filmjour naal herkent. Een zeer begrij pelijke wensch is dan ook deze foto's te bezitten. Schrijft met nauwkeurige opgave waar u de foto gezien heeft aan dc Germanisc'-.e freiwilliger Leit stelle, Den Haag, Plein 1, Het is zeer gewenscht de foto nauwkeurig te omschrijven en bij aanvrage van foto's uit het filmjournaal bovendien het nummer van het journaal er bjj te vermelden. De betreffen de foto wordt u dan toege zonden. Pijnen in de lede maten veruvviiien. Mevr. M. L. te W. schrijft, d.d. 25-l-'40: „Sedert jaren leed ik aan scheuten in de ledematen en pun in de kniegewrichten, zóó hevig, dat ik af en toe een stok gebrui ken moest. Reeds na het gebruik van enkele Ovaaltjes kon ik des nachts weer slapen en thans na eenige maanden zijn de pijnen heelemaal verdwenen en kon ik ondanks mijn 62 jaren en 106 Kg. lichaamsgewicht weer loopen als vroeger Bü rheumatiek, ischias, spit, verkoudheid, griep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van het Trineral Agentschap. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Originecle ver pakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en dro gisterijen verkrijgbaar. Trineral Agentschap Nassaulcade 3378, Amsterdam. „Voor-oorlcgsch". zei de Proef commissie. Directrices van Huishoud scholen hebben onze Marie- tjes streng gekeurd en smaak en brosheid hóóg geprezen I „Wè.t er van Victoria is... dat mag er zjjn Feuilleton. HET LATE GELUK t) dpor M. B. „Ik ben te oud voor idiote meisjesspelletjes", mompelde hij. Het binnenkomen van hel eten maakte een eind aan eer. gesprek, dat dreigde moeilijk heden op te zullen leveren. De kinderen aten lusteloos, zondet smaak, maar Toos trachtte zoo opgewekt mogelijk te doen Na het eten werden spelle tjes gedaan en daarna kwam Coba weer binnen, thans me» een blal, waarop thee stond Ze zette het op tafel. „Waar is de melk voor dc kinderen?" vroeg Toos met een blik naar de geëmailleerde theepot. „Melk? Wat bedoelt u zus ter?" zei de huishoudster scherp. „De kinderen hebber, nooit iets anders gedronken dan thee, sinds ze hier drie maanden geleden kwamen". „Die kinderen zijn te jonp voor thee. zeker de meisjes l' moet extra melk voor ze be stellen, morgenochtend", ant woordde Toos vast. „Dan moet u eerst de toe stemming van meneer vragen zuster, hij is de eenige hier in huis, die bevelen geeft", zei Coba. terwijl ze naar de deur ging. „En hij houdt er niet van. dat kinderen verwend worden". Een scherp antwoord onder drukkend. ging Toos aan dc tafel zitten. Bij het gele licht van de petroleumlamp, die de eenige lichtbron in de kamei scheen te -yn, nam ze het uiterlijk van de drie kinderen op. Karei en Trees.je waren beiden donker, maar Sonjs had de mooiste blonde kruller, die zij ooit had gezien. Zii glansden in de donkere kamer ais vuur. De kleeren waren kostbaar en goed gemaakt, maar alle maal veel te klein. Niemanc ichcen de moeite genomen te hebben, na te gaan of ze ooit Iets noodig hadden. Hun tafel manieren lieten ook veel te wenschen over en Toos be dacht zich met een angstig ge voel in het hart, dat haar eer ste betrekking nu niet bepaak' beloofde gemakkelijk te zul Ier ziin. Toen het oogenblik van naar bed gaan gekomen was, ont dekte Toos, dat de slaapkamer al even sober en ongeschikl was, zoowel wat versiering als meubileering betreft. Het oerste. wat haar opviel, waf een groote foto van een mei bloemen bedekt graf. ,.Wat is dat?" vroeg zij. „Dat is marnmie's graf', zeiden ze als uit één mond „Zhn de bloemen niet