PROVINCIALE ZEEIWSC1E COURANT Rommels basis in Tuniseen goede ruil. Bolsjewistische tegenaanvallen afgeslagen. MAANDAG 23 NOVEMBER 1942 DIRECTIE F. VAN DE VELDE, F. B. DEN BOER HOOFDREDACTEUR 5 3. C. VISSER, VLI8SINQEN ABONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per week of 1 2.42 per kwartaal. Franco per poet 2.S3 per kwartaal. ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 14 cent, min. per advertentie 2.30. BU abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 15 regels 65 ct.. Iedere regel meer 13 ct., dlenetaanvragen en dienstaanbiedingen resp. 55 en 11 ct. „Brieven of adres Bureau vas dit Blad" 10 ct. meer. BUREAUX: VIlMingen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60. teL 10 (3 lijnen) Redactie na kantoortijd telefoon 578: Middelburg: Londensche Kaal 29, Redactie teL 3521, Adminlstr. tel. 3541; Qoee: Redactie en Administratie Turfkade 15, teL 2893, na kantoorttjd tel. 2475: Souburg: Kanaalstraat 45, teL 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestr. 45, telefoon 102; Breskens: Dorpestraat 35, telefoon 2L De A.N.P.-corr. te Berlijn meldt: Nu sedert de landing der Engelsche en Amerikaansche troepen in Noord-West Afrika twee weken verloopen zgn en de toestand eenigszins overzien kan worden, meent men het verdgre verloop der ge beurtenissen in deskundige Duitsche krin gen met optimisme tegemoet te kunnen zien. De tang, waarmede men van Anglo- Amerikaansche zgde de Duitsch-Italiaan- sche strijdkrachten in Noord-Afrika door een gelijktijdigen opmarsch zoowel van het Oosten als van het Westen uit had willen omvatten, heeft zich niet snel genoeg kun nen sluiten, zoodat de strijdkrachten van de as stellingen hebben kunnen betrekken, welke voor het bieden van tegenstand zeer gunstig zijn. De eene helft van de tang is niet ver der gekomen dan Rommel wilde en van een offensief van het achtste Britsche leger is geen sprake meer. Het is slechts ©en oprukken in een woestijngebied, waar alles wat voor de oorlogvoering van be lang is, door de Duitsch-Italiaansche pant ser-armee verwoest is. Maarschalk Rommel staat thans in het gebied van El Agheila, de stelling, die hij van het begin af voor het voort zetten van den tegenstand op het oog had, terwijl de tegenstander van zijn basis weggelokt en zgn offensieve kracht verlamd ia. De andere helft van de tang, die, van het Westen komend, zich van Tunis mees ter moest maken en daarna de basis van Rommel vernietigen, staat thans nog pas aan de Tunesische grens, waar de eerste schermutselingen tusschen de voorhoeden begonnen zgn. De situatie is thans zoo, dat de Engel- schen en Amerikanen, ondanks het feit, dat zij geen troepen en materiaal gespaard hebben en ten opzichte van de Duitsch- Italiaansche strijdkrachten in de meerder heid waren, er niet in geslaagd zijn, in de strategische positie in het Middellandsche Zeegebied een wijziging te hunnen gunste te brengen, eerder kan men volgens Duit sche militaire kringen van het tegendeel spreken. De Engelschen en Amerikanen staan nog steeds voor het moeilgke probleem, het leger van Rommel onschadelijk te maken, doch dit probleem is nog zooveel moeilijker geworden, daar aan den eenen kant de aanvoerwegen, waarover Rommel de beschikking heeft, aanmerkelijk korter, die van den tegenstander echter zooveel langer zijn geworden. Een nieuwe factor Is, dat de militaire waarde van Cyrenaica belangrijk minder is geworden, nu het zwaartepunt van den strijd zich in Westelijke richting heeft verplaatst. Rommel heeft in Cyrenaica een woestijngebied met niets dan verwoes te steunpunten prijsgegeven, doch daar voor in de plaats in Tunis een basis ge kregen, waar de verkeerstoestanden