PR0VI1CIALE ZEE1WSC1E COURANT Sovjettroepen aan Don en Wolga lijden zware verliezen. Nog. geen gerechten van grooten omvang in Noord'Afrika DONDERDAG 26 NOV. 1942 DIT NUMÈER BESTAAT UIT 2 BLADZIJDEN 185ste JAARGANGNUMMER 278 DIRECTIE F. VAN DE VELDE. F. B. DEN BOER HOOFDREDACTEUR J. C. VISSER. VLISSINGEN ABONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per week of 2.42 per kwartaal. Franco per poet 2.63 per kwartaal ADVERTENTIEPRIJS: Per ro.m. 14 cent, min, per advertentie 2.30. BU abonnement speciale prtjs. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 15 regels 65 ct., Iedere regel meer 13 ct., dlenstaanvragen en dienstaanbiedingen resp. 55 en 11 ct. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 10 ct. meer. BUREAUX: Vlissingen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 ltJnen) Redactie na kantoortijd telefoon 578; Middelburg: Londensche Kaal 29, Redactie tel. 3521, Admlnlstr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15. teL 2863, na kantoortijd tel. 2475; Souburg: Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedeatr. 45, telefoon 102; Breskens: Dorpsstraat 35. telefoon 21. Het opperbevel der Duitsche Weermacht deelde Woensdag mede: „In den Kaukasus hadden ook gisteren slechts plaatselijke gevechten plaats. Bjj een geslaagden aanval in de Kaimukken- steppe drongen gemotoriseerde Duitsche troepen de vijandelijke stellingen binnen, wierpen den vijand naar het Oosten terug en vernietigden een batterij en een aantal pantserwagens. Ten Zuidwesten van Stalingrad en in de groote bocht van den Don zette de vijand zijn aanvallen met sterke gepantserde en infanterie-af deelingen voort. De Duitsche afweer werd op doeltreffende wijze ge steund door sterke formaties vliegtuigen voor den strijd op korten afstand en Duit sche en Roemeensche gevechtsvliegers, die ia opeenvolgende golven opereerden. De Sovjettroepen leden opnieuw zware verlie zen aan menschen en materiaal. Tegelijker tijd werden vijandelijke aanvallen t.usschen Wolga en Don door Duitsche en Roemeen sche troepen in verbitterde gevechten en met zware, bloedige verliezen voor den vijand afgeslagen. Daarbij werden weder om 54 pantserwagens vernield. Ook in Sta lingrad zelf mislukten vijandelijke aanval len. Aan de rest van het Oostelijk front werden met succes Duitsche stormtroep- operaties ondernomen en plaatselijke aan vallen van den vijand afgeslagen. In Cyrenaica en Tunis geen gevechts handelingen van be teekenis. In Cyrenaica werden Britsche strijdkrachten door jacht vliegtuigen en snelle gevechtsvliegtuigen in scheervlucht bestookt en hangars en vliegtuigen op den grond gebombardeerd. In de wateren van Algiers vernietigden gevechtsvliegers des nachts een koopvaar dijschip van 10.000 ton. Zij bombardeerden een groot transportschip in brand en brach ten zware schade toe aan twee torpedo jagers. In de havenwerken van Algiers, Bone en Fhilippeville werden door bommen zware branden veroorzaakt Bovendien werden met succes vijandelijke gemotori seerde af deelingen en spoorwegdoelen be stookt. NIEUWE WAPENS. De militaire correspondent van het D. N.B. schrijft in een beschouwing over den toestand aan het Oostelijk front, dat het den bolsjewisten, ondanks het in den strijd werpen van zeer groote contingenten en een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal, weer eens niet gelukt is een strategisch succes te behalen. Tijdens de hevige af- weerge vecht en, die nog voortduren, bewe zen de Duitsche en verbonden troepen meester van den toestand te zijn. De Duit sche leiding heeft haar ervaringen, opge daan