„In Boekhouderschen stijl" ANNIE MEIJER Piano-onderwijzeres Bruidsbouquetten van Calla's. groot pand Nette Meisjes en een flinke Jongen Colbert Costuums Ulsters P. H. RECHSTEINER&Zn. ADVOCAAT ROTTERDAM VERDUISTEREN van hedenavond 16.32 tot morgenochtend 8.26 De maan gaat morgen te 13.44 onder (2.37 u. l.k.). UIT DE PROVINCIE De sociale voorman in de bedrijven. Zaterdagmiddag werd in het Schutters hof te Middelburg een groote vergadering gehouden van het N.A.F. en het D.A.F. De belangstelling voor deze bijeenkomst was zeer goed. De groote Schuttershof zaal was vrijwel geheel bezet, terwijl ook vooraanstaande vertegenwoordigers van de N.S.B. en de N.S.D.A.P. de vergadering bijwoonden. Het woord werd gevoerd door den lei der van het N.A.F., den heer H. J. Wou denberg, door dr. Koolstra, hoofd van de sociaal-economische afdeeling en door den Landesobmann van het D.A.F., den heer Kretschmar. Het thema voor deze bijeenkomst was de positie van den socialen voorman* in de bedrijven. Uit den aard der zaak heeft de heer Woudenberg niet verzuimd zijn zienswijze* ten aanzien van tal van vraag stukken, met betrekking tot deze nieuwe organisatie van den arbeid te verduide lijken. De ordening van den arbeid en de af kondiging van' de grondwet van den ar beid vormen het sluitstuk van veel voor bereidend werk. Er kan nu worden voort gebouwd, al ontveinst ook de leiding van het N.A.F. zich niet, dat er nog groote moeilijkheden en veel tegenstand te over winnen zullen zijn. Daarom heeft de heer Woudenberg, zij het in groote trekken, den zin der nieuwe verordeningen nader toegelicht, mede met het doel, de be staande weerstanden te overwinnen. Dat daarbij de figuur van den socialen voorman in het middelpunt stond, behoeft niet te verwonderen. Hier staat men voor een geheel nieuw principe, waarüit de organisatie van het N.A.F. is opgebouwd, en dat beoogt den werkers In de afzonder lijke bedrijven hun taak, hun verantwoor delijkheid, hun plichten juist te doen zien. Het begrip werkend omvat echter allen, Betriebsführer en Gefolgsehaft, en wan neer deze betrekking duidelijk wordt on derkend, z Uen de verhoudingen binnen de bedrijven zuiver zijn, zullen de werkers het verstaan, wat het zeggen wil in eigen volk geborgen te zijn, ook in eigen be drijf. En dit is tot zegen van den enkelen werker, maar in grooter verband ook het heil van de gansche volksgemeenschap. In dit licht moet de taak worden gezien van den socialen voorman. Daarover heeft dr. Kooistra nog be hartigenswaardige woorden gezegd, toen hij, de arbeid stellend als het cement van de volksgemeenschap, betoogde dat dan ook het geheele Betrieb moet staan ten nutte van die volksgemeenschap. Daarbij gaat het dus niet enkel om de winst voor den ondernemer, wiens belangen in een voorbij tijdperk niet in overeenstem ming waren met die zijner arbeiders, maar om het nut voor de gemeenschap. De verantwoordelijkheid van den Betriebs führer is naar buiten gericht, maar in niet mindere mate naar binnen. Hij heeft een zorgplicht, waarvan de voornaamste elementen zijn neergelegd in het bedrijfs- reglement. Hier ligt een zeer belangrijke taak voob den socialen voorman, wiens invloed zoo groot moet zijn, dat dit reglement ook inderdaad is spiegel van het bedrijf. Dat wil zeggen, dat het eigene van het Be trieb in dit reglement tot 'uitdrukking moet komen, want daaraan ontleent het zijn waarde en zijn' doeltreffendheid. Dr. Kooistra heeft ook nog gesproken over de functie van den Gemachtigde van den Arbeid en diens betrekking tot het NA..F. Er worden door hem