te vergelijken zgn mffdie in Europ-i. Volgens militaire kringen een goede ruil. De ver binding met Tunis en Sicilië heeft zich aanmerkelijk ten gunste van de strijd krachten der as gewijzigd. Deze factor dient by de beoordeeling van de situatie niet uit het oog te worden verloren, daar de beteekenis ervan ongetwijfeld bij de komende gevechten zal blijken. Het Deutsche Theater in den Niederlanden is Donderdagavond te Den Haag in tegenwoordigheid van Rijksminister dr. Goebbels, Rijkscommissaris Rijksminister dr. Seyss Inquart alsmede van den vertegenwoordiger van den Wehrmachts- befehlshaber in Nederland, General d. Inf. Reinhardt, op feestelijke wijze geopend SS Bildberichter S. Fritz-Stapf-Pax Holland m Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte gisteren bekend In het gebied van Naltsji maakten Duitsche en Roemeensche troepen bg succesvolle aanvalsgevechten in het berg achtige terrein een groot aantal voertui gen en oorlogstuig buit. Twee groepen vij andelijke strijdkrachten werden in een terreinsector omsingeld en vernietigd. Een eigen aanval trof den vijand in de flank en berokkende hem zware verliezen. In het gebied ten Zuiden van Stalin grad en in de groote bocht van den Don duren de verbitterde afweergevechten voort. Duitsche en Roemeensche troepen maakten °bg een tegenaanval 600 gevan genen en vernietigden 25 tanks. 36 andere bolsjewistische tanks werden op 20 en 21 November door een gepantserde divisie stukgeschoten. Duitsche en Roemeensche luchtstrijd krachten steunden de eigen troepen en brachten deq vijand in onophoudelijke aanvallen op gereedstaande tanks, forma ties infanterie, ontladingen en colonnes van voertuigen zware verliezen toe. In Stalingrad werden bij acties van stormtroepen opnieuw zwaar versterkte steunpunten veroverd en op een andere plaats aanvallen der bolsjewisten afgesla gen. Bij Woronesj werd een sterke vijande lijke stoottroep in de pan gehakt. Plaat selijke aanvallen van den vijand ten Zuid oosten van het Rmenmeer mislukten in verbitterde gevechten. Pogingen om de Newa over te steken, stortten in het ge concentreerde Duitsche artillerievuur in een. Duikbommenwerpers zetten de aanval len op den Moermansk spoorweg voort. In Cyrenaica wederzijdsche levendige activiteit van verkenningstroepen. De eigen bewegingen verloopen volgens de plannen. Formaties gevechtsvliegtuigen bombardeerden overdag en 's nachts vlieg velden, waarop vele vliegtuigen stonden in het AlgertJnsche kustgebied, alsmede de havens van Bougie en Philippeville. Een Duitsche duikboot plaatste in de Mid dellandsche Zee drie treffers op een for matie slagschepen, die door een vliegtuig- moederschip en kruisers beschermd werd. Dezelfde duikboot torpedeerde van een convooi twee vrachtschepen en een tor pedojager. DE AANVALSPLANNEN DER BOLSJEWISTEN. De A.N.P.-Correspondent te Beriy'n meldt De laatste dagen valt er een toegenomen activiteit der bolsjewisten waar te nemen in het gebied ten Zuiden van Stalingrad alsmede in dat van de Don-bocht. Volgens militaire kringen te Berlijn zijn deze aan vallen waarschjjnlgk het begin van een nieuw bolsjewistisch offensief, met als zwaartepunt het gebied aan den Don-bocht. Merkwaardig is, dat de bolsjewisten hier optreden met cavalarie, versterkt met pantsereenheden. De weersgesteldheid, des nachts vorst, overdag dooi en vaak regen, werkt belemmerend op de operaties, doch maakt deze nog niet onmogelijk. Het verlies van Stalingrad en van de jcontröle over den Wolga leidt tot een zoo danige vermindering van het bewapenings- potcntieel der Sovjet-Unie en van de tot haar beschikking staande voorraden, dat de bolsjewistische legerleiding wel iets