PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT VRIJDAG 27 NOVEMBER 1942 DIT NUMMER BESTAAT UIT 2 BLADZIJDEN 185ste JAARGANGNUMMER 279 DIRECTIE F. VAN DE VELDE, F. B. DEN BOER HOOFDREDACTEUR J. C. VISSER, VLISSINGEN ABONNEMENTSPRIJS: 1» ct per 'week of 2.42 per kwartaal Franco per post 2.63 per kwartaal ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 14 cent, min. per advertentie 2.30. BIJ abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels 65 ct., Iedere regel meer 13 ct., dlenetaanvragen en dienstaanbiedingen resp. 55 en 11 ct. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 10 ct. meer. BUREAUX: VIlMlngen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60, tel. 10 <2 lijnen) Redactie na kantoortijd telefoon 578: Middelburg: Londensche Kaal 29, Redactie tel. 3521, Admlnlstr. tel. 3541; does: Redactie en Administratie Turfkade 15, tel. 2863, na kantoortijd tel. 2475; Souburg: Kanaalstraat 45, teL 234; Oost burg: Redactie en Administratie Breedestr. 45, telefoon 102; Breskens: Dorpsstraat 35, telefoon 2L EEN EXTRA BOTERRANTSOEN VOOR DE KERSTDAGEN. VLEESCH OP OUDE RANTSOEN GEBRACHT. GEEN PEULVRUCHTEN EN HAVERMOUT. DUBBEL RANTSOEN GORT. DE WEEKBONNEV. Gedurende de volgende week zjjn op de bonnen 61 verkrijgbaar de gebruikelijke rantsoenen brood, beschuit, aardappelen, melk en taptemelk. Voor vleesch is in verband met de ver laging van het rantsoen bepaald, dat op de bonnen 61a één rantsoen zal kunnen worden gekocht en op de bonnen 61b een kwart rantsoen in plaats van zooals tot dasver een half rantsoen. Ten slotte is vóór dames op bon Ril één rantsoen sigaretten beschikbaar en voor heeren één rantsoen van de tabaks artikelen naar keuze. DE MAANDBONNEN. Van Zondag 29 Nov. tot Zaterdag 26 Dec. zijn de volgende bonnen aangewezen: 437: suiker; 438: jam; 439 en 440: ieder 250 gr. gort; 441: vermicelli enz.; 442, 443 en 444: kaas; 445: koffiesurrogaat 446: 250 gram boter extra (bon inleveren tusschen 6 en 12 Dec.; boter te ontvangen tusschen 20 en 31 Dec.; 447, 448, 449 en 450: bloem. Voor'kinderen. Voor kinderen tot 4 jaar 4-73 reserve 500 gr. rijst; op bon 4-74 reserve 150 gr. cacao met suiker; op bon 4-75 reserve 100 gr. chocolade en op bon 4-76 reserve 100 gram suikerwerk. Kinderen van 4 tot 14 jaar krijgen op bon 3-74 reserve 150 gr. cacao met suikef, op bon 3-75 reserve 100 gr. chocolade en op bon 3-76 reserve 100 gr. suikerwerk. GORT, RIJST EN VERSNAPERINGEN. Van 28 Nov. t.m. 26 Dec. 1942, zijn geen peulvruchten en havermout verkrijgbaar. In plaats daarvan is evenwel een tweede bon voor gort e.d. aangewezen. Gedurende bovengenoemd tijdvak geven derhalve de bonnen „algemeen 439" en „algemeen 440" elk recht op het koopen van 250 gr. gort, gortmout, gortbloem, grutten, gemengd meel, aardappeltapioca e.d. Voorts is ditmaal slechts één bon van de bonkaart voor kinderen van 0 tot en met 3 jaar aangewezen ter verkrijging van 500 gr. rijst e.d. in plaats van, zooals gebruikelijk, twee bonnen voor elk 250 gr. Verder zijn de bannen aangewezen, waar op kinderen tot den leeftijd van 14 jaar het bijzonder rantsoen versnaperingen ter gelegenheid van St. Nicolaas kunnen ver krijgen. Tot en met 26 Dec. a.s. geven de bonnen „reserve 3-75" en „reserve 4-75" elk recht op het koopen van 100 gram chocolade-artikelen en de bonnen „reserve 3-76" en „reserve 4-76" elk recht op het koopen van 100 gr. suikerwerk-artikelen, VLEESCHRANTSOEN VERLAAGD. Toen in Juli jL het vleeschrantsoen van 250 gr. tot 300 gr. per persoon per week werd gebracht, werd daarbij' tevens te ken nen gegeven, dat dit verhoogde rantsoen slechts tijdelijk zou kunnen blijven gehand