geen beslissingen vah principieelen aard getroffen zonder voorafgaand overleg met den leider van het NA.F. Tenslotte heeft de heer Kretschmar ge wezen op de ontwikkeling in Duitsch land, waar men heeft geleerd anders te denken. Wanneer de mensch in het mid delpunt staat, zullen de verhoudingen zuiver en de prestaties zoo hoog mogelijk zijn. De beoordeeling zal niet meer uitgaan van het criterium geld en invloed, maar Winterhulp kan veel doen, als GIJ veel offertGiro 5553. het uitgangspunt zal zijn: de plichtsver vulling ten dienste der gemeenschap. Daarin dient de Betriebsführer voor te gaan. De toepassing is in Duitschland conse quent doorgevoerd. Daarbij treft het, dat men niet langer spreekt van verzekerin gen, maar van zorg, maar hier gaat het niet om een aalmoes, maar om recht vaardig loon. In Duitschland heeft de toepassing van een en ander tot zeer goede resultaten ge leid, maar men kan deze geheele ontwik keling, voor wat haar uiterlijke verschij ningsvormen betreft, slechts begrijpen, wanneer men haar ziet in het breede ka der van Duitschlands strijd om bevrijding en ruimte. De strijd echter om de vrij heid van Duitschland, werd de strijd om de vrijheid van Europa. Nederland moet dezen strijd, waarin Duitschland niet het onderspit zal delven, verstaan. Daarom is het van belang, dat het Nederlandsche volk één wordt Eenheid ook in den ar beid. De taak van den socialen voorman is, zoo bezien, uitermate belangrijk. Spr. gaf daarover nog eenige waardevolle wen ken. Kreisobmann H. Korte sloot de bijeen komst met een enkel woord. WALCHEREN Buitengewone vergadering Polder Walcheren. Het Polderbestuur van Walcheren kwam Zaterdag in buitengewone algemeene ver gadering bijeen ter behandeling van het voorstel van het dagelij ksch bestuur tot het verleenen van een bijzondere belooning aan het personeel. Nadat de voorzitter, de heer H. F. Lants- heer, de vergadering geopend had en de notulen dier vorige vergadering waren goedgekeurd, gaf hij kennis van een brief van den heer C. v. d. Minne, waarin deze bedankte als raad van den Polder Walche ren, daar hij thans elders verblijft. De heer -Lantsheer betreurde het zeer, dat de heer v. d. Minne het Polderbestuur verlaat en geloofde, dlat de andére bestuurs leden dit afscheid eveneens betreuren. De voorzitter sprak den wensch uit, dat het den heer v. d. Minne in zijn nieuwe woon plaats goed mag gaan. Hierna kwam het voorstel betreffende de bijzondere belooning ter tafel. Het ligt in de bedoeling om het per soneel in dienst van den polder Wal cheren, in navolging van het voorbeeld gesteld door dé Provincie Zeeland, op 1 December a.s. een bijzondere beloo ning toe te kennen in verband met de gestegen kosten van het levensonder houd en tevens als bewijs van waar deering voor de arbeidsprestaties on der de huidige moeilijke omstandig heden. Deze belooning zal een halve maand salaris bedragen met een mi nimum van 50 en tot een maximum van 100. De maatregel zal een uitgave van ruim 2500 vorderen. Het voorstel werd zonder hoofdelijke stemming bij acclamatie goedgekeurd. Ook werd het. voorstel om den arbeider R, v. d. Broeke te Veere, die 40 jaar in dienst van den Polder heeft gewerkt, aan te wijzen als arbeider, die recht heeft op pensioen ingaamte 1 Januari a.s., goedge keurd. Tijdens de rondvraag kwamen nog enkele kwesties van technlschen aard en het pre sentiegeld der commissarissen ter sprake. