PR0VINCIALEZEE1WSCHEC0URANT Duitsche troepen bezetten stad en haven van Toulon. ZATERDAG 28 NOVEMBER 1942 DIT NUMMER BESTAAT UIT 4 BLADZIJDEN 185ate JAARGANG NUMMER 280 DIRECTIE F. VAN DE VELDE, F. B. DEN BOER HOOFDREDACTEUR J. C. VISSER, VLISSINGEN ABONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per week of 2.42 per kwartaal. Franco per post 2.63 per kwartaaL ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 14 cent, min. per advertentie 2.30. BIJ abonnement speciale prUs. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 15 regels 65 et., iedere regel meer 13 ct., dienstaanvragen en dienstaanbiedingen resp. 55 en 11 ct. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 10 cL meer. BUREAUX: Vlissingen: Redactie en Administratie Walatr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Redactie na kantoortijd telefoon 578: Middelburg: Londensche Kaal 29, Redactie tel. 3521, Admlnlatr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15, tel. 2863, na kantoortijd tel. 2475; Souburg; Kanaalstraat 45, tel. 234: Oostburg: Redactie en Administratie Breedestr. 45, telefoon 102; Breskens: Dorpsstraat 35, telefoon 21. Duitschland overwint op glle fronten. WEDEROM NEGENTIEN SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. BOLSJEWISTISCHE AANVALLEN MET ZWARE VERLIEZEN MISLUKT. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend „In het Kalmulc- kengebied werd het gros van een Sovjet- Russische cavalerie-divisie door Duitsche en Roemeensche troepen vernietigd of uit eengeslagen, Verscheidene batterijen wer den daarbij vernield, verscheidene honder den gevangenen en talrijke buit werd bin nengebracht. Alle pantser- en infanterie- aanvallen van den vijand in het Wolga-Don- gebied mislukten ook gisteren weer door den voortref felij ken strydgeest van de troepen. 55 Sovjetpantsers werden vernie tigd. Aanvallen van formaties duikbom menwerpers troffen den vijand met vernie tigende uitwerking. Troepen van het leger brachten op den Wolga bij Stalingrad twee motorbooten tot zinken. Ook in het centrum van het Oostelijk front zette de vyand zyn aanvallen met sterke strijdkrachten voort. Deze stortten na verbitterde gevechten onder zware ver liezen voor den vijand ineen. 192 pantser wagens werden kapQtgeschoten, waarvan 34 alleen door een pantserdivisie. Ge vechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers vielen pantserconcentraties, marcheerende colonnes en troepenschuilplaatsen met goede uitwerking aan. Duitsche troepen vernietigden op de Newa tijdens het afslaan van een vijande lijke poging om over de rivier te trekken, 22 booten. In de Cyrenaica werden sterke vijandelijke verkenningstroepen afgeslagen. Ook in Tunesië kwam het tot succesvolle gevechten, waarbij de vijand een vrij groot aantal pantserwagens verloor. Duitsche en ïtaliaansche formaties der luchtmacht vie len vijandelyke stellingen, marcheerende colonnes en achterwaartsche verbindingen -aan. Duitsche jagers schoten in het Mid- dellandsche Zeegebied vijf Britsche jacht vliegtuigen neer, waarbij zij zelf twee toe stellen verloren. Bovendien verloor de Brit sche luchtmacht in de wateren rond Enge land en aan de kust van de bezette gebie den in het Westen zes vliegtuigen. Zooals in een extra bericht is mede gedeeld hebben Duitsche duikbooten in het operatiegebied van de Noordelijke IJszee tot. aan den toegang tot den Indischen Oceaan in hardnekkige ge vechten tegen in convooi en alleen varende schepen 19 schepen niet een gezamenl|jken inhoud van 128.000 ton tot zinken gebracht. Door deze succes sen is vooral het vijandelijke ravStail- leeringsverkeer naar de Noordelijke Sovjethaven en het Midden-Oosten ge voelig getroffen. De F"ührer heeft den commandant der 6de Roemeensche divisie infanterie, luite nant-generaal Lascar, als blijk van waar deering vopr zijn succesvolle leiding en de dappere houding der onder zijn bevel staan-' de troepen het Eikenloof van het ijzeren kruis verleend. Voorts