in de gevechten van den afgeloopen winter, in de practijk omgezet. Een klein bewijs hiervan vormt de publicatie over nieuwe wapens. Een electrisch machinegeweer met een vuursnelheid van 3000 schoten per minuut heeft zeer de aandacht getrokken. Het vijandelijke kamp heeft voor dit nieuwe model den naam „doodelijke zeis" gevon den. Het tot dusver gébruikte machinege weer verspreidde zijn kogels waaiervor mig, de kogels van ^et nieuwe wapen lig gen echter zoo dicht naast elkaar, dat in derdaad de uitwerking van een slag met een zeis, met een straal van 180 gr. is bereikt. Niet minder verrassend is de Duitsche constructie van 'n gepantserden vlammen werper. Nadere bijzonderheden over dit totaal nieuwe wapen zijn nog niet bekend. Uit de bereikbare hoogte van den vuur straal, welke de gepantserde vlammen werper uitspuwt en die gemakkelijk bo ven een wolkenkrabber uitkomt, kan men ook de reikwijdte van den doodenden straal in horizontale richting berekenen, Het front noemt dit nieuwe wapen „vuurspu wende kachel". In den toestand in Tunesië is de laatste 24 uur geen verandering gekomen. Er zijn nog geen gevechten van grooten omvang geleverd. De opmarseh der Britsche en Amerikaansche troepen gaat langzamer door het sterker wordende optreden van de luchtstrijdkrachten der spil. De ravitail leering ondervindt groote moeilijkheden door het ononderbroken optreden van Duit sche en Italiaansche duikbooten en ge vechtsvliegtuigen in de Algerijnsche wate ren Dinsdag werd 'n koopvaarder van 12000 ton vernietigd en een van 10000 ton zwaar beschadigd. Oók de haveninstallaties van Algiers en Bone en vijandelijke concentra ties vrachtauto's, Oostelijk van Algiers werden opnieuw zwaar aangevallen. Ook in Cyrenaica heeft de Engelsche aanval geen verder terrein gewonnen. Ge neraal Alexander is de ravitailleeringszor- gen nog niet te boven gekomen. Het Duitsch-Italiaansche pantserleger heeft in- tusschen nieuwe ravitailleeringswegen ge organiseerd en kan zich kalm op nieuwe gevechtstaken voorbereiden. In de gevechten bij Casablanca, Oran en Algiers zijn tot dusver 49 Fransche offi cieren en 450 manschappen der marine als gesneuveld gemeld; 31 officieren en 641 manschappen werden gewond. Te Casablanca werden 12 schepen buiten gevecht gesteld. De slagkruiser „Jean Bart" is gestrand, de kruiser „Primauguet" is eveneens gestrand en in brand geraakt. De torpedojagers „Albatros", Milan" en „Malin" en de torpedoboot „Brestois" zijn buiten gevecht gesteld. De torpedojagers „Tougueux" en ..Boulonnais" zijn gezonken, evenals drie onderzeebooten. De onderzeer „Meduse" is gestrand. Te Oran zijn drie torpedojagers gestrand en is de aviso „Surprise" gezonken. Daar mede heeft de Fransche marine tot dus ver 1200 slachtoffers te betreuren terwijl 16 schepen verloren zijn gegaan. De geallieerden en Darlan. Een aantal Engelsche parlementsleden heeft een resolutie ingediend, waarin zij zich scherp uitspreken tegen de samenwer king der geallieerden met Darlan. In tegenwoordigheid van den Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss-Inquart. werd cp een plechtige bijeenkomst der N.S.D.A.P. in Den Haag aan den Gebietsführer Blomquist de leiding van de Hitlerjugend in Nederland overgedragen. (Arbeitsbereich der NSDAP-Stapf-Pax Holl. m) GEALLIEERDEN BEZETTEN BUNA, Het geallieerde hoofdkwartier in het ge bied van den Stillen Oceaan meldt, volgens S.P.T., dat de Australische troepen na he vige aanvallen, die dagenlang hebben ge duurd, Buna zijn binnengetrokken, ëen der belangrijkste steunpunten der Japanners op Nieuw Guinea. DE OORLOG TER ZEE. De