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. Hulde aan gevallen strijders te Apeldoorn. Namens ring 34 van de N.S.B. is Zaterdag middag in het kringhuis te Apeldoorn in het bijzijn van de familieleden en Duitsche gasten een portrettengalerij van de acht gesneuvelde Apeldoomsche strijders ge opend. Portugeesche schepen niet naar Genua. Met het oog op de onveilige toestanden voor het scheepvaartverkeer in de Middel- landsche Zee is de Portugeesche scheep vaart tijdelijk verboden de haven van Genua aan te doen. ELLEWOUTSDIJK. Advertenties en Abonnementen worden aangenomen door J. DE JONGE, Zomerstraat C 30. DEN HAAG IN CIJFERS; EEN HONDERDJARIGEN-RECORD. (Van onzen Haagschen correspondent) Hoewel de Haagsche bevolking den al- lerlaatsten tijd in getal achteruitgaat, be droeg de toeneming van het aantal inwo ners per 1 September jl. toch altijd nog rond 3000 méér dan een jaar tevoren. Op genoemden datum waren er nl. 521.113 Ha genaars geregistreerd, van wie 278.093 vrouwen. Ové. Augustus was er een ge boorte-overschot van 329. Het vestigings- crjfer lag toen nog even boven dat der ver- trekkenden, al bedroeg het verschil slechts 49 meer. Tenslotte werden er 561 huwelij ken gesloten, dat is 150 méér dan in de overeenkomstige maand van 1941. Het aantal trampassagiers blijft gesta dig toenemen en was over Augustus geste gen tot 7.474.756, die tezamen 753.521,— betaalden. Over de voorafgaande maand Juli waren ruim 6.780.000 betalende pas sagiers vervoerd, voor de maand Augustus 1941 vas het totaal 5.007.000. Ook hier dus op allerlei gebied toene ming. Dit kan zeker niet gezegd worden van het aantal honderdjarigen, ten aanzien van wie Den Haag langen tijd kampioens allures mocht hebben. In den afgeloopen voorzomer zijn echter' achtereenvolgens de drie Haagsche honderdjarigen overleden. Tot hen behoorde Nederlands oudste oudje, mevrouw de weduwe M. NelckDe Rooy, die ruim 103 jaar is geworden. Gelukkig telt Den Haag sedert eenige weken weder een nieuweling, nl. mevrouw Y. van BerckelWybrandi. Ook in 1939 telde Den Haag drie honderdjarigen, doch 1932 was met vier totdusver het recordjaar. Al met al heeft Den Haag in de afgeloo pen tien jaren meer dan tien honderdjari gen opgelevem, van wie slechts één man nelijk, en wel de rustend zeekapitein L. van Dorsten. Zijn beide voorgangers, die beiden in 1929 de drie cijfers bereikten, waren de heeren R. v. d. Pol en J. W. Thysse, van wie de laatste 102 jaar zou worden, eerst genoemde echter spoedig na het overschrij den van de eeuwgrens het tijdelijke met het eeuwige verwisselde. Opvallend is, dat de meeste honderdjari gen uit groote en zeer groote gezinnen stamden en de meeste der vrouwen die de 100 bereikten hadden ook zelf weer vele kinderen ter wereld gebracht. In 1914 is ook nog een 103-jarige over leden, doch de vorige eeuw heeft een 105- jarige gekend, nl. de weduwe A. Heymans- Freesko, dié in 1892 in dezen recordouder- dom de oogen sloot. Drie jaren eerder was Susanna Huguetan, 102 jaren oud, op laag hartige wijze, om een krap spaarduitje, ver moord. DE KEURING VAN ONS DAGELIJKSCH BROOD. Het dagelij ksch brood ligt den verbrui ker vooral in dezen tijd van rantsoenee ring bijzonder na aan het hart en het is dan ook alleszins begrijpelijk, dat men meer dan voorheen belangstelling betoont voor het verkrijgen van brood, dat zijn juiste gewicht heeft. Wel geeft onze rant soenbon ons recht op het ontvangen van een bepaald gewicht, maar in de practfjk kunnen zich hierbij onvermijdelijke afwij kingen voordoen, waarvoor den verkoo- per geen blaam treft en waarin de klant dus heeft te berusten. Zelfs de beste oven bakt niet overal geheel gelijkmatig, met als gevolg, dat het eene brood wat meer