haafd. Het was nL te voorzien, dat onze vleeschpositie tegen den winter wederom van dien aard zou zijn, dat een verminde ring van het rantsoen niet zou kunnen worden vermeden. Voor de vleeschvoorzie- ning zijn wij van een beperkt aantal run deren afhankelijk, welk aantal thans klei ner is dan in den zomer, wanneer een groot aantal graskalveren voor de consumptie beschikbaar is. Daarom moet tot verla ging van het vleeschrantsoen met ingang van 29 November a.s., en wel van 300 op 250 gr. per persoon per week, been inbe grepen, worden overgegaan. KERSTVERRASSING: BOTER. Ter gelegenheid van de komende Kerst dagen is besloten tot verkrijgbaarstelling van een extra-rantsoen boter van 250 gr. per persoon. Dit extra-rantsoen zal voor een ieder gelijk zijn, ongeacht leeftijd of toeslagkaarten voor zwaren of zeer zwa- ren arbeid. Deze Kerstverrassing zal ongetwijfeld met vreugde worden aanvaard. Het extra-rantsoen boter wordt beschik baar gesteld op bon „446 algemeen". Het publiek dient dezen bon gedurende tijdvak van Zaterdag 28 Nov. t.m. Zaterdag 5 Dec. a.s. in te leveren bij den winkelier, die verplicht is een ontvangstbewijs voor de door hem ontvangen bonnen aan den klant af te geven. De winkeliers kunnen van 6 t.m. 12 Dec. de van hun klanten ontvangen bonnen 446 op de gebruikelijke wijze bij de plaatselijke distributiekanto ren inleveren ter verkrijging van toewij zingen, met behulp waarvan zij zich kun nen bevoorraden. De aflevering van het extra-rantsoen aan het publièk zal plaats vinden van 20 t.m. 31 Dec. a.s. Het is ver boden vóór 20 Dec. boter op bon 446 af te leveren. De verwachte bolsjewistische aanval in centralen sector afgeslagen. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Donderdag bekend Tusschen Wolga en Don en in de groote bocht van den Don duren de hevige pant ser- en infanterieaanvallen van den vijand voort. Zij werden in verbitterde gevechten afgeslagen. De vijand verloor opnieuw tal rijke pantserwagens. Figen luchtaanvallen veroorzaakten bij den vijand groote verlie zen aan menschen, zware wapens en voer tuigen van allerlei aard. In Stalingrad stortten ook gisteren Vijandelijke aanvalspogingen ineen.. In den centralen sector is de vijand den 25sten November in het gebied ten Zuiden van Kalinin en in dat ten Zuidoosten en ten Westen van Toropez over een breed front den verwachten aanval begonnen. In deels hevige gevechten werden gisteren alle aanvallen met bloedige verliezen afgesla gen, tijdelijke plaatselijke doorbraken in een tegenaanval ongedaan gemaakt. Acht tien Sovjetpantserwagens werden vernie tigd. In de Cyrenaica en in Tunesië werden tijdens gevechten van vooruitgeschoven mobiele afdeelingen vijandelijke auto's buit gemaakt en gevangenen gemaakt. Mar- cheerende colonnes, tentenkampen en bat terijstellingen in het Westelijk deel van Cyrenaica werden gebombardeerd. In het hoogland van Tunesië vielen for maties der luchtmacht vijandelijke pantser wagens, gemotoriseerde afdeelingen en troepenkwartieren aan. In de Middellandsche Zee en aan de kust van de bezette gebieden in het Westen verloor de Britsche luchtmacht gisteren acht vliegtuigen. Zes eigen toestellen wor den vermist. BOLSJEWISTISCHE AANVALSKRACHT VERZWAKT. Het door de bolsjewisten met betrek kelijk sterke strijdkrachten ontketende of fensief in den centralen sector van het Oostelijk front, komt voor de Duitsche le gerleiding niet onverwacht, meldt de A.N. P.