versterkte duikbootoorlog óp den ge- heelen Atlantischen Oceaan heeft het cijfer van tot zinken gebrachte tonnage, verge leken met 1941, sterk doen stijgen. Bedroeg b.v. in November 1941 de tot zinken ge brachte Britsche koopvaardij tonnage onge veer 232.000 brt., tot nu toe is dit cijfer voor November 1942 reeds tot het viervoud van dat van verleden jaar gestegen. De Amerikaansche admiraliteit maakt bekend, dat nog een Britsche en een Ame rikaansche vrachtboot door spilduikbooten in den grond zijn geboord; 36 opvarenden kwamen om het leven. Kanonneerboot tot zinken gebracht. Fin- sche motortorpedobooten hebben tjjdens een aanval op de haven van Lavansaari met twee torpedotreffers de aldaar voor anker liggende gepantserde kanonneerboot „Krasnójo Znamja" tot zinken gebracht. Bedrijvigheid in Gibraltar. Drie vlieg kampschepen, die begeleid waren door twee pantserschepen en vier kruisers, zijn de ha ven van Gibraltar binnengeloopen. Daaren boven lieten 42 verschillende koopvaardij schepen, alsmede een troepentransportschip, in de baai het anker vallen. Ook de bedrij vigheid in de lucht boven, de vesting is intensiever geworden. ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT. In het Italiaansche legerbericht van Woensdag wordt gemeld, dat de bedrijvig heid te land en in de lucht in Cyrenaica door slecht weer beperkt werd. In den sector Tunis nam de activiteit van pa trouilles toe. Torpedovliegtuigen hebben bij aanvallen op een vijandeljjk convooi in de Algerjjnsche wateren een transatlan tisch vaartuig van 20.000 t., een vracht schip van 6000 t. en een derde schip van middelmatige tonnage tot zinken gebracht. Twee Italiaansche vliegtuigen keerden niet op hun steunpunten terug. Een duikboot heeft op de reede van Bougie op korten- afstand drie torpedo's afgevuurd op een torpedojager waarvan het voorschip onder water verdween. Een andere duikboot tor pedeerde ter hoogte van Cap de Fer (Al giers) een vaartuig van groote tonnage dat zonk. Dinsdagavond vlogen vijandelijke vliegtuigen boven Trapani. Een Blenheim werd neergeschoten. Brigade-generaal vermist. De opperbevel hebber van de Amerikaansche luchtstrijd krachten in Europa, brigade-generaal Dun can, die zich per vliegtuig op weg bevond van Engeland naar Noord-Afrika, wordt sinds 17 November vermist. Het toestel moest voor de Noordkust van Frankrijk een noodlanding maken. Sindsdien heeft men niets meer vernomen. GEBRUIKT UW GAS- EN STROOM- RANTSOEN MET OVERLEG, DAN BEWANDELT U DEN JUISTEN WEG. LOONTREKKENDEN HEBBEN EEN VOORDEELTJE. (Van onzen Haagschen correspondent.) Uit een in het verordeningenblad van Maandag opgenomen inkomstenbelasting tabel, blijkt, dat alle niet uit loon be staande inkomsten van 1 Januari 1942 aan de verhoogde heffing onderworpen zijn, terwijl de inkomsten uit loon of sa laris eerst van 1 Juli 1942 af er onder de verhooging vallen. De loontrekkenden profiteeren hier van de omstandigheid, dat eerst in den loop van 1942 tot belas tin gverhooging is besloten. Daar de loon belasting direct bjj de bron geheven wordt was het niet meer mogelijk, het in feite vóór den datum van invoering 1 Juli 1942 verschuldigde bedrag 'nog na te vorderen. Belastingbetalers, die hun inkomsten ten deele uit loon en ten deele uit ad deren hoofde genieten, vallen dus voor laatstgenoemd gedeelte onder de ver hoogde heffing van 1 Januari 1942 af. WAAR NIET IS, VERLIEST DE GEBRUIKER ZUN RECHT. Besparing op het verbruik van gas en electriciteit is in de tegenwoordige om standigheden dringende noodzaak gewor den. Het behoeft nauwelijks te worden aangestipt, dat