doorbakken zal zijn dan het andere, het geen uiteraard verschil in gewicht geeft. Ook loopf het vochtgehalte van de ver schillende broodsoorten uiteen. Daarom wordt een meer zuivere me thode gevolgd om vast te. stellen of een brood aan redelijke eisch en beantwoordt. Het broodbesluit bepaalt namelijk, dat hiervoor moet Worden uitgegaan van de hoeveelheid droge stof, die het brood be vat. Onder het nemen van de noodige voorzorgen ter verkrijging van een zoo juist mogelijke uitkomst wordt een hoe veelheid van vijftig gram brood bij een temperatuur van 102 tot 105 graden Cel sius tot constant gewicht gedroogd. Blijkt nu dat dit monster van vijftig gram, in verhouding tot het totale broodgewicht, niet de vereischte hoeveelheid droge stof bevat, dan wil hiermede nog allerminst gezegd zijn, dat de betrokken bakker heeft geknoeid. De ervaring heeft namelijk geleerd, dat wanneer honderd stukken deeg worden afgewogen, een belangrijk deel daarvan eenige afwijking vertoont van het beoogde gewicht. Wanneer men op een schaal een gewicht van vijf gram nóg kan aflezen, dan zullen stukken van een pond op zijn minst schom melen tusschen 495 en 505 gram. Dit geldt zoowel voor de met de hand afgewogen als voor machinaal afgewogen stukken. De onvolkomenheid onzer weegwerktuigen draagt hieraan schuld. Voorts kunnen nog andere factoren van invloed zjjn op de ver kregen uitkomst aan droge stof, met name het bakproces, het vochtgehalte van de bloem of het meel, waaruit het brood werd gebakken, de hoeveelheid toegevoegd water en tegenwoordig ook het gebezigde zuur deeg. Dit alles bij elkaar heeft, gelijk uitvoe rige onderzoekingen hebben aangetoond, tot resultaat, dat een partij brood zeer wel gemiddeld per brood de juiste hoeveelheid droge stof kan bevatten, terwijl toch bij ongeveer 40 procent der brooden afwijkin gen naar beneden en bij circa 60 procent het minimum gewicht of afwijkingen naar boven werden geconstateerd. Vandaar dat een monsterneming van enkele brooden geen voldoende grond kan opleveren tot het vellen van een oordeel. Alleen herhaalde monsterneming bij een zelfden bakker, ge voegd bij een juiste kennis van diens be drijf, biedt houvast voor het achterhalen van knoeierij. Het ideaal zou natuurlijk zijn brood met zooveel afwijkingen naar boven, dat ieder brood het juiste minimum, of liefst zelfs iets meer aan droge stof zou bevatten. Dit echter is in de practrjk niet te verwezenlij ken,, daar de bakker nu eenmaal uit een hem toegewezen baal van 50 kg. 85 broo den met 480 gram droge stof moet berei den. Bakt hij daaruit minder brooden, dan gaat het gemiddeld gewicht uiteraard om hoog, doch dan ontvangt hij van den klant niet voldoende bonnen voor een volgende toewijzing. Er zit dus niets Einders op dan te berus ten in deze kleine schommelingen. De keuringsdiensten voor waren zijn ook ten aanzien van het brood bijzonder waak zaam. VAN ONZE BOEKENTAFEL VIER UITGAVEN VAN HET THYMFONDS. Van da Stichting Uitgeverij Alberdlngk Thym- verschenen vier goede romans, die leder op hun ter rein over uitnemende kwaliteiten beschikken. Emlle van Hemeldonck, wiens roman kroniek bekroond werd heelt zijn stof gevonden ln het Kempenland, waarvan hij eenige doodgewone typen ln hun alle- daagscbe doen en laten heeft beschreven. Een be schrijving zonder pretenties, en Juist daardoor leeft die dorpsschoolmeester en krijgen de bijfiguren ge stalten van levende wezens. Zoo leest men dit boek niet met de spanning waarmede men een grootsche ontknooping van een diepzinnig gegeven verheidt, maar met de aanvaarding