deelt het opperbevel van de weermacht mede Na den overval van Britsch-Amerikaansche strijdkrachten op het Fransche koloniale gebied rukten Duitsche en ïtaliaansche troepen in het tevoren onbezette Frankrijk binnen, om dit gemeenschappelijk met de Fransche weermacht te beschermen tegen nieuwe overvallen der Britsch-Amerikaansche aan vallers. Nadat Fransche leger- en vloot- commandanten zich op eerewoord ver plicht hadden, zich met hun afdeelingen te voegen in het kader der totale verdediging, werd volgens den wil van den Führer de Fransche weermacht niet slechts onaange tast gelaten, doch ten deele ook versterkt en uitgerust, terwijl de buitengewoon be langrijke vestingsector Toulon met de Fransche Middellandsche Zee-vloot aan de zelfstandige Fransche verdediging werd overgelaten. Intusschen hebben zich de ge vallen van eerewoord-breuk en ontvluch tingspogingen door hooge Fransche officie ren opgestapeld. Evenzoo werd het duide lijk, dat een systematische ophitsing van de Fransche weermacht,* die tot samenwer king bereid was, door Angelsaksische in vloeden steeds verder om zich heen greep en de laatste dagen ook ingang vond bij de vloot te Toulon. Begrijpende, dat déze politieke split sing der Fransche weermacht in toene mende mate de veiligheid der* Duitsche en I-aliaansche bezettingstroepen in gevaar bracht en het gezag der Fran sche staatsleiding ondermijnde, hebben Führer en Duce in den afgeloojen nacht bevel gegeven de Vesting Toulon te bezetten, te verhinderen, dat de Fransche Middellandsche Zee-vloot haar voorgenomen vertrek kon vol brengen en de onbetrouwbare contin genten der Fransche weermacht te de- mobiliseeren. Duitsche en ïtaliaansche k troepen hebben dit bevel bliksemsnel opgevolgd, het verzet van door Angel- saksischen invloed opgehitste elemen ten, dat op enkele plaatsen zich voor deed in den kiem gesmoord en in enkele uren het gestelde doel bereikt. Stad en haven van Toulon zyn sedert den vroegen ochtend hecht in handen van onze troepen. Een deel der Fran sche vloot heeft iich ondanks het tegenbevel der Fransche regeering tot zinken gebracht. De demobilisatie der door ophitsing ondermijnde Fransche afdeelingen ls gaande en zal weldra voltooid zyn. in het kader der troepenverzorging bezocht de Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss-lnquart een herstellingsoord van de Waffen-SS in Nederland SS Fritz-Stapf-Pax Holland m DE BEZETTING VAN TOULON. Duitsche en ïtaliaansche troepen heb ben gisterochtend stad en haven van Tou lon bezet, zooals hierboven in het Duit sche weermachtbericht wordt medegedeeld, teneinde te verhinderen, dat de Fransche Middellandsche Zeevloot haar voorgeno men vertrek kon volbrengen en de onbe trouwbare contingenten van de Fransche Weermacht te demobiliseeren. In een brief aan maarschalk Pétain heeft Hitier de omstandigheden, die tot dezen maatregel hebben geleid, uiteengezet. Frankrijk heeft door toedoen van zijn ad miraals thans ook zijn vloot, een der py- lerrf" van zijn machtspositie, verloren. Van Duitsche zyde stelt men uitsluitend de aan maarschalk Pétain ontrouw geworden ge neraals en admiraals voor de jongste ge beurtenissen verantwoordelijk. De wil tot samenwerking met het Fransche volk blijft onverminderd bestaan. Gevechten hebben zich by de bezetting van Toulon niet voorgedaan. Slechts kwam het hier en daar tot incidenten. Duitsche militaire kringen nemen aan, dat 'n groot deel van de Fransche vloot tot zinken is gebracht. Dit zou ook blijken uit een officieel com muniqué, dat gisteravond te Vichy is uit gegeven. Hierin wordt gewezen op de smartelijke beproevingen welke de Fran sche vloot sinds Juni 1940 heeft doorstaan. Bij Mers el Kebir is zij verslagen, te Alexandrië geblokkeerd, op verschillende plaatsen ter wereld door de Engelschen De inzameling van oud materiaal in Duitschland^ De inzameling Van oude klee- ren en textielgoederen in 1942 heeft in Duitschland, volgens het tijdschrift „Der