voor fabricage van .gas en de opwekking van electriciteit kolen noo- dig zijn en het gas- en electriciteitsrant- soen, dat den verbruiker is toegestaan, nauw verband houdt met het beschikbare quantum kolen. Het rantsoen zou dan ook stellig hooger zjjn dan het is, indien dit met het oog. op de huidige kolenpositie mogelijk ware. Het behoeft geen betoog, dat de directies der gas- en electriciteits- bedrijven niets liever zouden doen, dan de verzoeken om een hooger rantsoen in te willigen. In het algemeen is zulks echter helaas niet mogelijk. Er zullen zelfs zooals men cDezer dagen heeft kunnen lezen straffer maatregelen genomen worden tegen degenen, die het hun toegestane rantsoen gas en electriciteit overschrijden. Jammer genoeg zijn er verbruikers, die de reden en dus de noodzakelijkheid der rantsoen-eerihg niet kunnen of willen in zien. Anderen, die overigens niet van in zicht zijn ontbloot, putten zich uit in het ontdekken van. motieven, waarop speciaal voor hen een hooger rantsoen zou moeten worden vastgesteld. Meestentijds ervaren óeze verzoekers, dat hun verzoek niet kan worden ingewilligd. Dit behoeft niet zoo heel erg te verbazen. De verzoeken mogen redelijk zijn, de kolenpositie laat niet toe, dat het rantsoen wordt verhoogd. Een ieder, die meent aanspraak te kun nen of moeten maken op méér dan hij heeft, bedenke, dat waar niet is zelfs de gebruiker zijn recht verliest. Belangrijk. Vj£EZENDING VAN KERSTPAKKETJES VOOR DE WAFFEN S.S. EN HET LEGIOEN. Het SS-Ersatzkommando Nederland deelt ons mede; Pakjes voor vrijwilligers in de Waf- fen-S.S. en het legioen, die een veld postnummer hebben, mogen alleen ver zonden worden met de speciaal voor kerstpakketten verstrekte zegels, z.g. Zulassungsmarken. Deze zegels wor den aan de soldaten uitgereikt en door hen aan hun familieleden toegezonden. Zij zijn dus nergens anders verkrijg baar. Door middel van deze zegels is het mogelijk om kerstpakketjes aan de vrijwilligers te zenden van 1.000 gram of 2.000 gram. Voor 1.000 gram moet men dus één zegel en voor 2.000 gram twee zegels opplakken. Voor de vrijwilligers, die een adres hebben, dus geen veldpostnummer, zijn geen zegels noodig en kunnen de pakjes zonder zegels verzonden wor den. Het is van het grootste belang, dat de kerstpakketten vóór 30 No vember a.s. aan de post ter verzending afgegeven zijn. Van 10 November tot 25 December 1942 is het niet mogelijk, pakketjes te versturen zonder zegels, welke zwaarder zijn dan 20 gram. Door deze regeling is er voor ge zorgd, dat alle kameraden ook werke lijk met kerstmis uw gave ontvangen. De pakjes moeten als volgt geadres seerd worden: An das SS-Ersatzkommando Nederland Den Haag, Stadhouderslaan 132. Te zenden aan: rang naam Veldpostnammer of adres let SS-Ersatzkommando verzoekt de Nederlandsche bevolking, zich pre cies aan deze regels te houden, daar, gezien het groote aantal Nederland sche vrijwilligers, alleen op deze wijze een geregeld kerstpakkettenverkeer mogeL, is. Eindexamens H.B.S. en Gymnasia. Het schriftelijk gedeelte van de eindexamens der H.B.S. worden gehouden op 6, 7, 8, 10, 11 en 12 Mei a.s. en van de gymnasia op 20 en 21 Mei. Burgemeesters benoemd. Het rijkscom missariaat maakt bekend De General - kommissar für Verwaltung und Justiz heeft tot burgemeesters benoemdden af- deelingsleider G. A. A M. Jacob in Vught tot burgemeester van Vlijmen en den sport- leeraar Th. Heeg in Ter Apel tot burge meester van Nieuwe Pekela. Beëedlging functionarissen N.S.B. Te Arnhem zal Zondag de beëediging op Mus- sert geschieden van ongeveer 1000 functio narissen