van dit ongekunstelde en simpele leven, zooals dat door deze plattelanders in hun argeloosheid wordt geleefd. Van geheel anderen aard is het eveneens bekroon de boek vanErik West: Christine, waarin de tragiek van twee menschenlevens even sterk spreekt als de stille heldenmoed, waarmede de nood van het leven, de strUd en het lijden worden aanvaard. Deze roman speelt zich af tusschen het kleine winkelbedrijf en een doodsbaar en telkens zien wij van dit kleine leven de twe« kanten de zorgen om het bestaan, de nood van de sterfkamer maar daarin wordt de belofte van een stil christelijk heldendom gelijke lijk vervuld. Ellen Russe, die ln het Italiaansche geestesleven zooals zich dat in de laatste decennia heeft ontwik keld, een ingewijde Is, stelt in baar roman De Keus een probleem aan de orde, dat bijzonder actueel is. De titel van dit boek verraadt reeds, hoe scherp hier jiet conflict ls gesteld en dit wordt nog ge accentueerd door den dlspuutvorm, waarin het Ver handelde ls gegoten. Daardoor krijgt alt boek een zeer direct gericht accent en zich ln deze materie verdiepen kan wellicht het Inzicht ln het tijdsge beuren verhelderen. Tenslotte een roman van het Vlaamsche land: Wannles Versteooe door J. L. Eggermont. Een boefc van ruige realiteit, waarin de schrijver ons de ge heimenissen de onvermoede van een mismaakte onthult. Want een mismaakte heeft ook zön zuiver menschelljke aanvechtingen, zijn conflicten. Alleen, het giljpt dieper ln, het wordt Intenser beleefd en xoo bezien openbaart zich een sociale verhouding van meer dan oppervlakkige beteekenls. De acteur heeft dit probleem zeer sterk uitgewerkt met een scherpen blik op de psychologische factoren, welke Drie en dertig Jaren op Java, door dr. C. W. Wormser. De belangstelling voor Indie, voor land en volk, naar zijn zeden en gewoonten ls Intenser ge- ^worden, nu wU er verder van verwijderd zijn dan ooit ln onze koloniale verschijnselen. Het ls nog niet zoo heel lang geleden, dat velen onzer Jiich niet konden opwerken, dan tot een zeer oppervlakkige kennis name van wat er ln en met ons Indlö gebeurde. Het gevaar van energleverslapping was geenszins denk beeldig en koloniaal wanen wij als volk min of meer satl8falt. Uit die gemoedelijke rust zijn wfl nu weder opge schrikt en tot de ontstellende wetenschap gebracht, dat ons koloniaal bezit geenszins zoo veilig was als wU wel waanden. Wat deze tijd ons op zoo velerlei terrein heeft ge openbaard n.L een verhoogde Belangstelling voor het geheel eigene van ons volksbestaan, belangstelling naar onze groote geschiedenis en haar beste vertegen woordigers. een zelfde verschijnsel doet zich thans ook voor met betrekking tot Ned. Oost-IndlE. De Indische maatschappij in haar tallooze schakeering, met haar vele facetten op economisch, op cultureel en op gees telijk gebied, zU mag zich verheugen ln een groei ende belangstelling. Er spreekt uit, dat wij ons, on danks alles wat er gebeurd is en wellicht nog te i gebeuren staat, niet van In sul Lode kunnen losdenken. Het ls zoozeer vergroeid met de eigen historie, wU ge voelen thans bij vernieuwing of voor het eerst, hoe zeer wtj geestelijk en Ideéel bij elkander hooren, dat het niet aoders kan of wij zoeken deze relatie thans te bevestigen door het geschreven woord. Nu komt een bU uitstek deskundige als dr. Worm ser ons vertellen van Java. een der meest waarde volle edelstoenen uit den gordel van Smaragd, Java. het hart van Insullnde. Dr Wormser heeft 33 Jaren op Java gewerkt, als landraadvoorzitter, als officier van justitie, als voorzitter van