-corr. te Berlijn. Het terrein van den strijd ligt ongeveer binnen den driehoek Kalinin-Rojow-Toropez. De bolsjewisten zijn echter niet overal in dit uitgestrekte gebied tot den aanval overgegaan. Duit sche verkenningsvliegtuigen hadden se dert weken concentraties van troepen en materiaal gemeld, waarna de Duitsche luchtmacht voortdurend zware aanvallen deed. Als gevolg daarvan is het offensief aanvankelijk vertraagd, want uit verkla ringen van gevangenen en overloopers blijkt, dat het oorspronkelijke plan was, het offensief nog vóór dat in het gebied van de Don-bocht te ontketenen, klaarblij kelijk met de bedoeling strijdkrachten uit het gebied van Stalingrad weg te lokken. De eerste stoot der bolsjewistische pant sertroepen in het centrale frontdeeil heeft geen resultaat gehad. Een doorbraak heb- fen zij niet kunnen forceeren en de eerste aanvallen zijn op de Duitsche stellingen doodgeloopen. Ook in het gebied van de Don-bocht hebben de bolsjewisten niet verder terrein kunnen winnen en de aanvallen hebben niet meer die kracht als bij het begin van het offensief. Reeds eerder heeft men bij dergelijke bolsjewistische offensieven kunnen constateeren, dat zjj na' enkele dagen in kracht verzwakten. Bij onze vrijwilligers. Een verkenningstroep onderweg. In de steppen in het Oosten maken onze mannen gebruik van kameelen en muilezels. (SS PK LUttmerOHPH m) VAARTUIG VAN DUTTSCHEN REDDINGSDIENST AANGEVALLEN. In den namiddag van den 16en October bracht nabij de Pahne aan de Belgische kust een Engelsch jachttlieger zich met een valscherm in veiligheid. Een boot van den Duitschen reddingsdienst schoot te hulp. De kenteekenen van deze booten, die alleen gebruikt worden voor het redden van zich op zee in nood bevindenden, hetzij vriend of vjjand, zijn aan de Engelsche regeering en luchtmacht bekend. Tijdens de redding- kwam plotseling uit.de wolken een Spitfire te voorschijn, die een aanval op de boot deed. Hierbij werd een der zeelieden ge dood, de Engelsche piloot en vier leden der bemanning zwaar, drie andere licht ge wond. De zwaargewonden en de Engelsche piloot werden door stormbooten der lucht macht in veiligheid gebracht Wijziging in Amerikaansch kabinet. Vol gens Congreskringen te Washington is-er een wijziging in het kabinet op til. De mi nister van binnenl. zaken, Ickes, zal miss Perk'ns opvolgen als minister van arbeid. Miss Perkins zal „director c'. the federal security administration" worden. Benzinerantsoeneering in V.S. Krachtens een decreet van president Roosevelt is het begin der rantsoenneering van benzine vast gesteld op 1 Dec. a.s. De mobilisatie in Spanje. De Spaansche minister van oorlog heeft alle Spanjaarden, welke geboren zjjn tusschen 1917 en 1920 voor den militairen dienst opgeroepen. Kroonprins van Afghanistan overleden. Uit Pesianar wordt gemeld, dat de 9-jarige kroonprins van Afghanistan, Mohammed Abar Han is overleden. HET VERRAAD VAN DARLAN. Het wordt steeds duidelijker, dat admi raal Darlan het verraad en de scheuring in Noord-Afrika lang te voren heeft voor bereid. Zijn voorbereidingen gingen zelfs zoo ver, dat hij nog enkele weken voor de Engelsch-Amerikaansche landing in N. Afrika getracht heeft den chef der regee ring, Laval, de benoeming voor te leggen van generaal De Lattre de Tassigny tot opperbevelhebber van de Fransche strijd krachten aan de kust van de Middelland sche Zee. Zooals bekend is generaal De Lattre de Tassigny bij de Amerikaansche landing in N.-Afrika wegens een mislukte poging tot het verwekken van een kleinen opstand door de Fransche autoriteiten in Zuid-Frankrijk gearresteerd. Eden heeft in het Engelsche Lagerhuis verklaard, dat de Britsche regeering dis cussies over de positie van Darlan niet juist acht. Goeteborgs Posten meldt uit Londen, dat volgens de Manchester Guardian Dar lan een militaire macht bezit, waarmede men rekening moet houden. Daaruit kun nen ook zijn aanspraken verklaard worden. Darlan' zou voor zijn diensten een hoogen prijs geëischt hebben, o.m. dat hij erkend zou worden als heerscher over Fransch N.W.