Vierjahresplan", zooveel bruikbare kle dingstukken voor mannen en vrouwen op geleverd, dat 4 tot 5 millioen extra arbeids krachten van arbeidskleeding konden wor den voorzien. Alleen reeds in de laatste twee oorlogsjaren is 562.000 ton schroot extra ter verwerHing gekomen. Het alleen in 1941 door de scholen ingezamelde oude materiaal vult rond 30.00# goederenwagens. In 1941 en '42 werden zooveel oude textiel goederen ingeleverd als in 1933 in totaal werd verwerkt. buitgemaakt en nog 14 dagen geleden door de Amerikanen aan de kusten van Alge rije en Marokko getroffen. Gisteren was het een nieuwe rouwdag voor de Fransche marine. De fiere schepen vormen thans nog slechts w'eerlooze wrakken. De Fran- schen lijden onder dezen niéuwen slag, die des te smartelyker is, daar hjj het gevolg is van de onwaardige houding van be paalde aanvoerders. De demobilisatie van het Fransche leger. De maatregelen tot demobilisatie van het Fransche leger, welke maatregelen rijkskanselier Hitler in zijn schrijven aan den maarschalk van Frankrijk en het staatshoofd heeft aangekondigd en waar mede in den loop van den nacht een begin is gemaakt, verloopen zonder incidenten. GEBRUIKT UW GAS- EN STROOM- RANTSOEN MET OVERLEG, DAN BEWANDELT U DEN JUISTEN WEG. VAN JHET NOORD-AFRIKAANSCHE FRONT. Uit de berichten van verschillende cor respondenten van Britsche bladen aan het Noord-Afrikaansche front blykt, dat zich tot dusverre in Tunis geen beslissende ver anderingen ten gunste van de geallieerden hebben voorgedaan. Integendeel, men hééft den indruk, dat de spilmogendheden thans definitief de Oostkust van Tunis be- heerschen en dat voortdurend nieuwe Duit sche versterkingen aldaar aankomen. Nog steeds zijn de geallieerde berichten over den toèstand in Noord-Afrika zeer spaarzaam. Men geeft te Londen thans toe, dat de verovering van de meerderheid in de lucht toch moeilyker is gebleken, dan men zich had voorgesteld. Boven de we gen, die naar Bizerta en de stad Tunis lei den, wordt voortdurend door de Duitsche luchtmacht gepatrouilleerd. Het eerste Britsche leger is in een week tij'ds 48 k.m. gevorderd. De Britsche omroep klaagt er over, dat het slechte weer de ravitailleering der troepen buitengewoon moeilijk maakt. Voorts komen voortdurend berichten, binnen over gevechten van inboorlingen, onder SFYansch commando, tegen de Britsch-Amerikaansche bezettingstroepen in Marckko en Algiers. De Amerikaansche minister van oorlog, Stimson, heeft verklaard, dat den troepen een harde strijd in Tunis te wachten staat. De aanval vereischt een groot organisatie vermogen voor de bewegingen van de troe pen ea van het materiaal over gebieden van honderden mijlen, waar veelvuldige aanvallen voorkomen. Op de scheepvaart routes is het duikbootgevaar grooter ge worden. Passagiers van een tusschen Ceu- ta en AJgeciras varend Spaansch p'ostschip melden, dat zy op een tocht van Marokko naar Spanje talrijke lyken van geallieerde soldaten in het water hebben zien dryv'en. DUIKBOOTSUCCESSEN. De Amerikaansche admiralitéit deelt me de, dat een Amerikaansch en een Britsch vrachtschip aan de kust van Zuid-Amerika en in den Atlantischen Oceaan tot zinken zijn gebracht; 48 opvarenden worden ver mist. Te Lourence Marques zijn de overleven den van vier geallieerde vrachtschepen aangekomen die bij Mozambique tot zinken zyn gebracht. Te Bridgetown (Barbados) zyn 55 overlevenden van een groot gealli eerd transportschip, dat getorpedeerd is, aangekomen. VERKENNINGSVLUCHTEN BOVEN ENGELAND. .Boven de wateren voor de Z.- en Z.O.