moést ondernemen om te trachten, in dezen toestand verandering te brengen. Ongetwij feld heeft Moskou het begin van het koude jaargetijde hiervoor het geschikste oogen- blik geacht. Het is echter bekend, dat de Duitsche legerleiding van de het vorig jaar opgedane ervaringen geleerd heeft en maatregelen heeft gei.omen om een ver mindering van de gevechtskracht ook tij dens de felste koude te voorkomen. O.a. worden tot* dit doel bijzondere wapens in gebruik genomen, die speciaal voor de oor logvoering in den winter bestemd zgn. Het was de Duitsche legerleiding bekend, dat de bolsjewisten strijdkrachten concen treerden kenneiyk met offensieve bedoe lingen. In het gebied van de Terek nabij Ordjo- nikidse hebben zich verbitterde gevechten afgespeeld, waarbij de bolsjewisten, naar het Duitsche opperbevel heeft meegedeeld, zijn teruggeslagen. Deze bekendmaking kan als een antwoord worden beschouwd op de extra-berichten die Moskou omtrent de gevechten in dezen sector de wereld heeft ingezonden. ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT. Het Italiaansche weermachtbericht no. 911 luidt als volgt Aanvallen van de Britsche luchtmacht op Tripolis veroorzaakten eenige schade. Van de Libysche bevolking werden eenige personen gedood en gewond. Formaties van onze lhchtmacht hebben tijdens een nachtelgken aanval met succes de haven La Valetta gehombardeerd. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben met succes vliegvelden in Fransch Noord- Afrika, die bezet zijn door den vijand, aangevallen en talrijke op den grond staande vliegtuigen in brand geworpen. In de wateren ten Noorden van Philip peville heeft een duikboot onder bevel van den luitenant ter zee eerste klasse Alber to Longhi een groot schip getorpedeerd en tot zinken gebracht, dat deel uitmaak te van een krachtig beschermd convooi. TERUGKEER FRANSCHE KRIJGSGEVANGENEN. Zondag zgn te Lyon Fransche krijgsge vangenen teruggekeerd, die door Duitsch- land, in verband met de uitwisseling van arbeiders, zjjn vrijgelaten# Cripps uit het oorlogskabinet getreden. HIJ WORDT MINISTER VAN VLEEGTUIGPRODU CTDE. Naar vernomen wordt is Sir Stafford Cripps afgetrden als lid van het Britsche oorlogskabinet, om op te treden als mi nister van vliegtuigproductie. In het oor- logskahinet zal hij worden opgevolgd door Herbert Morrison, den minister van bin- •nenlandsche zaken, Eden zal optreden als woordvoerder der regeering in het Lagerhuis, welke functie hij van Cripps overneemt, doch hij blijft minister van buitenlandsche zaken. Verdere wijzigingen hebben eveneens plaats gehad. Aan'het aftreden van Cripps is een cor respondentie met Churchill voorafgegaan. De premier heeft Cripps ultgenoodigd, zich te wgden aan een groote bestuurstaak, ook wanneer dit een stap terug in de po litieke hiërarchie beteekent. In een voor Australië bestemde radio uitzending wordt de Kabinetswijziging de belangrijkste genoemd, door Churchill tot stand gebracht sedert hij premier is ge worden. In bedoelde Londensche uitzen ding wordt verder gezegd, dat Churchill met Eden den man heeft benoemd, die waarschijnlijk, naar hg meent, zijn opvol ger zal worden. DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN VOOR KAMERVERHUURDERS EN PENSIONHOUDERS MET MINDER DAN TIEN GASTEN. Kamerverhuurders en pensionhouders, die minder dan tien gasten huisvesting verleenen, kunnen in het tijdvak van 3 Dec. 1942 tot en met 19 Dec. 1942 bij de distributiediensten op formulieren MD 33311 welke van 23 Nov. 1942 tot en met 5 Dec. 1942 bjj de distributiediensten verkrijgbaar zijn een aanvrage indienen ter verkrijging van brandstoffenbonnen voor de tweede periode, t.w. de maanden Dec. 1942 