-Afrika, met het recht te regeeren zooals hij wil, zooalng hij den geallieerden geen moeilijkheden berokkent. Onder de Franschen te Londen heerscht een oproerige stemming. De woordvoerder dqr Gaullistische Franschen heeft ver klaard, zijn radioredevoeringen niet te zul len hei-vatten alvorens Darlan van zijn post in N.-Afrika is verdwenen. ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT. De militaire bedrijvigheid in Cyrenaica en vooral in Tunis is Woensdag toegeno men, zoo meldt het Italiaansche weer- machtbericht onder meer. Vijandelijke aan vallen op Palermo en andere plaatsen op Sicilië hadden geenerlei gevolg. Een Britsch toestel vloog, getroffen door afweerbatte- rjjen, in brand en viel bij Gela in zee. HET FRONT DANKT. EEN BRIEF VAN DEN KOMMANDEUR VAN HET VRIJWILLIGERSLEGIOEN „NEDERLAND". In April en Juni zond het vrijwilligers legioen Nederland, daartoe in staat gesteld door duizenden milde geefsters en gevers, verscheidene kisten met geschenken voor onze legioenstrijders aan het Oostfront. Onze kleine gaven brachten vreugde in de harten v~n die geharde frontstrijders. Vreugde niet zoozeer om de waarde dief gaven, als wel door het gebaar van het thuisfront, dat daarmede bewees zijn zonen aan het front, die alles offeren wat zij te offeren hebben, niet te vergeten. De kommandeur van het vrrjwilligcrsle- gioen, SS-ober-Sturmbannführer Fitzthum heeft in een brief aan luitenant-generaal Seyffardt, commandant van het vrijwilli gerslegioen in Nederland met trots getuigt van de prestaties der Nederlandsche strij ders. Hij schrijft o.m. „Uit naam van het legioen bevestig ik hiermee de ontvangst van de in April af gezonden tien kisten en van de in Juni af gezonden 2691 geschenkènkistjes en 16 groote kisten met geschenken voor de sol daten. Beide zendingen bereikten den troep op den 10-10, resp. 21-10-'42. De mannen waren er zeer big mee. Uit naam van alle mannen van het Vrij willigerslegioen Nederland dank ik u, zeer geachte generaal, en ook alle gevers van ganscher harte, voor deze zoo royale en welkome geschenken voor den troep. Het legioen voelt als een weldaad de erkente lijkheid van het eigen vaderland voor hou ding en prestaties, die in deze actie tot uitdrukking is gebracht. Ik mag u er dan nog wel van verzekeren, dat de lof dien u den troep in uw voor jaarsgroet uitspreekt, geheel en al ge rechtvaardigd is. Onophoudelijk spannen de mannen zich onverdroten in om hun har den en moeilijken plicht in den L..-jjd tegen de bolsjewistische pest der menschheid te vervullen. Taai en verbeten, en terwijl er dageljjks bewijzen van groote dapperheid worden geleverd staan zij hier op de bres voor him overtuiging, aangespoord door het lichtende ideaal, van een groot en voor altjjd beveiligd Germaansch rijk in een ver- eenigd Europa. Ik vat het als een trotsch, en eervolle taak op, het vrijwilligerslegioen Nederland te mogen commandeeren. Ik groet u, zeer geachte generaal, als den verzorger van het legioen hartelijk en op recht. Heil Hitier. SS-Obersturmfilhrer u Kommandeur, w.g. Fitzthum". OPSLAG WINTERAARDAPPELEN. Zooals gemeld, bestaat er gelegenheid een wintervoorraad aardappelen op te doen voor verbruik in de periode van 27 Dec. t.m. 20 Febr. a.s. Men vestigt er de aandacht op, dat de hiervoor ontvangen zgn. „machtigingen opslagaardappelen" recht gevende op 17 kg. aardappelen eerst aan den aardappelhandelaar dient te worden afgegeven, op het oogenblik, waarop