der N.S.B., van de partij, de W.A., de Jeugdstorm en andere onderdeden. BESLUITEN, BENOEMINGEN ENZ. Met ingang van 7 December a.s. is benoemd tot leerling-ambtenaar ter secretarie van 's Heer Arendskerke de heer P. Vader, thans werkzaam op het bureau v. Sociale Zaken te Vlissingen. Stadsnieuws MIDDELBURG Hij trok de wijde wereld ln. De 17-jarige J. P. uit Vrouwenpolder, die hier als loopjongen werkzaam was, be- gix de domme daad een paar bruine nappa heerenhandschoenen een rijwiellantaarn te stelen. Hij verkocht het gestolene en trok de wijde wereld in. Met trein en vrachtauto's kwam hij tot in Bodegraven waar de chef-veldwachter een einde maak te aan het uitstapje van dezen jongen. Hij is ter beschikking van den wnd.-co mm is sa- ris van politie alhier gesteld en heeft in middels bekend de diefstallen te hebben ge pleegd. De goederen konden in Middelburg achterhaald en in beslag genomen worden. Vermoedelijke diefstal van horloge. Zekere A. K. werkzaam in de abdijge bouwen, hing zijn vest waarin een horloge met ketting, eenigen tijd in een materialen- loodsje ter-plaatse. Later moest hjj echter tot de onaangename ontdekking komen dat een ander zich over zijn uurwerk en ket ting had ontfermd,- althans zij waren in ieder geval uit den vestzak verdwenen. Onvoldoende verduistering. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen den wielrijder J. J. die voor geen voldoende verduistering van zjjn voor- en achterlicht had gezorgd. Mej. T. F. kreeg een verbaal wegens jet rijden zonder eenige verlichting. Vermiste en gevonden rijwielen. Eenigen tijd geleden deed mej. G. aan gifte van de vermissing van haar rijwiel, dat zij voor het station had geplaatst. De politie heeft thans de fiets uit het kanaal opgehaald. De banden ontbraken. Het rij wiel is weer aan de eigenares teruggeven. Een nader onderzoek wordt ingesteld. De marechaussee heeft op het politiebu reau een heerenrijwiel, merk Gazelle, ge bracht, dat onbeheerd op den Seisweg werd aangetroffen. Verdacht van diefstal. Op verzoek van de recherche te Breda is aangehouden en ter beschikking gesteld van den wnd. commissaris van politie, de transportarbeider J. H. L., verdacht van diefstal met braak in Breda. De man is naar Breda overgebracht. Onvoldoende geprijsd. De economische afdeeling der politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen den winkelier J. K. die zijn artikelen niet of onvoldoende had geprijsd. De filiaalhoud ster C. A. B. werd verbaliseerd ter zake van overtreding van de Prijzenbeschikking. Zij verkocht suiker per kg. terwijl zij slechts 470 k 480 gr. afleverde. Stadsnieuws VLISSINGEN Benoeming. Tot controleerend geneesheer van de ge meente Vlissingen is als opvolger van wij len dr. v. d. Bijl benoemd de heer G. Sis- singh, die zooals gemeld onlangs ook is benoemd tot fabrieksarts van de Mij. „de Schelde". GEVONDEN VOORWERPEN. Op het politiebureau te Vlissingen ls gedeponeerd: een witte wollen gehaakte das met roode kwastjes; een pakhuissleutel met label; twee huissleutels; twee blauwe wollen kinderwantjes; rose woten kiDderwant; een Llpssleutel en een weekabonnement op de tram Vllsslngen-Middelburg: en dat Inlichtingen ztJn te be komen omtrent: gouden trouwring bU M. Nouse, Mar- grietenl. 48; groene baby-muts FleurbaaU, Nleuwstr. 56; bruine mantelceintuur, Van Egeraat, Pallngstr. 20; grijsbruine want, Kerkhove, Kasteelstr. 24; groene mantelceintuur, mej. Louwerse, Rozengr. 16; wollen klnderhandsehoen, v. Beek, Rozengr. 14; portemon- - N. Vlis le met inta., G. de Grave, nale met inh., G. de Grave, N. Vliss.weg. 231 Sou burg; sleutel, Dingemanse, Wlnkelmanstr. 