den Nederlandsch Indl- schen plantersbond en sinds 1921 bovendien als dag bladredacteur en hoofdredacteur. In zijn laatste kwali teit heeft hU uit den aard der zaak vele contacten onderhouden met alle lagen van de sterk onderschelden Indische bevolking, op de vorming van tfelker open bare meening hij een grooten Invloed heeft uitgeoefend. Dr. Wormser heeft zijn herinneringen samengevat ln drie boeken,waarvan thans de eerste twee bij W. ten Have ln Amsterdam het Jicht hebben gezien. Het eerste deel handelt over zijn werkzaamheid bij de rechterlijke macht; het tweede deel is een herzien» uitgave van „Bergenweelde", dat in IndlB vier druk ken beleefde en grooten opgang maakte. Deze herinneringen zijn tevens de samenvatting van een belangrijk stuk Indische geschiedenis. Want er is ln die periode op velerlei gebied wat groots ver richt ln Indie. De Indonesische maatschappij Is tevens tot ontplooiing gekomen en heeft mannen voortge bracht, die invloed van béteekenls uitoefenden. Dit Is het verbaal van een man. die met heel zijn hart hangt aan Indlë, aan Java en ztjn kloek en meesleepend betoog zal zeker niet nalaten een sterken indruk te maken op hen, wier belangstelling voor dit schoone eilandenrijk aan dipte beeft gewonnen. RECHTSZAKEN Economische Rechter te Middelburg. J. van de Guchte, 24 J. étaleur te Helnkcnszand, wegens weg nemen van een hoeveelheid klavers, toebehoorende aan P. Blok te Wolphaartsdljk. Elsch en uitspraak 5 of 2 d.h. P. v. Weele, 41 J., arbeider te Borssele, wegens het wegnemen van een hoeveelheid appels en peren, van A. van de Ouchte te Borssele uit oen boomgaard. Elsch «n uitspraak 15 of 10 d.h. L. van Weele, 25 J. landbouwersknecht te Driewe gen, wegens hetzelfde felt ten nadeele van denzelfden persoon. Elsch 40 b. of 25 d.h. Uitspraak 30 b. of 15 d.h. W. Westdorp, 22 jaar, leurder te 's Heerenhoek. we gens het verkoopen van een voedingsmiddelenkaart. Eisch en uitspraak 10 b. of 5 d.h. a de Broekert, 68 J„ huisschilder te Hoedekens- e. wegens het doen vervoeren -van 30 kg aard appelen te Rotterdam. Eisch en ultspr. 5 b. of 2 dh. A. W. Verplanke, 41 j., landbouwer te Nleuwvllet, wegens het afleveren van 55 kg. aardappelen en 8 kg bruine boonec. Eisch 5 b. of 3 d.h. uïtsp. 5 b. of 2 d.h. P. J. F. B. Bonamle, 43 j., landarbeider te Aarden- burg, 'wegens het vervoeren van 35 kg. rogge. Eisch 50 b. of 25 d.h. uitsp. 50 b. of 20 d-h. met ver beurdverklaring rogge en terugg. fiets. landbou het afleveren van een hoeveelheid lijnzaad. Elsch en ultsp. voor l 400 b. of 4 mnd. h. 2. eisch 100 b. of 1 mnd. h., ultspr. 50 b. of 20 d.h. P. B. Claeijs, 58 J., landarbeider-vlasser te Aarden burg, wegens het afleveren van een boeveelheid lijn zaad van 500 kg. Eisch J 500 b. of 5 mnd. h. ultspr. 300 b. of 3 mnd. h. H. J. van Loo, 24 J.r landarbeider te Aardenburg; C. L. van Loo, 32 j., landarbeider te Aardenburg we gens het koopen van een hoeveelheid lijnzaad. Elsch l: 6 w. gev. str., ultspr. l mnd. gev.straf. 2: Elsch en ultspr. 2 mnd. gev, straf. Chr. Schieman, 28 J., vrachtrijder te Axel, wegens het voorhanden hebben van een levend varken van 73 kg. Elsch 50 of 1 mnd. met verb, verkl. ultspr. 50 b. of 20 d.h. met verbeurd verkl. L. Schipper, 35 j„ transportarbeider te Kapelle, wegens het koopen van 4000 kg. steenkolen, zonder bonnen. Eisch 50 b. of 1 maand met verbeurd- verkl. ultspr. 