men de aardappelen ontvangt; in geen geval dus daarvoor. Anders loopt men de kans, voor het geval het tJS.t. noodza kelijk zou blijken de winterbevoorrading stop te zetten, gedurende genoemd tijdvak geen aardappelen te kunnen koopen. Zou aan de winterbevoorrading een einde moe ten worden gemaakt, dan zullen houders van opslagmachtigingen, deze op nader te bepalen wijze kunnen gebruiken voor het koopen van het normale rantsoen. Klantenbinding voor groenten opgeschort. Met ingang van 29 Nov. a.s. zou om een billijke verdeeling van groenten te verze keren in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Haarlem en omgeving een klan tenbinding worden ingevoerd. Hiertoe was reeds een klantenkaart uitgereikt. Deze klantenbinding gaat voorloopig niet door. Stadsnieuws MIDDELBURG Verdacht van diefstal. Gisteren meldden wfl dat op verzoek van da Bredasche politie een zekere J. H. L. werd aangehouden, als verdacht van dief stal met braak aldaar. Thans werd nu ook zijn zoon, J. R. L., hier werkzaam, aan gehouden en op transport gesteld. Hij wordt verdacht zich aan het zelfde feit te hebben schuldig gemaakt. Mishandeling. Twee mannen hadden alhier Donderdag een café bezocht. Toen het op betalen aan kwam, kregen zij oneenigheid met den kellner L. V. Toen deze 's avonds laat het café verliet, werd hij' opgewacht door de twee bezoekers en had daarop eenige flin ke klappen op zijn hoofd te incasseeren. Hij heeft zich hierover bjj de politie be klaagd, die nu een onderzoek instelt. Aanrijding. Gisteren had op den hóek Vlasmarkt Markt een aanrijding plaats tusschen een luxen 'auto en 'n vrachtauto. De chauffeur van den vrachtwagen, die niet de rechter zijde van de rijbaan bereed, treft schuld en werd deswege geverbaliseerd. Persoonlij ke ongelukken kwamen niet voor. De luxe auto liep schade aan de voorzijde op. De ontwikkeling van het stoomwerktuig. In de recreatiezaal van het nieuwe kan toorgebouw der P.Z.E.M. hield de heer E. Visscher, leeraar a. d. Opl. voor scheeps- werktuigkundigen Woensdagavond een in teressante lezing over de ontwikkeling van het stoomwerktuig in den loop der eeuwen. Deze bjjeenkomst werd georganiseerd door de Ver. N.S.O. in samenwerking met de Ver. Z.E.V. Namens beide verwelkomde ir. G. de Regt de talrijk aanwezigen, inzon derheid den ^preker. Toegelicht door een collectie zeldzame lichtbeelden behandelde spr. een aantal van de voornaamste denkers, uitvinders en werkers die de meest waardevolle bij dragen hebben geleverd tot de groote vlucht van de stoommachine. Ir. de Regt sprak een dankwoord. Stadsnieuws GOES Centrale keuring van hengsten en merries. Donderdag werd te Goes een centrale keuring van hengsten en merries gehou den, uitgaande van den Bond van Z.-B. paardenfokkers> den Bond van N.-B. paar denfokkers „Hippos" en den Bond van Paardenfokkers Eiland Tholen. Er was veel belangstelling en ook de opkomst der aangegeven paarden was zeer goed. Ook de voorzitter van het „Ned. Trekpaard", jhr. J. van Vredenburgh, woonde de keu ring bij. De uitslag was als volgt Merrie», groote m.1ste p. Koba van Castorlne, A. J. Boone. Kminlngen; 2e p. Corrie v. Domburg, J. de Visser, Domburg: Florine v. Blaemeklnderen, P. Ver- mue, Wolf.dUk en Olga. A. v. Strien, W.dljk; 3e p. Certa v. Groenenburg, A A v. Nieuwenhuyzen N. en St. J.WUma, H. Vermue, 's H.hoek en Dlna v. d. Llnge, A A v. Nteuwenhuyren; 4e pr. Clarona v. Maalstede, wed. Wlsse-Nysse, Kapelle; Astrid, A. v. Strien en Emma v. Nieuwlaad, M. v. Strien, N. en St. J.: 5e p. Cora Aug. Wagenaar, Kloetingen; Willie v. NteuwL, N. J. Mol, N. en St. J; Bertha. H. Vermue; Magda v. W.F.D., J. L. Goetheer, Wolf.dUk; Rla