mooi?" „Prachtig, lieverds". zei Toos en dacht Inwendig dat 'n dergelijke foto wel de meest ongeschikte versiering voor 'n kinderkamer was. die ze ooit gezien had. ..Treesje herinnert zich haai natuurlijk niet", ging Sonja voort. „Maar Karei en ik wel'". „En hoe was jullie mam mie?" vroeg Toos in de hoop het vertrouwen van de kinde ren te winnen. „Ze was mooi", zei Kareltje „Met net zulk haar als Sonja Toen mammie nog leefde woonden we niet in zoo'n lee- Ufk oud huis. We hadden eer villa in het Zuiden van Frankrijk, aan zee. De hemel was altijd blauw en mammie lachte altijd en zong". Arme kleine diertjes, dacht Toos met een hart, dat over liep van medelijden. Blijkbaar hadden ze een lieve toegewijde moeder verloren en het was waarlijk geen wonder, dat ze somber en moeilik waren na zoo'n schok. „U bent; ook we! lief, juf, maar niet zoo mooi als mam mie", zei Sonja, haar met haar doordringende zesjarige oogen aanstarend. „Niemand is ooit zoo mooi als je eigen mammie", zei Toos, zeer verbaasd inwendig. „Mijn mammie is dood en zü was ook mooi". De kinderen waren juist in bed en warmpjes ingestopt, toen Coba klopte. „Mijnheer is zoojuist terug gekomen en wenscht u direct te spreken", zei ze met haar onaangename scherpe stem, „Hy wacht op u in de zit kamer". HOOFDSTUK IV. De lieer van Iepen rode. De kamer, waar Coba Toos bracht, was, ofschoon ouder- wetsch, heel wat gezelliger dan de kinderkamer, die zij zoo juist had verlaten. Er wa ren mooie lambrlzeeringen er. zilver en koper glansde in het schijnsel van een' vlammend haardvuur. Mr. Eduard van Manderer. was 'n man van ver in de der tig, lang en hy leek sterk op zijn zoontje Karei, maar op zijn gelaat lag dc schaduw van een vreemde verbittering, Hij kwam naar voren, zijn hand uitgestrekt, maar op het zien van Toos verdween de glimlach van verwelkoming van zijn gezicht. ,.Wie bent u?" vroeg hij scherp. „Ik ben zuster Peters, myn heer. Hebt u het telegram van de directrice niet ontvangen? Zuster Jaspers heeft een onge luk gehad". „Ja. ik heb het gezien, toen ik thuis kwam. Ik kan me al leen niet begrijpen, dat de di rectrice zoo zorgeloos kon zijn me een kind te sturen, terwijl ik toch uitdrukkelijk om een vrouw van ervaring en van middelbaren leeftijd had ge vraagd. Heeft u onderwijsbe voegdheid?" „Ja zeker, mynheer" ant woordde Toos. „Hm. Dat is goed. want u moet de kinderen ooit les ge ven". Er ontstond een pauze. „Ik was de eenige verpleeg ster, die op het oogenblik vrij was om te komen, mijnheer", bracht Toos voorzichtig in het midden. „Het spijt me. dat u teleurgesteld bent. maar ik blijf hier alleen maar zoolang zuster Jaspers nog wer moet blijven. „En hoe lang zal dat zyn?" „Eenige maanden". Met zijn handen in zyn broekzakken ijsbeerde van Manderen de kamer op en neer. „Zéér onaangenaam", mop perde hij. „Coba zal een oogje op u moeten houden". „Ik heb de TTUlp van Coba niet noodig, mynheer, ik ben gediplomeerd als kinderver- nleegster. Ik kan u mijn di ploma laten zien", antwoordde Toos, die moeite had kalm te biyven. CWordt vervolgd De Middelburgsche recht bank heeft zich Vrijdag bezig fehouden met de zaak tegen en 32-jarigen betonwerker A. H. R. uit Rotterdam en den 22-jarigen chauffeur J. S. uit Middelburg, die eenige maan den geleden Middelburg en St. Laurens onveilig maakten, door niet minder dan drie in braken te plegen. De eerste verdachte R. had in Veenhuizen kennis gemaakt met den 37-jarigen koopman C. M. uit Middelburg. Bij die gelegenheid werd het denk beeld geopperd dat