en Jan. 1943 van het stooksei- zoen 1942/1943. Op het formulier moeten, zoowel voor pensions met haarden en kachels, als voor pensions met centrale verwarming, de brandstoffenbonnen worden aangevraagd. Indien in het pension een centrale verwar mingsinstallatie aanwezig is, moet het for mulier in tweevoud worden ingevuld en ingeleverd. Alle aanvragen dienen zoowel door d^n kamerverhuurder of pension houder als door de kamerhuurders of pensiongasten te worden ingevuld. Een huurder, die verschillende kamers heeft gehuurd mag slechts voor één kamer brandstoffen aanvragen, terwijl, indien verscheidene personen samenwonen, slechts door één van dezen een aanvrage mag worden ingediend. Voor inwonend dienst personeel en kostgangers mag geen aan vrage worden ingediend. De distributiediensten zullen voor de maanden Dec. 1942 en Jan. 1943 per ver huurd gedeelte twee bonnen „één eenheid brandstoffen" uitreiken. Ten slotte zullen voor de maanden Febr., Maart en April de laatste twee bonnen ter beschikking worden gesteld. De te verstrekken brandstoffenbonnen en derhalve ook de hierop te verkrijgen brandstoffen worden het eigendom van den kamerhuurder of pensiongast, die verplicht is de benoodigde brandstoffen te betrekken bij'ée» leverancier van den be trokken pensiormèuder of kamerverhuur der. BRANDSTOFFEN VOOR GROOTE GEZINNEN. Van 23 Nov. tot en met 5 Dec, 1942 is er nogmaals gelegenheid een aanvrage om extra rantsoenbonnen vaste brandstoffen by de distributiediensten in te dienen voor hen, die na 11 Juli 1942 door gezinsver meerdering tot de groote gezinnen van 7, 8 of 9 personen zgn gaan behooren. of van deze categorie zijn overgegaan tot de ge zinnen van 10 of meer personen en voor hen, die destijds de aanvrage niet of te laat hebben Ingediend. Bedoelde aanvrage dient te geschieden op formulier MD 333-05. Gezinsleden zijn: inwonende familieleden en ten hoogste één inwonend lid van het personeel. Voor een gezin van 7, 8 of 9 personen zullen drie bonnen, voor een gezin van 10 of meer personen zes bonnen, elk voor één eenheid, worden uitgereikt, echter slechts indien het hoofd van het gezin reeds een brandstoffenkaart DV heeft ontvangen. Ge zinnen van 10 of meer personen ten be hoeve waarvan reeds eerder een extra rant soen voor 3 eenheden brandstoffen is be schikbaar gesteld, ontvangen uiteraard slechts een aanvullend extra rantsoen voor 3 eenheden. GEEN EXPRESSE-BESTELLING MEER. Met ingang van 1 December a.s. kan de PTT-dienst tot nader bericht niet meer voldoen aan het verlangen tot expresse bestelling van in het binnenland uit te rei ken stukken, postwissels en postpakket ten. De expresse-bestelling in ons land wordt dus zy het voorloopig afge schaft. MINDER LICHT VOOR ALLE WINKELS Het electriciteitsrantsoen voor verlich ting in winkels is, zooals gemeld, van 75 op 65 van het verbruik in 1940 teruggebracht. Ter verragding van mis verstand zy meegedeeld, dat de straffere rantsoeneering zonder uitzondering voor alle winkels is bedoeld. DE SLAG BIJ DE SALOMONSEILANDEN. In den nacht van 13 op 14 November ls nog een Amerikaanschen torpedojager by de Salomonseilanden tot zinken gebracht. De Amerikaansche verliezen bedragen thans twee kruisers en zeven torpedoja gers. Bekendmaking. 