v. Groenenburg, A. A v. Nieuwenhuyzen en Heroine, Jac. Priester. Borssele. Eerv. vermelding: Sulma van de Peukepolder, M. J. Stoutjesdljk, Can., Tbolen en Irene, P. de Regt, Kats. Merries, kleine maat: le p. Suze v. Domburg, J. de Vl6ser, 2e pr. Diana v. d. Eendracht, C. Melsu, N. en St. J.; Betty v. Clairon, A Mol Jzn., Bieze- linge en Blondien v. Even Bulten, G. M. Nysse, 'e H. Arendsk.; 3e pr. Suzanna v. Achterduin, J. van 't Westeinde, Nieuwd.Clara v. Molenz., C. J. d. Kam, Wissenk. en Irene v. Biezelinge, P. Scheel de Putter, Biezelinge; 4e pr. Ida v. Biezelinge, P. Scheele de Putter; Sandrine v. Achterduin, J. v. 't Westelnde, Johana v. Monnikenhof, D. Timmerman. Katten- dijk en Annie van Borssele. P. Dekker, Borssele; 5e p. Mina v. Vosmeer, C. en M. v. Tilbeurgh, O. Vosmeer; Gré, M. J. C. Geluk, O. Vosmeer; Irine, P. Buysrogge, Kloetlnge en Caroline, gebr. Leendertse. Eerv. verm. Yvonne v. Bleyendaal, J. F. Brooymans, St. Annal Nelly, L. Verdunnen, Schorè; Edith, C. J. v. Velde. Kamperl.Ceres v. Welgelegen, J. Q. C. Lenshoek. Kloetlnge; Annie. M. C. Lokerse, Schore; Olga v. St Maartensdijk, J. F. Brooijmacs; Irzna v. Oudelande, Jac. de Jager, J. Azn., Oudelande; Metha v. Vosmeer,' C. en M. v. Tilbeurgh; Erna v. Clairon. A J. Ka- relse, Krulningen, Hermlna v. Molenzicht, C. J. de Kam; Ernestine v. 't Hof, Wllhelmina, P. Priester, Borssele: Fleur, Adr. Gakeer-Hage. St. M.dtjk; Edith v. d. Schorerpolder, L. J. Boone. Ritthem en Juliana v. Maalstede, wed. D. Wlsse-Nysse. Hengsten, gr. maat: le pr. Bento. J. v. 't West- elnde-Vermue. Nieuwdorp; 2e pr. Max., E. Kosten, Tholen: 3e pr. Alex, M. Vermue, Lewedorp; 4e p. Carel v. Keilen, J. Q. C. Lenshoek; Johan v. Monniken hof. Gebr. Verdonk, 's Heerenhoek. Hengsten, kl. m.: le p. Dessert. Jan Louwerse, Mz., SeroosK.2e p. Arie v. d. Eendracht, C. Mesu, N. en St. J.Yso v. Bleyendaal. J. F. Brooymans en Clairon v. Borssele. P. Dekker, Borssele; 3è p. Carlo, gebr. C. en M. v. Tilbeurgh; Dirk v. Sasput, J. F. Brooymans en Certain v. Carlo, A. J. Boone, Krulningen; 4e p. Castor v. KUen, J. Q. C. Lenshoek, Cerus v. Zicmmor- man, J. Q. C. Lenshoek. PETROLEUM VOOR VERLICHTING. De termijn voor het indienen van aanvra gen om petroleum voor verlichting door personen, die in het seizoen 1941/1942 een petroleumkaart S of 3 en T ontvingen, is in het algemeen op 28 Nov. a.s. gesloten voor schippers op 15 Dec. a.s. Voor aan vragen om petroleum voor verlichting in bijzondere gevallen, t.w. 1ste zware ziek ten, bevallingen e.d. en 2de nieuwe vesti gingen, gelden deze sluitingsdata niet. De pakketpost met Sint-Nicolaas. Als het publiek dit jaar tot verzending van Sint- Nicolaas-pakketten per post overgaat, moet het deze reeds thans verzenden en voor bijzonder deugdelijke verpakking zorg dragen. Verzending van bederfelijke waar wordt ten zeerste ontraden. ZEER STIL OP DE AMSTEBDAMSCHE BEURS Het was op de meeste afdeelingen zeer stil door de beperkende bepalingen. Alleen in in- dustrieelen ging flink wat om. met een vaste stemming. Unilevers werden druk verhandeld en boekten weer een koerswinst. Ook in Philips werd druk zaken gedaan. Voor olies was de vraag te groot dan dat tot den opgegeven koers van 361 zaken konden worden gedaan. Bij de rubbers was dit evenzoo het geval. Op de sui ker-, tabak- en scheepvaartafdeeling was het al niet beter. Op de beleggingsafdeeling ging het levendig toe in 3% Ned. '42. Ned. obl. 1942 1000 3% 98%; Ned. obl. 1942 500 3% 98^; Nederland Obl, 1941 100 4 100% —100 5/16; Nederland obl. 1§41 100 3% &7%— 98%Bat. Petr. Mij. obl. 4% 102%—102%; Idem Obl. 3% 98%—98%; A Amsterd. Bank 139%— 140%; A Incassobank 139—140%; A Rott. Bankv. 