27; eenlg geld. J. v. d. Plasse, AnJelierenL 96, kinderwantje, J. Koole, Anjellerenl. 7; bruine glacé heerenhand schoen, J. de Regt, V. Quakkelaarstr. 43; blauw wol len kinderwantje, J. Vogel, Noordatr. 9; ceintuur van mantel of Jurk, kantoor P.Z.E.M., Lampsinsstr; glacé heerenhandschoen, Catsman, Callenfelsstr. 23, zwart en wit geblokt regenkapje, Theunlssen, Aagje Dekenstr. 167. Stadsnieuws GOES Oogstdlenst. Woensdagmiddag werd in de Groote Kerk evenals vorige jaren een dankdienst voor het gewas gehouden. Voorganger in dezen dienst was dr. W. F. Dankbaar, die sprak naar aanleiding van Deut. 8:3: En Hij verootmoedigde U en liet U hongeren, en spijsde U met het Man, dat Gij niet kendet, noch uw vade ren gekend hadden; opdat Hij U bekend maakte, dat de mensch niet alleen van het brood leeft, maar dat de mensch leeft van alles, wat uit 's Heeren mond uitgaat. Dank zij het feit, dat talrijken aan de uitnoodiging gehoor hadden gegeven, gif ten in natura aan de kerk af te staan, konden vele zieken en ouden van dagen der gemeente verblijd worden met „een groet der kerk". GEMENGD NIEUWS Bij het dorschen geraakte een 13-jarige jongen te Made met zijn beide beenen in de dorschmachine. Het eene been werd hierbij afgerukt en het andere geheel verbrijzeld. Het slachtoffer is kort na het ongeluk door bloedverlies overleden. De Amsterdamsche politie heeft twee jongens van 17 en 19 jaar aan gehouden, die in een confectiefabriek aan de Karei du Jardinstraat, waar zij werkten, voor bijna 4000 aan stoffen hebben ont vreemd. Zg maakten van de gestolen stof fen pakketten, welke dan tegelijk met an dere colli uit de fabriek werden vervoerd. Twee helers zijn eveneens gearresteerd. Een 16-jarige knaap te Wans sum reed met paard en wagen over het land van zijn vader. Hij kwam daarbij te vallen en kreeg de wielen van de kar over zich héén. De knaap is overleden. Opde LaanvanMeerdervoort te Den Haag stak een 75-jarige dame on achtzaam den rijweg over. Doordat zij zeer doof is hoorde zg een tram niet aankomen. Zij geraakte eronder. In. een ziekenhuis is zij aan de gevolgen overleden. Te Amersfoort werd des middags een man wegens openbare dron kenschap in arrest gesteld. Om zes uur werd hij als ontnuchterd ontslagen, doch denzelfden avond om elf uur zat hij op- denzelfden avond om 11 uur zat hg op het politiebureau zjjn roes uit te slapen. Te Hilversum werden drie invallen in woningen van clandestiene slachters, gedaan, waarbij vier mannen wer den gearresteerd. Verschillende juist ge slachte schapen en tientallen schapenhui den werden in beslag genomen. VERDUISTEREN van hedenavond 16.36 uur tot morgenochtend 8.20 uur De maan gaat morgen te 11.45 onder en komt te 20.41 op. UIT DE PROVINCIE ZUID BEVELAND Verkiezing Ger. Kerk. KAPELLE. Tot ouderling der Ger. Kerk is gekozen de heer L. Moelker, en tot diaken, de heer D. Sandee-Staal. ZEEUWSCH VLAANDEREN Paardenkeuring te Oostburg. OOSTBURG. De 6e najaarskeuring van 1%-jarige paarden, merriën, hengsten en hengsten met afstammelingen, georgani seerd door den Bond van Paardenfokkers in West-Zeeuwsch-Vlaanderen te Uzen- dijke in samenwerking met de vereeniging „Rust Roest" te Oostburg, welke Dinsdag te Oostburg werd gehouden, is een groot succes geworden. Niet alleen wat betreft het aantal ter keuring gebrachte paarden, maar bovenal door de kwaliteit. Elk uitgetrokken paard ontving een medaille en een premie, de kampioenen bovendien een plaquette. De uitslag was 3 Merriën, groote maat: Lisette van Oostburg, A. P. Rlsseeuw, Oostburg (reservekampioene