R. wel eens naar de Zeeuwsche hoofd stad kon komen. Alleen was het niet gemakkelijk om hem in Zeeland binnen te krijgen, maar na eenige moeite geluk te het R. een baan te krjjgen bij een aannemer, hier werk zaam. R. ging toen by de fa milie S. in de kost, waar ook M. was. Nu kon het spel be ginnen. M. lichtte R. toen over een en ander in. Eerst werd over de firma v. d. Hofstede gesproken, maar daar voelde de Rotterdammer niet veel voor omdat er een brandkast moest worden opengebroken. Nu dan wist M. wel wat an ders. Bij den hesr J. Sanderse in den Nadorst moest 1400 zijn. Dit convenieerde R. blyk- baar beter, want in den nacht van 11 op 12 Augustus ging hij er samen met den tweeden verdachte S. op af. Een luik werd opengebroken, waarna hy uit een kast in de kamer een kistje weghaalde. De buit wa s echter niet grooter dan 56, zoo verklaarde R. De 1400 waren evenwel toch verdwe nen, maar daar wist hy niets van af. „Er is mee gezwendeld", zoo zei hy. Het tweede zaakje dat R aanpakte, was de inbraak in het café van den heer A. T. L. v. d. Weele in de Noordstraat. Op 24 Augustus klom hij daar over een schutting en ging naar boven. Hij bezat een schetsje van de bovenverdie ping, zoodat het niet moeiiyk was om zich wegwys te ma ken. Uit een kast haalde hij een kistje met 4400 weg. Hij ging hiermee naar de woning van S., waar hij In bijzyn van mej. S. het kistje openmaakte en het geld met S. verdeelde. Hierna vertrok hy naar Rot terdam. M. kwam hem daar weer opzoeken en sprak toen over een juwelierszaak waar gemakkelijk goud en zilver te krijgen was. R. ging samen metM. de zaak eens opnemen, doch hy voelde er niets voor. Toen besloten ze toch maai de brandkast in het kantoor aan den Korendijk onderhan den te nemen. In den nacht van 9 op 10 September gin gen R. en S. er heen, gewa pend met een breekyzer, scho ven een rolluik op, drukte een ruit in en kwamen zoo bin nen. R. stak eerst het licht op, waarna direct begonnen werd met te trachten de brandkast open te krygen. Dit lukte echter niet zoo vlug. Zy zetten daarop de kast op haar kop en braken haar met het breekijzer open. zy von den er 1300 in, die zy alvast op het kantoor verbeelden, voorts stalen zy er een lede ren tasch, een hoeveelheid si garen, distributiebescheiden, een bedrag aan klein geld en andere kleine voorwerpen. ïn- tusschen, R, maakte tegen dc in de dagvaarding genoemde bedragen bezwaar. Dit moet volgens hem ongeveer 500 minder zyn. Bij zijn verhoor verklaarde R. verder, het geld noodig ge had te hebben, omdat z(jn vrouw nogal royaal leefde en omdat hij veel geld by de paardensport had verloren. Het was de eerste keer dat hy een brandkast openmaakte en hij vond het een eenvoudig werk, zoo zei R. vrijmoedig. De verklaringen van S. lie pen ongeveer parallel met die van R. Hij had, toen R. on M. bij zyn. ouders in huis waren, al spoedig gemerkt dat M. MIDDELBURGSCHE INBRAKEN BERECHT. KENNIS UIT VEENHUIZEN KWAM IN ZEELAND LOGEEREN. plaatsen waar geld te halen was Over de inbraken ver klaarde S„ dat hij by de fa v. d. Hofstede meegewerkt had aan het openen van de kast. Er is volgens hem 800 a 900 uitgehaald. Hiervan kreeg hij ongeveer de helft. Bij de inoraak bij den heor v. d. Weele was hij niet verder dan het café zelf geweest. Niettemin kreeg hy hiervoor 900 van R. Het geld heeft S ln een kist in zijn kast ge legd. Slechts een klein bedrag zóu hij hiervan uitgegeven hebben. Toen echter de politie kwam, was het geld verdwe nen. Na het verhoor van de ver dachten, kreeg