14S%—14S%; A Twentsche Bank 151%—152; Le ver Bros Unilever Pr.'A 1Ó00 128%—130; C Meelf. Ned. Bakk. 263—270; A Ned. Gist en Spi- rltusfabr. 325; A K.M. „De Schelde" Nat. Bez. 123%126%; A Ver. Papierf. van Gelder en Zn. 150; A Wilton Feijenoord 175178; A Blauwhoedenv.—Vriesseveem 115%—117; Nederl. le lng 1940 4 101%—101%Nederl. 2e lng 1940 .4 100%—100 15,16; Nederl. met bel. fac. 940 4 101%—101%: Nederl. 1000 1937 3 92—913/4- 92 3/16; Nederl. 1000 1938 (3%) 3 95'/8—95%- 96: Ned. '42 3% 98 9/1698^^-99; Indië 1000 1937 3 89%89%Indië k 1000 1937 A 3 86 86%: A Koloniale Bank 135%—143; A Ned. In- diEche Handelsb. 87—90; C Ned. Handel.-Mij. 1000) 125—127; A Algem. Kunstzijde Unie 156%—156-156%A Van Berkei's Patent 133%— 134-137; C Calvé Delft 130%—134-132%A Fok- kervliegt. Fabr. 255258: A Lever Bros Sc Uni lever 190-193-196%A Ned. Ford Aut. Mij. 320— 325; A Philips' Gloeil. Fabr. Gem. Bez. 302%— 310-318: Idem Pref. W.A, 174%—180; A K.N.S.M. 177-179%. VERDUISTEREN Van hedenavond 16.85 uur tot morgenochtend 8.22 uur De maan gaat morgen te 12.21 onder en komt te 21.40 uur op. UIT DE PROVINCIE WALCHEREN Meester De Mej) vraagt eervol ontslag, RITTHEM. De heer B. J. de Mei), hoofd der Chr. school, heeft wegens het bereiken- van den pensioengerechtigden leeftijd ont slag uit zjjn betrekking aangevraagd tegen 1 April 1943. Na eerst tijdelijk onderwijzer aan de Openb. school te Oostburg, zjjn ge boorteplaats, te zijn geweest, werd hjj in 1902 onderwijzer aan de openbare school te Serooskerke (W.). In 1914 werd hij hoofd der cpenb. school te Ritthem. Toen deze in 1922 werd omgezet in 'n Chr. school, bleef hij aan deze school als hoofd verbonden. Geref. Kerk. ARNEMUIDEN. Tot ouderling der Ger. Kerk (vacature-L. Joosse, aftr.) is gekozen de heer A. van Eenennaam en tot diaken (vacature-J. J. Boone) de heer A. Klaasse. ZUID BEVELAND Zak meel gestolen. WOLPHAARTSDLJK. De molenaar V» deed bij de politie aangifte dat Dinsdag van zjjn auto, die hjj eenige oogenblikken onbe heerd voor zijn woning had laten staan* een zak met 40 kg. tarwemeel was ont vreemd. Geref. Kerk. KRU3NINGEN. Tot ouderling der Ger. kerk (vac. v. d. Berge) werd gekozen de heer A. Koppejan en tot diaken (vac. B. Coq en De Bruin) de heeren J. de Kok en J. Mol. NOORD BEVELAND Geref. Kerk. KAMPERLAND. Tot ouderling in de Geref. kerk is gekozen in de vacature L. Geelhoed, de heer A. Balkenende, en tot diaken (vacature L. Flip se) de heer S. C. Klap Jr. ZEEUWSCH VLAANDEREN Ned. Herv. Kerk. AARDENBURG. Tot leden van het kies* college der Ned. Herv. Kerk zjjn herbe noemd de heeren P. J. Kousemaker, I. W. Vermeulen, C. W. Leenhouts ,en W, L. Bo* gaard. E.H.B.O.-CURSUS. RETRANCHEMENT. Aan de volgende deelneemsters aan den E.H.B.O.-cursus, gegeven door dokter Timmer van Cad- zand, kon het diploma worden uitgereikt! de dames M. de Blaeij, C. de Bruijne, A. Dekker, G. van Hanegem, J. de Hullu en C. Markus se, allen alhier woonachtig. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Benoemd tot hulppred. te Alphen a. d. Rijn C. W. Corts, cand. te Leider dorp. Aangenomen naar 's-Gravenhage (vac. 20e pred. pl.) H. J. Drost te Haarlem-N. Geref. Kerken. Tweetal te Heiken W. G. Vis ser, cand. te Voorburg en L. L. v. d. Vliet, idem te Assen. Bemonstr. Broederschap. Aangenomen naar Hengelo (O.). D, G. van Vreumingen, hulppred, aldaar. PREDIKBEURTEN ZONDAG 29 NOVEMBER 1942. NED. HERV. KERK OP WALCHEREN. Aagtekerke: 10 en 2.30 u. ds. Elzenga. Bigge- kerke: 10 u. dr. Brandenburg, 2.30 u. ds. Oost hoek. Domburg: 10 en 2.30 u. ds. Nlcolal. Ga» pinge: 2 u. ds. De Bie. Kondekerke: 10 u. ds, Warners, 2,30 u. ds. v. Voorst Vader, Nieuw- en St. Joo6land: 10 u. ds. Gijmink, 2.30 U. geen dienst. Mellsherfee: 10 en 2.30 u. ds Bakker. Oostkapelle: 9.30 u. <ïs. Don, 2 u. ds. v. Loon, O. en W. Souburg: 10 en 2.30 u. ds. Spijkerboer. Ritthem: 10 u. dhr. v. Sabben, 2.30 u. cand, Saraber. St. Laurens: 10 u. ds. v. Woerden. 