's-Gravenhage, 21 November. Het bureau van den Wehrmachtbefelshaber in Nederland maakt bekend Het vonnis van den krijgsraad, waarby te Arnhem 15 Nederlanders wegens brandstichting als saboteurs ter dood veroordeeld zgn, is door den Wehrmacht- befehlshaber bevestigd. Een gratieverzoek is afgewezen, daar dit misplaatst is tegenover gemeene, onverantwoordélgke schadelijke elementen, die bij vergeef- sche pogingen om de bezettende macht schade te berokkenen zich niet hebben ontzien een heele reeks kleine Nederlandsche boeren de oogstopbrengst van een geheel jaar en ten deele ook nog huis en hof te ontnemen. Dergelgke gemeene handelingen zgn eerloos en vinden geen genade. De doodvonnissen zijn door fusilleeren voltrokken aan de volgende saboteurs Gerrit van 't Einde, Frans Teelen, Jan Rodert, Cornells Lughthardt, Wilhelm van der Marten, Willem de Weerd, Frederik de Weerd, Klaas Bakker, Gerrit van Werven, Jan Eekhuis, Hendrik Eekhuis, Bernard Immerzeel, Anton Sieden- burg, Gerrit Nieuwenhuis, Wilhelm Leuzen. Hierbg wordt bovendien uitdrukkelijk op het volgende gewezen Mochten gevallen van dergelgke gemeene handelingen tegen de eigen volks- genooten zich opnieuw voordoen of andere misdaden, waarop de doodstraf staat, worden gepleegd, die een zoo verraderlgke, eerlooze geestesgesteldheid by den dader doen blgken, dat een kogel voor hem zonde zou zijn, dan zjillen de doodvonnissen door ophanging worden voltrokken. Deze mededeeling is de laatste waarschuwing aan ieder, dien'het aangaat. Rantsoenoverschrijding ls niet toegestaan. STRENGERE STRAFFEN VOOR HEN DDE TEVEEL GAS OF ELECTRICITE1T VERBRUIKEN. In verband ipet de positie van de kolen, beschikbaar voor de fabricage van gas en de opwekking van electriciteit, zal tegen hen, die meer electriciteit? en/of gas ge bruiken dan hun is toegestaan, strenger moeten worden opgetreden dan tot dusver in het algemeen is geschied. De directeur van het rykskolenbureau wijst er op, dat rantsoenoverschryding niet is toegestaan. Iedere verbruiker dient zich aan zyn rantsoen te houden. Een in behandeling zijnde aanvrage tot herziening van het rantsoen geeft nimmer reden tot rantsoenoverschrijding. Het is noodzakeüjk, dat thans een ieder precies weet, wat hem te wachten staat, indien hij er niet in slaagt, zgn gas- of electriciteitsverbruik binnen de perken van zgn rantsoen te houden. Iedere rantsoenoverschrijding wordt ge straft met een boete ten bedrage van drie maal het wegens het ongeoorloofde meer- verbruik verschuldigde bedrag met inacht neming van een maximum van 0.10 voor elke eenheid (m3 of kwh) voor overschrij ding. Bovendien zal de energietoevoer wor den verbroken voor den duur van het In de desbetreffende kolom van onderstaand schema aangegeven aantal etmalen. Rantsoenoverschrgding. In procenten van het rantsoen: 1 t.m. 25 pet.: voor de eerste maal: boete; voor de tweede maal: boete en 2 etm.; voor de 3e en volgende malen: boete en 1 etm. voor iedere volle 2 pet. overschrgding met minimum van 2 etmalen. Meer dan 25 pet.: voor de eerste maal: boete en 2 etm.; voor de tweede maal: boete en 8 etm.; voor de derde en volgen de malen? boete en 14 etm. Deze regeling geldt voor alle energiever bruikers. De gas- en electriciteitsbedrijven hebben opdracht, haar zonder aanzien des persoons toe te passen. Men is dus ge waarschuwd. WEER RUIM 64 MILLE VOOR WINTERHULP. In de week van 9 tot en met 14 dezer heeft Winterhulp aan giften ontvangen een bedrag van 64.480,72. Hieronder be vinden zich 2 giften van 10.000.— en 10 van duizend gulden of meer. Boter of rundvet op bon 58. Gedurende het tgdvak van Dinsdag 24 Nov. tot en met Zaterdag 5 Dec. 1942 geeft elke der met „boter 58" gemerkte bonnen van de bonkaart voor voedingsmid delen, recht op het koopen van 125 gram boter. Zg, die gedurende het tgdvak van 4 tot en met 7 Nov. jl. de bonnen „boter 58" by den slager hebben ingeleverd, ontvan gen gedurende bovengenoemd tijdvak per bon 100 gram rundvet. Bericht aan adverteerders. De scherpe papierrantsoeneering welke noodzakelijkerwijs moet leiden tot een nieuwe Inkrimping van den omvang der