de officier van justitie, mr. v. d. Minne, het woord, die zeide in zijn re quisitoir wel kort te kunnen zijn, daar verdachten de hoofd zaken hebben bekend. Het is gelukkig, aldus de officier, dat de politie zoo snel heeft ingegrepen, daar verdachten anders een nog langere lyst van inbraken op hun geweten zouden hebben. Wij hebben hier met een complot van menschen te doen, die een ge vaar voor de maatschappij op leveren. Zij moeten zwaar ge straft worden. De officier elschte daarom tegen R. 2V2 jaar en tegen S. 2 jaar ge vangenisstraf. Mr. v. d. Weel, die als ver dediger van R. optrad, zeide zich getroffen te hebben ge voeld door een zekere goed heid van R. ten opzichte van het gezin dat hy heeft achter gelaten, hoewel hy toch steeds óp den slechten weg voort gaat. Spr. meende, dat dit ze ker bij het opleggen van de straf in oogenschouw moet worden genomen. Als R. werk had gehad, zou hij zeker niet weer zijn gaan inbreken. Ook is hij door de groote behoeften van zijn vrouw, voor de verlei ding bezweken. Mr. Kuipers als raadsman van S„ belichtte eveneens dc persoon van zijn cliënt, en roerde niet de inbraken zelf aan, evenmin als mr. v. d. Weel dit deed. Verdediger zi-ot In S. een tragische figuur. De huiselijke omstandigheden heb ben den jongen tot zijn slech te daden aangezet. Hij voelde zich thuis niet gelukkig en kwam in 'n slecht gezelschap De helers In de verdachtenbank. Vervolgens nam de 42-ja- rigc zeilmaker, H. N. S., te Middelburg, vader van S., op hot. verdachtenbankje plaats. Deze stond terecht wegens heling van geld, afkomstig van de bovenomschreven dief stallen. De verdachte R. werd in deze zaak als getuige ge hoord. Hy verklaarde dat S. Sr. van de inbraak in de Na dorst niets had gekregen. Van die in het café ontving S. 30. Dit was echter volgens R. niets meer dan het afdoen van een schuld, R. had 10 van hem geleend en ook een paar pakjes tabak van hem ge kocht, die nog niet betaald waren. Van de inbraak by de fa. v. d. Hofstede telde vader S. hot kleingeld, dat hy nader hand van R- mocht houden Tevens werd hem een kistje sigaren geschonken. Volgens get. heeft S. Sr. meermalen besprekingen tusschen R. en M. meegemaakt. Van het ge val v. d. Hofstede wist hy vol gens R. niets af; wel van de inbraak in het café. Verdachte S. Sr. zei nooit geld van R. gekregen te heb ben. Van een geldkistje waar mee R. thuiskwam, wist hy niets af. terwyl hij ook geen geld zou hebben geteld. Van de inbraken, zei hij totaal niets te weten. Hij was er nooit bij geweest, als er over gesproken werd. De officier van Justitie achtte niettemin de feiten wet tig en overtuigend bewezen en eischte een gevangenis straf van 6 maanden. Mr„ Kui- ners, die ook voor dezen ver dachte als verdediger optrad. achtte de heling niet bewezen aan R. inlichtingen gaf over en verzocht in vrijheidstelling De rechtbank achtte echter hiervoor geeu termen aanwezi Hierna had de vrouw van S., de 41-jarige A. Sch., zich ta verantwoorden wegens he ling. Op den avond na de in- oi aak in 't café was R. thuis gekomen met een kistje. Hij :elde toen het zich daarin be vindende gold. Haar man was daar niet by. R. ging eenigen tyd later weg en koerde zon der kistje terug. Intusschen was S. thuisgekomen. S. telde daarop het zilvergeld. Toen M„ wien R. niets wilde geven, ook binnenkwam, gaf hij het geld aan juffrouw S. in bewa ring. De helft was voor hem zelf en de andere helft voor den jongen S. Den volgenden morgen gaf R. zyn helft maar aan juffrouw S., omdat haar man