- kust van Engeland hebben snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen Donderdag uitgebreide verkenningsvluchten uitgevoerd. Op de vlucht terug ontmoetten zij 'een zwerm Britsche bommenwerpers van het type Beafighter. In een kort fel luchtgevecht zijn 2 Britsche toestellen neergeschoten. LUCHTAANVAL OP CATANIA. Volgens het ïtaliaansche weermachtbe richt veroorzaakte een Donderdag onder nomen luchtaanval op de omgeving van Catania beperkte^ schade. Er zyn geen ver liezen onder deburgerbevolking gemeld. MISLUKTE LUCHTAANVAL OP BANGKOK. Drie Britsche bommenwerpers hebben een poging gedaan om Bangkok aan te vallen, die echter volkomen mislukte. De Vliegtuigen werden verdreven door het gemeenschappelijke afweervuur van Ja panners en Thailanders. Onder de bevol king waren tien lichtgewonden. Britsche vliegtuigen boven Zwitserland. Donderdagnacht hebben opnieuw Brit sche vliegtuigen boven West-Zwitserland gevlogen. 1200 vliegtuigen neergeschoten. Een luchtafweercorps van het luchtwapen heeft sedert het begin van den veldtocht in het Oosten, tot 8 November 1942, 1200 vijan delijke vliegtuigen neergeschoten. Dat komt overeen met het verlies van 15 escaders en rond 3000 man vliegend personeel Waarschuwing aan Zwitserland Onder het opschrift „Zwitserland maakt zich tot spreekbuis der joodsche opruiing", wijst de Voelkischer Beobachter op de afwijzende houding van Zwitserland ten aanzien van de in Duitschland getrokken contouren van een algemeene Europeesche nieuwe orde. Deze, gezien de omstandigheid, dat Zwit serland tot de Europeesche ruimte behoort, onbegrijpelijke houding moet volgens het blad verklaard worden door den invloed, dién Zwitserland in steeds toenemende mate geeft aan het jodendom. Er fcjjn thans in Zwitserland 14.500, grootendeels jood sche, immigranten, een „schrikwekkend aantal". Het heeft daartegen niets gedaan, doch dit zelfs bevorderd. Ter dood gebracht, Wegens actieve ondersteuning der communistische parti- sanenbeweging en voorbereiding tot sabo tage zyn door het Standgerecht der Ser vische staatsmacht te Belgrado 11 perso nen ter dood gebracht. Epidemieën.in Argentinië. In de Ar- gentrjnsche provincie Buenos Aires zijn talryke gevallen van kinderverlamming opgetreden. Voorts is in verscheidene plaatsen der provincie Salta de bevolking aangetast door zwarte pokken. De gebie den zijn geïsoleerd. Valsche bonnen in Finland. Te Hel sinki is 'n omvangrijken zwendel met val sche distributiebescheiden ontmaskerd. De verspreiding zou door 'n vreemde mogend heid in de hand zy'n gewerkt om de voed selvoorziening in de war te brengen. Het voorlichtingsbureau van den voedingsraad houdt in samenwerking met het Rijksbureau Voedselvoorziening In Oorlogstijd demonstraties met een nieuwe soep, de zgn. mosselen- ol Zeeuwsche groentesoep. Leerlingen van de Huishoudschool te Den Haag, kijken vol belangstelling toe, hoe Zeeuwsche meisjes op handige wijze de mosselen schoonmaken Polygoon-Meijer-Pax Holland m CONSERVATISME DAT ZICH WREEKT. (Van onzen Haagschen correspondent) De conservatieve aard der Engelschen wreekt zich ook op de oorlogsvoering, waarin telkens weef een gebrek aan nieu we concepties, aan moderne strategische ideeën geconstateerd kan vforden. In het bijzonder geldt dit voor het historische domein der Britten, de zeestrategie. Eeni- ge eeuwen van glorievolle traditie heeft ook den Engelschen zeeman zelfgenoegzaam en traag gematLkt. De Admiraliteit hield zich maar al te graag vast aan het oordeel van den Amerikaansci :n admiraal Mahan, die in zijn bekende standaardwerk betref fende den invloed der zeemacht op de ge schiedenis geleerd heeft, dat de Vereenigde Staten elk dreigend militair gevaar buiten het eigen territoir, nl. op zee bestrijden kunnen. „Voor den zeeoorlog gewapend zijn tegen een vlootaanval en uitgerust zijn voor een aanval ter zee, beteekent, zoo schryft hij, tegen elke te voorziene gebeur tenis gereed te zijn". Uit deze theorie heeft zich de Britsche practijk van de „Fleet in being" ontwikkeld. Dat de vloot op grond alleen van haar aanwezigheid tegen elke complicatie opgewassen en het Em pire louter reeds door deze aanwezigheid afdoende beveiligd zou zijn, was voor de Engelschen een dogma geworden: Hierby zagen rij echter, naar de Amerikaansche maritieme historicus Holloway H. Frost in zijn boek over de Grand fleet in den wereldoorlog vaststelt, over