merries); HI- rondelle, stallen de Dobbelaere, Uzendijke; Meta van VeerhoeK, Eug. de Badts, Oostburg; Bubertine, stal len de Dobbelaere; Martha, H. J. Aernoudts, Sluis; Hardie v. Dlerkensteen, G. Modde, Oostburg; Corrle van de Blauwe Hoeve, C. van Hoeve, Groede; Jeanne v. Pojes, Joh. d. Fejjter, Cadz.Lidwlna, H. v. Wees, SchooncUJke; Magda van St. Kruis. Ed. Bonte-Goet- hals, St. Kruis; Maria v. BUou, C. v. Hoeve, Groede; Frieda, J. Vermue, SchoondljkeMlclette, A. C. Ge luk, Nieuwvllet; Bertha van Pompier, Ern. Buyck, Eede; Lady van Oostburg, A. P. Rlsseeuw; Mlrza van Goede Hope, P. Calon, Hoofdplaat; Annle v. Cats- hoeve, J. J. D'Hont, Groede; Astrld, Gerard Doena. IJzendtJke; Clara van Olga, El. Termote-SteUaert, IJzendijke: Mla van Goede Hope, A. P. Calon, Hoofd plaat; Molly van Goede Hope, idem; Marmotte d'Ami ce, A. J, Temmerman-Doelman, IJzendtJke: Elza van Clairon, A. Temmerman-Doelman, IJzendtJke. Merriën kleine maat: Henrlëtte van Dlerkensteen, A. H. de MlUiaro, Waterlandkerkje (kamploeosmerrie) Mona, Marcel Rodts, Eede; Hydra van Llndonck, ErneBt Buyck; Truida, L Luieljn-Leenhouts, Zuid- zande; Stella, L. J. M. Blondeel, Aardenburg; Hilda, stallen de Dobbelaere; Mina van Pompier, P. LuteUn- v. Crllj ningen, Zuidzande; Beatrix, J. Buyck, Water landkerkje; Mlnu, Marcel Rodts; Dora v. Zuidzande; I. Luteijn-Leechouis; Hersa, stallen de Dobbelaere; Lady van SL Kruis, P. J. de Backere, St. Kruis; Go!da, Aiph. v. Rumste, Oostburg; Iréne, R. J. de Milliano, Oostburg; Pola van Sluis, A. Wemaes, Sluis; Arva van 't Lutshof, Com. J. Blondeel-v. Benier, Aardenburg; Helena van Dierkensteen, A. EL de Mil- liano; Ami ante, Em. de Badts, Sluis; Bea d'Ahea, A_ X. Aernoudts, Sluis; Clairona van Welgelegen, wed. J. J. van Hoeve, Schoondtjke; Mia van Hellle, A. N. Quaak, Sluls-Hellle; Dora van de Waterhoeve, gebr. Noë, St. Kruis; Margriet, P. L. de MetJer, IJzendijke; Trlx, J. Ramondt, Schoondljke; Erna, P. van Hijfte IJzendijke;Meg Iz. NorLler, Oostburg; Tina d'Ahea, H. J. Aaernoudts; Clara v. Kleinbrabant, R. Dek kers, Waterlandkerkje; Rla van St. Kruis, M. Ultde- willigen, St. Kruis; Dora, G. ButJsse, Biervliet. Hengsten, groote maat: Clairon van Duchesse. stallen de Dobbelaere (reservekampioen)Nico, G. L. I.annoije, Aardenburg; Martin van Goede Hope, Mar cel D'hoore, Sluis; Lion van Oostburg, G. L. Lan- noije; Pompier van Zuidzande, D. Luteijn-LuteUn Pzn., Zuidzande en G. L. LannoUe; Hans, A. J. v. d. MeuJen en C. Pyfferoen, Uzendijke en Aardenburg; Parfait de St, Croix, Alf. 10. S. Bonte-Doelman, St. Kruis; Frans van Sluis, R. de Mllllano en Eug. de Badts; Karei v. d. Biezen. A. J. v. Meulen en C. Pyfferoen; Henk van Dierkensteen^ G. P. Modde e.a.. Oostburg; Carolus van de Kamp, R. J. de Milliano; Tudor d'Ahea H. J. Aernoudts; Henk, stallen de Dobbelaere; Gus- taaf van den Noorman, E. Bruins en R. J. de Milliano, Middenin eer en Oostburg. Hengsten, kleine maat: Urboln van Certain, A. X. Aernoudts, (kamploenshengstjVainqueur van Baron, L. Blondeel; RLnus van Veldzicht, Joh. de FeLjter, Schoondyke; Hercules, stallen de Dobbelaere; Thus van Aardenburg, A. de Brmjne.