geklaagd had over de ge ringe belooning. Juffrouw S. verklaarde echter anders. Haar man heeft volgens haar geen geld geteld. De officier achtte heling ook hier wel bewezen, hoewel de verschillende transacties niet erg duidelijk zijn geworden. Hy eischte tegen de vrouw twee weken gevangenisstraf. Mr. Kuipers zag in de han delingen van verdachte geen heling. Zy heeft het geld aan genomen ten behoeve van haar man. Verdediger beval mej. S. in de uiterste clementie van de rechtbank aan. Voorts stond de uitlokker van de diefstallen, de 37-jari ge koopman C. M. uit Middel burg terecht. Hy moest zich tegelyk ook voor een oplich ting verantwoorden. M. begon met te verklaren, dat hij abso luut buiten al die inbraken staat. Hij heeft in Veenhuizen ook heelemaal niet gezegd, dat het voor R. wel voordeelig zou zjjn eens naar Middelburg te komen. Toen M. en S. in Rotterdam waren, hadden zij er ook niet over gesproken. Zij hadden het over een handel in radiotoestellen gehad, hetgeen do president erg wonderlijk vond. R. als getuige gehoord, bleef bij de verklaringen in zijn eigen zaak afgelegd. M. heeft precies de inlichtingen ver strekt, die R. noodig had om het geld te vinden. Van de eerste zaak gaf R. hem 6 bclooning. M. beweerde dat dit afkomstig is van een handel ln wijnglazen. Van de tweede inbraak kreeg M. niets, omdat hy aan R. nog geld schuldig was. Bovendien had R. niet aan M. verteld, dat hij dit kraakje had gepleegd. Van de derde inbraak kreeg M. ook niets. Pres.: Dan is hy er erg be kaaid afgekomen R.: Hij heeft my ook niet netjes behandeld. Uit de verklaringen van R. viel verder op te maken dat M. hem had overgehaald. R. was niet naar Zeeland geko men om te gaan inbreken. Eerst toen hy ontslagen was, is hy er njee begonnen. De jonge S. verklaarde ook dat M. aanwijzingen gaf. Verdachte M. bleef echter halsstarrig volhouden, iets van de inbraken af te weten. Op den avond van de eerste in braak heeft M. in den Nadorst gewandeld, terwyl nog andere dingen zeer bezwarend voor hem waren. Overal had hij echter een verklaring voor. In de tweede tegen M. aan gebrachte zaak getuigde een zekere C. Oostenbrugge. Via J. S. kwam deze in connectie met M., die hem vertelde een groote party saccharine te weten. Hy moest hiervoor echter het geld, nl. 1250. vooruit hebben. Zelf had get maar 250, waarom hy ƒ11 leende. De saccharine was er niet en C. was dus bedrogen M. bekende het geld ontvan gen te hebben, en zou inder daad de saccharine door be middeling van een Goesschen caféhouder van een boer in Zuid-Beveland hebben kunnen koopen. Do caféhouder gaf echter ook weer een andere verklaring. „Wat heb je met dat geld gedaan"" DE TOEPASSING DER KINDERWETTEN. Uit de aanwijzingen, die een door het centraal bureau voor de statistiek gepubliceerde sta tistiek over 1940 geeft, om trent de beweging der jeugd criminaliteit in de laatste ja ren blijkt, dat het aantal on herroepelijk schuldig verklaar de jeugdigen van 1932 af (1642) voortdurend steeg tot en met het jaar 1937 (3061). Na een daling van 1938 tot 2789, kwam het totaalcijfer in 1939 en 1940 resp. op 2809 eu 2966. Het aantal schuldig ver klaarde jongens vermeerderde in 1940 met 166, het aantal meisjes verminderde met 9. Hoogere cijfers gaven diefstal en heling. Volgens de voorloopige cij fers van het jaar 1941 steeg het aantal schuldigverklaringen van strafrechterlijk minderja rigen in dat jaar met 1871. Vooral vermeerderde 't aantal schuldigverklaringen ter zake van diefstal en verduistering. Ten