het hoofd, dat eigenlijk de slag in het Skagerrak reeds had aangetoond, dat zij ook moreel de werkelijke heerschappij ter zee al had den verloren. Zij hebben het sindsdien niet willen inzien, dat een op zich zelf talrijke en stqrke vloot tegenover de nieuwe tech nische uitvindingen nog niet heerschappij ter zee insluit, dat vliegtuigen ook zonder de- artillerie der slagschepen, een zeeslag kunnen beslissen. Al deze fouten, vergis singen en misrekeningen heeft de Engel- sche marine tot dusver reeds duur moeten betalen. Het staat immers nu wel vast, dat op grond van de waarlijk revolutionnair ge wijzigde zeeoorlogstactiek, welke de meest diepgaande wijziging sedert eeuwen heeft doorgemaakt, de oude theorieën en grond regelen der zeestrategie him beteekenis verloren. Zooals' de Engelsche leiding de laatste twintig jaren op nagenoeg elk gebied ge daan heeft, is de maritiem-tactische lei ding ten eenenmale tekort geschoten in een tijdige en afdoende aanpassing aan de al lermodernste oorlogsmethoden, welke de jonge naties zich wel eigen hadden ge maakt. Evenzeer als de strategie der land- operaties een verbluffende steriliteit ver toond, is ter zee het gebrek aan militaire intelligentie aan den dag getreden. Nog altijd zijn de geallieerde deskundigen het niet eens over vraagstukken als dat der motoriseering van groote troepenonderdee- len, de afweer van tanks, de beoordeeling van de aanvalskracht van duikbommen werpers en in het bijzonder doen Zich nog de tegenstellingen slagschip kleine een heid, oorlogsschip vliegtuig gelden. Dat hierdoor elke vruchtbare samenwerking by de geallieerde oorlogsvoering geremd werd en onverwacht hooge verliezen geleden werden als gevolg mede van de meest ele mentaire organisatiefoutén, is voor en na gebleken. De critiek klaagt telkens weer over „te weinig en te laat", werkelyk energieke ini tiatieven kunnen maar altijd niet ontwik keld worden en tenslotte geldt ook voor Engeland, wat „Life" eenigen tijd geleden schreef: „De eenige slag, welke de Ame rikanen tot dusver hebben gewonnen, is de slag der koppen in de kranten." VERHOOGING VERGOEDING INKWARTIERING GEËVACUEERDEN. Met ingang van 29 November a.s. isj.vij- ziging gebracht in de vergoedingen wegens inkwartiering van geëvacueerden. Ie. Wegens huisvesting met voeding wordt uitbetaald voor den eersten inge- kwartierden persoon 2 per dag; voor den tweeden 1.75 p. d.; voor eiken verderen ingekwartierden persoon en voor een kind beneden 18 jaar 1.50 per dag. 2e. Wegens voeding zonder huisvesting wordt thans uitgekeerd voor den eersten ingekwartierden persoon 1.75 per dag; voor den tweeden 1.55 en voor eiken ver deren ingekwartierden persoon en voor een kind beneden 18 jaar 1.40 per dag. DE VORDERING VAN KLOKKEN. De inspecteur van de kunstbeseherming deelt mede, dat h|j geen vryhid heeft an dere klokken tegen vordering te vrijwaren dan die, welke daarvoor vroeger reeds zijn aangewezen en gemerkt werden met een hoofdletter M. Het heeft dus geen zin, dergelijke verzoek tot hen te richten. Amerikaansche torpedojager gezonken. Vrijdag is het verlies van den Amerikaan- schen torpedojager „Duncan" bekend ge maakt Hij is op 12 Oct in een nachtelijk gevecht bij Guadalcanar tot zinken ge bracht BINNENKORT RUNDVET. Op de bonnen „boter 63", welke geldig zullen zijn van Vrydag 18 t.m. Dinsdag 29 Dec. 1942, zal desgewenscht rundvet ver krijgbaar z|jn. Per tweetal bonnen zal men 200 gram rundvet kunnen betrekken. Z|j, die rundvet wenschen te ontvangen, dienen de genoemde bonnen bij hun slager ln te laveren, desgewenscht tegen ont vangstbewijs van Woensdag t.m. Zater dag 5 Dec. Zij, die gedurende bovenge noemd tijdvak bon 63 niet bij hun slager hebben ingeleverd, kunnen daarop geen jrundvet betrekken, doch uitsluitend de ar tikelen ter verkrijging waarvan deze bon nader zal worden aangewezen. Uiteraard mag eerst een begin worden gemaakt met de aflevering van 't rundvet op 18 Dec. a.s. Het extra-boterrantsoen. Naar