30 b. of 20 d.h. met verb, verkl. J. M. H. Adriaans, 40 J.. schipper te Dordrecht, wegens het verkoopen en afleveren van deze kolen. Eisch en uitspraak 75 of 25 d.h. Winkeljuffrouw stal uitzet bijeen. De Haar- lenische rechtbank heeft de 25-Jarige winkeljuf frouw J. A. S. uit Umuiden. die in een manu facturenwinkel. waar zij werkte, vrijwel een ge heel en uitzet, ter waarde van ongeveer 3000 bijeen had gestolen, tot 8 maanden gevangems- 2raf veroordeeld. Haar moeder, die de goederen geschenk had aanvaard, kreeg wegens heling 6 maanden gevangenisstraf. Wielen van brandweerauto gestolen. De 31- jarige schipper A. J. B. en de 28-jarige heler S. S. uit Westzaan hebben in Juli de wielen niet binnen- en buitenbanden van de autobrand spuit gestolen en voor ruim 2000 verkocht. De Haarlemsche rechtbank veroordeelde beiden tot 1 jaar gevangenisstraf. Koe gestolen. De Haarlemmer J. Hoogeveen heeft te Haarlemmerliede een koe uit een weide gestolen en voor 750 verkocht. De economische rechter veroordeelde H. tot 2 jaar gev.straf. OFFICIEELE MËDEDEELINGEN INLEVERING VLEESCHBONNEft. Van Maandag 30 Nov. 1942 af zullen, ln verband met de vermindering van het vleeschrantsoen van 300 tot 250 gr. per week, de B-bonnen voor vleesch we derom een Waarde hebben van een kwr.rt rantsoen. Slagers en detaillisten in vleesehwaren dieren de B- bonnen voor vleescb, welke een waarde hebben van een half rantsoen, gescheiden te houden van die, welke 'een waarde hebben van een kwart rantsoen, daar de beide soorten op afzonderlijke opplakveilen ba de plaatselijke dlstrlbutlediensten moeten worden Ingele verd. Het aantal restantbonnen, dat 6lagers en detail listen ln vleesehwaren dienen ln te leveren ter verkrij ging van ontvangstbewijzen voor vleesch of toewij zingen voor vleesehwaren, zal van bovengenöemden datum af 991, onderscheidenlijk 91 -rantsoen moeten LEVERING HOOI. Daar gebleken Is, dai ln sommige gewesten'door telers hooi wordt aangeboden dat van dusdanige kwali teit is, dat afkeuring moet volgen, deelt de Wnd. P.V.C. voor Zeeland nogmaals mede, dat als regel, goed hooi moet worden geleverd. Slechts Indien een teler niet over goed hooi beschikt kan met mindere kwaliteit worden volstaan, mits het hooi gezond ls. Indien blijkt dat een teler slecht hooi levert, terwijl tevens goed hoQl aanwezig is, zal tot navordering wor den overgegaan. VOEDERBIETEN. De Wnd Prov. Voedselcommissaris voor Zeeland vestigt er nogmaals de speciale aandacht op, dat te lers, die een aanslag hebben gekregen tot het leveren van een kwantum voederbieten, de voederbleten moeten leveren aan een nog nader aan te wijzen handelaar ln ruwvoeders. Het afleveren van voederbieten recht streeks aan een consument, al of niet op aankoopver gunning, komt niet in mindering van den aanslag. Met dank aan God geven wij kennis van de voorspoedige ge boorte van onze Dochter W1ËTSKË HlJLDE. P. SCHOONAARD. P. SCHOONAARDROEDA'. Middelburg, 28 November 1942. Noordsingel 152. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onzen Zoon JACOB JAN—MARINES. J. VERBURG. C. VERBURG—VAN DE PAS. Middelburg, 29 November 1942. SeiBSingel 50. Tijdelijk; Gasthuis Middelburg, Verloofd: JEEN DUYHAEB VAN TWIST en Mr. J.J. WOLTMAN, 'H-Gravenhage. Obrechtstraat 189. Laan van Meerdervoort 222. Thuis: Zaterdag 12 Dec. 1942, van 3—4.80 uur. Hoekwaterstraat 140, Voorburg (Z.H.) Getrouwd: COB MOENS en ME WONDEBGEM. die. mede namens wederzljdsche familie, hartelijk dank zeggen voor de vele blijken van belangstelling vóór en hij hun huwelijk ontvangen. Middelburg, 27 November 1942. Juist, zo-- moeten Uw boeken er uit zien. Dan hebt U er het meeste profijt van. Daarvoor zorgt ejc OV5S& BOEKHOUDER EN LASTING ADVISEUR Noord weg B 38, St. Laurens. 