dagbladen, noopt ons, ten aanzien van de advertenties be perkingen In te voeren. Geclicheerde annonces, als gewone advertenties opgegeven, mogen by een maximaal toegestane breedte van 3 kolommen een hoogte van 6 cm niet overschrijden; bjj 2 kolom mogen zjj maximaal 9 cm en by 1 kolom maximaal 15 cm hoog zyn. Voor gezette annonces ook al worden deze in cliché, stype of ma trijs geleverd geldt dat deze niet breeder mogen zgn dan 3 kolom. Familieberichten mogen ten hoog ste ter breedte van 1 kolom gezet; worden en maximum 125 mm hoog zyn. Wy behouden ons het recht voor, advertenties, waarvoor geen ruimte beschikbaar ls, tot 'n volgend num mer uit te stellen. Wg verzoeken den inhoud der ad vertenties tot het noodzakelijkste te willen beperken. Dit geldt ook voor officieele aankondigingen van distri- butiebureaox, advertenties van no tarissen, aankondigingen van ver gaderingen en uitvoeringen enz. Wy moeten ons voorts het recht voor behouden om advertenties, die on- noodig teveel bgzonderheden bevat ten, te verkorten. Wy moeten noodgedwongen tot deze maatregelen overgaan, teneinde nog zooveel mogelgk adverteerders ter wille te kunnen zijn. Directie Prov. Zeeuwsche Courant. Wie met zijn stroom niet zuinig ls, zit weldra In de duisternis. Bij onze vrijwilligers. Kameraadschap aan het front. Ondanks de modder vinden onze mannen een oogenblik tijd, om het verkwikkende sigaretje op te «taken SS PK Zeijmer-O H-P H m STEUN VOOR ARBEIDERS DIE WACHTEN OP PLAATSING IN WERKVERRUIMING. Op verzoek van de afdeeling werkloos heidsverzekering en steunverleening van het Ned. Arbeidsfront is bepaald, dat het voorschot van 10.dat tot nu toe aan arbeiders verleend werd gedurende de da gen, dat zij op plaatsing in de werkver ruiming wachten, ook voor zoover dit reeds verstrekt is, als steun kan worden beschouwd. Dientengevolge behoeft geen terugbetaling door Ue betrokken arbeiders te geschieden. Het is echter de bedoeling, dat de ar beiders, die zonder werk komen, zich den dag volgende op dien van hun ontslag, bij het gewestelijk arbeidsbureau melden. VERLOF AARDAPPELROOIERS. In aansluiting op het bericht dat arbei ders die in de werkverruiming aardappelen hebben gerooid, aan het einde der werk zaamheden vgf dagen verlof zullen genie ten, maakt de bedryfsgroep werkverrui ming van het Ned. Arbeidsfront bekend, dat bedoeld verlof uitsluitend wordt toe gekend aan arbeiders, die tydens deze werkzaamheden in kampen gehuisvest wa ren, voor zoover zg niet reeds om de drie weken drie dagen verlof hebben genoten. EXTRA LEVERINGSPLICHT OPGE LEGD AAN NALATIGE VEEHOUDERS. Wederom heeft de overheid zich genood zaakt gezien op te treden tegen veehou ders, die niet voldaan hebben aan hun verplichting om alle daarvoor in aanmer king komende op hun bedrgf gewonnen melk af te leveren. Eenigen tgd geleden is herhaaldeiyk mel ding gemaakt van den extra-leveringsplicht van rundvee, die de secretaris-generaal van het departement van landbouw en vissche- rg op grond van zgn buitengewone be voegdheden had opgelegd aan nalatige vee houders in verschillende provincies. Thans zgn het vier veehouders in de provincie Utrecht, die een aanmerkelgk deel van hun veestapel zullen moeten afdragen. Een vee houder te Bunnik zal 6 koeien en een kalf boven zgn normalen aanslag moeten leve ren, twee veehouders één te Maartens dijk en één te Vleuten zullen drie koeien en een pink moeten missen, terwgl een andere veehouder te Maartensdgk zich extra-leveringsplicht van één koe zag op gelegd. Het moet langzamerhand duldeiyk zyn, dat men niet ongestraft de voedselvoor ziening van zyn volk in gevaat; kan bren gen*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 1