2.30 u. hulppred. v. Voorst Vader. Vrouwenpolder: 9.30 u. ds. De Bie. WestkapeUe: 10 en 2.30 q ds. Reus. Zoutelande: 10 u. ds. Oosthoek, (jeugd, w.dienst), 2.30 u. dr. Brandenburg. NED. HERV. KERK OP Z. EN N.-BEVEuAND. Baarland9.30 u. dhr. v. d. Maden, 2 a. ds. v. Hoogstraten. Colün6plaat: 10 en 2 u. ds. kluiver, Ellewoutsdljk10.30 u. ds v. Willenswaard; 's H. Arendskerke :10 u. dhr. Evertse, 2.30 u. dr. Bee kenkamp. 's Heerenhoek: geen dienst. Hoede- kenskerke: 9.30 u. dhr. de Jager, 2. u. «g. Huls bergen. Kloetlnge: 10 en 2.30 u. 'ds. 8oersma, Krabbendijkc10 en 2.S0 u. ds. Baarslag. Nieuw» dorp: 9.30 en 2 u. ds. Luring. Ni6se. '%-m. ds. Hulsbergen. Rilland: 10 en 2.30 u. ds. Sickesz. NED. HERV. KERK IN Z.-VLAANDKBENr Axel: 10 en 2.30 u. ds. Plaggemare. Aarden burg: 10.30 u. ds. v. Dalfsen. Breskens;'i0 en 3.30 u. ds. Goudzwaard. Biervliet: 10 u. dhr. de Vis ser. Cadzand: 10 u. ds. Talma. Groede: 5.30 u. ds. Derksen. Hoek: 10 en 2.30 u. ds. Rsams. Hoofdplaat: 10 u- ds. Pliester. iNieuwvllet: 10 u. ds. Derksen. Oostbnrg: 10 u. ds. Oort, 2.30 u. ds. v. Yperen. Sluis: 10 u. ds. v. Wijngeu. Sluis kil: 10 u. ds. Drost (dankst. gewas). 2.30 a. ds. Kroon (voorb. HA.) St. Anna ter Mniden: 1.3(1 u. ds. v. Wöngen.st. Kruis: 2 u. ds. v. Dalfsen. Schoondöke: 10 u. ds. Vrijlandt. Ternenzen: Zat. 5 u. avondgebed. Zondag; 10 u.' zend. de Neef, 2.30 u. ds. Alsfelt. Waterlandberkje: 10 u. ds, v. Yperen. LJzendijke: 10 u. ds. v. 't Hooft-, Znidzande: 10 u, ds. Everts. Zaamslag: 9.30 u. ds. Alsfelt, 2.30 u. ds. Drost. GEBEF. KERKEN OP WALCHEREN. Oostkapelle: 10 en 2.30 u. ds. Hofland, St. Lan- rens: 10 en 2.30 u. ds. koning, GEREF. KERKEN OP Z. EN N.-BEVELAND, Kapelle: 9.30 en 2 u. ds. Scheele. Colljneplaat: 10 en 2.30 u. ds. Veenstra. Krabbendijke: 10 en 2.30 u. ds. Ros. Nieuwdorp: 10 en 2.30 u. ds. Beukema. Rilland: 10.30 en 3 u. ds. v. Herwtjnen, GEREF. KERKEN IN Z.-VLAANDF.BEN. Axel: 10 en 2.30 u. ds. Post. Aardenburg: 10.30 en 3 u. ds. Tiemens. Oostburg: 10.30 en 3 u. ds. Potma. Temenren: 10 en 2.30 u. cand. Bol, Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. ds. Kok. GEREF. GEMEENTEN. Axel: 10 en 2.30 u. leesdienst. Colüntpl&at: 10, 2,30 en 6 u. leesdienst;Hoedekenskerke: 9,30 en 2 u. leesdienst: Oostburg: 10.30 en 3 u, lees dienst; Krabbendijke:: 9, 1 en 4 u. ds. v. dj Berg; Oostkapelle: 9.30 en 2 u. ds. Visser; RU- land-Bath: 10.30 en 3 u. ds. Neerbos; Westkapel- le: 10 en 2.30 u. leesdienst; Ternenxen: 9.30, 2 en 5.30 u. leesdienst. OUD-GEBEF. GEMEENTEN. Colljnsplaat: 10.30 en 2.30 leesdienst:' Oost burg: 9.30 en 2.30 u. dhr. v. d. Gruiter; Tern*u- zen: 9.30, 2 en 5.30 u, ds. Mieras. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Bardenburg: 10.30 u, ds. Nolthenlus, BUITEN ZEELAND. NED. HEBV. KERK. Fynaart Heiningen: 10.30 u. ds Ouwe jan; Klnndert: 10.30 en 3.30 u. ds. LUsen; Hoogo Zwaluwe: 10 en 2.30 u. ds. v. Wijngaarden; Lage Zwalnwe: 10 u. dhr. v. Neutegem, 3.30 u. ds. Lambour; Leur: 10 u. ds. Noteboom; Hoeven: 10 en 2.30 u. beurtelings Herv. en Geref. dienst; Oud-Gastel: 10.30 en 3 u. ds. v. d. Horst; Stam persgat: Dinsdag 4.45 u. Bijbellezing; Stand- daarbuiten: 8 u. ds. Ouwejan; TerheUden: 10 u. ds. Cieremans; Zevenbergen: 10 en 3 (Doop); ds4 Verweijs; Wagenberg: 10 u. dhr. Cieremans.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 1