2 Dec. hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- en Groot- ouders PIETEB LOBIEB sfc CORNELIA CATHARINA BOSTELAAB hun 50-jarlge Echtvereenlgfng te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven, wenschen hun .j. jj. dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Breewaterstr. 10, VUssingen. Tijdelijk adres: Wijngaard- straat. Goes. HAAST U ALS U NOG WAT HEBBEN MiOET DE KLEINE BAZAR GOES. N.V. THE VTTRITE WORKS (de Vitrite-fabriek) Middelburg. Buitengewone vergadering van Aandeelhouders op Woensdag 9 December 1942, des namid dags om half drie uur ten kan tore der Vennootschap, Mais- baai 6, alwaar de punten van behandeling voor aandeelhou ders vanaf heden verkrijgbaar zijn. DE DIRECTIE. Gevestigd: (Dipl. Staatsex.) Lessen aan eerstbeginnenden en gevorderden. Bellamypark 21 - Vlissingen. VERKOOPERS (STERS) voor huis aan, huis verkoop ter stond gevraagd, voor alle dee- len van Zeeland. Br. H.D., bur. P.Z.G., Vlissingen. CORSETTEN BUIKBANDEN ELAST. KOUSEN BREUKBANDEN FOCUS GOES L. KERKSTRAAT 9. PASKAMER ATELIERS. OOK NOG NAAR MAAT. VERPLAATST MIDDELBURGS SCHILDERSBEDRIJF van Korendijk 10 naar Breestraat 35. Bloemenmagazijn „VIOLETTE" Walstraat 111 - Telefoon 644 Vlissingen. Alhambra Theater Vlissingen. Dinsdag 1, Woensdag 2 en Donderdag 3 December A. 103 S.O.S. (EINE FtlR ALLE). Een film met adembenemende sensaties Aanvang iederen avond 8 uur. Toegang 14 jaar. Vlissingen. Tijd. Lónd. kade noodwinkel 44 Middelburg. Schoonmaken, repareeren en stemmen van piano's en orgels. Albums en bladmuziek, klassiek en populair. Reparaties ook aan kleine instrumenten. Voor de lange Winteravonden LEESBIBLIOTHEEK VAN BENTHEM JUTTING SMITS DAM 2 - MIDDELBURG. Steeds de nieuwste Romans. HALLO HALLO I Hier de tweedehandschzaak. Wat hebben we weer een voorraad, zooalskachels, haarden, kasten, bureaux, elec- trische waschmachines met en zonder motor, stoelen, ameu blementen, stofzuigers, thee- kasten, buffetten, eikenhouten kabinet, radio's enz. Tevens aanbevelend voor het opkoopen van boeken en klee ding. A. J. WILDE Voorstad 30, Goes. GESCHENKEN BRILÊTUPS LOUPEN LEESGLAZEN WEER VOORSPELLERS THERMOMETERS FOCUS - GOES LANGE KERKSTRAAT 9 Overheidsinstelling vraagt te Middelburg te huur of te koop, geschikt voor kantoor ruimte. Brieven met volledige gege vens onder No. 4354, bureau P. Z. C., Middelburg, gevraagd voor wasschery-werkzaamheden. Aanmelden Langevielesingel 44, Middelburg. TEGEN HOEST PHIMET.TNE SIROOP FAMEL SIROOP ABDIJSIROOP TUSSIPECT SIROOP THIJMSIROOP WYBERTSIROOP VER VU S S.v.p. ledige flacons meebrengen. DROGISTERIJ Firma F. H. J. DAMEN Korte Noordstraat 44/46 Middelburg. KUNT U MU GEBRUIKEN? Heb 4-jarige Mulo-cursus doorlopen, ben 21 jaar en ge wend dagelijks met geld om te gaan. Welk bedrijf heeft voor mij een administratieve plaats open? Ten dele buiten werk geen bezwaar. Br. lett. E.O., Bur. v. d. BI., Vlissingen. heeft FIRMA in voorraad. GIststraat 15-17, Middelburg. Prima bonvrij meel voor kippen, eenden, varkens en konijnen 19 ct. per kg. Korrels voor idem 57% ct. per kg. Voederaanwijzing in gesloten. Winkeliers korting. Voederverzendhuis Amersfoort, Telefoon 4509 - G4ro 205811. DE ZWARTE KIP GEDEPONEERD HANDELSMERK Carbld-Huislampen. K 1 Concurrentie tafellamp, zeer gemakkelijk in petroleum lamp te plaatsen5.50 K 2 Tafellamp m. kapje .9. K 3 Tafellamp met kap en ophanghaak, zeer gemakkelijk voor werkplaatsen, veestallen, loodsen etc10. „Waldorp" tafellamp met kapje 10.40 CARBID VOORRADIG. Rijwielhandel „Wibra" Nieuwe Haven 3, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 3