wordt medegedeeld, zal de bon voor het extra- boterrantsoen tusschen 28 Nov. en 5 Dec, by den winkelier moeten worden ingele verd en niet tusschen 6 en 12 Dec., zooals bij de opgave van de maandbonnen werd gemeld. HOEDT U VOOR RANTSOENOVERSCHRIJDING. De onlan'gs afgekohdigde regeling, vol gens welke degenen, die de hun toegemeten rantsoenen gas en eleetriciteit overschrij den, zullen worden bestraft, is niet mis. Het „zwaard" van de afsnijding zweeft bo ven de hoofden dergenen, die zich aan over treding schuldig maken. De overheid heeft helaas tot dezen drastischen maatregel moeten overgaan, omdat de beschikbare hoeveelheid kolen in geen geval toelaat, dat men meer verbruikt dan zijn rantsoen. Er rit dus niets anders op dan nög zui niger met die' rantsoenen om te gaan dan in het algemeen gebeurt. Hoedt u voor' rantsoenoverschrijding. Het is uw eigen belang en de straffen op niet naleving van dit voorschrift zijn zwaar. DE NEDERL. KULTUURKAMER. Het Verordeningenblad der Nederland- sche Kultuurkamer bevat een verordening van den president, waarby woröt bepaald, dat tusschen leden van de Kultuurkamer gesloten arbeidsovereenkomsten, welke verhoudingen regelen op het gebied, be streken door de werkzaamheden van het gilde voor theater en dans, moeten worden aangegaan bij authentieke of onderhand- sche akte. Op de overtreding van dit voor schrift is een boete gesteld van ten hoog ste vijfhonderd gulden. Het is nl. gebleken, dat het ontbreken van eenig schriftelijk bewijs der overeen komst in de" theaterwereld heeft geleid-tot een zekere mate van rechteloosheid. De werknemer zoowel als de werkgever im mers aarzelen veelal 'n gerechttelijke actif, te ondernemen, omdat bij gebreke van een' duidelyk schriftelijk contract, vaak de stel lingen niet voldoende te bewijzen z|jn. Bo vendien is een bemiddelend ingrijpen van de rijde van het gilde voor theater en dans by'na ondoenlijk, indien schriftelijke be wijsstukken ontbreken. Door de verorde ning wofdt hu bereikt, dat er althans om trent het bepaalde bij de overeenkomst geen verschil van meenning meer kan be staan, waardoor werkgever en werknemer dus beiden zijn gebaat. Ruim 150 mille voor Winterhulp. Vorige week heeft Winterhulp niet minder dan 151.986,22 aan giften ontvangen. Hieron der bevindt zich een bedrag van 10.000 van de Incassobank en 25 bedragen van 1000 of hooger. Men kan uit deze cijfers zelf zien, hoe de ontvangsten van Winterhulp steeds stijgen de zyn. Dit is ook noodig, want wil Win terhulp veel kunnen geven, dan dient ook veel ontvangen te worden. Bedenk dit bij het vaststellen van uw eigen bjjdrage. Goede pryzen voor bloemen. Prijzen, als in geen jaren zich hebben doen gelden, wor den momenteel voqr de bloemen betaald. Het Westland heeft een bijzondér bloemen- jaar, niet zoozeer in kwantiteit, want de drastische beperkingen, welke zich hier deden gelden, zijn aan de veiling merkbaar. Doch belangryk beter zijn de pryzen. Waar 't vorig jaar gem. 8 ct. p. st. voor grootbloemige chrysanthen werd betaald, steeg die prys nu tot bjjna 20 ct. per stuk. Wat betreft de troschrysanthen, steeg de opbrengst van 13 ct. tot ruim 40 ct p. bos. KjÉderen uit Oostmark terug. Te Am- steraam rijn 600 kinderen, die door bemid deling van den Ned. Volksdienst zes weken in de bergstreken van de Oostmark hebben doorgebracht teruggekeerd. Ze zagen er patent uit. De pleegouders hadden de kin deren vertroeteld en de vacantiegangers hadden niets anders gedaan dan eten en plezier mkken. Centraal politiemuseum te 's-Gravenha- ge. Naar wjj vernemen zal te 's-Gra- venhage een centraal politiemuseum wor den ingericht. De verzameling van de Amsterdamsche politie wordt thans overgebracht naar Den Haag. Een deel der hoofdstedelijke collectie gaat naar politie-onderwijsinstellingen. Cultuurgenootschap. Te Tokio is een Duitsch-Italiaansch-Japansch cultuurge nootschap in het leven geróeperu

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 1