slotte is in deze statis tiek belicht de verpleging van voogdy- en regeeringskinderen in gestichten en gezinnen door instellingen van weldadigheid. Door 268 door het ryk gesub sidieerde instellingen werden 12395 voogdijkinderen ver zorgd en door 31 instellingen 1004 regeeringskinderen. In totaal Werd een bedrag van resp. 2.710.969 en 282.909 aan rijkssubsidie aan deze in stellingen uitgekeerd. Boven dien werd nog 396.511 in totaal als algemcene subsidie aan 145 instellingen uitge keerd. Vice-admiraal Quant 70 jaar. Maandag a.s. viert de gepens. vice-admiraal L. J. Quant zijn 70sten verjaardag. In 1893 werd hij adelborst le kl. en doorliep hierop de verschillen de rangen by de marine. Hij was de eerste commandant van den kruiser „Java", verder was hij later o.m. commandant van het Ned. eskader in Oost-Indië en commandant van «le marine te Willemsoord. Na den zee dienst verlaten te hebben werd hij waterschout te Amsterdam. Amerikaansch spoorwegper soneel eischt loonsverhooging. Vertegenwoordigers van 350000 Amerikaansche spoorwegarbei ders hebben een loonsverhoo- ging geëischt van drie dollar per dag. ,Daar praat ik liever niet over", was het antwoord van M. S. Sr. die by het gesprek tusschen M. en den caféhou der tegenwoordig was ge weest, wist niet meer waar over gesproken was. De officier van justitie weer aan het woord komend, acht te ten aanzien van het eerst? misdrijf, het bewys geleverd Verd. is een ras oplichter. De uitlokking van de diefstallen ligt precies in zy» lijn. In de inbraakserie heeft hy een be- langryk aandeel gehad, ter wyl ook de oplichting buiten gewoon ernstig Is. Verd. is al verschillende malen wegens oplichting veroordeeld. De of ficier eischte voor beide zaken samen. 2% Jaar gevangenis straf. Mr. .7. van Deinse, raadsman van M., zeide, dpt. daar M. een slechte reputatie heeft, zijn zaak er zeer ongunstig voorstaat. Er is echter geen enkele reden, om aan te ne men, dat M. schuldig is aan de uitlokking. Zelf ontkent hij hardnekkig, terwyl de getui gen, naar de verdediger den indruk heeft gekregen, niet volledig zyn geweest in hun verklaringen, omdat ze op eigen voordeel uit zyn. Mr Van Deinse voerde omstandig heden aan. waaruit moest biy. ken, dat M. onmogelyk op de hoogte zou kunnen zyn van de situaties in de huizen, waar is ingebroken. Spr. drong aan op vryspraak of ontslag van rechtsvervolging in deze. Ook in de zaak betreffende de op lichting, staan do feiten niet geheel vast en zal vrijspraak of ontslag van rechtsvervol- Burgerlijka Sland GOES: Overleden: Johanna Nag- tcgaal, 77 j., wed. v. J. de Heus, wonende te Vlissingcn. VEERE. Geboren: Lambertua Michael Marinus, z. v. .T. L. van Hove en A. Broere; Wlllielmlna Pieternella, d. v. A. de Visser en T. Marinissen. Overleden: Sijke Pasveer, jd. 82 j„ overl. in Breda: Anna Sophia Krijger, jd. 44 j., overl. tc Rot terdam. Ondertrouwd: J. C. Koelman, jm. 26 j. en M. de Jonge, jd. 25 j. KRÜININGEN. Ondertrouwd Jacobus Petrus van 't Westende, 20 j„ te Kruiningen en Cornelia Maria Kroon. 20 j.. te Rotterdam, Geboren: Benilde Coleta Cecilia, d. v. P. A. de Maat en A. M. J. do Leeuw: Anna Maria. d. v. H. Al- mekinders en P. A. M. van P.iefc. Overleden: Adrianus van Don gen. 63 j., ongeh. Ook Vrijdag voerden op de Ani- sterdamsche beurs de industrie aandeel en, in het bijzonder Philips en Unilever den boventoon. Door aanbod zakten de Philips lot 262, doch hierna kwam een verbetering tot 272. Unilevers die ook druk werden verhandeld, liepen terug tot 19S. maar herstelden zich tot 206 Voor de cultuurfondsen kon het weer niet tot een noteering komen. De beleggingsmarkt was kalm. Ned. Obl. 1942 100 3% 97 9.16 —97%; Ned. obl 19-12 500 VA 98 916—98 9/16: Ned. Obl. 1911 100 4 100%—100 1116; Ned. obl. 1941 100 3 97%—97 9/16: Bataaf. Petr. Mij Obl. 4% 103 7/16—103% Idem Obl. 3% 99%—99%: A A'dam- sche B. 1433',—144%; a Incnssob. 