-Aardecburg; Karei n, J. A. Nortler. Oostburg; Bernard, A. J. v. d. Meulen «n C. Pyfferoen; Tambour d'Ahea. H. J. Aernoudts; Clairon, J. L. D'hoore en A. Wemaers, Sluis; Amateur van 't Eiland, O. v. d. Hauwe-Burm, IJzendijke; Hans van 't Lusthof' C. J. Blondeel-van Bessien! Aardenburg; Roland v. Potjes. Joh. de Feljter. Cad- zand; Cesar, A. J. v. d. Meulen en C. Pyfferoen: Edy van Zeedijk,- Marcel D'Hoore; Marnix, Marcei D'Hoore; Engelbert, P. J. de Milliano; Piloot, Fr. J. Clyneke, Sluts; Pompier van Mimie, C. Vercraeye. Aardenburg. Hengsten m. afstammelingen (5-8 achttienmaanden) Pompier du Tombols, H. J. Aernoudts; Clairon van Hooghuls, Hengstenver. eendracht GroedeIndigolie de Plutsingen, A. Temmerman-Doelman; Aeron v. Vogel- schor, H. J. Aernoudts. Gemeestebegrooting 1943. ZUIDZANDE. De gemeentebegrooting 1943 is vastgesteld met de volgende cjjfers: gewone dienst inkomsten en uitgaven 60257,35; kapitaaldienst 7197,29. De me morie van toelichting vermeldt dat in 1943 geen toevoeging aan de algemeene reserve kon worden geraamd; aan de reserve voor de straten kon een geraamd bedrag van 1000 worden toegevoegd. De bouw van een nieuwe o.L school zal tot na den oorlog moeten blijven wachten, zoodat de begroo ting hiermee geen rekening houdt. BURGERLIJKE STAND GOES. Geboren: Marijke, d. v. Jacob Hordijk en Elizabeth Gunst. Overleden: Dirk de Pree, 68 j., man van Geer- truida Wilhelmina van der Weele. te Kortgene. Gehuwd: Jacob Cornells Schneider, 31 j. en Anthonia de Jonge, 29 j, O. EN W. SOUBURG. Overleden: Elisabeth. Wiskerke, 40 j„ vrouw van M. M. Nieuwdorp. Getrouwd: J. van Schijndel, 29 j. en M. Ste- ketee, 26 j. AFLOOP VERKOOPINGEN Dinsdag werden door notaris van Dissel te Goes voor de fam. Maartense te Goes In het openbaar ver kocht: de huizen en erven, Adolf v. WesterwUkbuurt 3 en 5, Goes, resp. 26 en 24 c.a. aan A. Overbeeke Goes voor resp. i 1479 en 1510.het huis en erf aldaar no. 7. gr. 29 c.a. aan M. D. de Groot, Goes, voor 1450.—. RECHTSZAKEN Moord te Amsterdam In Febr. J.l. werd een 45- jarige reiziger ln ztJn woning, in de Hllllgaeotstraat te Amsterdam vermoord door een vriend, den 28-Jarlgen havenarbeider C. Riem. die £eld wilde leenen van het slachtoffer om speelschulden te voldoen. Toen Riem 200.werden geweigerd, sloeg hij den man met een hamer die bij had meegebracht, den schedel ln en Btak hem vervolgens met een broodmes. Daarna stal hör/ 20.uit den zak van den vermoorde en vluchtte op diens fiets. Later verkocht hö het rijwiel voor S 110.aan een opkooper. Voor de Amsterdamsche rechtbank terecht staande, hoorde h|) 10 Jaren gevan genisstraf met ter beschikking stelling van de regeerng tegen zich^eischen. SPORT Zwart Wit m—Middelburg II 3—0. In een sportleven, prettigen wedstrijd verloren de Mid delburgers verdiend. Middelburg speelde zeer matig. De meeste spelers waren slecht in vorm. Middelburg kwam direct flink opzetten, maar de voorhoede was niet gevaarlijk. Zwart Wii her- steldespoedig het evenwicht. Toen verzuimd werd een voorzet te onderscheppen, schoot de Zwart Wit-linksbinnen zuiver in. Zwart Wit maakte na rust nog twee doelpunten. De uit slag was geflatteerd. Mlddelbnrg—Thor IV (damcB) 18—0. Voor de vijfde achtereenvolgende maal behaalden de Mid delburg-dames een groovte overwinning, zonder een tegenpunt. De voorhoede be'gint steeds beter te combineeren. Naast de midvoor viel ook de rechtsbuiten op. In de middenlinie is de spil de goede kracht. De achterhoede was als altijd zeer goed. Voor rust doelpuntte de midvoor reeds 10 maal. In de tweede helft volgden doelpunten van de spil, rechtsbinnen linksbuiten en 5 van de midvoor. DlsfrietskenrwedstrUden. De dfstrictswedstrft* den. welke W.I.K. in Den Haag op 3 Januari a.s. organiseert, zijn thans in een hoogere klasse ge plaatst, door hieraan voor ieder der volgende onderdeelen het kampioenschap van Nederland te verbinden, nl. knotsoefeningen dames, klassi kaal brugturnen dames en oefeningen met we- derkeerige ondersteuning.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 1