141—141: A Robaver 152%—152 A Twentsche Bank 162; Lever Bros -Unil. Pr. A 1000 129%— 130: C Meelf. Ned. Bakkerij 279(4 27S: A Ned. Gist en Spiritual. 380: A „De Schelde" N. B. 123122%: A Papier v. Gelder Zn. 148—148%; A Wilton Feijen, 172%—171%: A Blauwhoodenv.— Vriesseveem 120119: A Houth. v. h. G Alberts 145—145; Ned. 10 lng 1940 4 102—102%; Ned. 2e lng 1940 4 101%101 7'16; Ned. mot bel. fac. 1940 4 102—102",: Ned. 1942 31*- 999S 13/16-31/32: Ned. A f 1000 1937 3 93%—92%-Xl/jG: Nod. A 1000 1938 (3%) 3 96»',—9G 516- 7/16: Indië f 1000 1937 3 89%— 89 9/16; Indië h f 1000 1937 A 3 87%— 87%: A Kolon. B. 155—156; A Ned. Ind. Handelsb. 92—93 C Ned. Handel.-Mij. 1000) 138% 138: A Alg. Kunsti. Unie 155% 155%-ys; A Viu» Berkel'a Patent 133—131%: C Calvé Delft 134%— 133%-135%; A Fokker Fahr. 250 exd. —240; A Lever Bros Uni lever 202%—19S-207A Nod. Ford Mij 320—320: A Philips' Fabr. G. B 2S0O*.260'9-275Idem Prof. W.A. 160%—158: A H.A.I,. 149% —149; A J.C.J.L. —129: A R'damsche Lloyd 155155; A Mlj, Nederland 155—154. —s „In een anderen handel",, al- ging moeten volgen, dus M. De uitspraak in al deze za- „Wat voor handel?", zool ken zal plaats vinden op 28 was prompt de wedervraag. December a.s. Radio-Programma ZONOAG. Hilversum I 415.5 m.ï 7.30 Zomin gochtend conc.8.15 Har monie: 8.30 lezing; 8.45 plano; 0.00 ber.9-15 gesprek mot Peter; 9.30 Zondagmorgen zonder zorgen; 10 30 Deutsche Stunde; 11.30 SS; 11.43 Oost- Cront; 12.00 ber.: 12.15 kamerkoor; 12.40 Dultsch volksconc.14.00 Sym- phonie ork.15.00 Eur. «chrljvere; 15.20 ork. Malando; 16.00 bruldsspel; 17.00 cabaret; 17.45 melodieën: 18.30 ber. en sport.; 19.30 komermur.20.15 muz. trits: 20.15 musette: 20.45 ork. Senban; 21.15 Masmnn; 21.45 ber.; 22.00 viool; 22.20 Gram. Hilversum II 301.5 m. 7.30 zie Hil versum I;9.15 voor «1c Jeugd; 0.45 voordr. met muz.10.30 studiedienst; 11.30 gevr. muz.11.45 Cyclus; 12.00 ber.12.20 zang, koor en ork.12.30 soldaat tot de jeugd; 12.45 walsen; 13.00 Sibbekunde; 13.15 Melodlsicn; 14.00 luisterspel; 15.00 opera; 17.00 boekenschouw; 17.15 viool en cello; 17.45 BNO: 18.00 R'damschc Ilurmo- 18.40 Ned. taalclub; 19.00 BNO; 19.15 Finsch iogr.19 45 ber.; 19.55 ork. v. Krevelen; 20.15 Utr. Sted. 21.15 piano: 21.45 ber.; 22.10 Avondwtjding22.20 zie Hilversum I. MAANDAG. Hilversum I 415,5 m. 12.05 ork. WHIebrundts; 12.45 ber.; BNO; 13.10 R'daroseh PhlUi. ork.14-00 ork. Scrban; 15.00 luister spel; 15.15 Elck wat wils; 16.45 ber.; 17.00 orgel; 17.30 reportage; 17.45 Melodlsten; 18.30 ber.; 18.40 grnm.; 19.00 politiek weekpraatje; 19 15 Con- ccrlgeb. ork.: 20.45 knmormuz.21.45 22.00 zfgeunerspel; 22.20 gram. 23.00 operette. Hilversum II 301.5 m. 12.30 famillo de Boer; 12.45 ber.; 13.05 ork. Ma lando: 14.50 Gods. ultz.14.30 R'damsch Phllh. ork.; 15.30 voor do vrouw; 15.45 piano; 16.15 gram,; 16.45 ber.; 17.00 voor de Jeugd; 17.30 ork. Malando; 18.15 NSB antwoordt; 18.30 pianotrio; 19.15 ork v. Beek; 19.45 ber.; 19.55 ork. Rambour; 20.30 uit Neerlands Gouwen; 20.45 gevar. progr.: 21.45 ber.: 22.00 BNO; 22.1# Avondwtjding; 22.20 zlo HUv. I.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 4